رییس جمهور در جلسه رای اعتماد به وزیران پیشنهادی حضور می یابد

11:37 ۲۳ روز و ۱۴ ساعت پیش ایرنا 33 0
رییس جمهور در جلسه رای اعتماد به وزیران پیشنهادی حضور می یابد

تهران-ایرنا-معاون پارلمانی رییس جمهوری گفت: دکتر حسن روحانی رییس جمهوری در جلسه رای اعتماد به وزیران پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و راه و شهرسازی حضور می یابد.

ایرنا

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، حسینعلی امیری در حاشیه جلسه علنی امروز یکشنبه مجلس در جمع خبرنگاران اظهار داشت: جلسه رای اعتماد به وزیران پیشنهادی طبق آیین نامه داخلی مجلس می بایست روز یکشنبه برگزار شود ولی هنوز زمان نهایی آن از سوی هیات رییسه مجلس به ما اعلام نشده و ممکن است تغییراتی داشته باشد و بنا شده که رییس جمهوری در جلسه رای اعتماد حضور یابد.
امیری یادآور شد: معرفی وزیران پیشنهادی به مجلس بر اساس فرایندهایی انجام می شود، به این صورت که معرفی وزیران پیشنهادی ممکن است با نظر شخصی رییس جمهوری باشد یعنی رییس جمهوری شخصا صلاحیت های فردی را می شناسد و نسبت به آن علم و اطلاع دارد و فرد را به مجلس معرفی می کند یا این که در مشورت با نمایندگان یا فراکسیون های مجلس این افراد را به مجلس معرفی می کند.
وی اظهار داشت: کانال های معرفی افراد متعدد است، از این رو ممکن است افراد مختلفی به رییس جمهوری برای تصدی یک وزارتخانه معرفی شوند اما این رییس جمهوری است که باید به جمع بندی برای انتخاب یک فرد برسد، در این پروسه استعلام های قانونی نسبت به این افراد از دستگاه های ذی ربط نیز صورت می گیرد.
وی افزود: برای انتخاب وزیران پیشنهادی دولت، بررسی‌ها و کارشناسی‌های خیلی طولانی و مفصل انجام شده است، از همان زمان که رییس جمهوری به این نتیجه‌ رسید که باید تغییراتی را در دولت ایجاد کند و بعد از آن نیز دو وزیر استیضاح شده نتوانستند رای اعتماد را از مجلس بگیرند، پروسه انتخاب وزرا آغاز شد و جمع بندی معرفی چهار وزیر به مجلس شورای اسلامی بود.
امیری افزود: از ابتدای تشکیل دولت، اعضای کابینه به رییس جمهوری اعلام کردند که در هر مقطع و شرایطی که تغییرات در دولت به نفع نظام و دولت بود و مطالبه‌ای از ناحیه افکار عمومی شکل گرفت، رییس جمهوری تغییرات لازم را اعمال کند.
معاون پارلمانی رییس جمهوری در مورد مخالفت های برخی نمایندگان با دو دو کردن در زمان قرائت نامه رییس جمهوری در صحن مجلس گفت: برخی از نمایندگان در جلسه امروز به نشانه مخالفت دو - دو می‌کردند، تعدادی از نمایندگان نیز به نشانه موافقت چهار- چهار می‌گفتند، البته این حق نمایندگان است که نظرات خود را بیان‌ کنند و در نهایت آنها هستند که به وزیر و یا وزرا رای اعتماد می‌دهند.

**به رای بالای مجلس به وزیران پیشنهادی امیدوار هستیم
وی افزود: وزیران معرفی شده تا یک هفته‌ آینده در کمیسیون‌ها، فراکسیون‌ها و مجامع نمایندگان حضور پیدا کرده و به سوالات و ابهامات پاسخ می‌دهند.
امیری تاکید کرد: نباید دو - دو گفتن نمایندگان ملاک رای مجلس شورای اسلامی باشد، ما بسیار امیدواریم در یک هفته‌ پیش رو گفت‌وگوهای سازنده و مفیدی با وزرا و نمایندگان صورت بگیرد و آنها به سوالات پاسخ دهند تا اگر ابهامی وجود دارد شفاف سازی شود.
وی تصریح کرد: امیدواریم هفته‌ آینده شاهد رای بالای نمایندگان به وزرای معرفی شده باشیم.
معاون پارلمانی رییس جمهوری در پاسخ به سوالی درباره انتقادات مطرح شده به دولت به دلیل معرفی شریعتمداری جهت تصدی وزارت کار گفت: افرادی که به مجلس شورای اسلامی معرفی شده‌اند هیچ کدام وزیر استیضاح شده‌ ای که بر کنار شده باشند، نبوده اند، البته همیشه نسبت به وزرا در مجلس شورای اسلامی سوال، تذکر و استیضاح انجام می‌شود اما این طور نیست که همه استیضاح‌ها به صحن آمده و بعد منجر به کناره‌گیری آن وزیر شود.
وی تصریح کرد: یکی از وظایف و اختیارات مجلس شورای اسلامی در کنار تقنین، نظارت است که شامل سوال، تحقیق و تفحص و استیضاح می‌شود.
وی افزود: اگر درخواست استیضاحی نسبت به وزیری مطرح شود، آن وزیر آماده پاسخگویی در مجلس خواهد بود و در کمیسیون‌های تخصصی حضور پیدا می‌کند. اکنون هم با توجه به شرایط موجود و تغییرات در دولت، جابه جایی صورت گرفته است.

**تشریح روند بررسی CFT در شورای نگهبان
امیری درباره جلسات شورای نگهبان برای بررسی لایحه CFT، گفت‌: این لایحه جزو چهار لایحه‌ای است که دولت به مجلس تقدیم کرده است، مجلس به مدت دو ماه آن را مسکوت گذاشت و بعد از آن نیز ابتدا در جلسه غیر علنی به بررسی ابعاد آن پرداخت و دولت به ابهامات پاسخ داد و مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی و با مدیریت خوب لاریجانی و پس از استماع نظرات موافقان، مخالفان و نماینده دولت این لایحه را تصویب کرد.
وی تصریح کرد: تصویب CFT در مجلس شورای اسلامی نشان از بلوغ سیاسی نظام جمهوری اسلامی ایران، مجلس شورای اسلامی و دولت و نخبگان دارد.
امیری گفت‌: دولت مکاتبه‌ای با شورای نگهبان داشت، مبنی بر این که آمادگی دارد تا در شورا به سوالات پاسخ دهد، در همین راستا چهارشنبه هفته گذشته که شورا به بررسی این لایحه پرداخت، نمایندگان دولت نیز دعوت شدند.
وی تصریح کرد: از سوی دولت معاون اول رییس جمهوری، وزیر امور خارجه، رییس کل بانک مرکزی و بنده حضور داشتیم و در مورد این لایحه توضیحاتی داده شد، در این جلسه آقای جهانگیری درباره ضرورت‌ها صحبت کرد و اعضای شورای نگهبان هم سوالاتی داشتند که هر کدام از ما چهار نفر به تناسب به سوالات پاسخ دادیم.

**4 لایحه دولت ربطی به برجام ندارد
وی تصریح کرد: جلسه خوب و در فضایی صمیمی با گفت‌وگوهای سازنده برگزار شد که لازم است از دبیر شورای نگهبان و اعضای آن برای اجابت درخواست دولت تشکر کنیم.
امیری اظهار امیدواری کرد CFT در جلسه شورای نگهبان مورد تایید قرار گیرد و مشکلات و خلاءهای قانونی رفع شود.
وی ادامه داد: چهار لایحه دولت به برجام ارتباطی ندارد، دو لایحه مربوط به قوانین داخلی بود که مدتی اجرا شد، اما خلاءها و اشکالاتی وجود داشت که باید رفع می‌شد.
امیری افزود: ما به عنوان کشوری که بیشترین آسیب را از تروریسم خورده‌ایم و می‌خواهیم سالم‌ترین رابطه مالی در خارج از مرزهای کشور داشته باشیم، باید این لوایح را اجرایی کنیم.
وی گفت‌: امروز شورای نگهبان جلسه‌ای را برای بررسی CFT نداشته است.
معاون پارلمانی رییس جمهور درباره گلایه فراکسیون امید مبنی بر انتخاب وزیران پیشنهادی بدون مشورت با آنان نیز گفت: ما همیشه با نمایندگان از فراکسیون‌های مختلف مشورت می‌کنیم، آنها اگر پیشنهاداتی دارند به ما اعلام ‌کنند.
امیری تصریح کرد: تعدادی از نمایندگان هم با دفتر رییس جمهوری در ارتباط هستند، این طور نبوده که تصور شود ارتباطات قطع شده است. این افراد معرفی شده و نقطه نظرات منتقل و مشورت‌هایی هم بوده است، در نهایت باید به موضوع توانمندی کار تیمی برای حل مشکلات کشور توجه کرد.

**رکن جدید قانون گذاری که از سوی آخوندی مطرح شده، نظر شخصی او است
وی در پاسخ به سوالی در خصوص محتوای نامه عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی برای استعفا از وزارت راه، گفت‌: موضوعی که آقای آخوندی در رسانه‌ها مطرح کره است نظر شخصی ایشان است و ارتباطی با موضوع استعفا از وزارت راه ندارد و باید از خود ایشان توضیحات را بپرسید.
وی در خصوص گمانه زنی ها برای انتخاب آخوندی به عنوان شهردار تهران گفت: در این باره باید از اعضای شورای اسلامی شهر تهران سوال شود.
سیام**9121**1535


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

منفورترین افراد نزد خداوند چه کسانی هستند؟
حدیث امام سجاد(ع) درباره منفورترین مردم نزد خداوند را در اینجا بخوانید.
گنبد بارگاه امام رضا (ع) در اوایل سال ۱۳۱۰- عکس
تصویری نایاب از گنبد امام رضا (ع) در گذشته را مشاهده خواهید کرد.
ماجراهای بامزه «علی اوجی» و هواپیما سوارشدنش-عکس
علی اوجی با انتشار این عکس ، صفحه شخصی اش را به روز کرد.
سریال جدید کره ای روی آنتن شبکه 5
سریال کره ای افسانه «جونگ میونگ» به زودی از شبکه پنج سیما پخش می شود.
نجات ۳ کوهنورد در توچال
مدیر جمعیت هلال احمر شمیرانات از عملیات نجات ۳ کوهنورد مصدوم در ارتفاعات توچال خبر داد.
قتل ۲ شهروند آبادانی، تروریستی نبود
دادستان عمومی و انقلاب آبادان گفت: حادثه دلخراش قتل دو نفر شهروند در آبادان به هیچ وجه امنیتی و تروریستی نبوده است.
سیل در عربستان ۳۰ قربانی گرفت
نیروهای امداد رسانی عربستان سعودی موسوم به «دفاع شهری» در بیانیه‌ای از جان باختن ۳۰ نفر از شهروندان آن در اثر وقوع سیل در برخی از مناطق این کشور طی یک ماه اخیر خبر دادند.
تیپ دهه شصتی «لیندا کیانی» را دیده اید؟ -عکس
لیندا کیانی این عکس را در اینستاگرامش منتشر کرد.
تصویر هابل از یک کهکشان کوتوله
آژانس فضایی اروپا اخیرا تصویری از یک کهکشان کوتوله منتشر کرده است.
از سنگ‌نبشته ساسانی چه می دانید؟!
سنگ‌نبشته ساسانی سنگ‌نبشته‌ای تاریخی در نزدیکی مشکین‌شهر در یکی از دره‌ های رودخانه خیاو چای معروف به نوروز یاماجی واقع شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

منفورترین افراد نزد خداوند چه کسانی هستند؟
حدیث امام سجاد(ع) درباره منفورترین مردم نزد خداوند را در اینجا بخوانید.
ماجراهای بامزه «علی اوجی» و هواپیما سوارشدنش-عکس
علی اوجی با انتشار این عکس ، صفحه شخصی اش را به روز کرد.
سریال جدید کره ای روی آنتن شبکه 5
سریال کره ای افسانه «جونگ میونگ» به زودی از شبکه پنج سیما پخش می شود.
قتل ۲ شهروند آبادانی، تروریستی نبود
دادستان عمومی و انقلاب آبادان گفت: حادثه دلخراش قتل دو نفر شهروند در آبادان به هیچ وجه امنیتی و تروریستی نبوده است.
سیل در عربستان ۳۰ قربانی گرفت
نیروهای امداد رسانی عربستان سعودی موسوم به «دفاع شهری» در بیانیه‌ای از جان باختن ۳۰ نفر از شهروندان آن در اثر وقوع سیل در برخی از مناطق این کشور طی یک ماه اخیر خبر دادند.
بعیدی نژاد:آمریکا نتوانسته درتحریم ایران اجماع جهانی به دست آورد
نماینده مجلس: عملکرد استاندارهرمزگان رضایت بخش است
وزیر کشور: بودجه ویژه به مناطق مرزی اختصاص یافته است
باید موانع حضور فعال بخش خصوصی را برداریم
نگاه به حوزه علم و فناوری کشور باید متحول شود
حمایت رکن اساسی نقش آفرینی جوانان در توسعه کردستان است
معاون اول رئیس جمهوری اهواز را به سمت تهران ترک کرد
کشور در حال عبور از مشکلات اقتصادی است
نماینده آشوریان: هجمه کنندگان به ظریف خدا را در نظر بگیرند
وزارت اطلاعات: پنج باند بین المللی قاچاق مواد مخدر متلاشی شد