برندگان و بازندگان پرونده قتل خاشقچی

10:25 ۲۵ روز و ۲۳ ساعت پیش ایرنا 66 0
برندگان و بازندگان پرونده قتل خاشقچی

تهران- ایرنا- تحلیلگران برخی از رسانه های عربی معتقدند پرونده قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد سعودی به یک بازی پرسود برای رئیس جمهوری آمریکا و همتای ترک وی تبدیل خواهد شد و بازنده اصلی این ماجرا سردمداران آل سعود خواهند بود.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، مقامات آل سعود شنبه گذشته با صدور بیانیه ای به کشته شدن «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول اعتراف و ادعا کردند که وی در پی یک درگیری در داخل این ساختمان کشته شده است.
خاشقچی روزنامه نگار و منتقد سیاست های «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان از 10 مهر ماه و پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد و اخبار جسته و گریخته از به قتل رساندن وی به دست تیم امنیتی سعودی حکایت داشت. با وجود اینکه همه کسانی که در داخل و خارج عربستان پرونده قتل خاشقچی و اخبار مربوط به آن را دنبال می کردند اطمینان داشتند که نظام سعودی و شخص محمد بن سلمان نخستین متهم این پرونده هستند، اما بازهم نظام عربستان برای فرار از مسوولیت درباره این جنایت تلاش و آمریکا هم در این زمینه از سردمداران عربستان حمایت می کرد.
در این میان «دونالدترامپ» رئیس جمهوری آمریکا با اظهارات خود درباره قتل خاشقچی و طرح احتمالی کشته شدن خاشقچی از سوی افراد «خودسر» مسیر این پرونده را منحرف و برای تبرئه بن سلمان در این ماجرا اقدام کرد. او در این راستا «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا را راهی عربستان کرد تا با هماهنگی مقام های عربستان سناریوی قتل خاشقچی را بنویسند. آمریکا با این اقدام خود تلاش کرد متهم اصلی این پرونده را از تنگنا نجات دهد.
در این زمینه روزنامه «الشرق» قطر در گزارشی با عنوان «اعتراف سعودی به قتل خاشقچی و ارائه روایتی ساده» نوشت: عربستان پس از سپری شدن دو هفته از قتل خاشقچی به این موضوع اعتراف کرد. ریاض با اعلام این موضوع که او به دلیل درگیری کشته شد روایتی ضعیف در این باره ارائه کرد. این موضوع با روایت نخست ریاض که در آن ادعا کرده بود خاشقچی از کنسولگری خارج شده است در تناقض است. اگر این اعتراف فیصله دهنده موضوع است پس جسدی که با اره تکه تکه شده کجا است؟ آیا درگیری نیاز به ارسال گروه ترور 15 نفری و دو هواپیما دارد؟ تصمیم های پادشاهی در برکناری مسوولان اطلاعات و دستگیری 18 سعودی دیگر نشان می دهد که عربستان در به قتل رساندن خاشقچی نقش داشته است و سناریوی برای دور نگه داشتن ولیعهد از دایره اتهام در حال رقم خوردن است.
به نوشته روزنامه «الاخبار» لبنان، ریاض اعتراف کرد که خاشقچی را به قتل رسانده است. این اعتراف به درازا کشید تا چارچوب توافق سه جانبه واشنگتن، آنکارا و ریاض درباره این موضوع تکمیل شود. سعودی ها پس از نشت همه اطلاعات درباره چگونگی کشته شدن یک شهروند خود در کنسولگری عربستان در ترکیه به سادگی اعتراف کردند که او به دلیل درگیری در کنسولگری کشته شده است. آنکارا و واشنگتن هم درباره این موضوع هیچ موضع گیری نکردند. زیرا آنها در تدوین قرار داد شریک بودند. باید به این سوال پاسخ داد که پادشاه عربستان به «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه و ترامپ برای نجات محمد بن سلمان و حفظ ثبات عربستان چه وعده ای داده است؟
روزنامه «القدس العربی» چاپ لندن در گزارشی به قلم «لینا ابوبکر» نوشت: شرکت نفتی آرامکو تاوانی است که عربستان برای بسته شدن پرونده قتل خاشقچی به آمریکا خواهد داد. «طلال سلمان» دیگر تحلیلگر این روزنامه هم نوشت: واشنگتن تلاش خواهد کرد از این پرونده بیشتر دستاوردها را نصیب خود کند. آشکار است که ترامپ از این ماجرای غم انگیز برای باج خواهی از عربستان استفاده خواهد کرد.
به نوشته روزنامه «رای الیوم» چاپ لندن، به دنبال این ماجرا، اردوغان از جایی که فکرش را هم نمی کرد یک فرصت طلایی به دست آورد و اکنون او گرداننده اصلی این بازی است و شاید این شرایط به اقتصاد ترکیه که رو به افول بود، جانی تازه بخشد.
بسیاری از کارشناسان معتقدند خشم افکار عمومی جهان از عربستان که این روزها به دلیل قتل خاشقچی به اوج خود رسیده است با تلاش های آشکار و پنهان و معاملات مختلف و پنهان نگه داشتن مسوول اصلی پرونده قتل خاشقچی خاموش نمی شود و در پی این ماجرا، محمد بن سلمان دیگر بر کرسی قدرت باقی نخواهد ماند.
در این زمینه روزنامه رای الیوم در گزارشی به قلم «عبدالباری عطوان» تاکید کرد یکی از پیامدهای قتل خاشقچی آن است که بن سلمان را از ولیعهدی عربستان کنار خواهد زد و اکنون برخی از محافل سعودی به دنبال ولیعهد جدیدی هستند.
روزنامه رای الیوم در گزارشی دیگر نوشت: بلند پروازی های محمد بن سلمان پس از اینکه بسیاری از وزیران اقتصادی کشورهای غربی، مدیران بانک ها و شرکت های بزرگ اعلام کرده اند که به دلیل نقش داشتن عربستان در قتل خاشقچی حضور خود در کنفرانس اقتصادی «داووس صحرا» را لغو خواهند کرد با ضربه بزرگ و کشنده روبرو شد. عربستان برای جذب سرمایه های جهانی در طرح های خود در ساحل دریای سرخ و در چارچوب چشم انداز 2030 محمد بن سلمان بر روی بر این کنفرانس حساب ویژه ای باز کرده بود.
'چهره عربستان برای جذب سرمایه های خارجی پس از اقدام بن سلمان در بازداشت 350 تن از بازرگانان سعودی و برخی شاهزادگان مثل «ولید بن طلال» تخریب شده است و اکنون ماجرای قتل خاشقجی ضربه ای شکننده بود. تحریم این نشست اقتصادی مقدمه ای برای اقدام های دیگری است که برای عربستان سعودی و اقتصاد آن بسیار دردناک خواهد بود. این در شرایطی است که موضوع تحریم اقتصادی و فعال سازی قانون «جاستا» برای گرفتن غرامت قربانیان حادثه تروریستی 11 سبتامبر نیز می تواند عربستان را در آینده نزدیک با بحران های اقتصادی سختی روبرو سازد.'
تارنمای مرکز پژوهش های «الجزیره» قطر نیز نوشت: گزارش های رسانه های عربی و غربی درباره ماجرای قتل خاشقچی و متهم کردن محمد بن سلمان در این زمینه، چهره او را تخریت کرده است. اکنون به او به عنوان قاتلی نگاه می شود که روزنامه های آزاد را در تنگنا قرار داده و حریم دیگر کشورها را می شکند.روزنامه «اکونومیست» او را فردی خوسر به شمار آورده است. این اقدام ولیعهد عربستان سبب شده است، همپیمانان عربستان احساس کنند که در صورت ادامه ولیعهدی او در تنگنا قرار خواهد گرفت. مقام های این کشورها اظهار کرده اند که این موضوع سبب خواهد شد افکار عمومی ما را مورد انتقاد قرار دهند و نتوانیم در انتخابات پیروز شویم. از این رو، آنان این سوال را مطرح می کنند که در صورتی که از ولیعهد عربستان دفاع کنند آیا وی آنان را باتلاق دیگری فرو نخواهد برد؟ آیا پیوند دادن منافع با محاسبات نادرست وی سودی برای منافع ما خواهد داشت؟ آیا بهتر نیست که در داخل عربستان به دنبال جایگزینی برای او باشیم تا هم چهره عربستان را بهتر شود و این کشور را از اشتباهات کشنده نجات دهد و هم منافع ما را تامین کند؟
تارنمای «العهد» لبنان نیز در این خصوص نوشت: تصمیم های گستاخانه و ماجراجویی های کاخ پادشاهی عربستان، این کشور را به پایین ترین سطح انحطاط رسانده است. چهره عربستان به دلیل جنگ افروزی ها، قتل، ربایش ها و سرکوب آزادی ها تخریب شده است. تلاش ها برای بهبودی چهره سودی ندارد و تنها راه برای رسیدن به این خواسته با ریخت و پاش دلارهای نفتی صورت می گیرد. در نتیجه جنگ یمن، عربستان مجبور شد با بسیاری از لابی ها و شرکت های بزرگ آمریکا و انگلیس قراردادهایی را منعقد کند تا این کشورها بر کارنامه سیاه عربستان در این جنگ سرپوش نهند. اکنون نیز پس از قتل خاشقچی به نظر می رسد همه تلاش های عربستان برای بهبود اوضاع خود و سرپوش نهادن بر این جنایت سودی به دنبال ندارد. این کشور دیگر نمی تواند با پرداخت میلیاردها دلار اوضاع را تغییر دهد. لابی عربستان در واشنگتن ماموریت سختی در پیش دارد. پس از جنایت های بی شمار عربستان در سرکوب آزادی ها، زندانی کردن وبلاگ نویس ها و فعالان رسانه ای، کشتار مخالفان و ربایش دیپلمات ها و اعدام ها و جنگ افروزی در یمن ماجرای قتل خاشقچی همچون باری بود که کمر شتر را شکست است.
به نوشته تارنمای العهد، «خلیل حرب» تحلیلگر مسائل عربستان، معتقد است که عربستان اکنون در بدترین دوران تاریخ خود به سر می برد و چهره این کشور به کلی ویران شده است. عربستان مجبور است میلیاردها دلار برای جبران این موضوع هزینه کند. پیش بینی می شود که شرکت ها و گروه های فشار پس از دریافت مبالغ هنگفت در این زمینه فعال شوند، اما به نظر می رسد تحرکات و حیله های آنان مانند گذشته سود بخش نباشد و بر پایه تمایلات محمد بن سلمان نباشد.
روزنامه «الشروق» الجزایر هم در گزارشی به قلم «قاده بن عمار» نوشت: به قتل رساندن جمال خاشقچی و اعدام شیخ «سلمان العوده» و مجازات مبلغان، اندیشمندان و نویسندگان میانه رو به کسی سودی نخواهد رساند. بلکه این اقدامات چهره دورانی که ولیعهد عربستان در آن ادعا اصلاحات دارد تخریب و به قتل رساندن چنین افراد میانه رو، زمینه را برای پیدایش مخالفان تندرو فراهم خواهد کرد.
پژوهش **9278**1552


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

لحظات عجیبی که در زندگی واقعی اتفاق افتاده اند!
گاهی در روز‌های خیلی عادی شاهد چیز‌های واقعا عجیب و غیرعادی هستیم. چیز‌هایی که لازم نیست حتما مافوق طبیعی یا وحشتناک باشند تا حیرت ما را برانگیزند.
کتاب‌هایی با موضوع مفاسد اقتصادی
در هر دوره‌ای می‌توان اتفاقات و رخداد‌هایی را در کشور دید که از قضا جایشان در آثار داستانی ما خالی است و عموماً نویسندگان به دلایلی ترجیح می‌دهند به جای رفتن سراغ موضوعات چالشی به حدیث نفس‌های خودشان بپردازند.
۱۲ فیلم ناراحت‌کننده که جرأت تماشای دوباره آن‌ها را ندارید
میلیون‌ها فیلم در طول بیش از یک قرن فعالیت سینما ساخته شده اند، اما تعداد کمی از آن‌ها به عنوان فیلم‌هایی قوی و شاهکار خود را متمایز از بقیه ساخته اند. بعضی از فیلم‌های بزرگ تاریخ سینما اگر چه بدون شک ارزش یک بار تماشا را دارند، اما شاید دوست نداشته باشیم بعد از مدتی برای بار دوم به تماشای آن‌ها بنشینیم و حتی شاید هیچوقت!
خواص متنوع و جالب میوه کاج
میوه درخت کاج، مخروط چوبی خشک، قهوه‌ای و پولکی است که دانه‌ها بین پولک‌ها قرار گرفته‌ و به دلیل همین شکل قرار گرفتن دانه‌ها، کاج جزو خانواده بازدانگان است.
بیماری‌های خون؛ اختلال گلبول‌های سفید و قرمز، پلاسما و پلاکت
بیماری‌های خون اختلالاتی هستند که نشانه وجود مشکلی در سلول‌های گلبول قرمز و سفید یا سلول‌های کوچکتر همانند پلاکت هستند که برای تشکیل لخته خون ضروری است.
دیگچه مشهدی؛ یک دسر آسان و خوشمزه
دسر دیگچه مشهدی خوشمزه و مورد علاقه خانواده هاست و همانند شیر برنج تهیه میشود و برای افطار در ماه رمضان مناسب است. دسر دیگچه را به شکل لوزی برش داده و سرو نمائید.
طرز تهیه میت لوف (گوشت قالبی) مرحله به مرحله
میت لوف یکی از غذاهای پرطرفدار با طرز تهیه ی آسون آمریکاییه که همون طور که از اسمش پیداس پایه اش از گوشت هست.
جدایی‌های غیر منتظره و روابط پایدار سلبریتی‌ها
میلیون‌ها نفر در کشور‌های مختلف چشم‌شان به سبک زندگی سلبریتی مورد علاقه‌شان است و چهره محبوب خود را در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها دنبال می‌کنند تا ببیند سلبریتی دلخواهشان به چه کسی دل بسته یا اینکه از چه کسی دل بریده است.
هرمز علی‌پور از عصیانگری در عالم شعر می‌گوید
هرمز علی‌پور شاعری است که پنجاه سال حضور موثر در عالم ادبیات دارد و آنچنان که خودش می‌گوید از نزدیک با بسیاری از جریان‌های شعری همراه بوده و از حال و هوای هرکدام از آن‌ها برای پیشبرد شعرش استفاده کرده.
راهکار‌های مراقبت از اکستنشن مژه
یکی از جدید ترین روش ها برای افزایش زیبایی چشم ها، اکستنشن مژه است. تارهای مصنوعی مژه که در لابه لای مژه ها قرار می گیرد، اکستنشن مژه نام دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اطلاعیه وزارت صنعت درباره افزایش قیمت خودرو
روابط عمومی وزارت صمت اعلام کرد: هیچ تصمیمی برای افزایش قیمت خودرو از سوی این وزارتخانه اتخاذ نشده است.
حقایقـی در مورد قلیـــان که از آن بی خبرید- اینفوگرافی
برخی از سودجویان و عرضه کنندگان قلیان برای جذب مشتری و سود بیشتر، اقدام به افزودن مواد مخدر و روان گردان به توتون مصرفی و الکل در آب محتوی ابزار قلیان می نمایند.
روایتی از لحظه تصادف خودروی نوربخش با تریلی
استاندار گلستان گفت: پشت یکی از تقاطع‌ها ‌در لحظه‌ای کوتاه یک تریلی با سرعت بسیار زیاد به خودروی لندکروز رئیس سازمان تأمین اجتماعی برخورد کرد.
لحظات عجیبی که در زندگی واقعی اتفاق افتاده اند!
گاهی در روز‌های خیلی عادی شاهد چیز‌های واقعا عجیب و غیرعادی هستیم. چیز‌هایی که لازم نیست حتما مافوق طبیعی یا وحشتناک باشند تا حیرت ما را برانگیزند.
کتاب‌هایی با موضوع مفاسد اقتصادی
در هر دوره‌ای می‌توان اتفاقات و رخداد‌هایی را در کشور دید که از قضا جایشان در آثار داستانی ما خالی است و عموماً نویسندگان به دلایلی ترجیح می‌دهند به جای رفتن سراغ موضوعات چالشی به حدیث نفس‌های خودشان بپردازند.
آمریکا 17 مقام سعودی را در ارتباط با قتل خاشقجی تحریم کرد
بحرین 12 بالگرد تهاجمی از آمریکا می خرد
این جراحت عمیق با متهم کردن چند فرد محدود التیام نمی یابد
روسیه: آمریکا، بمباران فسفری شرق سوریه را از سر گرفت
هلند: از تحریم تسلیحاتی عربستان حمایت می کنیم
صالح خواستار همکاری اردن برای بازگشت اموال غارتی عراق شد
دومین ماهواره مخابراتی قطر به فضا پرتاب شد
روسیه بر گسترش همکاری ها با ایران تاکید کرد
انصارالله یمن:توقف حملات عربستان با هدف کسب وقت وتجدید قواست
ادامه تلاش اربیل برای کاهش اختلافات با بغداد