برندگان و بازندگان پرونده قتل خاشقچی

10:25 ۱۸۶ روز پیش ایرنا 157 0
برندگان و بازندگان پرونده قتل خاشقچی

تهران- ایرنا- تحلیلگران برخی از رسانه های عربی معتقدند پرونده قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد سعودی به یک بازی پرسود برای رئیس جمهوری آمریکا و همتای ترک وی تبدیل خواهد شد و بازنده اصلی این ماجرا سردمداران آل سعود خواهند بود.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، مقامات آل سعود شنبه گذشته با صدور بیانیه ای به کشته شدن «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول اعتراف و ادعا کردند که وی در پی یک درگیری در داخل این ساختمان کشته شده است.
خاشقچی روزنامه نگار و منتقد سیاست های «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان از 10 مهر ماه و پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد و اخبار جسته و گریخته از به قتل رساندن وی به دست تیم امنیتی سعودی حکایت داشت. با وجود اینکه همه کسانی که در داخل و خارج عربستان پرونده قتل خاشقچی و اخبار مربوط به آن را دنبال می کردند اطمینان داشتند که نظام سعودی و شخص محمد بن سلمان نخستین متهم این پرونده هستند، اما بازهم نظام عربستان برای فرار از مسوولیت درباره این جنایت تلاش و آمریکا هم در این زمینه از سردمداران عربستان حمایت می کرد.
در این میان «دونالدترامپ» رئیس جمهوری آمریکا با اظهارات خود درباره قتل خاشقچی و طرح احتمالی کشته شدن خاشقچی از سوی افراد «خودسر» مسیر این پرونده را منحرف و برای تبرئه بن سلمان در این ماجرا اقدام کرد. او در این راستا «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا را راهی عربستان کرد تا با هماهنگی مقام های عربستان سناریوی قتل خاشقچی را بنویسند. آمریکا با این اقدام خود تلاش کرد متهم اصلی این پرونده را از تنگنا نجات دهد.
در این زمینه روزنامه «الشرق» قطر در گزارشی با عنوان «اعتراف سعودی به قتل خاشقچی و ارائه روایتی ساده» نوشت: عربستان پس از سپری شدن دو هفته از قتل خاشقچی به این موضوع اعتراف کرد. ریاض با اعلام این موضوع که او به دلیل درگیری کشته شد روایتی ضعیف در این باره ارائه کرد. این موضوع با روایت نخست ریاض که در آن ادعا کرده بود خاشقچی از کنسولگری خارج شده است در تناقض است. اگر این اعتراف فیصله دهنده موضوع است پس جسدی که با اره تکه تکه شده کجا است؟ آیا درگیری نیاز به ارسال گروه ترور 15 نفری و دو هواپیما دارد؟ تصمیم های پادشاهی در برکناری مسوولان اطلاعات و دستگیری 18 سعودی دیگر نشان می دهد که عربستان در به قتل رساندن خاشقچی نقش داشته است و سناریوی برای دور نگه داشتن ولیعهد از دایره اتهام در حال رقم خوردن است.
به نوشته روزنامه «الاخبار» لبنان، ریاض اعتراف کرد که خاشقچی را به قتل رسانده است. این اعتراف به درازا کشید تا چارچوب توافق سه جانبه واشنگتن، آنکارا و ریاض درباره این موضوع تکمیل شود. سعودی ها پس از نشت همه اطلاعات درباره چگونگی کشته شدن یک شهروند خود در کنسولگری عربستان در ترکیه به سادگی اعتراف کردند که او به دلیل درگیری در کنسولگری کشته شده است. آنکارا و واشنگتن هم درباره این موضوع هیچ موضع گیری نکردند. زیرا آنها در تدوین قرار داد شریک بودند. باید به این سوال پاسخ داد که پادشاه عربستان به «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه و ترامپ برای نجات محمد بن سلمان و حفظ ثبات عربستان چه وعده ای داده است؟
روزنامه «القدس العربی» چاپ لندن در گزارشی به قلم «لینا ابوبکر» نوشت: شرکت نفتی آرامکو تاوانی است که عربستان برای بسته شدن پرونده قتل خاشقچی به آمریکا خواهد داد. «طلال سلمان» دیگر تحلیلگر این روزنامه هم نوشت: واشنگتن تلاش خواهد کرد از این پرونده بیشتر دستاوردها را نصیب خود کند. آشکار است که ترامپ از این ماجرای غم انگیز برای باج خواهی از عربستان استفاده خواهد کرد.
به نوشته روزنامه «رای الیوم» چاپ لندن، به دنبال این ماجرا، اردوغان از جایی که فکرش را هم نمی کرد یک فرصت طلایی به دست آورد و اکنون او گرداننده اصلی این بازی است و شاید این شرایط به اقتصاد ترکیه که رو به افول بود، جانی تازه بخشد.
بسیاری از کارشناسان معتقدند خشم افکار عمومی جهان از عربستان که این روزها به دلیل قتل خاشقچی به اوج خود رسیده است با تلاش های آشکار و پنهان و معاملات مختلف و پنهان نگه داشتن مسوول اصلی پرونده قتل خاشقچی خاموش نمی شود و در پی این ماجرا، محمد بن سلمان دیگر بر کرسی قدرت باقی نخواهد ماند.
در این زمینه روزنامه رای الیوم در گزارشی به قلم «عبدالباری عطوان» تاکید کرد یکی از پیامدهای قتل خاشقچی آن است که بن سلمان را از ولیعهدی عربستان کنار خواهد زد و اکنون برخی از محافل سعودی به دنبال ولیعهد جدیدی هستند.
روزنامه رای الیوم در گزارشی دیگر نوشت: بلند پروازی های محمد بن سلمان پس از اینکه بسیاری از وزیران اقتصادی کشورهای غربی، مدیران بانک ها و شرکت های بزرگ اعلام کرده اند که به دلیل نقش داشتن عربستان در قتل خاشقچی حضور خود در کنفرانس اقتصادی «داووس صحرا» را لغو خواهند کرد با ضربه بزرگ و کشنده روبرو شد. عربستان برای جذب سرمایه های جهانی در طرح های خود در ساحل دریای سرخ و در چارچوب چشم انداز 2030 محمد بن سلمان بر روی بر این کنفرانس حساب ویژه ای باز کرده بود.
'چهره عربستان برای جذب سرمایه های خارجی پس از اقدام بن سلمان در بازداشت 350 تن از بازرگانان سعودی و برخی شاهزادگان مثل «ولید بن طلال» تخریب شده است و اکنون ماجرای قتل خاشقجی ضربه ای شکننده بود. تحریم این نشست اقتصادی مقدمه ای برای اقدام های دیگری است که برای عربستان سعودی و اقتصاد آن بسیار دردناک خواهد بود. این در شرایطی است که موضوع تحریم اقتصادی و فعال سازی قانون «جاستا» برای گرفتن غرامت قربانیان حادثه تروریستی 11 سبتامبر نیز می تواند عربستان را در آینده نزدیک با بحران های اقتصادی سختی روبرو سازد.'
تارنمای مرکز پژوهش های «الجزیره» قطر نیز نوشت: گزارش های رسانه های عربی و غربی درباره ماجرای قتل خاشقچی و متهم کردن محمد بن سلمان در این زمینه، چهره او را تخریت کرده است. اکنون به او به عنوان قاتلی نگاه می شود که روزنامه های آزاد را در تنگنا قرار داده و حریم دیگر کشورها را می شکند.روزنامه «اکونومیست» او را فردی خوسر به شمار آورده است. این اقدام ولیعهد عربستان سبب شده است، همپیمانان عربستان احساس کنند که در صورت ادامه ولیعهدی او در تنگنا قرار خواهد گرفت. مقام های این کشورها اظهار کرده اند که این موضوع سبب خواهد شد افکار عمومی ما را مورد انتقاد قرار دهند و نتوانیم در انتخابات پیروز شویم. از این رو، آنان این سوال را مطرح می کنند که در صورتی که از ولیعهد عربستان دفاع کنند آیا وی آنان را باتلاق دیگری فرو نخواهد برد؟ آیا پیوند دادن منافع با محاسبات نادرست وی سودی برای منافع ما خواهد داشت؟ آیا بهتر نیست که در داخل عربستان به دنبال جایگزینی برای او باشیم تا هم چهره عربستان را بهتر شود و این کشور را از اشتباهات کشنده نجات دهد و هم منافع ما را تامین کند؟
تارنمای «العهد» لبنان نیز در این خصوص نوشت: تصمیم های گستاخانه و ماجراجویی های کاخ پادشاهی عربستان، این کشور را به پایین ترین سطح انحطاط رسانده است. چهره عربستان به دلیل جنگ افروزی ها، قتل، ربایش ها و سرکوب آزادی ها تخریب شده است. تلاش ها برای بهبودی چهره سودی ندارد و تنها راه برای رسیدن به این خواسته با ریخت و پاش دلارهای نفتی صورت می گیرد. در نتیجه جنگ یمن، عربستان مجبور شد با بسیاری از لابی ها و شرکت های بزرگ آمریکا و انگلیس قراردادهایی را منعقد کند تا این کشورها بر کارنامه سیاه عربستان در این جنگ سرپوش نهند. اکنون نیز پس از قتل خاشقچی به نظر می رسد همه تلاش های عربستان برای بهبود اوضاع خود و سرپوش نهادن بر این جنایت سودی به دنبال ندارد. این کشور دیگر نمی تواند با پرداخت میلیاردها دلار اوضاع را تغییر دهد. لابی عربستان در واشنگتن ماموریت سختی در پیش دارد. پس از جنایت های بی شمار عربستان در سرکوب آزادی ها، زندانی کردن وبلاگ نویس ها و فعالان رسانه ای، کشتار مخالفان و ربایش دیپلمات ها و اعدام ها و جنگ افروزی در یمن ماجرای قتل خاشقچی همچون باری بود که کمر شتر را شکست است.
به نوشته تارنمای العهد، «خلیل حرب» تحلیلگر مسائل عربستان، معتقد است که عربستان اکنون در بدترین دوران تاریخ خود به سر می برد و چهره این کشور به کلی ویران شده است. عربستان مجبور است میلیاردها دلار برای جبران این موضوع هزینه کند. پیش بینی می شود که شرکت ها و گروه های فشار پس از دریافت مبالغ هنگفت در این زمینه فعال شوند، اما به نظر می رسد تحرکات و حیله های آنان مانند گذشته سود بخش نباشد و بر پایه تمایلات محمد بن سلمان نباشد.
روزنامه «الشروق» الجزایر هم در گزارشی به قلم «قاده بن عمار» نوشت: به قتل رساندن جمال خاشقچی و اعدام شیخ «سلمان العوده» و مجازات مبلغان، اندیشمندان و نویسندگان میانه رو به کسی سودی نخواهد رساند. بلکه این اقدامات چهره دورانی که ولیعهد عربستان در آن ادعا اصلاحات دارد تخریب و به قتل رساندن چنین افراد میانه رو، زمینه را برای پیدایش مخالفان تندرو فراهم خواهد کرد.
پژوهش **9278**1552


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

بازدید وزیر نیرو از محل اجرای سد مخزنی لاسک گیلان
رشت - ایرنا - رضا اردکانیان وزیر نیرو با همراهی استاندار گیلان از محل اجرای سد مخزنی لاسک در شهرستان شفت بازدید کرد.
تداوم کمک های مردمی به سیل زدگان
استانها - ایرنا - اگر چه سیلی از آب، خانه های برخی هموطنان را دچار آسیب کرد ولی سیل محبت و همدلی مرهمی بر این ویرانی ها و دردها بود و مردم نیکوکار با تمام ظرفیت های خود برای کاهش آلام مردم مناطق سیل زده پای کار هستند.
ممنوعیت تردد در 28 محور به دلیل شرایط جوی
تهران - ایرنا - در حال حاضر تردد در 28 محور برون شهری کشور به دلیل اختلالات و شرایط جوی ممنوع است.
برق 70 روستای سیل زده خوزستان همچنان قطع است
اهواز - ایرنا - مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق اهواز گفت:70 روستای خوزستان به دلیل وقوع سیلاب همچنان بی برق هستند درواقع برق این روستاها برای حفظ جان مردم قطع شده تا پس از کاهش میزان آب، مجدداً برقدار شوند.
سند مهارت آموزی استان های کشور تدوین می شود
اردبیل- ایرنا- معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور اعلام کرد که با همکاری استانداری ها سند مهارت آموزی کشور تدوین می شود.
دیدنگار فروش محصولات بی‌نظیر کمپینگ و سفر عکاسی
کمپینگ و سفر به دل طبیعت برای عکاسی از لذت‌بخش‌ترین کارهای جمعی است که هر شخص عکاس و علاقه‌مند به عکاسی می‌تواند تجربه کند. بودن در دل طبیعت در یک اجتماع کوچک از علاقه‌مندان عکاسی اتفاق زیبا و به‌یادماندنی‌ است.
4574 سیلزده در خراسان رضوی امدادرسانی شده اند
مشهد- ایرنا- رئیس مرکز کنترل و هماهنگی عملیات هلال احمر خراسان رضوی گفت: به چهار هزار و 574 سیلزده در این استان طی روزهای 24 فروردین گذشته تا سوم اردیبهشت ماه جاری توسط نیروهای جمعیت هلال احمر امدادرسانی شده اند.
شوخی بهارستانی
«می‌خواهیم پیشنهاد بدهیم یک روز آقای آذری جهرمی را به بهانه استیضاح دعوت کنند مجلس، بعد ایشان با کلی گزارش از عملکرد وزارت ارتباطات بیایند در صحن علنی، یک‌دفعه یکی از نمایندگان پِخی بزند زیر خنده و بگوید: «می‌خواستیم یه وزیر دیگه رو استیضاح کنیم، آدرس رو اشتباه فرستادیم! حالا تا اینجا اومدی بیا یه فیلترشکن خوب بریز! چند وقته این خرگوشه اصلاً خوب کار نمی‌کنه!»
گرگان آماده تاجگذاری در بسکتبال ایران
گرگان - ایرنا - فقط یک روز تا آغاز چند بازی جذاب و نفس گیر فینال لیگ برتر بسکتبال کشور باقی مانده و هواداران تیم شهرداری گرگان برای کسب افتخاری بزرگ و سنجاق شدن به تاریخ لحظه شماری می کنند.
برآورد اولیه خسارت سیل در خراسان رضوی 13 هزار میلیارد ریال است
مشهد- ایرنا- معاون اداره کل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی گفت: وقوع سیل از ابتدای امسال تاکنون حدود 13 هزار میلیارد ریال خسارت به بخشهای مختلف در این استان وارد کرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

از «برادر جان» پربازیگر تلویزیون چه خبر؟
همزمان با ادامه تصویربرداری سریال «برادر جان»، مراحل فنی این مجموعه در حال انجام است.
مشمولان دریافت «وام ازدواج» از صندوق بازنشستگی کشوری
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری از پرداخت وام ۲۰ میلیون تومانی ازدواج برای فرزندان بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری خبر داد.
بازدید وزیر نیرو از محل اجرای سد مخزنی لاسک گیلان
رشت - ایرنا - رضا اردکانیان وزیر نیرو با همراهی استاندار گیلان از محل اجرای سد مخزنی لاسک در شهرستان شفت بازدید کرد.
تداوم کمک های مردمی به سیل زدگان
استانها - ایرنا - اگر چه سیلی از آب، خانه های برخی هموطنان را دچار آسیب کرد ولی سیل محبت و همدلی مرهمی بر این ویرانی ها و دردها بود و مردم نیکوکار با تمام ظرفیت های خود برای کاهش آلام مردم مناطق سیل زده پای کار هستند.
ممنوعیت تردد در 28 محور به دلیل شرایط جوی
تهران - ایرنا - در حال حاضر تردد در 28 محور برون شهری کشور به دلیل اختلالات و شرایط جوی ممنوع است.
نجبای عراق: رژیم شرور سعودی به جنایات هولناک عادت دارد
حمله عربستان به تاسیسات برقی یمن چهار میلیارد دلار خسارت وارد کرد
آغاز به کار دوازدهمین نشست آستانه در باره سوریه
دیدار وزیر خارجه قطر با پامپئو
واشنگتن تحریم‌های جدیدی علیه حزب الله وضع کرد
اعلام حالت فوق‌العاده در مصر به مدت سه ماه
نبرد سنگین طالبان و داعش برای تصرف قلمرو در افغانستان
فشار دموکرات‌های آمریکا برای بازنگری در روابط با سعودی‌ها
پامپئو: مسیر گفتگو با کره شمالی راهی ناهموار است
انتقاد اتحادیه اروپا از اجرای حکم اعدام دهها عربستانی