روایت سعودی ها از قتل خاشقچی قانع کننده نیست

09:53 ۲۳ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 33 0
روایت سعودی ها از قتل خاشقچی قانع کننده نیست

الجزیره-ایرنا- این روزها خبر ناپدید و کشته شدن «جمال خاشقچی » روزنامه نگار منتقد حکام سعودی شدیدا مورد توجه رسانه ها ی جهان قرار گرفته است و در این میان رسانه های الجزایری در خصوص صحت روایت سعودی ها از چگونگی به قتل رسیدن او ابراز تردید کرده اند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، مقام های سعودی که ابتدا ادعا می کردند خاشقچی کمی پس از ورود به کنسولگری این کشور در استانبول، از آن خارج شده و آن ها اطلاعی از سرنوشت او ندارند، بالاخره از روی ناچاری و به دلیل وجود مدارک و مستندات زیاد، به قتل او در داخل کنسولگری اعتراف و ادعا کردند پس از درگیری فیزیکی با ماموران در آن جانش را از دست داده است .
این تناقض گویی های سعودی ها در رسانه های مختلف جهان بازتاب گسترده ای داشت. تارنمای «تی اس ای » الجزایر نوشت، عربستان شنبه اعلام کرد خاشقچی در پی درگیری در داخل کنسولگری اش در استانبول درگذشته است، این نخستین اعتراف به قتل او بود در حالی که طی دو هفته گذشته هرگونه ارتباط با ناپدید شدن او را انکار می کرد و این باعث پرتنش شدن روابط عربستان با کشورهای غربی شده بود.
این تارنما افزود، عربستان هیچ دلیل و مدارکی برای اثبات روایتش از مرگ خاشقچی ارائه نکرده است و از سوی دیگر با انتقاد بسیاری از کشورهای جهان به ویژه کشورهای اثرگذار مواجه شده است ؛ وزیر خارجه فرانسه کشته شدن خاشقچی را محکوم کرده و خواستار انجام تحقیقات کافی در این مورد شده است و از سوی دیگر «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان با محکوم کردن این اقدام، گفت، تفسیرهای اعلام شده در این خصوص کافی نیست و انتظار می رود عربستان در این خصوص شفاف سازی کند ، اسپانیا هم از این مساله ابراز ناراحتی کرده است ، دانمارک نیز توضیحات سعودی ها در این خصوص را قانع کننده نمی داند ؛ «لارس لوکا راسموسن» نخست وزیر این کشور گفته است، حقیقت این است که سعودی ها قبلا اصرار داشتند که خاشقچی ، کنسولگری را زنده ترک کرده است اما اکنون می گویند در داخل کنسولگری درگذشته است، این تناقض گویی ها نشان می دهد آن ها همه حقیقت را بیان نکرده اند و باید برای کشف حقیقت اصرار داشته باشیم.
روزنامه «الشروق » الجزایر نیز نوشت، عربستان برای نخستین بار به کشته شدن خاشقچی اعتراف کرد اما با روایتی عجیب.منابع سعودی دلیل مرگ او را درگیری اعلام کردند و گفتند 18 عربستانی مورد تحقیق قرار می گیرند و چهار مقام عالی رتبه نیز برکنار شده اند.
الشروق افزود، سعودی ها ادعا می کنند به دنبال اجرای عدالت هستند و اقدامات لازم برای آشکار شدن حقیقت را انجام می دهند اما این سخنان حتی مورد قبول آمریکایی ها نیز قرار نگرفته و «لیندسی گراهام » سناتور جمهوری خواه در این خصوص گفته است، کمترین چیزی که می توانم بگویم این است که در خصوص روایت جدید عربستان در مورد خاشقچی تردید دارم.
این روزنامه در گزارش دیگری در این خصوص نوشت، سعودی ها 18 روز طول کشید تا به کشتن خاشقچی اعتراف کنند اما ظاهرا روایت آن ها بر اساس سناریویی است که «ضاحی خلفان» رئیس پلیس پیشین دبی بیان کرده بود ، او 17 اکتبر در صفحه اش در توییتر نوشته بود: اگر فرض کنیم کارمندی در کنسولگری عربستان در ترکیه در خصوص صدور برگه گواهی با خاشقچی اختلاف پیدا کرده و به او تعرض کرده و در نهایت او فوت کرده است، با توجه به شجاعتی که در سعودی ها سراغ داریم، آن ها واقعیت را اعلام و حد را بر متجاوز جاری می کنند و جسد خاسقچی را تحویل خانواده اش می دهند.
روزنامه «الخبر » نیز یک صفحه کامل به این پرونده اختصاص داد و به نقل از سرلشکر «صفوت الزیات» کارشناس نظامی و امور راهبردی مصری نوشت، روایت سعودی ها از کشته شدن خاشقچی باعث نمی شود این پرونده بسته شود، باید منتظر ماند دولت و دادستانی ترکیه چه اقداماتی در این خصوص انجام می دهند، مضمون اعلامیه عربستان در این خصوص اهانت به کرامت انسانی و حقوق بشر است.اگر هم جسد پیدا شود، پزشکی قانونی ترکیه اقدام به تشریح آن می کند و ممکن است به حقایقی غیر از آنچه سعودی ها اعلام کرده اند، برسد.
الخبر در ادامه نوشت، عربستان تحت فشارهای زیاد از سوی ترکیه و دیگر کشورهای جهان، تنها بخشی از حقیقت ناپدید شدن خاشقچی را اعلام کرده است بنا بر این باید منتظر حقایق دیگر بود وبه نظر می رسد دخالت ملک سلمان در این پرونده ثابت می کند روایت رسانه های ترکیه از کشته شدن خاشقچی درست باشد.
این روزنامه الجزایری در ادامه نوشت، در حالی که ترامپ ابتدا از اقدامات سعودی ها در این خصوص قدردانی کرده بود، اکنون در تنگنا قرار گرفته و مخالفان دولت او هم از این شرایط استفاده می کنند.
روزنامه «البلاد» نیز نوشت، روایت عربستان از قتل خاشقچی حتی برای کشورهای غربی هم قانع کننده نبوده و شماری از نمایندگان کنگره در خصوص درستی روایت عربستان ابراز تردید کرده و صدراعظم آلمان هم گفته است: روایت عربستان را در مورد کشته شدن خاشقچی نمی پذیریم و خواستار توضیحات بیشتر هستیم و از سوی دیگر دولت اسپانیا مطالب اعلام شده توسط سعودی ها را در این خصوص ناامید کننده دانسته است .
این روزنامه الجزایری همچنین به نقل از روزنامه نیویورک تایمز نوشت، عربستان به دروغ گفتن ادامه می دهد و به عقل و شعور ما توهین می کند.
خاورم **2041**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

علی کریمی را به استقلال قالب کردند!
علی کریمی – استقلال؛ رابطه‌ای که هنوز به سرانجام نرسیده و قصه‌ای که هنوز کسی عاقبت آن را نمی‌داند.
حاشیه‌سازی ترفند کی‌روش است!
رفتارهای کارلوس کی‌روش تازگی ندارد. او همیشه می‌خواهد به هر نحوی سایران را سورپرایز کند.
زرینچه: کمیته فنی تمرکز شفر را به هم می‌زند
تشکیل کمیته فنی در باشگاه استقلال تهران موافقان و مخالفانی دارد. برخی آن را اهرمی برای کمک به وینفرد شفر می‌دانند و برخی دیگر معتقدند دخالت این کمیته باعث مزاحمت سرمربی می‌شود.
تاج برای جلوگیری از تعلیق استعفا می‌دهد؟
به‌دنبال ابلاغ قانون منع به‌کارگیری بازنشسته‌ها در دستگاه‌های اجرایی و فدراسیون‌های ورزشی، این مهلت به روسای فدراسیون‌ها داده شد تا اسامی بازنشسته‌های خود را اعلام کنند.
نوآوری‌های تاثیرگذار در دوربین گوشی‌ها
گوشی های هوشمند مدت‌هاست که از رقیبی دست و پا بسته برای دوربین های دیجیتال، فراتر رفته و به رقیبی قدرتمند برای این دستگاه‌های الکترونیکی تبدیل شده‌اند. محبوبیت دوربین گوشی های هوشمند و البته همراهی همیشگی آن‌ها با کاربران باعث شده شرکت‌های سازنده به نیازهای کاربرانی که برای آن‌ها استفاده از دوربین، اولویتی مهم به حساب می‌آید، پاسخ داده و در بعد نرم افزاری و سخت افزاری، تمهیداتی را به کار ببندند.
آیا می دانید سلاح پیامبران چیست؟
احادیث معصومین(علیهم السلام) به مثابه چراغ‌هایی هستند که در ظلمات و تاریکی‌ها مسیر را به انسان نشان می‌دهند.
تیپ خانم بازیگر در جشن تولد لوکس خانم مجری -عکس
سوگل طهماسبی در جشن تولد «مژده لواسانی» حضور داشت.
نیویورک گردی ˮنیکی کریمیˮ و ˮغزل شاکریˮ -عکس
غزل شاکری با انتشار این عکس در صفحه اش نوشت: به یادگار؛ از روزهای دور و نزدیک...به همراه عزیزان و همکاران در دانشگاه استونی بروک نیویورک با فیلم"آینه های روبرو"...
استایل متفاوت و دیده نشده «بهنوش بختیاری» -عکس
تصاویر صحنه فیلم سینمایی «تورنادو» به کارگردانی و تهیه کنندگی سید جواد هاشمی را در این عکس ها می بینید.
پاییزگردی بازیگر جوانی که یک شبه محبوب شد-عکس
سینا مهراد این عکس را در اینستاگرامش منتشر کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

5  استثنایی که می توانید به نامحرم نگاه کنید
چشم را دروازه دل نامیدن، چرا که آنچه از این دریچه وارد وجود شخص می شود، گاهی او را به سر منزل سعادت و گاه به ورطه سقوط و ذلت می کشاند. دل آنچه را که از طریق چشم می بیند و حس می کند، مورد تحلیل قرار داده و زمینه را برای پاسخ در برابر شرایط موجود و حرکت برای کسب و تصرف آن شرایط و اقناع آن فراهم می نماید و در حقیقت این سخن درستی است که «هر آنچه دیده بیند دل کند یاد» حالا فرق نمی کند که آن نگاه به صواب بوده و مجاز و یا ناصواب بوده و غیر مجاز.
تیپ خانم بازیگر در جشن تولد لوکس خانم مجری -عکس
سوگل طهماسبی در جشن تولد «مژده لواسانی» حضور داشت.
نمایی متفاوت از قله دماوند- عکس
نمایی متفاوت از قله دماوند در زیر قابل مشاهده است.
شناسایی حمله قلبی جدی تنها با یک برنامه
یک برنامه جدید به تازگی برای گوشی‌های هوشمند توسعه یافته که می‌تواند تعیین کند آیا کاربر در معرض حمله قلبی جدی قرار دارد یا خیر!؟
کودکان چگونه قران حفظ می‌کنند؟
آیا خدایی که آتش را بر ابراهیم گلستان کرد با خدایی که در زندگی‌های ما وجود دارد، فرق می‌کند؟ اگر پاسخ این است که خدا فرق نمی‌کند، پس چرا آتش زندگی ما گلستان نمی‌شود؟
نخست وزیرالجزایر، دخالت خارجی راعامل هرج و مرج در لیبی دانست
شکست دادن رژیم صهیونیستی غیر ممکن نیست
رواندا خواستار تقویت همکاری با ایران در زمینه های مختلف شد
نتانیاهو فرمانده اصلی ناتو عربی خواهد بود
نخست وزیر تونس اتهام عادی سازی با رژیم صهیونیستی را رد کرد
بازداشت دو خبرنگار تونسی در سفارت عربستان
خبرگزاری کنگو خواستار آموزش خبرنگارانش توسط ایرنا شد
13 وزیر جدید دولت تونس از مجلس رای اعتماد گرفتند
کنفرانس صلح لیبی در هاله ای از ابهام در ایتالیا آغاز شد
نخست وزیر تونس ترمیم کابینه، کودتا علیه رئیس جمهوری نیست