روایت سعودی ها از قتل خاشقچی قانع کننده نیست

09:53 ۱۸۳ روز و ۹ ساعت پیش ایرنا 127 0
روایت سعودی ها از قتل خاشقچی قانع کننده نیست

الجزیره-ایرنا- این روزها خبر ناپدید و کشته شدن «جمال خاشقچی » روزنامه نگار منتقد حکام سعودی شدیدا مورد توجه رسانه ها ی جهان قرار گرفته است و در این میان رسانه های الجزایری در خصوص صحت روایت سعودی ها از چگونگی به قتل رسیدن او ابراز تردید کرده اند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، مقام های سعودی که ابتدا ادعا می کردند خاشقچی کمی پس از ورود به کنسولگری این کشور در استانبول، از آن خارج شده و آن ها اطلاعی از سرنوشت او ندارند، بالاخره از روی ناچاری و به دلیل وجود مدارک و مستندات زیاد، به قتل او در داخل کنسولگری اعتراف و ادعا کردند پس از درگیری فیزیکی با ماموران در آن جانش را از دست داده است .
این تناقض گویی های سعودی ها در رسانه های مختلف جهان بازتاب گسترده ای داشت. تارنمای «تی اس ای » الجزایر نوشت، عربستان شنبه اعلام کرد خاشقچی در پی درگیری در داخل کنسولگری اش در استانبول درگذشته است، این نخستین اعتراف به قتل او بود در حالی که طی دو هفته گذشته هرگونه ارتباط با ناپدید شدن او را انکار می کرد و این باعث پرتنش شدن روابط عربستان با کشورهای غربی شده بود.
این تارنما افزود، عربستان هیچ دلیل و مدارکی برای اثبات روایتش از مرگ خاشقچی ارائه نکرده است و از سوی دیگر با انتقاد بسیاری از کشورهای جهان به ویژه کشورهای اثرگذار مواجه شده است ؛ وزیر خارجه فرانسه کشته شدن خاشقچی را محکوم کرده و خواستار انجام تحقیقات کافی در این مورد شده است و از سوی دیگر «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان با محکوم کردن این اقدام، گفت، تفسیرهای اعلام شده در این خصوص کافی نیست و انتظار می رود عربستان در این خصوص شفاف سازی کند ، اسپانیا هم از این مساله ابراز ناراحتی کرده است ، دانمارک نیز توضیحات سعودی ها در این خصوص را قانع کننده نمی داند ؛ «لارس لوکا راسموسن» نخست وزیر این کشور گفته است، حقیقت این است که سعودی ها قبلا اصرار داشتند که خاشقچی ، کنسولگری را زنده ترک کرده است اما اکنون می گویند در داخل کنسولگری درگذشته است، این تناقض گویی ها نشان می دهد آن ها همه حقیقت را بیان نکرده اند و باید برای کشف حقیقت اصرار داشته باشیم.
روزنامه «الشروق » الجزایر نیز نوشت، عربستان برای نخستین بار به کشته شدن خاشقچی اعتراف کرد اما با روایتی عجیب.منابع سعودی دلیل مرگ او را درگیری اعلام کردند و گفتند 18 عربستانی مورد تحقیق قرار می گیرند و چهار مقام عالی رتبه نیز برکنار شده اند.
الشروق افزود، سعودی ها ادعا می کنند به دنبال اجرای عدالت هستند و اقدامات لازم برای آشکار شدن حقیقت را انجام می دهند اما این سخنان حتی مورد قبول آمریکایی ها نیز قرار نگرفته و «لیندسی گراهام » سناتور جمهوری خواه در این خصوص گفته است، کمترین چیزی که می توانم بگویم این است که در خصوص روایت جدید عربستان در مورد خاشقچی تردید دارم.
این روزنامه در گزارش دیگری در این خصوص نوشت، سعودی ها 18 روز طول کشید تا به کشتن خاشقچی اعتراف کنند اما ظاهرا روایت آن ها بر اساس سناریویی است که «ضاحی خلفان» رئیس پلیس پیشین دبی بیان کرده بود ، او 17 اکتبر در صفحه اش در توییتر نوشته بود: اگر فرض کنیم کارمندی در کنسولگری عربستان در ترکیه در خصوص صدور برگه گواهی با خاشقچی اختلاف پیدا کرده و به او تعرض کرده و در نهایت او فوت کرده است، با توجه به شجاعتی که در سعودی ها سراغ داریم، آن ها واقعیت را اعلام و حد را بر متجاوز جاری می کنند و جسد خاسقچی را تحویل خانواده اش می دهند.
روزنامه «الخبر » نیز یک صفحه کامل به این پرونده اختصاص داد و به نقل از سرلشکر «صفوت الزیات» کارشناس نظامی و امور راهبردی مصری نوشت، روایت سعودی ها از کشته شدن خاشقچی باعث نمی شود این پرونده بسته شود، باید منتظر ماند دولت و دادستانی ترکیه چه اقداماتی در این خصوص انجام می دهند، مضمون اعلامیه عربستان در این خصوص اهانت به کرامت انسانی و حقوق بشر است.اگر هم جسد پیدا شود، پزشکی قانونی ترکیه اقدام به تشریح آن می کند و ممکن است به حقایقی غیر از آنچه سعودی ها اعلام کرده اند، برسد.
الخبر در ادامه نوشت، عربستان تحت فشارهای زیاد از سوی ترکیه و دیگر کشورهای جهان، تنها بخشی از حقیقت ناپدید شدن خاشقچی را اعلام کرده است بنا بر این باید منتظر حقایق دیگر بود وبه نظر می رسد دخالت ملک سلمان در این پرونده ثابت می کند روایت رسانه های ترکیه از کشته شدن خاشقچی درست باشد.
این روزنامه الجزایری در ادامه نوشت، در حالی که ترامپ ابتدا از اقدامات سعودی ها در این خصوص قدردانی کرده بود، اکنون در تنگنا قرار گرفته و مخالفان دولت او هم از این شرایط استفاده می کنند.
روزنامه «البلاد» نیز نوشت، روایت عربستان از قتل خاشقچی حتی برای کشورهای غربی هم قانع کننده نبوده و شماری از نمایندگان کنگره در خصوص درستی روایت عربستان ابراز تردید کرده و صدراعظم آلمان هم گفته است: روایت عربستان را در مورد کشته شدن خاشقچی نمی پذیریم و خواستار توضیحات بیشتر هستیم و از سوی دیگر دولت اسپانیا مطالب اعلام شده توسط سعودی ها را در این خصوص ناامید کننده دانسته است .
این روزنامه الجزایری همچنین به نقل از روزنامه نیویورک تایمز نوشت، عربستان به دروغ گفتن ادامه می دهد و به عقل و شعور ما توهین می کند.
خاورم **2041**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

کسب و کار خانگی با آموختن مهارت‌های ضروری
راه‌اندازی کسب و کار خانگی خیلی جذاب است. چه کسی بدش می‌آید در خانه بنشیند و درآمد خوبی داشته باشد و همه چیز را تحت کنترل خودش بگیرد؟ کسب و کار خانگی مزایای بسیار زیادی دارد. البته اگر به صورت فکر شده، برنامه‌ریزی شده و منطقی راه‌اندازی شود. نه بلند پروازانه یا با درصد زیاد ریسک.
نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه با حضور ایرانسل برگزار می‌شود
نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه (FINEX ۲۰۱۹) از ۲ تا ۵ اردیبهشت‌ماه با حضور ایرانسل برگزار می‌شود.
آموزشگاه زبان گات
آموزشگاه زبان گات فعالیت خود را از سال ۱۳۸۸ آغاز کرده و تا به امروز با کسب افتخارات متعدد نظیر بازدید معاون سفیر سوئد و رئیس بخش فرهنگی سفرت سوئد و حضور آقای نم سوک، رئیس شرکت آموزشی هانول در کره‌جنوبی و بالا بردن سطح کیفیت تدریس با توجه به استانداردهای جهانی توانسته تا حد زیادی رضایت زبان آموزان را جلب کند.
یک خاطر آسوده با رزرو بلیط هواپیما
رزرو بلیط هواپیما خیال مسافران را برای سفر راحت‌تر می‌کند ولی برای اطمینان بیشتر از نحوه رزرو و فرایند خرید اینترنتی باید حتما در انتخاب سایت‌های فروش بلیط هواپیما دقت شود تا بلیطی بی‌دردسر و مطمئن خریداری شود.
ارزان‌ترین خانه‌های تهران در کدام مناطق قرار دارند؟
افزایش ناگهانی قیمت خانه طی ماه‌های اخیر در تهران شوک بزرگی بود که تغییرات قابل توجهی را در بازار مسکن به وجود آورد. این موضوع باعث شده، مخاطبان هدف بسیاری از خانه‌های لوکس و بزرگ محله‌های گران‌قیمت پایتخت ریزش کند و افراد زیادی توان مالی خرید و سکونت در چنین خانه‌هایی را از دست بدهند.
رانت ٧٥٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠ تومانی
واردکنندگان با دلار ٤٢٠٠ تومانی یک‌ساله ٥ / ٢ برابر خسارت سیل به جیب زدند.
چه شد که گوشت نجومی شد؟
با وجود افزایش قیمت گوشت قرمز تا ۱۰۰ هزار تومان طی یک سال گذشته، همچنان رکورد گرانی این کالا به نام دولت نهم و دهم است.
کاسبی در مال‌های تهران مالی نیست!
اجاره گزاف این واحدها به علاوه رکود اقتصادی و کاهش قدرت خرید مردم باعث شده هم‌اکنون بسیاری از پاساژهای تجاری بزرگ در تهران نیمه‌تعطیل باشند.
صادرات نفت ایران به صفر نمی‌رسد
«ممکن است آمریکایی‌ها تا حدودی بتوانند در مسیر صادرات نفت ایران وقفه ایجاد کنند اما به صراحت این مساله را مطرح می‌کنم که آنها هیچ‌گاه نمی‌توانند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند. امکان حذف نفت ایران از بازار انرژی دنیا چیزی نزدیک به صفر است.»
ویدئو- سرلشگر سلامی از دانشگاه تا فرماندهی سپاه
یک روز مانده به چهلمین سالروز تأسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با حکم رهبر انقلاب، فرمانده کل سپاه تغییر کرد.تا پیش از سرلشکر سلامی،سردار محمدعلی جعفری به مدت ۱۲ سال فرماندهی سپاه را برعهده داشت.سرلشکر سلامی که تا پیش از این، جانشین فرمانده کل سپاه بود، به‌واسطه چندین بار حضورش در مصاحبه‌های تلویزیونی جزو چهره‌های شناخته‌شده نظامی کشور محسوب می‌شود.موضع‌گیری‌های صریح و بی‌پرده او در قبال رژیم صهیونیستی،آمریکا و غرب، از مهمترین وجوه اظهارنظرهای فرمانده جدید سپاه است و با توجه به رویکرد اخیر دولت آمریکا در قبال سپاه، این انتصاب می‌تواند حامل پیام‌های روشنی به مقامات آمریکایی و غربی باشد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پایان معافیت خریداران نفت ایران از تحریمهای آمریکا اعلام می شود
تهران– ایرنا– روزنامه واشنگتن پست به نقل از دو مقام وزارت خارجه آمریکا گزارش داد، مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور روز دوشنبه اعلام خواهد کرد که معافیتهای تحریمی واردکنندگان نفت ایران از دوم ماه می (12 اردیبهشت) دیگر تمدید نخواهد شد؛ اقدامی که تبعاتی برای بازارهای جهانی نفت دارد.
پیام شیرین برانکو برای پرسپولیسی‌ها
مربی کروات قرمزها از هواداران این تیم خواسته تا با خیال راحت و بدون هیچ استرسی بازی با الاهلی عربستان را تماشا کنند.
الماسی: تصمیمات غیرانسانی آمریکا شرایط اقتصادی سختی را برای مردم ایران ایجاد کرد
نماینده مردم دیر و کنگان در مجلس گفت: تصمیمات غیرانسانی و غیرقانونی دولتمردان آمریکا شرایط سختی را برای مردم ایران ایجاد کرد. دغدغه‌های معیشتی و شرایط نامناسب اقتصادی مردم بخشی از تبعات این رفتار است.
«شجریان» به روایت هم‌محله‌ای‌ها-پاتوق خسرو آواز ایران تخریب می‌شود؟
«در محل شایعه شده قرار است ساختمان را بفروشند. لابد می‌کوبند و چند طبقه می‌سازند. کاش اینجا به یاد استاد بماند...»
چاووش اوغلو به اربیل می‌رود
وزیر خارجه ترکیه هفته آینده به اربیل عراق سفر می‌کند.
اعتراضات گسترده در مراکش در حمایت از زندانیان سیاسی
اتحادیه آفریقا برای بررسی وضعیت سودان تشکیل جلسه می دهد
جنگ در پایتخت لیبی یک هزار و 454 کشته یا زخمی برجا گذاشت
حملات پهپادهای امارات به مواضع دولت وفاق ملی لیبی
رئیس شورای نظامی سودان برای انتقال قدرت به غیر نظامیان شرط گذاشت
کمک سه میلیارد دلاری عربستان و امارات به سودان
10 نظامی مالی در حمله مسلحانه کشته شدند
مردم سودان از دخالت عربستان و امارات درامور خود ناراضی هستند
24 تن برای انتخابات ریاست جمهوری در الجزایر نامزد شدند
حمایت مالی حفتر توسط عربستان تا چه زمان ادامه خواهد داشت