ترامپ از روابط دامادش با ولیعهد سعودی ناراضی است

08:04 ۳۱ روز پیش ایرنا 51 0
ترامپ از روابط دامادش با ولیعهد سعودی ناراضی است

تهران – ایرنا – مقام های آمریکایی فاش کردند: مقام های دولت ایالات متحده در محافل خصوصی در گزارش عربستان در مورد قتل 'جمال خاشقچی' ابراز تردید کرده و در همین حال 'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری آمریکا از روابط نزدیک دامادش با ولیعهد سعودی ناخرسند است.

ایرنا

به گزارش یکشنبه ایرنا، واشنگتن پست به نقل از مقام های آمریکایی نوشت: هرچند دولت ایالات متحده در پرونده قتل خاشقچی آشکارا از عربستان حمایت کرده، اما ترامپ و مشاورانش در محافل خصوصی نسبت به گزارش ریاض در مورد کشته شدن این روزنامه نگار تردید کرده اند.
ترامپ شنبه به خبرنگاران گفت که توضیحات عربستان در مورد قتل خاشقچی معتبر است اما در محافل خصوصی از اینکه روابط نزدیک دامادش «جرد کوشنر» با «محمدبن سلمان» ولیعهد سعودی تبدیل به وظیفه آمریکا شده و گزینه های خوبی برای واشنگتن باقی نگذاشته، چهره اش را در هم کشیده است.
عربستان مدعی است که خاشقچی در جریان مشاجره در کنسولگری آن کشور در استانبول کشته شده است. این روایت با تردید کشورهای مختلف روبرو شد. جامعه بین الملل این سوال را مطرح کرده که چگونه ممکن است تیمی از عناصر سعودی به استانبول سفر کرده و با خاشقچی ملاقات داشته و او را کشته باشند اما ولیعهد سعودی از آن اطلاع نداشته یا راضی به این کار نبوده باشد.
دولت ترامپ با بن سلمان روابطی برقرار کرده و برای کمک به ایجاد توافق صلح میان فلسطینی ها و اسرائیلی ها و اتحاد اعراب در برابر ایران به ولیعهد سعودی تکیه کرده است. اکنون نقش دولت سعودی در قتل خاشقچی وجهه بن سلمان را خدشه دار کرده است.
این درحالی است که مقام های سعودی با روایت های متناقض بازرسان ترکیه و دولت عربستان در مورد قتل خاشقچی روبرو شده اند.
یکی از اسناد کلیدی در این زمینه فایلی صوتی است که بازرسان ترکیه ای به دست آورده اند و نشان می دهد خاشقچی به دست تیمی که به استانبول فرستاده شده بود، کشته و مثله شده است. ترامپ گفته که مقام های آمریکایی این سند صوتی را نشنیده اند و فایل ویدیویی را نیز ندیده اند.
منابع آگاه می گویند که مقام های سازمان سیا (آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا) فایل صوتی را شنیده اند. اگر درستی این سند تایید شود برای آمریکا دشوار خواهد بود که روایت سعودی را بپذیرد.
مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز که از سوی ترامپ مامور سفر به ریاض و آنکارا شده بود، ادعا کرده که فایل صوتی موردنظر را نشنیده است.
به نوشته واشنگتن پست به نقل از مقام های آگاه، این دیپلمات ارشد آمریکایی بدون بررسی این اسناد در موقعیتی نخواهد بود که روایت عربستان را رد یا تایید کند. یک دیپلمات آگاه که خواست نامش فاش نشود، اظها داشت که اگر پمپئو این فایل را شنیده باشد این امر تغییر اساسی در این بازی ایجاد کرده و آمریکا را ملزم می کند که پاسخی قوی تر بدهد.
عربستان بامداد شنبه گفت که در پی تحقیقات اولیه در پرونده خاشقچی پنج مقام ارشد را برکنار و 18 نفر دیگر را بازداشت کرده است. براساس ادعای عربستان، خاشقچی در جریان درگیری فیزیکی با گروهی از «مظنونان» سعودی کشته شده است.
بررسی سوابق گذرنامه ها، شبکه های اجتماعی، گزارش رسانه ها و سایر اسناد نشان می دهد، دستکم 12 نفر از اعضای تیم سعودی که به استانبول رفته بودند، با سرویس های امنیتی عربستان در ارتباط بودند.
سلمان بن عبدالعزیر پادشاه عربستان در این ماجرا حمایت خود را از ولیعهد افزایش داده و او را مسئول بازنگری در دستگاه اطلاعاتی سعودی کرد. این تصمیم تردیدهایی را در مورد کیفیت این بازنگری و تحقیقات درخصوص اقدامات آن ایجاد کرده است.
درهمین حال، یک مقام آمریکایی که نامش فاش نشده است، نسبت به روابط نزدیک داماد ترامپ با بن سلمان ابراز نگرانی کرد و گفت : این مساله دولت آمریکا را در برابر انتقاد منتقدانی که می گویند ایالات متحده زیر دین سعودی ها رفته است، آسیب پذیر می کند.
این مقام اظهار داشت که ترامپ احساس می کند به دلیل قضاوت اشتباه کوشنر در مورد عربستان غافلگیر شده و از این بابت آزرده خاطر است. کوشنر در روزهای اخیر از پرونده خاشقچی کنار گذاشته شده است که به باور بسیاری از اعضای دولت آمریکا این اقدامی سودمند است.
یک مقام دیگر نیز اظهار داشت: با توجه به نزدیک بودن انتخابات میاندوره ای آمریکا ، رئیس جمهوری نسبت به پیش آمدن موضوعات ناخوشایند حساسیت خاصی پیدا کرده است اما هنوز مشخص نیست که آیا وی اقدامی انجام خواهد داد یا نه؟
او روز شنبه اعلام کرد که قصد ندارد فروش سلاح به عربستان را متوقف کند. او حتی گفته که «شاید» بن سلمان از قتل خاشقچی اطلاعی نداشته است.
ترامپ در روند تصمیم گیری در مورد نحوه برخورد با عربستان، با توصیه های متناقض و متفاوتی از سوی مشاورانش روبرو است. «جان بولتون» مشاور امنیت ملی ترامپ که فردی جنگ طلب است تاکید کرده که رابطه آمریکا و عربستان برای مهار ایران حائز اهمیت است. کوشنر نیز بر اهمیت حفظ رابطه نزدیک با سعودی ها تاکید کرده است.
این درحالی است که «لیندسی گراهام» سناتور جمهوریخواه از ایالت کارولینای جنوبی به ترامپ گفته که اگر سعودی ها را مجازات نکند آنها به وی احترام نخواهند گذاشت.
«باب کورک» سناتور جمهوریخواه از ایالت تنسی اظهار داشت: تصور غالب در دولت ترامپ این است که ولیعهد سعودی می تواند طرح متوقف مانده کوشنر برای صلح فلسطینی ها و اسرائیلی ها را نجات دهد.
وی افزود: بخش زیادی از این طرح صلح بر حمایت آنها متکی است.
متحدان ترامپ اذعان می کنند که ابهام آفرینی های کاخ سفید احتمالا باعث می شود که کنگره خواستار آن شود که عربستان در برابر حوادث پیش آمده مسئولیت پذیری بیشتری داشته باشد. آنها بر این باورند که این موضوع از لحاظ سیاسی به اعتبار ترامپ لطمه نمی زند.
«مارک شورت» مدیر سابق امور قانونگذاری در کاخ سفید اظهار داشت: فکر نمی کنم آن گونه که برخی رسانه ها اعلام می کنند، این مساله از لحاظ سیاسی لطمه ای ایجاد کند. اگر دولت از محکوم کردن سریع این اتفاق اکراه داشته باشد خلائی به وجود می آید که کنگره آن را پر خواهد کرد.
شبک**9423**1392


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

گردن درد ناگهانی، علت و درمان فوری
درد گردن، چه بخاطر بد خوابیدن باشد چه وضعیت و فرم بد بدن و یا یک چرخش و حرکت ناگهانی گردن یا استرس زیاد، یکی از شکایت‌های همیشگی است. بیشترین علت گردن درد ناشی از سه بیماری شایع آرتروز ستون فقرات، فتق دیسک گردن و سندرم‌های عضلانی است.
شپش سر کودکان، باور‌های اشتباه و درمان‌های غلط
روش‌های خانگی درمان شپش سر کودکان متعدد هستند؛ اما هیچ کدام به اندازه مراجعه به پزشک متخصص موثر نیست.
طرز تهیه پای کدو حلوایی
این روش پختی که اینجا براتون میذاریم یه نتیجه عالی بهتون تحویل میده یه بافت لطیف و مخملی برای فیلینگ کدو حلوایی و کلا یه پای محشر که مزه اش حرف نداره.
مدل جدید حلقه نامزدی
یکی از رسم‌های موجود در کشور ما این است که خانواده داماد در مراسم بله برون حلقه‌ای را به عروس هدیه می‌دهد که به آن حلقه نشان گفته می‌شود. در این مطلب ما قصد داریم چند نکته مهم در انتخاب مدل حلقه نشان نامزدی را برای شما بیان کنیم و همچنین جدیدترین مدل‌های بازار را نیز به شما نشان دهیم.
افسارگسیختگی روابط جنسی، روابط زناشویی نیست!
مشکل اینجاست که افسارگسیختگی روابط جنسی را به درک روابط زناشویی تعبیر کنیم و با مغرور شدن از اینکه درباره جزییات روابط جنسی اطلاعات کامل داریم، دچار این توهم شویم که حتما همسر موفقی خواهیم بود.
طارق ماندنی است، بشار در تیررس قطری‌ها
قصه بازیکن عراقی استقلال بی‌شباهت به قصه‌های سندباد نیست؛ ماجراجویی کارتونی با داستان‌هایی مهیج و جذاب و حالا او بعد از قرن‌ها این‌بار در قالب یک فوتبالیست عراقی در استقلال دوباره زنده شده تا با پیراهن آبی به ماجراجویی‌هایش ادامه دهد.
مصلح: در بدترین شرایط بازی می‌کنیم
تیم فوتبال پرسپولیس در روزی که با نیمی از بازیکنان اصلی‌اش به میدان رفته بود موفق شد پیکان را در ورزشگاه آزادی شکست دهد.
بیانی: امیدوارم کمیته فنی دنبال برکناری شفر نباشد
کاپیتان و مربی سابق استقلال اوضاع کنونی این تیم را خوب توصیف نمی‌کند و اعتقاد دارد بازیکنان خارجی که جذب این تیم شده‌اند، کیفیت لازم را برای حضور در تیم ندارند و نیم‌فصل باید نفرات جدیدی جایگزین آنها شوند.
پروین: چندبار کی‌روش و برانکو را آشتی دادم، نشد!
علی پروین مصاحبه کرده و گفته هرچه کرده نتوانسته برانکو و کی‌روش را آشتی بدهد و حالا نوبت وزیر ورزش است تا کاری بکند که آشتی کنند.
چرا به وزیر استعفا می‌دهید برای استقلال؟
روز گذشته تعدادی از رسانه‌ها نوشته بودند تاج و دوستانش در هیات رییسه فدراسیون فوتبال بیش از همیشه پای استقلال‌فوتبال می‌ایستند و با هم از فوتبال می روند!

پر بازدید ترین اخبار امروز

آمریکا با تحریم غذا و دارو مردم ایران را نشانه گرفته
رئیس جمعیت هلال احمر کشور گفت: آمریکا با رویکرد خصمانه و تحریم های مختلف از جمله غذا و دارو مردم ایران اسلامی را برای ضربه زدن نشانه گرفته است.
سفارت ایران حمله تروریستی هتل اورانوس کابل را محکوم کرد
سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل، واقعه تروریستی هتل اورانوس در افغانستان را محکوم کرد.
هفته آینده؛ رفع ابهام از قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در مجلس
نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی از جلسه نمایندگان برای رفع ابهام از یک قانون خبر داد.
اقدام نژاد پرستانه یک کافه در تهران!- عکس
اقدام نژاد پرستانه یک کافه نزدیک اداره اتباع خارجی در تهران در تصویر زیر قابل مشاهده است.
دربار آل‌سعود چه خبر است؟
رویترز به نقل از سه منبع آگاه در خاندان سلطنتی آل‌سعود گزارش داد که به دنبال قتل روزنامه‌نگار منتقد سعودی، بسیاری از اعضای این خاندان در تلاش‌اند که از پادشاه شدن بن سلمان جلوگیری کنند.
وقاحت حامی برای بقای جانی
بیانیه ترامپ در حمایت از سعودی بی اعتبار کردن سیا بود
وزیر خارجه ترکیه: قرارداد خرید اس 400 از روسیه قابل لغو نیست
کانادا موضوع خاشقچی را در نشست جی20 مطرح می کند
طرفداران محیط زیست مقصر آتش سوزی کالیفرنیا هستند
دمکرات های کنگره آمریکا خواستار تحقیق درباره دختر ترامپ شدند
سناتور آمریکایی: بیانیه ترامپ حاکی از سیاست «اول سعودی» است
دمکرات های کنگره آمریکا خواستار تحریم عربستان شدند
ترامپ پاسخ پرسش های بازپرس پرونده روسیه را داد
کاخ سفید روسیه را متهم به سوء استفاده از اینترپل کرد