ترامپ از روابط دامادش با ولیعهد سعودی ناراضی است

08:04 ۱۸۵ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 178 0
ترامپ از روابط دامادش با ولیعهد سعودی ناراضی است

تهران – ایرنا – مقام های آمریکایی فاش کردند: مقام های دولت ایالات متحده در محافل خصوصی در گزارش عربستان در مورد قتل 'جمال خاشقچی' ابراز تردید کرده و در همین حال 'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری آمریکا از روابط نزدیک دامادش با ولیعهد سعودی ناخرسند است.

ایرنا

به گزارش یکشنبه ایرنا، واشنگتن پست به نقل از مقام های آمریکایی نوشت: هرچند دولت ایالات متحده در پرونده قتل خاشقچی آشکارا از عربستان حمایت کرده، اما ترامپ و مشاورانش در محافل خصوصی نسبت به گزارش ریاض در مورد کشته شدن این روزنامه نگار تردید کرده اند.
ترامپ شنبه به خبرنگاران گفت که توضیحات عربستان در مورد قتل خاشقچی معتبر است اما در محافل خصوصی از اینکه روابط نزدیک دامادش «جرد کوشنر» با «محمدبن سلمان» ولیعهد سعودی تبدیل به وظیفه آمریکا شده و گزینه های خوبی برای واشنگتن باقی نگذاشته، چهره اش را در هم کشیده است.
عربستان مدعی است که خاشقچی در جریان مشاجره در کنسولگری آن کشور در استانبول کشته شده است. این روایت با تردید کشورهای مختلف روبرو شد. جامعه بین الملل این سوال را مطرح کرده که چگونه ممکن است تیمی از عناصر سعودی به استانبول سفر کرده و با خاشقچی ملاقات داشته و او را کشته باشند اما ولیعهد سعودی از آن اطلاع نداشته یا راضی به این کار نبوده باشد.
دولت ترامپ با بن سلمان روابطی برقرار کرده و برای کمک به ایجاد توافق صلح میان فلسطینی ها و اسرائیلی ها و اتحاد اعراب در برابر ایران به ولیعهد سعودی تکیه کرده است. اکنون نقش دولت سعودی در قتل خاشقچی وجهه بن سلمان را خدشه دار کرده است.
این درحالی است که مقام های سعودی با روایت های متناقض بازرسان ترکیه و دولت عربستان در مورد قتل خاشقچی روبرو شده اند.
یکی از اسناد کلیدی در این زمینه فایلی صوتی است که بازرسان ترکیه ای به دست آورده اند و نشان می دهد خاشقچی به دست تیمی که به استانبول فرستاده شده بود، کشته و مثله شده است. ترامپ گفته که مقام های آمریکایی این سند صوتی را نشنیده اند و فایل ویدیویی را نیز ندیده اند.
منابع آگاه می گویند که مقام های سازمان سیا (آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا) فایل صوتی را شنیده اند. اگر درستی این سند تایید شود برای آمریکا دشوار خواهد بود که روایت سعودی را بپذیرد.
مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز که از سوی ترامپ مامور سفر به ریاض و آنکارا شده بود، ادعا کرده که فایل صوتی موردنظر را نشنیده است.
به نوشته واشنگتن پست به نقل از مقام های آگاه، این دیپلمات ارشد آمریکایی بدون بررسی این اسناد در موقعیتی نخواهد بود که روایت عربستان را رد یا تایید کند. یک دیپلمات آگاه که خواست نامش فاش نشود، اظها داشت که اگر پمپئو این فایل را شنیده باشد این امر تغییر اساسی در این بازی ایجاد کرده و آمریکا را ملزم می کند که پاسخی قوی تر بدهد.
عربستان بامداد شنبه گفت که در پی تحقیقات اولیه در پرونده خاشقچی پنج مقام ارشد را برکنار و 18 نفر دیگر را بازداشت کرده است. براساس ادعای عربستان، خاشقچی در جریان درگیری فیزیکی با گروهی از «مظنونان» سعودی کشته شده است.
بررسی سوابق گذرنامه ها، شبکه های اجتماعی، گزارش رسانه ها و سایر اسناد نشان می دهد، دستکم 12 نفر از اعضای تیم سعودی که به استانبول رفته بودند، با سرویس های امنیتی عربستان در ارتباط بودند.
سلمان بن عبدالعزیر پادشاه عربستان در این ماجرا حمایت خود را از ولیعهد افزایش داده و او را مسئول بازنگری در دستگاه اطلاعاتی سعودی کرد. این تصمیم تردیدهایی را در مورد کیفیت این بازنگری و تحقیقات درخصوص اقدامات آن ایجاد کرده است.
درهمین حال، یک مقام آمریکایی که نامش فاش نشده است، نسبت به روابط نزدیک داماد ترامپ با بن سلمان ابراز نگرانی کرد و گفت : این مساله دولت آمریکا را در برابر انتقاد منتقدانی که می گویند ایالات متحده زیر دین سعودی ها رفته است، آسیب پذیر می کند.
این مقام اظهار داشت که ترامپ احساس می کند به دلیل قضاوت اشتباه کوشنر در مورد عربستان غافلگیر شده و از این بابت آزرده خاطر است. کوشنر در روزهای اخیر از پرونده خاشقچی کنار گذاشته شده است که به باور بسیاری از اعضای دولت آمریکا این اقدامی سودمند است.
یک مقام دیگر نیز اظهار داشت: با توجه به نزدیک بودن انتخابات میاندوره ای آمریکا ، رئیس جمهوری نسبت به پیش آمدن موضوعات ناخوشایند حساسیت خاصی پیدا کرده است اما هنوز مشخص نیست که آیا وی اقدامی انجام خواهد داد یا نه؟
او روز شنبه اعلام کرد که قصد ندارد فروش سلاح به عربستان را متوقف کند. او حتی گفته که «شاید» بن سلمان از قتل خاشقچی اطلاعی نداشته است.
ترامپ در روند تصمیم گیری در مورد نحوه برخورد با عربستان، با توصیه های متناقض و متفاوتی از سوی مشاورانش روبرو است. «جان بولتون» مشاور امنیت ملی ترامپ که فردی جنگ طلب است تاکید کرده که رابطه آمریکا و عربستان برای مهار ایران حائز اهمیت است. کوشنر نیز بر اهمیت حفظ رابطه نزدیک با سعودی ها تاکید کرده است.
این درحالی است که «لیندسی گراهام» سناتور جمهوریخواه از ایالت کارولینای جنوبی به ترامپ گفته که اگر سعودی ها را مجازات نکند آنها به وی احترام نخواهند گذاشت.
«باب کورک» سناتور جمهوریخواه از ایالت تنسی اظهار داشت: تصور غالب در دولت ترامپ این است که ولیعهد سعودی می تواند طرح متوقف مانده کوشنر برای صلح فلسطینی ها و اسرائیلی ها را نجات دهد.
وی افزود: بخش زیادی از این طرح صلح بر حمایت آنها متکی است.
متحدان ترامپ اذعان می کنند که ابهام آفرینی های کاخ سفید احتمالا باعث می شود که کنگره خواستار آن شود که عربستان در برابر حوادث پیش آمده مسئولیت پذیری بیشتری داشته باشد. آنها بر این باورند که این موضوع از لحاظ سیاسی به اعتبار ترامپ لطمه نمی زند.
«مارک شورت» مدیر سابق امور قانونگذاری در کاخ سفید اظهار داشت: فکر نمی کنم آن گونه که برخی رسانه ها اعلام می کنند، این مساله از لحاظ سیاسی لطمه ای ایجاد کند. اگر دولت از محکوم کردن سریع این اتفاق اکراه داشته باشد خلائی به وجود می آید که کنگره آن را پر خواهد کرد.
شبک**9423**1392


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

صفحه نخست روزنامه‌های چهارشنبه
وزیر نفت: خواب آشفته آمریکا تعبیر نمی‌شود، بهمن کشاورز حقوقدان و وکیل درگذشت، واریز ۴۰۰ هزار تومان افزایش حقوق تا پایان هفته و سخنگوی قوه قضائیه: سعید قاسمی به دادگاه احضار شده است از جمله عناوین صفحه اول روزنامه‌های امروز کشورند.
تأثیر همنشین بر زندگی آدمی از زبان امیرالمؤمنین(ع)
احادیث معصومین(علیهم السلام) به مثابه چراغ‌هایی هستند که در ظلمات و تاریکی‌ها مسیر را به انسان نشان می‌دهند.
جوهر خالکوبی سرطان‌زاست؟
در سال ۲۰۱۶ بازه‌ی عظیمی از رنگدانه‌های مورد استفاده در خالکوبی به لحاظ شیمیایی آنالیز شده و نگران‌کننده‌ترین آن‌ها معرفی شدند. خطرناک‌ترین این دسته هیدروکربن‌های حلقوی آروماتیک هستند که در جوهر‌های مشکی به وفور یافت میشوند و حاوی موادی سرطانزا هستند که میتوانند مسیر خود را از پوست به سمت غدد لنفاوی هموار کنند.
تصویری زیبا از گونه نادر گورخر ایرانی
تصویری دیدنی از یک گلّه گور خر ایرانی که در پارک ملی توران زندگی می‌کنند را مشاهده می‌کنید.
کاشف: برای فرهنگ سازی ورزش نیازمند طرح ملی هستیم
مدیرکل سابق تربیت ‌بدنی وزارت آموزش وپرورش معتقد است که برای فرهنگ سازی نیازمند طرح ملی هستیم و تلاش ها ی صورت گرفته برای علاقه مند کردن مردم به ورزش کافی نبوده و باید بیشتر در این زمینه تلاش شود.
مکمل‌های ویتامین بهتر است چه زمانی مصرف شود
بهترین زمان برای مصرف ویتامین ها و مواد معدنی هنگام صبح به همراه وعده غذایی است. با این وجود، برخی مکمل ها وجود دارند که مصرف آنها اندکی پیش از رفتن به تختخواب ممکن است به خواب بهتر کمک کنند.
۴ گزینه هدایت تیم ملی فوتبال عربستان- از کی‌روش تا کلینزمن
سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایران علیرغم حضور بر روی نیکمت کلمبیا از گزینه‌های هدایت تیم ملی فوتبال عربستان برای جایگزینی پیتسی است.
بهترین ترفند برای جلوگیری از پیر شدن مغز
برخی معتقدند که یک رژیم غذایی خاص می‌تواند در پیری مغز تاثیر بگذارد اما گروهی دیگر باور دارند تغییر عادات زندگی غلط می‌تواند در روند کاهش قدرت ذهن کارساز باشد.
واکنش رسانه های عربی به شکست استقلال؛ انتقام الهلال
رسانه‌های عربی همچنان که پیش‌بینی می‌شد به پیروزی الهلال برابر تیم فوتبال استقلال واکنش نشان دادند و از شایستگی نماینده عربستان مقابل استقلال سخن به میان آوردند.
هرگز این وعده غذایی را حذف نکنید
نتایج بدست آمده از چندین مطالعه نشان می‌دهد حذف وعده غذایی صبحانه با افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های دیابت و فشار خون و کلسترول بالا مرتبط است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آخرین وضعیت تورج لارودی و حسن حبیبی
دبیر فدراسیون پزشکی ورزشی درباره آخرین وضعیت تورج لارودی گفت: هرچند این پیشکسوت عرصه رسانه و کارشناس کشتی دچار بیماری عصبی و عضلانی است و فرمان اعصاب به درستی به عضلات نمی رسد، اما تلاش پزشکان بر این است تا بیماری او را کنترل کنند.
دبیر فدراسیون بدنسازی: امیدوارم به قهرمانی آسیا اعزام شویم- نظارت بر باشگاه‌ها بر عهده ما نیست
دبیر فدراسیون بدنسازی می‌گوید نظارت بر باشگاه‌های بدنسازی و برخورد با متخلفین فروش مکمل‌های غیرقانونی بر عهده ما نیست و ادارات کل ورزش و جوانان مسئولیت این کار را بر عهده دارند.
سرقت خانوادگی با نوزاد یک ساله
ماموران انتظامی مشهد با حضور در محل سرقت زن جوانی را دستگیر کردند که نوزادی یک ساله داخل کالسکه را نیز با وسایل سرقتی حمل می کرد و در حال فرار بود.
اظهارات عجیب یک بازیگر در توجیه یک فیلم مبتذل
یک بازیگر سینما و تلویزیون، برای حمایت از فیلمی ضدخانواده، در اقدامی عجیب مقدسات دینی را دستاویز قرار داد.
۶ ترفند برای مقابله با موخوره
موخوره از جمله عارضه‌های شایعی است که کمبود مواد غذایی لازم برای موها می‌تواند این مشکل را تشدید کند.
ترکیه: جنگنده دیگری جایگزین اف 35 می کنیم
تحریم های غرب از عوامل بازگشت روسیه به آفریقاست
امریکا محدودیت های جدیدی بر علیه مهاجران اعمال می کند
سازمان ملل: جنگ یمن 250 هزار کشته برجای گذاشت
نتانیاهو خوش رقصی ترامپ را جبران می کند
ظریف برای شرکت در نشست سازمان ملل وارد نیویورک شد
پمپئو فعالیتش در سیا را آمیخته با 'دروغ و فریب' توصیف کرد
جنگ تجاری ترامپ و اتحادیه اروپا بالا گرفت
گوترش:کمیته تحریم به خشونت جنسی در درگیری ها توجه کند
مدافعان حقوق پناهجویان با طرح سختگیرانه کانادا مخالفت کردند