ترامپ از روابط دامادش با ولیعهد سعودی ناراضی است

08:04 ۹۰ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 118 0
ترامپ از روابط دامادش با ولیعهد سعودی ناراضی است

تهران – ایرنا – مقام های آمریکایی فاش کردند: مقام های دولت ایالات متحده در محافل خصوصی در گزارش عربستان در مورد قتل 'جمال خاشقچی' ابراز تردید کرده و در همین حال 'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری آمریکا از روابط نزدیک دامادش با ولیعهد سعودی ناخرسند است.

ایرنا

به گزارش یکشنبه ایرنا، واشنگتن پست به نقل از مقام های آمریکایی نوشت: هرچند دولت ایالات متحده در پرونده قتل خاشقچی آشکارا از عربستان حمایت کرده، اما ترامپ و مشاورانش در محافل خصوصی نسبت به گزارش ریاض در مورد کشته شدن این روزنامه نگار تردید کرده اند.
ترامپ شنبه به خبرنگاران گفت که توضیحات عربستان در مورد قتل خاشقچی معتبر است اما در محافل خصوصی از اینکه روابط نزدیک دامادش «جرد کوشنر» با «محمدبن سلمان» ولیعهد سعودی تبدیل به وظیفه آمریکا شده و گزینه های خوبی برای واشنگتن باقی نگذاشته، چهره اش را در هم کشیده است.
عربستان مدعی است که خاشقچی در جریان مشاجره در کنسولگری آن کشور در استانبول کشته شده است. این روایت با تردید کشورهای مختلف روبرو شد. جامعه بین الملل این سوال را مطرح کرده که چگونه ممکن است تیمی از عناصر سعودی به استانبول سفر کرده و با خاشقچی ملاقات داشته و او را کشته باشند اما ولیعهد سعودی از آن اطلاع نداشته یا راضی به این کار نبوده باشد.
دولت ترامپ با بن سلمان روابطی برقرار کرده و برای کمک به ایجاد توافق صلح میان فلسطینی ها و اسرائیلی ها و اتحاد اعراب در برابر ایران به ولیعهد سعودی تکیه کرده است. اکنون نقش دولت سعودی در قتل خاشقچی وجهه بن سلمان را خدشه دار کرده است.
این درحالی است که مقام های سعودی با روایت های متناقض بازرسان ترکیه و دولت عربستان در مورد قتل خاشقچی روبرو شده اند.
یکی از اسناد کلیدی در این زمینه فایلی صوتی است که بازرسان ترکیه ای به دست آورده اند و نشان می دهد خاشقچی به دست تیمی که به استانبول فرستاده شده بود، کشته و مثله شده است. ترامپ گفته که مقام های آمریکایی این سند صوتی را نشنیده اند و فایل ویدیویی را نیز ندیده اند.
منابع آگاه می گویند که مقام های سازمان سیا (آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا) فایل صوتی را شنیده اند. اگر درستی این سند تایید شود برای آمریکا دشوار خواهد بود که روایت سعودی را بپذیرد.
مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز که از سوی ترامپ مامور سفر به ریاض و آنکارا شده بود، ادعا کرده که فایل صوتی موردنظر را نشنیده است.
به نوشته واشنگتن پست به نقل از مقام های آگاه، این دیپلمات ارشد آمریکایی بدون بررسی این اسناد در موقعیتی نخواهد بود که روایت عربستان را رد یا تایید کند. یک دیپلمات آگاه که خواست نامش فاش نشود، اظها داشت که اگر پمپئو این فایل را شنیده باشد این امر تغییر اساسی در این بازی ایجاد کرده و آمریکا را ملزم می کند که پاسخی قوی تر بدهد.
عربستان بامداد شنبه گفت که در پی تحقیقات اولیه در پرونده خاشقچی پنج مقام ارشد را برکنار و 18 نفر دیگر را بازداشت کرده است. براساس ادعای عربستان، خاشقچی در جریان درگیری فیزیکی با گروهی از «مظنونان» سعودی کشته شده است.
بررسی سوابق گذرنامه ها، شبکه های اجتماعی، گزارش رسانه ها و سایر اسناد نشان می دهد، دستکم 12 نفر از اعضای تیم سعودی که به استانبول رفته بودند، با سرویس های امنیتی عربستان در ارتباط بودند.
سلمان بن عبدالعزیر پادشاه عربستان در این ماجرا حمایت خود را از ولیعهد افزایش داده و او را مسئول بازنگری در دستگاه اطلاعاتی سعودی کرد. این تصمیم تردیدهایی را در مورد کیفیت این بازنگری و تحقیقات درخصوص اقدامات آن ایجاد کرده است.
درهمین حال، یک مقام آمریکایی که نامش فاش نشده است، نسبت به روابط نزدیک داماد ترامپ با بن سلمان ابراز نگرانی کرد و گفت : این مساله دولت آمریکا را در برابر انتقاد منتقدانی که می گویند ایالات متحده زیر دین سعودی ها رفته است، آسیب پذیر می کند.
این مقام اظهار داشت که ترامپ احساس می کند به دلیل قضاوت اشتباه کوشنر در مورد عربستان غافلگیر شده و از این بابت آزرده خاطر است. کوشنر در روزهای اخیر از پرونده خاشقچی کنار گذاشته شده است که به باور بسیاری از اعضای دولت آمریکا این اقدامی سودمند است.
یک مقام دیگر نیز اظهار داشت: با توجه به نزدیک بودن انتخابات میاندوره ای آمریکا ، رئیس جمهوری نسبت به پیش آمدن موضوعات ناخوشایند حساسیت خاصی پیدا کرده است اما هنوز مشخص نیست که آیا وی اقدامی انجام خواهد داد یا نه؟
او روز شنبه اعلام کرد که قصد ندارد فروش سلاح به عربستان را متوقف کند. او حتی گفته که «شاید» بن سلمان از قتل خاشقچی اطلاعی نداشته است.
ترامپ در روند تصمیم گیری در مورد نحوه برخورد با عربستان، با توصیه های متناقض و متفاوتی از سوی مشاورانش روبرو است. «جان بولتون» مشاور امنیت ملی ترامپ که فردی جنگ طلب است تاکید کرده که رابطه آمریکا و عربستان برای مهار ایران حائز اهمیت است. کوشنر نیز بر اهمیت حفظ رابطه نزدیک با سعودی ها تاکید کرده است.
این درحالی است که «لیندسی گراهام» سناتور جمهوریخواه از ایالت کارولینای جنوبی به ترامپ گفته که اگر سعودی ها را مجازات نکند آنها به وی احترام نخواهند گذاشت.
«باب کورک» سناتور جمهوریخواه از ایالت تنسی اظهار داشت: تصور غالب در دولت ترامپ این است که ولیعهد سعودی می تواند طرح متوقف مانده کوشنر برای صلح فلسطینی ها و اسرائیلی ها را نجات دهد.
وی افزود: بخش زیادی از این طرح صلح بر حمایت آنها متکی است.
متحدان ترامپ اذعان می کنند که ابهام آفرینی های کاخ سفید احتمالا باعث می شود که کنگره خواستار آن شود که عربستان در برابر حوادث پیش آمده مسئولیت پذیری بیشتری داشته باشد. آنها بر این باورند که این موضوع از لحاظ سیاسی به اعتبار ترامپ لطمه نمی زند.
«مارک شورت» مدیر سابق امور قانونگذاری در کاخ سفید اظهار داشت: فکر نمی کنم آن گونه که برخی رسانه ها اعلام می کنند، این مساله از لحاظ سیاسی لطمه ای ایجاد کند. اگر دولت از محکوم کردن سریع این اتفاق اکراه داشته باشد خلائی به وجود می آید که کنگره آن را پر خواهد کرد.
شبک**9423**1392


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

سایت رادار بومی وحدت افتتاح شد
با حضور فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) ارتش، رادار بومی و کاملا ایرانی در سایت وحدت بیرک زاهدان افتتاح شد.
سیستمی که دی‌اکسید کربن را به الکتریسیته تبدیل می‌کند
پژوهشگران کره جنوبی، سیستم جدیدی ابداع کرده‌اند که می‌تواند دی‌اکسید کربن را به منبع تولید انرژی تبدیل کند.
بررسی گرانی گوشت با حضور ˮحجتیˮ در مجلس
سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس از حضور وزیر جهاد کشاورزی در جلسه این فراکسیون خبر داد.
بررسی مجدد لایحه پالرمو در جلسه مجمع تشخیص
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از موکول شدن بررسی لایحه پالرمو به جلسه بعدی مجمع خبر داد.
هشدار آیت الله نوری همدانی درباره FATF
آیت الله نوری همدانی از مراجع تقلید با اشاره به اجتماع طلاب در اعتراض به تصویب لوایح چهارگانه FATF ،‌ گفت: بر اساس آیات قرآن کریم با کسانی که ظالم هستند نباید اعتماد کرد و پیمان بست ، در برجام دیدیم که چه کردند.
افزایش فشارها بر هواوی این‌بار از سوی آکسفورد!
ایتنا - در ادامه تنش‌ها میان آمریکا و شرکت هواوی، این بار دانشگاه اکسفورد اعلام کرده از این پس کمک هزینه‌های تحقیقاتی از شرکت هواوی را قبول نمی‌کند.
شکست پروژه ساواک برای تخریب چهره امام خمینی +سند
مرگ مشکوک فرزند امام(ره) باعث برده شدن نام ایشان در محافل مختلف شد و به همین دلیل رژیم شاه احساس خطر کرد و به خیال خود تلاش کرد تا چهره امام را در بین اذهان خدشه دار کند و با شکست مواجه شد.
آصفی: سایه جنگ را توان دفاعی دور کرد نه برجام
سخنگوی وزارت خارجه دولت اصلاحات با تأکید بر اینکه دیپلماسی توئیتری عقیم‌ترین نوع دیپلماسی است،‌ گفت: در دنیای دیپلماسی، بیش از حد توییت کردن نشان‌دهنده فقدان پشتوانه سیاسی است.
استارتاپ روسی تبلیغات را به فضا می‌برد!
یک شرکت استارتاپ روسی موسوم به "استارت‌راکت"(StartRocket) قصد دارد تا سال 2021 تبلیغات شرکت‌های تجاری را از فضا به نمایش بگذارد.
فرمانده سپاه درگذشت سردار احمد فضائلی را تسلیت گفت
فرمانده سپاه در پیامی درگذشت سردار احمد فضائلی فرمانده اسبق دانشگاه امام حسین(ع) را تسلیت گفت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مهم‌ترین حمله سایبری 2019 ثبت شد
یک نقض اطلاعاتی گسترده باعث شده که حساب ایمیل 773 میلیون نفر در معرض سوء استفاده قرار گیرد. در کنار این نقض گسترده بالغ بر 21 میلیون رمز عبور نیز هک شد.
فال روزانه ۲۹/ ۱۰/ ۱۳۹۷
همراهان عزیز، محتوای منتشر شده در قالب فال روزانه برترین ها صرفا جنبه سرگرمی دارد.
بی‌توجهی به آموزش‌ علت بروز مشکلات‌ زیست‌محیطی
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با تاکید بر اموزش‌های محیط زیستی به دانش‌اموزان گفت: دانش‌اموزان سفیران محیط زیست هستند.
اگر تخت جمشید در چین بود
شیراز-ایرنا- برخی فعالان فرهنگی و گردشگری کشور چین می گویند که اگر تخت جمشید در کشور خودشان قرار داشت به بهترین شکل از آن میراث‌داری و آن را سکوی پیشرفت کشورشان می کردند.
پولیتیکو: آمریکا در پی ایجاد تفرقه در اتحادیه اروپاست
دیدار دوم ترامپ و کیم اوایل اسفند برگزار می شود
محروم شدن مرضیه هاشمی از حقوق مذهبی توجیهی ندارد
روسیه به آمریکا برای بازگشت به جنگ ستارگان هشدار داد
طرح توقف فوری فروش سلاح به عربستان به مجلس نمایندگان آمریکا رفت
منافقین به یک حزب راستگرای اسپانیایی کمک مالی کردند
مالزی 7.5 میلیارد دلار از بانک آمریکایی غرامت می خواهد
مقام ارشد کره شمالی با ترامپ دیدار کرد
گوترش: نقش ایران در منطقه سازنده و مثبت است
کشته شدن20 غیرنظامی سوری در حملات ائتلاف آمریکایی