تامین نشدن خودرو طرح نوسازی تاکسی ها را متوقف می کند

08:20 ۹۴ روز و ۱۷ ساعت پیش ایرنا 123 0
تامین نشدن خودرو طرح نوسازی تاکسی ها را متوقف می کند

تهران- ایرنا- مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی شهری کشور گفت: طرح نوسازی تاکسی های فرسوده که از زمان اجرا تاکنون چند بار متوقف شده است، اکنون با کندی پیش می رود و در صورت تامین نشدن خودرو توسط خودروسازان، متوقف خواهد شد.

ایرنا

طرح نوسازی تاکسی‌های فرسوده از بهمن‌ سال 1394 در همکاری مشترک میان سازمان مدیریت و برنامه، بانک‌های عامل، وزارت کشور و گمرک آغاز شد.
در این طرح 200 میلیون ریال تسهیلات ارزان قیمت به مالکان تاکسی‌های فرسوده و 50 میلیون ریال معادل ارزش ریالی دو گواهی اسقاط توسط گمرک به حساب خودروساز پرداخت می شد.
همچنین 5 میلیون ریال نیز بابت لاشه خودرو به عنوان آورده مالک تاکسی فرسوده لحاظ می شد و به عبارتی حدود 25 میلیون تومان تسهیلات به آنان داد می‌شد و بقیه وجه را مالک تاکسی فرسوده پرداخت می کرد که در نهایت به تحویل و جایگزینی خودروی جدید منجر می شد.
این طرح از زمان اجرای خود چند مرتبه متوقف شد و دوباره ادامه یافت، اوج توقف این طرح بهمن سال 1396بود که دلیل آن طلبکاری 110میلیارد تومانی خودروسازان به گمرگ اعلام شد. طرح نوسازی‌ تاکسی‌های فرسوده پس از توقف چندماهه، خرداد امسال با حرکتی کند به جریان افتاد.
مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور پیش از این در گفت و گو با ایرنا، علت توقف این طرح را نبود تناسب اعتبارات و انباشت فرسودگی دانست و گفته بود که این موضوع باعث شده تا گمرک معوقات خود را به ایران خودرو نپردازد و در نتیجه شرکت خودروساز نیز پیش فاکتور صادر نکند و در حقیقت می‌توان گفت اعتباری که هر ساله در قانون بودجه برای این نوسازی تاکسی ها تخصیص داده می شود، پاسخ انباشت فرسودگی را نمی‌دهد.
مرتضی ضامنی، روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا در این خصوص توضیح داد: از تیرماه امسال تا زمان حاضر فقط1500 دستگاه تاکسی نو از سوی شرکت خودروساز (ایران خودرو) شامل پژو و سمند تحویل داده شده است.
وی افزود: این در حالی است که در این مدت 4500 متقاضی برای دریافت تاکسی های نو در این شرکت خودروساز ثبت نام کرده بودند و تمام فرآیند ثبت نام آنها نیز تکمیل شده بود.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 3 هزار دستگاه از تعهدات شرکت خودروساز برای تحویل خودرو به منظور نوسازی ناوگان تاکسیرانی باقی مانده است و این موارد شامل تمام تاکسی هاست که تا پایان سال 1396 فرآیند ثبت نام خود را انجام داده اند و شرکت خودروساز قول داده است که تا پایان امسال به تعهدات خود عمل کند.
مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی شهری کشور در مورد شرکت سایپا و تعهداتی که در خصوص تحویل خودرو برای نوسازی طرح ناوگان تاکسیرانی داشت نیز گفت: از ابتدای امسال تاکنون نیز در حالی که 1200 متقاضی برای دریافت خودروهای تولید شرکت سایپا ثبت نام کرده بودند، تنها 450 دستگاه خودرو آریو و برلیانس در کشور تحویل راننده های تاکسی متقاضی دریافت خودرو شده است.
وی اعلام کرد: اتحادیه تاکسیرانی های شهری کشور، مجری طرح نوسازی تاکسی های فرسوده است، پیرو مصوبه هیات وزیران و اقدامات انجام شده در خصوص طرح نوسازی 90 هزار دستگاه دستگاه تاکسی فرسوده، از بهمن ماه 1394 امکان ثبت نام برای تاکسی های فرسوده تا مدل سال 1385 فراهم شده بود.

* تامین خودرو با مشکل مواجه است
ضامنی اضافه داد: درحال حاضر برای ادامه روند نوسازی ناوگان تاکسیرانی با مشکل تامین خودرو از سوی شرکت خودروساز مواجه هستیم و از دو شرکت خودروساز ایران خودرو و سایپا می خواهیم توان تولید خود را به ما اعلام کند.
وی تاکید کرد: برای رفع مشکل، شرایط خود را به این شرکت ها اعلام کرده ایم و منتظر پاسخ آنها هستیم، اما در حال حاضر هنوز جوابی دریافت نکرده ایم.
ضامنی ادامه داد: قرار شده است هفته آینده هر دو شرکت خودروساز شرایط زمانبندی و میزان خودروها را برای تامین خودروی مورد نیاز نوسازی ناوگان تکسیرانی به ما اعلام کنند.
مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور با اشاره به اینکه در حال حاضر روند تحویل خودرو برای نوسازی ناوگان تاکسیرانی بسیار کند است، تصریح کرد: اگر خودروساز خودروها را تامین کند، این طرح جاری خواهد بود و در غیر این صورت طرح دوباره متوقف خواهد شد.

* خودروساز تولید را پایین آورده است
وی گفت: با توجه به شرایط موجود، خودروساز تولید خود را پایین آورده است و ما به عنوان مثال از ایران خودرو توقع داریم که از 400هزار خودروی تولیدی خود در حال حاضر 5 درصد از این میزان تولید را به تاکسیرانی برای نوسازی اختصاص دهد.
ضامنی اظهار داشت: در حال حاضر 116 هزار تاکسی فرسود در کشور داریم که تا پایان امسال این تعداد به 150 هزار دستگاه خواهد رسید و چنانچه همکاری لازم به خصوص تامین خودرو از سوی خودروساز انجام نشود، طرح نوسازی تاکسی های فرسوده متوقف خواهد شد.
وی خاطر نشان کرد: در سال 1395 در ادامه طرح نوسازی تاکسی های فرسوده 54 هزار دستگاه تاکسی واجد شرایط نوسازی شد و در سال 1396 هم 20 هزار تاکسی و از ابتدای سال 1397 تاکنون نیز فقط 1500 دستگاه نوسازی شده است که روند بسیار کندی است.
اجتمام*2181*1834


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

پیروزی با ارزش مقصودلو برابر رقیب کانادایی
نماینده شطرنج ایران برابر یوگئی باریف کانادایی یک پیروزی باارزش بدست آورد.
پای‌ِ فیفا به جدال‌ عربستان و قطر باز شد!
فدراسیون جهانی فوتبال و 5 کمیته و سازمان قدرتمند دیگر نسبت به اقدام شبکه عربستانی در پخش مسابقات فوتبال واکنش نشان دادند.
بیرانوند، دروازه‌بان دو میلیون یورویی
سایت ترانسفر مارکت این بار دو میلیون یورو روی علیرضا بیرانوند قیمت گذاشته که با قیمت روز یورو می‌شود چیزی حدود 25 میلیارد تومان.
بسام الراوی؛ فریاد شادی مقابل کشورت حق تو بود!
گلزنی مدافع عراقی الاصل تیم ملی قطر موجب حذف شاگردان سرکو کاتانچ از جام ملت‌های شد.
برانکو، کنفرانس مدیریت و اسپانسری چلوکبابی!
نادره فتوره چی، مترجم و روزنامه نگار در توییتر خود، کنفرانس مدیریت با سخنرانی برانکو و اسپانسری چلوکبابی و یک دانشگاه را به طنز سیاه تشبیه کرد.
مارسلو؛ خواهان ترک رئال و انتقال به یووه
مارسلو، مدافع برزیلی و باتجربه رئال مادرید، قصد دارد در تابستان آینده راهی یوونتوس شود.
فابیو لیما در یک قدمی الهلال عربستان
باشگاه عربستانی چند روز بعد از انتقال قرضی مرد سال آسیا و مهاجم سوری به باشگاه مصری جانشین او را انتخاب کرد.
به گواه تاریخ؛ چین را ببریم، قهرمان می‌شویم!
چین برای پنجمین بار در مرحله یک چهارم نهایی جام ملت ها حاضر می شود.
حمیداوی در اعتراض به پدیده از دسترس خارج شد!
مالک باشگاه پدیده شهر خودرو به دلیل عدم امضاء نهایی قرارداد خرید امتیاز از پدیده عملا پای خود را از خرید بازیکنان جدید برای تیم فوتبال پدیده شهرخودرو کنار کشید.
میناوند: ایران قهرمان هم بشود، کی‌روش باید برود!
مهرداد میناوند بازیکن سابق پرسپولیس گفت: کی روش با تیم ملی قهرمان آسیا هم بشود باید برود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

دوچرخه‌های خودران جای تاکسی‌های اینترنتی را می‌گیرند
به نظر می‌رسد که شرکت اوبر تصمیم گرفته است دوچرخه و اسکوترهای خودران را نیز وارد ناوگان حمل و نقل خود کند.
خصلتی که خداوند آن را دوست دارد
حدیث امام صادق (ع) درباره میانه روی را در اینجا بخوانید.
پیروزی با ارزش مقصودلو برابر رقیب کانادایی
نماینده شطرنج ایران برابر یوگئی باریف کانادایی یک پیروزی باارزش بدست آورد.
ایگواین به چلسی پیوست
مهاجم آرژانتینی میلان با قراردادی قرضی به تیم فوتبال چلسی پیوست.
خبر خوب سایت ازبک برای استقلالی‌ها
سایت چمپیونات ازبکستان نوشت که اسماعیل مهاجم مورد نظر استقلال با تیم ازبک فسخ کرده است.
قوانین مختلف مشکل مشترک صادرکنندگان است
توزیع 30 تن گوشت قرمز و سفید در هرمزگان آغاز شد
وزارت جهاد کشاورزی باید پاسخگوی گرانی قیمت گوشت باشد
صادرات میگو از 24 هزار تن گذشت
نوای چلچله صنعت در کردستان
3 کشتارگاه طیور در ارومیه جریمه شد
معادن ایران، سرمایه خفته
معادن ایران، سرمایه خفته
شورای عالی معادن درلرستان باید تشکیل شود
برای پیگیری مشکلات سرمایه گذاران همراه مسئولان هستیم