تامین نشدن خودرو طرح نوسازی تاکسی ها را متوقف می کند

08:20 ۱۷۹ روز و ۹ ساعت پیش ایرنا 169 0
تامین نشدن خودرو طرح نوسازی تاکسی ها را متوقف می کند

تهران- ایرنا- مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی شهری کشور گفت: طرح نوسازی تاکسی های فرسوده که از زمان اجرا تاکنون چند بار متوقف شده است، اکنون با کندی پیش می رود و در صورت تامین نشدن خودرو توسط خودروسازان، متوقف خواهد شد.

ایرنا

طرح نوسازی تاکسی‌های فرسوده از بهمن‌ سال 1394 در همکاری مشترک میان سازمان مدیریت و برنامه، بانک‌های عامل، وزارت کشور و گمرک آغاز شد.
در این طرح 200 میلیون ریال تسهیلات ارزان قیمت به مالکان تاکسی‌های فرسوده و 50 میلیون ریال معادل ارزش ریالی دو گواهی اسقاط توسط گمرک به حساب خودروساز پرداخت می شد.
همچنین 5 میلیون ریال نیز بابت لاشه خودرو به عنوان آورده مالک تاکسی فرسوده لحاظ می شد و به عبارتی حدود 25 میلیون تومان تسهیلات به آنان داد می‌شد و بقیه وجه را مالک تاکسی فرسوده پرداخت می کرد که در نهایت به تحویل و جایگزینی خودروی جدید منجر می شد.
این طرح از زمان اجرای خود چند مرتبه متوقف شد و دوباره ادامه یافت، اوج توقف این طرح بهمن سال 1396بود که دلیل آن طلبکاری 110میلیارد تومانی خودروسازان به گمرگ اعلام شد. طرح نوسازی‌ تاکسی‌های فرسوده پس از توقف چندماهه، خرداد امسال با حرکتی کند به جریان افتاد.
مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور پیش از این در گفت و گو با ایرنا، علت توقف این طرح را نبود تناسب اعتبارات و انباشت فرسودگی دانست و گفته بود که این موضوع باعث شده تا گمرک معوقات خود را به ایران خودرو نپردازد و در نتیجه شرکت خودروساز نیز پیش فاکتور صادر نکند و در حقیقت می‌توان گفت اعتباری که هر ساله در قانون بودجه برای این نوسازی تاکسی ها تخصیص داده می شود، پاسخ انباشت فرسودگی را نمی‌دهد.
مرتضی ضامنی، روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا در این خصوص توضیح داد: از تیرماه امسال تا زمان حاضر فقط1500 دستگاه تاکسی نو از سوی شرکت خودروساز (ایران خودرو) شامل پژو و سمند تحویل داده شده است.
وی افزود: این در حالی است که در این مدت 4500 متقاضی برای دریافت تاکسی های نو در این شرکت خودروساز ثبت نام کرده بودند و تمام فرآیند ثبت نام آنها نیز تکمیل شده بود.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 3 هزار دستگاه از تعهدات شرکت خودروساز برای تحویل خودرو به منظور نوسازی ناوگان تاکسیرانی باقی مانده است و این موارد شامل تمام تاکسی هاست که تا پایان سال 1396 فرآیند ثبت نام خود را انجام داده اند و شرکت خودروساز قول داده است که تا پایان امسال به تعهدات خود عمل کند.
مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی شهری کشور در مورد شرکت سایپا و تعهداتی که در خصوص تحویل خودرو برای نوسازی طرح ناوگان تاکسیرانی داشت نیز گفت: از ابتدای امسال تاکنون نیز در حالی که 1200 متقاضی برای دریافت خودروهای تولید شرکت سایپا ثبت نام کرده بودند، تنها 450 دستگاه خودرو آریو و برلیانس در کشور تحویل راننده های تاکسی متقاضی دریافت خودرو شده است.
وی اعلام کرد: اتحادیه تاکسیرانی های شهری کشور، مجری طرح نوسازی تاکسی های فرسوده است، پیرو مصوبه هیات وزیران و اقدامات انجام شده در خصوص طرح نوسازی 90 هزار دستگاه دستگاه تاکسی فرسوده، از بهمن ماه 1394 امکان ثبت نام برای تاکسی های فرسوده تا مدل سال 1385 فراهم شده بود.

* تامین خودرو با مشکل مواجه است
ضامنی اضافه داد: درحال حاضر برای ادامه روند نوسازی ناوگان تاکسیرانی با مشکل تامین خودرو از سوی شرکت خودروساز مواجه هستیم و از دو شرکت خودروساز ایران خودرو و سایپا می خواهیم توان تولید خود را به ما اعلام کند.
وی تاکید کرد: برای رفع مشکل، شرایط خود را به این شرکت ها اعلام کرده ایم و منتظر پاسخ آنها هستیم، اما در حال حاضر هنوز جوابی دریافت نکرده ایم.
ضامنی ادامه داد: قرار شده است هفته آینده هر دو شرکت خودروساز شرایط زمانبندی و میزان خودروها را برای تامین خودروی مورد نیاز نوسازی ناوگان تکسیرانی به ما اعلام کنند.
مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور با اشاره به اینکه در حال حاضر روند تحویل خودرو برای نوسازی ناوگان تاکسیرانی بسیار کند است، تصریح کرد: اگر خودروساز خودروها را تامین کند، این طرح جاری خواهد بود و در غیر این صورت طرح دوباره متوقف خواهد شد.

* خودروساز تولید را پایین آورده است
وی گفت: با توجه به شرایط موجود، خودروساز تولید خود را پایین آورده است و ما به عنوان مثال از ایران خودرو توقع داریم که از 400هزار خودروی تولیدی خود در حال حاضر 5 درصد از این میزان تولید را به تاکسیرانی برای نوسازی اختصاص دهد.
ضامنی اظهار داشت: در حال حاضر 116 هزار تاکسی فرسود در کشور داریم که تا پایان امسال این تعداد به 150 هزار دستگاه خواهد رسید و چنانچه همکاری لازم به خصوص تامین خودرو از سوی خودروساز انجام نشود، طرح نوسازی تاکسی های فرسوده متوقف خواهد شد.
وی خاطر نشان کرد: در سال 1395 در ادامه طرح نوسازی تاکسی های فرسوده 54 هزار دستگاه تاکسی واجد شرایط نوسازی شد و در سال 1396 هم 20 هزار تاکسی و از ابتدای سال 1397 تاکنون نیز فقط 1500 دستگاه نوسازی شده است که روند بسیار کندی است.
اجتمام*2181*1834


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

تولید و تجارت
تولید و تجارت

آخرین اخبار

اصلاح‌طلبان برای چه ‌کسی شرط می‌گذارند؟
«معلوم نیست که در صورت محقق‌نشدن شرط اصلاح‌طلبان و شرکت‌نکردن آنها در انتخابات تغییری در روند برگزاری انتخابات رخ خواهد داد یا خیر؟ تجربه نشان داده است که در صورت شرکت‌نکردن اصلاح‌طلبان، انتخابات برگزار می‌شود و از قضا نیروهای اصولگرا و حتی اصولگرایان تندرو روی کار می‌آیند.»
16 محموله جهاد کشاورزی استان مرکزی به مناطق سیل زده ارسال شد
اراک- ایرنا - رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: 16 محموله از کمک های سازمان جهاد کشاورزی این استان برای کمک به مردم مناطق سیل زده به استان های لرستان و خوزستان ارسال شد.
چقدر هموفیلی ها را دریافته ایم؟
تهران- ایرنا- دیشب 2 نماد پایتخت به رنگ قرمز درآمده بودند تا یادآوری از روز جهانی بیماران هموفیلی و نیز تلنگری باشد برای ما که چقدر تاکنون به یاد این دسته از بیماران بوده ایم؟ کسانی که غیر از تحمل مستمر درد، هزینه های درمانشان نیز گران است.
سامانه بارشی ظهر جمعه از پلدختر خارج می شود
پلدختر - ایرنا- مدیر کل هواشناسی استان لرستان با اشاره به آغاز بارش های بهاری در شهرستان پلدختر، گفت: این بارش ها ادامه دارد اما ظهر جمعه/فردا/ سامانه بارشی از منطقه خارج می شود.
نماینده مجلس: اهالی رباط کریم معضل پرداخت عوارضی دارند
تهران- ایرنا- نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی گفت: دریافت عوارض در محل عوارضی اول مستقر در آزادراه تهران-ساوه برای ساکنان شهرستان های رباط کریم و بهارستان به معضل تبدیل شده است.
روستاییان سیل زده «چم رستمیان» پلدختر هیچ کمکی نگرفته اند
پلدختر - ایرنا - سیل 12 فروردین جاری در پلدختر خسارت های سنگین و فراوانی به روستاهای حاشیه و پایین دست رودخانه های کشکان و سیمره وارد کرد؛ «چم رستمیان» از جمله این روستاها است.
770 راس دام در سیل پلدختر تلف شد
پلدختر- ایرنا- رئیس شبکه دامپزشکی پلدختر با اشاره به اینکه در حال ارزیابی خسارت های سیل هستیم، گفت: بر اساس آخرین گزارش ها، 700 راس دام سبک و 70 راس دام سنگین در اثر سیل تلف شدند؛ 9 راس از این تعداد معدوم سازی شدند.
آیین نکوداشت پرفسور لگنهاوزن در قم برگزار شد
قم- ایرنا- آیین نکوداشت علمی پرفسور محمد لگنهاوزن روز پنجشنبه در موسسه آموزشی، پژوهشی امام خمینی(ره) قم برگزار شد.
کرمانی ها سیستم تصفیه آب سیار حمیدیه را راه اندازی کردند
کرمان - ایرنا - با تلاش متخصصان شرکت آب و فاضلاب استان کرمان و تأمین اعتبار توسط ستاد معین، سیستم تصفیه آب سیار شهرستان حمیدیه در استان خوزستان با ظرفیت تصفیه روزانه 80 هزار لیتر راه اندازی شد.
استاندار تهران: سرانه بیمارستانی غرب استان فاجعه است
تهران- ایرنا- «انوشیروان محسنی بندپی» استاندار تهران در جلسه شورای اداری شهرستان رباط کریم با اشاره به سرانه بیمارستانی غرب استان به میزان 0.6 تخت به ازای هر هزار نفر جمعیت، آن را یک فاجعه خواند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پدران و مادران! «بهوش و بگوش»
«همه دست در دست هم دهیم و جوانان را درک کرده و دریابیم؛ اینان پاره تن خودمان و آینده‌سازان ایران سرافرازمان هستند.»
ویدئو - باتلاق‌های خانگی، یادگار سیل برای گلستان
حدود یک ماه از سیل در برخی شهرها و روستاهای استان گلستان می‌گذرد، اما هنوز نشانه‌های آن باقی مانده است. دو روستای « میرزا علی یلقی» و «سلاق‌یلقی» از توابع شهرستان آق‌قلا در سیل فروردین ماه، دچار آسیب‌های زیادی در ساختمان‌ها، زمین‌های کشاورزی و مدرسه شده‌اند. یکی از مهم‌ترین مشکلات فعلی مردم این روستاها، باقی‌مانده‌های گل و لای و فاضلاب است.
10 دلیل مهم برای خوردن پروتئین‌ها
مطالعات زیادی نشان داده‌اند رژیم‌های غذایی پُرپروتئین، برای کاهش وزن و سلامت متابولیسم اهمیت دارند.
مجبور باشیم «اینستاگرام» را فیلتر خواهیم کرد
معاون امور فضای مجازی دادستان کل کشور گفت: دولت اگر مسیری پیش رو دارد به جز فیلترینگ اینستاگرام این شیوه را در پیش بگیرد و روی فعالیت‌های اینستاگرام اعمال حاکمیت کند؛ چنانچه مسیری برای نظارت وجود ندارد، مجبورخواهیم شد اینستاگرام را فیلتر کنیم.
پالایشگاه های هند از اوپک، مکزیک و آمریکا نفت می خرند
دهلی نو-ایرنا- مقامات آگاه اعلام کردند که در صورت تشدید تحریم های آمریکا علیه ایران در ماه آینده، پالایشگاه های هندی قصد دارند سفارشات نفتی خود را از دیگر کشورهای عضو سازمان اوپک، مکزیک و آمریکا افزایش دهند.
احیا فرش دستباف تکاب فرصت مناسبی برای رونق تولید است
وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران وارد باکو شد
مشکلات کارآفرینان زن در ستاد تسهیل و اقتصاد مقاومتی بررسی می شود
معاون استاندار کردستان: رونق تولید نسخه دردهای اقتصادی است
824 بازرسی استاندارد سنجی از واحدهای صنفی استان اردبیل انجام شد
بهبود فضای کسب و کار مهمترین الزام رونق تولید است
50 میلیارد ریال برای تکمیل شهرک صنعتی زاگرس در نظر گرفته شد
شهرک ‌های صنعتی زنجان در جذب منابع ملی و استانی اول شد
رشد سهم بخش های «کشاورزی» و «خدمات» در اشتغال
آب مورد نیاز فاز سوم مجتمع فولاد سفید دشت تامین شد