تغییر سهمیه آب حوضه زاینده رود در حطیه اختیارات استانها نیست

08:22 ۸۸ روز و ۳ ساعت پیش ایرنا 85 0
تغییر سهمیه آب حوضه زاینده رود در حطیه اختیارات استانها نیست

یزد - ایرنا - استاندار یزد در واکنش به برخی اظهارات مبنی بر تغییر سهمیه آب انتقالی به یزد گفت: چنین اظهاراتی کذب محض است، چراکه تغییر و تعیین سهمیه آب از حوضه زاینده رود در حیطه اختیارات استان های ذی نفع نیست.

ایرنا

به گزارش ایرنا، محمود زمانی قمی شامگاه شنبه در نشست خبری با موضوع آب تصریح کرد: تعیین سهم استانهایی که از حوضه زاینده رود آب تامین می کنند به صورت فرااستانی و با توجه به وضعیت منابع موجود و مصارف استانها انجام می شود و هیچکدام از استان های ذینفع اختیاری برای تغییر در سهیمه سایر استانها از این منبع ندارد.
وی ادامه داد: کمترین حجم آب زاینده رود در 47 سال گذشته مربوط به اواخر سال 96 و اوایل 97 بوده و در این بازه زمانی کمترین میزان بارشها در استان چهارمحال و بختیاری به عنوان سرچشمه زاینده رود در نیم قرن گذشته اتفاق افتاده است.
زمانی قمی افزود: بر این اساس بخشی از سهمیه آب همه استانهای این حوضه آبی با کاهش سهیمه مواجه شده و حق آبه آنها از این حوضه کاهش یافته که طبیعی است.
وی در خصوص تعرض های متعدد انجام شده به خط انتقال آب یزد افزود: با توجه رخ دادن 22 مورد تعرض طی هشت ماه گذشته به این خط انتقال، نحوه عملکرد مسئولان این استان برای تامین امنیت این خط پذیرفتنی نیست.
استاندار یزد اظهار داشت: در سالهای اخیر مباحث حقوقی برای ابطال سهمیه آب استان یزد از طریق خط انتقال مطرح شد بود که تا ابتدای امسال این موضوع مورد غفلت قرار گرفته بود و برای رفع این مشکل تلاشهای زیادی صورت گرفت تا سرانجام مشکلات حقوقی ایجاد شده، با تصمیم سازی در بالاترین سطوح برطرف شد.
زمانی قمی درباره خط دوم تامین آب استان یزد گفت: برای پایدارسازی منابع آب استان بررسی های دقیق کارشناسی در حال انجام است و در این خصوص منتظر اعلام نظر قطعی وزارت نیرو هستیم.
زمانی قمی درباره انتقال آب از دریای عمان به یزد اظهار داشت: با برآورد چهار ماه قبل، اجرای این طرح 200 هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که تامین این رقم در توان دولت نیست و برای انجام طرح باید از ظرفیت بخش خصوصی و منابع خارجی (فاینانس) استفاده شود.
وی با بیان اینکه تخصیص آب در هر استان بر عهده شرکت آب منطقه ای است، اضافه کرد: از هرگونه مشارکت بخش خصوص در اجرای طرح انتقال آب از دریای عمان استقبال می کنیم .
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار یزد نیز گفت: موضوع امنیت خط لوله آب انتقالی به یزد در حوزه مسئولیت این استان نیست اما در بخش های انتظامی و اقدامهای پدافندی با مسئولان اصفهان همکاری می کنیم.
محمدعلی طالبی با بیان اینکه نشستهای شورای تامین استان هر 2 هفته یکبار به صورت منظم برگزار می شود، افزود: 23 مصوبه شورای تامین درباره تخریب خط لوله آب انتقالی به یزد بوده و در این راستا نشست های با اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی و وزیر کشور برگزار شده که مصوبه های موثری داشته است.
وی ادامه داد: با پیگیری های مستمر استاندار یزد، موضوع امنیت خط لوله آب انتقالی در نشست هفته گذشته شورای امنیت وزارت کشور مطرح و تصمیم هایی در این زمینه گرفته شد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار یزد نیز گفت: از ابتدای سالجاری تاکنون نشستهای مدیریت تامین و مصرف آب هر هفته به طور منظم در استان برگزار می شود.
محسن صادقیان افزود: با برنامه ریزی های انجام شده در 6 ماهه نخست سال 1397، مصرف آب در بخش فضای سبز استان 28 درصد کاهش داشته است.
مدیرعامل آب منطقه ای استان یزد نیز گفت: آب استان یزد از نظر شیمیایی کیفیت مناسبی ندارد و میزان سختی (EC) آن به حدود 2هزار می رسد که این میزان تا حدود یکهزار و 100 مناسب است و بیشتر از این میزان تا عدد 2 هزار اگرچه بر ای شرب مناسب است اما کیفیت گوارایی آن پایین است.
محمدمهدی جوادیان زاده با بیان اینکه تنها یک بیستم آب سرچشمه های کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری به استان یزد منتقل می شود، افزود: در هفت ماه اخیر به دلیل تخریبهای انجام شده، 82 هزار و 700 متر مکعب معادل سه هزار و 450 تانکر بزرگ آب انتقالی به یزد را از دست دادیم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب یزد نیز با بیان اینکه آلودگیهای آب، میکروبی یا شیمیایی است گفت: با توجه به مشکلات موجود، امسال مجبور به استفاده بیشتر از منابع آب زیرزمینی استان شدیم.
علی اسلامی با تایید آلودگی شیمیایی منابع زیر زمینی یزد، افزود: آلودگیهای میکروبی خط قرمز شرکت آب و فاضلاب استان یزد است و تاکنون آبی که آلودگی میکربی داشته باشد در استان توزیع نشده است.
وی خاطر نشان کرد: مردم یزد در 6ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته هشت درصد در مصرب آب صرفه جویی کردند.
به گزارش ایرنا، از ابتدای سالجاری تاکنون افزون بر 20 بار حوضچه و خطوط برق رسانی خط انتقالی آب به یزد در منطقه شرق اصفهان تخریب شده و تامین آب شرب خشک ترین استان کشور (یزد) را با مخاطره جدی مواجه کرده است.
هم اکنون از 6 هزار و 733 منبع آبی استان یک میلیارد و 78 میلیون مترمکعب آب برداشت می‌ شود که 833 میلیون مترمکعب آن از چاه‌ها، 163 میلیون مترمکعب از قنات و بقیه از چشمه‌ ها تامین می‌شود.
آب تجدید شونده منابع زیرزمینی یزد 827 میلیون مترمکعب و کسری مخزن حدود 300 میلیون مترمکعب است، به همین دلیل سالانه 50 سانتیمتر از سطح منابع آب‌های زیرزمینی کاسته می‌شود.
آب استحصالی از منابع آب شیرین استان در سال 1387،سه هزار و 166 لیتر در ثانیه بود که این عدد در سال 1395 به 2 هزار و 631 لیتر در ثانیه کاهش یافت.
به گفته زمانی قمی استاندار یزد ، در سال های اخیر، به طور متوسط 70 درصد آب شرب یزد از خارج استان و بقیه از منابع داخلی تامین شد که در مجموع حدود 57 میلیون متر مکعب حجم سالانه آب انتقالی به یزد است.
7532/ 6014/


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

سونوگرافی آنومالی چیست؟
سه تا سه ماهه در دوران بارداری وجود دارد و هر سه ماهه در دوران زایمان اهمیت دارد. ضروری است که اسکن های مختلف و بررسی های بهداشتی در طی 9 ماهه انجام شود تا اطمینان حاصل شود که رشد کودک طبیعی در مسیر است. تست آنومالی یا اسکن در سه ماهه دوم بارداری به طور عمده برای پیگیری پیشرفت رشد جنین انجام می شود.
رژیم کتوژنیک یا مدیترانه‌ای؟ کدامیک برایتان مناسب‌تر است؟
اگر شما هم مانند میلیون‌ها نفر دیگری که به دنبال شیوه‌ی جدیدی از تغذیه هستند سعی دارید رژیم غذایی مناسبی برای خودتان پیدا کنید، شاید رژیم کتوژنیک که این روز‌ها شهرت زیادی پیدا کرده توجه شما را به خود جلب کرده باشد
شیره خرما؛ جایگزین طبیعی عسل و میان وعده دانش آموزان
شیره خرما یکی از آن جایگزین‌های سالم و طبیعی عسل و قند است که علاوه بر داشتن قند دارای خواص مفید خرما نیز هست. در جنوب ایران یکی از خوراکی‌های سنتی و اصیل ارده شیره است که در واقع تلفیقی از شیره خرما و ارده کنجد است.
مرغ چوبی؛ غذای هیجان انگیز مخصوص بچه‌ها
سینه مرغ از غذا‌های مقوی و خوشمزه است که به انواع مختلف پخته می‌شود. این مدل مرغ چوبی برای تشویق بچه‌ها به غذا خوردن مناسب است. مرغ‌ها را به شکل بستنی چوبی تهیه کنید و بچه‌ها را سورپرایز کنید.
مادران شلخته در مقابل مادران مرتب هالیوودی
تصور اکثر مردم از خانه ستاره های مشهور جهان، قصری بزرگ و لوکس است اما آنچه ما از بیرون می بینیم، با آنچه درون خانه آنهاست، زمین تا آسمان فرق دارد. برخی از ستاره ها هستند که با وجود خدمتکارهای تمام وقت، باز هم خانه ای شلوغ و بهم ریخته دارند، در حالی که برخی دیگر حتی با وجود فرزندان و مشغله های زیاد، همیشه خانه شان تمییز مرتب است.
قادرخان افغانستانی، چطور ستاره بالیوود شد؟
کودکی قادرخان با فقر و تنگدستی گره خورد. او تحصیل و آموزش را راه بیرون رفتن از شرایط سخت زندگی انتخاب کرد و چند دهه بعد کمدین مشهور سینمای هند شد. این هنرپیشه مسلمان هند که فیلمنامه‌نویسی را نیز در کارنامه خود داشت، شب ۳۱ دسامبر ۲۰۱۸ پس از بیماری طولانی مدتی در ۸۱ سالگی در بیمارستانی در کانادا از دنیا رفت.
گفتگو با آیدین آغداشلو درباره نسبت هنر و اجتماع
هنر در دوران‌های مختلف کارکرد‌های اجتماعی گوناگونی داشته است. آنچه امروز از «کارکرد اجتماعی هنر» مراد می‌شود، قدر مسلم محصول دگردیسی این مفهوم در طول سده‌ها و حتی دهه‌های پشت سر است.
جنایت والدینی که کودکان خود را سوژه اینستاگرام می‌کنند
مساله‌ای که این روز‌ها در کشور ما کم نیست و متاسفانه در اینستاگرام بار‌ها شاهد این اتفاق بوده و هستیم، مساله‌ی انتشار عکس‌های کودکان با آرایش‌های غلیظ است که نقض حقوق کودک به شمار می‌رود و می‌تواند جرم هم تلقی شود.
مردانی که می‌خواهند ازدواج دوم داشته باشند، بخوانند!
تعدد زوجات ریشه تاریخی بسیار قدیمی دارد و از زمان‌های گذشته وجود داشته است و این تفکر که اسلام مبتکر تعدد زوجات بوده نادرست است و تعدد زوجات قبل از اسلام هم در میان بسیاری از ملل شایع بوده است.
کاربرد‌های غیر خوراکی شکر؛ دشمن کرم و نگهدارِ پنیر
جالب‌است بدانید که برخلاف تصور ‏خیلی‌ها شکر علاوه بر مصرف در انواع غذا و نوشیدنی‌ها کاربرد‌های دیگری نیز در سلامت، شست‌وشو، ‏باغبانی، زیبایی و... دارد. ‏

پر بازدید ترین اخبار امروز

دفاع تراکتوری‌ها از خرج‌های میلیاردی زنوزی
رئیس هیئت‌مدیره باشگاه تراکتورسازی با بیان این موضوع که باشگاه تبریزی دولتی نیست از خرج‌هایی که طی این مدت انجام شده دفاع کرد.
عربستان - قطر؛ بازی سیاسی در ابوظبی
چهاردهمین روز از مسابقات فوتبال جام ملت‌های آسیا امشب با برگزاری چهار دیدار پیگیری خواهد شد.
کاملا سفید، کاملا زمستان؛ برف در ۲۹ استان
سازمان هواشناسی کشور برای امروز در ۲۹ استان کشورمان بارش "برف و باران" پیش‌بینی کرد.
برگزاری نمایشگاه کتاب در مصلی آثار زیان‌باری برای زیست شهری دارد
عضو شورای شهر تهران گفت: برگزاری نمایشگاه در مصلی آثار زیان‌باری برای زیست شهری دارد و وضعیت ترافیک را تشدید می‌کند.
راز نگاه مرموز «مونالیزا» فاش شد
بسیاری معتقدند چشم‌های نقاشی «‌مونالیزا» اثر «لئوناردو داوینچی»‌ هنگامی که در سراسر اتاق حرکت می‌کنند آنها را دنبال می‌کند. این پدیده با نام «‌اثر مونالیزا» شناخته شده است اما تحقیقات جدید چنین ادعایی را رد می‌کند.
هشت وزیر هفته آینده به کمیسیون های تخصصی مجلس می روند
سفرنامه رییس جمهور به گلستان
استاندار خراسان جنوبی شهادت شهید مشرقی را تسلیت گفت
توقف صدور روادید گردشگری برای اتباع لهستانی مورد تائید نیست
وزیرعلوم با کمیسیونر علوم اتحادیه اروپا دیدار کرد
ایران توسعه علمی خود را قربانی نگرانی های بی اساس بیگانگان نمی کند
سردار باقری با رئیس مجلس جمهوری آذربایجان دیدار کرد
فرانسه بر حمایت کامل خود از برجام تاکید کرد
برای برگزاری انتخاباتی پرشور و بدون مشکل تلاش می کنیم
ذوالفقاری: وزارت کشور در برگزاری انتخابات آزموده و پخته است