تغییر سهمیه آب حوضه زاینده رود در حطیه اختیارات استانها نیست

08:22 ۲۵ روز و ۳ ساعت پیش ایرنا 30 0
تغییر سهمیه آب حوضه زاینده رود در حطیه اختیارات استانها نیست

یزد - ایرنا - استاندار یزد در واکنش به برخی اظهارات مبنی بر تغییر سهمیه آب انتقالی به یزد گفت: چنین اظهاراتی کذب محض است، چراکه تغییر و تعیین سهمیه آب از حوضه زاینده رود در حیطه اختیارات استان های ذی نفع نیست.

ایرنا

به گزارش ایرنا، محمود زمانی قمی شامگاه شنبه در نشست خبری با موضوع آب تصریح کرد: تعیین سهم استانهایی که از حوضه زاینده رود آب تامین می کنند به صورت فرااستانی و با توجه به وضعیت منابع موجود و مصارف استانها انجام می شود و هیچکدام از استان های ذینفع اختیاری برای تغییر در سهیمه سایر استانها از این منبع ندارد.
وی ادامه داد: کمترین حجم آب زاینده رود در 47 سال گذشته مربوط به اواخر سال 96 و اوایل 97 بوده و در این بازه زمانی کمترین میزان بارشها در استان چهارمحال و بختیاری به عنوان سرچشمه زاینده رود در نیم قرن گذشته اتفاق افتاده است.
زمانی قمی افزود: بر این اساس بخشی از سهمیه آب همه استانهای این حوضه آبی با کاهش سهیمه مواجه شده و حق آبه آنها از این حوضه کاهش یافته که طبیعی است.
وی در خصوص تعرض های متعدد انجام شده به خط انتقال آب یزد افزود: با توجه رخ دادن 22 مورد تعرض طی هشت ماه گذشته به این خط انتقال، نحوه عملکرد مسئولان این استان برای تامین امنیت این خط پذیرفتنی نیست.
استاندار یزد اظهار داشت: در سالهای اخیر مباحث حقوقی برای ابطال سهمیه آب استان یزد از طریق خط انتقال مطرح شد بود که تا ابتدای امسال این موضوع مورد غفلت قرار گرفته بود و برای رفع این مشکل تلاشهای زیادی صورت گرفت تا سرانجام مشکلات حقوقی ایجاد شده، با تصمیم سازی در بالاترین سطوح برطرف شد.
زمانی قمی درباره خط دوم تامین آب استان یزد گفت: برای پایدارسازی منابع آب استان بررسی های دقیق کارشناسی در حال انجام است و در این خصوص منتظر اعلام نظر قطعی وزارت نیرو هستیم.
زمانی قمی درباره انتقال آب از دریای عمان به یزد اظهار داشت: با برآورد چهار ماه قبل، اجرای این طرح 200 هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که تامین این رقم در توان دولت نیست و برای انجام طرح باید از ظرفیت بخش خصوصی و منابع خارجی (فاینانس) استفاده شود.
وی با بیان اینکه تخصیص آب در هر استان بر عهده شرکت آب منطقه ای است، اضافه کرد: از هرگونه مشارکت بخش خصوص در اجرای طرح انتقال آب از دریای عمان استقبال می کنیم .
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار یزد نیز گفت: موضوع امنیت خط لوله آب انتقالی به یزد در حوزه مسئولیت این استان نیست اما در بخش های انتظامی و اقدامهای پدافندی با مسئولان اصفهان همکاری می کنیم.
محمدعلی طالبی با بیان اینکه نشستهای شورای تامین استان هر 2 هفته یکبار به صورت منظم برگزار می شود، افزود: 23 مصوبه شورای تامین درباره تخریب خط لوله آب انتقالی به یزد بوده و در این راستا نشست های با اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی و وزیر کشور برگزار شده که مصوبه های موثری داشته است.
وی ادامه داد: با پیگیری های مستمر استاندار یزد، موضوع امنیت خط لوله آب انتقالی در نشست هفته گذشته شورای امنیت وزارت کشور مطرح و تصمیم هایی در این زمینه گرفته شد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار یزد نیز گفت: از ابتدای سالجاری تاکنون نشستهای مدیریت تامین و مصرف آب هر هفته به طور منظم در استان برگزار می شود.
محسن صادقیان افزود: با برنامه ریزی های انجام شده در 6 ماهه نخست سال 1397، مصرف آب در بخش فضای سبز استان 28 درصد کاهش داشته است.
مدیرعامل آب منطقه ای استان یزد نیز گفت: آب استان یزد از نظر شیمیایی کیفیت مناسبی ندارد و میزان سختی (EC) آن به حدود 2هزار می رسد که این میزان تا حدود یکهزار و 100 مناسب است و بیشتر از این میزان تا عدد 2 هزار اگرچه بر ای شرب مناسب است اما کیفیت گوارایی آن پایین است.
محمدمهدی جوادیان زاده با بیان اینکه تنها یک بیستم آب سرچشمه های کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری به استان یزد منتقل می شود، افزود: در هفت ماه اخیر به دلیل تخریبهای انجام شده، 82 هزار و 700 متر مکعب معادل سه هزار و 450 تانکر بزرگ آب انتقالی به یزد را از دست دادیم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب یزد نیز با بیان اینکه آلودگیهای آب، میکروبی یا شیمیایی است گفت: با توجه به مشکلات موجود، امسال مجبور به استفاده بیشتر از منابع آب زیرزمینی استان شدیم.
علی اسلامی با تایید آلودگی شیمیایی منابع زیر زمینی یزد، افزود: آلودگیهای میکروبی خط قرمز شرکت آب و فاضلاب استان یزد است و تاکنون آبی که آلودگی میکربی داشته باشد در استان توزیع نشده است.
وی خاطر نشان کرد: مردم یزد در 6ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته هشت درصد در مصرب آب صرفه جویی کردند.
به گزارش ایرنا، از ابتدای سالجاری تاکنون افزون بر 20 بار حوضچه و خطوط برق رسانی خط انتقالی آب به یزد در منطقه شرق اصفهان تخریب شده و تامین آب شرب خشک ترین استان کشور (یزد) را با مخاطره جدی مواجه کرده است.
هم اکنون از 6 هزار و 733 منبع آبی استان یک میلیارد و 78 میلیون مترمکعب آب برداشت می‌ شود که 833 میلیون مترمکعب آن از چاه‌ها، 163 میلیون مترمکعب از قنات و بقیه از چشمه‌ ها تامین می‌شود.
آب تجدید شونده منابع زیرزمینی یزد 827 میلیون مترمکعب و کسری مخزن حدود 300 میلیون مترمکعب است، به همین دلیل سالانه 50 سانتیمتر از سطح منابع آب‌های زیرزمینی کاسته می‌شود.
آب استحصالی از منابع آب شیرین استان در سال 1387،سه هزار و 166 لیتر در ثانیه بود که این عدد در سال 1395 به 2 هزار و 631 لیتر در ثانیه کاهش یافت.
به گفته زمانی قمی استاندار یزد ، در سال های اخیر، به طور متوسط 70 درصد آب شرب یزد از خارج استان و بقیه از منابع داخلی تامین شد که در مجموع حدود 57 میلیون متر مکعب حجم سالانه آب انتقالی به یزد است.
7532/ 6014/


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

مردی با این خصوصیات، همسر خوبی برایتان خواهد بود
اگر شما هم در یک رابطه عاطفی به سر می‌برید، اما مطمئن نیستید که مرد زندگی تان همسر ایده آلی هم برایتان خواهد بود یا خیر، ما در ادامه مطلب خصوصیات یک مرد مناسب برای ازدواج را آورده ایم که امیدواریم به کمک تان آید.
پیگمالیون؛ راهی رایگان و اثربخش برای افزایش سود و راندمان
تفاوت یک «بانو» و «دختر خدمتکار» در رفتار آنها نیست؛ در این است که چگونه با آنها رفتار می شود. من برای پروفسور یک خدمتکار هستم چون او با من مثل یک خدمتکار رفتار می کند ولی می توانم برای تو یک بانو باشم چون تو همواره با من مثل یک بانو رفتار می کنی.
از رحم اجاره‌ای و وضعیت پدر و مادر و صاحب رحم چه می‌دانید؟
بعضی تصمیم‌هایی که در زندگی می‌گیریم، بعضی تصمیم‌هایی که زندگی مجبورمان می‌کند که بگیریم، هم خودش سخت است و مبهم و پیچیده و هم برای دیگران سؤال برانگیز.
تأسف مربی تیم ملی از ادعای وزنه‌بردار ملی‌پوش
اکبر خورشیدی‌فر، از برخواه سرمربی تیم ملی وزنه برداری تمام‌قد دفاع کرد.
واکنش ستاره سابق استقلال به شایعه بازگشتش
امید نورافکن اعلام کرده فعلا تمرکزش روی کار برای باشگاه جدید است.
تصمیم هیئت‌مدیره استقلال توسط شفر وتو شد
وینفرد شفر همچنان معتقد است خارجی‌های جدید تیمش نیاز به زمان دارند.
ریبری مجبور به عذرخواهی از خبرنگار فرانسوی شد
هافبک فرانسوی بایرن‌ مونیخ مجبور شد که از خبرنگاری که به او سیلی زده بود، عذرخواهی کند.
هازارد هنوز تصمیمی برای جدایی نگرفته است
هافبک بلژیکی چلسی هنوز تصمیم نهایی خود را درباره ماندن و یا جدایی از این تیم نگرفته است.
۱۰ بازیکن برتر نیم فصل نخست لیگ ستارگان قطر
در فهرست 10 بازیکن برتر نیم فصل نخست لیگ ستارگان قطر نامی از بازیکنان ایرانی به چشم نمی‌آید.
مالکوم: مسی آدم فضایی است!
بازیکن برزیلی بارسلونا به ستایش از لیونل مسی پرداخت و او را یک آدم فضایی توصیف کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آخرین وضعیت بارش‌های ایران+جدول
بیشترین میزان رشد بارش‌ها در سال آبی جاری نسبت به سال آبی گذشته (سال آبی ۹۷-۹۶) مربوط به حوضه آبریز قره قوم (شمال شرقی کشور) و حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان (جنوب کشور) است.
عکس ساده اما لوکس «سحر قریشی»
سحر قریشی با انتشار این عکس نوشت:زندگی زیباست ساده لباس بپوش، ساده راه برو ولی در برخورد با دیگران ساده نباش زیرا سادگیت را نشانه میگیرند برای در هم شکستن ِ غرورت.
استاندار جدید همدان را بهتر بشناسیم
همدان - ایرنا - سیدسعید شاهرخی استاندار جدید همدان با بیش از 28 سال سابقه درخشان مدیریتی، شخصیتی تعاملی و معتدل بین سیاسیون شناخته می شود و همواره در جهت توسعه مناسبات گام برداشته است.
عجیب‌ترین سپرده‌گذاری جهان!
ر مکانی زیرزمینی حومه شهر انگلیسی "ساسکس" که ضد بمب، اشعه رادیو اکتیو، مقاوم در برابر سیل و دمای آن منفی 20 درجه سانتی گراد بوده ، قفسه هایی حاوی دانه های گیاهان ذخیره شده (19هزار مجموعه برای بیش از 39 هزار نوع گیاه) قرار گرفته که از کشورهای گوناگون جمع آوری شده است.
احتساب رایگان مدت سربازی به سوابق بیمه افراد متقاضی
بر اساس استفساریه ماده 95 قانون تأمین اجتماعی مصوب مجلس، افرادی که متقاضی احتساب مدت سربازی به سوابق بیمه خود هستند می توانند بصورت رایگان از این مزایا بهره مند شوند. ‌‌‌‌‌
شاهرخی؛ استانداری از جنس اعتدال، اقتصاد و اشتغال
وزیر نفت هفته آینده به مجلس می رود
استاندار سابق زنجان از مردم استان حلالیت طلبید
شهرداران به دنبال خلاقیت باشند
استاندار جدید همدان: توجه به معیشت و اشتغال در اولویت است
روحانی:جوان‌ها باید مدیریت‌ها را برعهده بگیرند
سند جامع توسعه استان تهران تصویب شد
بزرگداشت علامه جعفری نکوداشت مقام دانش، فضیلت و اخلاق است
سرپرست برای استانداری فارس تعیین نشده است
رییس کمیسیون حقوقی مجلس: وکلا به مساله نقض برجام ورود کنند