جرقه اختلاف روحانی و آخوندی کجا زده شد؟

06:45 ۸۹ روز و ۲ ساعت پیش افکار نیوز 208 0
جرقه اختلاف روحانی و آخوندی کجا زده شد؟

انتشار نامه استعفای آخوندی پس از حضور پرحاشیه امروز وی در مراسم امضای تفاهمنامه نوسازی ۱۰۰ هزار واحد مسکونی بافت‌های فرسوده، اختلاف نظر قدیمی این عضو کابینه با رئیس جمهور را علنی کرد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،صبح دیروز با حضور وزیر راه و شهرسازیو دو تن از معاونان رئیس جمهور(معاون اقتصادی دولتو رئیس سازمان برنامه و بودجه) تفاهمنامه نوسازی ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده با تأمین ۷۰ هزار میلیارد تومان اعتبار از سوی سازمان برنامه و بودجهبه امضا رسید.
آخوندی ساعاتی پس از حضور در این مراسم، نامه استعفایش را که ۴۸ روز قبل خطاب به رئیس جمهور نگاشته شده بود، در کانال تلگرامی خود منتشر کرد تا نشان دهد حضور پرحاشیه اش در مراسم صبح، با رضایت قلبی نبوده است. او حتی در مراسم صبح در سخنرانی بسیار کوتاه خود گفت: من امروز برای حرف زدن اینجا نیامده‌ام بلکه برای کف زدن آمده‌ام!
اما از اظهارات کوتاه عباس آخوندیچنین برمی آید که این طرح چندان از سوی وی مورد اقبال نیست و وزیر راه و شهرسازیهمچنان اعتقاد دارد که به جای ساخت و سازو تخریب گسترده محله ها، مردم ساکن محلات بافت فرسوده توانمند شده و با همکاری خود آنان نوسازی خانه‌های فرسوده درجاسازی شود.
این در حالی است که نظر رئیس جمهور بر این است که باید این طرح با سرعت بالایی انجام شده و درنتیجه هم تعداد زیادی واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده نوسازی شوند و هم اشتغالزایی بالایی با اجرای آن به وجود می‌آید.
نخستین بارقه‌های اختلاف نظر روحانی و آخوندی در خصوص نوسازی بافت فرسوده در زمان معرفی کابینه دولت دوازدهم در مجلس و در سال ۹۶ زده شد. رئیس جمهور در هنگام معرفی عباس آخوندی به عنوان وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی دولت دوازدهم، پس از تعریف و تمجید‌های گسترده‌ای که از وی در خصوص تلاشش برای نوسازی
ناوگان حمل و نقلبه خصوص ناوگان هوایی در دولت یازدهم کرده بود، اظهار داشت: البته من و آقای آخوندی در خصوص نوسازی بافت‌های فرسوده با یکدیگر اختلاف نظر داریم.
نماینده مجلس: اختلاف نظر آخوندی و روحانی قدیمی استاحمد علیرضابیگی یکی از نمایندگان اصولگرای مجلس و از طراحان استیضاحوزیر راه و شهرسازی دو هفته قبل (۷ مهرماه) در گفت: وگو با خبرنگار مهر از اختلافات گسترده روحانی و آخوندی در خصوص نوسازی بافت‌های فرسوده خبر داده بود.
وی با اشاره به جلسه سه شنبه هفته قبل کمیسیون عمران مجلس برای بررسی استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: آقای آخوندی به بهانه کسالت در این جلسه حضور نیافت.
وی ادامه داد: به نظر می‌رسد تصمیم رئیس جمهور برای برکناری آقای آخوندی جدی است؛ پیش از این نیز اختلاف رئیس جمهور با آقای آخوندی مشخص بود.
نماینده مردم تبریز در مجلس افزود: در راستای نوسازی بافت‌های فرسوده، باید رئیس جمهور از جانب خود به وزیر راه و شهرسازی نمایندگی می‌داد، اما آقای ترکان را به عنوان نماینده خود برای اجرای این پروژه منصوب کرد. این انتصاب نشان می‌دهد که رئیس جمهور با آقای آخوندی اختلافات زیادی دارد و ایشان را قبول ندارد.
نخستین اختلاف نظر؛ بلندمرتبه سازی در بافت فرسودهاولین نشانه بروز اختلاف میان رئیس جمهور و وزیر راه و شهرسازی با انتشار ابلاغیه‌ای از سوی روحانی خطاب به شهرداریو دیگر دستگاه‌های ذی ربط در حوزه بافت فرسوده در اواخر مهر ماه سال گذشته و تنها چند هفته پس از آغاز به کار وزارت راه و شهرسازیدولت دوازدهم نمود علنی یافت.
رئیس جمهور در این ابلاغیه که نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجهآن را اعلام کرد، به شهرداری تهرانمجوز داد که در بافت فرسوده پروانه احداث برجو بلندمرتبه صادر کند.
این در حالی بود که شورای عالی شهرسازی و معماریبه ریاست عباس آخوندی، پیش از ابلاغ این دستور رئیس جمهور، هر گونه بلندمرتبه سازی در تهران را ممنوع کرده بود.
نوبخت در توضیح مجوز صادرشده برای شهرداری، با بیان این‌که پس از ساخت بلندمرتبه در بافت فرسوده، نیمی از واحد‌ها را سازنده و نیمی دیگر از واحد‌ها را به ساکنان می‌دهند، گفت: با این کار شهر نوسازی می‌شود و رییس‌جمهوری روی این مسئله تاکید دارد.
بلافاصله پس از ابلاغ این دستورالعمل، هوشنگ عشایری معاون وزیرراه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری در آبان ماه همان سال در حاشیه نمایشگاه مطبوعاتبه خبرنگار مهر گفت: آنچه مدنظر آقای روحانی بوده این نیست که انبوه سازان و برج سازان می‌توانند به بافت‌های فرسوده هجوم ببرند! انتصاب ترکان؛ دومین اختلاف روحانی و آخوندییکی دیگر از نشانه‌های اختلافات رئیس و عضو کابینه دوازدهم در ۴ دی ۹۶ و تنها سه ماه پس از آغاز به کار دولت دوازدهم نمایان شد. روحانی در حکمی اکبر ترکان، رئیس سابق طارمان نظام مهندسی ساختمان کشور را به سمت مشاور خود در امور هماهنگی نوسازی بافت فرسوده منصوب کرد.
این انتصاب در حالی بود که این وظیفه بر عهده وزارت راه و شهرسازی بود و اگر قرار بود فردی به رئیس جمهور در خصوص پیشرفت نوسازی بافت‌های فرسوده مشاوره بدهد، شخص وزیر راه و شهرسازی بود نه ترکان.
گفتنی است ترکان در زمان ریاستش بر شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز اختلاف نظر‌هایی با آخوندی در نحوه صدور بخشنامه‌های نظام مهندسی داشت.
ترکان در هفته نخست مهر ماه امسال نیز که انتخاباتدوره هشتم هیئت مدیره‌های سازمان‌های استانی نظام مهندسی ساختمان در جریان بود، با انتقاد از ابلاغیه‌ها و ابطال پروانه اشتغالبه حرفه مهندسی رئیس شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان گفت: آخوندی فکر می‌کند «همه چیز بلد» است.
وی در اردیبهشت امسال نیز در مصاحبهبا روزنامه شرق، وزیر راه و شهرسازی را «لجباز» نامیده بود.
شکست نظرات آخوندی در نوسازی محله سیروس تهرانمحله سیروس تهران که در دولت دهماز سوی وزارت مسکنو شهرسازی وقت با هدف تخریب و نوسازی گسترده خریداری شده بود، به دولت‌های یازدهم و دوازدهم به ارث رسید و قرار بود نماد پیاده سازی نظرات آخوندی در زمینه نوسازی بافت فرسوده باشد.
آخوندی معتقد است نوسازی بافت‌های فرسوده باید به صورت یک فرآیند اجتماعی و با مشارکت گسترده ساکنان محله و بدون تخریب محله و بافت قدیمی انجام شود. نه اینکه ناگهان دولت به صورت مستقیم دخالت کرده و کل محله را تخلیه و پس از نوسازی واحد‌های مسکونی، خواستار بازگشت ساکنان محل شود. چراکه در این صورت دیگر نه از ساکنان قبلی آن خبری هست و نه از هویت محله.
از نظر آخوندی، این طرح پیشتر در تهران (نوسازی محله نواب) آزموده و پاسخ معکوس دریافت کرده بود. مهمترین دلیل شکست طرح نوسازی محله نواب در دهه ۷۰ در تهران از نظر آخوندی (زمانی که وی وزیر مسکن دولت سازندگی و کرباسچی شهرداری تهران بود) ایجاد فاصله عمیق میان دو بخش غربی و شرقی
بزرگراهنواب است. طرحی که به دعوای گسترده میان شهردار وقت
پایتختو وزیر راه و شهرسازی فعلی منجر شد و این اختلاف همچنان ادامه دارد.
با این حال کلنگ نوسازی محله سیروس تهران که آبان ماه سال گذشته در مراسمی با حضور وزیر راه و شهرسازی، اکبر ترکانو مدیرعامل سابق بانک عامل بخش مسکن بر زمینزده شد و قرار شد شرکت انبوه ساز وابسته به این بانک دولتی، کار ساخت و ساز آن را انجام دهد، هنوز در مرحله کلنگ زنی باقی مانده و هیچ پیشرفتی نکرده است.
به نظر می‌رسد طرح نوسازی محله سیروس نیز شکست خورده تلقی شود، چون قرار بود خانه‌ها با تراکم پایین و حداکثر ۴ طبقه و به صورت شبه ویلایی احداث شود، اما تا کنون به دلیل عدم استقبال مردم از این طرح و تأمین نشدن منابع مالیآن، اجرای آن متوقف مانده است.
ماجرای عکسی که اردوغان به روحانی نشان داد، چه بود؟به نظر می‌رسد سرمنشأ اختلافات آخوندی و روحانی در زمینه بازسازی بافت فرسوده به درک و فهم این دو از نوسازی برمی گردد؛ روحانی معتقد به جهاد تخریب و ساخت و ساز جدید است و آخوندی می‌گوید محور بازسازی بافت‌های نابسامان، باید ساکنان محلات آسیب دیده باشند؛ به این معنی که ساکنان بافت‌های فرسوده خود باید سرمایه گذاریکنند، خود با یکدیگر ریزدانه‌ها را تجمیع کنند و خود آن‌ها مجددا به محله سابقشان که حالا دیگر نونوار شده برگردند.
در سوی مقابل، روحانی اندیشه دیگری دارد؛ گفته می‌شود در یکی از سفر‌ها به ترکیه، اردوغان عکسی از بافت فرسوده استانبول به رئیس جمهور کشورمان نشان داد؛ عکسی که نشان می‌داد زمانی که رجب طیب اردوغانشهردار استانبول بود، بافت فرسوده و مرکزی این شهر را در یک حرکت جهادی تخریب کرد و چند برج و مجتمع مسکونی بلندمرتبه در آن ساخت. گفته می‌شود روحانی از آن زمان شیفته این تفکر شد و تلاش دارد که بافت‌های فرسوده شهری به خصوص در پایتخت با این الگو بازسازی شود.
اگرچه بخش اعظم کارشناسان و متخصصان حوزه شهرسازی و احیای بافت‌های فرسوده معتقدند اقدام جهادیِ تخریب و نوسازی، نتیجه‌ای جز فرسوده سازی مجدد در بافت‌های فرسوده ندارد و بلندمرتبه سازی نیز نتیجه اش هجوم بساز و بفروش‌ها به محله‌های میانی شهر نخواهد بود، اما از سوی مقابل بسیاری نیز بر این عقیده اند که اجرای تفکر آخوندی مبنی بر توانمندسازی ساکنان بافت‌ها و تشویق آن‌ها به ماندن در بافت و تلاش برای نوسازی آن از طریق سرمایهو نیروی انسانیساکنان همان بافت ها، حداقل یک دهه زمان لازم دارد!  


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

یک تیر و چند نشان برانکو در قطر
انتخاب فضای مناسب برای اردوی زمستانی ، این بی تردید مهمترین کاری بود که برانکو ایوانکویچ در ادامه مسیر موفقش برای پرسپولیس ، در دستور کار قرار داد.
قدوس: به بچه‌ها گفتم به خاطر مردم می‌بریم
هافبک تیم‌ملی ایران معتقد است نباید به نام رقبا در ادامه رقابت‌های جام‌ملت‌ها توجه کرد. او تاکید کرد باید بدون توجه به نام های دیگر با قدرت در جام ملت‌ها به کارمان ادامه دهیم.
تغییر رنگ پوست را جدی بگیرید
انجمن سرطان آمریکا اعلام می کند که هرگز نباید تغییرات در رنگ پوست، بخصوص در افراد مبتلا به سرطان، نادیده گرفته شود.
سرمربی هندبال گچساران: نرفتن به جام باشگاه‌های آسیا جریمه سنگین دارد
سرمربی تیم هندبال نفت و گاز گچساران گفت: فکر می‌کنم دیگر رفتن ما به این مسابقات ۱۰۰ درصد شده باشد، چون دیگر در قرعه‌کشی آسیا قرار گرفته‌ایم.
هشدار جدی مولاعلی(ع) به دنیادوستان
اگر بنده به اندازه نمازهای اهل آسمان و زمین نماز بخواند و روزه بگیرد امّا در دل او ذرّه ای حبّ دنیا یا شهرت آن یا ریاست آن یا زر و زیور آن ببینم، هرگز در خانه‌ام در جوار من در نخواهد آمد.
افزایش نشاط سربازان در دستور کار نیروهای مسلح
رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح از انجام بررسی‌ها برای تدوین طرح «نشاط سربازان» از سوی نیروهای مسلح خبر داد.
هیات های نظامی تل آویو ومسکو درباره سوریه گفت وگو کرند
تهران - ایرنا - ارتش رژیم صهیونیستی روز پنجشنبه در صفحه توئیتری خود اعلام کرد، دیدارهیات های نظامی این رژیم و روسیه برای یافتن سازوکار جلوگیری از برخورد نیروهای دو طرف در سوریه پایان یافت.
تل آویو تحویل کمک قطر را مشروط به توقف راهپیمایی غزه کرد
تهران - ایرنا - رژیم صهیونیستی پنجشنبه شب اعلام کرد، در صورتی اجازه ورود سومین بسته مالی قطر به نوار غزه را می دهد که فلسطینی ها به راهپیمایی بزرگ بازگشت خاتمه بدهند.
ترفند‌هایی برای کالری‌سوزی بیشتر هنگام پیاده‌روی
پیاده‌روی، ورزشی بیش از حد ساده و راحت به نظر می‌رسد، اما در واقعیت این گونه نیست. تنها ۵ تا ۱۰ دقیقه پیاده‌روی می‌تواند فواید سلامت مختلف را برای شما به ارمغان آورد.
سهم تهرانی‌ها امسال از «هوای پاک» چند روز بوده؟
پایتخت‌نشینان از ابتدای سال تاکنون ۱۷ روز هوای پاک و ۲۳۷ روز هوای سالم تنفس کرده‌اند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

۵ سکانس از جدال‌های ایران با عمان
عمان، حریف ایران در مرحله یک هشتم نهایی، رقیبی آشنا برای فوتبال ایران محسوب می‌شود و تیم ملی خاطرات تلخ و شیرین زیادی برابر این تیم داشته است.
هشدار جدی مولاعلی(ع) به دنیادوستان
اگر بنده به اندازه نمازهای اهل آسمان و زمین نماز بخواند و روزه بگیرد امّا در دل او ذرّه ای حبّ دنیا یا شهرت آن یا ریاست آن یا زر و زیور آن ببینم، هرگز در خانه‌ام در جوار من در نخواهد آمد.
افزایش نشاط سربازان در دستور کار نیروهای مسلح
رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح از انجام بررسی‌ها برای تدوین طرح «نشاط سربازان» از سوی نیروهای مسلح خبر داد.
تل آویو تحویل کمک قطر را مشروط به توقف راهپیمایی غزه کرد
تهران - ایرنا - رژیم صهیونیستی پنجشنبه شب اعلام کرد، در صورتی اجازه ورود سومین بسته مالی قطر به نوار غزه را می دهد که فلسطینی ها به راهپیمایی بزرگ بازگشت خاتمه بدهند.
ترفند‌هایی برای کالری‌سوزی بیشتر هنگام پیاده‌روی
پیاده‌روی، ورزشی بیش از حد ساده و راحت به نظر می‌رسد، اما در واقعیت این گونه نیست. تنها ۵ تا ۱۰ دقیقه پیاده‌روی می‌تواند فواید سلامت مختلف را برای شما به ارمغان آورد.
شاهکار وزارت اطلاعات در جنگ اقتصادی- دستگیری 54 نفر در یک ماه
خط و نشان ارتش برای دشمنان-حمله های دشمن در فضای مجازی نباید بی پاسخ بماند
سردار نقدی: سازش با غرب مشکل اقتصاد کشور را حل نمی‌کند
نوبخت: پس از پایان دولت هیچ مسئولیتی قبول نخواهم کرد
واکنش همسر نازنین زاغری به پیشنهاد سفر به ایران
نشست سران روسیه ــ ایران ــ ترکیه در کرملین!
مجلس در هفته گذشته: از معافیت اربعینی‌ها از پرداخت عوارض تا ماجرای ویلاسازی یک نماینده
مکرون: عجله در خروج از سوریه اشتباه است
لزوم فعال شدن دیپلماسی اقتصادی برای مقابله با تحریم‌ها
بعیدی نژاد: در سال ۲۰۱۷ امکان سفر همسر زاغری به ایران فراهم شده بود