جرقه اختلاف روحانی و آخوندی کجا زده شد؟

06:45 ۱۵۰ روز و ۱۴ ساعت پیش افکار نیوز 422 0
جرقه اختلاف روحانی و آخوندی کجا زده شد؟

انتشار نامه استعفای آخوندی پس از حضور پرحاشیه امروز وی در مراسم امضای تفاهمنامه نوسازی ۱۰۰ هزار واحد مسکونی بافت‌های فرسوده، اختلاف نظر قدیمی این عضو کابینه با رئیس جمهور را علنی کرد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،صبح دیروز با حضور وزیر راه و شهرسازیو دو تن از معاونان رئیس جمهور(معاون اقتصادی دولتو رئیس سازمان برنامه و بودجه) تفاهمنامه نوسازی ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده با تأمین ۷۰ هزار میلیارد تومان اعتبار از سوی سازمان برنامه و بودجهبه امضا رسید.
آخوندی ساعاتی پس از حضور در این مراسم، نامه استعفایش را که ۴۸ روز قبل خطاب به رئیس جمهور نگاشته شده بود، در کانال تلگرامی خود منتشر کرد تا نشان دهد حضور پرحاشیه اش در مراسم صبح، با رضایت قلبی نبوده است. او حتی در مراسم صبح در سخنرانی بسیار کوتاه خود گفت: من امروز برای حرف زدن اینجا نیامده‌ام بلکه برای کف زدن آمده‌ام!
اما از اظهارات کوتاه عباس آخوندیچنین برمی آید که این طرح چندان از سوی وی مورد اقبال نیست و وزیر راه و شهرسازیهمچنان اعتقاد دارد که به جای ساخت و سازو تخریب گسترده محله ها، مردم ساکن محلات بافت فرسوده توانمند شده و با همکاری خود آنان نوسازی خانه‌های فرسوده درجاسازی شود.
این در حالی است که نظر رئیس جمهور بر این است که باید این طرح با سرعت بالایی انجام شده و درنتیجه هم تعداد زیادی واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده نوسازی شوند و هم اشتغالزایی بالایی با اجرای آن به وجود می‌آید.
نخستین بارقه‌های اختلاف نظر روحانی و آخوندی در خصوص نوسازی بافت فرسوده در زمان معرفی کابینه دولت دوازدهم در مجلس و در سال ۹۶ زده شد. رئیس جمهور در هنگام معرفی عباس آخوندی به عنوان وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی دولت دوازدهم، پس از تعریف و تمجید‌های گسترده‌ای که از وی در خصوص تلاشش برای نوسازی
ناوگان حمل و نقلبه خصوص ناوگان هوایی در دولت یازدهم کرده بود، اظهار داشت: البته من و آقای آخوندی در خصوص نوسازی بافت‌های فرسوده با یکدیگر اختلاف نظر داریم.
نماینده مجلس: اختلاف نظر آخوندی و روحانی قدیمی استاحمد علیرضابیگی یکی از نمایندگان اصولگرای مجلس و از طراحان استیضاحوزیر راه و شهرسازی دو هفته قبل (۷ مهرماه) در گفت: وگو با خبرنگار مهر از اختلافات گسترده روحانی و آخوندی در خصوص نوسازی بافت‌های فرسوده خبر داده بود.
وی با اشاره به جلسه سه شنبه هفته قبل کمیسیون عمران مجلس برای بررسی استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: آقای آخوندی به بهانه کسالت در این جلسه حضور نیافت.
وی ادامه داد: به نظر می‌رسد تصمیم رئیس جمهور برای برکناری آقای آخوندی جدی است؛ پیش از این نیز اختلاف رئیس جمهور با آقای آخوندی مشخص بود.
نماینده مردم تبریز در مجلس افزود: در راستای نوسازی بافت‌های فرسوده، باید رئیس جمهور از جانب خود به وزیر راه و شهرسازی نمایندگی می‌داد، اما آقای ترکان را به عنوان نماینده خود برای اجرای این پروژه منصوب کرد. این انتصاب نشان می‌دهد که رئیس جمهور با آقای آخوندی اختلافات زیادی دارد و ایشان را قبول ندارد.
نخستین اختلاف نظر؛ بلندمرتبه سازی در بافت فرسودهاولین نشانه بروز اختلاف میان رئیس جمهور و وزیر راه و شهرسازی با انتشار ابلاغیه‌ای از سوی روحانی خطاب به شهرداریو دیگر دستگاه‌های ذی ربط در حوزه بافت فرسوده در اواخر مهر ماه سال گذشته و تنها چند هفته پس از آغاز به کار وزارت راه و شهرسازیدولت دوازدهم نمود علنی یافت.
رئیس جمهور در این ابلاغیه که نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجهآن را اعلام کرد، به شهرداری تهرانمجوز داد که در بافت فرسوده پروانه احداث برجو بلندمرتبه صادر کند.
این در حالی بود که شورای عالی شهرسازی و معماریبه ریاست عباس آخوندی، پیش از ابلاغ این دستور رئیس جمهور، هر گونه بلندمرتبه سازی در تهران را ممنوع کرده بود.
نوبخت در توضیح مجوز صادرشده برای شهرداری، با بیان این‌که پس از ساخت بلندمرتبه در بافت فرسوده، نیمی از واحد‌ها را سازنده و نیمی دیگر از واحد‌ها را به ساکنان می‌دهند، گفت: با این کار شهر نوسازی می‌شود و رییس‌جمهوری روی این مسئله تاکید دارد.
بلافاصله پس از ابلاغ این دستورالعمل، هوشنگ عشایری معاون وزیرراه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری در آبان ماه همان سال در حاشیه نمایشگاه مطبوعاتبه خبرنگار مهر گفت: آنچه مدنظر آقای روحانی بوده این نیست که انبوه سازان و برج سازان می‌توانند به بافت‌های فرسوده هجوم ببرند! انتصاب ترکان؛ دومین اختلاف روحانی و آخوندییکی دیگر از نشانه‌های اختلافات رئیس و عضو کابینه دوازدهم در ۴ دی ۹۶ و تنها سه ماه پس از آغاز به کار دولت دوازدهم نمایان شد. روحانی در حکمی اکبر ترکان، رئیس سابق طارمان نظام مهندسی ساختمان کشور را به سمت مشاور خود در امور هماهنگی نوسازی بافت فرسوده منصوب کرد.
این انتصاب در حالی بود که این وظیفه بر عهده وزارت راه و شهرسازی بود و اگر قرار بود فردی به رئیس جمهور در خصوص پیشرفت نوسازی بافت‌های فرسوده مشاوره بدهد، شخص وزیر راه و شهرسازی بود نه ترکان.
گفتنی است ترکان در زمان ریاستش بر شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز اختلاف نظر‌هایی با آخوندی در نحوه صدور بخشنامه‌های نظام مهندسی داشت.
ترکان در هفته نخست مهر ماه امسال نیز که انتخاباتدوره هشتم هیئت مدیره‌های سازمان‌های استانی نظام مهندسی ساختمان در جریان بود، با انتقاد از ابلاغیه‌ها و ابطال پروانه اشتغالبه حرفه مهندسی رئیس شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان گفت: آخوندی فکر می‌کند «همه چیز بلد» است.
وی در اردیبهشت امسال نیز در مصاحبهبا روزنامه شرق، وزیر راه و شهرسازی را «لجباز» نامیده بود.
شکست نظرات آخوندی در نوسازی محله سیروس تهرانمحله سیروس تهران که در دولت دهماز سوی وزارت مسکنو شهرسازی وقت با هدف تخریب و نوسازی گسترده خریداری شده بود، به دولت‌های یازدهم و دوازدهم به ارث رسید و قرار بود نماد پیاده سازی نظرات آخوندی در زمینه نوسازی بافت فرسوده باشد.
آخوندی معتقد است نوسازی بافت‌های فرسوده باید به صورت یک فرآیند اجتماعی و با مشارکت گسترده ساکنان محله و بدون تخریب محله و بافت قدیمی انجام شود. نه اینکه ناگهان دولت به صورت مستقیم دخالت کرده و کل محله را تخلیه و پس از نوسازی واحد‌های مسکونی، خواستار بازگشت ساکنان محل شود. چراکه در این صورت دیگر نه از ساکنان قبلی آن خبری هست و نه از هویت محله.
از نظر آخوندی، این طرح پیشتر در تهران (نوسازی محله نواب) آزموده و پاسخ معکوس دریافت کرده بود. مهمترین دلیل شکست طرح نوسازی محله نواب در دهه ۷۰ در تهران از نظر آخوندی (زمانی که وی وزیر مسکن دولت سازندگی و کرباسچی شهرداری تهران بود) ایجاد فاصله عمیق میان دو بخش غربی و شرقی
بزرگراهنواب است. طرحی که به دعوای گسترده میان شهردار وقت
پایتختو وزیر راه و شهرسازی فعلی منجر شد و این اختلاف همچنان ادامه دارد.
با این حال کلنگ نوسازی محله سیروس تهران که آبان ماه سال گذشته در مراسمی با حضور وزیر راه و شهرسازی، اکبر ترکانو مدیرعامل سابق بانک عامل بخش مسکن بر زمینزده شد و قرار شد شرکت انبوه ساز وابسته به این بانک دولتی، کار ساخت و ساز آن را انجام دهد، هنوز در مرحله کلنگ زنی باقی مانده و هیچ پیشرفتی نکرده است.
به نظر می‌رسد طرح نوسازی محله سیروس نیز شکست خورده تلقی شود، چون قرار بود خانه‌ها با تراکم پایین و حداکثر ۴ طبقه و به صورت شبه ویلایی احداث شود، اما تا کنون به دلیل عدم استقبال مردم از این طرح و تأمین نشدن منابع مالیآن، اجرای آن متوقف مانده است.
ماجرای عکسی که اردوغان به روحانی نشان داد، چه بود؟به نظر می‌رسد سرمنشأ اختلافات آخوندی و روحانی در زمینه بازسازی بافت فرسوده به درک و فهم این دو از نوسازی برمی گردد؛ روحانی معتقد به جهاد تخریب و ساخت و ساز جدید است و آخوندی می‌گوید محور بازسازی بافت‌های نابسامان، باید ساکنان محلات آسیب دیده باشند؛ به این معنی که ساکنان بافت‌های فرسوده خود باید سرمایه گذاریکنند، خود با یکدیگر ریزدانه‌ها را تجمیع کنند و خود آن‌ها مجددا به محله سابقشان که حالا دیگر نونوار شده برگردند.
در سوی مقابل، روحانی اندیشه دیگری دارد؛ گفته می‌شود در یکی از سفر‌ها به ترکیه، اردوغان عکسی از بافت فرسوده استانبول به رئیس جمهور کشورمان نشان داد؛ عکسی که نشان می‌داد زمانی که رجب طیب اردوغانشهردار استانبول بود، بافت فرسوده و مرکزی این شهر را در یک حرکت جهادی تخریب کرد و چند برج و مجتمع مسکونی بلندمرتبه در آن ساخت. گفته می‌شود روحانی از آن زمان شیفته این تفکر شد و تلاش دارد که بافت‌های فرسوده شهری به خصوص در پایتخت با این الگو بازسازی شود.
اگرچه بخش اعظم کارشناسان و متخصصان حوزه شهرسازی و احیای بافت‌های فرسوده معتقدند اقدام جهادیِ تخریب و نوسازی، نتیجه‌ای جز فرسوده سازی مجدد در بافت‌های فرسوده ندارد و بلندمرتبه سازی نیز نتیجه اش هجوم بساز و بفروش‌ها به محله‌های میانی شهر نخواهد بود، اما از سوی مقابل بسیاری نیز بر این عقیده اند که اجرای تفکر آخوندی مبنی بر توانمندسازی ساکنان بافت‌ها و تشویق آن‌ها به ماندن در بافت و تلاش برای نوسازی آن از طریق سرمایهو نیروی انسانیساکنان همان بافت ها، حداقل یک دهه زمان لازم دارد!  


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست خارجی
سیاست خارجی

آخرین اخبار

چرا کی‌روش از فدراسیون فوتبال ایران شکایت کرد
کارلوس کی‌روش برای دریافت طلب ۸۰۰ هزار دلاری خود از فدراسیون ایران شکایت کرده است و او دلیل این تصمیم را بی احترامی فدراسیون ایران می‌داند.
ویدئو- آخرین ساعات سال ۹۷ در بازار
ساعاتی مانده به تحویل سال همه ایرانیان خود را برای تحویل سال جدید آماده می‌کنند. تکاپوی مردم از هر جنس و قشری در این ساعات دیدنی است، اما آنچه که در این ساعات بیشتر از همه جلب توجه می‌کند، حضور پرشمار مردمی است که به خیابان‌ها آمده‌اند تا آخرین خریدهای سالشان را برای نوروز انجام دهند.همین مسئله باعث شده خیابان‌ها شور حال خاص نوروز به خود بگیرند.
تخلیه 20 روستای گمیشان برای دوری از خطر سیل آغاز شد
گرگان - ایرنا - فرماندار گمیشان گفت که به سبب طغیان رودخانه ها و حرکت حجم وسیعی از آب های هدایت شده مناطق بالادستی به سوی این شهرستان و با هدف حفظ جان مردم تخلیه بیست روستای منطقه از جمعیت صادر شد.
آخرین وضعیت وقوع سیل در مازندران
ساری -ایرنا- وقوع سیل اوایل هفته جاری و درآخرین روزهای زمستان سال 97 به حدود 200 روستا و یکهزار و 500 خانوار روستایی و شهری به خصوص در مناطق مرکزی و شرق مازندران خسارت وارد کرد و سه نفر نیز در این حادثه جان خود را از دست دادند.
ترافیک در جاده های منتهی به مشهد سنگین است
مشهد - ایرنا - رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی خراسان رضوی گفت: ترافیک در تمام جاده های منتهی به مشهد نیمه سنگین تا سنگین و تعداد خودرو های ورودی بیشتر از خودروهای خروجی از این شهر است.
جاری شدن آب در زاینده رود نشاط نوروزی را دو چندان کرد
اصفهان - ایرنا - استاندار اصفهان گفت: اجرایی شدن دستور رئیس جمهوری مبنی بر جاری شدن آب در زاینده رود، نشاط بهاری برای شهروندان و مسافران نوروزی در این استان را دو چندان کرده است.
ترافیک سنگین در پی بارش ها در جاده کرج - چالوس
کرج - ایرنا - کارشناس کنترل ترافیک پلیس راه استان البرز گفت: بارش برف و باران در محور کرج - چالوس سبب کندی تردد خودروها و ترافیک سنگین شده است.
یکی دو قدمی بهار
اصفهان - ایرنا - می گویند زمستان مشتاق بهار است اما حقیقت آن است بهار زودتر از آنچه فکرش را بکنیم جای پای خود را در فراخنای زمان باز می کند آنجا که ناگهان خود را در میان انبوه سنت ها و شلوغی های استقبال از بهار می یابیم.
مناطق شمال غرب گلستان در خطر سیل قرار گرفت
گرگان - ایرنا - مدیر کل دفتر مدیریت بحران استانداری گلستان گفت : براثر سرریز شدن آب در چند سد و طغیان رودخانه گرگان رود، خطر سیل و آبگرفتگی شهرها و روستاهای شمال غربی استان را تهدید می کند.
ساعات پایانی سال و اوج خرید نوروزی
مشهد - ایرنا - بازارها و خیابان های شهر زیارتی مشهد در ساعات پایانی سال جاری مملو از شور و شادی خرید نوروزی است و شهروندان تلاش می کنند هر چه سریعتر هر آنچه از قلم انداخته اند خریداری کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کشیش مسیحی:حضرت علی(ع) وفرزندانش بهترین الگوبرای بشریت هستند
لندن - ایرنا - «کریستوفر کلوسی» کشیش مسیحی و پژوهشگر مطالعات اسلامی معتقد است که حضرت علی (ع) و فرزندان ایشان اسوه‌های بی‌نظیر و کامل برای بشر امروز هستند.
آخرین سوال نظرسنجی برنامه نود چه بود؟
شب گذشته به دستور مدیر شبکه سه برنامه نود با اجرای عادل فردوسی‌پور متوقف شد.
چوپان عشایر در سرمای خراسان شمالی یخ زد
بجنورد- ایرنا- رئیس اداره امور عشایر مانه و سملقان گفت: یک چوپان عشایر اهل استان گلستان در این شهرستان خراسان شمالی سه شنبه شب دچار سرمازدگی شد و فوت کرد.
علفه سنت یک روز مانده به عید در تربت حیدریه
تربت حیدریه - ایرنا - مراسم 'علفه' یا 'عرفه' از سنن ویژه نوروز بین مردم تربت حیدریه از جایگاه رفیعی برخوردار است که یک روز مانده به عید برگزار می شود.
کشتی فرنگی زیر ٢٣ سال قهرمانی آسیا-حریفان کشتی گیران ایران مشخص شدند
قرعه کشی هفت وزن مسابقات کشتی فرنگی زیر ٢٣ سال قهرمانی آسیا برگزار شد.
«شناخت تاریخی» و جبران عقب‌ماندگی‌ها
ظریف: ایرانی‌ها هرگز اجازه نمی‌دهند دیگران درباره سرنوشتشان تصمیم بگیرند
هشدار دادسرای ویژه روحانیت به شایعه سازان
رهبر معظم انقلاب: پدرم طاقت دوری ما را نداشت +عکس
علت نام گذاری سال‌ها توسط مقام معظم رهبری چیست؟
حجت الاسلام رئیسی بر مزار پدر +عکس
ماجرای ملی شدن صنعت نفت از کجا شروع شد؟
دلیل سکوت آیت‌الله بروجردی در جریان نهضت ملی نفت
علت نامگذاری شعارهای ۲۰ سال گذشته توسط رهبر انقلاب
ماجرای نامه حاج حسین یکتا به رهبر انقلاب