اعزام کاروان اربعین اروپا از ۳۰ کشور جهان

22:55 ۲۳۸ روز و ۱۶ ساعت پیش افکار نیوز 285 0
اعزام کاروان اربعین اروپا از ۳۰ کشور جهان

مدیر انجمن اربعین اروپا از اعزام کاروان اربعین اروپا از ۳۰ کشور جهان خبر داد و گفت: با وجود کم‌لطفی‌های برخی مسئولان، از انگیزه ما در انجمن کاسته نخواهد شد و با توکل به خدا به کارمان ادامه خواهیم داد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،انجمن اربعین اروپا امسال برای هشتمین سال پی‌درپی اقدام به ثبت‌نام و اعزام زائران و عاشقان امام حسین(ع) در ایام اربعین به کربلااز سراسر اروپا کرده است. این انجمن که توسط عده‎ای جوان دغدغه‎مند و انقلابی در 
اروپا شکل گرفته است، بدون هیچ‌گونه توقعی از نهادها و مسئولان در داخل و خارج کشور، با تمام قدرت و با وجود تمام کاستی‎ها وارد میدان شد و هشت سال است که امورات اعزام زائران از سراسر کشور را در قالب کاروانهایی پیش بردند و طبق گفتۀ مسئولان این انجمن با توجه به فضایی که در این چند ساله در ایام اربعین شکل گرفته است، پرداختن و توجه به این مهم را وظیفۀ خود می‎دانند و با افتخار خادمی این خیل زوّار را پذیرفته‎اند و همیشه شکرگزار این موهبت الهی نیز بوده‎اند.
در همین راستا، «علی رجبی» مدیر انجمن اربعین اروپا به ارائه توضیحاتی درباره این انجمن و فعالیت‌های آن پرداخت. نکته جالب آن است که این مجاهد گمنام به‌خلاف تصورمان نه روحانی مبلغ بود و نه یک شخصیت آکادمیک که از جایی حمایت بشود بلکه وی یک راننده تریلی مؤمن و متعهدی در
هلنداست که در راه اهل‌بیت(ع) همت گماشته است. مشروح این گفتگو را در ادامه می‌خوانید:
نور اربعینی عامل بیداری انسانهاست* لطفاً درباره زمینه و نحوه شکل‌گیری انجمن اربعین اروپا توضیح دهید.
انجمن اربعین اروپا هفت سال پیش راه‌اندازی و دو سال بعد رسمی شد. در ابتدا باید به این نکته اشاره کنم که وقتی برای اولین بار با تعداد اندکی از دوستان در ایام اربعین به کربلا رفتیم و با این ماجرای عظیم اربعین آشنا شدیم، حس و حال عجیبی داشتیم و انگار وارد فضا و دنیایی دیگر شده بودیم. خودم بارها در مناسبت‌های مختلف مثل محرم، عرفه و... به کربلا رفته بودم، اما زیارت امام حسین(ع) در ایام اربعین را تا حالا تجربه نکرده بودم که خدا راه زیارت اربعین را برایمان باز کرد و تازه فهمیدیم که باید چگونه زندگی کنیم، انگار خداوند بار دیگر ما را احیا کرده بود، این‌گونه اربعین حسینی به تمام هست و نیست ما تبدیل شد.
به‌نظرم خدا با برپایی جریان عظیم اربعین این پیام را دارد به تمام جهانیان می‌دهد که "ای مردم، شما در طول سال برنامه‌ها و مجالس متعددی را برای امام حسین(ع) برگزار می‌کنید، سینه می‌زنید، اشک می‌ریزید، دسته عزاداریراه می‌اندازید و... اما اربعین زمانی است که شما باید از خانه و کاشانه خود جدا شوید و خود را در این مسیر قرار دهید تا بهره‌هایی بسیار فراوان‌تر از آنچه تاکنون می‌چشیدید، دریافت کنید". با مشاهده اربعین دیگر نمی‌توانستیم صرفاً تماشاچی آن فضای معنوی باشیم، لذا تصمیم گرفتیم به‌صورت حداقلی هم که شده کاری انجام دهیم و خودمان را با این محبت الهی در این برهه از زمان همراه کنیم.
راهپیمایی اربعین، آموزشگاهی برای عصر ظهوربعد از اینکه با جریان اربعین آشنا شدیم این حس در ما به‌وجود آمد که نباید ساکت و بی‌تفاوت باشیم، بلکه باید به تکاپو بیفتیم و فعال باشیم. بی‌تردید با حضور در راهپیمایی اربعین این حس و حال ــ با تمام وجود ــ برای انسان ایجاد می‌شود که خداوند با حضور مردم در این فضای معنوی، انگار برای عالم و عالمیان برنامه‌هایی دارد. وقتی برای اولین بار از راهپیمایی اربعین برگشتیم، تصمیم گرفتیم سبک زندگی‌مان را تغییر دهیم تا پیوسته در حس و حال ایام اربعین باشیم. معنویتی که در ایام اربعین در کربلا وجود دارد انگار در ایام دیگر نیست. وقتی رفتار مردم در راهپیمایی اربعین را دیدم به‌نظرم آمد که شاید این صحنه عظیم الهی آموزشگاهی برای عصر ظهور و مقدمه‌ای برای آن باشد؛ از ایثار و محبت، گشاده‌رویی، حس امنیت،
شادیو... همگی بیانگر این موضوع بود.
سال بعد یعنی دومین سال حضور در کربلا در ایام اربعین تعدادمان تقریباً دو برابر شد. در این سفر سعی کردیم از طریق ارتباط با برخی افراد، اطلاعاتمان را نسبت به این ماجرا افزایش دهیم، ببینیم کجاها نیاز به کمک‌های بیشتری دارد و چطور می‌شود به زوّار امام حسین(ع) خدمت کرد. سپس اعضایی را مشخص کردیم و فعالیتمان را در حوزه اربعین حسینی به‌طور رسمی و منظم آغاز کردیم. تقریباً چهار سال پیش بود که به‌طور رسمی این انجمن به‌ثبت رسید، البته در ابتدا مخالف این کار بودیم از این جهت که نمی‌خواستیم اسم و رسمی از ما مطرح شود و مهم این بود که کاری برای حریم امام(ع) انجام دهیم، اما سرانجام با مشورت برخی اندیشمندان قانع شدیم که این انجمن را به‌صورت رسمی به‌ثبت برسانیم تا کارها رسمی‌تر و راحت‌تر پیش برود.
* آیا در مسیر ثبت این انجمن با مشکلی هم مواجه شدید؟بله، برخی مسئولان آنجا سنگ‌اندازی‌هایی می‌کردند، به‌طوری که اگر متوجه می‌شدند اقدامی به‌طور مستقیم یا غیر مستقیم با نظام جمهوری اسلامیمرتبط است، مخالفت‌شان با فعالیت‌ها بیشتر می‌شد. آنها سؤالاتی داشتند که ما برای پاسخ به آن سؤالات اساس‌نامه‌ای را تنظیم کردیم و به آنان تحویل دادیم. آنان وقتی توضیحات ما را درباره فضای معنوی اربعین شنیدند کمی آرام شدند و همراهی کردند و به‌محبت خدا این کار به‌تدریج جلو رفت.
* رسالت و هدف شما از راه‌اندازی این انجمن در اروپا چه بوده است؟فعالیت‌های این انجمن در راستای وحدت بیشتر مسلمانانو همه ادیان و گروه‌های مذهبی در اروپا پیش می‌رود. علاوه بر این،
ترویج فرهنگحسینی و بهره‌مندی مردم اروپا از فضای نورانی اربعین حسینی، قدم برداشتن در راستای ظهور امام زمان(عج) و مفید بودن در این برهه زمانی برای امام(ع) از دیگر اهداف اصلی و اساسی این انجمن به‌شمار می‌رود. در حقیقت با قدم برداشتن در راستای ظهور امام(ع) است که فرهنگ و تفکر حسینی
رشدمی‌کند.
*  قرارگاه اصلی این انجمن اکنون در کدام کشور است؟قرارگاه اصلی انجمن اربعین اروپا در هلند است، اما فعالیت‌های این انجمن در 35 کشور جهانبرگزار می‌شود.
* آیا برنامه‌ای برای راه‌اندازی شبعه‌های دیگر این انجمن در سایر کشورها دارید؟بله، چنین برنامه‌ای را درنظر داریم، اما این کار نیاز به زمان و نیروی انسانیبیشتری دارد که در حال انجام پیگیری‌های لازم هستیم. اکنون راه‌اندازی قرارگاه انجمن اربعین اروپا در کشورهایی مانند انگلیس،
آلمانو فرانسهبرایمان از اهمیت بیشتری برخوردار است.
کوتاهی مسئولان ذرّه‌ای انگیزه‌مان را کم نخواهد کرد* قبل از راه‌اندازی این انجمن، چگونه جریان اربعین در اروپا تبلیغ می‌شد؟بعد از سفر اول اربعین با یک گروه از دوستان عراقی آشنا شدیم که آنان دغدغه کمک، ارائه تسهیلات و اعزام مردم کشور آلمان به کربلا را در ایام اربعین داشتند، اما سال بعد این برنامه را به‌جهت سختی‌های زیاد و برخی بی‌مهری‌ها کنسل کردند. در آن دوران غیر از این مجموعه که ذکر شد، دیگر نهادی یا گروهی برای تبلیغ و ترویج اربعین حسینی وجود نداشت. اجازه دهید در اینجا به نکته‌ای مهم از بیانات
رهبر معظم انقلاباسلامیاشاره کنم.
مقام معظم رهبریدر اهمیت توجه به مجموعه‌های خودجوش فرهنگی در سراسر کشور می‌فرمایند: «مسائل فرهنگی بسیار مهم است و اهمیت بسیار زیادی می‌دهم، مجموعه‌های خودجوش مردمی که کار فرهنگی می‌کنند و در سراسر کشور هزاران مجموعه خودجوش مردمی هست که دارند فکر و کار فرهنگی می‌کنند، باید روز به روز توسعه پیدا کنند و دستگاه‌های دولتی به اینها کمک کنند و به‌جای اینکه آغوش خود را به‌روی کسانی که نظام و ارزشهای اسلامی را قبول ندارند باز کنند، به‌روی بچه‌های حزب‌اللهی و انقلابی باز کنند، کارهای فرهنگی باارزش دارد انجام می‌گیرد و در تمام زمینه‌ها می‌توانند جوانان انقلابی کار کنند، امروز و فردا برای جوانان است». (بیانات در جمع زائران و مجاوران حرم رضوی95.1.1)
این در حالی است که هرساله با رایزنی‎هایی که با برخی نهادها و مراکز فرهنگی و مذهبی صورت می‌گرفت، عده‎ای مسئولان داخل و خارج کشور وقتی متوجه چنین حرکتی در قلباروپا آن هم به‌سوی حرم امام حسین(ع) شدند، بسیار استقبال می‌کردند و وعده‌هایی نیز برای حمایت‌های مادی و معنویبه این انجمن می‌دادند، اما کمی جلوتر یعنی وقتی زمان تحقق وعده‎های آنان سر رسید، حمایتی از آنان دیده نشد، با این حال و با وجود کم‌توجهی‎ها و کم‌لطفی‌های برخی مسئولان، ذره‌ای از انگیزه ما در این انجمن کاسته نخواهد شد و با توکل به خدا به کارمان ادامه خواهیم داد.
* شما در انجمن چگونه برنامه‌هایتان را اطلاع‌رسانی می‌کردید؟یکی از شیوه‌های تبلیغی ما پخش مستندهای مختلف و تصاویر زیبا از حال‌وهوای راهپیمایی اربعین بود. ما با خودروی خودمان به مراکز اسلامی و به مساجد مختلف سطح شهر می‌رفتیم و فراخوان‌ها، تصاویر و مستندهای تهیه‌شده از راهپیمایی اربعین را پخش می‌کردیم. با وجود برخی سختگیری‌ها، بی‌مهری‌ها و هزینه‌های اندک اما بارها و بارها شاهد معجزاتی بودیم، از نوع ویزا گرفتن بگیرید تا تهیه محل اسکان و بلیت
هواپیماو...، ما می‌خواستیم صفر تا صد کار اعزام زوّار را خودمان انجام بدهیم تا آنان اصلاً دچار سختی و زحمت نشوند. باید به این نکته تأکید کنم که اگر برای اربعین درست کار بشود خودش بهترین شیوه برای مقابله با دشمنان است. متأسفانه هنوز برای اربعین درست کار نکرده‌ایم، حالا هرقدر رسانه‌های غربی بیایند و در قبال اربعین سکوت کنند راه به جایی نخواهند برد.
* هزینه‌های این سفر را چگونه تهیه می‌کردید؟هزینه‌ها را خود افراد متقبل می‌شوند البته برای این‌که فشار مالی کمتری ایجاد بشود و همه علاقه‌مندان بتوانند به کاروان اربعین بیایند و امکان ثبت‌نام داشته باشند اما چون همه در یک سطح مالی نیستند در طول سال بچه‌های انجمن تمام شرکت‌های هواپیمایی را رصد می‌کنند تا بتوانند با کمترین هزینه زائران را اعزام کنیم و مشکلات مالیزیادی برایشان نباشد. گاهی پیش می‌آمد که هزینه‌ها بیشتر می‌شد، خودمان دست به کار می‌شدیم و هر کسی از دوستان در حد توانش هر قدر که می‌توانست کمک می‌کرد تا کار پیش برود.
* بیشتر از چه کشورهایی برای اعزام به کربلا از طریق این انجمن ثبت‌نام کردند؟امسال هشتمین دوره فراخوان اربعین است. تاکنون از حدود 30 کشور برای راهپیمایی اربعین حضور داشته‌اند. تاکنون از
کشورهای اروپاییمختلف اعم از آمریکا، نیوزیلند، استرالیا، کانادا، آلمان، هلند، بلژیک، فرانسه، اسکاندیناوی، ایسلندو همچنین کشورهای آمریکایی و آفریقایی ثبت‌نام داشته‌ایم.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

محیط زیست
محیط زیست

آخرین اخبار

قشنگ‌ها به شهر برمی‌گردند!
پرنده شناسان معتقدند آب، غذا و امنیت، پرنده‌ها را به تهران کشانده و کاهش آلودگی هوا آنها را در این شهر بزرگ ماندگار کرده است.
کاشت نهال صلح و دوستی در سازمان حفاظت محیط زیست
نهال صلح و دوستی با حضور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست صبح امروز (۲۵ خرداد) در این سازمان کاشته شد.
کاهش زباله‌های پلاستیکیِ اقیانوس‌ها در اولویت نشست گروه ۲۰
ژاپن در نظر دارد تا موضوع کاهش زباله‌های پلاستیکی در اقیانوس‌ها را در اولویت نشست گروه ۲۰ قرار دهد که قرار است این ماه با حضور دولت‌های جهان در این کشور برگزار شود.
تجزیه فیلتر سیگار در طبیعت تا ۳۶ ماه طول می‌کشد
ممکن است تصور عموم مردم از تاثیرات منفی سیگار تنها آثار سوء بر سلامت انسان‌ها باشد اما سیگار تاثیرات به شدت مخربی برای محیط زیست دارد و به گفته رئیس اداره محیط زیست انسانی استان تهران، تجزیه ته سیگار (فیلتر سیگار) در آب‌های شیرین ۳۶ ماه طول می‌کشد.
افزایش غلظت آلاینده ازن در تهران طی امروز
مدیر واحد مدل‌سازی و پیش‌بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران از افزایش غلظت آلاینده ازن طی ساعات ۱۳ الی ۱۸ امروز (۲۵ خرداد) خبر داد.
کاهش حیات دریایی اروپا بر اثر تغییرات اقلیمی
یک مطالعه پیش‌بینی کرده که آب های اروپا به دنبال گرمایش بیشتر، ۳۰ درصد از حیات دریایی و آسیب‌پذیر اقیانوسی را از دست می‌دهند که این عامل خطر در کنار صید بی‌رویه ماهی‌ها می‌تواند معیشت و امنیت غذایی مردم ساحل‌نشین را به خطر بیندازد.
آسمان صاف در بیشتر مناطق ایران طی هفته جاری
مدیر کل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی از برقراری جو آرام و آسمان صاف در بیشتر مناطق کشور طی هفته جاری خبر داد.
همه چیز درباره پرندگانی که ایرانی‌ها دوستشان دارند
لک‌لک‌های سفید در گذشته در ایران به دلیل اینکه این پرنده در مسیر رفتن به حج و در خود مکه مشاهده می‌شد، به "حاجی لک‌لک" معروف شدند. این موضوع موجب احترام به این گونه ارزشمند در کشور است اما نابودی زیستگاه‌ها باعث کاهش این گونه شده است. با این وجود، کارشناسان حیات وحش خوزستان امسال ۵۷ آشیانه فعال لک‌لک سفید را مشاهده و ثبت کردند.
تخلیه صدها روستای هند به دلیل خشکسالی‌های شدید
صدها روستا در هند به دلیل خشکسالی تاریخی که خانوارها را در جست و جوی آب از خانه‌هایشان آواره کرده، تخلیه شده‌اند.
موفقیت ایران در انتخابات شورای اجرایی سازمان جهانی هواشناسی
رییس سازمان هواشناسی ایران با کسب ۷۶ رای در مقابل نامزد عربستانی، موفق شد به عضویت شورای اجرایی سازمان جهانی هواشناسی در منطقه 2 درآید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مجلس از توضیحات وزیر صنعت قانع نشد
نماینده مردم تبریز در مجلس با بیان اینکه وزیر صنعت در نشست غیرعلنی مجلس پاسخ قانع‌کننده‌ای برای نمایندگان نداشت، گفت: وزیر صنعت عنوان کرد که من تولید خودرو را به دو برابر رساندم و تلاش می‌کنم این تولید افزایش هم پیدا کند.
درمان طلایی و فوری خشکی پوست
خشکی پوست می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله آب و هوا، کم آبی، سوء تغذیه و استفاده از صابون های ناملایم باشد.
اشتغال از نوع دلالی سکه-پیشخوان
روزنامه های اقتصادی امروز یکشنبه 26 خرداد 98 را در اینجا مشاهده کنید.
فرودگاه‌های أبها و جیزان عربستان تعطیل شد- ارتش یمن: روزهای سختی در انتظار رژیم سعودی است
ارتش یمن از حمله پهپادهای تهاجمی «قاصف K۲» به فرودگاه‌های أبها و جیزان واقع در جنوب عربستان سعودی و متعاقب آن، تعطیل شدن این فرودگاه‌ها خبر دادند.
دستگیری عوامل آتش سوزی پارک جنگلی چیتگر
شاعرانه‌ترین فتوا از صدر اسلام تا حالا
میوه ای جادویی که سلامتی شما را تضمین می کند
روایت بانوی آمربه معروف گیلانی از روز واقعه
طرح ارتقای ساختار سازمانی کلانتری‌ها و پاسگاه‌ها در دستور کار پلیس پیشگیری ناجا
کارنامه شهرداری در دست چپ اصلاح‌طلبان
اعتماد مردم به پلیس سال به سال در حال افزایش است
راهنمای خرید باربیکیو
بررسی جزئیات آیین‌نامه شورایاری‌ها در شورای شهر تهران
مسئولیتهای اجتماعی باور مدیران فولاد مبارکه