اعزام کاروان اربعین اروپا از ۳۰ کشور جهان

22:55 ۸۹ روز و ۱۹ ساعت پیش افکار نیوز 65 0
اعزام کاروان اربعین اروپا از ۳۰ کشور جهان

مدیر انجمن اربعین اروپا از اعزام کاروان اربعین اروپا از ۳۰ کشور جهان خبر داد و گفت: با وجود کم‌لطفی‌های برخی مسئولان، از انگیزه ما در انجمن کاسته نخواهد شد و با توکل به خدا به کارمان ادامه خواهیم داد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،انجمن اربعین اروپا امسال برای هشتمین سال پی‌درپی اقدام به ثبت‌نام و اعزام زائران و عاشقان امام حسین(ع) در ایام اربعین به کربلااز سراسر اروپا کرده است. این انجمن که توسط عده‎ای جوان دغدغه‎مند و انقلابی در 
اروپا شکل گرفته است، بدون هیچ‌گونه توقعی از نهادها و مسئولان در داخل و خارج کشور، با تمام قدرت و با وجود تمام کاستی‎ها وارد میدان شد و هشت سال است که امورات اعزام زائران از سراسر کشور را در قالب کاروانهایی پیش بردند و طبق گفتۀ مسئولان این انجمن با توجه به فضایی که در این چند ساله در ایام اربعین شکل گرفته است، پرداختن و توجه به این مهم را وظیفۀ خود می‎دانند و با افتخار خادمی این خیل زوّار را پذیرفته‎اند و همیشه شکرگزار این موهبت الهی نیز بوده‎اند.
در همین راستا، «علی رجبی» مدیر انجمن اربعین اروپا به ارائه توضیحاتی درباره این انجمن و فعالیت‌های آن پرداخت. نکته جالب آن است که این مجاهد گمنام به‌خلاف تصورمان نه روحانی مبلغ بود و نه یک شخصیت آکادمیک که از جایی حمایت بشود بلکه وی یک راننده تریلی مؤمن و متعهدی در
هلنداست که در راه اهل‌بیت(ع) همت گماشته است. مشروح این گفتگو را در ادامه می‌خوانید:
نور اربعینی عامل بیداری انسانهاست* لطفاً درباره زمینه و نحوه شکل‌گیری انجمن اربعین اروپا توضیح دهید.
انجمن اربعین اروپا هفت سال پیش راه‌اندازی و دو سال بعد رسمی شد. در ابتدا باید به این نکته اشاره کنم که وقتی برای اولین بار با تعداد اندکی از دوستان در ایام اربعین به کربلا رفتیم و با این ماجرای عظیم اربعین آشنا شدیم، حس و حال عجیبی داشتیم و انگار وارد فضا و دنیایی دیگر شده بودیم. خودم بارها در مناسبت‌های مختلف مثل محرم، عرفه و... به کربلا رفته بودم، اما زیارت امام حسین(ع) در ایام اربعین را تا حالا تجربه نکرده بودم که خدا راه زیارت اربعین را برایمان باز کرد و تازه فهمیدیم که باید چگونه زندگی کنیم، انگار خداوند بار دیگر ما را احیا کرده بود، این‌گونه اربعین حسینی به تمام هست و نیست ما تبدیل شد.
به‌نظرم خدا با برپایی جریان عظیم اربعین این پیام را دارد به تمام جهانیان می‌دهد که "ای مردم، شما در طول سال برنامه‌ها و مجالس متعددی را برای امام حسین(ع) برگزار می‌کنید، سینه می‌زنید، اشک می‌ریزید، دسته عزاداریراه می‌اندازید و... اما اربعین زمانی است که شما باید از خانه و کاشانه خود جدا شوید و خود را در این مسیر قرار دهید تا بهره‌هایی بسیار فراوان‌تر از آنچه تاکنون می‌چشیدید، دریافت کنید". با مشاهده اربعین دیگر نمی‌توانستیم صرفاً تماشاچی آن فضای معنوی باشیم، لذا تصمیم گرفتیم به‌صورت حداقلی هم که شده کاری انجام دهیم و خودمان را با این محبت الهی در این برهه از زمان همراه کنیم.
راهپیمایی اربعین، آموزشگاهی برای عصر ظهوربعد از اینکه با جریان اربعین آشنا شدیم این حس در ما به‌وجود آمد که نباید ساکت و بی‌تفاوت باشیم، بلکه باید به تکاپو بیفتیم و فعال باشیم. بی‌تردید با حضور در راهپیمایی اربعین این حس و حال ــ با تمام وجود ــ برای انسان ایجاد می‌شود که خداوند با حضور مردم در این فضای معنوی، انگار برای عالم و عالمیان برنامه‌هایی دارد. وقتی برای اولین بار از راهپیمایی اربعین برگشتیم، تصمیم گرفتیم سبک زندگی‌مان را تغییر دهیم تا پیوسته در حس و حال ایام اربعین باشیم. معنویتی که در ایام اربعین در کربلا وجود دارد انگار در ایام دیگر نیست. وقتی رفتار مردم در راهپیمایی اربعین را دیدم به‌نظرم آمد که شاید این صحنه عظیم الهی آموزشگاهی برای عصر ظهور و مقدمه‌ای برای آن باشد؛ از ایثار و محبت، گشاده‌رویی، حس امنیت،
شادیو... همگی بیانگر این موضوع بود.
سال بعد یعنی دومین سال حضور در کربلا در ایام اربعین تعدادمان تقریباً دو برابر شد. در این سفر سعی کردیم از طریق ارتباط با برخی افراد، اطلاعاتمان را نسبت به این ماجرا افزایش دهیم، ببینیم کجاها نیاز به کمک‌های بیشتری دارد و چطور می‌شود به زوّار امام حسین(ع) خدمت کرد. سپس اعضایی را مشخص کردیم و فعالیتمان را در حوزه اربعین حسینی به‌طور رسمی و منظم آغاز کردیم. تقریباً چهار سال پیش بود که به‌طور رسمی این انجمن به‌ثبت رسید، البته در ابتدا مخالف این کار بودیم از این جهت که نمی‌خواستیم اسم و رسمی از ما مطرح شود و مهم این بود که کاری برای حریم امام(ع) انجام دهیم، اما سرانجام با مشورت برخی اندیشمندان قانع شدیم که این انجمن را به‌صورت رسمی به‌ثبت برسانیم تا کارها رسمی‌تر و راحت‌تر پیش برود.
* آیا در مسیر ثبت این انجمن با مشکلی هم مواجه شدید؟بله، برخی مسئولان آنجا سنگ‌اندازی‌هایی می‌کردند، به‌طوری که اگر متوجه می‌شدند اقدامی به‌طور مستقیم یا غیر مستقیم با نظام جمهوری اسلامیمرتبط است، مخالفت‌شان با فعالیت‌ها بیشتر می‌شد. آنها سؤالاتی داشتند که ما برای پاسخ به آن سؤالات اساس‌نامه‌ای را تنظیم کردیم و به آنان تحویل دادیم. آنان وقتی توضیحات ما را درباره فضای معنوی اربعین شنیدند کمی آرام شدند و همراهی کردند و به‌محبت خدا این کار به‌تدریج جلو رفت.
* رسالت و هدف شما از راه‌اندازی این انجمن در اروپا چه بوده است؟فعالیت‌های این انجمن در راستای وحدت بیشتر مسلمانانو همه ادیان و گروه‌های مذهبی در اروپا پیش می‌رود. علاوه بر این،
ترویج فرهنگحسینی و بهره‌مندی مردم اروپا از فضای نورانی اربعین حسینی، قدم برداشتن در راستای ظهور امام زمان(عج) و مفید بودن در این برهه زمانی برای امام(ع) از دیگر اهداف اصلی و اساسی این انجمن به‌شمار می‌رود. در حقیقت با قدم برداشتن در راستای ظهور امام(ع) است که فرهنگ و تفکر حسینی
رشدمی‌کند.
*  قرارگاه اصلی این انجمن اکنون در کدام کشور است؟قرارگاه اصلی انجمن اربعین اروپا در هلند است، اما فعالیت‌های این انجمن در 35 کشور جهانبرگزار می‌شود.
* آیا برنامه‌ای برای راه‌اندازی شبعه‌های دیگر این انجمن در سایر کشورها دارید؟بله، چنین برنامه‌ای را درنظر داریم، اما این کار نیاز به زمان و نیروی انسانیبیشتری دارد که در حال انجام پیگیری‌های لازم هستیم. اکنون راه‌اندازی قرارگاه انجمن اربعین اروپا در کشورهایی مانند انگلیس،
آلمانو فرانسهبرایمان از اهمیت بیشتری برخوردار است.
کوتاهی مسئولان ذرّه‌ای انگیزه‌مان را کم نخواهد کرد* قبل از راه‌اندازی این انجمن، چگونه جریان اربعین در اروپا تبلیغ می‌شد؟بعد از سفر اول اربعین با یک گروه از دوستان عراقی آشنا شدیم که آنان دغدغه کمک، ارائه تسهیلات و اعزام مردم کشور آلمان به کربلا را در ایام اربعین داشتند، اما سال بعد این برنامه را به‌جهت سختی‌های زیاد و برخی بی‌مهری‌ها کنسل کردند. در آن دوران غیر از این مجموعه که ذکر شد، دیگر نهادی یا گروهی برای تبلیغ و ترویج اربعین حسینی وجود نداشت. اجازه دهید در اینجا به نکته‌ای مهم از بیانات
رهبر معظم انقلاباسلامیاشاره کنم.
مقام معظم رهبریدر اهمیت توجه به مجموعه‌های خودجوش فرهنگی در سراسر کشور می‌فرمایند: «مسائل فرهنگی بسیار مهم است و اهمیت بسیار زیادی می‌دهم، مجموعه‌های خودجوش مردمی که کار فرهنگی می‌کنند و در سراسر کشور هزاران مجموعه خودجوش مردمی هست که دارند فکر و کار فرهنگی می‌کنند، باید روز به روز توسعه پیدا کنند و دستگاه‌های دولتی به اینها کمک کنند و به‌جای اینکه آغوش خود را به‌روی کسانی که نظام و ارزشهای اسلامی را قبول ندارند باز کنند، به‌روی بچه‌های حزب‌اللهی و انقلابی باز کنند، کارهای فرهنگی باارزش دارد انجام می‌گیرد و در تمام زمینه‌ها می‌توانند جوانان انقلابی کار کنند، امروز و فردا برای جوانان است». (بیانات در جمع زائران و مجاوران حرم رضوی95.1.1)
این در حالی است که هرساله با رایزنی‎هایی که با برخی نهادها و مراکز فرهنگی و مذهبی صورت می‌گرفت، عده‎ای مسئولان داخل و خارج کشور وقتی متوجه چنین حرکتی در قلباروپا آن هم به‌سوی حرم امام حسین(ع) شدند، بسیار استقبال می‌کردند و وعده‌هایی نیز برای حمایت‌های مادی و معنویبه این انجمن می‌دادند، اما کمی جلوتر یعنی وقتی زمان تحقق وعده‎های آنان سر رسید، حمایتی از آنان دیده نشد، با این حال و با وجود کم‌توجهی‎ها و کم‌لطفی‌های برخی مسئولان، ذره‌ای از انگیزه ما در این انجمن کاسته نخواهد شد و با توکل به خدا به کارمان ادامه خواهیم داد.
* شما در انجمن چگونه برنامه‌هایتان را اطلاع‌رسانی می‌کردید؟یکی از شیوه‌های تبلیغی ما پخش مستندهای مختلف و تصاویر زیبا از حال‌وهوای راهپیمایی اربعین بود. ما با خودروی خودمان به مراکز اسلامی و به مساجد مختلف سطح شهر می‌رفتیم و فراخوان‌ها، تصاویر و مستندهای تهیه‌شده از راهپیمایی اربعین را پخش می‌کردیم. با وجود برخی سختگیری‌ها، بی‌مهری‌ها و هزینه‌های اندک اما بارها و بارها شاهد معجزاتی بودیم، از نوع ویزا گرفتن بگیرید تا تهیه محل اسکان و بلیت
هواپیماو...، ما می‌خواستیم صفر تا صد کار اعزام زوّار را خودمان انجام بدهیم تا آنان اصلاً دچار سختی و زحمت نشوند. باید به این نکته تأکید کنم که اگر برای اربعین درست کار بشود خودش بهترین شیوه برای مقابله با دشمنان است. متأسفانه هنوز برای اربعین درست کار نکرده‌ایم، حالا هرقدر رسانه‌های غربی بیایند و در قبال اربعین سکوت کنند راه به جایی نخواهند برد.
* هزینه‌های این سفر را چگونه تهیه می‌کردید؟هزینه‌ها را خود افراد متقبل می‌شوند البته برای این‌که فشار مالی کمتری ایجاد بشود و همه علاقه‌مندان بتوانند به کاروان اربعین بیایند و امکان ثبت‌نام داشته باشند اما چون همه در یک سطح مالی نیستند در طول سال بچه‌های انجمن تمام شرکت‌های هواپیمایی را رصد می‌کنند تا بتوانند با کمترین هزینه زائران را اعزام کنیم و مشکلات مالیزیادی برایشان نباشد. گاهی پیش می‌آمد که هزینه‌ها بیشتر می‌شد، خودمان دست به کار می‌شدیم و هر کسی از دوستان در حد توانش هر قدر که می‌توانست کمک می‌کرد تا کار پیش برود.
* بیشتر از چه کشورهایی برای اعزام به کربلا از طریق این انجمن ثبت‌نام کردند؟امسال هشتمین دوره فراخوان اربعین است. تاکنون از حدود 30 کشور برای راهپیمایی اربعین حضور داشته‌اند. تاکنون از
کشورهای اروپاییمختلف اعم از آمریکا، نیوزیلند، استرالیا، کانادا، آلمان، هلند، بلژیک، فرانسه، اسکاندیناوی، ایسلندو همچنین کشورهای آمریکایی و آفریقایی ثبت‌نام داشته‌ایم.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

سلامت
سلامت

آخرین اخبار

صعود نادال به دور چهارم تنیس اپن استرالیا
مرد شماره دو جهان با پیروزی برابر الکس دی مینائور به دور چهارم تنیس اپن استرالیا صعود کرد.
پیروزی قاطع فدرر و شاراپووا در اپن استرالیا
مرد شماره سه جهان و تنیسور روسی با شکست حریفانشان به دور چهارم تنیس اپن استرالیا صعود کردند.
تاج: بابت حرف‌های کی‌روش از همه عذر می‌خواهم
رئیس فدراسیون فوتبال گفت: اگر جمله‌ای توسط سرمربی تیم ملی انجام شده که مردم را رنجیده خاطر کرده از مردم عذرخواهی می‌کنم.
دیدار کارلوس کی‌روش با مارچلو لیپی
سرمربیان تیم‌های ملی فوتبال ایران و چین صبح امروز در هتل دیدار و گفتگو کردند.
ناظمی: عارف به دعوت AFC به استادیوم آمد
مازیار ناظمی، مدیر روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان درباره حضور عارف، خواننده پیش از انقلاب در جایگاه ویژه بازی تیم های ایران و عراق توضیحاتی ارائه کرد.
ستاره خط دفاعی اینتر در آستانه تمدید
میلان اشکرینیار، مدافع جوان و با استعداد اینترمیلان قصد دارد قراردادش را با این باشگاه تا سال 2023 تمدید کند.
پیروانی خطاب به کی‌روش: حواست را جمع کن!
کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال ایران به اظهارات اخیر کی‌روش واکنش نشان داد و گفت که سرمربی تیم ملی می‌خواهد با این رفتارها فرار رو به جلو کند.
مارکا: فدراسیون اسپانیا حق را به لوانته داد
فدراسیون فوتبال اسپانیا به مارکا گفته که در ماجرای شکایت لوانته از بارسلونا به دلیل استفاده از یک بازیکن غیرقانونی، حق با لوانته است و چومی بازیکن بارسا نباید در بازی رفت دو تیم بازی می‌کرده.
دستیار مورینیو سرمربی جدید رقیب استقلال
چند هفته بعد از اخراج سرمربی تونسی سران باشگاه قطری در میان تمام گزینه هایی که برای هدایت تیم روی میز داشتند برای همکاری با دستیار سابق آقای خاص به جمع بندی نهایی رسیدند.
خرید بلیت ایرانی‌ها داد خبرنگار عمانی را درآورد
خبرنگار عمانی به هوادارانشان توصیه کرد که در خرید بلیت بازی با ایران در جام ملت‌های آسیا شتاب کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

۱۰ دیوار مرزی در جهان که کسی حرفی از آن‌ها نمی‌زند!
این روز‌ها بحث دیوار مرزی مکزیک از جنجالی‌ترین موضوعاتی است که تاریخ سیاست ایالات متحده را درگیر خود ساخته است. موضوع ساخت دیوار مکزیک چنان برای ایالات متحده دردسرساز شده که بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین تعطیلی تاریخ دولت این کشور را رقم زده است.
تمدید طولانی مدت قرارداد مدافع لیورپول
اندرو روبرتسون قرارداد خود را با لیورپول تمدید کرد تا حضورش در این تیم تداوم داشته باشد.
بازتاب جهانی پرتاب دست ۷۰ متری بیرانوند
پرتاب های دست بلند علیرضا بیرانوند در بازی ایران و عراق توجه زیادی را در رسانه های جهان به خود داشت.
۵ سکانس از جدال‌های ایران با عمان
عمان، حریف ایران در مرحله یک هشتم نهایی، رقیبی آشنا برای فوتبال ایران محسوب می‌شود و تیم ملی خاطرات تلخ و شیرین زیادی برابر این تیم داشته است.
پیروزی قاطع فدرر و شاراپووا در اپن استرالیا
مرد شماره سه جهان و تنیسور روسی با شکست حریفانشان به دور چهارم تنیس اپن استرالیا صعود کردند.
مدارس برخی مناطق مازندران تعطیل شد
حناچی: باید هر روز برای‌ ما، روز هوای پاک باشد
قیمت قبر در بهشت زهرا اعلام شد
پلیس: تهران؛ امن‌ترین پایتخت جهان است
عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ اتاق آبی
سرنوشت مبهم دو هزار ملک شهرداری تهران
حناچی در روز هوای پاک: حال شهر خوب نیست
زمان نام‌نویسی سفر عراق برای اسفند و نوروز
لغو ۳ پرواز فرودگاه اهواز به علت گرد و خاک
توقف قطار تهران - زاهدان به علت طوفان شن