تیزچشمانی که پرواز را مراقبت می کنند

20:36 ۱۸۱ روز و ۲۰ ساعت پیش ایرنا 721 0
تیزچشمانی که پرواز را مراقبت می کنند

مشهد- ایرنا- مراقبت پرواز از پراسترس ترین مشاغل دنیاست و به منزله نگهبانی از جان هزاران انسانی است که با اطمینان و اعتماد به تیزچشمان برج های کنترل، مسیرهای هوایی را برای جابه جایی برمی گزینند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، فدراسیون جهانی کنترلرهای ترافیک هوایی روز 28 مهر برابر با 20 اکتبر را روز جهانی 'مراقبت پرواز' نام گذاشته است تا در این روز یاد و سپاسی از فعالان عرصه پراسترس کنترل ترافیک هوایی شود.
خلبانان و کنترلرهای مراقبت پرواز بالهای ایمنی پرواز هستند، که با هوشیاری و دقت ایمنی سفرهای هوایی را برای مسافران رقم می زنند، این در حالی است که فقط کمی تعلل در این حوزه حادثه ای بسیار تلخ و حتی داغدار شدن یک ملت را رقم می زند.
روز جهانی مراقبت پرواز و روز حافظان فضای پروازی را که با تیزبینی و هوشیاری در فراز آسمان سفرهای امن را رقم می زنند باید ارج نهاد.
برای کنترلر پرواز اشتباه هیچ معنایی ندارد و اولین اشتباه می تواند به معنای آخرین نفس های عده ای زن ، مرد و کودک روی آسمان آبی باشد.
حدود 60 فرودگاه در کشور فعال است که در این میان فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد به عنوان پرترددترین فرودگاه کشور پس از فرودگاه مهرآباد تهران با 60 نیروی فعال در بخش کنترل و مراقبت پرواز، می کوشد امن ترین پروازها را برای مسافران فراهم کند.

* امنیت هوایی با تلاش و تخصص نیروی انسانی و تجهیزات راداری مدرن
مدیر کل شرکت فرودگاه های خراسان رضوی در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: 28 مهر ماه روز جهانی مراقبت پرواز و روز بزرگ مردان بی ادعایی است که با تعهد و تخصص خود یکی از ارکان اصلی خدمت رسانی در صنعت هوانوردی کشور هستند و با چشمان همیشه بیدار خود امنیت آسمان ایران زمین را به ارمغان می آورند.
محمد باقر قاسم زاده افزود: فرودگاه بین المللی مشهد از سال 85 مجهز به سایت رادار تقرب پرواز شد.
وی اظهار داشت: افزایش سطح ایمنی پروازها، افزایش ظرفیت پروازی، پوشش کامل فضای فرودگاه برای تمام پروازها، ارائه سرویس مراقبت پرواز با استفاده از رادار، ارائه مسیرهای مستقیم به پروازها، کاهش زمان پرواز و کاهش خطاهای انسانی در کنترل ترافیک هوایی از مزایای این سایت راداری است.
وی گفت: همچنین از پارسال با فعال شدن مسیر دوم در فرودگاه مشهد، مسیر ورود و خروج هواپیما از مشهد جدا شد که با موازی شدن مسیرهای پروازی امکان برخورد 2 هواپیما به صفر می رسد.
مدیرکل شرکت فرودگاه های خراسان رضوی افزود: با اقدامات صورت گرفته در زمینه مراقبت پرواز و افزایش ایمنی پرواز طی سالهای گذشته در فرودگاه مشهد هیچ گونه سانحه هوایی نداشتیم.
وی با اشاره به فعالیت 60 نفر در بخش مراقبت پرواز فرودگاه بین المللی مشهد اظهار داشت: این فرودگاه پس از فرودگاه مهرآباد تهران دومین فرودگاه پرترافیک کشور است که بطور میانگین روزانه 180 پرواز و در زمان اوج مسافرتها روزانه تا 250 پرواز ورودی و خروجی در آن انجام می شود.
وی گفت: پارسال حدود 11 میلیون مسافر از طریق فرودگاه مشهد جابه جا شدند که افزایش روزافزون پروازها و مسافران آن مرهون شتاب در توسعه زیرساخت ها، تخصیص امکانات و خدمات رسانی مطلوب به مسافران است.
قاسم زاده افزود: برای افزایش روزافزون کیفیت خدمات و رضایتمندی مسافران بیش از پیش تلاش خواهیم کرد.

*شغلی منحصر به فرد
رئیس اداره مراقبت پرواز فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: کنترلر پرواز شغل منحصر به فردی است و داشتن اقتدار شخصیتی، تجسم فضایی، جزئی نگری، انگیزه و مهارت کافی، حافظه خوب، انتقاد پذیری، توانایی حل مشکل در لحظه و تصمیم گیری درست و به موقع از خصوصیات کنترلرهای پرواز است.
محمود صداقت افزود: یک کنترلر پرواز باید بتواند در شرایط بحرانی بهترین تصمیم را با الزام به رعایت قوانین ساختاری بگیرد، هوشیاری کنترلر پرواز از وقوع یک فاجعه جلوگیری می کند.
وی اظهار داشت: دستورالعمل، آموزش و تکنولوژی لایه های چندگانه دفاعی در کار مراقبت پرواز است که برای پیشگیری از وقوع حادثه باید مد نظر باشد.
وی گفت: کنترلرهای پرواز به صورت دائمی در حال آموزش هستند، دستورالعمل های پرواز دستورالعمل های بین المللی و یکسانی هستند که باید به صورت مداوم بررسی و آموزش داده شود.

* کنترل صفر تا صد پرواز
رئیس اداره مراقبت پرواز فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد در باره ماهیت کار مراقب پرواز افزود: هر پرواز قبل از روشن شدن موتور هواپیما تا پس از رسیدن به مقصد و خاموش شدن موتور در اختیار مراقبت پرواز قرار می گیرد.
وی اظهار داشت: مراقبت پرواز شامل واحد کنترل زمینی، برج مراقبت، تقرب پرواز و مرکز کنترل فضای کشور است که هر یک در مراحلی پرواز را کنترل می کنند.
وی گفت: در واحد کنترل زمینی، استارت پرواز و مواردی نظیر ارتفاع، سرعت و مسیر برای خلبان خوانده می شود و پس از بازخوانی صحیح این موارد توسط خلبان پرواز تایید و در اختیار کنترلر برج مراقبت قرار می گیرد.
صداقت افزود: هر هواپیمایی نمی‎ تواند در هر مسیر پرواز کند بلکه برای هواپیماها، درجه، جهت، ارتفاع، سرعت و سایر حریم ها توسط گروه مراقبت پرواز تعیین می شود و خلبان باید عین دستورات و موارد تعیین شده را اجرا کند.
وی اظهار داشت: برای هر پرواز یک باند اختصاص می یابد که تمام موارد در باند باید توسط برج مراقبت چک شود و مجوز تیک آف برای خلبان صادر شود که پس از بازخوانی مجوز تیک آف توسط خلبان پرواز انجام و از باند جدا می شود و در فضای تقرب پرواز قرار می گیرد.
وی گفت: پروازها در فرودگاه مشهد تا فاصله 60 مایلی توسط این فرودگاه کنترل می شود، وقتی پرواز توسط واحد فضای تقرب پرواز از برج مراقبت تحویل گرفته می شود و در مسیر پروازی قرار می گیرد این پرواز به واحد کنترل فضای کشور تحویل می گردد.
رئیس اداره مراقبت پرواز فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد گفت: کنترلر پرواز با هوشیاری و تیزبینی صفر تا 100 ایمنی سفر هوایی و پروازها را با همکاری خلبان تامین می کند لذا هیچ تعللی در این حرفه جایز نیست.
7505/ 6053


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

واگذاری خانه قجری پیشه‎وران مشهد به سرمایه‎گذار بخش خصوصی
به منظور بهسازی آثار و ابنیه قدیمی شهر و حفظ و نگهداری میراث برجای مانده از پیشینیان، خانه تاریخی پیشه‎وران در اختیار بخش خصوصی قرار گرفت.
داوری درباره مدیریت سدها باید در مراجع تخصصی مطرح شود
اهواز - ایرنا - سازمان آب و برق خوزستان ادعای پرویز فتاح، رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) مبنی بر وجود اشکال در پیش‌بینی‌های مدیریت مخازن سدها در سیلاب خوزستان را طی جوابیه‌ای رد کرد و اعلام کرد: داوری درباره مقوله پیچیده مدیریت سازه‌های آبی باید در مراجع تخصصی و نه تریبون‌های عمومی و سیاسی صورت گیرد.
اظهارات مربی استقلالی بعد از اخراج از پرسپولیس
مربی سابق دروازه‌بان‌های تیم فوتبال پرسپولیس گفت: استقلالی هستم و روی عقایدم پایبندم.
چرا اهالی سرایان امشب شمع روشن می‌کنند؟
کارشناس مردم شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان ‌جنوبی گفت: مردم سرایان در روز 14 شعبان، شمع روشن می‌کنند و از گذشته‌های دور بر این عقیده بودند که این شمع روشن کردن در شب نیمه شعبان، باعث برآوردن حاجات آنان می‌شود و نام این مراسم نیز "میلک دگیرکرده" است.
خطوط انتقال نفت مانع عبور سیلاب در جاده ماهشهر نشده است
آبادان - ایرنا - روابط عمومی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران اعلام کرد: خطوط لوله انتقال نفت کوره در محور آبادان - ماهشهر باعث بسته شدن راه آب های این محور نشده است.
نگران حج نباشید
حجت الاسلام والمسلمین قاضی‌عسکر با تشریح اقدامات صورت گرفته برای برگزاری حج ۹۸ تأکید کرد: هیچ نگرانی برای برگزاری این مراسم معنوی وجود ندارد.
غافلگیری پرسپولیسی‌ها توسط افسر دوپینگ AFC
افسر پزشکی کنفدراسیون فوتبال آسیا، طبق برنامه‌های مبارزه با دوپینگ در لیگ قهرمانان آسیا، امروز به صورت اتفاقی در هتل محل اقامت سرخپوشان حضور پیدا کرد و به حکم قرعه از چهار سرخپوش تست دوپینگ گرفت.
نوسان اندک قیمت طلا و سکه در بازار آزاد
تهران- ایرنا- افت قیمت اونس جهانی، تاثیر چندانی بر بازار آزاد تهران نداشت؛ به طوری که هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز (شنبه) چهار میلیون و 730 هزار تومان فروخته شد.
بهتاج: نگرانی برای بازی با پرسپولیس نداریم
مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی، گفت: هیچ نگرانی در مورد دیدار تراکتورسازی مقابل پرسپولیس وجود ندارد و نمی‌دانم چه کسانی نگران هستند؟
شعار حج ۹۸ اعلام شد
حوزه‌ نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت شعار حج ۹۸ را «حج؛ خودسازی، اخوت دینی، تمدن اسلامی» اعلام کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

معاون نخست وزیر روسیه راهی سوریه شد
مسکو - ایرنا - معاون امور نظامی نخست وزیر روسیه برای دیدار با بشار اسد و بررسی آخرین تحولات میدانی سوریه راهی دمشق شد.
انفجاری در نزدیکی وزارت مخابرات افغانستان رخ داد
تهران - ایرنا - منابع خبری افغانستان امروز شنبه از وقوع یک انفجار در شهر کابل پایتخت افغانستان خبر دادند و منابع رسمی دولت از وقوع تیراندازی در نزدیکی محل انفجار گفتند.
دانلود سریال سال‌های دور از خانه (شاهگوش ۲) از سبزپندار
سریال سال‌های دور از خانه در واقع اولین اسپین آف ایرانی است که با کارگردانی مجید صالحی ساخته شده است. این سریال بر اساس سریال شاهگوش ساخته شده و در واقع اسپین آفی از سریال شاهگوش می‌باشد و می‌توان آن را شاهگوش ۲ دانست.
تیمی ممتاز در میان ۵ لیگ معتبر اروپایی
وردربرمن تنها تیمی از ۵ لیگ معتبر اروپایی است که در هر بازی گل می‌زند و امتیاز می‌گیرد.
مهار ملخ‌ها در جنوب، حشره‌ای که طوفان به پا می‌کند
معاون دانشگاه تبریز: دانشجوی تهرانی در خوابگاه دانشجویی ما فوت نکرده است
رئیس جمهوری:لوازم اساسی منزل در اختیار سیل زدگان قرار گیرد
معاون رییس جمهوری: روند احیای تالاب های فارس امیدبخش است
استاندار خراسان رضوی: دولت به خوبی بحران مالی را مدیریت کرد
سیل زدگان دزفول به روستاهای خود بازگشتند
300 هزار تُن کالا از استان سمنان صادر شد
کیش برای مقابله با هجوم احتمالی ملخ‌ها آماده است
2841 نفر در سیل خراسان جنوبی امدادرسانی شدند
آب منطقه ای آذربایجان شرقی: سطح آب دریاچه ارومیه 70 سانتی متر افزایش یافت