تیزچشمانی که پرواز را مراقبت می کنند

20:36 ۲۴ روز و ۱۱ ساعت پیش ایرنا 281 0
تیزچشمانی که پرواز را مراقبت می کنند

مشهد- ایرنا- مراقبت پرواز از پراسترس ترین مشاغل دنیاست و به منزله نگهبانی از جان هزاران انسانی است که با اطمینان و اعتماد به تیزچشمان برج های کنترل، مسیرهای هوایی را برای جابه جایی برمی گزینند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، فدراسیون جهانی کنترلرهای ترافیک هوایی روز 28 مهر برابر با 20 اکتبر را روز جهانی 'مراقبت پرواز' نام گذاشته است تا در این روز یاد و سپاسی از فعالان عرصه پراسترس کنترل ترافیک هوایی شود.
خلبانان و کنترلرهای مراقبت پرواز بالهای ایمنی پرواز هستند، که با هوشیاری و دقت ایمنی سفرهای هوایی را برای مسافران رقم می زنند، این در حالی است که فقط کمی تعلل در این حوزه حادثه ای بسیار تلخ و حتی داغدار شدن یک ملت را رقم می زند.
روز جهانی مراقبت پرواز و روز حافظان فضای پروازی را که با تیزبینی و هوشیاری در فراز آسمان سفرهای امن را رقم می زنند باید ارج نهاد.
برای کنترلر پرواز اشتباه هیچ معنایی ندارد و اولین اشتباه می تواند به معنای آخرین نفس های عده ای زن ، مرد و کودک روی آسمان آبی باشد.
حدود 60 فرودگاه در کشور فعال است که در این میان فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد به عنوان پرترددترین فرودگاه کشور پس از فرودگاه مهرآباد تهران با 60 نیروی فعال در بخش کنترل و مراقبت پرواز، می کوشد امن ترین پروازها را برای مسافران فراهم کند.

* امنیت هوایی با تلاش و تخصص نیروی انسانی و تجهیزات راداری مدرن
مدیر کل شرکت فرودگاه های خراسان رضوی در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: 28 مهر ماه روز جهانی مراقبت پرواز و روز بزرگ مردان بی ادعایی است که با تعهد و تخصص خود یکی از ارکان اصلی خدمت رسانی در صنعت هوانوردی کشور هستند و با چشمان همیشه بیدار خود امنیت آسمان ایران زمین را به ارمغان می آورند.
محمد باقر قاسم زاده افزود: فرودگاه بین المللی مشهد از سال 85 مجهز به سایت رادار تقرب پرواز شد.
وی اظهار داشت: افزایش سطح ایمنی پروازها، افزایش ظرفیت پروازی، پوشش کامل فضای فرودگاه برای تمام پروازها، ارائه سرویس مراقبت پرواز با استفاده از رادار، ارائه مسیرهای مستقیم به پروازها، کاهش زمان پرواز و کاهش خطاهای انسانی در کنترل ترافیک هوایی از مزایای این سایت راداری است.
وی گفت: همچنین از پارسال با فعال شدن مسیر دوم در فرودگاه مشهد، مسیر ورود و خروج هواپیما از مشهد جدا شد که با موازی شدن مسیرهای پروازی امکان برخورد 2 هواپیما به صفر می رسد.
مدیرکل شرکت فرودگاه های خراسان رضوی افزود: با اقدامات صورت گرفته در زمینه مراقبت پرواز و افزایش ایمنی پرواز طی سالهای گذشته در فرودگاه مشهد هیچ گونه سانحه هوایی نداشتیم.
وی با اشاره به فعالیت 60 نفر در بخش مراقبت پرواز فرودگاه بین المللی مشهد اظهار داشت: این فرودگاه پس از فرودگاه مهرآباد تهران دومین فرودگاه پرترافیک کشور است که بطور میانگین روزانه 180 پرواز و در زمان اوج مسافرتها روزانه تا 250 پرواز ورودی و خروجی در آن انجام می شود.
وی گفت: پارسال حدود 11 میلیون مسافر از طریق فرودگاه مشهد جابه جا شدند که افزایش روزافزون پروازها و مسافران آن مرهون شتاب در توسعه زیرساخت ها، تخصیص امکانات و خدمات رسانی مطلوب به مسافران است.
قاسم زاده افزود: برای افزایش روزافزون کیفیت خدمات و رضایتمندی مسافران بیش از پیش تلاش خواهیم کرد.

*شغلی منحصر به فرد
رئیس اداره مراقبت پرواز فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: کنترلر پرواز شغل منحصر به فردی است و داشتن اقتدار شخصیتی، تجسم فضایی، جزئی نگری، انگیزه و مهارت کافی، حافظه خوب، انتقاد پذیری، توانایی حل مشکل در لحظه و تصمیم گیری درست و به موقع از خصوصیات کنترلرهای پرواز است.
محمود صداقت افزود: یک کنترلر پرواز باید بتواند در شرایط بحرانی بهترین تصمیم را با الزام به رعایت قوانین ساختاری بگیرد، هوشیاری کنترلر پرواز از وقوع یک فاجعه جلوگیری می کند.
وی اظهار داشت: دستورالعمل، آموزش و تکنولوژی لایه های چندگانه دفاعی در کار مراقبت پرواز است که برای پیشگیری از وقوع حادثه باید مد نظر باشد.
وی گفت: کنترلرهای پرواز به صورت دائمی در حال آموزش هستند، دستورالعمل های پرواز دستورالعمل های بین المللی و یکسانی هستند که باید به صورت مداوم بررسی و آموزش داده شود.

* کنترل صفر تا صد پرواز
رئیس اداره مراقبت پرواز فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد در باره ماهیت کار مراقب پرواز افزود: هر پرواز قبل از روشن شدن موتور هواپیما تا پس از رسیدن به مقصد و خاموش شدن موتور در اختیار مراقبت پرواز قرار می گیرد.
وی اظهار داشت: مراقبت پرواز شامل واحد کنترل زمینی، برج مراقبت، تقرب پرواز و مرکز کنترل فضای کشور است که هر یک در مراحلی پرواز را کنترل می کنند.
وی گفت: در واحد کنترل زمینی، استارت پرواز و مواردی نظیر ارتفاع، سرعت و مسیر برای خلبان خوانده می شود و پس از بازخوانی صحیح این موارد توسط خلبان پرواز تایید و در اختیار کنترلر برج مراقبت قرار می گیرد.
صداقت افزود: هر هواپیمایی نمی‎ تواند در هر مسیر پرواز کند بلکه برای هواپیماها، درجه، جهت، ارتفاع، سرعت و سایر حریم ها توسط گروه مراقبت پرواز تعیین می شود و خلبان باید عین دستورات و موارد تعیین شده را اجرا کند.
وی اظهار داشت: برای هر پرواز یک باند اختصاص می یابد که تمام موارد در باند باید توسط برج مراقبت چک شود و مجوز تیک آف برای خلبان صادر شود که پس از بازخوانی مجوز تیک آف توسط خلبان پرواز انجام و از باند جدا می شود و در فضای تقرب پرواز قرار می گیرد.
وی گفت: پروازها در فرودگاه مشهد تا فاصله 60 مایلی توسط این فرودگاه کنترل می شود، وقتی پرواز توسط واحد فضای تقرب پرواز از برج مراقبت تحویل گرفته می شود و در مسیر پروازی قرار می گیرد این پرواز به واحد کنترل فضای کشور تحویل می گردد.
رئیس اداره مراقبت پرواز فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد گفت: کنترلر پرواز با هوشیاری و تیزبینی صفر تا 100 ایمنی سفر هوایی و پروازها را با همکاری خلبان تامین می کند لذا هیچ تعللی در این حرفه جایز نیست.
7505/ 6053


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

علی کریمی را به استقلال قالب کردند!
علی کریمی – استقلال؛ رابطه‌ای که هنوز به سرانجام نرسیده و قصه‌ای که هنوز کسی عاقبت آن را نمی‌داند.
حاشیه‌سازی ترفند کی‌روش است!
رفتارهای کارلوس کی‌روش تازگی ندارد. او همیشه می‌خواهد به هر نحوی سایران را سورپرایز کند.
زرینچه: کمیته فنی تمرکز شفر را به هم می‌زند
تشکیل کمیته فنی در باشگاه استقلال تهران موافقان و مخالفانی دارد. برخی آن را اهرمی برای کمک به وینفرد شفر می‌دانند و برخی دیگر معتقدند دخالت این کمیته باعث مزاحمت سرمربی می‌شود.
تاج برای جلوگیری از تعلیق استعفا می‌دهد؟
به‌دنبال ابلاغ قانون منع به‌کارگیری بازنشسته‌ها در دستگاه‌های اجرایی و فدراسیون‌های ورزشی، این مهلت به روسای فدراسیون‌ها داده شد تا اسامی بازنشسته‌های خود را اعلام کنند.
نوآوری‌های تاثیرگذار در دوربین گوشی‌ها
گوشی های هوشمند مدت‌هاست که از رقیبی دست و پا بسته برای دوربین های دیجیتال، فراتر رفته و به رقیبی قدرتمند برای این دستگاه‌های الکترونیکی تبدیل شده‌اند. محبوبیت دوربین گوشی های هوشمند و البته همراهی همیشگی آن‌ها با کاربران باعث شده شرکت‌های سازنده به نیازهای کاربرانی که برای آن‌ها استفاده از دوربین، اولویتی مهم به حساب می‌آید، پاسخ داده و در بعد نرم افزاری و سخت افزاری، تمهیداتی را به کار ببندند.
آیا می دانید سلاح پیامبران چیست؟
احادیث معصومین(علیهم السلام) به مثابه چراغ‌هایی هستند که در ظلمات و تاریکی‌ها مسیر را به انسان نشان می‌دهند.
تیپ خانم بازیگر در جشن تولد لوکس خانم مجری -عکس
سوگل طهماسبی در جشن تولد «مژده لواسانی» حضور داشت.
نیویورک گردی ˮنیکی کریمیˮ و ˮغزل شاکریˮ -عکس
غزل شاکری با انتشار این عکس در صفحه اش نوشت: به یادگار؛ از روزهای دور و نزدیک...به همراه عزیزان و همکاران در دانشگاه استونی بروک نیویورک با فیلم"آینه های روبرو"...
استایل متفاوت و دیده نشده «بهنوش بختیاری» -عکس
تصاویر صحنه فیلم سینمایی «تورنادو» به کارگردانی و تهیه کنندگی سید جواد هاشمی را در این عکس ها می بینید.
پاییزگردی بازیگر جوانی که یک شبه محبوب شد-عکس
سینا مهراد این عکس را در اینستاگرامش منتشر کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

5  استثنایی که می توانید به نامحرم نگاه کنید
چشم را دروازه دل نامیدن، چرا که آنچه از این دریچه وارد وجود شخص می شود، گاهی او را به سر منزل سعادت و گاه به ورطه سقوط و ذلت می کشاند. دل آنچه را که از طریق چشم می بیند و حس می کند، مورد تحلیل قرار داده و زمینه را برای پاسخ در برابر شرایط موجود و حرکت برای کسب و تصرف آن شرایط و اقناع آن فراهم می نماید و در حقیقت این سخن درستی است که «هر آنچه دیده بیند دل کند یاد» حالا فرق نمی کند که آن نگاه به صواب بوده و مجاز و یا ناصواب بوده و غیر مجاز.
تیپ خانم بازیگر در جشن تولد لوکس خانم مجری -عکس
سوگل طهماسبی در جشن تولد «مژده لواسانی» حضور داشت.
نمایی متفاوت از قله دماوند- عکس
نمایی متفاوت از قله دماوند در زیر قابل مشاهده است.
شناسایی حمله قلبی جدی تنها با یک برنامه
یک برنامه جدید به تازگی برای گوشی‌های هوشمند توسعه یافته که می‌تواند تعیین کند آیا کاربر در معرض حمله قلبی جدی قرار دارد یا خیر!؟
کودکان چگونه قران حفظ می‌کنند؟
آیا خدایی که آتش را بر ابراهیم گلستان کرد با خدایی که در زندگی‌های ما وجود دارد، فرق می‌کند؟ اگر پاسخ این است که خدا فرق نمی‌کند، پس چرا آتش زندگی ما گلستان نمی‌شود؟
لزوم روزآمد کردن کارکردهای وقف
زمین هایی که غرق می شوند
همایش باستان شناسی و حفاظت در امتداد راه ابریشم آغاز شد
برف، خودروهای بدون زنجیرچرخ را در جاده هراز زمینگیر کرد
پنج گزینه شهرداری مشهد انتخاب شدند
کوروش، اسلام و ادبیات؛ گواه بر صلح دوستی تاریخی ملت ایران
گیلان قهرمان بوکس نوجوانان کشور شد
نماینده مجلس: عملکرد استاندار هرمزگان رضایت بخش است
مشاور وزیر نیرو: راه حل مناقشه آب، مذاکره است
حضور بانوان در ورزشگاه ها، موضوعی قابل حل است