عطوان: فرآیند یافتن جایگزین محمد بن سلمان آغاز شده است

21:01 ۱۵۵ روز و ۲۱ ساعت پیش افکار نیوز 238 0
عطوان: فرآیند یافتن جایگزین محمد بن سلمان آغاز شده است

سردبیر روزنامه اینترنتی رأی الیوم اعلام کرد فرآیند یافتن جایگزین ولیعهد سعودی آغاز شده و سه گزینه برای این پست مطرح است.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،سردبیر روزنامه اینترنتی رأی الیوم اعلام کرد: فرآیند یافتن جایگزین محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی آغاز شده و سه گزینه برای این جایگزینی مطرح است.
عبد الباری عطوان در بخش تصویری روزنامه اینترنتی رأی الیوم گفت: «دوست داشتم امروز درباره موضوع دیگری صحبت کنم، ما با موضوع جمال خاشقجی و ترورش شما را به شدت خسته کردیم، اما تحولات جدیدی در این قضیه بسیار مهم رخ داده است که به نظر من شاید چهره خاورمیانهرا کلا دگرگون کند؛ به این معنا که قضیه خاشقجی با وجود تلاش‌های زیادی که صورت می‌گیرد تا به آن فیصله داده شود به این سادگی‌ها از ذهن‌ها پاک نخواهد شد و تاکنون این تلاش‌ها بی ثمر بوده است.»
او افزود: «به نظرم نخستین علتش آن است که ترکیهای‌ها بسیار زیرکانه عمل می‌کنند و هر روز خبر جدیدی را به صورت برنامه ریزی شده منتشر می‌کنند. یک بار می‌گویند خاشقجی در داخل کنسوگری است و بعد می‌گویند نه در داخل کیسه‌های پلاستیکی به صورت تکه تکه شده از کنسولگری بیرون برده شده است. بار دیگر می‌گویند او زمانیکه می‌خواست بازجویی و ترور شود مقاومت کرده بود. سپس خبر برنامه ریزی شده دیگری را منتشر می‌کنند و می‌گویند به او مواد بی حس کننده زده بودند و دچار
سکته قلبیشده بود و بعد گفتند که او را به جنگلی برده اند و جستجو‌ها برای یافتن بقایای جسدش ادامه دارد؛ یعنی هر روز مسئله جدیدی را در این خصوص مطرح می‌کنند.»
عطوان گفت: موضوع دیگر به خشمافکار عمومی آمریکا مربوط می‌شود و می‌گویند چگونه کشور ما و چگونه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکااز این جنایت و ترور به علت روابط تجاری اش و یا به خاطر میلیارد‌ها دلاری که از مملکت عربی سعودی دوشیده است حمایت می‌کند. در داخل کنگره نیز که از
سناو مجلس نمایندگان تشکیل شده است نمایندگان خشمگین هستند و دو دستگی به وجود آمده است. برخی از آنان خواستار فیصله دادن به این قضیه هستند. برخی دیگر خواستار آن هستند که
حقوق بشربر قرارداد‌های تسلیحاتی ترامپ مقدم داشته شود.
وی ادامه داد: مسئله دیگر درباره این قضیه مهم نیز به رسانه‌های آمریکایی مربوط می‌شود. رسانه‌های آمریکایی به صورت متحد ایستاده اند و می‌گویند لازم است حقیقت روشن و
عربستانمجازات شود. روزنامه
واشنگتن پستاز جمله این رسانههاست که خاشقجی در آن مطلب می‌نوشت و این روزنامه، موارد نقض حقوقبشررا در سعودی برملا می‌کند. واشنگتن پست یک گروه کاری غیر عادی در استانبول دارد که کارش جمع آوری تازه‌ترین اطلاعات و چگونگی استفاده از این اطلاعات برای سرنگونی محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی است. این را هم یادآوری کنم همین روزنامه
واشنگتنپست، ریچارد نیکسون، رئیس جمهوراسبق آمریکا را در قضیه واترگیت سرنگون کرد و باب وود وارد، خبرنگار مشهور یکی از دو خبرنگاری بود که این رسواییرا بر ملا کرد.
عطوان در ادامه گفت: وود وارد کتابی را با عنوان «ترس: ترامپ در کاخ سفید» نوشته و ترامپ و دولتو دلالی هایش را رسوا کرده است. معتقدم رسانه‌های آمریکایی اصرار دارند که حقایق روشن شود. تحول جدید در این داستان آن است که مایک پمپئو،
وزیر خارجه آمریکابه ریاض و آنکارا رفت و برگشت. خبر‌های درزیافته در ترکیه نشان می‌دهد ترکیه ای‌ها به پمپئو نوار ویدیویی از داخل کنسولگری از
قتلخاشقجی را نشان دادند و حتی گفتند یک نسخه از آن را به پمپئو داده اند و ترامپ نیز از آن مطلع شده است و در پی آن وی نظرش را تغییر داد و در کنفرانس خبری گفت: خاشقجی مرده و قصه تمام شده و لازم است تحریم‌های بزرگی علیه سعودی برقرار کنیم البته اگر در این قضیه دست داشته باشد.
سردبیر رای الیوم تاکید کرد: معتقدم تلاش‌ها برای یافتن یک قوچ قربانی بی فایده است و نتیجه نخواهد داد. امکان ندارد یک نفر یا پانزده نفر از نیرو‌های امنیتی بروند به کنسولگری و یک
شهروندرا بربایند و بکشند و ذبحش کنند بدون آنکه شخصیت عالی رتبه یا تصمیم گیری در حد شاه یا ولیعهدش، دستور آن را نداده باشد. می‌گویند احمد عسیری،
معاونرئیس سازمان اطلاعات عربستان این تصمیم را گرفته است، به صراحت بگویم برایم دشوار است این را باور کنم.
وی همچنین گفت: مسئله مهم دیگر اقدام کشور‌های غربی به تحریم سعودی است. همه کشور‌های غربی و همه وزیران دارایی و بازرگانی در اروپا و آمریکا کنفرانس بن سلمان را برای سرمایه گذاری بسیار گسترده در عربستان تحریم کرده اند. این کنفرانس قرار است با نام
داووسصحرا برگزار شود. هدف از
سرمایهگذاری آن بود که عربستان را به مرکز جذب سرمایه گذاریبین المللی تبدیل کند. همه وزیران دارایی و
اقتصادو رؤسای بانک‌ها و شرکت‌های بزرگ از شرکت در این کنفرانس انصراف داده اند و مخالفت کرده اند. این یک مسئله مهمی است من چهل سال است که در غرب زندگی می‌کنم. در غرب نمی‌توان جلوی چیزی را گرفت مگر آنکه به نتیجه رسیده اند سعودی خاشقجی را کشته است.
عطوان تصریح کرد: می‌گویند سعودی در حال تحقیق است و شفاف خواهد بود. کسی که متهم به قتل است، آیا از خودش تحقیق می‌کند؟! این یک مسئله دشواری است که مردم به راحتی باور نمی‌کنند.
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: به نظر من فرآیند یافتن جایگزین بن سلمان آغاز شده است. روزنامه تایمز
انگلیسکه خبر‌های سازمان اطلاعات (انگلیس) از این روزنامه به بیرون درز پیدا می‌کند نوشت احتمال دارد خالد بن سلمان، برادر بن سلمان و سفیر عربستان در واشنگتن که الان در ریاض است به عنوان ولیعهد انتخاب شود. گفته می‌شود شاید او به عنوان جانشین ولیعهد منصوب و سپس ولیعهد شود. گزینه دیگر احمد بن عبد العزیز، یکی از فرزندان بنیانگذار سعودی است که
وزیر کشوربود. برخی از وی به عنوان راهکار میانه برای خاندان سعودی استقبال می‌کنند. این خاندان به علت انحصار طلبی جریان سلمان بن عبد العزیز در قدرت دچار چند دستگی شده است.
این روزنامه‌نگار در پایان افزود: نامزد دیگر، محمد بن نایف است که وزیر کشور و ولیعهد بود. اگر سعودی با آمریکا لجاجت کند شاید واشنگتن دو تریلیون
دلارسرمایه گذاری سعودی را در آمریکا بلوکه کند. همچنین قانون جاستا مطرح است این
قانونبرای محاکمه کشور‌هایی است که در حوادث یازده سپتامبردست دارند. برخی این را مطرح کرده اند که غرامتی که می‌باید در این خصوص پرداخت شود بین سه تا پنج تریلیون دلار است. پانزده نفر از نوزده نفری که این حملات را انجام دادند سعودی بودند. به نظر من ماجرای خاشقجی، مسئله پیچیده‌ای است و دشوار است که این مسئله به سادگی از ذهن‌ها پاک شود و ادامه خواهد داشت
 


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

هیچ گونه مشکلی در سازه سدهای استان مرکزی گزارش نشده است
اراک - ایرنا - مدیر عامل آب منطقه ای استان مرکزی گفت: هیچ گونه مشکلی در سازه سدهای این استان با توجه به شدت بارش ها گزارش نشده است.
برق 56 روستای لرستان قطع است
خرم آباد - ایرنا - مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق لرستان گفت: بر اثر بارش شدید باران برق 56 روستای استان همچنان قطع است.
تردد در محور سمیرم- یاسوج برقرار شد
اصفهان- ایرنا- معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اصفهان گفت: بقایای ریزش کوه در کیلومتر 15 محور سمیرم به یاسوج، با تلاش راهداران، پاکسازی و تردد دوباره در این مسیر برقرار شد.
چراغ خاموش قیمت های نجومی  برخی رستوران های مازندران
ساری – ایرنا -برخی رستوران های استان مازندران در ایام تعطیلات نوروزی و پیک گردشگری این استان با سوء استفاده از شرایط مسافران در ازای عرضه غذا، قیمت های نجومی دریافت می کنند.
دستگاه های اجرایی هرمزگان تا پایان نوروز در آماده باش کامل باشند
بندرعباس- ایرنا- استاندار هرمزگان تاکید کرد: با توجه به حضور شمار بسیاری از گردشگران در استان و شرایط آب و هوایی منطقه، تمام دستگاه های اجرایی هرمزگان باید تا پایان تعطیلات نوروز در آماده باش کامل باشند.
ستاد بحران لرستان با کمبود امکانات و منابع مواجه است
خرم آباد- ایرنا- معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان گفت: ستاد بحران استان با کمبود امکانات و تجهیزات مواجه است و چنانچه در بارندگی های کنونی تمهیداتی در نظر گرفته نمی شد، بروز حوادث ناخوشایند قطعی بود.
احتمال رانش زمین در طالقان وجود دارد
کرج- ایرنا - مدیر کل هواشناسی استان البرز گفت: با ادامه بارش ها در این استان، احتمال رانش زمین در شهرستان طالقان و ریزش کوه در دیزین و جاده کرج-چالوس وجود دارد.
روستای کندسکوه گالیکش گلستان در محاصره برف است
گنبدکاوس- ایرنا- فرماندار گالیکش اعلام کرد: روستاییان روستای کندسکوه از بخش لووه این شهرستان در شرق گلستان همچنان در محاصره برف قرار دارند.
بارش برف بهاری 3 گردنه استان قزوین را فراگرفت
قزوین - ایرنا - معاون راهداری اداره کل حمل و نقل جاده ای قزوین گفت: بارش برف در پنجمین روز نوروز 3 گردنه استان شامل طالقان، قسطین لار و آوج را فراگرفته است.
پرواز اصفهان - خارک به مبداء بازگشت
اصفهان- ایرنا- مدیر روابط عمومی فرودگاه های استان اصفهان گفت: پرواز اصفهان به جزیره خارک به دلیل شرایط بد جوی نتوانست در مقصد خود به زمین بنشیند و مجبور به بازگشت شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اجرای دومین مرحله امدادرسانی ارتش در مناطق صعب العبور مازندران
تهران-ایرنا- فرمانده اردوگاه شهدای ارتش از اجرای دومین مرحله امدادرسانی در مناطق صعب العبور مازندران در پی دستورات فرمانده معظم کل قوا خبر داد.
میزان سوخت سرقت شده از لوله انتقال بوشهر مشخص شد
بوشهر- ایرنا- دادستان بوشهر گفت: 444هزار و661 لیترنفت گاز و بنزین از طریق ایجاد انشعاب غیرمجاز از خط لوله اصلی انتقال فرآورده نفتی اسکله اداره بندر و دریانوردی به مخازن انبار شهید غریبی بوشهر سرقت شده است.
سیل شایعات در شمال کشور +عکس
همزمان با سیل اخیر در استان‌های شمالی کشورمان، سیلی از شایعات طی روزهای گذشته روانه این مناطق شده است که هدف آن دلسرکردن مردم و افزایش فشار بر روی افکار عمومی است.
مروری بر مقررات «تنبیه» در مدارس
در میان انبوه اخبار گوناگون منتشره در جامعه، اخباری هرچند اندک درباره تنبیه دردناک دانش‌آموز به خاطر نمره، فرو رفتن مداد در سر دانش آموز بر اثر تنبیه و... فارغ از بروز واکنش اجتماعی، آثار حقوقی نیز به همراه دارد.
استاندار سابق گلستان از مردم عذرخواهی کرد
گرگان - ایرنا - سید مناف هاشمی استاندار سابق گلستان در تماس تلفنی با ایرنا ضمن عذرخواهی از مردم استان با سیل زدگان این خطه شمال کشور ابراز همدردی کرد.
رئیس جمهوری لبنان برای دیدار با پوتین وارد روسیه شد
روایت رسانه های غربی از وقوع سیلاب در ایران
مخالف طرح «از مسجد من دیدن کنید» گناهکار شناخته شد
درگیری در شهر لومان فرانسه
احزاب مخالف دولت لندن خواستارقطع همکاری تسلیحاتی باریاض شدند
پنج حزب اپوزیسیون انگلیس خواستار ممنوعیت فروش سلاح به ریاض شدند
توافق استراتژیک آمریکا با عمان برای استفاده از دو بندر دُقم و صَلاله
حریری زیر تیغ جراحی
توطئه متجاوزان علیه آموزش و علم در یمن؛ 402 مدرسه با خاک یکسان شد
عبور حجم مبادلات اقتصادی ایران و پاکستان از مرز 1.4میلیارد دلار