کشاورزان خراسان شمالی: امهال وام بانکی گره از کار ما نگشود

21:14 ۱۸۲ روز و ۱۹ ساعت پیش ایرنا 225 0
کشاورزان خراسان شمالی: امهال وام بانکی گره از کار ما نگشود

بجنورد- ایرنا- طرح امهال وام بانکی کشاورزان در حالی ابلاغ شده که کشاورزان خراسان شمالی از چگونگی اجرای آن گلایه دارند و می گویند که اجرای طرح با این شرایط نمی تواند گرهی از مشکلات آنان را بگشاید.

ایرنا

به گزارش ایرنا کشاورزان می گویند شرایط برای امهال وام بانکی به گونه ای است که با این شرایط عملا شمار زیادی از تولیدکنندگان مشمول آن نشده و نمی توانند از آن بهره ببرند.
یک کشاورز خراسان شمالی در این باره گفت: با این شرایط که بانک کشاورزی برای امهال وام ها اقدام می کند، مشکل و دردی از بدهکاران بانکی دوا نمی شود.
علی روحانی اظهار داشت: بانک اعلام کرده در صورت تامین اعتبار دولتی، وام امهال می شود و گرنه بعد از سه سال، میزان بدهی ها بیشتر شده و کشاورز به بانک بدهکارتر می شود.
وی گفت: بانک تنها به فکر بازپس گرفتن وامی است که پرداخت کرده و سه سال بعد کاری ندارد که دولت، اعتبار را تامین کرده است یا نه و در صورت عدم اقدام دولت، کشاورز باید سود و جریمه سه ساله این وام را نیز بپردازد.
یک کشاورز دیگر با بیان اینکه انتظار می رفت در طرح امهال، هزینه های مربوط به سود و جریمه وام کشاورزان نیز مشمول بخشیدگی شود، گفت: مشکل این است که بر اساس اعلام بانک، تنها سود مربوط به سه سال امهال، تقبل شده و کشاورز باید هزینه های سود و جریمه را در اقساط سه ساله بپردازد.
مجید قلی پور افزود: در سال های اخیر، خشکسالی ها و کاهش بارندگی، به شدت درآمدهای ما را پایین آورده و تقریبا همه کشاورزان به بانک ها بدهکار شده و در بازپرداخت آن درمانده اند.

وی اظهار داشت: ما نگران هستیم که همان اقساط را در سه سال چگونه پرداخت کنیم، توان ما بشدت کاهش یافته است و نمی توانیم حتی اصل وام را بپردازیم.
قلی پور تصریح کرد: بر اساس اعلام بانک، در امهال وام، اصل، سود و جریمه های دیرکرد کشاورزان بدهکار محاسبه و به عنوان یک وام جدید برای این تولیدکنندگان محاسبه می شود و وام جدید در سه سال برای کشاورز تقسیط می شود که دولت تنها سود سه سال امهال را پرداخت می کند.
این تولیدکننده تاکید کرد: کشاورزان متقاضی بخشیدگی سود و جریمه های بانکی هستند اما در این طرح، سود و جریمه ها بخشیده نمی شود بلکه در سه سال امهال می شود.

* بسیاری از کشاورزان مشمول نشدند
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی هم گفت: یکی از مشکلات در اجرای امهال این است که تنها کشاورزانی مشمول این طرح هستند که زمان سررسید وامشان تا 6 شهریورماه امسال بوده و بر این اساس، طرح مزبور شمار زیادی از کشاورزان را دربرنمی گیرد.
علی بهنام فر اظهار داشت: درخواست ما آن است که این شرط زمانی اصلاح شود و تمام کشاورزانی که زمان سررسید وامشان تا پایان امسال است بتوانند وام خود را امهال کنند.
وی با بیان اینکه این درخواست در حال پیگیری است و امید می رود به نتیجه برسد، افزود: مشکل دیگر در نحوه اجرای مصوبه هیات دولت است.
وی تصریح کرد: بر اساس مصوبه ای که هیات دولت برای امهال وام های کشاورزان ابلاغ کرده، مقرر است سود و جریمه های کشاورزان بدهکار که تاریخ سررسید وامشان 6 شهریورماه امسال است بخشیده شده و اصل وام به مدت سه سال امهال شود اما اکنون بانک ها این مصوبه را با شرایط ذکر شده اجرا نمی کنند.
وی تصریح کرد: بانک ها برای امهال وام کشاورزان، اصل، سود و جریمه های دیرکرد وام را در قالب یک وام محاسبه کرده و با کشاورزان قرارداد منعقد کرده و آن را برای سه سال تقسیط می کنند و در این شرایط تنها سود و جریمه های سه سال مدت زمان امهال وام برای کشاورز بخشیده می شود و باید اصل، سود و جریمه های پیش از انعقاد قرارداد امهال را پرداخت کند.
بهنام فر در باره نگرانی کشاورزان از عدم اقدام دولت برای تامین اعتبار مورد نیاز این طرح، گفت: دولت پرداخت سود و جریمه های طرح امهال را تقبل کرده اما در صورتی که چنین نشود، بانک به ناچار آن را از کشاورز مطالبه خواهد کرد.
وی تصریح کرد: دولت ضمانت کرده که هزینه های سود و جریمه های بانکی را که امهال می شود، پرداخت کند.
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: اکنون 82 هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این استان وجود دارد که بخش عمده ای از آنان به بانک ها بدهکارند و به علت مشکلات خشکسالی و کاهش درآمدها، در بازپرداخت وام، با مشکل رو به رو شده اند.

* کشاورزان خراسان شمالی برای امهال وام بانکی تعجیل کنند
معاون اعتبارات و بانکداری شرکتی بانک کشاورزی خراسان شمالی گفت: با توجه به ابلاغ امهال وام کشاورزان خسارت دیده از حوادث طبیعی، از آنها درخواست می شود هرچه زودتر برای امهال وام خود اقدام کنند.
سیدمحمود سیدالحسینی به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بر اساس بند خ ماده 33 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه در سال 97، 14 هزار کشاورز استان مشمول استفاده از طرح امهال هستند.
وی افزود: کشاورزان بدهکاری که سررسید وامشان تا 6 شهریور ماه امسال بوده می توانند به همراه ضامن و وثیقه گذاران با مراجعه به یکی از شعب بانک کشاورزی برای امهال وام خود اقدام کنند.
وی تصریح کرد: در این طرح، وام کشاورزان تا سه سال امهال شده و دولت پرداخت سود تسهیلات این سه سال را تقبل کرده است.
سیدالحسینی گفت: اصل، سود و وجه التزام وام کشاورزان بدهکار تا تاریخ اقدام برای امهال وام، برای سه سال تقسیط می شود و سود این سه سال توسط دولت به بانک پرداخت خواهد شد از این رو کشاورزانی که زودتر برای امهال اقدام کنند، مبلغ کمتری را بابت سود و دیرکرد پرداخت خواهند کرد.
معاون اعتبارات و بانکداری شرکتی بانک کشاورزی خراسان شمالی افزود: میزان بدهی کشاورزان مشمول این طرح در استان یکهزار و 900 میلیارد ریال است.
وی با اشاره به اینکه برخی کشاورزان که تاریخ سررسید وامشان پس از 6 شهریورماه است از عدم شمول این طرح گلایه مندند، گفت: پیگیری هایی برای اینکه زمان تاریخ سررسید وام کشاورزان ، پایان امسال تعیین شود انجام شده که امید می رود به نتیجه برسد.
سیدالحسینی افزود: بار مالی این طرح برای دولت در صورتی که تمام کشاورزانی که تاریخ سررسیدشان تا پایان امسال است مشمول این طرح شوند در استان، 700 میلیارد ریال است.
معاون اعتبارات و بانکداری شرکتی بانک کشاورزی خراسان شمالی گفت: اکنون در این استان هشت هزار و 500 نفر از کشاورزان بدهکار و خسارت دیده از حوادث طبیعی و غیرمترقبه مشمول طرح امهال نشده اند و نمی توانند از این فرصت استفاده کنند.

* شرایط امهال وام کشاورزان اصلاح شود
رئیس مجمع نمایندگان خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی هم با بیان اینکه براساس بخشنامه ابلاغی از سوی دولت وام کشاورزان خسارت دیده از حوادث غیرمترقبه که تا 6 شهریور امسال سررسید شده، امهال می شود، گفت: باید این شرایط و زمان تعیین شده امهال تغییر یابد.
علی قربانی اظهار داشت: سال زراعی از مهرماه آغاز می شود و معمولا زمان سررسید وام کشاورزان پس از مهرماه است و بر این اساس عمده کشاورزان مشمول طرح امهال نمی شوند.
وی گفت: بانک ها مکلفند تسهیلات کشاورزان خسارت دیده را که سررسید شده تا تاریخ ابلاغ تصویب نامه مزبور یعنی شهریورماه، امهال کنند اما درخواست ما این است که وام هایی از کشاورزان که تاریخ سررسیدشان تا پایان امسال است، امهال شود.
قربانی گفت: در برنامه ششم توسعه دولت مکلف است وام کشاورزان آسیب دیده از حوادث غیرمترقبه را به مدت سه سال امهال کند اما شرایطی که در بخشنامه ارسال شده آمده به گونه ای است که بخش زیادی از کشاورزان نمی توانند از این فرصت استفاده کنند.
قربانی گفت: این مصوبه نمی تواند دردی از مشکلات کشاورزان بدهکار را دوا کند و در این باره پیگیر هستیم و امیدواریم بتوانیم فرصتی را برای کمک به این تولیدکنندگان فراهم کنیم و وام بیشتری از کشاورزان خسارت دیده از حوادث غیرمترقبه امهال شود.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: اعتبار این طرح از منابع مربوط به حوادث غیرمترقبه تامین می شود و مشکلی برای تامین اعتبار پرداخت سود و جرائم وام بدهکاران وجود ندارد.
بانک مرکزی اعلام کرده است که تسهیلات بانکی دریافتی کشاورزان خسارت‌ دیده از حوادث غیرمترقبه در سال زراعی 1397‏-1396 به مدت سه‌ سال امهال می شود.
این بانک بر اساس بند (خ) ماده «33» قانون برنامه ششم توسعه در ابلاغیه ای از بانک ها خواسته تا از طریق کارگروه مندرج در مصوبه دولت، مشمولان واجد شرایط امهال تسهیلات را معرفی کنند تا مراتب برای تامین هزینه سه ساله امهال به سازمان برنامه و بودجه کشور منعکس شود.
کارگروه موضوع بند (خ) ماده (33) قانون برنامه ششم توسعه موظف است، پس از اعلام استان هایی که در سال زراعی 96-97تحت تاثیر حوادث غیرمترقبه قرار گرفته اند به عنوان مشمولان واجد بهره مندی از امهال تسهیلات به بانک های عامل معرفی شوند.
در ماده 33 برنامه ششم توسعه دولت مکلف شده به منظور متنوع سازی ابزارهای حمایت از بخش کشاورزی، تامین و تجهیز منابع، توسعه و امنیت سرمایه گذاری، افزایش صادرات محصولات کشاورزی و ارزش افزایی و تکمیل زنجیره ارزش محصولات کشاورزی، در صورتی که کشاورزان از حوادث غیرمترقبه آسیب ببینند، ضمن بخشیدگی سود و کارمزد و جریمه وام های دریافتی آنان، نسبت به امهال اصل وام آنان به مدت سه سال اقدام کند.
تعیین میزان خسارت وارده توسط کارگروهی متشکل از جهاد کشاورزی، بانک مربوطه و فرمانداری شهرستان انجام می شود.
خراسان شمالی 344 هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد و 82 هزار نفر بهره بردار این بخش هستند. بر اساس اعلام مسئولان، بخش زیادی از کشاورزان استان به بانک ها بدهکار هستند.
7185/5132


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

اقتصاد کلان
اقتصاد کلان

آخرین اخبار

تیم وفایی شیراز به لیگ فوتبال امیدهای کشور راه یافت
شیراز- ایرنا- با پایان یافتن رقابت های فوتبال برتر امیدهای فارس، تیم شهید وفایی با کسب عنوان قهرمانی به رقابت های لیگ کشوری راه یافت.
صعود بریمانلو به نیمه‌نهایی جودو قهرمانی آسیا- حذف ۳ نماینده دیگر ایران
نماینده وزن ۷۳- کیلوگرم ایران با برتری مقابل رقبای خود راهی مرحله نیمه نهایی جودوی قهرمانی آسیا ۲۰۱۹ شد.
در ادامه اعتصاب بازیکنان پارس جنوبی- تهدید باتجربه‌ها به عدم حضور مقابل پیکان
بازیکنان پارس جنوبی برای دومین روز پیاپی اعتصاب کردند.
موادغذایی غیرارگانیک صدمات جدی به سلامت افراد وارد می کند
تهران- ایرنا- عضو هیات علمی انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور با اشاره به خطرات ناشی از مصرف موادغذایی غیرارگانیک گفت: این مواد می تواند به بروز عارضه هایی مانند بلوغ زودرس، افزایش شکستگی های استخوان، آسیب به سلول های مغزی و پارکینسون منجر شود.
اجتماع منتظران ظهور در بجنورد برگزار شد
بجنورد- ایرنا- اجتماع منتظران ظهور همزمان با ولادت منجی عالم بشریت حضرت مهدی (عج) در بجنورد، مرکز استان خراسان شمالی برگزار شد.
تعیین نامزد معترضان سودانی برای تصدی پست نخست وزیری
گروه‌های آزادی و تغییر در سودان نامزد خود برای تصدی پست ریاست دولت مدنی را مشخص کردند.
نقوش هنرهای سنتی و بیان مدرن ویژگی هنر فرمانفرماییان است
تهران - ایرنا - معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درگذشت منیر شاهرودی فرمانفرماییان، نقاش و هنرمند را تسلیت گفت.
لاوروف: اگر آمریکا مصمم به مذاکره باشد تشکیل شورای روسیه – ناتو ضرورت می‌یابد
وزیر امور خارجه روسیه امروز یکشنبه تاکید کرد، چنانچه ایالات متحده خواستار مذاکرات جدی با روسیه باشد، برگزاری شورای ناتو-روسیه (ان‌آرسی) در سطح نظامی ضروری می‌شود.
سفیر آمریکا: دور دوم انتخابات اوکراین دموکراتیک باشد
سفیر آمریکا در اوکراین ابراز امیدواری کرد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری اوکراین که امروز یکشنبه در سراسر این کشور برگزار می‌شود، دموکراتیک و مسالمت‌آمیز باشد.
امام جمعه مهریز همکاری در تکمیل طرح حوزه علمیه را خواستار شد
یزد - ایرنا - امام جمعه مهریز گفت: برای تکمیل و تجهیز حوزه علمیه امام حعفر صادق (ع) این شهرستان به همکاری مردم و خیران بیش از هر زمانی نیاز است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نوید تحول در روابط دیرینه ایران و پاکستان
زاهدان– ایرنا– هرچند دشمنان با حوادث تلخ تروریستی سال گذشته در مرزهای ایران و پاکستان بارها کام مردم را تلخ کردند اما هم اینک در ابتدای سال جدید، اولین سفر نخست وزیر پاکستان به تهران نویدبخش تحولی عظیم در روابط دیرینه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی این دو کشور دوست و همسایه خواهد بود.
دستاربندان رکورد زد اما به نیمه نهایی نرسید- انصراف مرادی از 800 متر قهرمانی آسیا
تکتم دستاربندان در مسابقات دوومیدانی قهرمانی آسیا در مرحله مقدماتی دوی ۸۰۰ متر رکورد ملی ایران را شکست ولی در مرحله مقدماتی متوقف شد.
ارومیه آماده میزبانی از لیگ ملتهای والیبال می شود
مدیر کل ورزش و جوانان آدربایجان غربی از آمادگی ارومیه برای میزبانی از لیگ ملتهای والیبال خبرداد.
کوتینیو در نوکمپ هو شد
هافبک بارسلونا در نوکمپ توسط هواداران تیمش هو شد.
بیش از 13هزار قالیباف در گیلان فعالیت می کنند
رشت- ایرنا- رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان گفت: هم اکنون 13 هزار و 396 نفر قالیباف در قالب 21 کارگاه متمرکز و 37 کارگاه غیر متمرکز در گیلان درحال فعالیت هستند.
مهار نوسان های نرخ ارز با راه اندازی بازار متشکل ارزی
108 هزار میلیارد تومان در استان بوشهر سرمایه گذاری می شود
جزییات تاثیر اجرای عملیات بازار باز از زبان همتی
مدیر بورس منطقه سمنان: بیش از 91 میلیون سهم معامله شد
فهرست جدید دریافت کنندگان ارز نیمایی و دولتی منتشر شد
97 هزار روستایی همدان زیر چتر حمایتی بیمه اجتماعی هستند
119 میلیون و 173 هزار سهم در بورس خوزستان مبادله شد
یک کارشناس بورس: امسال مبنای آغاز رشد بازار سرمایه است
پرونده فروردین ماه بورس، مثبت بسته شد
544 میلیارد ریال در بورس اردبیل معامله شد