چشم انداز توسعه شبکه حمل بار ریلی*اصغر دواتگر

18:10 ۲۷ روز و ۲۰ ساعت پیش ایرنا 61 0
چشم انداز توسعه شبکه حمل بار ریلی*اصغر دواتگر

اصفهان-ایرنا- بخش حمل و نقل در اقتصاد کشور اهمیت خاصی دارد، بویژه حمل و نقل ریلی که از لحاظ زیست محیطی، کاهش سوخت و ایمنی بالا از مزیت بیشتری نسبت به جاده ای، هوایی و دریایی برخوردار است و با گسترش فعالیت های اقتصادی، توسعه و بهبود آن نیز به یک ضرورت تبدیل می شود.

ایرنا

در بسیاری از کشورهای پیشرفته توانسته اند با اتخاذ راهبردهای مناسب، از تلفات جاده ای که هزینه های سنگین اجتماعی و اقتصادی را به همراه دارد، بکاهند و آسایش و آرامش شهروندان را فراهم کنند؛ یکی از این راهبردها، سوق دادن حمل بار از ناوگان جاده ای به شبکه ریلی است.
انتقال حمل بار توسط کامیون ها در کشور افزون بر اینکه به زیرساخت های جاده های کشور آسیب وارد می کند و موجب افزایش آلاینده ها می شود، درصد بسیاری از حوادث ناگوار و جبران ناپذیر جاده ای را نیز به خود اختصاص داده است.
براساس آمار پزشکی قانونی روزانه قریب به 43 نفر در تصادفات جاده ای جان خود را از دست می‌ دهند که چراغ عمر 50 درصد آنها سر صحنه و 50 درصد دیگر پس از صحنه تصادف خاموش می شود.
بر اساس اعلام منابع رسمی در سال گذشته 16 هزار و 201 نفر در حوادث رانندگی ترافیکی کشته شدند؛ بر این اساس بیشترین تلفات با 66.4 درصد کشته های تصادفات مربوط به جاده های برون شهری، 27 درصد در راه های درون شهری، 6.4 درصد در جاده‌های خاکی و روستایی و 2 دهم درصد موارد نامعلوم بوده است.
افزون بر تلفات جانی جبران ناپذیر، تصادفات جاده ای سالانه هزاران میلیارد تومان هزینه به جامعه تحمیل می کند و تبعات اجتماعی را نیز به دنبال دارد.
هزینه ‌های سنگین تصادفات جاده‌ ای و مجروحان و پرداخت دیه، فشار بر هزینه ‌های صنعت بیمه را افزایش می دهد و هر سال بخش عمده‌ ای از هزینه ‌های بیمه بابت شخص ثالث ، دیه و درمان و تعمیرات خودرو پرداخت می‌ شود.
براساس تحقیقات انجام شده سالانه حدود هفت درصد از تولید ناخالص داخلی در تصادفات جاده ای از بین می رود،به طوری که ایران حداقل به طور مستقیم و غیر مستقیم روزانه بیش از 200 میلیارد ریال در تصادفات رانندگی زیان می بیند.
حدود 380 هزار دستگاه کامیون با حدود 500 هزار راننده در کشور کار حمل و نقل بار را برعهده دارند که انتقال بخش زیادی از بار آنها به حمل بار ریلی تاثیر بسزایی در کاهش آمار حوادث رانندگی و جلوگیری از جان باختن بسیاری از هموطنان در جاده های کشور و همچنین حفظ زیرساخت های راه های کشور و کاهش آلاینده ها دارد.
بنابر این حمل و نقل ریلی از لحاظ مسائل زیست محیطی، کاهش سوخت و ایمنی بالا از مزیت بیشتری نسبت به حمل و نقل جاده ای، هوایی و دریایی برخوردار است.
براساس تحقیقات انجام شده، میزان آلودگی زیست محیطی حمل و نقل جاده ای نسبت به شبکه ریلی 100 به 12 است.
همچنین نسبت میزان مصرف انرژی در حمل و نقل جاده ای با شبکه ریلی در ایران 9 به یک است.
از سوی دیگر هزینه ایجاد شبکه ریلی نسبت به جاده ای به مراتب کمتر است و حمل و نقل در آن نیز سه برابر جاده انجام می شود به گونه ای که حمل و نقل مسافر یا کالا با یک واگن قطار معادل 17 دستگاه اتوبوس، سه فروند هواپیما و سه کامیون با ظرفیت 25 تن بوده و آمار نشان می دهد که خطر تصادفات جاده ای 24 برابر ریلی است.
براساس اعلام مسئولان راه آهن جمهوی اسلامی یکی از اولویت های این شرکت اهتمام به توسعه و ارتقای خطوط ریلی باری است زیرا این امر باعث صرفه جویی در سوخت و کاهش هزینه ها، تصادف ها، استهلاک جاده ای و تبعات اجتماعی می شود.
بررسی میزان جا به جایی بار توسط شبکه ریلی کشور پیش از تصدی دولت تدبیر و امید نشان می دهد که در مدت چند سال میزان حمل بار با خطوط ریلی در کشور حداکثر سه تا چهار میلیون تُن بیشتر نبود اما با تدابیر دولت این میزان تا سال گذشته به 40 میلیون تُن رسید و پس از سال ها شبکه ریلی کشور رشد 13 درصد را در حمل بار تجربه کرده است.
یکی از راهبردهای توسعه و افزایش حمل بار ریلی در کشور اتصال واحدهای صنعتی به شبکه ریلی است بنابراین اتخاذ سیاست های تشویقی راه آهن فرصت بسیار مناسبی برای اتصال واحدهای صنعتی به شبکه ریلی و برخورداری از مزایای بی بدیل آن در راستای تحقق برنامه ششم توسعه کشور در بخش ریلی را فراهم می کند و مسئولان زیربط نباید از این راهبرد چشم پوشی کنند.
استان اصفهان به عنوان یکی از قطب های صنعتی کشور به ویژه در تولید محصولات فولادی کشور سهم قابل توجهی از حمل بار این محصولات را به خود اختصاص داده است.
پیش از این، امکان حمل مواد مورد نیاز و محصولات فولاد مبارکه از طریق شبکه ریلی فراهم شده بود اما قطب دیگر صنعت این استان یعنی ذوب آهن اصفهان به این شبکه متصل نشده بود که با همت دولت تدبیر امید این امکان نیز برای این واحد بزرگ تولیدی فراهم شد.
14 مهر امسال سکوی بارگیری در ایستگاه راه آهن پولاد ذوب آهن که کار تحقیقات و محاسبات احداث آن از حدود دو سال پیش آغاز شده بود بطور آزمایشی کار بارگیری شمش از طریق یک دستگاه ' ریچ استاکر ' را بر روی واگن آغاز کرد و به گفته مدیر بخش راه آهن و ترابری شرکت ذوب آهن اصفهان در مدت سه روز اول افزون بر سه هزار تُن شمش صادراتی به سمت بندرعباس بارگیری شد و این روند همچنان ادامه دارد.
پیش از این انتقال محصولات از ذوب آهن به بنادر یا داخل کشور بیشتر توسط وسایط نقلیه جاده ای از جمله کامیون و تریلر انجام می شد اما اکنون این امکان فراهم شده تا این شرکت برای حمل و نقل تولیدات خود از مزایای حمل ریلی استفاده کند.
استان اصفهان 35 تا 40 رام قطار باری با ترافیک بالا در روز دارد، و از نظر تخلیه بار رتبه اول- با 33 درصد از سهم کل کشور- ، از نظر صدور بارنامه رتبه دوم، از نظر کیلومتر رتبه سوم و از نظر تناژ بارگیری رتبه چهارم کشوری را دارد.
سهم راه های ریلی نسبت به کل راه ها در استان اصفهان 18 درصد، سهم جابه جایی مسافر در راه آهن نسبت به همه بخش ها هشت درصد و سهم حمل و نقل باری در راه آهن نسبت به کل در استان 25 درصد است.
25 درصد کل بارهای حمل شده در بخش مواد اولیه و بیش از 5 درصد حمل محصولات ریلی راه آهن جمهوری اسلامی ایران مربوط به شرکت فولاد مبارکه اصفهان است.
آمار موجود نشان می دهد که راه آهن این استان توانسته است بخشی از حمل و نقل جاده ای کالا را به خود جذب کند و این موفقیت تاثیربسزایی در کاهش تصادفات جاده ای دارد.
یکی از دلایل جایگزین کردن این سیستم حمل ونقل به جای سایر سیستمها مزیت های نسبی موجود در سیستم حمل ونقل ریلی و دیگری افزایش قیمت بنزین است که گرایش به استفاده از این شیوه حمل ونقل در آینده را افزایش می دهد.
از این رو با سرمایه گذاری در این بخش و استفاده از سیستم مدرن و مجهز به فناوری روز و همچنین توسعه ناوگان مسافری، می توان سهم بخش ریلی را در جابه جایی کالا و مسافر افزایش داد.
استان اصفهان در سال 1347 به شبکه سراسری راه آهن کشور پیوست و دارای 681 کیلومتر و 677 متر خط اصلی، 188 کیلومتر خط مانوری و 66 کیلومتر خط صنعتی و تجاری ریلی است.
*خبرنگار ایرنا


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

پنهان‌کاری در کودک آزاری ممنوع!
اخبار کودک آزاری هر از گاهی در کشور رسانه‌ای می‌شود. در ماه‌های نخستین سال‌جاری هم خبر کودک آزاری در یکی از مدارس در غرب تهران رسانه‌ای شد.
دوقلو‌های جدید در پرسپولیس
رفاقت شجاع خلیل زاده و سروش رفیعی در نوع خود جالب توجه است.
قطعی نبودن جدایی مظاهری از ذوب‌آهن
سرمربی جدید تیم فوتبال ذوب‌آهن اعلام کرده که از بازیکنان خود رضایت دارد و فعلا قرار نیست تغییراتی در تیمش ایجاد کند.
بازی جدید در اردوگاه یوز‌های ایرانی
کی‌روش با سناریویی از پیش طراحی شده که به کمک تیم رسانه‌ای تیم ملی و بازیکنان اجرا می‌شود در صدد است تا توقع را از تیم ملی پایین بیاورد.
تهدید تراکتور به محرومیت از پنجره نقل و انتقالاتی!
فدراسیون جهانی فوتبال به دلیل پرداخت نشدن مطالبات دروازه بان برزیلی، تراکتورسازی را تهدید به محرومیت از پنجره نقل و انتقالاتی کرد.
چهارمین روز تمرین استقلال دور از زمین چمن
بازیکنان استقلال برای چهارمین روز متوالی باز هم در زمین چمن تمرین نکردند.
افاضلی: برانکو با پرسپولیس معجزه کرد
هومن افاضلی می‌گوید وقتی مربی مثل برانکو ایوانکوویچ پیدا می‌شود مدیران نباید به سادگی او را از دست بدهند.
پنج‌شنبه عزیز وریا غفوری
در بازی با ترینیداد و توباگو اتفاق جالبی رخ داد که در این چند روز کمتر به آن پرداخته شد آن هم بازی دادن کی روش به هر سه دفاع راست دعوت شده بود.
بحران دو قطبی در تیم ملی
به خودتان بیایید لطفا! پرسپولیس یک تیم پرهوادار از کشور ماست و تیم‌ ملی هم نماد مشترک ۸۰ میلیون ایرانی محسوب می‌شود. آسیب دیدن هیچ‌کدام از این دو به سود دیگری نیست. اصلا به نفع هیچ‌کس نیست.
فوتبال ایرانی چگونه شکل گرفت؟
پرسپولیس مربی انگلیسی داشت و غریزی‌تر بازی می‌کرد اما مربی تاج یوگسلاو بود و سبک بازی تیم را به سمت فوتبال اروپای مرکزی برده بود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

برای ترویج فرهنگ مطالعه نیازمند تعریف جامع هستیم
قزوین - ایرنا - استاندار قزوین گفت: دستگاه های فرهنگی برای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی با همکاری یکدیگر به تعریف یک مسیر مطالعاتی در جامعه کمک کنند.
آقای حکایتی و هنرمندان در جشن کتابخوان های انزلی
انزلی – ایرنا- بهرام شاه محمد لو 'آقای حکایتی' برنامه کودک دهه 60 و 70 ، کامران رسول زاده شاعر ، نمایشنامه نویس و خالق و خواننده ترانه ی زیبای ' درخت' و حمید نور شمسی روزنامه نگار، فعال حوزه نشر و کتاب در جشن ' تو هم بخوان ' کتابخوانهای انزلی حضور یافتند.
نوبخت: حقوق کارمندان در سال ۹۸ بیش از سال‌های ۹۶ و ۹۷ افزایش خواهد یافت
رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان این که دولت سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی را رعایت خواهد کرد گفت: در سال ۹۸ میزان افزایش حقوق کارمندان دولت بیش از سال های ۹۶ و ۹۷ خواهد بود.
سناریو‌های جدید برای قیمت‌گذاری خودرو
حداکثر تا دو روز دیگر وضعیت قیمت خودروهای داخلی مشخص می‌شود. طبق سناریوهای جدیدی که وزارت صنعت برای 4 گروه متقاضی خودرو تهیه کرده است خودروسازان می‌توانند روند فروش خود را بر اساس آن تغییر دهند، هر چند که رویه جدید هم مطابق با خواسته خودروسازان نیست و آنها معتقدند تنها راه برای برون رفت از مشکلات بازار خودرو، آزادسازی قیمت‌ها است.
او خواهد آمد یا آمده است؟
قلب مؤمنین به این امر، روشن و مطمئن است؛ چرا که قادر مطلق در آیه ای دیگر فرموده: «إنّما أَمْرُهُ إِذا أَرادَ شَیْئاً أَنْ یَقُولَ لَهُ کُنْ فَیَکُونُ» همانا فرمان اوست که هرگاه چیزی را اراده کند که باشد، پس آن چیز خواهد بود و محقق خواهد شد.
پیکرمعاون پارلمانی سازمان تامین اجتماعی در اصفهان تشییع شد
«حال خوش خواندن» بدرقه شد
وزیر علوم: پارکهای علم و فناوری 42 هزار شغل ایجاد کرده اند
توسعه ثبت رسمی از میزان دعاوی می کاهد
188بهله پرنده شکاری در عسلویه کشف شد
گازرسانی در آذربایجان غربی 2،3 برابر دولت های گذشته بوده است
پوسیده شدن پرتقال مازندران پشت وعده و وعید صادرات
عدالت و میانه روی درحوزه علمیه رعایت شود
مقاومت اسلامی کابینه رژیم صهیونیستی را به لرزه درآورد
یوزهای جاجرم قلمرو خود را بازپس می گیرند