همه ابعاد پشت پرده قتل خاشقچی را اعلام می کنیم

17:43 ۲۷ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 61 0
همه ابعاد پشت پرده قتل خاشقچی را اعلام می کنیم

آنکارا ـ ایرنا ـ مقامات سیاسی ترکیه در واکنش به بیانیه حکومت آل سعود در اعتراف به قتل جمال خاشقچی تاکید کردند که آنکارا همه ابعاد و واقعیات پشت پرده قتل این روزنامه نگار مشهور در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول را افشا و اعلام خواهد کرد.

ایرنا

به گزارش روز شنبه ایرنا، مقامات آل سعود بامداد شنبه به کشته شدن 'جمال خاشقچی' روزنامه نگار منتقد در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول اعتراف و ادعا کردند که وی بعد از یک نزاع داخل این ساختمان کشته شده است.
اعتراف به قتل 'جمال خاشقچی' در نتیجه یک جدال لفظی و دعوای فیزیکی ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول از سوی مقامات ریاض موجی از واکنش ها را در میان سیاسیون و اصحاب رسانه ترکیه برانگیخت به طوری که مواضع سیاسیون ترک نارضایتی آنها از این بیانیه آل سعود و عمیق تر بودن ماجرا را نشان داد.
سخنان رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه بلافاصله پس از انتشار بیانیه حکومت ریاض گویای این واقعیت است به رغم تلاش پادشاه عربستان در مختومه کردن پرونده این جنایت، افکار عمومی جهان در روزهای آینده اخبار جدیدی را از واقعیات این ماجرا خواهد شنید.
اردوغان در نخستین واکنش به اعتراف به قتل خاشقچی در کنسولگری عربستان در استانبول از سوی آل سعود گفت: 'این کار را نیمه کاره رها نمی کنیم.'
وی همچنین اظهار کرد: 'وظیفه خود را برای روشن شدن این رویداد انجام داده و همه ابعاد موضوع را بررسی خواهیم کرد.'
عمر چلیک سخنگوی حزب عدالت و توسعه ترکیه نیز در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه آنکارا تحقیقات مستقل خود را درباره قتل جمال خاشقجی را ادامه خواهد داد، اظهار کرد: 'کسی تردیدی نداشته باشد که ترکیه هر آن چیزی را که اتفاق افتاده است، اعلام خواهد کرد.'
چلیک، قتل خاشقچی را مساله‌ای بسیار هولناک توصیف کرد و افزود: 'این مساله، افکار عمومی جهان را خدشه دار کرده است و باید بگویم که ما کسی را پیش از پایان تحقیقات درباره قتل خاشقچی متهم نمی‌کنیم، اما اجازه نمی دهیم کوچک ترین مساله‌ای در این خصوص مخفی بماند.'
سخنگوی حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه تصریح کرد: شفاف سازی مرگ خاشقچی وظیفه مهم آنکارا است و ما با به کارگیری همه امکانات به آشکار کردن حقیقت این ماجرا می پردازیم و اراده و رویکرد رئیس جمهوری نیز همین گونه است.
لیلا شاهین اوستا معاون حقوق بشر حزب حاکم ترکیه نیز امروز در حاشیه کنفرانسی در قونیه به خبرنگاران گفت: پیش از این در جریان پیگیری های قضایی ـ امنیتی ترکیه مدارک و اسنادی از جنایت علیه خاشقچی به دست آمده بود و اگر مقامات آل سعود زودتر به قتل این روزنامه نگار اعتراف می کردند، باارزش تر بود چرا که با کنار رفتن پرده ها، دیگر آنها وادار به اعتراف شدند.
به نوشته این رسانه، شاهین اوستا از افشای ابعاد دیگری از این حادثه تلخ در آینده نزدیک خبر داد.
نعمان کورتولموش معاون حزب عدالت و توسعه ترکیه نیز طی مراسمی در قونیه به خبرنگاران گفت: ترکیه به هیچ عنوان پیگیری ابعاد گوناگون این ماجرای غیر اخلاقی، غیر انسانی و وحشیانه را رها نخواهد کرد.
به گزارش ایرنا، مقامات آل سعود بامداد شنبه طی بیانیه ای به کشته شدن خاشقچی روزنامه نگار منتقد در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول اعتراف و ادعا کردند که وی بعد از یک نزاع داخل این ساختمان کشته شده است.
در متن بیانیه آل سعود، نحوه قتل خاشقچی به شکل غیرباوری ترسیم شده و آمده است: عربستان سعودی اقدامات ضروری را برای آشکار شدن حقیقت آغاز کرده و یک تیم امنیتی را برای تحقیق درباره این موضوع و همکاری با همتایان ترکیه‌ای روانه این کشور کرد و یک تیم مشترک امنیتی میان عربستان سعودی و جمهوری ترکیه تشکیل شد.
بر اساس بیانیه صادر شده، تحقیقات اولیه توسط دادستان کل عربستان نشان داد که مظنونان با توجه به وجود نشانه‌هایی درباره احتمال بازگشت خاشقچی به کشور برای ملاقات با وی به استانبول سفر کرده اند و رایزنی میان مظنونان و خاشقچی در خلال حضور وی در کنسولگری عربستان در استانبول روال منفی به خود گرفته و در نهایت منجر به درگیری و منازعه برخی از آنها با وی شده است.
محتوای بیانیه ریاض نشان می دهد که این حکومت، قتل خاشقچی را ناشی از یک حادثه و توسط عوامل خودسر معرفی کرده اند اما واکنش مقامات و رسانه های ترک حاکی از دست داشتن عالی ترین مقامات سیاسی عربستان در این حادثه است.
با اعلام قتل خاشقچی توسط آل سعود، ایالات متحده در واکنشی حمایتگرانه از دولت عربستان و تنها با 'ابراز تاسف'، از بیانیه صادر شده درباره سرنوشت وی و اقدام علیه مظنونان شناسایی شده، تقدیر و اعلام کرد که 'ما کماکان تحقیقات بین المللی درباره این حادثه غم‌‌انگیز را رصد کرده و از اجرای عدالت به نحو به هنگام، شفاف و منطبق با رویه های قانونی حمایت می کنیم.'
رسانه های ترکیه نیز در نخستین واکنش به این بیانیه اعلام کردند که روایت رسمی عربستان در مورد قتل جمال خاشقچی با اطلاعاتی که از تیم تحقیقاتی ترکیه در این خصوص درز کرده است، همخوانی ندارد.
انتشار مواضع رییس سابق سرویس اطلاعاتی انگلیس توسط رسانه های ترکیه نشان می دهد که بیانیه ریاض افکار عمومی جهان را اقناع نکرده است و همه اتهام ها متوجه محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی است.
'سر جان ساورز' که از سال 2009 تا 2014 ریاست ام آی 6 را بر عهده داشت در گفت و گو با گاردین اعلام کرد همه شواهد نشان می دهند که بن سلمان مسئول کشته شدن خاشقچی در کنسولگری عربستان در استانبول است.
دبیر کل سازمان ملل متحد نیز در بیانیه‌ ای ضمن ابراز تأسف از تأیید قتل خاشقچی، خواستار تحقیقات شفاف و فوری در این باره شد.
گزارشگر سازمان ملل متحد نیز توضیح عربستان سعودی درباره اعدام خودسرانه خاشقچی را غیر قابل قبول دانست و اعلام کرد: نباید هیچ دولتی توضیح عربستان را بپذیرد.
خاورم/1905/1436/


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

خودکفایی در تولید سلول های بنیادی در شرایط کنونی ضروری است
تهران- ایرنا- سرپرست دانشکده فناوری های نوین پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: با توجه به نوسانات ارزی، خودکفایی کشورمان در تولید سلول های بنیادی و مهندسی بافت به ویژه در رشته های ارتوپدی، گوارش و پوست را ضروری کرده است.
علت نوسانات غیرمنتظره در بورس چیست؟
درپی ریزش سهام در بورس تهران، یک کارشناس بازار سرمایه گفت: در وضعیت فعلی اقتصاد یک بهانه کوچک کافی است که فعالان بازار سرمایه رویکردی جدید در پیش گیرند. درصورتیکه باید فضای سرمایه‌گذاری را برای همه سرمایه‌گذاران امن کرد که آنها با دغدغه‌های غیرمعمول روبرو نباشند.
شمخانی: آمریکا نمی‌تواند روابط ایران و عراق را بر هم زند-برهم صالح: نمی‌گذاریم از عراق به منافع ایران لطمه بزنند
شمخانی در دیدار با برهم صالح، رئیس جمهور عراق گفت که طراحی‌های آمریکا برای بر هم زدن روابط ایران و عراق راه به جایی نخواهد برد.
سه هزار پرستار در سامانه داوطلب ساماندهی شدند
خمین - ایرنا - معاون فرهنگی سازمان نظام پزشکی کشور گفت: سه هزار پرستار در سامانه داوطلب به منظور ارائه خدمات در اردوهای جهادی، حوادث و بلایای طبیعی ساماندهی شدند.
یک خانم بحرینی نماینده رسمی ائتلاف باصطلاح بین‌المللی ضد داعش شد
ائتلاف باصطلاح بین‌المللی ضد داعش از انتخاب «نانسی جمال» به عنوان نماینده رسمی خود برای بیان آخرین فعالیت‌های این ائتلاف خبر داد.
انتقاد رئیس پلیس راه از وضعیت محل تصادف مرحوم نوربخش
رییس پلیس راه راهور ناجا گفت: تا زمانی که فرد مسئول و شناخته شده‌ای جان خود را از دست ندهد کسی به مشکلات جاده‌ای توجه نمی‌کند.
ریزش یک‌دست در بورس تهران
فعالان بازار سرمایه امروز شاهد کاهش قیمت سهم‌ها در بسیاری از گروه‌ها از جمله پتروشیمی‌ها، پالایشی‌ها، نفتی‌ها و فلزات اساسی بودند.
برافراشتن پرچم پاکستان در فیلم هندی «سلمان‌خان» را روانه دادگاه کرد
ستاره سینمای هند به‌جرم بازسازی مرز هند و پاکستان و به‌اهتزاز در آوردن اجباری پرچم پاکستان، مجبور شد فیلمبرداری را تعطیل کرده و روانه دادگاه شود.
ائتلاف آمریکایی بیش از ۴۰ غیرنظامی را در «دیرالزور» به قتل رساند
ائتلاف آمریکایی در ادامه جنایت های خود علیه مردم سوریه، بیش از ۴۰ غیرنظامی را در روستای «البقعان» واقع در حومه شرقی دیرالزور به قتل رساند.
5 سال خدمت صادقانه
تهران- ایرنا- مرحوم سیدتقی نوربخش مدیرعامل فقید سازمان تامین اجتماعی در طول پنج سال عهده داری این سمت، خدمات ارزنده ای را به بیمه شدگان و مستمری بگیران ارائه داد که از جمله آن می توان به تامین بخش عمده ای از هزینه های طرح تحول سلامت و افزایش حدود 110 درصدی دریافتی مستمری بگیران اشاره کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آقای حکایتی و هنرمندان در جشن کتابخوان های انزلی
انزلی – ایرنا- بهرام شاه محمد لو 'آقای حکایتی' برنامه کودک دهه 60 و 70 ، کامران رسول زاده شاعر ، نمایشنامه نویس و خالق و خواننده ترانه ی زیبای ' درخت' و حمید نور شمسی روزنامه نگار، فعال حوزه نشر و کتاب در جشن ' تو هم بخوان ' کتابخوانهای انزلی حضور یافتند.
برای ترویج فرهنگ مطالعه نیازمند تعریف جامع هستیم
قزوین - ایرنا - استاندار قزوین گفت: دستگاه های فرهنگی برای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی با همکاری یکدیگر به تعریف یک مسیر مطالعاتی در جامعه کمک کنند.
جشنواره انار 24 آذر در کاخ نیاوران برگزار می شود
تهران -ایرنا- جشنواره انار استان های غربی کشور برای نخستین بار از 24 آذرماه امسال قرار است در کاخ موزه نیاوران واقع در پایتخت برگزار شود.
نوبخت: حقوق کارمندان در سال ۹۸ بیش از سال‌های ۹۶ و ۹۷ افزایش خواهد یافت
رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان این که دولت سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی را رعایت خواهد کرد گفت: در سال ۹۸ میزان افزایش حقوق کارمندان دولت بیش از سال های ۹۶ و ۹۷ خواهد بود.
سناریو‌های جدید برای قیمت‌گذاری خودرو
حداکثر تا دو روز دیگر وضعیت قیمت خودروهای داخلی مشخص می‌شود. طبق سناریوهای جدیدی که وزارت صنعت برای 4 گروه متقاضی خودرو تهیه کرده است خودروسازان می‌توانند روند فروش خود را بر اساس آن تغییر دهند، هر چند که رویه جدید هم مطابق با خواسته خودروسازان نیست و آنها معتقدند تنها راه برای برون رفت از مشکلات بازار خودرو، آزادسازی قیمت‌ها است.
تشکیل دولت لبنان؛ همه در انتظار هم
الحشد الشعبی مواضع داعش را در سوریه  راکت باران کرد
تصور حمایت امارات از آزادی بیان بسیار مضحک است
واژه حقوق بشر را فقط در سالن سازمان ملل شنیده‌اید
شعبه اداره مهاجرت آذربایجان در گذرگاه مرزی آستارا دایر می شود
امریکا با تهدید ملت ایران چهره جنایتکار خود را نشان داد
رفتار سعودی ها عامل اصلی تفرقه در جهان اسلام
حشد شعبی تجمع داعش در سوریه را هدف گرفت-کشته شدن ۱۴ داعشی در حومه دمشق
کره شمالی حمایت آسیا - اقیانوسیه از صلح دو کره را خواستار شد
ˮسر خاشقجی در ریاض استˮ