کار ترامپ با پیروزی دمکرات ها در انتخابات تمام خواهد بود

19:05 ۱۸۶ روز و ۳ ساعت پیش ایرنا 157 0
کار ترامپ با پیروزی دمکرات ها در انتخابات تمام خواهد بود

نیویورک- ایرنا- رئیس دفتر وزیر خارجه پیشین آمریکا در دوره جورج دابلیو بوش، انتخابات میاندوره ای کنگره آمریکا را یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین انتخابات در تاریخ آمریکا دانست و گفت: در صورت پیروزی دمکرات ها در دو مجلس کنگره، کار ترامپ تمام خواهد بود.

ایرنا

«لری ویلکرسون» روز شنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا، انتخابات میان دوره ای آبان ماه کنگره را برای ریاست جمهوری ترامپ سرنوشت ساز دانست و افزود: اگر جمهوریخواهان ببازند، توزان قوا در واشنگتن ظرف یک شبانه روز به هم خواهد خورد. وی ادامه داد: در این صورت، شما با رئیس جمهوری در کاخ سفید روبرو خواهید بود که تا گردن در مشکلات داخلی فرو رفته و وقتی برای پرونده های سیاست خارجی همچون ایران، چین یا روسیه نخواهد داشت و باید برای نجات خود تلاش کند.
رئیس دفتر پیشین کالین پاول در پاسخ به این سوال که پیروزی دمکرات ها در یکی از مجالس کنگره تا چه اندازه واقعا می تواند بر ریاست جمهوری ترامپ تاثیر گذار شود، اظهار کرد: دمکرات ها بندهای استیضاح در مجلس نمایندگان را که بسیار قوی هستند به اجرا خواهند گذاشت.
ویلکرسون ادامه داد: البته دمکرات ها در این شرایط نمی خواهند درباره این موضوع خیلی حرف بزنند، چون نگرانند که طرح آن نتیجه عکس داده و به بسیج طرفداران ترامپ برای مشارکت در انتخابات نوامبر منجر شود.
وی اضافه کرد: اگر دمکرات ها مجلس نمایندگان را ببرند، آنها از هر لحظه و هر ساعت برای احضار ترامپ و آبرو بردن از وی در صحن علنی استفاده خواهند کرد. به این معنا، حتی بدون در اختیار داشتن سنای آمریکا، می توانند فشار سهمگینی به ترامپ وارد کرده و وی را درگیر مسایل داخلی کنند.
این دیپلمات پیشین آمریکا خاطرنشان کرد: از سوی دیگر، اگر دمکرات ها هر دو مجلس را ببرند، کار ترامپ قطعا تمام خواهد بود.
ویلکرسون در پاسخ به این سوال که استعفای نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل و دیگر تغییرات احتمالی تا چه حد به انتخابات مرتبط است، گفت: جوهر تازه ترین تغییرات در کابینه ترامپ به سیاست داخلی و رقابت های شخصی درون کاخ سفید مرتبط است.
وی ادامه داد: فکر نمی کنم موضوعات بین المللی همچون ایران، ارتباطی به کنار رفتن نیکی هیلی و برکناری احتمالی جیمز متیس داشته باشد. همچنین استعفای نیکی هیلی به معنای افزایش نفوذ جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ نیست.
رئیس دفتر وزیرخارجه پیشین آمریکا تاکید کرد رئیس جمهوری آمریکا علاقه ای به درگیری نظامی ندارد و تلاش می کند که با بازی میان جان بولتون به عنوان یک چهره جنگ طلب و جیمز متیس وزیر دفاع، به عنوان فردی مخالف درگیری نظامی، سناریوی فشار به ایران را به امید رسیدن به 'توافقی بهتر' با تهران پیش ببرد.
انتخابات میاندوره ای مجلس نمایندگان و سنا در ششم نوامبر(15 آبان ماه) برگزار می شود.

** بولتون نقش چهره تندرو را بازی می کند
ویلکرسون با اشاره به برخی توئیت های تند رئیس جمهور آمریکا گفت: به نظرم ترامپ دریافته که برخی توئیت ها و حرف های تند او، تاثیر خوبی در پایگاه اجتماعی او نداشته است و اکنون از آن روش دست کشیده است. در عوض این نقش را به جان (بولتون) واگذار کرده است تا سخنان تند و آتشین از زبان وی شلیک شود. اما به باور من زمانی که لازم باشد، ترامپ او را کنار خواهد گذاشت.
ایرنا از این دیپلمات سابق آمریکا پرسید رئیس جمهوری آمریکا به تازگی گفته است که جان بولتون فرد سابق نیست و تغییر کرده است. آیا این تغییر واقعی است یا اینکه وی در ظاهر با برخی سیاست های ترامپ، مخالفت نمی کند؟
ویلکرسون پاسخ داد: من فکر نمی کنم جان (بولتون) عوض شدنی باشد. او تنها نرمش هایی در مواضعش ایجاد کرده است تا با رئیس جمهوری درگیر نشود. به یاد داشته باشید که مک مستر برای مدت محدودی دوام آورد. مایک فلین هم اگر از برکناری اجباری بر سر موضوع روسیه جان به در می برد، زمان زیادی در پست مشاور امنیت ملی دوام نمی آورد.
وی تصریح کرد: ترامپ عادت دارد اطرافیانش را پس از مدتی عوض کند و فکر می کنم درباره بولتون هم می توان گفت که حضورش در سمت مشاور امنیت ملی، لزوما تا پایان دوران ریاست جمهوری ترامپ نخواهد بود. البته با این پیش فرض که ترامپ، چهار سال ریاست جمهوری خود را به انتها رساند.
این مقام پیشین وزارت خارجه آمریکا با تاکید بر اینکه خارج شدن نیکی هیلی از دولت را به معنای افزایش نفوذ بولتون نمی داند، گفت: در پس استعفای او یک برنامه ریزی مهم تری دیده می شود که البته لزوما نمی توان گفت موفق از آب درآید.
ویلکرسون یادآور شد: به احتمال بسیار زیاد، پس از انتخابات ماه نوامبر، ترامپ دست به برکناری جف سشنز دادستان کل آمریکا خواهد زد و لیندسی گراهام سناتور کارولینای جنوبی را به جای وی قرار خواهد داد. هیلی قرار است که جای گراهام را گرفته و درآینده برای پست معاون رئیس جمهوری یا ریاست جمهوری نامزد شود.
وی افزود: هیلی احساس می کرد که سمت نمایندگی سازمان ملل برای وی سبک است و می خواهد در قلب واشنگتن حضور داشته باشد. البته تضمینی نیست که این برنامه ریزی با گراهام، به نتیجه مورد نظر وی منجر شود.

** سرنوشت بولتون به تحریم ها گره خورده است
سرهنگ ویلکرسون یکی از نقاط احتمالی برخورد میان ترامپ و بولتون را بر سر ایران دانست و گفت: اگر 'تحریم های فلج کننده' وضع شده ضد ایران بی نتیجه بماند، وضعیت بغرنجی برای بولتون ایجاد خواهد شد.
وی تصریح کرد: اگر روحانی و دیگر مقام های ایران بتوانند این تحریم ها را مدیریت کنند، بولتون به تقلا خواهد افتاد و قاعدتا بیش از پیش از لزوم اقدام نظامی علیه ایران سخن خواهد گفت. اگر این چنین شود، متیس وزیر دفاع در برابر او قرار خواهد گرفت و ما یک درگیری جدی را میان این دو نگاه شاهد خواهیم بود.
این مقام سابق وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: البته من این نکته را می افزایم که به دلیل انتخابات میان دوره ای کنگره در نوامبر (آبان ماه) شاید اصلا به این دوگانگی و درگیری نرسیم. با پیروزی دمکرات ها در حداقل یکی از مجالس کنگره، آنها قطار تحقیقات و احضارها را برای ترامپ به راه خواهند انداخت که ترامپ را در عرصه داخلی زمین گیر خواهد کرد؛ تا به آنجا که مسایل سیاست خارجی و بین المللی به حاشیه خواهد رفت.

**پیامدهای غیرانسانی تحریم
ویلکرسون با اشاره به تحریم های شدید و بی سابقه آمریکا علیه ایران تصریح کرد: باید بگویم که من شخصا از کارهای این دولت و در واقع ایالات متحده احساس شرم ساری عمیق می کنم. تحریم هایی که وزارت خزانه داری وضع کرده است، پیامدهای غیر انسانی جدی دارد و همه چیز از مواد غذایی تا دارو را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
وی با بیان اینکه نظام تحریم ها، بسیار فراگیر است، افزود: این تحریم ها، زمینه بین المللی شدن دارند و به نظر من اثر جدی خواهند داشت. در اینجا نقش اتحادیه اروپا مهم خواهد بود. من هنوز ندیده ام که اروپایی ها گام هایی اساسی برای مقابله با این تحریم ها برداشته باشند.
رئیس دفتر وزیر خارجه پیشین آمریکا ادامه داد: پس از انتخابات میان دوره ای کنگره شاهد درگیری عمیق ترامپ در مشکلات داخلی خواهیم بود که می تواند خبر خوشی برای ایران باشد اما روی دیگر سکه هم این است که عملا روند اداری اجرای تحریم ها به شدت ادامه یافته و تغییری برای کم شدن آنها به وجود نیاید. امیدوارم مقام های ایرانی به صورت همه جانبه، عمق این مساله را درک کرده و متوجه باشند.
ویلکرسون پیش بینی کرد: اگر ترامپ و جمهوریخوهان از این انتخابات با حداقل تلفات عبور کنند، سناریوی محتمل این خواهد بود که وی به دنبال دیدار و مذاکره برای 'توافق بهتر' با ایران خواهد رفت. اگر ایرانی ها نپذیرند، به شرایطی وارد خواهیم شد که جان بولتون فریاد حمله نظامی به ایران را سر خواهد داد و ژنرال متیس بر مخالفت با آن پای فشاری خواهد کرد. نمی دانم خروجی این سناریو چه خواهد بود.

** نفرت از اسلام، ریشه نگاه ضد ایرانی بولتون
ایرنا از ویلکرسون که روزگاری با بولتون در وزارت خارجه سروکار داشته است، پرسید نگاه ضد ایرانی بولتون ناشی از چیست؟
وی پاسخ داد: به نظرم باید این مساله را در برخی از دوستان و اطرافیان او جستجو کرد. بطور مثال، دو نفر از آنها «فرد فلایتز» یا «فرنک گفنی» هستند که با تمام وجود از اسلام متنفرند. آنها دین اسلام را بزرگترین خطر برای قدرت آمریکا و جهان می دانند. رئیس دفتر وزیر خارجه پیشین آمریکا اظهار کرد: گفنی، میلیون ها دلار علیه اسلام هزینه و تبلیغات کرده است. او در تبلیغاتش در کانزاس و اوکلاهاما مدعی شده بود که اسلام به زودی بر آمریکا چیره خواهد شد و می گفت به زودی قانون شریعت را به اینجا خواهند آورد.
ویلکرسون افزود: چنین افرادی اطراف بولتون هستند. بنابراین او از یک سو جاه طلبی و قدرت طلبی خود را دارد و از سوی دیگر با یک ایدئولوژی زهرآگین تغذیه می شود.
وی با اشاره به دوران همکاری خود با بولتون در وزارت خارجه آمریکا گفت: به خوبی به یاد دارم زمانی که در وزارت خارجه بودم، او مرتب این دیدگاه ها را بیان می کرد. او همچنین مرتب از لزوم جنگ با کره شمالی یا سوریه سخن می گفت.
این دیپلمات پیشین آمریکا یادآور شد: بعد از 11 سپتامبر که سوریه با ما همکاری می کرد، علیه اسد سخن می گفت. همین طور درست زمانی که ایران با ما در افغانستان همکاری داشت، مرتب به ایران حمله می کرد. وی افکار خاص خود درباره حد و حدود حاکمیت ایالات متحده را دارد و واقعا بعضی وقت ها کارهای او به طور کامل در جهت خلاف سیاست های اعلام شده کاخ سفید بود.

** برکناری پرهزینه متیس
ایرنا از سرهنگ ویلکرسون پرسید احتمال برکناری جیمز متیس تا چه اندازه است و چه تاثیری بر سیاست های دولت ترامپ خواهد داشت؟
وی گفت: به نظر می رسد که ترامپ دنبال زمینه چینی برای برکناری متیس است. او متیس را با دمکرات ها مقایسه کرده که یک دشنام سیاسی سنگین در حلقه جمهوریخواهان است.
رئیس دفتر پیشین پاول ادامه داد: برکناری متیس البته ساده نیست. وی اعتبار زیادی در نیروهای مسلح دارد و رئیس مجموعه ای است که بیش از یک میلیون شخص در زیر نظرش هستند و بودجه آن 700 میلیارد دلار است. پنتاگون قدرتمند ترین مجموعه اداری در دولت آمریکاست.
ویلکرسون اضافه کرد: این یعنی یک قدرت جدی که ترامپ را به احتیاط وادار می کند. برکناری وی می تواند تاثیر منفی در داخل نیروهای مسلح داشته باشد زیرا آنها به متیس به عنوان یک فرد قوی و متوازن می نگرند.
وی افزود: اگر متیس برود، پیام آن برای جامعه جهانی این خواهد بود که این دولت از هیچ اصول و عقلانیتی پیروی نمی کند.
ویلکرسون مسایل شخصی را دلیل ناخرسندی ترامپ از وزیر دفاعش دانست و گفت: ترامپ نمی تواند در پیرامون خویش، وجود یک شخص محبوب و بانفوذ را تحمل کند. ترامپ فردی بسیار از خودراضی است که تحمل کمترین انتقاد را ندارد. این مساله باعث ناخرسندی از متیس شده است.
ایرنا پرسید که شایعات درباره انتخاب سناتور تام کاتن برای جانشینی متیس تا چه اندازه جدی است؟
وی با ضعیف دانستن انتصاب کاتن به سمت وزارت دفاع تصریح کرد: بعید می دانم ترامپ، فردی چون کاتن را برای جانشینی متیس برگزیند. او بی تجربه است و نیروهای مسلح به او رضایت نمی دهند.
این سرهنگ بازنشسته آمریکایی در پاسخ به این شایعات که موضوع حمله به ایران، دلیل برکناری احتمالی متیس خواهد بود، گفت: مساله اساسا شخصی است و به سیاست گذاری ربط ندارد. با باور من اصولا خود ترامپ هم دنبال جنگ نیست، نه با ایران و نه با سوریه و نه با روسیه یا چین. او نمی خواهد وارد جنگ شود. از این جهت حتی وجود متیس برای وی مفید است و نوعی پوشش برای این دیدگاه ضد جنگ ترامپ ایجاد کرده است.
ویلکرسون ادامه داد: ترامپ به دنبال تکرار لحظه ملاقات و عکس انداختن با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی است. او می خواهد با ظریف یا روحانی دیدار کند. این هدف غایی ترامپ است و برای رسیدن به آن میان تندروی های بولتون و دور اندیشی متیس مانور داده و بازی خواهد کرد. البته بعید می دانم که رهبران ایران زیر بار این سناریو بروند و با ترامپ دیدار کنند.
اروپام*م.ع**1429


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

یک نفر در تیراندازی اشرار مسلح در کامیاران به شهادت رسید
سنندج - ایرنا - معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان گفت: در تیراندازی اشرار مسلح ضد انقلاب به سمت نیروهای نظامی در ارتفاعات شاهوی کامیاران یک نفر به شهادت رسید.
سرمربی تیم استقلال خوزستان:هنوز هم به بقا در لیگ امید داریم
اهواز - ایرنا - سرمربی تیم فوتبال استقلال خوزستان گفت: بازی برابر تیم نساجی برای ما بسیار اهمیت دارد چرا که هنوز به بقا در لیگ برتر امیدوار هستیم.
مقام وزارت نیرو: طراحی سیستم فاضلاب اهواز بازنگری می شود
تهران- ایرنا- معاون راهبری و نظارت بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور تاکید کرد با توجه به مشکلات فاضلاب شهر اهواز که در سیل اخیر نمایان شد، «طراحی این سیستم به بازنگری نیاز دارد و بعد از فروکش سیلاب در این زمینه اقدام می شود.
بوی نامطبوع جنوب پایتخت تا 2 سال آینده برطرف می شود
شهرری- ایرنا- معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تمامی کانون های انتشار بوی نامطبوع جنوب پایتخت و اطراف فرودگاه امام (ره) شناساِیی شده و این کانون ها تا 2 سال آینده ساماندهی می شوند.
کمیته امداد سال گذشته 5 هزار شغل در تهران ایجاد کرد
تهران- ایرنا- معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد استان تهران از ایجاد 5153 فرصت شغلی برای مددجویان تحت حمایت خبر داد و گفت: این مددجویان در سال 97 از طریق دریافت تسهیلات اشتغال و معرفی به کاریابی ها مشغول به کار شدند.
استاندار تهران خواستار راه اندازی اطلس مبارزه با قاچاق شد
تهران ـ ایرنا ـ استاندار تهران خواستار راه اندازی سامانه ای با عنوان اطلس مبارزه با قاچاق کالا و ارز با هدف ایجاد نگاه روشن تر و دقیق تر و توسعه اقدامات فرهنگی در این مقوله شد.
امسال 90 درصد واحدهای مسکونی سیل زدگان کشور بازسازی می شود
کرج - ایرنا - معاون عمران و توسعه امورشهری و روستایی وزارت کشور با بیان اینکه حدود 180 هزار خانه در سیل اخیر آسیب دیدند، گفت: طبق پیش بینی ها 90 درصد واحدهای مسکونی آسیب دیده از سیل تا پایان امسال نوسازی و مرمت می شود.
حقوق های زیر 2 میلیون تومان، 44 درصد افزایش می یابد
گچساران- ایرنا- نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: آن گروه از کارکنان دولت که زیر 2 میلیون ریال حقوق دریافت می کنند ،بیش از 44 درصد درسال جاری به حقوق آنان افزوده می شود.
نرخ بیکاری در خراسان جنوبی 3 درصد کاهش یافت
بیرجند - ایرنا - مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی از کاهش سه درصدی نرخ بیکاری در استان خبر داد و گفت: سال 96 نرخ بیکاری استان 11.5 درصد و سال گذشته این رقم به 8.5 درصد کاهش یافت.
همدلی دولت و نیروهای مسلح در کاهش مخاطرات مردم موثر است
اهواز - ایرنا - رییس پلیس پیشگیری ناجا نقش محوری مردم در کاهش مخاطرات سیل را بی بدیل دانست و گفت: تقویت همدلی دولت با نیروهای مسلح و سایر بخش های خدمت رسان در کاهش مخاطرات مردم ضروری است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فعالیت های حوزه پارالمپیک در آکادمی المپیک توسعه می‌یابد
تهران- ایرنا- فعالیت های علمی و ورزشی حوزه پارالمپیک از این پس و با تصمیم «محمود خسروی وفا» رییس کمیته ملی پارالمپیک و «رضا قراخانلو» رییس آکادمی ملی المپیک توسعه می یابد و این مرکز بیش از گذشته پذیرای قهرمانان معلول و جانباز خواهد شد.
آلبوم موسیقی «پرواز پرنده» منتشر می‌شود
آلبوم موسیقی «پرواز پرنده» با آهنگسازی و تنظیم مهدی عطاریان و خوانندگی مهدی قربانی، امیر محسنی و مهدی عطاریان در دسترس مخاطبان قرار خواهد گرفت.
گاز ادارات مازندران قطع شد- رانش زمین ادامه دارد
بارش برف در بالادست و باران در پایین دست مازندران طی دو روز گذشته، باز هم دردسرساز شده و خسارت‌های زیادی به بار آورده است به طوری که پل روستای منگل به عنوان مسیر ارتباطی بین محور سوادکوه با جاده نظامی قائمشهر فروریخت و برخی از منازل روستایی در فریدونکنار با مشکل آبگرفتگی رو به رو هستند و نیز باران به بسیاری از اراضی کشاورزی و بانک نشای کشاورزان آسیب جدی وارد کرده است.
واکنش سخنگوی ذوب آهن به پرسپولیسی شدن مظاهری
جمشیدی گفت: در مورد مظاهری هم هنوز هیچ صحبتی نشده، ولی این بازیکن قراردادش در پایان فصل تمام می‌شود و می‌تواند به هر تیمی برود.
ایستاده در گرای صفر نفتی
بر اساس آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی در مورد وضعیت بازار انرژی جهان، آمار مربوط به صادرات نفت ایران در ماه گذشته بالغ بر ۱.۸ میلیون بشکه بوده است.
روزنامه ایتالیایی: تنش میان ایران وآمریکا قیمت نفت رابالابرد
فرودگاه دالاس دچار سیلاب شد
ظریف فهرستی از یکجانبه گرایی آمریکا را به جهان عرضه کرد
ترامپ با استیضاح در دادگاه عالی آمریکا مقابله می کند
مردم آمریکا خواستار افزایش نقش مذهب در جامعه هستند
بازگشت به برجام، برنامه اصلی دمکرات ها در انتخابات 2020
نیویورک تایمز: 33 تن از اعدام شدگان در عربستان شیعه بودند
پیامدهای اقدامات ضد ایرانی ترامپ برای جهانیان- محمد علی حیدری هایی*
نشریه چینی: تحریم نفت ایران ضربه بزرگی به اقتصاد چین است
وزیر سابق دارایی پاکستان: ترامپ سیاست را از نفت تفکیک کند