تحلیل متفاوت مشاور سابق یاسر عرفات از علل پرونده خاشقچی

18:22 ۱۵۵ روز و ۱۳ ساعت پیش افکار نیوز 130 0
تحلیل متفاوت مشاور سابق یاسر عرفات از علل پرونده خاشقچی

«بسام ابوشریف»، نویسنده مشهور فلسطینی و از مشاوران سابق «یاسر عرفات» در یادداشتی مفصل در «رای الیوم»، قتل خاشقچی را از زاویه‌ای جدید تحلیل کرد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز، «بسام ابوشریف»، نویسنده مشهور فلسطینی و از مشاوران سابق «یاسر عرفات»، رئیس پیشین تشکیلات خودگردان فلسطیندر یادداشتی با عنوان «سناریو بزرگ برای تسلط کامل بر نفتعربستان و تجزیه این کشور» به تشریح عوامل ماجرای خاشقچی از بُعدی تازه پرداخت.
این یادداشت که در روزنامه الکترونیکی رأی الیوم منتشر شده، آورده است، «جیمز متیس»، وزیر دفاعآمریکا اگر نخواهد تسلیم استراتژی ماجراجویی ترامپ برای خدمت به جبهه صهیونیسم و اسرائیل شود، بزودی از منصب خود کنار گذاشته می‌شود؛ سناریوی بزرگ در پایان سال دوم حضور ترامپ در کاخ سفیدبرای اجرای برنامه صهیونیستی-اسرائیلی آغاز شده است.
نویسنده نوشت: بدون شک ترامپ برای اجرای برنامه خود که توسط اسرائیل دیکته شده است در حال برداشتن گام‌های سریع‌تری است، چون پیچیدگی‌های سیاست داخلی وی شانس برنده شدنش در دور دوم ریاست جمهوریآمریکا را تضعیف کرده است، با وجود اینکه رئیس جمهورجدید آمریکا در مدتی که در قدرت است توانسته با باج گیری از برخی کشور‌ها و ملت‌ها، اموال آن‌ها را به نفع اقتصادآمریکا چپاول کند.
ابوشریف افزود: این سیاست گروکشی از ملت‌ها اگرچه برای آمریکایی‌ها بازار کارخوب و پول‌های بادآورده بیشتری به اشکال متعدد از جمله فروش بی سابقه سلاح و اعمال مالیاتو گمرکی بی سابقه در تاریخ آمریکا داشته است، اما جز در کوتاه مدت نتایج مثبتی برای آمریکایی‌ها نخواهد داشت و در دراز مدت نتیجه‌ای معکوس برای آن‌ها خواهد داشت؛ به هر روی، این کارمند کاخ سفید دل به صید ماهی کوچکی نبسته است بلکه در قالب نقشه صهیونیستی به دنبال تسلط بر کل نفت جزیره عربی و کشور‌های حاشیه خلیج فارسو یمناست.
به نوشته رای الیوم، هر کدام از این اهداف راهبردی به صورت زنجیره‌ای با یکدیگر در ارتباط بوده و برای تحقق هر کدام زمان خاصی در نظر گرفته شده است، اما ترامپ نیاز دارد اول جبهه داخلی خود را استحکام بخشد، بنابراین به تدریج تلاش کرد وزارت خارجهآمریکا را به ابزاری در دست سیا مبدل کند، از همین رو رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا را به عنوان وزیر خارجهخود منصوب کرد به‌گونه‌ای که از او برای عملیات تروریستی محرمانه و باج‌گیری از کشورها، روسا و پادشاهان آن و تسلط بر آن دستور می‌گیرد.
این روزنامه افزود: ترامپ همچنین جمهوری خواهان را در کنگره تحت فشار قرار داده تا با عضویت مادام العمر یک فرد فاسد در دیوان عالی آمریکا موافقت کنند تا بدین ترتیب مطمئن شود دیوان عالی آمریکا هیچ‌گاه نمی‌تواند تصمیمی بگیرد که به جایگاه رئیس جمهور آمریکادر کاخ سفید لطمه بزند.
ابوشریف گفت: اکنون نوبت استفاده ترامپ از نیرو‌های آمریکایی برای رسیدن به اهداف و برنامه صهیونیستی است، آن هم با تحت فشار قرار دادن «جیمز متیس»، وزیر دفاع آمریکا که متعلق به ارتشی است که تنها علاقمند به محافظت از ایالات متحدهو منافع عظیم آن است، اما نظر ترامپ این است که متیس یا باید تسلیم امر او شده و با انجام آنچه صهیونیست‌ها می‌خواهند موافقت کند تا در منصب خود بماند یا مخالفت کرده و ترامپ مجبور شود کسی را همانند پامپئو جایگزین او کند.
رای الیوم نوشت: در طی دو ماه گذشته، رسانه‌های جهان(از ایالات متحده تا بقیه) شاهد کشمکشی است که هیچ کس انتظار آن را نداشت، ترامپ اعلام کرده است که که او از ملک سلمان خواسته هزینه حمایت آمریکا از تاج و تخت وی و نگاه داشتن او در مقام پادشاهی عربستانرا بپردازد. «ترامپ طی نطقی برای اینکه مردم را ترغیب کند در
انتخاباتمیان دوره‌ای آمریکا به جمهوری خواهان رای دهند گفت: اگر حمایت آمریکا از نظام سعودی متوقف شود ارکان نظام سعودی طی دو هفته فرو می‌پاشد».
به نوشته این روزنامه فرامنطقه‌ای، این‌ها سخنانی اهانت‌بار و تحریک‌کننده علیه پادشاه سعودی و خاندان سلطنتی آل سعود بود، اما پادشاه سعودی و، ولی عهد او در پاسخ چیزی جز تمجید رابطه عربستان با ترامپ به زبان نیاوردند با وجود اینکه درخواست ترامپ غیرمنتظره بوده و هیچ یک از روسای جمهوری قبلی آمریکا برای حفاظت از عربستان درخواست دستمزدنکرده بود.
رای الیوم آورده است: ناگهان قضیه ناپدید شدن خاشقچی مطرح شد، جمال خاشقچی که مورد استقبال محافل سیاسی در واشنگتنقرار داشت و مشاور شاهزادگان سعودی بود ناپدید شد و ماجرا‌هایی در پس این اتفاق به راه افتاد. هزاران کودک با تسلیحات آمریکایی، انگلیسی و فرانسوی در یمن، سوریه،
عراقو فلسطین کشته شدند؛ جنگنده‌های آمریکایی رقه را با بمب‌های فسفری هدف گرفتند؛ نیرو‌های آمریکایی به قتل۳۸ غیرنظامی اعتراف کردند و هزاران نفر به گفته امنیستی کشته شدند، اما هیچ کدام با جنجال رسانه‌ای همراه نشد! صحنه اتوبوس کودکانیمنی هم که توسط جنگنده‌های ترامپ در صعده هدف گرفته و نابود شد و کشته شدن سی زن و کودک و مرد در تظاهرات راهپیمایی بازگشت در غزهمقابل چشمان همه است، اما هیچ کدام با واکنش‌های جدی رسانه‌ای روبه‌رو نشد. پس چرا این جنجال بزرگ رسانه‌ای درباره ناپدید شدن جمال خاشقچی به راه افتاد؟
ابوشریف با بیان اینکه هرگز پاسخ این سوال را نمی‌دهد، گفت: جواب آن را خوانندگان این مطلب می‌دانند، اما من توجه همه را به این واقعیت جلب می‌کنم که رسانه‌های جهان تحت سلطه آمریکاست و در آمریکا هم رسانه‌ها جز تعداد محدودی تحت کنترل جنبش صهیونیسم است که از طریق آن افرادی از جهان سوم درخشیدند و توانستند به سقف فولادی که جنبش صهیونیسم بنا کرده است از طریق نیرو‌ها و پولی که در اختیار مراکز مطالعاتی، مطبوعاتو کانال‌های تلویزیونی قرار می‌دهند نفوذ کنند.
نویسنده تصریح کرد: بنابراین اینکه درباره هر ماجرایی، کمپینی گسترده به راه افتد یا نیفتد، هر دو تصمیم غربی‌ها و صهیونیست‌هاست. «حمله به ناو یو. اس. اس لیبرتی،
کشتیتجسسی فنی نیروی دریایی ایالات متحده آمریکاتوسط جنگنده‌های نیروی هوایی اسرائیل و قایق‌های موتوری اژدرافکن نیروی دریایی اسرائیل در تاریخ ۸ ژوئن ۱۹۶۷ همزمان با جنگشش روزه اعراب و اسرائیل هم، طوفان رسانه‌ای به راه نینداخت، باند‌های مرتبط با جنبش صهیونیسم در سال ۱۹۶۳ «جان اف کندی»، رئیس جمهور وقت آمریکا را ترور کردند، اما تا به امروز، پرونده‌ای که ثابت می‌کند اسرائیل در این ترور دست داشته است، ممنوعیت انتشار دارد».
به نوشته رای الیوم، رابرت سی. ایمز، افسر عالی‌رتبه و کارشناس ارشد اطلاعاتی خاورنزدیک در آژانس اطلاعات مرکزی ایالات متحده آمریکا در تاریخ ۲۳ اکتبر ۱۹۸۳ میلادی در انفجار سفارت آمریکا در بیروت کشته‌شد، چون ایده تشکیل کشور مستقل فلسطینی را داده بود، اما این اتفاق هم کمپینی به راه نینداخت؛ اسرائیل یاسر عرفات را به رغم مصونیت وی و به رغم وعده‌های شارون به
جورج بوشکشت، اما کمپینی علیه این جنایت هم به راه نیفتاد.
این روزنامه افزود: نتیجه این است کمپینی که در مورد ناپدید شدن و قتل خاشقچی به راه افتاد کمپینی آمریکایی است، و نظرات ترامپ و اعزام پامپئو تنها به منظور تشدید این حمله بود و هیچ کس جز افراد ساده لوح باور نمی‌کند، اطلاعاتی که رسانه‌های ترکیه در این مدت منتشر کردند، صرفا از سرویس اطلاعات ترکیه به بیرون درز کرده باشد، چون سیا مستندات همه ماجرا را داشت و می‌داند چه کسی خاشقچی را کشت و چه کسی دستور قتل وی را صادر کرد بنابراین سیا در حال همکاری با ترکیه و سرویس اطلاعات ترکیهاست تا از عربستان باج بگیرند.
به عقیده ابوشریف، ترامپ حاکمان سعودی را در دامی انداخته که در ظاهر قصد حمایت از آن‌ها را دارد، اما در واقع امر می‌خواهد آن‌ها را به گور بفرستد؛ آن هم در پی قضیه خصوصی‌سازی شرکت ملی نفت عربستان آرامکو که بار‌ها برای بالا رفتن قیمتی که کارشناسان سعودی برای آن تعیین می‌کنند، به تعویق افتاده است.
عربستان لیستی از اسامی متعلق به سعودی‌های فعال در واشنگتن را در اختیار کوشنر، داماد و مشار ترامپ و دوست صمیمی «محمد بن سلمان» قرار داده است. این افراد به روابط خود با دموکرات‌ها و محافل سیاسی ضد محمد بن سلمان و سیاست‌های وی مشهور هستند. سیاست‌های بن سلمان در ممنوعیت آزادی بیان، دستگیری فعالان و اعضایی از خاندان و فرزندان خانواده‌های ثروتمند سعودی که صدای منتقدان وی بخصوص در خارج عربستان را بالا برد.
رای الیوم نوشت: کوشنر به بن سلمان پیشنهاد از میان برداشتن خاشقچی را داده تا درسی برای همه باشد؛ به همین ترتیب کوشنرو ترامپ نقشه کشته شدن خاشقچی را ریختند و در اجرای این نقشه هم شریک شدند تا سلمان و پسرش مثل موم در دستشان باشند و از این طریق بتوانند سهام آرامکو را هم با قیمت‌های پایین‌تری خریداری کنن، بدین ترتیب سلمان و پسرش بهای تسلط آمریکا بر سهم بزرگی از سهامآرامکو را بدهند.
به عقیده نویسنده از همین روست که همه شاهد بحث بر سر حضور یا عدم حضور سران در کنفرانس سرمایه‌گذاری ریاض هستند، چون این کنفرانس صحنه نبرد بر سر آرامکو، کاهش قیمت نفتو باج گیری برای حمایت از خاندان سعودی است.
رای الیوم آورده است: بنابراین کمپین ضد سعودی که درباره خاشقچی به راه افتاد یک هدف را دنبال می‌کند، آن هم به وحشت انداختن خاندان آل سعود و گروکشی از آن و بخصوص از سلمان و پسرش تا کار به جایی برسد که اعضایی در کنگره خواهان برکناری محمد بن سلمان و تعیین نفری جایگزین او شدند و این یک اعلام صریح بود درباره اینکه انتصاب پادشاه در عربستان از وظایف کاخ سفید است.
به نوشته ابوشریف، ترکیه هم از زوایای متعدد و با اهداف متعدد وارد ماجرای خاشقچی شد، نخست اینکه واشنگتن، استانبول را برگزید و جمال خاشقچی باید به استانبول می‌رفت تا مدارک مربوط به ازدواجخود را بگیرد در حالی که او درخواست دریافت این مدارک را در واشنگتن داده بود.
هدف دوم از ورود ترکیه به ماجرا این است که کاخ سفید می‌خواست از این طریق راهی برای آنکارا در آزاد کردن کشیش برانسون جاسوس آمریکایی زندانی در ازمیر ترکیه پیدا کند و سوم اینکه آمریکا به ترکیه وعده معامله‌ای داد که به موجب آن پول‌های هنگفتی به آنکارا برسد و اردوغان چراغ سبز حمله به کرد‌ها در سوریهو عراق را گرفت.
ابوشریف نوشت: وقتی درباره اقدامات ترامپ می‌نویسیم باید احتمال تغییر ناگهانی مواضع ترامپ را هم مدنظر بگیریم؛ این مساله یک دلیل اساسی دارد آن هم مقابله ترامپ با ایران، سوریه و مقاومت است؛ برنامه تحمیلی اسرائیل به ترامپ، حمله به ایران، طولانی‌تر شدن جنگ سوریه به منظور ممانعت از بهبود اوضاع این کشور و روی پا نایستادن آن و حمله به حزب الله، الحشد الشعبی و انصار الله در یمن است.
نویسنده ادامه داد: از همین روست که ترامپ درباره پرونده خاشقچی گفت که «ملک سلمان و پسرش درباره خاشقچی اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند اگر چیزی بدانند بد می‌شود» و از همین رو وزیر خارجه خود را به ریاض و آنکارا فرستاد تا معامله را تمام کنند.
به نوشته رای الیوم، پرونده خاشقچی در راستای یک راهبرد صهیونیستی اتفاق افتاد؛ راهبردی که در سایه پیروزی‌های ارتش سوریهو متحدان روس، ایرانی و حزب اللهآن، قبلا به بن بست رسیده است و این بن‌بست فرصتی برای قدرت مقاومت در برابر آمریکا و اسرائیل است تا آن‌ها را در خاورمیانهسرکوب کند، بخصوص که شکست‌های آمریکا در یمن هم به رغم جنایات وحشیانه روزانه آن در آنجا رو به فزونی است.
ابوشریف گفت: وضعیت پامپئو شبیه کسی است که روی طنابی که دو قله را به هم وصل کرده در حال راه رفتن است. متیس هم می‌داند جایی که ترامپ ایالات متحده را به آن سمت می‌کشد چقدر خطرناک است؛ جنگ دفاعی ما طنابی را که پامپئو روی آن راه می‌رود، خواهد لرزاند و لرزش آن به این معناست که تبدیل وزارت خارجه به پایگاه عملیات‌های سری آمریکا با مشکل روبه‌رو می‌شود و به لرزه درآمدن ارکان ترامپ به معنای فوران تضاد‌های شدید در درون رهبری اسرائیل است.
نویسنده در پایان تاکید کرد: جنگ دفاعی وسیله‌ای برای در هم شکستن نقشه‌های ترامپ است و این ممکن است با جنبش اعتراضی توده‌ای از مردم در مصرشروع شود که در مقطع اخیر از مبارزات مردمی در منطقه حذف شده بود.
 


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

تیراندازی در سال ۹۷- شلیک‌های بدون تیر
تیراندازی در سالی که گذشت نتوانست انتظارات را برآورده کند و در بسیاری از مسابقات ناکام بود.
معرفی تیم‌های برتر جهان فوتبال- بایرن مونیخ؛ اعتبار آلمان
بایرن مونیخ با انبوهی افتخار داخلی و بین المللی توانسته خودش را به عنوان اعتبار فوتبال آلمان بر سر زبان‌ها بیندازد.
از حمام مشترک سرخابی‌ها تا بازی کم‌ اهمیتی به نام داربی!
یکی از بازیکنان حاضر در داربی نهم که در روزهای سال‌نو برگزار شد می‌گوید که این دیدار در آن سال‌ها اهمیت زیادی نداشته است.
آتش‌سوزی در مراتع به علت پرتاب ته‌سیگار از اتومبیل به بیرون
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به اینکه در نوروز ۹۷، استان‌های شمالی بیشترین آتش‌سوزی را داشتند، توصیه‌های لازم را برای جلوگیری از وقوع آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌ها اعلام کرد.
تاج‌زاده:از روحانی حمایت نمی‌کردیم،محکوم میشدیم-افراطی‌های وطنی پاس می‌دهند،ترامپ آبشار می‌کوبد
مصطفی تاج‌زاده برای کسانی که به او و جریانش می‌گویند نباید از حسن روحانی در انتخابات سال ۱۳۹۶ حمایت می‌کردند از تجربه سال ۱۳۸۴ مثال می‌زند و می‌گوید اگر اصلاحات از روحانی حمایت نمی‌کرد، تجربه شکست انتخاباتی سال ۱۳۸۴ تکرار می‌شد و مردم آن‌ها را محکوم می‌کردند.
یزد از حالت «ویژه» خارج شد
یزد برای یک روز از مدار پذیرش مسافران نوروزی خارج شده بود. اکنون مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این استان خبر داده که مشکل اقامت و پذیرش مسافران نوروزی برطرف و شرایط در یزد عادی شده است.
کشف ۱۰۸ کیلو تریاک جاسازی شده زیر کامیون در عوارضی تهران – قم
مهمترین اخبار نیروی انتظامی را در تیر ۹۷در این بسته خبری بخوانید.
ناگفته‌های سردار مومنی از پیچیده‌ترین پرونده سال‌های اخیر نیروی انتظامی
جانشین سابق فرمانده ناجا پیچیده‌ترین پرونده‌ای که نیروی انتظامی در سال‌های اخیر با آن روبروی بوده است را تشریح کرد.
15 اسیر فلسطینی در یورش نظامیان صهیونیست زخمی شدند
تهران - ایرنا -دفتر اسرای فلسطینی بامداد دوشنبه گزارش داد: درگیری اسیران دربند فلسطین در زندان صحرای «نقب» اسرائیل و ارتش تل آویو موجب زخمی شدن 15 تن از آنان به همراه 2 افسر اسرائیلی شد.
نیروهای یمن 20 نظامی سعودی  را به هلاکت رساندند
تهران -ایرنا - سخنگوی نیروهای مسلح یمن یکشنبه شب اعلام کرد، در حمله ارتش و کمیته های مردمی این کشور به دو پایگاه سعودی 20 تن از نیروهای نظامی ریاض در منطقه «جیزان» در جنوب عربستان کشته شدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تیراندازی در سال ۹۷- شلیک‌های بدون تیر
تیراندازی در سالی که گذشت نتوانست انتظارات را برآورده کند و در بسیاری از مسابقات ناکام بود.
معرفی تیم‌های برتر جهان فوتبال- بایرن مونیخ؛ اعتبار آلمان
بایرن مونیخ با انبوهی افتخار داخلی و بین المللی توانسته خودش را به عنوان اعتبار فوتبال آلمان بر سر زبان‌ها بیندازد.
از حمام مشترک سرخابی‌ها تا بازی کم‌ اهمیتی به نام داربی!
یکی از بازیکنان حاضر در داربی نهم که در روزهای سال‌نو برگزار شد می‌گوید که این دیدار در آن سال‌ها اهمیت زیادی نداشته است.
آتش‌سوزی در مراتع به علت پرتاب ته‌سیگار از اتومبیل به بیرون
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به اینکه در نوروز ۹۷، استان‌های شمالی بیشترین آتش‌سوزی را داشتند، توصیه‌های لازم را برای جلوگیری از وقوع آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌ها اعلام کرد.
تاج‌زاده:از روحانی حمایت نمی‌کردیم،محکوم میشدیم-افراطی‌های وطنی پاس می‌دهند،ترامپ آبشار می‌کوبد
مصطفی تاج‌زاده برای کسانی که به او و جریانش می‌گویند نباید از حسن روحانی در انتخابات سال ۱۳۹۶ حمایت می‌کردند از تجربه سال ۱۳۸۴ مثال می‌زند و می‌گوید اگر اصلاحات از روحانی حمایت نمی‌کرد، تجربه شکست انتخاباتی سال ۱۳۸۴ تکرار می‌شد و مردم آن‌ها را محکوم می‌کردند.
نشست اضطراری نخست‌وزیر انگلیس با قانون‌گذاران
سفر استولتنبرگ به گرجستان و  روند عضویت تفلیس در ناتو
روس ها نوروز را بین المللی جشن گرفتند
آمریکا و عمان توافقی نظامی امضا کردند
هواپیما‌های حامل نظامیان روس در ونزوئلا به زمین نشستند
تسلیم شدن ده‌ها تروریست داعش در سوریه
اکثر آمریکایی‌ها معتقدند ترامپ قصد مداخله در تحقیقات مولر را داشته است
هشدار درباره فرار داعشی‌ها از زندانی در شمال شرقی سوریه
نخست‌وزیر سابق قزاقستان رئیس کابینه شد
تظاهرات اهالی جولان اشغالی در محکومیت تصمیم ترامپ