من هیچ وقت گریه نمی‌کنم!

18:05 ۳۱ روز و ۲۳ ساعت پیش ایرنا 55 0
من هیچ وقت گریه نمی‌کنم!

تهران - ایرنا پلاس- «من هیچ وقت گریه نمی کنم. چون اگر اشک می‌ریختم، آذربایجان شکست می‌خورد و اگر آذربایجان شکست بخورد، ایران زمین می‌خورد». این جملات رهبر مبارزانی است که در اوج ناامیدی مجاهدان کوی امیرخیز، با سلاح در دست در راه آزادی جنگید.

ایرنا

در کنار اشراف و طبقه حاکم در میانه خیزاب انقلاب مشروطه، گم‌نامانی در عرصه پیکار سیاسی و اجتماعی میهن پای نهادند که از میان قشرهای متوسط، پیشه‌وران و اعضای اصناف و شاگردان آن‌ها، دکان‌داران و کاسب‌ها، کارگران، فرودستان شهری، زنان و روستاییان بودند. در این میان داوطلبان مسلح ملی که به‌نام «مجاهد» شناخته می‌شدند، از جمله گروه‌های مشروطه‌خواه متعلق به همین طبقه بودند. هرچند مجاهدان، بخش اندکی از کل جمعیت کشور بودند، اما توانستند تحولی بزرگ در نظام سیاسی ایران پدید آورند.

جنبش تبریز از همان آغاز ورود به پیکار مشروطه‌خواهی ویژگی‌هایی داشت که آن را از سایر شهرهای ایران متمایز می‌ساخت: سازمان‌یافتگی و هدایت از طریق انجمن‌های مخفی شهر.

با مرگ مظفرالدین شاه و حرکت محمدعلی میرزای ولیعهد از تبریز، گروه‌های تبریزی که تجربه ظهور ضدانقلاب را در ایران ممکن می‌دانستند، برپایی سازمان مسلح ملی برای رویارویی با نیروهای «آزادی‌کش» را ضروری می‌خواندند. تجربه اجتماعیون عامیون قفقاز نیز نشان می‌داد که طرفداران مشروطه بدون پشتوانه نیروهای مسلح در برابر مخالفان خود آسیب‌پذیرند. چنان که موقعیت سیاسی و اجتماعی تبریز که ‌به‌واسطه فروپاشی نظام گذشته فرو می‌ریخت، زمینه مناسبی برای رشد نیروهای مجاهد در تبریز فراهم می‌ساخت.

در روز بیست و سوم جمادی‌الاول/ دوم تیرماه 1287 کودتای شاه رخ داد. مجلس به توپ بسته شد و نظام مشروطه برافتاد. تنش چند روزه تبریز به نقطه اوج خود رسید. نیروهای طرفدار دربار همین که از نابودی مجلس باخبر شدند، بر مشروطه‌خواهان حمله بردند. در تهران مجلس شورای ملی، پس از نبردی چندساعته فروریخته‌بود و مشروطه‌خواهان پایتخت، کمابیش به‌سادگی، در برابر نیروهای دولتی تسلیم شده‌بودند. اما جنگ روز بیست و سوم جمادی الاول/ دوم تیرماه، سرآغاز مبارزه چند ماهه تبریز در برابر نیروهای استبدادطلب بود.

از نخستین روزهای جنگ یازده‌ماهه تبریز، رهبری مقاومت بر دوش ستارخان در کوی امیرخیز و باقرخان در کوی خیابان افتاده‌بود. سپس باقرخان کنار کشید. ستارخان با گروه اندکی مجاهد که از محله‌های مختلف به یاری وی آمده‌بودند، برجا ماند. آنان سرسخت‌ترین رزمندگان مشروطه بودند. پولی در بساط نداشتند، گرسنه بودند و بر اثر فشار و خستگی از پای درآمده‌بودند. با این همه تلاش کنسولگری روسیه و نیروهای دولتی برای به تسلیم کشاندن ستارخان کارگر نیفتاد. ستارخان با گروهی کوچک تا ارک پیش رفت تا پرچم‌های سفید را از روی بام‌ها برافکند؛ حرکتی که باعث شد تا باقرخان دوباره تفنگ به‌دست‌ گیرد و مجاهدان از خانه‌ها و مخفیگاه‌های خود خارج شوند.

حرکت ستارخان یکی از رویدادهای شگرف عصر مشروطه بود. طبق ‌گزارش سوسیال دموکرات ارمنی، واسو خاچاتوریان، اگر عمل ستارخان نبود، تبریز نیز سرنوشتی مانند شهرهای دیگر می‌یافت. به ‌این ترتیب، رشته‌های دربار استبدادی در تبریز پنبه شد. مجاهدان نیروهای دولتی را گریزاندند و پیروزی روحی بزرگی به‌دست آوردند.

از روزی که جنگ آغاز شد، نام «مجاهد» مفهومی تازه پیدا کرد. این نام دیگر نشان وابستگی به سازمانی خاص – مانند اجتماعیون عامیون – نبود، بلکه به همه کسانی گفته می‌شد که مسلحانه ضد حکومت استبدادی می‌جنگیدند. همچنین در جامعه سنتی و مردسالار ایران انتظار نمی‌رفت که زنان در نبرد مسلحانه شرکت بجویند. درعین حال گزارش‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد گروه‌هایی از زنان برخلاف راه و روش متعارف رفتار کردند. ناظران بیگانه می‌گویند که دسته‌ای از زنان، محافظ یکی از سنگرهای شهری بودند. اجساد زنان و دختران بسیاری در سنگرهای امیرخیز دیده ‌می‌شد. با این وجود، سنت‌های نیرومند اجتماعی و نگرش جامعه نسبت به زنان، اجازه نمی‌داد زنان به‌طور وسیع در زمره مجاهدان درآیند.

ستارخان که در اوایل دوره مشروطه از مجاهدان کناره گرفت، پس از مدتی کوتاه دوباره به مشروطه‌خواهان پیوست. در عین حال، ستارخان از ویژگی‌هایی برخوردار بود که دیگران را به فرمانبرداری از خود وا می‌داشت. قدرت فرماندهی بی‌همتا، شجاعت فراوان، خونسردی و برخورداری از قوت قلب در رفتار، وفاداری و وطن‌دوستی، ستارخان را از سایر مجاهدان مشروطه متمایز می‌ساخت. به‌گزارش کنسول انگلیس، ستارخان بیش از اندازه خود را در جنگ‌ها به‌خطر می‌انداخت، در صورتی‌که مقاومت تبریز به وجود او بستگی داشت.

درآمیختگی ویژگی فرماندهی، رزمجویی، فروتنی و مهربانی و سرشت نیک انسانی ستارخان را از حد فرمانده نظامی مشروطه‌خواهان تبریز فراتر برد. او مظهر مبارزه با حکومت خودکامه و نماد آزادی‌خواهی ایرانیان شد. عکس‌های وی را در پایتخت استبدادزده پنهانی می‌فروختند و او را «پدر ملت» می‌خواندند. آوازه او از مرزهای کشور گذشت. قبایل ترک قفقاز او را قهرمان می‌دانستند. مراکشی‌ها سرودهایی در ستایش او می‌خواندند. روزنامه‌های مسکو ستارخان را «پوگاچف آذربایجان» می‌نامیدند. به‌این ترتیب، ستارخان قهرمان ملی مشروطه شناخته شد و در میان رهبران آزادی‌خواه میهن جایگاهی متمایز یافت.

یادداشت از سیدعمادالدین محمودی

**اداره کل اخبار چندرسانه‌ای**ایرناپلاس**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سایر حوزه‌ها
سایر حوزه‌ها

آخرین اخبار

مقصر پخش اشتباهی سرود ملی مشخص شد
نایب رئیس تکواندوی بانوان پخش سرود شاهنشاهی به جای سرود ملی جمهوری اسلامی ایران در رقابت‌های قهرمانی جهان تکواندو(پومسه) را اشتباه کمیته برگزاری مسابقات اعلام کرد.
ترکیب پرسپولیس مقابل تراکتور تغییر می‌کند
بازگشت ملی پوشان پرسپولیس بار دیگر ترکیب پرسپولیس را دستخوش تغییر خواهد کرد.
وضعیت آشفته تراکتور در دیدار با پرسپولیس
تراکتورسازی که در این فصل چهره ای متفاوت نسبت به سال های گذشته پیدا کرده در آستانه حساس ترین بازی فصل خودش با مشکلات متنوعی روبرو شده که شرایط این تیم را تحت تاثیر قرار داده است.
پرسپولیس ۷۰ میلیارد تومان مطالبه دارد
مدیرعامل باشگاه فرهنگی ورزشی پرسپولیس گزارشی از گزیده عملکرد یک ساله باشگاه را منتشر کرد. در این گزارش به اقدام های صورت گرفته برای حل مشکلات باشگاه و همچنین توسعه و پیشرفت آن در طول یک سال گذشته اشاره شده است.
آزمون: آرزوی ما قهرمانی در جام ملت‌هاست
مهاجم تیم ملی فوتبال ایران گفت:همه ما در حال حاضر يک آرزو داريم و آن هم موفقيت در جام ملت‌ها است که اميدوارم به کمک همه به آن دست پیدا کنيم.
بیرانوند مهمان علی‌ضیا در فرمول یک
دروازه‌بان پرسپولیس عصر امروز به برنامه فرمول یک خواهد رفت و به سوالات علی ضیا پاسخ خواهد داد.
خانزاده: جو درست شده علیه تیم ملی درست نیست
مدافع تیم ملی فوتبال ایران گفت:ونزوئلا تیم منسجمی بود و با برنامه بازی می‌کرد و آن‌ها بازیکنان با کیفیتی داشتند که در لیگ‌های معتبر اروپایی بازی می‌کنند.
زمان بازگشت کی‌روش به ایران مشخص شد
کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی برای بازدید از کمپ اسپایر دوحه و برگزاری آخرین اردوی آماده سازی تیم ملی پیش از جام ملتها در قطر ماندنی شد.
بهترین تیم سال ایران؛ فعلا سایپا!
سال 2018 میلادی روز یازدهم دی ماه سال 1397 و حدود 40 روزدیگر به پایان می‌رسد و این همزمان با پایان نیم فصل فوتبال باشگاهی در ایران است و رقابت‌های باشگاهی نیز نزدیک یک ماه به خاطر مسابقات جام ملت‌های آسیا تعطیل خواهد بود.
گرشاسبی، کاشانی، قراب و ملکی رفتنی شدند
در حالی که گفته می‌شد به دلیل آغاز واگذاری استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی و این که اعضای هیات مدیره دو باشگاه، حقوقی بابت فعالیت‌شان نمی‌گیرند و از تیغ برکناری به سلامت می‌گذرند، ظاهرا قانون منع به کارگیری بازنشستگان نه تنها گریبان مدیرعامل باشگاه پرسپولیس را می‌گیرد بلکه شامل جعفر کاشانی عضو هیات مدیره این باشگاه و عباس ملکی و جواد قراب دو عضو بازنشسته هیات مدیره استقلال هم می‌شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تاج: ماندن ما در فدراسیون فوتبال طبق قانون است
مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال می‌گوید در صورتی که قانون اجازه ندهد، هیچ‌کس نمی‌تواند از راه غیر قانونی در فوتبال بماند و این فدراسیون باید قانونی اداره شود.
آمریکا با تحریم غذا و دارو مردم ایران را نشانه گرفته
رئیس جمعیت هلال احمر کشور گفت: آمریکا با رویکرد خصمانه و تحریم های مختلف از جمله غذا و دارو مردم ایران اسلامی را برای ضربه زدن نشانه گرفته است.
سفارت ایران حمله تروریستی هتل اورانوس کابل را محکوم کرد
سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل، واقعه تروریستی هتل اورانوس در افغانستان را محکوم کرد.
بازگشایی بسته پیشنهادی قیمت خودرو در هیئت دولت- 246 روز تاخیر در شفاف‌سازی حقوق مدیران- جدال کارگران و کارفرمایان بر سر بقا
مطابق جدیدترین آمار از میزان تولید کالاهای منتخب صنعتی در شش ماهه نخست امسال شاهد افت تولید ۲۲ محصول صنعتی از میان ۳۱ کالا بوده‌است.
کار‌های عجیب و غریب و خنده دار حیوانات
اگر فکر می‌کنید که هیچ چیزی وجود ندارد که حیوان خانگیتان بتواند با آن شما را شگفت زده کند، به رفتارش بیشتر دقت کنید. آن‌ها به هم حقه می‌زنند، مثل انسان‌ها رفتار می‌کنند و با روش‌های خلاقانه احساساتشان را به ما نشان می‌دهند.
بصیرت و هوشیاری نیاز امروز جامعه اسلامی است
بهبود عملکرد سیستم با نقد قدرت
رفع مشکلات مردم نیازمند حضور مدیران ریسک پذیر است
معاون وزیر خارجه ژاپن: همکاری های تهران توکیو گسترش می یابد
کرمان باید با نگاه فیلسوفانه مدیریت شود
مسلمانان با وحدت، مقتدرانه در برابر استکبار ایستادگی کنند
حرمت شکنی از روی نگاه جناحی، آفت است
غلبه بر دشمن وحفظ انقلاب با تداوم روحیه بسیجی امکان پذیر است
رمز موفقیت نظام اسلامی تبعیت از رهبر معظم انقلاب است
ایران کانون وحدت و رحمت است