تعامل متقابل نخبگان و حاکمیت امری گریزناپذیر

17:35 ۳۱ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 51 0
تعامل متقابل نخبگان و حاکمیت امری گریزناپذیر

تهران- ایرنا- تعامل نخبگان با حاکمیت ضمن افزایش کارآیی و کارآمدی نظام، باعث تقویت مولفه هایی چون «مشروعیت»، «مقبولیت» و «عدالت ورزی» حکومت می شود.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز چهارشنبه 25 مهرماه در دیدار با بیش از دو هزار نفر از نخبگان جوان و استعدادهای برتر علمی، تلاش و فعالیت دهها هزار نخبه در سراسر ایران را ترسیم‌کننده تصویری امیدبخش و واقعی از کشور خواندند.
ایشان با اشاره به نقش و تأثیرگذاری نخبگان جوان در برنامه ریزی صحیح برای آینده، پیشرفت علمی ایران و جلو بردن مرزهای دانش بشری، «تعامل متقابل، دو جانبه و جدی تر نخبگان و نظام، مراقبت هوشمندانه و استفاده صحیح از گنجینه نیروی انسانیِ نخبه و تقویت هویت ملی و آرمانخواهی در مجموعه نخبگان کشور را ضروری خواندند.
در این زمینه به ذکر چند نکته می پردازیم؛
1- توجه به پرورش نخبگان و استفاده از توانمندی های آنان در فرایندهای کلان تصمیم گیری و اجرایی از موضوع های مهم و راهبردی در نظام های سیاسی است. بر این اساس امروزه یکی از اصلی ترین عناصر توسعه و پیشرفت جوامع، نیروی انسانی نخبه است. از این رو کشورها سعی می کنند نیروی انسانی و به ویژه نخبگان خود را حفظ کنند.
از آنجایی که پیشرفت و کارآمدی در نظام های سیاسی منوط به حفظ و استفاده از نخبگان است؛ نظام های سیاسی تلاش می کنند تا کارگزاران خود را از میان نخبگان برگزینند. از این رو لزوم توجه به نخبگان و استفاده از آنها امری گریز ناپذیر است. رهبری بارها بر توجه به مساله نخبگان و استفاده از گنجینه نیروی انسانیِ نخبه را مورد تاکید قرار داده اند.

2- پژوهشگران حکم نخبگان فکری جوامع را دارند که راه توسعه و پیشرفت کشورها را هموار می کنند؛ چرا که امر پژوهش دارای نقشی ویژه در برآوردن نیازمندی کشورها در حوزه های مختلف است؛ برای همین مدیریت امر پژوهش و سیاستگذاری در این زمینه از اهمیت بالایی برخوردار است.
بنابر این تعامل متقابل و رابطه دوسویه میان نخبگان و حاکمیت خون تازه ای را به رگ های کشور می رساند و حیات در پیکر نظام سیاسی تازه می شود.

3- نخبگان در جریان سازی و گفتمان سازی در زمینه نقشه راه پیشرفت و رسیدن به تعالی از جایگاه ممتازی برخوردارند. بر همین اساس رهبر معظم انقلاب، مهرماه سال 1396 در دیدار با نخبگان جوان علمی در ترسیم مسیر پیشرفت علمی فرمودند: در پیشرفت علمی باید رویه‌سازی و جریان‌سازی شود تا سلایق و روش‌های مدیریتی در دولت‌های مختلف، در این مسیر تاثیرگذار نباشد و پیشرفت علمی کشور متوقف نشود.

4- یکی از زمینه های توجه به نخبه پروری، توجه به گردش نخبگان است. این امر مستلزم بسترسازی در زمینه های ساختاری، قانونی و سازمانی است.
با این حال، طی سال های گذشته مساله فرارِ نخبگان روند صعودی را نشان می دهد، در آسیب شناسی این مساله می توان به نبود فرصت و امکان برابر در کنار کم توجهی به نخبگان اشاره کرد که هر ساله بخشی از آنها بار سفر بسته و راهی دیگر کشورها می شوند.
بر این اساس به نظر می رسد پرورش و گزینش نخبگان در کشور فاقد یک الگوی سامان مند و از پیش طراحی شده است.
از این رو تاکیدات رهبر فرزانه انقلاب در لزوم مدنظر قرار دادن تاثیرگذاری نخبگان، نشان از نگرشی آینده نگرانه و حساسیت هوشمندانه نسبت به مساله نخبگان است.

5- ایجاد همفکری و هم‌اندیشی بین نخبگان و حاکمیت با تشکیل اتاق های فکر برای استفاده از نقش مشاوره ای نخبگان به مقام ها و مدیران در نهادها و سازمان های مختلف به تناسب تخصص و تجربه ای که دارند، امری گریزناپذیر است.
در واقع حضور و تعامل نخبگان با حاکمیت منجر به افرایش کارآیی و کارآمدی می شود و همزمان مولفه هایی چون «مشروعیت»، «مقبولیت» و «عدالت ورزی» حکومت تقویت می شود.
همچنین با هم افزایی نخبگان فکری و اجرایی، «مشارکت» و «همدلی» افزایش پیدا می کند و پیشرفت در عرصه های مختلف حاصل می شود. بنابر این تعامل متقابل، دو جانبه و جدی تر نخبگان و نظام نکته مهمی بود که رهبر انقلاب مورد تاکید قرار دادند.
ژوهش**458**1552


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست خارجی
سیاست خارجی

آخرین اخبار

کودک آزار شوشتری، مشکل روانی دارد
استاندار خوزستان در خصوص مسأله تجاوز به «پسران شوشتر» نیز خاطرنشان کرد: اقدامات لازم از نظر مسایل انتظامی و قضایی در زمان حادثه تجاوز صورت گرفته بود اما رسانه‌ای نشده بود. شریعتی تصریح کرد: فرد خاطی در این حادثه، یک فرد شناخته شده و جزو افرادی است که مشکلات روانی دارد و مرتباً به مراکز روان درمانی برده می‌شود. اقدامات لازم در این حوزه در حال انجام است و ما نیز پیگیر مسأله هستیم.
علت کاهش طلاق کاهش آمار ازدواج است
سخنگوی کمسیون اجتماعی مجلس گفت: نماینده وزارت رفاه عنوان کرد که کاهش آمار طلاق در سال ۹۶ به خاطر کاهش ازدواج است و نه آسیب‌های اجتماعی و علاوه بر این ما در کشور با پدیده‌ای به نام تجرد قطعی مواجه هستیم.
وضعیت نرخ مطالعه در ایران مطلوب نیست
در آیات الهی و احادیث، توصیه فراوان به امر مطالعه و توجه به کتاب و کتاب خوانی شده است، اما متاسفانه آمارها نشان می‌دهد که وضعیت مطلوبی از نظر نرخ مطالعه کتاب در کشور نداریم.
آیا درمانی برای سکته مغزی وجود دارد؟
سکته مغزی در مواردی قابل درمان بوده به طوری که با روش درمانی TPA سه ساعت پس از شروع سکته، علائم بهبودی چشم گیر و قابل ملاحظه ای در 36 تا 39 درصد بیماران مشاهده شده است.
سرمایه گذاری 6.5 هزار میلیارد تومانی مکانیزاسیون در دولت تدبیر
ساری- ایرنا- رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی گفت که دولت تدبیر و امید تاکنون بیش از 6 هزار و 500 میلیارد تومان برای مکانیزاسیون کشاورزی کشور سرمایه گذاری کرده است.
دوازدهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام در گرگان آغاز شد
گرگان - ایرنا - دوازدهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام با حضور هنرمندانی از استان های مختلف کشور شامگاه سه شنبه در گرگان مرکز استان گلستان آغاز به کار کرد.
اجرای سند توسعه روستایی در استان تهران آغاز شد
تهران-ایرنا- اجرای سند توسعه روستایی کشور برای نخستین بار در یکی از روستاهای شهر ری استان تهران آغاز شد.
بیش از 24 میلیارد تومان به منابع طبیعی کرمان اختصاص یافت
کرمان- ایرنا - مدیرکل دفتر امور مراتع کشور گفت : در سالجاری 24 میلیارد و 500 میلیون تومان اعتبار برای اجرای طرحهای آب و خاک و آبخیزداری به منابع طبیعی این استان اختصاص یافته است .
500 کیلوگرم مواد مخدر دربوشهرکشف شد
بوشهر-ایرنا- فرمانده انتظامی استان بوشهر گفت: در 48 ساعت گذشته با سه عملیات برنامه ریزی شده و هماهنگ 500 کیلوگرم انواع مواد مخدر در این استان کشف شد.
اولین واحد تولید فرآورده های جانبی از تفاله زیتون گشایش یافت
زنجان - ایرنا - وزیر جهاد کشاورزی گفت: با احداث اولین واحد تولید فرآورده های جانبی از تفاله کارخانجات روغن کشی زیتون در شهرستان طارم، از این فرآورده در صنعت داروسازی، آرایشی و بهداشتی و حتی به عنوان خوراک دام استفاده خواهیم کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

چگونه دو قلو باردار شویم؟
اگر می‌خواهید شانس خود را برای این که دوقلو باردار شوید افزایش دهید، لازم است که اطلاعاتی در مورد نحوه تشکیل دوقلو‌ها داشته باشید.
سرپرست فرمانداری اصفهان معرفی شد
اصفهان - ایرنا - فریبرز امیری به عنوان سرپرست فرمانداری شهرستان اصفهان منصوب و معرفی شد.
تجمع کارگران در سالروز تصویب قانون کار
جمعی از کارگران کارخانه‌ها و کارگاه‌های کشور در سالروز تصویب قانون کار در برابر خانه کارگر حضور یافتند تا صدای مطالبات خود را به گوش دولتمردان و مسئولان برسانند.
توقف تلخ ژرمن‌ها برابر هلند- لاله‌های نارنجی در نیمه نهایی لیگ ملت‌های اروپا
تیم‌ ‌ملی فوتبال هلند با تساوی ارزشمندی که برابر آلمان به دست آورد به نیمه نهایی لیگ ملت های اروپا راه پیدا کرد.
چه زمانی آدامس بجویم بهتراست؟
جویدن آدامس علاوه بر خوشبو کردن دهان ، موجب تحریک دستگاه گوارش و ترشح شیره معده می گردد.
ترویج تفکر بسیجی در جامعه کشور و نظام را بیمه می کند
وحدت آری، تفرقه نه - فرزاد نویدی *
بسیج تجلی نیت های پاک و اراده استوار انقلاب است
دانشنامه دفاع مقدس لرستان تدوین می شود
درباره این که چه چیزی منافع ملی محسوب شود،‌ تفاهم نداریم
دشمن به دنبال تضعیف ارتش است
110 عنوان برنامه هفته بسیج در ملایر برگزار می شود
معاونین فرمانداری سلسله معرفی شدند
دریادار سیاری: ناوشکن سهند به دریای عمان و آب های آزادمی رود
فرمانده سپاه گرگان: خدمات بسیج متناسب با شرایط روز است