تعامل متقابل نخبگان و حاکمیت امری گریزناپذیر

17:35 ۱۸۵ روز و ۱۶ ساعت پیش ایرنا 178 0
تعامل متقابل نخبگان و حاکمیت امری گریزناپذیر

تهران- ایرنا- تعامل نخبگان با حاکمیت ضمن افزایش کارآیی و کارآمدی نظام، باعث تقویت مولفه هایی چون «مشروعیت»، «مقبولیت» و «عدالت ورزی» حکومت می شود.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز چهارشنبه 25 مهرماه در دیدار با بیش از دو هزار نفر از نخبگان جوان و استعدادهای برتر علمی، تلاش و فعالیت دهها هزار نخبه در سراسر ایران را ترسیم‌کننده تصویری امیدبخش و واقعی از کشور خواندند.
ایشان با اشاره به نقش و تأثیرگذاری نخبگان جوان در برنامه ریزی صحیح برای آینده، پیشرفت علمی ایران و جلو بردن مرزهای دانش بشری، «تعامل متقابل، دو جانبه و جدی تر نخبگان و نظام، مراقبت هوشمندانه و استفاده صحیح از گنجینه نیروی انسانیِ نخبه و تقویت هویت ملی و آرمانخواهی در مجموعه نخبگان کشور را ضروری خواندند.
در این زمینه به ذکر چند نکته می پردازیم؛
1- توجه به پرورش نخبگان و استفاده از توانمندی های آنان در فرایندهای کلان تصمیم گیری و اجرایی از موضوع های مهم و راهبردی در نظام های سیاسی است. بر این اساس امروزه یکی از اصلی ترین عناصر توسعه و پیشرفت جوامع، نیروی انسانی نخبه است. از این رو کشورها سعی می کنند نیروی انسانی و به ویژه نخبگان خود را حفظ کنند.
از آنجایی که پیشرفت و کارآمدی در نظام های سیاسی منوط به حفظ و استفاده از نخبگان است؛ نظام های سیاسی تلاش می کنند تا کارگزاران خود را از میان نخبگان برگزینند. از این رو لزوم توجه به نخبگان و استفاده از آنها امری گریز ناپذیر است. رهبری بارها بر توجه به مساله نخبگان و استفاده از گنجینه نیروی انسانیِ نخبه را مورد تاکید قرار داده اند.

2- پژوهشگران حکم نخبگان فکری جوامع را دارند که راه توسعه و پیشرفت کشورها را هموار می کنند؛ چرا که امر پژوهش دارای نقشی ویژه در برآوردن نیازمندی کشورها در حوزه های مختلف است؛ برای همین مدیریت امر پژوهش و سیاستگذاری در این زمینه از اهمیت بالایی برخوردار است.
بنابر این تعامل متقابل و رابطه دوسویه میان نخبگان و حاکمیت خون تازه ای را به رگ های کشور می رساند و حیات در پیکر نظام سیاسی تازه می شود.

3- نخبگان در جریان سازی و گفتمان سازی در زمینه نقشه راه پیشرفت و رسیدن به تعالی از جایگاه ممتازی برخوردارند. بر همین اساس رهبر معظم انقلاب، مهرماه سال 1396 در دیدار با نخبگان جوان علمی در ترسیم مسیر پیشرفت علمی فرمودند: در پیشرفت علمی باید رویه‌سازی و جریان‌سازی شود تا سلایق و روش‌های مدیریتی در دولت‌های مختلف، در این مسیر تاثیرگذار نباشد و پیشرفت علمی کشور متوقف نشود.

4- یکی از زمینه های توجه به نخبه پروری، توجه به گردش نخبگان است. این امر مستلزم بسترسازی در زمینه های ساختاری، قانونی و سازمانی است.
با این حال، طی سال های گذشته مساله فرارِ نخبگان روند صعودی را نشان می دهد، در آسیب شناسی این مساله می توان به نبود فرصت و امکان برابر در کنار کم توجهی به نخبگان اشاره کرد که هر ساله بخشی از آنها بار سفر بسته و راهی دیگر کشورها می شوند.
بر این اساس به نظر می رسد پرورش و گزینش نخبگان در کشور فاقد یک الگوی سامان مند و از پیش طراحی شده است.
از این رو تاکیدات رهبر فرزانه انقلاب در لزوم مدنظر قرار دادن تاثیرگذاری نخبگان، نشان از نگرشی آینده نگرانه و حساسیت هوشمندانه نسبت به مساله نخبگان است.

5- ایجاد همفکری و هم‌اندیشی بین نخبگان و حاکمیت با تشکیل اتاق های فکر برای استفاده از نقش مشاوره ای نخبگان به مقام ها و مدیران در نهادها و سازمان های مختلف به تناسب تخصص و تجربه ای که دارند، امری گریزناپذیر است.
در واقع حضور و تعامل نخبگان با حاکمیت منجر به افرایش کارآیی و کارآمدی می شود و همزمان مولفه هایی چون «مشروعیت»، «مقبولیت» و «عدالت ورزی» حکومت تقویت می شود.
همچنین با هم افزایی نخبگان فکری و اجرایی، «مشارکت» و «همدلی» افزایش پیدا می کند و پیشرفت در عرصه های مختلف حاصل می شود. بنابر این تعامل متقابل، دو جانبه و جدی تر نخبگان و نظام نکته مهمی بود که رهبر انقلاب مورد تاکید قرار دادند.
ژوهش**458**1552


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست خارجی
سیاست خارجی

آخرین اخبار

صفحه نخست روزنامه‌های چهارشنبه
وزیر نفت: خواب آشفته آمریکا تعبیر نمی‌شود، بهمن کشاورز حقوقدان و وکیل درگذشت، واریز ۴۰۰ هزار تومان افزایش حقوق تا پایان هفته و سخنگوی قوه قضائیه: سعید قاسمی به دادگاه احضار شده است از جمله عناوین صفحه اول روزنامه‌های امروز کشورند.
تأثیر همنشین بر زندگی آدمی از زبان امیرالمؤمنین(ع)
احادیث معصومین(علیهم السلام) به مثابه چراغ‌هایی هستند که در ظلمات و تاریکی‌ها مسیر را به انسان نشان می‌دهند.
جوهر خالکوبی سرطان‌زاست؟
در سال ۲۰۱۶ بازه‌ی عظیمی از رنگدانه‌های مورد استفاده در خالکوبی به لحاظ شیمیایی آنالیز شده و نگران‌کننده‌ترین آن‌ها معرفی شدند. خطرناک‌ترین این دسته هیدروکربن‌های حلقوی آروماتیک هستند که در جوهر‌های مشکی به وفور یافت میشوند و حاوی موادی سرطانزا هستند که میتوانند مسیر خود را از پوست به سمت غدد لنفاوی هموار کنند.
تصویری زیبا از گونه نادر گورخر ایرانی
تصویری دیدنی از یک گلّه گور خر ایرانی که در پارک ملی توران زندگی می‌کنند را مشاهده می‌کنید.
کاشف: برای فرهنگ سازی ورزش نیازمند طرح ملی هستیم
مدیرکل سابق تربیت ‌بدنی وزارت آموزش وپرورش معتقد است که برای فرهنگ سازی نیازمند طرح ملی هستیم و تلاش ها ی صورت گرفته برای علاقه مند کردن مردم به ورزش کافی نبوده و باید بیشتر در این زمینه تلاش شود.
مکمل‌های ویتامین بهتر است چه زمانی مصرف شود
بهترین زمان برای مصرف ویتامین ها و مواد معدنی هنگام صبح به همراه وعده غذایی است. با این وجود، برخی مکمل ها وجود دارند که مصرف آنها اندکی پیش از رفتن به تختخواب ممکن است به خواب بهتر کمک کنند.
۴ گزینه هدایت تیم ملی فوتبال عربستان- از کی‌روش تا کلینزمن
سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایران علیرغم حضور بر روی نیکمت کلمبیا از گزینه‌های هدایت تیم ملی فوتبال عربستان برای جایگزینی پیتسی است.
بهترین ترفند برای جلوگیری از پیر شدن مغز
برخی معتقدند که یک رژیم غذایی خاص می‌تواند در پیری مغز تاثیر بگذارد اما گروهی دیگر باور دارند تغییر عادات زندگی غلط می‌تواند در روند کاهش قدرت ذهن کارساز باشد.
واکنش رسانه های عربی به شکست استقلال؛ انتقام الهلال
رسانه‌های عربی همچنان که پیش‌بینی می‌شد به پیروزی الهلال برابر تیم فوتبال استقلال واکنش نشان دادند و از شایستگی نماینده عربستان مقابل استقلال سخن به میان آوردند.
هرگز این وعده غذایی را حذف نکنید
نتایج بدست آمده از چندین مطالعه نشان می‌دهد حذف وعده غذایی صبحانه با افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های دیابت و فشار خون و کلسترول بالا مرتبط است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آخرین وضعیت تورج لارودی و حسن حبیبی
دبیر فدراسیون پزشکی ورزشی درباره آخرین وضعیت تورج لارودی گفت: هرچند این پیشکسوت عرصه رسانه و کارشناس کشتی دچار بیماری عصبی و عضلانی است و فرمان اعصاب به درستی به عضلات نمی رسد، اما تلاش پزشکان بر این است تا بیماری او را کنترل کنند.
دبیر فدراسیون بدنسازی: امیدوارم به قهرمانی آسیا اعزام شویم- نظارت بر باشگاه‌ها بر عهده ما نیست
دبیر فدراسیون بدنسازی می‌گوید نظارت بر باشگاه‌های بدنسازی و برخورد با متخلفین فروش مکمل‌های غیرقانونی بر عهده ما نیست و ادارات کل ورزش و جوانان مسئولیت این کار را بر عهده دارند.
سرقت خانوادگی با نوزاد یک ساله
ماموران انتظامی مشهد با حضور در محل سرقت زن جوانی را دستگیر کردند که نوزادی یک ساله داخل کالسکه را نیز با وسایل سرقتی حمل می کرد و در حال فرار بود.
اظهارات عجیب یک بازیگر در توجیه یک فیلم مبتذل
یک بازیگر سینما و تلویزیون، برای حمایت از فیلمی ضدخانواده، در اقدامی عجیب مقدسات دینی را دستاویز قرار داد.
۶ ترفند برای مقابله با موخوره
موخوره از جمله عارضه‌های شایعی است که کمبود مواد غذایی لازم برای موها می‌تواند این مشکل را تشدید کند.
رسانه چینی: جهان بسادگی از مساله تحریم های ایران نگذرد
حداد عادل: تامین منافع ایران شرط ماندن در برجام است
شهروندان یزدی دستگیری ضارب پدرشهید مدافع حرم را خواستار شدند
قالیباف: باید برای اف ای تی اف نقشه راه داشته باشیم
دو خبر کوتاه از آستارا و تالش
FATF مجری تحریمهای یک جانبه آمریکاست
شهردار دماوند: دستگاه ها وظایف خود را به دیگران محول نکنند
استانی شدن انتخابات نتایج مطلوبی به همراه دارد
استان های معین همه امکانات را برای مناطق سیل زده بسیج کنند
همکاری های ایران و چین اقدامات خصمانه آمریکا را خنثی می کند