تعامل متقابل نخبگان و حاکمیت امری گریزناپذیر

17:35 ۹۰ روز و ۱۹ ساعت پیش ایرنا 118 0
تعامل متقابل نخبگان و حاکمیت امری گریزناپذیر

تهران- ایرنا- تعامل نخبگان با حاکمیت ضمن افزایش کارآیی و کارآمدی نظام، باعث تقویت مولفه هایی چون «مشروعیت»، «مقبولیت» و «عدالت ورزی» حکومت می شود.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز چهارشنبه 25 مهرماه در دیدار با بیش از دو هزار نفر از نخبگان جوان و استعدادهای برتر علمی، تلاش و فعالیت دهها هزار نخبه در سراسر ایران را ترسیم‌کننده تصویری امیدبخش و واقعی از کشور خواندند.
ایشان با اشاره به نقش و تأثیرگذاری نخبگان جوان در برنامه ریزی صحیح برای آینده، پیشرفت علمی ایران و جلو بردن مرزهای دانش بشری، «تعامل متقابل، دو جانبه و جدی تر نخبگان و نظام، مراقبت هوشمندانه و استفاده صحیح از گنجینه نیروی انسانیِ نخبه و تقویت هویت ملی و آرمانخواهی در مجموعه نخبگان کشور را ضروری خواندند.
در این زمینه به ذکر چند نکته می پردازیم؛
1- توجه به پرورش نخبگان و استفاده از توانمندی های آنان در فرایندهای کلان تصمیم گیری و اجرایی از موضوع های مهم و راهبردی در نظام های سیاسی است. بر این اساس امروزه یکی از اصلی ترین عناصر توسعه و پیشرفت جوامع، نیروی انسانی نخبه است. از این رو کشورها سعی می کنند نیروی انسانی و به ویژه نخبگان خود را حفظ کنند.
از آنجایی که پیشرفت و کارآمدی در نظام های سیاسی منوط به حفظ و استفاده از نخبگان است؛ نظام های سیاسی تلاش می کنند تا کارگزاران خود را از میان نخبگان برگزینند. از این رو لزوم توجه به نخبگان و استفاده از آنها امری گریز ناپذیر است. رهبری بارها بر توجه به مساله نخبگان و استفاده از گنجینه نیروی انسانیِ نخبه را مورد تاکید قرار داده اند.

2- پژوهشگران حکم نخبگان فکری جوامع را دارند که راه توسعه و پیشرفت کشورها را هموار می کنند؛ چرا که امر پژوهش دارای نقشی ویژه در برآوردن نیازمندی کشورها در حوزه های مختلف است؛ برای همین مدیریت امر پژوهش و سیاستگذاری در این زمینه از اهمیت بالایی برخوردار است.
بنابر این تعامل متقابل و رابطه دوسویه میان نخبگان و حاکمیت خون تازه ای را به رگ های کشور می رساند و حیات در پیکر نظام سیاسی تازه می شود.

3- نخبگان در جریان سازی و گفتمان سازی در زمینه نقشه راه پیشرفت و رسیدن به تعالی از جایگاه ممتازی برخوردارند. بر همین اساس رهبر معظم انقلاب، مهرماه سال 1396 در دیدار با نخبگان جوان علمی در ترسیم مسیر پیشرفت علمی فرمودند: در پیشرفت علمی باید رویه‌سازی و جریان‌سازی شود تا سلایق و روش‌های مدیریتی در دولت‌های مختلف، در این مسیر تاثیرگذار نباشد و پیشرفت علمی کشور متوقف نشود.

4- یکی از زمینه های توجه به نخبه پروری، توجه به گردش نخبگان است. این امر مستلزم بسترسازی در زمینه های ساختاری، قانونی و سازمانی است.
با این حال، طی سال های گذشته مساله فرارِ نخبگان روند صعودی را نشان می دهد، در آسیب شناسی این مساله می توان به نبود فرصت و امکان برابر در کنار کم توجهی به نخبگان اشاره کرد که هر ساله بخشی از آنها بار سفر بسته و راهی دیگر کشورها می شوند.
بر این اساس به نظر می رسد پرورش و گزینش نخبگان در کشور فاقد یک الگوی سامان مند و از پیش طراحی شده است.
از این رو تاکیدات رهبر فرزانه انقلاب در لزوم مدنظر قرار دادن تاثیرگذاری نخبگان، نشان از نگرشی آینده نگرانه و حساسیت هوشمندانه نسبت به مساله نخبگان است.

5- ایجاد همفکری و هم‌اندیشی بین نخبگان و حاکمیت با تشکیل اتاق های فکر برای استفاده از نقش مشاوره ای نخبگان به مقام ها و مدیران در نهادها و سازمان های مختلف به تناسب تخصص و تجربه ای که دارند، امری گریزناپذیر است.
در واقع حضور و تعامل نخبگان با حاکمیت منجر به افرایش کارآیی و کارآمدی می شود و همزمان مولفه هایی چون «مشروعیت»، «مقبولیت» و «عدالت ورزی» حکومت تقویت می شود.
همچنین با هم افزایی نخبگان فکری و اجرایی، «مشارکت» و «همدلی» افزایش پیدا می کند و پیشرفت در عرصه های مختلف حاصل می شود. بنابر این تعامل متقابل، دو جانبه و جدی تر نخبگان و نظام نکته مهمی بود که رهبر انقلاب مورد تاکید قرار دادند.
ژوهش**458**1552


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

سایت رادار بومی وحدت افتتاح شد
با حضور فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) ارتش، رادار بومی و کاملا ایرانی در سایت وحدت بیرک زاهدان افتتاح شد.
سیستمی که دی‌اکسید کربن را به الکتریسیته تبدیل می‌کند
پژوهشگران کره جنوبی، سیستم جدیدی ابداع کرده‌اند که می‌تواند دی‌اکسید کربن را به منبع تولید انرژی تبدیل کند.
بررسی گرانی گوشت با حضور ˮحجتیˮ در مجلس
سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس از حضور وزیر جهاد کشاورزی در جلسه این فراکسیون خبر داد.
بررسی مجدد لایحه پالرمو در جلسه مجمع تشخیص
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از موکول شدن بررسی لایحه پالرمو به جلسه بعدی مجمع خبر داد.
هشدار آیت الله نوری همدانی درباره FATF
آیت الله نوری همدانی از مراجع تقلید با اشاره به اجتماع طلاب در اعتراض به تصویب لوایح چهارگانه FATF ،‌ گفت: بر اساس آیات قرآن کریم با کسانی که ظالم هستند نباید اعتماد کرد و پیمان بست ، در برجام دیدیم که چه کردند.
افزایش فشارها بر هواوی این‌بار از سوی آکسفورد!
ایتنا - در ادامه تنش‌ها میان آمریکا و شرکت هواوی، این بار دانشگاه اکسفورد اعلام کرده از این پس کمک هزینه‌های تحقیقاتی از شرکت هواوی را قبول نمی‌کند.
شکست پروژه ساواک برای تخریب چهره امام خمینی +سند
مرگ مشکوک فرزند امام(ره) باعث برده شدن نام ایشان در محافل مختلف شد و به همین دلیل رژیم شاه احساس خطر کرد و به خیال خود تلاش کرد تا چهره امام را در بین اذهان خدشه دار کند و با شکست مواجه شد.
آصفی: سایه جنگ را توان دفاعی دور کرد نه برجام
سخنگوی وزارت خارجه دولت اصلاحات با تأکید بر اینکه دیپلماسی توئیتری عقیم‌ترین نوع دیپلماسی است،‌ گفت: در دنیای دیپلماسی، بیش از حد توییت کردن نشان‌دهنده فقدان پشتوانه سیاسی است.
استارتاپ روسی تبلیغات را به فضا می‌برد!
یک شرکت استارتاپ روسی موسوم به "استارت‌راکت"(StartRocket) قصد دارد تا سال 2021 تبلیغات شرکت‌های تجاری را از فضا به نمایش بگذارد.
فرمانده سپاه درگذشت سردار احمد فضائلی را تسلیت گفت
فرمانده سپاه در پیامی درگذشت سردار احمد فضائلی فرمانده اسبق دانشگاه امام حسین(ع) را تسلیت گفت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مهم‌ترین حمله سایبری 2019 ثبت شد
یک نقض اطلاعاتی گسترده باعث شده که حساب ایمیل 773 میلیون نفر در معرض سوء استفاده قرار گیرد. در کنار این نقض گسترده بالغ بر 21 میلیون رمز عبور نیز هک شد.
فال روزانه ۲۹/ ۱۰/ ۱۳۹۷
همراهان عزیز، محتوای منتشر شده در قالب فال روزانه برترین ها صرفا جنبه سرگرمی دارد.
بی‌توجهی به آموزش‌ علت بروز مشکلات‌ زیست‌محیطی
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با تاکید بر اموزش‌های محیط زیستی به دانش‌اموزان گفت: دانش‌اموزان سفیران محیط زیست هستند.
اگر تخت جمشید در چین بود
شیراز-ایرنا- برخی فعالان فرهنگی و گردشگری کشور چین می گویند که اگر تخت جمشید در کشور خودشان قرار داشت به بهترین شکل از آن میراث‌داری و آن را سکوی پیشرفت کشورشان می کردند.
زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان در ایران جلوه ای از اتحاد ملی است
دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی در خراسان رضوی تشکیل شد
کرمانشاه در هفته ای که گذشت (22 تا 28 دی)
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه جمعه تا صبح شنبه
دادخواهی برای خبرنگار شبکه ایرانی روی ساختمان بی.بی.سی
روسیه و لبنان بر سر بازگشت پناهجویان سوری گفت وگو کردند
وزیر خارجه عراق: تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب اشتباه است
ترکیه از گشایش چهار کنسولگری جدید در عراق خبر داد
مشکلات اقتصادی اعتماد عمومی را خدشه دار می کند
پیشرفت های علمی یکی از دستاورد های انقلاب اسلامی است