روایت قتل خاشقچی یا کتمان حقیقت - علی حیدری*

15:38 ۲۴۹ روز و ۲۱ ساعت پیش ایرنا 265 0
روایت قتل خاشقچی یا کتمان حقیقت - علی حیدری*

تهران- ایرنا - همزمان با اعلام قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد دولت عربستان سعودی در پی درگیری در کنسولگری این کشور به نظر می رسد روایت عربستان سعودی از مرگ این روزنامه نگار منتقد مشکوک و کتمان حقیقت باشد.

ایرنا

رسانه های رسمی عربستان سعودی با سناریویی که به نظر می رسد قبلا توسط مسوولان دولت هماهنگ شده باشد اعلام کردند که جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد دولت در پی درگیری در کنسولگری این کشور کشته شده و چند مقام امنیتی نیز در این خصوص بازداشت و اصلاح سیستم امنیتی با نظارت محمدبن سلمان ولیعهد صورت می گیرد.
دولت سعودی در حالی کشته شدن جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد دولت را تایید می کند که پیشتر منکر جان باختن وی در کنسولگری خود در استانبول شده و ادعا کرده بود که وی کنسولگری را ترک کرده و آنها نیز نگران سرنوشت وی هستند.
دادستان عربستان سعودی نیز در بیانیه ای اعلام کرد: مقامات عربستان سعودی در رابطه با کشته شدن جمال خاشقچی 18 نفر را که تمامی آنها از اتباع سعودی هستند بویژه 'سعود الکهتانی' مشاور ولیعهد و 'ژنرال احمد عسیری' مقام اطلاعاتی را برکنار و بازداشت کرده است.
در بیانیه دادستانی عربستان سعودی هیچ اشاره ای به جزییات قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد که توسط رسانه های ترکیه در خصوص قتل وی افشا شده بود (تکه تکه شدن جسد) نشده است.
دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا نیز امروز /شنبه 28 مهر/ گفته که روایت عربستان سعودی در مورد کشته شدن جمال قاشقچی در جریان یک درگیری فیزیکی در کنسولگری عربستان در استانبول قابل باور است.
وی با ابراز خشنودی از بازداشت تعدادی از متهمان در عربستان سعودی اعلام کرده که 'این اولین گام مناسب بود، اما فعلا زود است که در این باره قضاوت کنیم. تحقیقات درباره این ماجرا ادامه خواهد یافت.'
ترامپ پیشتر نیز گفته بود، قصد ندارد معاملات نظامی و سایر داد و ستدها با عربستان که بالغ بر صدها میلیارد دلار ‌ارزش دارد را لغو کند، چرا که این کار 'به آمریکا ضرر می‌زند و عربستان 'متحدی گرانقدر است'.
این موضوع نشان می دهد سناریویی مشترک با هماهنگی ایالات متحده آمریکا و عربستان سعودی در دست اجراست تا بتواند پیامدهای ناشی از قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد سعودی را در افکار عمومی جهان مدیریت کنند.
به نظر نمی رسد با اظهاراتی که ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در خصوص قتل جمال خاشقچی در کنسولگری عربستان سعودی در ترکیه ابراز کرده، این کشور هزینه های این رفتار خود را بپردازد و اقدامات زیادی را برای مشخص شدن سرنوشت قتل خاشقچی انجام دهد.
«لیندسی گراهام» سناتور جمهوریخواه آمریکایی نیز پس از اعتراف ریاض به قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی، نوشت که این روایت را «باورپذیر» نمی‌داند.
گراهام پس از اعلام این خبر در صفحه توئیتر خود نوشت: روایت جدید سعودی‌ها درخصوص خاشقچی را مشکوک می‌دانم. به سختی می‌توان این توضیحات را باور کرد، وی پیشتر خواستار قطع همکاری آمریکا با ریاض شده بود.
هر چند متحدان عربستان سعودی بدنبال مجازات این کشور نبوده و رئیس جمهوری آمریکا هم اعلام کرده که نمی خواهد سرمایه گذاری در این کشور را متوقف کند اما بسیاری از موسسات و سرمایه گذاران اعلام کرده اند که ریاض را تحریم خواهند کرد.
اقدام موسسات و سرمایه گذاران در تحریم عربستان پروژه های بزرگ این کشور را با مشکل مواجه و مانع بزرگی در مسیر جذب سرمایه های بین المللی شود و این درحالی است که دولت سعودی پیشتر چشم انداز 2030 را تنوع بخشیدن به منابع اقتصادی و جذب سرمایه گذاری های خارجی اعلام کرده بود.
شرکت هارپر گروپ و ویرجن گروپ از جمله شرکت هایی بودند که تصمیم به سرمایه گذاری به ارزش یک میلیارد دلار در پروژه های عربستان سعودی داشتند که خواستار لغو قراداد با عربستان و توقف مذاکراتشان هستند.
حال باید دید نتیجه سناریوی پذیرش قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد از سوی دولت سعودی با هماهنگی و همراهی متحدان غربی به ویژه ایالات متحده آمریکا برای خروج از تبعات سنگین این جنایت ، برای آل سعود و بویژه برای ولیعهد چه تبعاتی را خواهد داشت.
آیا پیامدهای ناشی از این جنایت با قربانی تراشی مدیریت خواهد شد یا اگر عربستان دچار بی ثباتی شود، واشنگتن هم با مشکل مواجه خواهد شد و آیا موضوع قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد نیز همانند دیگر اشتباهات آل سعودی ها از جمله ربودن سعد الحریر نخست وزیر لبنان و بمباران اتوبوس حامل کودکان یمنی، از خاطر جامعه بین المللی زدوده خواهد شد.
خاشقچی سردبیر پیشین روزنامه دولتی الوطن و مشاور شاهزاده «ترکی الفیصل» سفیر سابق سعودی در واشنگتن بود که پس از تعیین محمد بن سلمان به ولیعهدی، خاک کشورش را ترک کرد.
این روزنامه نگار 59 ساله منتقد هیات حاکمه سعودی، یک و سال نیم پیش و پس از انتخاب بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرد و به آمریکا رفت.
وی در سلسله مقالات خود در روزنامه واشنگتن پست از سیاست های عربستان در خصوص بحران قطر، قطع روابط با کانادا، جنگ علیه یمن و برخورد هیات حاکم با رسانه های و فعالان مدنی به ویژه مدافعان حقوق بشر انتقاد می کرد.
«سلمان بن عبدالعزیز» 11 اکتبر (17 مهرماه گذشته) «خالد الفیصل» امیر منطقه مکه و نزدیک ترین مشاورش را راهی ترکیه و دیدار با «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری این کشور کرد.
عربستان و ترکیه در این دیدار برای تشکیل یک تیم مشترک حقیقت یاب برای کشف علت ناپدیدشدن خاشقچی توافق کردند.
تا پیش از این، بسیاری از کشورها و سازمان های حقوق بشری از مقام های ریاض خواسته بودند که سرنوشت خاشقچی مشخص شود.
عربستان در پی ناپدید شدن خاشقچی هدف انتقادات وسیع و تند محافل بین المللی قرار گرفت و این کشور در نخستین روز از ناپدید شدن این روزنامه نگار، به عنوان متهم ردیف اول این پرونده معرفی شد.
*خبرنگار ایرنا


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

افرادی که این ویژگی را داشته باشند، به خدا، مردم و بهشت نزدیکند
رسول اکرم صلی الله علیه و آله می فرمایند: سخاوتمند به خدا، مردم و بهشت نزدیک است.
حضور رئیسی در مراسم تشییع ۱۵۰ شهید دفاع مقدس
رییس قوه قضاییه صبح امروز در مراسم تشییع ۱۵۰ شهید دفاع مقدس حضور یافت.
«سلام علیکم حاج آقا» مرداد اکران می شود
حسین تبریزی کارگردان «سلام علیکم حاج آقا» از اکران این فیلم در مردادماه گفت.
استفاده از پابندهای الکترونیکی برای مجرمان
رئیس کل دادگستری گلستان به استفاده از پابندهای الکترونیکی برای مجرمان اشاره کرد و گفت: استفاده از پابندهای الکترونیکی برای مجرمان آغاز شده است و امیدواریم شرایط به گونه‌ای رقم بخورد که تعداد زندانیان در استان کاهش یابد.
بازگشت «خندوانه» به تلویزیون ؟
خبر‌ها حاکی از آن است که خندوانه دوباره به آنتن تلویزیون شبکه نسیم باز می‌گردد.
توطئه‌های یک مرد برای کشتن همسر
مردکینه توز که اعضای خانواده‌اش او را تحقیر می‌کردند با طراحی نقشه‌ای همسرش را به قتل رساند.
تشکیل بسیج دریایی عاملی برای وحدت‌آفرینی هرچه بیشتر شیعه و سنی در استان‌های ساحلی
فرمانده نیروی دریایی سپاه سرنگونی پهپاد فوق پیشرفته آمریکایی توسط سپاه را پاسخی کوبنده، دقیق و شجاعانه به متجاوزان حریم ایران اسلامی توصیف و تصریح کرد: امیدواریم دشمنان ما از ماجرای اخیر عبرت گرفته و این حقیقت را درک کنند که ما در مسیر پاسداری از حریم دریایی، هوایی و زمینی ایران اسلامی با احدی تعارف نداشته و هر گونه تهدید و تجاوز را با قاطعیت پاسخ می دهیم.
فیلم های سینمایی آخر هفته تلویزیون
«امکان مینا»، «ماجرای نیمروز»، «به وقت رهایی» تعدادی از فیلم های سینمایی و تلویزیونی پایان هفته هستند.
هوای کشور بارانی می‌شود
سازمان هواشناسی از بارش باران طی امروز و فردا در ۱۳ استان کشور خبر داد و اعلام کرد، از اواسط هفته آینده دما در نوار شمالی کشور کاهش می‌یابد که همراه با بارش باران خواهد بود.
بازدید ائمه جمعه استان‌های یزد و چهار محال و بختیاری از مجتمع غنی‌سازی نطنز
بیش از ۴۰ تن از ائمه جمعه استان‌های یزد و چهار محال و بختیاری از آخرین دستاوردها، پروژه‌ها و روند فعالیت‌های مجتمع غنی‌سازی سایت هسته‌ای شهید احمدی روشن نطنز بازدید کردند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

حریق مرگبار خودرو پس از تصادف- عکس
سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از حریق مرگبار یک خودرو در پی وقوع حادثه تصادف در اتوبان تهران-قم خبر داد.
ماجرای حضور افشین قطبی در پرسپولیس
پس از جدایی برانکو ایوانکوویچ از تیم فوتبال پرسپولیس تهران، مدیران این باشگاه با حضور در ترکیه در صدد مذاکره با مربیان خارجی و جایگزینی آن به جای مرد کروات بودند، اما دست خالی به تهران بازگشتند و قرار است سرمربی جدید در تهران انتخاب شود و سرخپوشان با ایمیل با او در ارتباط باشند.البته شنیده می‌شود گزینه اصلی پرسپولیسی ها، تاکیس لمونیس ۵۹ ساله است. این مربی سابقه حضور در تیم‌های المپیاکوس، لوادیاکوس، الرائد عربستان، پانینیوس و ... را دارد و در آسیا نیز کار کرده است.البته ساعتی پیش برخی رسانه‌ها اعلام کردند که احتمال دارد افشین قطبی سرمربی سرخپوشان پایتخت شود و قرار است این مربی روز شنبه به تهران بیاید تا با پرسپولیسی‌ها مذاکره کند. دلیل این اتفاق هزینه بالای مربیان خارجی است، اما خیلی زود تکذیب شد و مهدی حاج باقر، مدیر برنامه‌های افشین قطبی در گفتگو با خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان در این باره بیان کرد: تاکنون پرسپولیسی‌ها با ما تماسی نداشتند و در این باره مذاکره‌ای صورت نگرفته است. قطبی اکنون در تهران حضور داشت و مشخص نیست چه زمانی به تهران می‌آید و شاید به طور کل به ایران نیاید.ا
افرادی که این ویژگی را داشته باشند، به خدا، مردم و بهشت نزدیکند
رسول اکرم صلی الله علیه و آله می فرمایند: سخاوتمند به خدا، مردم و بهشت نزدیک است.
استفاده از پابندهای الکترونیکی برای مجرمان
رئیس کل دادگستری گلستان به استفاده از پابندهای الکترونیکی برای مجرمان اشاره کرد و گفت: استفاده از پابندهای الکترونیکی برای مجرمان آغاز شده است و امیدواریم شرایط به گونه‌ای رقم بخورد که تعداد زندانیان در استان کاهش یابد.
بازگشت «خندوانه» به تلویزیون ؟
خبر‌ها حاکی از آن است که خندوانه دوباره به آنتن تلویزیون شبکه نسیم باز می‌گردد.
اردن: رویکرد ما در قبال فلسطین تغییر نکرده است
انگلیس: عربستان درباره قتل خاشقجی تحقیقات کامل انجام دهد
اردوغان به چین می‌رود
پایان بی‌نتیجه نشست منامه
رسانه‌های روسیه: اولین اس۴۰۰ ژوئیه به ترکیه تحویل می‌شود
هاآرتص: تمام شواهد عادی سازی روابط در کارگاه بحرین مشهودند
گفتگوهای پشت پرده کره شمالی و آمریکا برای نشست سوم
تنها شرط موفق شدن طرح کوشنر از زبان وزیر سعودی
چین خواستار توقف دخالت انگلیس در امور هنگ کنگ شد
منبع بحرینی: در صورت حصول پیشرفت در پرونده فلسطین با اسرائیل رابطه برقرار می‌کنیم