سهم خواهی جعجع تشکیل دولت لبنان را با مانع روبرو کرد

15:18 ۹۴ روز و ۱۳ ساعت پیش ایرنا 118 0
سهم خواهی جعجع تشکیل دولت لبنان را با مانع روبرو کرد

بیروت-ایرنا- در حالی که بیشتر نشانه ها و پیش بینی ها حاکی از آن بود که تا امروز (شنبه) کابینه لبنان تشکیل می شود، اما باری دیگر حزب «نیروهای لبنانی» به رهبری «سمیر جعجع» با اصرار بر سهم خواهی خود، کار را دچار مشکل کرد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، در محافل سیاسی و رسانه ای لبنان از سهم خواهی های این حزب مسیحی همواره به عنوان یکی از مهم ترین گره های داخلی تشکیل دولت لبنان یاد می شد.
فراکسیون «جمهوری قدرتمند» در پارلمان لبنان وابسته به یاران جعجع دارای 15 عضو است. آنها از سوم خرداد ماه که «سعد الحریری» از سوی «میشل عون» رئیس جمهوری ماموریت یافت تا کابینه لبنان را تشکیل دهد، همواره اصرار داشتند تا 4 یا 5 وزیر را در دولت آینده داشته باشند؛ همچنین نیروهای لبنانی علاوه بر طلب کردن این تعداد وزرا، همواره اصرار داشت تا یا یکی از وزارت های کلیدی «دفاع، خارجه، کشور و دارایی» را داشته باشد یا منصب معاون نخست وزیر که معمولا سهم رئیس جمهوری است، به آنها اختصاص یابد.
اما خواسته های نیروهای لبنانی با مخالفت رئیس جمهوری و دیگر گروه ها روبرو شد و شهریور ماه که الحریری پیشنویسی از تشکیل کابینه را به عون تحویل داد، دفتر رئیس جمهوری در بیانیه ای این ساختار را به دلیل عدم رعایت معیارهای لازم رد کرد، و منابع خبری نیز گفتند که بیشترین اعتراض عون به سهم یاران جعجع بوده است.
سرانجام میشل عون هفته گذشته برای هموار کردن راه تشکیل کابینه از موضع خود یک گام عقب نشینی کرد و راضی شد تا سه وزیر بعلاوه منصب معاون نخست وزیر در کابینه به نیروهای لبنانی واگذار شود اما وزارت دادگستری که همواره خواسته جعجع بوده را جزو سهمیه خود نگه دارد.
در حالی که گمانه زنی بسیاری از شخصیت ها و مقام های سیاسی حاکی از تولد کابینه در روز شنبه بود، دیشب و امروز منابع خبری لبنانی، پافشاری جعجع و یارانش روی گرفتن وزرات دادگستری را به عنوان مانع و گره ای جدید در تشکیل سومین کابینه الحریری عنوان کردند.
«سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله دیروز ضمن ابراز امیدواری از پیشرفت در مسیر تشکیل دولت، اعلام مهلت و تعیین زمان برای تشکیل کابینه را اشتباه دانست چراکه همچنان مسائلی در رابطه با تقسیم مناصب وزارتی وجود دارد.
پیش بینی نصرالله ساعتی بعد تحقق یافت و «ملحم الریاشی» وزیر رسانه لبنان و از سران ارشد نیروهای لبنانی، شبانه با سعد الحریری دیدار کرد و پیام جعجع را به او ابلاغ کرد.
رسانه های لبنانی نقل کردند که جعجع به الحریری گفته که اگر وزارت دادگستری را نداشته باشیم، در کابینه نیز حضور نخواهیم یافت. پس از آن الحریری گفت وگویی تلفنی با جعجع داشته و فعلا نتوانسته او را راضی کند.
روزنامه «النهار» لبنان از تعبیر کشیده شدن ترمز حرکت تشکیل دولت استفاده کرده و نوشت در شرایطی که دیدارهای دیشب الحریری با نمایندگان گروه های سیاسی باید به نهایی شدن اسامی وزرا منجر می شد، اما به انجماد لبخندها و خوشبینی ها ختم شد.
روزنامه لبنانی «الاخبار» با اشاره به واکنش منفی عربستان سعودی و آمریکا به صحبت ها از دولتی که نیروهای لبنانی در آن حضور ندارند، نوشت: تهدید نیروهای لبنانی به خروج از دولت و پافشاری روی وزارت دادگستری، سعد الحریری نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه را در برابر گزینه ای دشوار یعنی توقف فرایند تشکیل دولت قرار داد.
روزنامه «الجمهوریه» نیز به نقل از منابع خود نوشت که عون معتقد است عصب های حکومت، سه عنصر (وزارت امنیتی، اقتصادی و قضایی) است؛ وزارت دارایی در اختیار جنبش امل شیعی، سکان وزارت کشور در دست جریان اهل سنت «المستقبل» است و وزارت دادگستری باید تحت نظارت و اشراف او باشد.
حال باید دید که آیا کابینه لبنان طبق خوشبینی ها پیش از پایان ماه میلادی تشکیل خواهد شد، یا گره ها باری دیگر کورتر می شود.
خاورم**2054


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

میکروربات‌هایی که با تغییر شکل از رگ‌ها عبور می‌کنند!
میکروربات‌هایی که توسط محققان موسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان و موسسه فناوری فدرال زوریخ ابداع شده‌اند، می‌توانند به منظور دارورسانی با تغییر شکل و به هر صورتی که شده از رگ‌های بدن عبور کنند.
کاری که سردار آزمون کرد را نمی‌پسندم
دروازه‌بان اسبق تیم‌های ملی و استقلال گفت: به نظرم ما هنوز هم در تیم ملی از کیفیت اصلی بازیکنان تیم‌مان استفاده درست را نمی‌بریم.
تسخیر خانه ۱۰۰ میلیارد ستاره توسط هابل!
آژانس فضایی اروپا اخیرا تصویری از یک کهکشان بیضوی باشکوه منتشر کرده است.
کلاهبرداری کارمندان شرکت پهپادسازی چینی از شرکت خود
اخیرا تعداد زیادی از کارکنان شرکت پهپادسازی "DJI" از این شرکت کلاهبرداری کرده‌اند.
خبری بد برای استقلال- بازیکن ملی پوش مصدوم شد
هافبک استقلالی تیم‌ملی فوتبال عراق به دلیل مصدومیت بالاجبار زمین را با چشمانی اشک‌بار ترک کرد.
سمعک مترجم ساخته شد!
شرکت آمریکایی"Starkey" در نمایشگاه "CES ۲۰۱۹" از سمعک بسیار پیشرفته خود که درون آن حسگر تعبیه شده است و قابلیت ترجمه همزمان را نیز دارد، رونمایی کرد.
پردرآمدترین استارتاپ‌های هوش مصنوعی در سال 2018
سایت تک‌کرانچ، فهرست سه استارتاپ پردرآمد حوزه هوش مصنوعی در سال 2018 را منتشر کرد.
چالش ۱۰ سال قبل، علم را هم درگیر کرد!
این هفته، کاربران شبکه‌های اجتماعی تصاویر ۱۰ سال پیش و اکنون خود را با هشتگ "چالش ۱۰ سال "(#۱۰YearChallenge) به اشتراک گذاشتند.
332 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در انرژی پاک در سال 2018
در حالیکه سرمایه‌گذاری و استفاده از انرژی‌های پاک هر روزه در حال افزایش است، گزارش‌ها حاکی از سرمایه‌گذاری 332 میلیارد دلاری کشورهای دنیا در این حوزه در سال گذشته میلادی است.
پست اینستاگرامی محسن مسلمان پس از پیوستن به سپاهان+عکس
محسن مسلمان با انتشاری پستی در صفحه شخصی اش در مورد پیوستن به سپاهان صحبت کرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

از ˮفاصله‌ پژوهش‌های علوم‌پزشکی و علوم‌پایهˮ تا ˮکاربردی‌نشدن یافته‌های ریاضیات‌زیستیˮ
عضو هیات علمی مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران با بیان اینکه در ایران ارتباطات بین رشته‌ای ضعیف است، گفت: کسی که ریاضیات می‌خواند به دلیل علاقه به کاربرد است که تصمیم می‌گیرد به حوزه ریاضیات زیستی وارد شود؛ ولی عملا جایی وجود ندارد که از نتایج پژوهش‌های یک محقق ریاضیات زیستی استفاده شود. عملا تنها فایده پژوهش در حوزه ریاضیات زیستی این است که پژوهشگران می‌توانند در حوزه‌های پایه‌ای مقاله چاپ کنند و در کشورهایی که ارتباط خوبی بین حوزه تحقیقات پزشکی و علوم پایه وجود دارد، از این مقاله‌ها استفاده کنند.
کاری که سردار آزمون کرد را نمی‌پسندم
دروازه‌بان اسبق تیم‌های ملی و استقلال گفت: به نظرم ما هنوز هم در تیم ملی از کیفیت اصلی بازیکنان تیم‌مان استفاده درست را نمی‌بریم.
خبری بد برای استقلال- بازیکن ملی پوش مصدوم شد
هافبک استقلالی تیم‌ملی فوتبال عراق به دلیل مصدومیت بالاجبار زمین را با چشمانی اشک‌بار ترک کرد.
پست اینستاگرامی محسن مسلمان پس از پیوستن به سپاهان+عکس
محسن مسلمان با انتشاری پستی در صفحه شخصی اش در مورد پیوستن به سپاهان صحبت کرده است.
خارجی های پرسپولیس به ایران نیامدند
بوژیدار رادوشوویچ و ماریو بودیمیر که قرار بود دیشب کرواسی را ترک کرده و عازم تهران شوند تا از فردا چهارشنبه و با شروع تمرینات، سرخپوشان را همراهی کنند با تاخیر ۲۴ ساعته به تهران می‌آیند.
حزب‌الله: آمریکا بیش از هر زمان دیگری در خاورمیانه ضعیف شده است
اشرف غنی هم در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد
افشای سندی درباره هماهنگی مصر با تیم ترور خاشقجی
سخنگوی شورای صلح افغانستان: ۲۰۱۹ سال صلح است- مذاکرات هر آن ممکن است آغاز شود
پاسخ پدافندی سوریه به حملات هوایی رژیم صهیونیستی در جنوب دمشق
نخست‌وزیر عراق با عزم بستن پرونده اعتراض‌ها وارد بصره شد
اعلام جرم علیه کارمند کنسولگری آمریکا در ترکیه
عبدالله عبدالله برای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ثبت نام کرد
آغاز نشست توسعه اقتصادی سران عرب در بیروت به ریاست میشل عون
۲۸ کشته و زخمی در ۲ انفجار در عفرین سوریه