کاستی هایی که در انتخابات افغانستان خود را نشان داد

16:34 ۱۸۰ روز پیش ایرنا 174 0
کاستی هایی که در انتخابات افغانستان خود را نشان داد

کابل - ایرنا - طی شش ماه گذشته تلاش های گسترده ای صورت گرفت تا سومین دوره انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان بدون نقص برگزار شود و دراین راه مردم و نهادهای نظامی و امنیتی در انجام وظیفه خوش درخشیدند اما بروز کاستی هایی نشان داد که کمیسیون انتخابات تدابیر لازم را نیاندیشیده است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان از 25 فروردین ماه امسال طبق تقویم انتخاباتی خود شروع عملیات فرآیند برگزاری انتخابات مجلس را به عنوان یک رخداد مهم سیاسی اعلام کرد و امروز شنبه 28 مهر ماه همه این تلاش ها و برنامه ریزی ها به سنگ محک اجرا خورد.
مراحل مختلف و مقدماتی برای اجرای برنامه امروز خود بدون تنش و انتقاد مسیرش را طی نکرده و کمیسیون انتخابات در این راه چالش های زیاد و تنش های سختی را با احزاب ، افکار عمومی و نقایص قانونی تجربه کرد.
اما با وجود همه آن کشمکش ها روز برگزاری انتخابات فرا رسید و مردم از ساعت شش بامداد منازل خود را به طرف مراکز رای گیری ترک کردند تا تک رای خود را به تک نماینده مورد نظرشان بدهند.
گزارش ها از مراکز رای گیری در سراسر افغانستان حاکی از حضور گسترده مردم در صف های طولانی برای استفاده حق رای خود و مشارکت در انتخاب نمایندگان مجلس است و تاکنون خبری مبنی بر وقفه کار بر اثر رخداد یک پدیده جدی امنیتی منتشر نشده است که این امر نشانگر موفقیت نیروهای نظامی ، انتظامی و امنیتی در تامین امنیت امروز است ولی به جای این همه کاستی هایی اجرایی گزارش شده است که نه تنها در برخی حوزه های رای گیری کار را به فردا موکول کرد بلکه ابهاماتی در سلامت انتخابات هم ایجاد کرد که تقصیر را متوجه مجریان می کند
در حالی شروع انتخابات امروز با انداختن رای « محمد اشرف غنی » در راس ساعت هفت صبح به وقت محلی در 32 استان اعلام شد که تا ساعت 13 در برخی مراکز رای گیری کار اجرایی آغاز نشد .
حجم زیادی از شکایت های مردمی در روند برگزاری انتخابات از سوی مردم در رسانه های جمعی و صفحات اجتماعی منتشر کرده اند ، بیشتر به کم کاری کمیسیون انتخابات اشاره دارد و می توان گفت که از نهادهای امنیتی و مجریان در پای صندوق شکایت اندکی وجود دارد.
رسانه های افغانستان و ناظران گزارش داده اند که در برخی شعبه های رای گیری فهرست رای دهندگان اشتباه رسیده و مثلا به جای فهرست رای دهندگان شهر کابل فهرست استان زابل توزیع شده است .
در برخی گزارش ها آمده است که در فهرستی که بر اساس حروف الفبا برای یافتن نام رای دهندگان تنظیم شده برخی از حروف در فهرست نیست و هنگام چاپ حذف شده اند.
در افغانستان پیش از برگزاری انتخابات مجلس از شهروندانی که تصمیم داشتند در این دوره، رای بدهند، ثبت نام شد تا هم حوزه انتخابیه افرادی که رای خواهند داد مشخص شود که در واقع هر استان همان حوزه انتخابیه است و همچنین با این روش تعداد واجدین شرایط که مشارکت خواهند کرد برای چاپ برگه های رای گیری که در بر گیرند اسامی تمام نامزدهای یک حوزه انتخابیه است، مشخص می شود.
استفاده از دستگاه های ثبت بیومتریک رای دهندگان که یکی از شروط احزاب برای جلوگیری از تقلب بود و مقرر بود برای تأمین شفافیت هفدهمین دوره انتخابات مجلس در تاریخ افغانستان استفاده شود خود در برخی شعب مشکل ساز شد و از بیشتر استان ها گزارش شد که کارکرد این سیستم اجرای درستی نداشت.
همچنین در برخی شعب رای گیری از جمله در شهر کابل پایتخت افغانستان، مواد انتخاباتی با چهار ساعت تأخیر به این مراکز رسید یا در برخی دیگر از شعب مجریان کمیسیون به وقت حضور نیافتند.
«عبدالبدیع صیاد» رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان ساعت 12 و 30 دقیقه امروز در یک نشست مطبوعاتی حضور یافت و بروز این مشکلات را تایید کرد و گفت که در برخی شعبه ها ، کارمندانی که از وزارت آموزش و پرورش از جمله معلمان استخدام شده بودند، پای صندوق حضور نیافتند و در برخی مراکز هم دستگاه بیومتریک و فهرست رای دهندگان با مشکل مواجه شد.
وی افزود که در مراکزی که انتخابات با سه ساعت تأخیر آغاز شد روند انتخابات تا ساعت 20 امشب ادامه خواهد یافت و در مراکزی که تا ساعت 13 روند رای گیری آغاز نشد کار رای گیری فردا انجام خواهد شد.
«نعمت احمدی» از استان بدخشان گزارش داده است که در برخی مراکز این استان حدود 500 رای دهنده در ساعت 13 و 36 دقیقه در صف ایستادند اما تنها 20 نفر قادر به رای دهی شدند و روند رای گیری بسیار به کندی پیش رفته است.
برخی رسانه های افغانستان که مسیرهای ویژه ای را برای شکایت مردم در صفحات اجتماعی باز کرده اند ، گزارش می دهند که تاکنون هفت هزار شکایت از کم کاری و ضعف مدیریت کمیسیون انتخابات ثبت کرده اند.
«محمد ناطقی» یکی از نمایندگان احزاب سیاسی افغانستان یک بار دیگر کمیسیون انتخابات را به ناتوانی و نداشتن ظرفیت لازم برای اجرای وظایف متهم کرد و گفت که گزارش هایی که تاکنون رسیده ، همه از بی کفایتی کمیسیون انتخابات است.
وی گفت که مردم در پشت صندوق ها حضور گسترده یافته اند و در صف های طولانی منتظر استفاده از حق رای خود هستند اما در مرکز رای دهی یا مواد انتخاباتی نرسیده یا هم دستگاه های بیومتریک و فهرست رای دهندگان مشکل دارد.
ناطقی از کمیسیون خواست که هر چه زودتر این مشکلات را برطرف کنند و نگذارند مردم از انتظار در صف ها خسته شوند و بدون استفاده از رای شعب را ترک کنند.
«علی رضا روحانی» سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی افغانستان هم ساعت 15 و 38 دقیقه در کنفرانس مطبوعاتی در کابل گفت که باز شدن مراکز رای دهی ساعت ها با تأخیر انجام شد، نرسید مواد لازم در زمان معین، کار نکردن درست دستگاه های بیومتریک در برخی مراکز از چالش های جدی کمیسیون انتخابات در امروز بود.
وی گفت که ممانعت از حضور شماری از ناظران در برخی مراکز رای گیری، جلوگیری از حضور نمایندگان کمیسیون شکایت های انتخاباتی و عدم همکاری لازم با آنها در شماری از مراکز ، کوتاهی های کمیسیون انتخابات را نشان می دهد.
وی گفت که این چالش ها جدی و قابل توجه است و اگر کمیسیون برای رفع آن اقدام جدی و عاجل نکند، می تواند شفافیت انتخابات را زیر سوال ببرد.
«سلیمان حسینی» استاد دانشگاه نیز از کمیسیون انتخابات انتقاد کرد و تمام مشکلات را ناشی از کارکرد ناسالم کارمندان کمیسیون دانست و تاکید کرد که آنها آشنایی با دستگاه های بیومتریک نداشته اند.
انتخابات امروز مجلس افغانستان سومین دور از این نوع انتخابات پس از سقوط طالبان در سال 2001 میلادی و هفدهمین دور مجلس از زمان تشکیل قوه مقننه در افغانستان است.
مجلس افغانستان 250 کرسی دارد که دو هزار و 563 نامزد برای نشستن بر این کرسی ها رقابت می کنند و هشت میلیون و 800 هزار رای دهنده اعلام آمادگی کرده اند که هر یک از آنها از میان این تعداد نامزد یک تن را راهی مجلس کنند.
آساق*291*1104*1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

ابراز نگرانی سازمان ملل درباره معیارهای محاکمه‌ جمعی در بحرین
سازمان ملل ضمن ابراز نگرانی از محاکمه جمعی در بحرین تاکید کرد، این محاکمه با استاندارهای جهانی محاکمه‌های عادلانه تطابق ندارد.
دلیل تاخیر در جانمایی غرفه های نمایشگاه کتاب چه بود
تهران - ایرنا - کمتر از یک هفته تا شروع سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران باقی است، ناشران عمومی تازه جانمایی خود را آغاز کرده اند هرچند مسئولان این نمایشگاه علت تاخیر را تعطیلات طولانی نوروزی ،برگزاری مسابقات قرآن درمحل مصلا عنوان می کنند اما آنها این نوید را هم داده اند که این رویداد بدون تاخیر و با حضور همه ناشران آغاز شود.
هند در هشداری به پاکستان: دهلی‌نو ˮمادر بمب‌های هسته‌ایˮ را دارد
نارندا مودی، نخست وزیر هند در اظهاراتی مدعی شد، هند "مادر بمب‌های هسته‌ای" را دارد.
برنامه اکران فیلم‌های مرمت شده درجشنواره جهانی فیلم فجر
تهران - ایرنا - برنامه نمایش «فیلم‌های کلاسیک مرمت شده» شامل آثار ایرانی و خارجی در سی‌و‌هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجراعلام شد.
نتانیاهو مدعی شد: اورشلیم پایتخت ابدی ماست
نخست وزیر رژیم صهیونیستی پس از آنکه از سوی رئیس این رژیم برای پنجمین بار مامور تشکیل کابینه جدید شد، مدعی شد، "از "اورشلیم، پایتخت ابدی" ما نور بزرگی ساطع می‌شود."
25 میلیارد ریال کمک مردمی به نفع سیل‌زدگان جمع آوری شد
تهران – ایرنا – همزمان با گردهمایی اکران فیلم «غلامرضا تختی» برای مردم سیل زده کشورمان بیش از 25 میلیارد و سیصد میلیون ریال کمک‎های مردمی جمع آوری و تحویل سازمان هلال احمر شد.
مرگ 2 نفر بر اثر مصرف مشروبات الکلی دست‌ساز در ابهر
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان ابهر از جان باختن دو شهروند ابهری بر اثر مصرف مشروبات الکلی دست‌ساز خبر داد.
وکیل مدافع و قصرشیرین مجوز نمایش گرفتند
تهران – ایرنا - شورای پروانه نمایش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای فیلم های سینمایی « قصر شیرین» و «وکیل مدافع» پروانه نمایش صادر کرد.
مریض بدحال هواپیمای روسی را در مهرآباد به زمین نشاند
رئیس اورژانس تهران از فرود اضطراری هواپیمای روسی در تهران و انتقال یکی از مسافرانش به بیمارستان خبر داد.
فیلم های تلویزیون برای آخر هفته  خانواده‌ها
تهران - ایرنا - فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی و انیمیشن «کمال الملک »، «ملک سلیمان»، «گل های داوودی»، «نود دقیقه زندگی»، «آخرین موج »، «من و جمعه»، «پی 22»، «تعقیب کوبنده»، «کمیته مجازات»، «کلبه هورنر» پنج شنبه و جمعه از شبکه‌های سیما روی آنتن می‌رود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پدران و مادران! «بهوش و بگوش»
«همه دست در دست هم دهیم و جوانان را درک کرده و دریابیم؛ اینان پاره تن خودمان و آینده‌سازان ایران سرافرازمان هستند.»
ویدئو - باتلاق‌های خانگی، یادگار سیل برای گلستان
حدود یک ماه از سیل در برخی شهرها و روستاهای استان گلستان می‌گذرد، اما هنوز نشانه‌های آن باقی مانده است. دو روستای « میرزا علی یلقی» و «سلاق‌یلقی» از توابع شهرستان آق‌قلا در سیل فروردین ماه، دچار آسیب‌های زیادی در ساختمان‌ها، زمین‌های کشاورزی و مدرسه شده‌اند. یکی از مهم‌ترین مشکلات فعلی مردم این روستاها، باقی‌مانده‌های گل و لای و فاضلاب است.
10 دلیل مهم برای خوردن پروتئین‌ها
مطالعات زیادی نشان داده‌اند رژیم‌های غذایی پُرپروتئین، برای کاهش وزن و سلامت متابولیسم اهمیت دارند.
مجبور باشیم «اینستاگرام» را فیلتر خواهیم کرد
معاون امور فضای مجازی دادستان کل کشور گفت: دولت اگر مسیری پیش رو دارد به جز فیلترینگ اینستاگرام این شیوه را در پیش بگیرد و روی فعالیت‌های اینستاگرام اعمال حاکمیت کند؛ چنانچه مسیری برای نظارت وجود ندارد، مجبورخواهیم شد اینستاگرام را فیلتر کنیم.
پالایشگاه های هند از اوپک، مکزیک و آمریکا نفت می خرند
دهلی نو-ایرنا- مقامات آگاه اعلام کردند که در صورت تشدید تحریم های آمریکا علیه ایران در ماه آینده، پالایشگاه های هندی قصد دارند سفارشات نفتی خود را از دیگر کشورهای عضو سازمان اوپک، مکزیک و آمریکا افزایش دهند.
دیلی تایمز: اقدام آمریکا علیه سپاه، ایران را از اهداف راهبردی خود دور نمی کند
رهبر کره شمالی احتمالا هفته آینده به روسیه می رود
کره شمالی خواستار حذف پمپئو از مذاکرات هسته ای شد
رئیس اندیشکده پاکستانی: اقدام آمریکا علیه سپاه عاقلانه نیست
اعتصاب سراسری در کشمیر در روز انتخابات پارلمانی هند
آغاز مرحله دوم انتخابات سراسری در 11 ایالت هند
زلزله 6.7 ریشتری تایوان را لرزاند
پالایشگاه های هند از اوپک، مکزیک و آمریکا نفت می خرند
14نفر در بلوچستان پاکستان به قتل رسیدند
سومین همایش جامعه علمی ایرانیان مقیم چین برگزار می شود