تهران اجازه نخواهد داد از خاکش علیه اسلام آباد استفاده شود

16:19 ۱۸۵ روز و ۱۹ ساعت پیش ایرنا 199 0
تهران اجازه نخواهد داد از خاکش علیه اسلام آباد استفاده شود

اسلام آباد - ایرنا - سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان گفت: اجازه نخواهیم داد خاک ایران علیه کشور همسایه پاکستان مورد استفاده (تروریست ها) قرار گیرد.

ایرنا

به گزارش روز شنبه ایرنا، «مهدی هنردوست» در نشست با جمعی از فعالان رسانه ای پاکستان افزود: نگاه به کشورهای منطقه ای به ویژه همسایه در اولویت سیاست خارجی ایران است و دو کشور ایران و پاکستان در سطح منطقه ای و بین المللی دارای اهداف مشترک هستند.
وی با تشریح برخی مشکلات در توسعه روابط دوجانبه، گفت: هر چند ظرفیت های غنی برای گسترش همکاری های اقتصادی بین دو کشور وجود دارد، نبود اطلاعات فعالان اقتصادی دو کشور از طرف مقابل، به مانع اصلی توسعه روابط تبدیل شده است.
سفیر ایران در پاکستان همچنین، همکاری نزدیک بین کشورهای منطقه ای را عامل مهم در رفع مشکلات و چالش ها خواند و گفت: ایران و پاکستان با دارا بودن فرهنگ تاریخ زبان و مذهب مشترک همانند دو عضو یک خانواده هستند.
هنردوست در بخش دیگری از سخنانش، از ایران و پاکستان به عنوان دو کشور مهم اسلامی و همسایه با ظرفیت های فراوان برای تحکیم و تقویت همکاری های منطقه ای مقابل سناریوهای کشورهای بیگانه برعلیه اتحاد و انسجام کشورهای مسلمان و سلطه گر یاد کرد.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان تاکید کرد: به یقین، دامن زدن به اختلافات، شرایط را برای حضور و دخالت بیگانگان در منطقه فراهم می کند.

*** گسترش مبادلات تجاری دوجانبه با وجود مشکلات بانکی
سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان همچنین با اظهار خرسندی از توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور، گفت: میزان مبادلات تجاری بین دو کشور از 500 میلیون دلارطی دو سال گذشته به 1.3 میلیارد دلار رسیده است.
سفیر ایران در پاکستان با بیان اینکه دستاورد اقتصادی با وجود موانع متعدد از جمله نبود کانال های بانکی بین دو کشور حاصل شده است، افزود: اطمینان دارم که آینده روابط اقتصادی بین دو کشور بسیار روشن است و دو کشور می توانند به هدف تجاری پنج میلیارد دلاری برسند.
هنردوست گسترش روابط دوجانبه را به نفع مردم دو کشور خواند و افزود: دو کشور در موضوعات منطقه ای و جهانی با یکدیگر همکاری نزدیک دارند.

*** ظرفیت رسانه های ایران و پاکستان برای گسترش مناسبات
سفیر جمهوری اسلامی ایران با تشریح ظرفیت و توان موثر رسانه ها در راستای نزدیکی دو ملت، گفت: جمهوری اسلامی ایران آماده ارائه فیلم و سریال های ایرانی برای پخش در رسانه های خصوصی پاکستان است.
سفیر ایران با تاکید بر لزوم آشنایی نسل جوان پاکستانی با فرهنگ و هنر ایرانی و زبان فارسی گفت:تعمیق روابط دیرینه فرهنگی، تاریخی زبانی و هنری مشترک می تواند نسل جوان پاکستان را از تاثیر مخرب فرهنگ غربی نجات دهد.
هنردوست همچنین با تبیین توان علمی ایران و رشد علوم مختلف در این کشور، گفت: دانشمندان ایرانی در برخی علوم روز از جمله نانو و بیوتکنولوژی حتی از کشورهای غربی نیز پیشتاز هستند و ایران از انتقال تجربیات خود به دانش پژوهان پاکستانی دریغ نمی کند.
وی به علاقه مندی مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای به ملت مسلمان پاکستان اشاره کرد و گفت: ایشان همیشه از مسئولان ایرانی می خواهند برای گسترش روابط با پاکستان برنامه ریزی و قدم موثر کنند.
سفیر ایران در ادامه با بیان اینکه دو کشور مستحق روابط بهتر در بخش اقتصاد و تجارت هستند، افزود: اگر بتوانیم روابط اقتصادی را گسترش دهیم، به یقین فرصت های جدید شغلی نیز ایجاد شده و این دستاورد، به نفع دو ملت همسایه است.
وی در ادامه گفت:ایران و پاکستان برای امضاء توافقنامه تجارت آزاد تلاش می کنند.

*** گاز ایران و پاکستان و نقش آن در رونق اقتصاد پاکستان
سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان همچنین اجرای خط گاز رسانی از ایران به پاکستان موسوم به «آی - پی» را باعث شکوفایی اقتصاد کشور دانست و گفت: بزرگترین مانع توسعه اقتصاد پاکستان نبود انرژی در این کشور است و ایران به آسانی می تواند این مشکل را برطرف کند.
وی با تشریح برخی فشارها از سوی برخی قدرت های غربی و منطقه ای به پاکستان برای شکست طرح گاز رسانی 'آی -پی'، گفت: نباید منافع خود را فدای منافع غربی ها کنیم.

*** حضور بیگانگان در منطقه، عامل بیشتر مشکلات
هنردوست در ادامه سخنان خود به حضور نامبارک نظامیان کشورهای غربی در منطقه اشاره کرد و گفت: آنچه که ما در افغانستان سوریه و یمن شاهد هستیم، خشونت، قتل عام مردم بیگناه و ویرانی است و این مشکلات به دلیل دخالت کشورهای غربی در امور داخلی این کشورهاست و به یقین، آنها مسئول بحران های منطقه ای هستند.
سفیر ایران گفت: قدرت های غربی عامل تفرقه در منطقه هستند و متاسفانه برخی از کشورهای اسلامی نیز به عامل غرب تبدیل شده اند.
وی با اشاره به توطئه های آمریکا در منطقه گفت: آمریکا با ایران هراسی و اسلام هراسی می خواهد به اهداف منطقه ای خود که همان حمایت و تقویت رژیم صهیونیستی است برسد.
هنردوست با اشاره به سیاست ضد امپریالیسمی و ضد استکباری جمهوری اسلامی ایران طی چهار دهه اشاره کرد و گفت: آمریکا به دلیل مقاومت مردم و دولت ایران در برابر زورگویی هایش از اهرم تحریم اقتصادی استفاده می کند.
وی با انتقاد از سیاست سود رسانی به آمریکا که از سوی برخی کشورهای عربی در منطقه اجرا می شود گفت: چرا برخی کشورهای اسلامی منافع غرب را به منافع جهان اسلام ترجیح می دهند و پولی را که باید در راه رفاه مسلمانان خرج شود در راستای منافع آمریکا هزینه می کنند و چرا این پولها به جای حمایت از مردم فقیر یمن و دیگر کشورهای اسلامی باید به جیب آمریکا برود؟
هنردوست در بخش دیگری از سخانش در این نشست، به تشریح نقش غرب در اعزام و حضور هزاران تروریست غربی در سوریه، گفت: متاسفانه اشتباهی که برخی از کشورهای اسلامی در سوریه مرتکب شدند در یمن بار دیگر تکرار می کنند.
هنردوست با بیان اینکه مردم ایران تجربه های تلخی از دخالت آمریکا در امور داخلی کشورشان دارند گفت: ایران هیچ گاه به دنبال بمب اتم نبوده و نخواهد بود.

*** خروج یکجانبه آمریکا از برجام
وی با تحریمها و فشارهای آمریکا در 40 سال گذشته اشاره کرد و گفت: پس از 10 سال مذاکره توافقنامه هسته ای ایران حاصل شد اما آمریکا به راحتی این توافقنامه بین المللی را نقض کرد.
سفیر کشورمان در پاکستان افزود: دولتمردان آمریکایی هیچ گاه برای مردم و دولت ایران قابل اعتماد نبوده اند و همیشه علیه جمهوری اسلامی ایران توطئه کرده اند.
وی گفت : آمریکا با ایجاد گروه های تروریستی در خاورمیانه دو کشور عراق و سوریه را به ویرانی کشاند.

*** فرهگ ایرانی در شبه قاره
مهدی هنردوست به نقش فرهنگ ایرانی و زبان فارسی در رشد فرهنگ و زبان در شبه قاره هند اشاره کرد و گفت: نسل جوان درپاکستان اطلاعات بسیاری کمی از زبان فارسی و فرهنگ ایرانی دارد.
وی سعدی و حافظ را شاعران کل جهان اسلام خواند و گفت: متاسفانه حذف تدریجی فارسی از شبه قاره و جایگزین شدن انگلیسی به جای آن با اهداف سیاسی صورت گرفته بود.
وی به مشکلات مرزی بین دو کشور اشاره کرد و گفت: هر دو کشور باید با اقدامات و تدابیری قاطع جلوی اشرار، قاچاقچیان مواد مخدر و قاچاقچیان انسان را بگیرند تا مرزهای امنی داشته باشند.
هنردوست بر تعمیق ارتباط مردمی بین دو کشور تاکید کرد و گفت:آنچه که باعث گسترش روابط سیاسی و اقتصادی بین دو کشور می شود گسترش رفت و آمدهای مردمی بین ان دو کشور است و ایران و پاکستان به دلیل داشتن برخی مزیت ها از جمله حق همسایگی می توانند از ظرفیتهای فیمابین استفاده کنند.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان در خصوص طرح کریدور اقتصادی مشترک چین و پاکستان نیز گفت: طرح سی پک نقش مهمی در توسعه اقتصادی و شکوفایی منطقه ای خواهد داشت و جمهوری اسلامی ایران مخالفتی با حضور کشورهای عربی در این طرح ندارد.
آساق**6125**1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

فیلتر اینستاگرام فعلا در دستور نیست
دبیر شورای عالی فضای مجازی می‌گوید رفتار اخیر اینستاگرام محکوم است ولی فعلا محدودسازی در دستور نیست.
اعترافات قاتل مرد دلارفروش
مردی که با شلیک گلوله به دلارفروشی او را به قتل رسانده بود وقتی پای میز محاکمه رفت توضیح داد که چطور فقر پدر و مهاجرت مادرش زندگی او را نابود و او را به یک قاتل تبدیل کرد.
خداحافظی دو کره‌ای معروف از بازار ایران
بازار لوازم خانگی همچنان روزهای پرالتهابی را می‌گذراند و به اذعان متقاضیان خرید لوازم خانگی، گرانی در این بازار بیداد می‌کند. گرایش خریداران به خرید لوازم خانگی خارجی به‌ویژه تولیدات دو برند «ال‌جی» و «سامسونگ» به‌حدی است که بعضا برخی خانواده‌ها حاضر به پرداخت چندین برابر قیمت واقعی یکی از لوازم خانگی این دو برند هستند.
صعود ملی پوشان اسنوکر ایران به مرحله حذفی رقابت‌های آسیایی
رقابت‌های اسنوکر ده توپ تور رنکینگ آسیایی در مرحله گروهی انجام شد و نمایندگان ایران موفق شدند به مرحله حذفی صعود کنند.
مشخص شدن نتیجه تایم تریل تیمی قهرمانی آسیا یک روز پس از برگزاری مسابقه- ایران آخر شد
پس از یک روز از برگزاری ماده تایم تریل تیمی دوچرخه سواری جاده قهرمانی آسیا مشخص شد تیم ایران آخر شده است.
جستجو برای نجات 4 خدمه لنج غرق شده در خلیج فارس ادامه دارد
بوشهر- ایرنا - رئیس اداره حفاظت و ایمنی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر گفت: جستجو برای یافتن و نجات 4 خدمه شناوری که ساعت 9.30دقیقه روز سه شنبه در آب های سرزمینی خلیج فارس واژگون شده بود توسط این اداره کل ادامه دارد.
پایان مسابقات گرنک با عنوان ۱۴ و ۲۶ شطرنج‌بازان ایران
نمایندگان شطرنج ایران در مسابقات بزرگ بین‌المللی «گرنک» آلمان عناوین چهاردهم و بیست و ششم را به دست آوردند.
تصادف اتوبوس در کرمان یک کشته و 11زخمی برجا گذاشت
کرمان - ایرنا - مدیر مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان کرمان گفت: بر اثر برخورد اتوبوس با کامیون در محور باغین به جوپار این استان یک نفر کشته و 11 نفر زخمی شدند.
رقابت‌های تیراندازی جام جهانی چین- سبقت‌اللهی فینالیست شد
گلنوش سبقت‌اللهی در تپانچه بادی بانوان رقابت‌های تیراندازی جام جهانی و کسب سهمیه المپیک فینالیست شد.
دومین سهمیه المپیک در تیراندازی پرید- سبقت اللهی هشتم شد
گلنوش سبقت اللهی در فینال تپانچه بادی مسابقات تیراندازی جام جهانی و کسب سهمیه المپیک در چین هشتم شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

واکنش سخنگوی ذوب آهن به پرسپولیسی شدن مظاهری
جمشیدی گفت: در مورد مظاهری هم هنوز هیچ صحبتی نشده، ولی این بازیکن قراردادش در پایان فصل تمام می‌شود و می‌تواند به هر تیمی برود.
ایستاده در گرای صفر نفتی
بر اساس آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی در مورد وضعیت بازار انرژی جهان، آمار مربوط به صادرات نفت ایران در ماه گذشته بالغ بر ۱.۸ میلیون بشکه بوده است.
آخرین وضعیت تورج لارودی و حسن حبیبی
دبیر فدراسیون پزشکی ورزشی درباره آخرین وضعیت تورج لارودی گفت: هرچند این پیشکسوت عرصه رسانه و کارشناس کشتی دچار بیماری عصبی و عضلانی است و فرمان اعصاب به درستی به عضلات نمی رسد، اما تلاش پزشکان بر این است تا بیماری او را کنترل کنند.
دبیر فدراسیون بدنسازی: امیدوارم به قهرمانی آسیا اعزام شویم- نظارت بر باشگاه‌ها بر عهده ما نیست
دبیر فدراسیون بدنسازی می‌گوید نظارت بر باشگاه‌های بدنسازی و برخورد با متخلفین فروش مکمل‌های غیرقانونی بر عهده ما نیست و ادارات کل ورزش و جوانان مسئولیت این کار را بر عهده دارند.
سرقت خانوادگی با نوزاد یک ساله
ماموران انتظامی مشهد با حضور در محل سرقت زن جوانی را دستگیر کردند که نوزادی یک ساله داخل کالسکه را نیز با وسایل سرقتی حمل می کرد و در حال فرار بود.
انفجار موتور مظنون اماخالی از مواد منفجره توسط پلیس سریلانکا
50 کارگرمعدن در رانش زمین در میانمار مدفون شدند
ارتباطی میان انفجارهای تروریستی کلمبو و کرایست‌چرچ وجود ندارد
اذعان نخست وزیر سریلانکا به ضعف مدیریت اطلاعات
نظربایف، برای انتخابات ریاست جمهوری قزاقستان نامزد معرفی کرد
زمین لرزه 6.1 ریشتری شمال شرق هند را لرزاند
65 درصد آسیب دیدگان از انفجار مین در افغانستان کودکان هستند
بازگشت به اتحادهای دوران جنگ سرد
فرانس 24: جنوبشرق آسیا از مهمترین اهداف داعش در آینده است
انتقاد احزاب هند از سکوت دولت در خصوص لغو معافیت خرید نفت ایران