تهران اجازه نخواهد داد از خاکش علیه اسلام آباد استفاده شود

16:19 ۲۳ روز و ۱۳ ساعت پیش ایرنا 72 0
تهران اجازه نخواهد داد از خاکش علیه اسلام آباد استفاده شود

اسلام آباد - ایرنا - سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان گفت: اجازه نخواهیم داد خاک ایران علیه کشور همسایه پاکستان مورد استفاده (تروریست ها) قرار گیرد.

ایرنا

به گزارش روز شنبه ایرنا، «مهدی هنردوست» در نشست با جمعی از فعالان رسانه ای پاکستان افزود: نگاه به کشورهای منطقه ای به ویژه همسایه در اولویت سیاست خارجی ایران است و دو کشور ایران و پاکستان در سطح منطقه ای و بین المللی دارای اهداف مشترک هستند.
وی با تشریح برخی مشکلات در توسعه روابط دوجانبه، گفت: هر چند ظرفیت های غنی برای گسترش همکاری های اقتصادی بین دو کشور وجود دارد، نبود اطلاعات فعالان اقتصادی دو کشور از طرف مقابل، به مانع اصلی توسعه روابط تبدیل شده است.
سفیر ایران در پاکستان همچنین، همکاری نزدیک بین کشورهای منطقه ای را عامل مهم در رفع مشکلات و چالش ها خواند و گفت: ایران و پاکستان با دارا بودن فرهنگ تاریخ زبان و مذهب مشترک همانند دو عضو یک خانواده هستند.
هنردوست در بخش دیگری از سخنانش، از ایران و پاکستان به عنوان دو کشور مهم اسلامی و همسایه با ظرفیت های فراوان برای تحکیم و تقویت همکاری های منطقه ای مقابل سناریوهای کشورهای بیگانه برعلیه اتحاد و انسجام کشورهای مسلمان و سلطه گر یاد کرد.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان تاکید کرد: به یقین، دامن زدن به اختلافات، شرایط را برای حضور و دخالت بیگانگان در منطقه فراهم می کند.

*** گسترش مبادلات تجاری دوجانبه با وجود مشکلات بانکی
سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان همچنین با اظهار خرسندی از توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور، گفت: میزان مبادلات تجاری بین دو کشور از 500 میلیون دلارطی دو سال گذشته به 1.3 میلیارد دلار رسیده است.
سفیر ایران در پاکستان با بیان اینکه دستاورد اقتصادی با وجود موانع متعدد از جمله نبود کانال های بانکی بین دو کشور حاصل شده است، افزود: اطمینان دارم که آینده روابط اقتصادی بین دو کشور بسیار روشن است و دو کشور می توانند به هدف تجاری پنج میلیارد دلاری برسند.
هنردوست گسترش روابط دوجانبه را به نفع مردم دو کشور خواند و افزود: دو کشور در موضوعات منطقه ای و جهانی با یکدیگر همکاری نزدیک دارند.

*** ظرفیت رسانه های ایران و پاکستان برای گسترش مناسبات
سفیر جمهوری اسلامی ایران با تشریح ظرفیت و توان موثر رسانه ها در راستای نزدیکی دو ملت، گفت: جمهوری اسلامی ایران آماده ارائه فیلم و سریال های ایرانی برای پخش در رسانه های خصوصی پاکستان است.
سفیر ایران با تاکید بر لزوم آشنایی نسل جوان پاکستانی با فرهنگ و هنر ایرانی و زبان فارسی گفت:تعمیق روابط دیرینه فرهنگی، تاریخی زبانی و هنری مشترک می تواند نسل جوان پاکستان را از تاثیر مخرب فرهنگ غربی نجات دهد.
هنردوست همچنین با تبیین توان علمی ایران و رشد علوم مختلف در این کشور، گفت: دانشمندان ایرانی در برخی علوم روز از جمله نانو و بیوتکنولوژی حتی از کشورهای غربی نیز پیشتاز هستند و ایران از انتقال تجربیات خود به دانش پژوهان پاکستانی دریغ نمی کند.
وی به علاقه مندی مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای به ملت مسلمان پاکستان اشاره کرد و گفت: ایشان همیشه از مسئولان ایرانی می خواهند برای گسترش روابط با پاکستان برنامه ریزی و قدم موثر کنند.
سفیر ایران در ادامه با بیان اینکه دو کشور مستحق روابط بهتر در بخش اقتصاد و تجارت هستند، افزود: اگر بتوانیم روابط اقتصادی را گسترش دهیم، به یقین فرصت های جدید شغلی نیز ایجاد شده و این دستاورد، به نفع دو ملت همسایه است.
وی در ادامه گفت:ایران و پاکستان برای امضاء توافقنامه تجارت آزاد تلاش می کنند.

*** گاز ایران و پاکستان و نقش آن در رونق اقتصاد پاکستان
سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان همچنین اجرای خط گاز رسانی از ایران به پاکستان موسوم به «آی - پی» را باعث شکوفایی اقتصاد کشور دانست و گفت: بزرگترین مانع توسعه اقتصاد پاکستان نبود انرژی در این کشور است و ایران به آسانی می تواند این مشکل را برطرف کند.
وی با تشریح برخی فشارها از سوی برخی قدرت های غربی و منطقه ای به پاکستان برای شکست طرح گاز رسانی 'آی -پی'، گفت: نباید منافع خود را فدای منافع غربی ها کنیم.

*** حضور بیگانگان در منطقه، عامل بیشتر مشکلات
هنردوست در ادامه سخنان خود به حضور نامبارک نظامیان کشورهای غربی در منطقه اشاره کرد و گفت: آنچه که ما در افغانستان سوریه و یمن شاهد هستیم، خشونت، قتل عام مردم بیگناه و ویرانی است و این مشکلات به دلیل دخالت کشورهای غربی در امور داخلی این کشورهاست و به یقین، آنها مسئول بحران های منطقه ای هستند.
سفیر ایران گفت: قدرت های غربی عامل تفرقه در منطقه هستند و متاسفانه برخی از کشورهای اسلامی نیز به عامل غرب تبدیل شده اند.
وی با اشاره به توطئه های آمریکا در منطقه گفت: آمریکا با ایران هراسی و اسلام هراسی می خواهد به اهداف منطقه ای خود که همان حمایت و تقویت رژیم صهیونیستی است برسد.
هنردوست با اشاره به سیاست ضد امپریالیسمی و ضد استکباری جمهوری اسلامی ایران طی چهار دهه اشاره کرد و گفت: آمریکا به دلیل مقاومت مردم و دولت ایران در برابر زورگویی هایش از اهرم تحریم اقتصادی استفاده می کند.
وی با انتقاد از سیاست سود رسانی به آمریکا که از سوی برخی کشورهای عربی در منطقه اجرا می شود گفت: چرا برخی کشورهای اسلامی منافع غرب را به منافع جهان اسلام ترجیح می دهند و پولی را که باید در راه رفاه مسلمانان خرج شود در راستای منافع آمریکا هزینه می کنند و چرا این پولها به جای حمایت از مردم فقیر یمن و دیگر کشورهای اسلامی باید به جیب آمریکا برود؟
هنردوست در بخش دیگری از سخانش در این نشست، به تشریح نقش غرب در اعزام و حضور هزاران تروریست غربی در سوریه، گفت: متاسفانه اشتباهی که برخی از کشورهای اسلامی در سوریه مرتکب شدند در یمن بار دیگر تکرار می کنند.
هنردوست با بیان اینکه مردم ایران تجربه های تلخی از دخالت آمریکا در امور داخلی کشورشان دارند گفت: ایران هیچ گاه به دنبال بمب اتم نبوده و نخواهد بود.

*** خروج یکجانبه آمریکا از برجام
وی با تحریمها و فشارهای آمریکا در 40 سال گذشته اشاره کرد و گفت: پس از 10 سال مذاکره توافقنامه هسته ای ایران حاصل شد اما آمریکا به راحتی این توافقنامه بین المللی را نقض کرد.
سفیر کشورمان در پاکستان افزود: دولتمردان آمریکایی هیچ گاه برای مردم و دولت ایران قابل اعتماد نبوده اند و همیشه علیه جمهوری اسلامی ایران توطئه کرده اند.
وی گفت : آمریکا با ایجاد گروه های تروریستی در خاورمیانه دو کشور عراق و سوریه را به ویرانی کشاند.

*** فرهگ ایرانی در شبه قاره
مهدی هنردوست به نقش فرهنگ ایرانی و زبان فارسی در رشد فرهنگ و زبان در شبه قاره هند اشاره کرد و گفت: نسل جوان درپاکستان اطلاعات بسیاری کمی از زبان فارسی و فرهنگ ایرانی دارد.
وی سعدی و حافظ را شاعران کل جهان اسلام خواند و گفت: متاسفانه حذف تدریجی فارسی از شبه قاره و جایگزین شدن انگلیسی به جای آن با اهداف سیاسی صورت گرفته بود.
وی به مشکلات مرزی بین دو کشور اشاره کرد و گفت: هر دو کشور باید با اقدامات و تدابیری قاطع جلوی اشرار، قاچاقچیان مواد مخدر و قاچاقچیان انسان را بگیرند تا مرزهای امنی داشته باشند.
هنردوست بر تعمیق ارتباط مردمی بین دو کشور تاکید کرد و گفت:آنچه که باعث گسترش روابط سیاسی و اقتصادی بین دو کشور می شود گسترش رفت و آمدهای مردمی بین ان دو کشور است و ایران و پاکستان به دلیل داشتن برخی مزیت ها از جمله حق همسایگی می توانند از ظرفیتهای فیمابین استفاده کنند.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان در خصوص طرح کریدور اقتصادی مشترک چین و پاکستان نیز گفت: طرح سی پک نقش مهمی در توسعه اقتصادی و شکوفایی منطقه ای خواهد داشت و جمهوری اسلامی ایران مخالفتی با حضور کشورهای عربی در این طرح ندارد.
آساق**6125**1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

پافشاری لالیگا بر برگزاری دیدار در آمریکا
خاویر تباس، رئیس لالیگا بر موضعش در برگزاری دیدارهای لالیگا در آمریکا پافشاری کرد و تاکید کرد که این اتفاق رخ خواهد داد.
گلر رئال مادرید تحت عمل جراحی قرار گرفت
کیلور ناواس، گلر رئال مادرید تحت عمل جراحی زانو قرار گرفت.
مهاجم لیورپول متهم به شرط‌بندی شد
مهاجم انگلیسی لیورپول متهم به شرط بندی شد.
شاید از وزارت فشار آوردند بازیِ استقلال لغو شود
مسؤول کمیته مسابقات سازمان لیگ توضیحاتی درباره لغو دیدار استقلال و پدیده و همچنین دادن کاپ قهرمانی سوپرجام به پرسپولیس داد.
کاریکاتور: بر اعصابت مسلط باش هیگواین!
هیگواین در دیدار مقابل یوونتوس از زمین اخراج شد.
باقری: مدیران سابق پرسپولیس اشتباه کرده‌اند
مربی تیم فوتبال پرسپولیس می‌گوید تیمش حسرت قهرمان نشدن در آسیا را نمی‌خورد چرا که فوتبال ادامه دارد.
گزارش نود؛ پرسپولیس- کاشیما از کرمانشاه تا آزادی
عادل فردوسی‌پور در برنامه این هفته به طور ویژه به فینال لیگ قهرمانان آسیا پرداخت و به دلایل لغو دیدار استقلال و پدیده اشاره کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ادامه جدال توییتری وزرای خارجه ایران و آمریکا - ظریف، سند رو کرد
وزیر امور خارجه ایران با انتشار توییتی به یاوه‌گویی‌های همتای آمریکایی خود واکنش نشان داد.
عفو بین‌الملل مدال آنگ سان سوچی را پس گرفت
سازمان عفو بین‌الملل جایزه اعطایی خود را از آنگ سان سوچی که عملا رهبری میانمار را برعهده دارد، پس می‌گیرد.
کاری که خواندن قرآن با دلهایتان می کند
حدیث رسول اکرم(ص) درباره تلاوت قرآن را در اینجا بخوانید.
مبیناعلی‌نسب: خوشحالم دو استاد بزرگ مطرح جهان را شکست دادم
دختر شطرنج‌باز ایرانی که در رقابت‌های قهرمانی بانوان جهان با صعود به دور سوم تاریخ ساز و شگفتی ساز شده بود، خوشحال است که توانسته دو استاد بزرگ مطرح را شکست دهد.
5 هزار حساب جعلی با موجودی5.3 میلیارد دلار در پاکستان کشف شد
عفو بین‌الملل جایزه معتبر «سفیر وجدان» را از سوچی پس گرفت
تحریم ها تاثیری بر قدرت نظامی ایران ندارد
دومین سفر مامور ویژه آمریکا برای صلح افغانستان، تکرار آغاز
چین به بزرگترین وارد کننده گاز طبیعی جهان تبدیل می شود
در حمله هوایی آمریکا به افغانستان هفت غیرنظامی کشته شدند
پاکستان خواستار از سرگیری مذاکرات خط لوله گاز با ایران شد
تهران و اسلام آباد با ارز محلی تجارت کنند
چین بی توجه به تحریم های آمریکا به همکاری با ایران ادامه دهد
آمریکا: کره شمالی هنوز ده ها پایگاه موشکی اعلام نشده دارد