تهران اجازه نخواهد داد از خاکش علیه اسلام آباد استفاده شود

16:19 ۹۵ روز و ۱۳ ساعت پیش ایرنا 139 0
تهران اجازه نخواهد داد از خاکش علیه اسلام آباد استفاده شود

اسلام آباد - ایرنا - سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان گفت: اجازه نخواهیم داد خاک ایران علیه کشور همسایه پاکستان مورد استفاده (تروریست ها) قرار گیرد.

ایرنا

به گزارش روز شنبه ایرنا، «مهدی هنردوست» در نشست با جمعی از فعالان رسانه ای پاکستان افزود: نگاه به کشورهای منطقه ای به ویژه همسایه در اولویت سیاست خارجی ایران است و دو کشور ایران و پاکستان در سطح منطقه ای و بین المللی دارای اهداف مشترک هستند.
وی با تشریح برخی مشکلات در توسعه روابط دوجانبه، گفت: هر چند ظرفیت های غنی برای گسترش همکاری های اقتصادی بین دو کشور وجود دارد، نبود اطلاعات فعالان اقتصادی دو کشور از طرف مقابل، به مانع اصلی توسعه روابط تبدیل شده است.
سفیر ایران در پاکستان همچنین، همکاری نزدیک بین کشورهای منطقه ای را عامل مهم در رفع مشکلات و چالش ها خواند و گفت: ایران و پاکستان با دارا بودن فرهنگ تاریخ زبان و مذهب مشترک همانند دو عضو یک خانواده هستند.
هنردوست در بخش دیگری از سخنانش، از ایران و پاکستان به عنوان دو کشور مهم اسلامی و همسایه با ظرفیت های فراوان برای تحکیم و تقویت همکاری های منطقه ای مقابل سناریوهای کشورهای بیگانه برعلیه اتحاد و انسجام کشورهای مسلمان و سلطه گر یاد کرد.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان تاکید کرد: به یقین، دامن زدن به اختلافات، شرایط را برای حضور و دخالت بیگانگان در منطقه فراهم می کند.

*** گسترش مبادلات تجاری دوجانبه با وجود مشکلات بانکی
سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان همچنین با اظهار خرسندی از توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور، گفت: میزان مبادلات تجاری بین دو کشور از 500 میلیون دلارطی دو سال گذشته به 1.3 میلیارد دلار رسیده است.
سفیر ایران در پاکستان با بیان اینکه دستاورد اقتصادی با وجود موانع متعدد از جمله نبود کانال های بانکی بین دو کشور حاصل شده است، افزود: اطمینان دارم که آینده روابط اقتصادی بین دو کشور بسیار روشن است و دو کشور می توانند به هدف تجاری پنج میلیارد دلاری برسند.
هنردوست گسترش روابط دوجانبه را به نفع مردم دو کشور خواند و افزود: دو کشور در موضوعات منطقه ای و جهانی با یکدیگر همکاری نزدیک دارند.

*** ظرفیت رسانه های ایران و پاکستان برای گسترش مناسبات
سفیر جمهوری اسلامی ایران با تشریح ظرفیت و توان موثر رسانه ها در راستای نزدیکی دو ملت، گفت: جمهوری اسلامی ایران آماده ارائه فیلم و سریال های ایرانی برای پخش در رسانه های خصوصی پاکستان است.
سفیر ایران با تاکید بر لزوم آشنایی نسل جوان پاکستانی با فرهنگ و هنر ایرانی و زبان فارسی گفت:تعمیق روابط دیرینه فرهنگی، تاریخی زبانی و هنری مشترک می تواند نسل جوان پاکستان را از تاثیر مخرب فرهنگ غربی نجات دهد.
هنردوست همچنین با تبیین توان علمی ایران و رشد علوم مختلف در این کشور، گفت: دانشمندان ایرانی در برخی علوم روز از جمله نانو و بیوتکنولوژی حتی از کشورهای غربی نیز پیشتاز هستند و ایران از انتقال تجربیات خود به دانش پژوهان پاکستانی دریغ نمی کند.
وی به علاقه مندی مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای به ملت مسلمان پاکستان اشاره کرد و گفت: ایشان همیشه از مسئولان ایرانی می خواهند برای گسترش روابط با پاکستان برنامه ریزی و قدم موثر کنند.
سفیر ایران در ادامه با بیان اینکه دو کشور مستحق روابط بهتر در بخش اقتصاد و تجارت هستند، افزود: اگر بتوانیم روابط اقتصادی را گسترش دهیم، به یقین فرصت های جدید شغلی نیز ایجاد شده و این دستاورد، به نفع دو ملت همسایه است.
وی در ادامه گفت:ایران و پاکستان برای امضاء توافقنامه تجارت آزاد تلاش می کنند.

*** گاز ایران و پاکستان و نقش آن در رونق اقتصاد پاکستان
سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان همچنین اجرای خط گاز رسانی از ایران به پاکستان موسوم به «آی - پی» را باعث شکوفایی اقتصاد کشور دانست و گفت: بزرگترین مانع توسعه اقتصاد پاکستان نبود انرژی در این کشور است و ایران به آسانی می تواند این مشکل را برطرف کند.
وی با تشریح برخی فشارها از سوی برخی قدرت های غربی و منطقه ای به پاکستان برای شکست طرح گاز رسانی 'آی -پی'، گفت: نباید منافع خود را فدای منافع غربی ها کنیم.

*** حضور بیگانگان در منطقه، عامل بیشتر مشکلات
هنردوست در ادامه سخنان خود به حضور نامبارک نظامیان کشورهای غربی در منطقه اشاره کرد و گفت: آنچه که ما در افغانستان سوریه و یمن شاهد هستیم، خشونت، قتل عام مردم بیگناه و ویرانی است و این مشکلات به دلیل دخالت کشورهای غربی در امور داخلی این کشورهاست و به یقین، آنها مسئول بحران های منطقه ای هستند.
سفیر ایران گفت: قدرت های غربی عامل تفرقه در منطقه هستند و متاسفانه برخی از کشورهای اسلامی نیز به عامل غرب تبدیل شده اند.
وی با اشاره به توطئه های آمریکا در منطقه گفت: آمریکا با ایران هراسی و اسلام هراسی می خواهد به اهداف منطقه ای خود که همان حمایت و تقویت رژیم صهیونیستی است برسد.
هنردوست با اشاره به سیاست ضد امپریالیسمی و ضد استکباری جمهوری اسلامی ایران طی چهار دهه اشاره کرد و گفت: آمریکا به دلیل مقاومت مردم و دولت ایران در برابر زورگویی هایش از اهرم تحریم اقتصادی استفاده می کند.
وی با انتقاد از سیاست سود رسانی به آمریکا که از سوی برخی کشورهای عربی در منطقه اجرا می شود گفت: چرا برخی کشورهای اسلامی منافع غرب را به منافع جهان اسلام ترجیح می دهند و پولی را که باید در راه رفاه مسلمانان خرج شود در راستای منافع آمریکا هزینه می کنند و چرا این پولها به جای حمایت از مردم فقیر یمن و دیگر کشورهای اسلامی باید به جیب آمریکا برود؟
هنردوست در بخش دیگری از سخانش در این نشست، به تشریح نقش غرب در اعزام و حضور هزاران تروریست غربی در سوریه، گفت: متاسفانه اشتباهی که برخی از کشورهای اسلامی در سوریه مرتکب شدند در یمن بار دیگر تکرار می کنند.
هنردوست با بیان اینکه مردم ایران تجربه های تلخی از دخالت آمریکا در امور داخلی کشورشان دارند گفت: ایران هیچ گاه به دنبال بمب اتم نبوده و نخواهد بود.

*** خروج یکجانبه آمریکا از برجام
وی با تحریمها و فشارهای آمریکا در 40 سال گذشته اشاره کرد و گفت: پس از 10 سال مذاکره توافقنامه هسته ای ایران حاصل شد اما آمریکا به راحتی این توافقنامه بین المللی را نقض کرد.
سفیر کشورمان در پاکستان افزود: دولتمردان آمریکایی هیچ گاه برای مردم و دولت ایران قابل اعتماد نبوده اند و همیشه علیه جمهوری اسلامی ایران توطئه کرده اند.
وی گفت : آمریکا با ایجاد گروه های تروریستی در خاورمیانه دو کشور عراق و سوریه را به ویرانی کشاند.

*** فرهگ ایرانی در شبه قاره
مهدی هنردوست به نقش فرهنگ ایرانی و زبان فارسی در رشد فرهنگ و زبان در شبه قاره هند اشاره کرد و گفت: نسل جوان درپاکستان اطلاعات بسیاری کمی از زبان فارسی و فرهنگ ایرانی دارد.
وی سعدی و حافظ را شاعران کل جهان اسلام خواند و گفت: متاسفانه حذف تدریجی فارسی از شبه قاره و جایگزین شدن انگلیسی به جای آن با اهداف سیاسی صورت گرفته بود.
وی به مشکلات مرزی بین دو کشور اشاره کرد و گفت: هر دو کشور باید با اقدامات و تدابیری قاطع جلوی اشرار، قاچاقچیان مواد مخدر و قاچاقچیان انسان را بگیرند تا مرزهای امنی داشته باشند.
هنردوست بر تعمیق ارتباط مردمی بین دو کشور تاکید کرد و گفت:آنچه که باعث گسترش روابط سیاسی و اقتصادی بین دو کشور می شود گسترش رفت و آمدهای مردمی بین ان دو کشور است و ایران و پاکستان به دلیل داشتن برخی مزیت ها از جمله حق همسایگی می توانند از ظرفیتهای فیمابین استفاده کنند.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان در خصوص طرح کریدور اقتصادی مشترک چین و پاکستان نیز گفت: طرح سی پک نقش مهمی در توسعه اقتصادی و شکوفایی منطقه ای خواهد داشت و جمهوری اسلامی ایران مخالفتی با حضور کشورهای عربی در این طرح ندارد.
آساق**6125**1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

شکست بارسلونای بدون مسی در کوپا دل ری
بارسلونا در غیاب ستاره‌اش در دیدار رفت مرحله یک چهارم نهایی کوپا دل ری مغلوب سویا شد.
ویژگی تیم برانکو: ۲۷ بازیکن در سه گروه
برانکو بازیکنان پرسپولیس را به سه گروه تقسیم کرده. یک گروه برای حضور در ترکیب اصلی رقابت‌ می‌کنند. گروه دوم به عنوان ذخیره به ترکیب می‌آیند و گروه سوم، جوان‌هایی که شانسی برای فیکس شدن ندارند.
حمایت هنرپیشه مشهور سینما از تیم‌ ملی
بازیگر سینما و تلویزیون معتقد است برخی حاضرند تیم ملی ایران ببازد، تا آن‌ها به مقصودشان برسند!
رتبه اول ایران در کشف مواد مخدر
مدیرکل دفتر سازمان ملل در وین و مدیر اجرایی مقابله با مواد مخدر و جرم روز چهارشنبه در دیدار با ناصر سراج، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پایتخت اتریش با اشاره به اهمیت همکاری‌های دو طرف تصریح کرد که ایران در کشف مواد مخدر رتبه اول را در دنیا دارد.
چند نکته برای رهایی از خستگی مداوم
احساس خستگی پس از گذراندن یک روز کاری سخت، طبیعی است اما درصورتیکه با وجود خواب کافی شبانه، خستگی‌تان برطرف نمی‌شود لازم است عوامل نهفته و موثر در بروز و تداوم این خستگی مورد بررسی قرار گیرد.
سهمیه‌بندی روزانه بنزین زیبنده ملت ایران نیست
نماینده مردم فیروزآباد در مجلس گفت: طرحی که اخیرا مطرح شده و بر اساس آن به هر ایرانی روزی یک لیتر بنزین اختصاص می یابد هنوز در کمیسیون انرژی طرح نشده است و کار کارشناسی در کمیسیون انرژی بر آن انجام نشده است.وی افزود: اینگونه سهمیه بندی زیبنده ملت ایران نیست از سوی دیگر در هیچ کجای دنیا اینگونه سهمیه بندی انجام نمی‌شود.
چه نوع کالاهایی از روسیه وارد ایران می‌شود؟
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان سمنان گفت: بیشترین واردات روسیه با 75 درصد به تولیدات کارخانه‌ای و محصولات کشاورزی با 19 درصد اختصاص دارد.
توصیه رسول خدا(ص) برای یاد کردن اموات
مردگانتان را که درقبرها آرمیده اند از یاد نبرید. مردگان شما امید احسان شما را دارند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

دوچرخه‌های خودران جای تاکسی‌های اینترنتی را می‌گیرند
به نظر می‌رسد که شرکت اوبر تصمیم گرفته است دوچرخه و اسکوترهای خودران را نیز وارد ناوگان حمل و نقل خود کند.
خصلتی که خداوند آن را دوست دارد
حدیث امام صادق (ع) درباره میانه روی را در اینجا بخوانید.
شکست بارسلونای بدون مسی در کوپا دل ری
بارسلونا در غیاب ستاره‌اش در دیدار رفت مرحله یک چهارم نهایی کوپا دل ری مغلوب سویا شد.
سئول و توکیو از اجلاس سران آمریکا و کره شمالی استقبال کردند
تنش های سیاسی در تایلند افزایش یافت
رهبر کره شمالی به کره جنوبی دعوت شد
پرواز مستقیم ایران و ازبکستان از سرگرفته می شود
پاکستان 100 هزار کیلو گرم  موی انسان به چین صادر کرد
چین به بازرسی فدرال آمریکا از هوآوی اعتراض کرد
هند متحد دفاع موشکی آمریکا در منطقه آسیا اقیانوسیه می‌شود
سود ایران از ترانزیت کالا به افغانستان بیش از پاکستان است
تفاهم نامه توسعه همکاری گردشگری ایران-پاکستان امضا می شود
نخستین سرباز آمریکا در سال جدید میلادی در افغانستان کشته شد