تلاش افراطیون برای اسلام زدایی از هند

16:05 ۲۷ روز و ۱۶ ساعت پیش ایرنا 61 0
تلاش افراطیون برای اسلام زدایی از هند

دهلی نو - ایرنا - گروههای افراط گرای هندو با ادعای حفظ و احیای هویت تاریخی این کشور که به زعم آنان به تنها هندوها تعلق دارد اخیرا اقدام به تغییر اسامی شهرهایی کرده اند که تداعی گر فرهنگ اسلامی هستند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، جریانی که خود را تلاشگران برای 'بیگانه زدایی' از هند می خواند روند تغییر نام شهرهای هند را با تغییر اسامی شهر کلکته از نام انگلیسی آن Calcutta به نام هندی آن Kolkata ، بمبئی به مومبای Mumbai و 'مدرس' به 'چنای' آغاز کرد. اقدام کنندگان ادعا می کردند هدفشان شستن آثار غلبه استعمارگران بر این کشور و زدودن میراث آنها از زندگی روزمره هندی ها از طریق حذف کلماتی است که انگلیسی ها به نشانه غلبه بر هویت هندی وارد زبان کرده بودند.
این اقدام با استقبال هندی های مواجه شد چرا که بسیاری از آنها خود زمان سلطه استعمار انگلیس بر این کشور پهناور را تجربه کرده بودند و تجربه دست اولی از دورانی که با هندی ها به عنوان اموال اربابان انگلیسی برخورد می شد داشتند. هندی ها معقتدند انگلیسی ها بیگانگانی بودند که به کشورشان هجوم آورده و بدون اینکه خود را بخشی از جامعه هند بدانند تنها به غارت ثروت های آن پرداختند بنابریان دستیابی به گنج های هند از سوی آنان هیچ سودی برای شهروندان این کشور نداشت و در جهت توسعه کشور به کار گرفته نشد.
اما این حرکت که نخست از سوی برخی روشنفکران آغاز شد کم کم دامنه وسیعتری به خود گرفته و در دست گروههای مذهبی افراطی و ملی گرایی ابعاد تازه ای یافت.
آنها اولین حرکت خود برای زدودن آنچه آثار بیگانگان بر چهره هند می خواندند را با حمله به مسجد بابری و تخریب کامل آن علنی کردند. آنان با استناد به مدارک تاریخی مبهم متعلق به بیش از 800 سال پیش ادعا کردند که این مسجد بر ویرانه های یک معبد ساخته شده است. در جریان این حمله خونین و درگیری های مستمر پس از آن هزاران مسلمان جان خود را از دست داده و چهره اجتماعی هند به عنوان جامعه ای شکیبا و بردبار که همه شهروندان خود از هر دین و نژاد را به گرمی به آغوش می کشد برای همیشه تغییر کرد. این افراد تاکید داشتند که 'اشغالگران' مسلمان با حمله به هند این معبد را ویران و مسجد خود را بر جای آن بنا کرده اند بنابراین اکنون وقت آن رسیده است که اثر این عمل 'بیگانگان' از بین برود.
در همان زمان، تاریخدانان و سیاستمداران بسیاری به میدان آمده و این اقدام را محکوم کردند. آنها استدلال می کردند که حاکمان مغول و سلاطین گورکانی که قرنها در هند حکومت کرده و بخش عمده ای از آن را تحت حاکمیت خود داشتند 'بیگانگان اشغالگر' نبودند چرا که آنها با جامعه هند یکی شده و با تلاش و کوشش دولتمردان مسلمان ،آن را به کشوری بسیار دارا و قدرتمند تبدیل کردند.
این کارشناسان تاکید کردند که حاکمان و مهاجران مسلمان با توسعه تجارت ، علم و هنر باعث شکوفایی هند شده و ثروت هند را برای هندی ها خرج کردند به ترتیبی که اکنون بخش اعظمی از ممتازترین و ماندگارترین آثار تاریخی این کشور مانند تاج محل به دست همین حکومت های اسلامی ساخته شده است.
اما تحولات بعدی در این کشور که با پیروزی حزب حاکم - از حامیان بسیار قدرتمند جنبش موسوم به 'هندوتوا' که خواهان ایجاد 'کشور هند برای هندوها' قدرت گرفت نشان داد که سخن کارشناسان دلسوز بر افراطیوان بی تاثیر است چرا که آنها در هر فرصتی از 'جامعه بیگانه' مسلمانان سخن رانده و در بسیاری مواقع خواهان اخراج و تبعید آنها با هدف پاکسازی کشور هندو مذهب هند شدند.
در چند روز اخیر این تلاش ها و این مفاهیم افراطگرایانه با انتشار خبرهای جدید بار دیگر در مرکز توجه رسانه ها قرار گرفت بطوریکه روزنامه 'گاردین' هند گزارش داد که دولت ایالت اوتار پرادش به سروزیری یوگی ادیتیانات، یک هندوی ملی گرا که به ترویج خشونت علیه مسلمانان متهم شده است، نام شهر الله آباد در این ایالت را به 'پاریاگارج' تغییر داد.
این روزنامه گزارش داد که این تصمیم نهایی شده و کابینه دولت اوتار پرادش تغییر نام شهر الله آباد را تایید کرده است.
نگاهی به مدارک تاریخی نشان می دهد که بیش از چهار قرن قبل پادشاهان مغول در زمان حکومت خود نام شهر 'پاریاگ' را به 'الله آباد' تغییر داده بودند.
پاریاگ در زبان سانسکریت به معنی محل قربانی است. این نام اشاره به این باور در دین هندو دارد که خالق جهان 'برهما'، اولین عبادت خود را در محل تلاقی دو رودخانه گنگ و رودخانه واقع در شهر پرایاگ انجام داد.
سیدارت نات سینگ وزیر بهداشت ایالت اوتار پرادش که از پیشروان این تغییر بوده است در مصاحبه با خبرنگاران گفت: شهر از همان اول با نام پاریاگارج شناخته می شد. وی در پاسخ به اعتراضات گفت اگر نام شما را از آنچه والدین در اصل برای شما انتخاب کرده بودند تغییر دهند چه واکنشی نشان خواهید داد؟
وی گفت نام این شهر را نیز اشغالگران مسلمان تغییر داده بودند و اکنون صرفا این اقدام بجا برای از بین بردن اثر آنها بر روی یک شهر هندو انجام شده است.
الله آباد که در 650 کیلومتری دهلی نو پایتخت هند قرار دارد تاکنون سه نخست وزیر از جمله جواهر لعل نهرو اولین نخست وزیر هند را به جامعه این کشور تقدیم کرده است.
این شهر همچنین یکی از مراکز بزرگ جشنواره های بزرگ هندو است. آخرین جشنواره بزرگ هندو در این شهر در سال 2015 برگزار شد که در آن حدود 100 میلیون زائر هندی شرکت کردند.
تغییر نام 'الله آباد' یکی از درخواست های قدیمی گروه های افراطی هندو بوده است. آنها حکومت پادشاهان مغول بر بخش عظیمی از این کشور که حدود سه قرن به طول انجامید را ' اشغال نیروهای خارجی' توصیف کرده اند.
این در حالیست که دیدگاه سنتی رهبران هند این است که مغول ها با جامعه عمدتا هندو در اطرافشان ادغام شدند و در طول زمان یک فرهنگ منحصر به فرد و متنوع را به وجود آوردند.
اما اکنون تحت رهبری عناصر افراطگرا، ایالت اوتار پرادش نیز اقدام به تغییر نام های دوره مغول کرده است.
سال گذشته دولت اوتار پرادش نام ایستگاه قطار 'مغول سرای' را به 'دین دایال آپادیای' یک فیلسوف و سیاست مدار هندو تغییر داد.
شیرکانت شرما وزیر انرژی اوتار پرادش گفت نام های بیشتری تغییر خواهند کرد. وی گفت: این حق دولت است که نام هر شهری را تغییر دهد. اگر نیاز باشد ما نام شهرها و ایستگاه های قطار بیشتری را تغییر خواهیم داد تا اشتباهات تاریخی گذشته جبران خواهند شد.
.در همین حال روزنامه 'تایمز او ایندیا' هم از درخواست گروه های هندو برای تغییر نام شهر 'مظفر نگر' به 'لکشمی نگر' چند روز پس از تغییر نام شهر الله آباد به پاریاگراج خبر داد.
به نوشته این روزنامه 'کاپیل داو اگروال' یک رهبر حزب حاکم 'بهارتیا جانتا پارتی' ( بی جی پی) مدعی شده است که این پادشاهان مغول بوده اند که نام مظفر نگر را برای شهر لکشمی نگر انتخاب کرده اند و پیش از 'اشغال مسلمانان' این شهر نام هندو 'لکشمی نگر' داشته است.
آنکور رانا رهبر حزب هندو 'باجرنگ دال' گفت: حدود دو هزار سال پیش این منطقه به نام لکشمی نگر شناخته می شده است. ما از سال ها پیش خواهان تغییر نام این منطقه بودیم.
این درحالی است که تاریخ دانان هندی اعلام کرده اند که در مورد نام باستانی شهر مظفر نگر، اطلاعات دقیقی در دسترس نیست.
فعالان اجتماعی و تاریخدانان هند اکنون نگران هستند که افراطگرایان ، تحرکات خود را از نام شهرها به میدان ها، خیابانها و در نهایت حتی به اسامی شهروندان نیز توسعه دهند به گونه ای که مانند بسیاری از کشورهایی که اقلیت ها سرکوب می شوند حتی داشتن یک نام اسلامی نیز برای فرد محدودیت هایی ایجاد کرده و باعث محرومیت او از بسیاری حقوق اجتماعی شود.
این حرکت افراطگرایان مذهبی ملی گرا آن زمان بسیار اهمیت می یابد که توجه شود که نام بسیاری از مراکز فرهنگی ، هنری و دانشگاهی هند از فرهیختگان مسلمان این کشور گرفته شده است و حجم بزرگی از آثار ادبی، هنری و حقوقی ارزشمند هند توسط مسلمانان تولید شده است.
آنها اظهار نگرانی می کنند که اگر افراطیون در این حرکت اخیر موفق شوند کم کم به فکر تغییر نام این مراکز نیز خواهند افتاد و به دنبال آن دوره شکوه اسلام در شبه قاره که با این نامها گره خورده از ذهن هندی های جوانی که دیگر زبان فارسی نمی دانند و در نتیجه قادر به درک آثار اسلامی و دوره قابل توجهی از تاریخ نیستند حذف می شود و به همراه آن شکوه زاینده فرهنگ و تمدن اسلامی که هنوز هم در این کشور، سرزنده و پویا جریان دارد به حاشیه رانده شده و به مرور زمان از متن جامعه به خلوت موزه ها سپرده خواهد شد.
آساق** 1424**1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

مروری بر سنگین‌ترین و تاریخی‌ترین ترافیک‌های تهران
چند سال پیش بود که یکی از مقامات و متولیان نیروی انتظامی پایتخت، اشاره کرده بود که بله، تا سال بعد، خیابان‌ها در تهران قفل خواهد شد و ما با یک بحران روبه‌رو خواهیم شد.
نمازی: بله، کم‌کاری بازیکنم مشهود بود
امید نمازی از معدود مربیان با دانشی است که فوتبال ایران به خود دیده اما به هر ترتیب، فرصت عرض‌اندام بیشتر برایش فراهم نشد تا خیلی زود مجبور به بستن بار سفر شود.
نگاهی به رفتار‌های عجیب کی‌روش و دستیارانش
کی‌روش و تیم همراهش می‌خواهند در صدر اخبار باشند، می‌خواهند در فوتبال ما توجهات تنها به آنها باشد.
خبر خوب امید برای هواداران پرسپولیس
مهاجم شمالی تیم فوتبال پرسپولیس خود را مهیای بازگشت به ترکیب اصلی تیمش می کند.
دو میلیون دلار هدیه اینفانتینو به تاج؟
خبر عجیبی از سفر یک‌باره اینفانتینو به تهران دست به دست می‌گردد که اگر صحت داشته باشد کمکی بزرگ برای فوتبال ملی است.
در استقلال فقط همه حرف می‌زنند
در استقلال فقط هر روز به اندازه یک روزنامه همه مصاحبه می‌کنند و کری می‌خوانند!
الگو‌های ستاره‌های جهان فوتبال
بازیکنان بزرگ جهان فوتبال از کودکی الگوهایی داشتند که گاهی اوقات دوران درخشان‌تری از آن‌ها را به ثبت رساندند.
اعترافات زن متاهل درباره روابط خیابانی‌اش
حسادت های زنانه و چشم و هم چشمی های مادی همانند موریانه هایی بود که به جان زندگی ام افتاد و خانه و کاشانه ام را ویران کرد تا جایی که به دلیل همین حسادت ها در فضای مجازی وارد گروه هایی شدم که مرا به فساد اخلاقی کشاند و ...
روزنامه دولت: مانع از حضور زنان در ورزشگاه نشوید
در پی اظهار نظر آقای رئیس جمهور درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها، دو واکنش در نقد آن ابراز شد.
سناریو‌های جدید برای قیمت‌گذاری خودرو
حداکثر تا دو روز دیگر وضعیت قیمت خودروهای داخلی مشخص می‌شود. طبق سناریوهای جدیدی که وزارت صنعت برای 4 گروه متقاضی خودرو تهیه کرده است خودروسازان می‌توانند روند فروش خود را بر اساس آن تغییر دهند، هر چند که رویه جدید هم مطابق با خواسته خودروسازان نیست و آنها معتقدند تنها راه برای برون رفت از مشکلات بازار خودرو، آزادسازی قیمت‌ها است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ضرر ۵۰۰۰میلیارد تومانی ایران‌خودرو و سایپا طی شش ماه
عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت گفت: تعلل‌ها و گفت‌وگوهای بی‌نتیجه برای واقعی‌سازی قیمت خودرو باعث شده که در نیمه اول امسال دو خودروساز اصلی بیش از ۵۰۰۰ میلیارد تومان ضرر کنند.
وعده همتی برای تسهیل بازگشت ارز حاصل از صادرات
رییس کل بانک مرکزی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام با اشاره به اهمیت صادرات در مبحث اقتصاد و سخت شدن شرایط بازگشت ارز حاصل از آن در شرایط تحریم وعده داد که بانک مرکزی نهایت تلاش و همکاری خود را در این زمینه به کار خواهد بست.
ویژه برنامه امامت حضرت مهدی(عج) در حرم حضرت عبدالعظیم(ع)
مصادف با نهم ربیع الاول، ویژه برنامه آغاز امامت حضرت ولی عصر (عج) فردا در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) برگزار می‌شود.
مروری بر سنگین‌ترین و تاریخی‌ترین ترافیک‌های تهران
چند سال پیش بود که یکی از مقامات و متولیان نیروی انتظامی پایتخت، اشاره کرده بود که بله، تا سال بعد، خیابان‌ها در تهران قفل خواهد شد و ما با یک بحران روبه‌رو خواهیم شد.
نمازی: بله، کم‌کاری بازیکنم مشهود بود
امید نمازی از معدود مربیان با دانشی است که فوتبال ایران به خود دیده اما به هر ترتیب، فرصت عرض‌اندام بیشتر برایش فراهم نشد تا خیلی زود مجبور به بستن بار سفر شود.
کره شمالی خواستار حمایت جهانی از صلح شبه جزیره شد
انفجار در کراچی پاکستان دو کشته برجا گذاشت
حل سیاسی بحران یمن یک خواسته فوری است
9 غیر نظامی در حملات عربستان به الحدیده یمن کشته شدند
9 تبعه خارجی دراستانبول به اتهام ارتباط با داعش دستگیری شدند
تروریست های داعشی یگان رزمی از کودکان در سوریه تشکیل دادند
روابط با اعراب به رژیم صهیونیستی مشروعیت نمی دهد
وزیر امنیت سایبری ژاپن: هرگز از رایانه استفاده نکرده ام
تروریست ها به مواضع ارتش سوریه در لاذقیه حمله کردند
ژاپن به ورود کشتی کره جنوبی به آب های این کشور اعتراض کرد