اکونومیست:جنگ اقتصادی میان واشنگتن-ریاض درنخواهد گرفت

16:09 ۱۸۵ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 157 0
اکونومیست:جنگ اقتصادی میان واشنگتن-ریاض درنخواهد گرفت

تهران- ایرنا - اکونومیست در تحلیلی نوشت: آمریکا و عربستان؛ لازم و ملزوم یکدیگر هستند، امکان اینکه متاثر از ماجرای قتل خاشقچی یک جنگ اقتصادی میان واشنگتن - ریاض در بگیرد؛ بعید به نظر می رسد.

ایرنا

این نشریه انگلیسی می نویسد:
به نظر نمی رسد پرونده قتل ' جمال خاشقچی' خبرنگار عربستانی به این زودی ها دست از یقه سعودی ها بردارد.
این ماجرا، بدترین بحران دیپلماتیک در تاریخ پادشاهی عربستان سعودی است.
در آمریکا سیاستمداران این رویکرد را مطرح می کنند که عربستان بابت این جنایت هولناک تنبیه شود و هر مقام سعودی که در قتل خاشقچی دخیل بوده به سختی تحریم شود. یکی از سناتورها به نام 'لیندسی گراهام' حتی خواستار برکناری 'محمد بن سلمان' ولیعهد عربستان شده است.
اما سعودی ها با تهدید به همه انتقادها پاسخ می دهند. سعودی ها در بیانیه ای اعلام کرده است؛ اگر اقدامی علیه این کشور صورت بگیرد؛ با اقدامی بزرگتر آن را پاسخ خواهد گفت.
اما آیا واقعا همینطور خواهد بود؟
تمامی نقطه قوت عربستان در 'نفت' خلاصه شده است.
اما واقعیت این است که عربستان دیگر بزرگ ترین تولیدکننده نفت در جهان نیست. امسال سطح تولید آمریکا در جهان از عربستان بیشتر شده است. عربستان پس از کانادا، دومین تامین کننده نفت آمریکا است. عربستان روزانه 955 هزار بشکه نفت به آمریکا صادر می کند. این رقم فقط 9 درصد مجموعه نفت وارداتی آمریکا را تشکیل می دهد.
از آن گذشته، سطح تجارت متقابل دو کشور بسیار ناچیز است. آمریکا در سال 2017میلادی به ارزش 16.3 میلیارد دلار کالا به عربستان فروخته است که 3 میلیارد دلار آن سلاح و مهمات بوده است. همچنین، حجم واردات غیر نفتی آمریکا از عربستان در دوره زمانی مشابه فقط 900 میلیون دلار ارزش داشته است.
این آمار و ارقام، در مقابل حجم سرمایه گذاری هنگفتی که عربستان در آمریکا انجام داده بسیار ناچیز است.
'صندوق سرمایه گذاری عامه' که صندوق ثروت ملی پادشاهی عربستان است، 4.9 میلیارد دلار به شرکت های آمریکایی نوبنیاد کمک مالی پرداخت کرده است.
سعودی ها همچنین دست کم 17 میلیارد دلار قراردادهای سرمایه گذاری در سایر حوزه های آمریکا نیز دارد. بانک های آمریکایی صدها میلیون دلار بابت مشاوره در پروژه های سعودی مانند مزایده های عمومی در شرکت نفت دولتی 'آرامکو' نصیبشان شده است.
حالا اگر عربستان در تهدیدهایش جدی باشد؛ قاعدتا تمام این معامله های تجاری را بر هم خواهد زد. اما اگر این قراردادها به هم بخورد، طرفی که متضرر خواهد شد؛ عربستان خواهد بود.
نفت؛ سلاحی است نیرومند اما کشور ونزوئلا در حال از هم فروپاشی است. نفت ایران هم از ماه آینده تحت تحریم قرار می گیرد.
در غیاب نفت ایران؛ اگر عربستان تولید نفت خود را افزایش ندهد؛ قیمت نفت بالا خواهد رفت و به بشکه ای بالای 100 دلار خواهد رسید. چنین شرایطی مسلما به نفع ایران تمام خواهد شد.
نفت گران علاه بر این در افزایش تولید نفت 'شیل' در آمریکا هم موثر خواهد بود، ضمن آنکه باعث می شود سرمایه گذاری در انرژی های تجدید پذیر رونق بگیرد. رونق تولید نفت شیل و نیز رونق اکتشاف انرژی های تجدید پذیر؛ قیمت جهانی نفت را کاملا ملموس پایین می آورد.
وانگهی، این تهدید هم چندان جدی نیست که در صورت عدم فروش سلاح آمریکا؛ عربستان به سراغ روس ها خواهد رفت و از آنها سلاح خواهد خرید.
پادشاهی سعودی چندین دهه است که هرچه لازم دارد را از آمریکا و سایر اعضاء ناتو می خرد. اکنون اگر ریاض بخواهد این سیاست قدیمی را تغییر دهد؛ مستلزم آن است که زنجیره های جدیدی برای تامین نیازمندی ها تهیه کند و زیرساخت ها را هم نو کند اما چنین روندی بلندمدت و پرهزینه خواهد بود.
حتی کوتاه کردن سرمایه گذاری های عربستان در 'سیلیکون ولی' مرکز فناوری آمریکا هم غیرسودمند خواهد بود. (سیلیکون ولی منطقه ای در نزدیکی سانفرانسیسکو است که محل استقرار بسیاری از شرکت های نوبنیاد و شرکت های معظم جهانی فناوری از جمله اپلف فیسبوک و گوگل است).
البته اینطور هم نیست که گمان کنیم عربستان در صورت تنبیه شدن؛ مطلقا انتقام نخواهد گرفت اما یک نکته ظریف در این اثنا وجود دارد. شاهزاده محمد سابقه تاریکی در بروز اعمال و رفتارهای نسنجیده دارد که تماما علیه خودش تمام شده است.
علاوه بر این؛ آمریکا هم در این مناقشه اهرم های خود را دارد. پادشاهی سعودی ناراحت است که پول و سرمایه گذاری خارجی در 'صندوق سرمایه گذاری عمومی' دریافت نکرده است. اقتصاد غیرنفتی عربستان بسیار ضعیف و تنبل است. نرخ بیکاری عامه مردم رو به بالا رفتن است.
در این منشور؛ تنها یک مزیت به چشم می خورد؛ اینکه 'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری آمریکا همیشه از قیمت نفت اظهار نگرانی کرده و همیشه گلایه مند است که چرا کشورهای جهان آن طور که میل اوست به اندازه کافی از آمریکا کالا نمی خرند و در آن سرمایه گذاری نمی کنند.
ترامپ کاری به اینکه کشورها حقوق بشر را رعایت می کنند یا نه، ندارد. ترامپ شاید از موضوع قتل یک خبرنگار به راحتی بگذرد و آن را نادیده بگیرد. باید مراقب بود، بنزین در آمریکا گران نشود.
اروپام**1591**2040


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

روانشناسان شهرداری تهران به مناطق سیل زده اعزام می شوند
تهران-ایرنا-مدیرکل سلامت شهرداری تهران با بیان اینکه مددکاران اجتماعی، روانشناسان، مشاوران و تسهیل گران اجتماعی به مناطق سیل زده جنوب کشور به زودی اعزام می شوند گفت: دوره های آموزشی حمایت های روانی و اجتماعی در بلایا ویژه این افراد آغاز شد.
70درصد مدارس کشور نمازخانه دارند
کرج - ایرنا - مدیر کل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش با اشاره به برنامه ترویج فرهنگ نماز در بین دانش آموزان گفت: اکنون 70 درصد مدارس کشور دارای نمازخانه هستند.
انتقاد از شهرداری تهران بابت تامین مکان نگهداری معتادان
تهران- ایرنا- دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران گفت: شهرداری موظف بوده است تا بر اساس تفاهمنامه های امضا شده ظرفیت نگهداری 2 هزار معتاد را فراهم سازد که این امر محقق نشده است.
سپاه 77 هزار جهیزیه به نوعروسان محروم کشور اهدا کرد
ایلام - ایرنا - دبیر قرارگاه محرومیت زدایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: سپاه طی 2 سال گذشته 77 هزار سری جهیزیه بین نوعروسان تحت پوشش نهادهای حمایتی توزیع کرده است.
سیل زدگان خوزستان خدمات روان درمانی دریافت می کنند
اهواز- ایرنا- معاون امور جوانان جمعیت هلال‌احمر خوزستان گفت: تیم های سامانه حمایت های روانی و اجتماعی هلال احمر موسوم به «سحر» از پنج استان در خوزستان در حال خدمات رسانی به سیل زدگان هستند.
عملیات ایمن سازی دام های مناطق سیل زده خوزستان انجام شد
اهواز - ایرنا - مدیرکل دامپزشکی خوزستان گفت: عملیات ایمن سازی دام های سبک و سنگین در برابر بیماری های شایع در مناطق سیل زده استان با مشارکت تیمهای استان های معین انجام شد.
ارتفاع آب رودخانه نیسان در هویزه سه متر کاهش یافت
اهواز-ایرنا- سرپرست فرمانداری شهرستان هویزه گفت: ارتفاع آب رودخانه نیسان در شهرستان هویزه تا سه متر کاهش یافته است که با توجه به این میزان کاهش ارتفاع رودخانه خطری این شهرستان را تهدید نمی کند.
پاسخ آموزش و پرورش به درگیری در یک هنرستان پایتخت
تهران-ایرنا- طی روزهای اخیر خبری مبنی بر «کورشدن» دانش آموزی در جریان درگیری بین معلم و او در یک مدرسه پایتخت منتشر شد که مسئولان آموزش و پرورش در پاسخ به پیگیری های ایرنا می گویند این دانش آموز نابینا نشده بلکه چشم وی آسیب دیده است و از نظر پزشکان، بهبود می یابد.
500 چشمه فصلی و دائمی در شهرستان اندیکا پرآب شد
اهواز-ایرنا- سرپرست فرمانداری شهرستان اندیکا گفت:بارش های مناسب و پر شدن سفره های زیرزمینی باعث شده بیش از 500دهنه چشمه و رودخانه فصلی در شهرستان اندیکا جان تازه ای بگیرند.
معاون شهردار: ساخت و ساز در حریم تهران 20 درصد کاهش یافت
تهران- ایرنا- معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: با حضور گشت های حریم بان و بازدیدهای میدانی از ساخت و ساز غیر مجاز در حریم تهران، آمار تخلفات طی یک ماه گذشته در مقایسه با مدت مشابه پارسال 20 درصد کاهش یافت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نگرانی درباره شرایط جسمی شیخ زکزاکی
یکی از اعضای جنبش اسلامی نیجریه اظهار داشت: حال شیخ زکزکی اکنون بسیار وخیم است و ایشان مریض هستند و دولت نیجریه هم او را بدون هیچ جرمی زندانی کرده است و ما درمورد اوضاع جسمانی ایشان بسیار نگران هستیم.
نمی‌توانید مرا استیضاح کنید
رئیس‌جمهور آمریکا در حساب توییتر خود ضمن انتقاد از دموکرات‌ها اعلام کرد هیچکس نمی‌تواند او را استیضاح کند.
جایزه ۱۰ میلیون دلاری آمریکا برای از کار انداختن سیستم مالی حزب‌الله
آمریکا ضمن تأکید بر تعهد خود برای استفاده از تمامی امکاناتش به منظور از بین بردن شبکه مالی حزب‌الله، ۱۰ میلیون دلار جایزه برای شناسایی منابع مالی مقاومت لبنان و اطلاعاتی که به دستیابی آمریکا به سه تن از گردانندگان امور مالی آن شود، تعیین کرد.
مرمت بخش تخریب شده تیمچه بازار قم  آغاز شد
قم- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم، با اشاره به تخریب بخشی از سقف تاریخی تیمچه بازار این استان بر اثر بارش های اخیر باران گفت: خسارت ها به این مکان تاریخی در حال بررسی است و درحال حاضر مرمت این اثر آغاز شده است.
مشتریان فاقد کد شهاب سریعتر به شعب بانک مراجعه کنند
تهران- ایرنا- حساب بانکی مشتریانی که اطلاعات هویتی آنها ناقص و کد شهاب برای آنها صادر نشده با پایان مهلت تعیین شده توسط بانک مرکزی مسدود و ارایه خدمات برایشان متوقف می شود؛ این دسته از مشتریان برای رفع نواقص هویتی، سریعتر به به شعب بانک محل افتتاح حساب مراجه کنند.
ترامپ خواستار عذرخواهی نیویورک تایمز شد
سفر رسمی ترامپ به لندن تایید شد
عبور از یکجانبه گرایی ترامپی
نشست سه جانبه صلح افغانستان در مسکو برگزار می شود
راشا تودی از مانع تراشی های آمریکا در روند بازسازی سوریه خبر داد
تحریم نفتی آمریکا علیه ایران برای آسیا مشکل آفرین است
فارن پالیسی: ایران گزینه های فراوانی برای تلافی اقدام آمریکا دارد
تحلیل نشریه آمریکایی ازهمراهی عربستان و امارات با ترامپ در تحریم های ضد ایران
تمرین شبه نظامیان در آمریکا برای ترور اوباما و کلینتون
تایم: تشدید حملات اقتصادی، ایران را وادار به مذاکراه با آمریکا نمی کند