اکونومیست:جنگ اقتصادی میان واشنگتن-ریاض درنخواهد گرفت

16:09 ۲۵ روز و ۱۳ ساعت پیش ایرنا 30 0
اکونومیست:جنگ اقتصادی میان واشنگتن-ریاض درنخواهد گرفت

تهران- ایرنا - اکونومیست در تحلیلی نوشت: آمریکا و عربستان؛ لازم و ملزوم یکدیگر هستند، امکان اینکه متاثر از ماجرای قتل خاشقچی یک جنگ اقتصادی میان واشنگتن - ریاض در بگیرد؛ بعید به نظر می رسد.

ایرنا

این نشریه انگلیسی می نویسد:
به نظر نمی رسد پرونده قتل ' جمال خاشقچی' خبرنگار عربستانی به این زودی ها دست از یقه سعودی ها بردارد.
این ماجرا، بدترین بحران دیپلماتیک در تاریخ پادشاهی عربستان سعودی است.
در آمریکا سیاستمداران این رویکرد را مطرح می کنند که عربستان بابت این جنایت هولناک تنبیه شود و هر مقام سعودی که در قتل خاشقچی دخیل بوده به سختی تحریم شود. یکی از سناتورها به نام 'لیندسی گراهام' حتی خواستار برکناری 'محمد بن سلمان' ولیعهد عربستان شده است.
اما سعودی ها با تهدید به همه انتقادها پاسخ می دهند. سعودی ها در بیانیه ای اعلام کرده است؛ اگر اقدامی علیه این کشور صورت بگیرد؛ با اقدامی بزرگتر آن را پاسخ خواهد گفت.
اما آیا واقعا همینطور خواهد بود؟
تمامی نقطه قوت عربستان در 'نفت' خلاصه شده است.
اما واقعیت این است که عربستان دیگر بزرگ ترین تولیدکننده نفت در جهان نیست. امسال سطح تولید آمریکا در جهان از عربستان بیشتر شده است. عربستان پس از کانادا، دومین تامین کننده نفت آمریکا است. عربستان روزانه 955 هزار بشکه نفت به آمریکا صادر می کند. این رقم فقط 9 درصد مجموعه نفت وارداتی آمریکا را تشکیل می دهد.
از آن گذشته، سطح تجارت متقابل دو کشور بسیار ناچیز است. آمریکا در سال 2017میلادی به ارزش 16.3 میلیارد دلار کالا به عربستان فروخته است که 3 میلیارد دلار آن سلاح و مهمات بوده است. همچنین، حجم واردات غیر نفتی آمریکا از عربستان در دوره زمانی مشابه فقط 900 میلیون دلار ارزش داشته است.
این آمار و ارقام، در مقابل حجم سرمایه گذاری هنگفتی که عربستان در آمریکا انجام داده بسیار ناچیز است.
'صندوق سرمایه گذاری عامه' که صندوق ثروت ملی پادشاهی عربستان است، 4.9 میلیارد دلار به شرکت های آمریکایی نوبنیاد کمک مالی پرداخت کرده است.
سعودی ها همچنین دست کم 17 میلیارد دلار قراردادهای سرمایه گذاری در سایر حوزه های آمریکا نیز دارد. بانک های آمریکایی صدها میلیون دلار بابت مشاوره در پروژه های سعودی مانند مزایده های عمومی در شرکت نفت دولتی 'آرامکو' نصیبشان شده است.
حالا اگر عربستان در تهدیدهایش جدی باشد؛ قاعدتا تمام این معامله های تجاری را بر هم خواهد زد. اما اگر این قراردادها به هم بخورد، طرفی که متضرر خواهد شد؛ عربستان خواهد بود.
نفت؛ سلاحی است نیرومند اما کشور ونزوئلا در حال از هم فروپاشی است. نفت ایران هم از ماه آینده تحت تحریم قرار می گیرد.
در غیاب نفت ایران؛ اگر عربستان تولید نفت خود را افزایش ندهد؛ قیمت نفت بالا خواهد رفت و به بشکه ای بالای 100 دلار خواهد رسید. چنین شرایطی مسلما به نفع ایران تمام خواهد شد.
نفت گران علاه بر این در افزایش تولید نفت 'شیل' در آمریکا هم موثر خواهد بود، ضمن آنکه باعث می شود سرمایه گذاری در انرژی های تجدید پذیر رونق بگیرد. رونق تولید نفت شیل و نیز رونق اکتشاف انرژی های تجدید پذیر؛ قیمت جهانی نفت را کاملا ملموس پایین می آورد.
وانگهی، این تهدید هم چندان جدی نیست که در صورت عدم فروش سلاح آمریکا؛ عربستان به سراغ روس ها خواهد رفت و از آنها سلاح خواهد خرید.
پادشاهی سعودی چندین دهه است که هرچه لازم دارد را از آمریکا و سایر اعضاء ناتو می خرد. اکنون اگر ریاض بخواهد این سیاست قدیمی را تغییر دهد؛ مستلزم آن است که زنجیره های جدیدی برای تامین نیازمندی ها تهیه کند و زیرساخت ها را هم نو کند اما چنین روندی بلندمدت و پرهزینه خواهد بود.
حتی کوتاه کردن سرمایه گذاری های عربستان در 'سیلیکون ولی' مرکز فناوری آمریکا هم غیرسودمند خواهد بود. (سیلیکون ولی منطقه ای در نزدیکی سانفرانسیسکو است که محل استقرار بسیاری از شرکت های نوبنیاد و شرکت های معظم جهانی فناوری از جمله اپلف فیسبوک و گوگل است).
البته اینطور هم نیست که گمان کنیم عربستان در صورت تنبیه شدن؛ مطلقا انتقام نخواهد گرفت اما یک نکته ظریف در این اثنا وجود دارد. شاهزاده محمد سابقه تاریکی در بروز اعمال و رفتارهای نسنجیده دارد که تماما علیه خودش تمام شده است.
علاوه بر این؛ آمریکا هم در این مناقشه اهرم های خود را دارد. پادشاهی سعودی ناراحت است که پول و سرمایه گذاری خارجی در 'صندوق سرمایه گذاری عمومی' دریافت نکرده است. اقتصاد غیرنفتی عربستان بسیار ضعیف و تنبل است. نرخ بیکاری عامه مردم رو به بالا رفتن است.
در این منشور؛ تنها یک مزیت به چشم می خورد؛ اینکه 'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری آمریکا همیشه از قیمت نفت اظهار نگرانی کرده و همیشه گلایه مند است که چرا کشورهای جهان آن طور که میل اوست به اندازه کافی از آمریکا کالا نمی خرند و در آن سرمایه گذاری نمی کنند.
ترامپ کاری به اینکه کشورها حقوق بشر را رعایت می کنند یا نه، ندارد. ترامپ شاید از موضوع قتل یک خبرنگار به راحتی بگذرد و آن را نادیده بگیرد. باید مراقب بود، بنزین در آمریکا گران نشود.
اروپام**1591**2040


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

سالروز پرتاب کیهان‌پیمایِ ناکام
کیهان‌پیمای "بوران"(به همان معنای بوران در زبان فارسی) در ۱۵ نوامبر ۱۹۸۸(۲۴ آبان ۱۳۶۷) از پایگاه پرتاب‌های فضایی بایکونور راهی مدار زمین شد و ۳ ساعت و ۴۰ دقیقه بدون سرنشین در خارج از جو پرواز کرد و به زمین برگشت.
اپل ابزار ضد هک آیفون ساخته است؟
شواهد نشان می‌دهند که اپل و دو شرکت که روی سیستم قفل و رمزگذاری آیفون کار کرده‌اند، تلاش‌های خود را در پشت‌ صحنه جهت ارتقای دستگاه‌های امنیتی این شرکت ادامه می‌دهند.
کاریکاتور: واکنش آخوندی به شهردار شدن حناچی!
انتخاب پیروز حناچی با اختلاف یک رای توسط اعضای شورای شهر برای شهرداری تهران، تیتر یک صفحه طنز «بی قانون» شده است.
با این میوه، سرخوش شوید
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: مصرف میوه‌ی «به»، شادی‌آور و مقوی معده است لذا مصرف آن برای افرادی که از رفلاکس معده یا به اصطلاح ترش کردن گلایه‌ دارند، به ویژه به صورت رب بسیار موثر است.
تجاوز به ۲ پسر دبستانی به بهانه دیدن خرگوش!
پسری که به اتهام آزار و اذیت دو کودک دستگیر شده در بازجویی‌ها مدعی شد خودش در کودکی قربانی تعرض شده بود.
۱۳ هشدار صندوق جهانی حیات وحش
صندوق جهانی حیات وحش در آخرین گزارش خود ۱۳ هشدار را مطرح کرد که نابودی ۵۰ درصد از آب‌های شیرین دنیا و ورود دست کم ۴.۵ میلیون تن پلاستیک در سال ۲۰۱۰ به دریاها و اقیانوس‌ها از جمله آن‌هاست.
آخرین وضعیت بارش‌های ایران
بیشترین میزان رشد بارش‌ها در سال آبی جاری نسبت به سال آبی گذشته (سال آبی ۹۷-۹۶) مربوط به حوضه آبریز قره قوم (شمال شرقی کشور) و حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان (جنوب کشور) است.
خرید هواپیما از ژاپنی‌ها در ازای پول فروش نفت
نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: مسئولان در شرایط کنونی تمام تمرکز خود را برای خرید هواپیماهای نو گذاشته اند و دیگر خرید هواپیماهای دست دوم در دستور کار نیست.
دلیل کاهش نرخ ارز مسایل اقتصادی نیست
در پی روند نزولی قیمت دلار در روزهای گذشته، یکی از اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران علت این نوسانات را مسائل سیاسی می‌داند و معتقد است که پارامترهای اقتصادی تاثیر چندانی در کاهش یا افزایش نرخ ارز ندارد.
حقوق‌ها در سال آینده چقدر باید افزیش یابد؟
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس میزان افزایش حقوق کارگران و کارمندان در سال آینده را اعلام کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نظر ۶ نماینده مجلس درباره اظهارات اخیر ˮظریفˮ
برخی از نمایندگان مجلس در واکنش به اظهارات ظریف درباره پولشویی خواستار حضور وی در کمیسیون امنیت ملی مجلس و توضیح درباره اظهاراتش شدند.
بی بی سی کشتار کودکان را سانسور و نگران آزار سگ‌ها شد!
رسانه سلطنتی انگلستان درحالی که در مقابل کشتار کودکان در یمن سکوت کرده، گزارشی را با تیتر نگرانی از «سگ آزاری» در ایران منتشر کرد!
علت کارشکنی اصلاح‌طلبان در مسیر شهردار شدن هاشمی
یک روزنامه نزدیک به خانواده هاشمی و کارگزاران می‌گوید حسادت‌ها نگذاشت محسن هاشمی شهردار شود.
ویدئو - برداشت طلای سرخ
هرساله با شروع فصل برداشت زعفران، اکثر مردم منطقه تربت حیدریه صبح ها را در زمین های کشاروزی مشغولند و عصرها را در بازار سپری می‌کنند. با توجه به سطح کشت ۸۰ هزار هکتاری زعفران در این منطقه، کارگران زیادی از شهرها و روستاهای اطراف از جمله تربت‌جام، خواف و گناباد برای کار وارد این شهر می‌شوند، به طوری که این محصول برای حدود ۷۰ هزار نفر به طور مستقیم ایجاد شغل می‌کند. خراسان رضوی با در اختیار داشتن سهم ۸۰ درصدی از تولید زعفران ایران به عنوان قطب تولید زعفران جهان شناخته می‌شود.
سالروز پرتاب کیهان‌پیمایِ ناکام
کیهان‌پیمای "بوران"(به همان معنای بوران در زبان فارسی) در ۱۵ نوامبر ۱۹۸۸(۲۴ آبان ۱۳۶۷) از پایگاه پرتاب‌های فضایی بایکونور راهی مدار زمین شد و ۳ ساعت و ۴۰ دقیقه بدون سرنشین در خارج از جو پرواز کرد و به زمین برگشت.
ترامپ یک مقام کاخ سفید را با توصیه همسرش برکنار کرد
مجبور به معاف برخی کشورها از تحریم های ایران شدیم
پمپئو و ولیعهد بحرین درباره ایران گفت و گو کردند
آمریکا از روسیه خواست تا دمشق را به میز مذاکره بیاورد
مکرون: فرانسه دست نشانده آمریکا نیست
پمپئو با وزیر دفاع قطر دیدار کرد
ترامپ آمریکایی ها را به کانادا فراری داده است
بنیاد صهیونیستی دفاع از دمکراسی بر ادامه اشغال غزه تاکید کرد
دیدار پمپئو با عبدالله دوم در واشنگتن
جنگ تجاری آمریکا باعث رشد تروریسم می شود