ترامپ در برابر کنگره؛ پرونده خاشقچی و نزاع روابط با ریاض

13:48 ۱۸۳ روز و ۱۹ ساعت پیش ایرنا 151 0
ترامپ در برابر کنگره؛ پرونده خاشقچی و نزاع روابط با ریاض

تهران- ایرنا- ناپدید شدن «جمال خاشقچی» روزنامه نگار مشهور عرب، خشم برخی اعضای کنگره آمریکا را برانگیخته و واشنگتن را در آستانه انتخابات میان دوره ای این نهاد با اختلافات داخلی بر سر آینده روابط با ریاض مواجه کرده است.

ایرنا

به گزارش روز شنبه ایرنا، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا که در نهایت بعد از تلاش های فراوان برای سرپوش گذاردن بر آنچه که در کنسول عربستان و در رابطه با ناپدید شدن خاشقچی رخ داد، کشته شدن این روزنامه نگار و دست داشتن مقام های بلندپایه سعودی در آن را تایید کرد، خود اذعان کرده که این یکی از جدی ترین بحران های دوران ریاست جمهوری اش بوده است.
ترامپ که به تازگی از فشار اختلافات بر سر «برت کاوانا» نامزد پیشنهادی اش برای ریاست دیوان عالی آمریکا رهایی یافته، در گفت و گوی اختصاصی با روزنامه نیویورک تایمز، از اشاره مستقیم به نام «بن سلمان» به عنوان مسئول قتل خاشقچی خودداری اما تایید کرد که اتهام مطرح شده علیه وی مبنی بر صدور دستور قتل، تاثیر عمیقی بر روابط واشنگتن-ریاض گذاشته و از این موضوع به عنوان جدی ترین بحران دوره ریاست جمهوری اش یاد کرد.
آمریکا طی چند دهه موارد نقض حقوق بشر در عربستان را نادیده گرفته است اما از زمان ناپدیدشدن و آنچه که درباره قتل خاشقچی گفته می شود، بیشتر رسانه های اصلی آمریکا، تجار و سیاستمداران این کشور ریاض را محکوم کرده و ائتلاف واشنگتن با خانواده سلطنتی را محکوم کرده اند.

**ترامپ و کنگره؛ پلیس خوب- پلیس بد
اعضای مختلف کنگره آمریکا خشم خود را درباره اتفاقی که برای نویسنده روزنامه واشنگتن پست رخ داد، ابراز کرده اند. «دِبی دینگل» نماینده زن دمکرات مجلس نمایندگان آمریکا در گفت و گو با تارنمای خبری تحلیلی میدل ایست آی گفت: ما پاسخ می خواهیم.
وی یکی از 27 عضو کنگره آمریکا بود که در نامه ای به «خالد بن سلمان» سفیر عربستان در آمریکا خواستار تحقیقات مستقل درباره سرنوشت خاشقچی شد.
این نماینده دمکرات در مخالفت با اظهارات ترامپ که گفته بود منافع تجاری و ژئوپلتیک اقتضا می کند که روابط نزدیک با عربستان حفظ شود، اظهار داشت نباید از مسائل حقوق بشری به بهانه سایر منافع گذشت.
«جیم مک گاورن» نماینده دمکرات کنگره نیز با ارائه طرحی که هشت نفر دیگر از نمایندگان آمریکا از جمله دینگل و دو نفر از جمهوری خواهان آن را تهیه کرده اند، از آمریکا خواست فروش سلاح به عربستان را منع کند مگر این که وزارت امور خارجه رسما گزارش دهد که سعودی ها مسئول اتفاقات رخ داده برای خاشقچی نیستند.
«دایان فاینستاین» سناتور دمکرات با لحنی شفاف تر روز چهارشنبه گفت: اگر کاخ سفید همچنان از اقدام در این زمینه پرهیز کند، کنگره باید ورود کند.
«کریستوفر هیل» دیپلمات سابق آمریکایی که ریاست هیات آمریکایی شرکت کننده در مذاکرات چند جانبه با کره شمالی در سال 2005 را برعهده داشت و در سال 2010 سفیر عراق بود، گفت: در حالی که سناتورها «با لحنی قوی» علیه ریاض موضع گرفته اند، دولت ترامپ احتمالا مخالف تحریم عربستان خواهد بود. این امر اختلافات بیشتری را بین سناتورها و دولت ایجاد خواهد کرد.
«سعید خان» استاد مطالعات خاورمیانه در دانشگاه ایالتی «وین » در شهر دیترویت ایالت میشیگان گفت: سختگیری کنگره علیه سعودی ها در کنار بی تفاوتی ظاهری ترامپ، امکان ایجاد «پلیس خوب- پلیس بد» در واشنگتن را ایجاد می کند. سعودی ها به خوبی می دانند که روابط شان با واشنگتن به کاخ سفید و مستقیما به دفتر بیضی شکل (کاخ سفید) و نه کنگره ربط دارد.
«مارکوس مونتگومری» کارشناس مرکز عرب در واشنگتن دی سی در این زمینه گفت: «بعید است قانونگذاران آمریکایی بتوانند ترامپ را بر سر تحریم ها شکست دهند. »
در عین حال برخی از اعضای ارشد کمیته روابط خارجی سنای آمریکا قانون ماگنیتسکی را مطرح کرده اند که قانون به اصطلاح مدافع حقوق بشری درآمریکا است که رئیس جمهوری این کشور را وادار می کند درباره احتمال نقض حقوق بشر تحقیق کند. این قانون به ترامپ 120 روز مهلت می دهد تا گزارشی را درباره یافته های تحقیقات و بکار بستن اقدامات مقتضی ارائه دهد.
مونتگومری پیش بینی کرد که هیچ چیز نمی تواند ترامپ را وادار به تحریم عربستان کند.
وی گفت: اگر ترامپ این استدلال بسیار ضعیف را مطرح کند که خانواده سلطنتی حاکم به طور مستقیم در موضوع خاشقچی نقش نداشته است و مقاماتی که در جایگاه های پایین تری قرار دارند، در این اتفاق دخیل بوده اند، دولت آمریکا می تواند از اعمال تحریم ها خودداری کند. اگر معلوم شود آنچه که فکر می کردیم واقعا اتفاق افتاده است، این امر تبعاتی بسیار جدی بر توانایی آمریکا برای همکاری با عربستان در مسائلی گسترده تر خواهد داشت.
به گفته این کارشناس، این امر کنگره را با دو گزینه برای مجازات ریاض مواجه می کند: کنگره می تواند درباره فروش سلاح و کمک اطلاعاتی به جنگ عربستان در یمن رای گیری کند یا قانون مستقلی را تصویب کند که ترامپ از قدرت وتوی آن برخوردار است.
وی افزود: بعد از انتخابات میان دوره ای نوامبر «اشتها» ی نمایندگان برای پرداختن به موضوع ناپدید شدن خاشقچی در کنگره ممکن است کمتر شود. از نظر سیاسی نگران آن هستم که دولت هدفی بلندمدت داشته باشد: بگذارید انتخابات نوامبر را پشت سر بگذاریم و بعد ببینیم چه اتفاقی می افتد.
قتل ادعایی خاشقچی می تواند هر دو حزب اصلی در آمریکا را وادار کند که از دولت بخواهند اقدام کند. درخواست ها در کپیتال هیل (کنگره) از هر سوی اعضای هر دو حزب دمکرات و جمهوری خواه برای اعمال مجازات سنگین علیه عربستان افزایش یافته است.

** گزینه های کنگره؛ قانون ماگنیتسکی
اختلافات عمیق بین اعضای کنگره و مواضع دولت آمریکا نشان می دهد که قانونگذاران باید نقش پیشتازی را در مجازات ریاض بکاربندند و اقداماتی را انجام دهند که به قدر کافی در مقابل احتمال وتوی رئیس جمهوری قوی باشد.
دو سناتور جمهوری خواه آمریکایی، «مارکو روبیو» از ایالت فلوریدا و «لیندسی گراهام» از ایالت کارولینای جنوبی روز پنجشنبه اظهار کردند که خواستار کنار گذاشتن منافع متقابل بلندمدت امنیتی هستند که در دولت «باراک اوباما» رئیس جمهوری پیشین آمریکا به عربستان اجازه داد ده ها میلیارد دلار از سلاح های حساس مجهز به فناوری بالا را خریداری کند. آنها گفتند که خواستار پاسخگویی عربستان در نقض هر گونه اقدام ضد حقوق بشری هستند.
«میچ مک کانل» رهبر اکثریت سنای آمریکا به رغم این که لحن آرام تری در مصاحبه روز پنجشنبه با تلویزیون بلومبرگ داشت گفت: نمیتوانم تصور کنم که اگر معلوم شود عربستان در تصمیم ترور خاشقچی نقش داشته است، مجازاتی برای عربستان وجود نداشته باشد.
قانونگذاران آمریکایی درباره سه گزینه اصلی درمواجهه با نقش احتمالی سعودی ها در سرنوشت خاشقچی بحث می کنند: تحریم های هدفمند علیه برخی از افراد سعودی مسئول قتل خاشقچی، تعلیق برخی یا همه صادرات سلاح به عربستان و قطع همکاری لجستیکی نظامی ارتش آمریکا در جنگ یمن.
قانون ماگنیتسکی که برخی از سناتورها آن را مطرح کرده اند، از دولت ترامپ می خواهد درباره همدستی «هر گونه عامل خارجی» در ناپدیدی خاشقچی، شکنجه یا مرگ او تصمیم گیری کند و به کنگره اطلاع دهد که آیا این افراد باید از سوی آمریکا تحریم شوند یا نه. چنین تحریم هایی شامل لغو صدور روادید یا توقیف هرگونه دارایی آنها در آمریکا است. اگر ترامپ تصمیم بگیرد که هیچ یک از 15 مقام سعودی را که ترکیه به عنوان شریک در عملیات قتل خاشقچی، هویت آنها را فاش کرده تحریم نکند یا حتی اگر او نخواهد این موضوع را به مقامات بالاتری در خاندان سلطنتی عربستان تعمیم دهد، قانونگذاران می توانند رئیس جمهور را وادار کنند تحریم های اجباری را علیه این افراد صادر کند. تعدادی از مقامات سعودی دارای پست های ارشدی در حکومت عربستان هستند و تعدادی از آنها رابطه نزدیکی با ولیعهد این کشور دارند.
هدف از تحریم های اجباری اعمال فشاربر یک کشور برای پیروی از اهداف تعیین شده در شورای امنیت بدون توسل به قوه قهریه است. شورای امنیت با توسل به تحریم های اجباری از آن به عنوان ابزاری در زمان شکست تلاش های دیپلماتیک استفاده می کند.
این امر سابقه دارد. در تابستان سال 2017 کنگره با رای اکثریت خواستار تحریم های اجباری روسیه به دلیل دخالت در انتخابات سال 2016 شد که ترامپ تمایلی به اعمال آن نداشت.
هر گونه تلاشی برای اعمال تحریم های هدفمند باید از طریق فرایند عادی کمیته های کنگره انجام شود. همه 21 عضو کمیته روابط خارجی سنا به جز یک نفر و جمهوری خواهان و دمکرات هایی که ریاست کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا را برعهده دارند، نامه ای را خطاب به ترامپ نوشته و خواستار تحقیقات بر اساس قانون ماگنیتسکی درباره سرنوشت خاشقچی شده اند که این امر از تمایل قوی در سطح کمیته ها برای اعمال تحریم دارد.

** بی اعتمادی کنگره به عربستان
شبکه خبری بلومبرگ با اشاره به اختلافات داخلی در آمریکا نوشت: این اختلافات نشان می دهد که عربستان در دفتر بیضی شکل ارج و قرب بیشتری نسبت به کپیتال هیل دارد و بسیاری از قانونگذاران آمریکایی احساس بی اعتمادی به خانواده سلطنتی عربستان می کنند که سابقه آن به ارتباط این حکومت با حملات 11 سپتامبر باز می گردد. دخالت خونین این کشور در جنگ داخلی یمن و بی تفاوتی اش نسبت به سیاست های لبنان هزینه بیشتری در خصوص حمایت آمریکا از این کشور داشته است.
«جان آلترمن» معاون مرکز مطالعات بین المللی و استراتژیک آمریکا در این زمینه گفت: در کنگره گروه هایی وجود دارند که با عربستان مخالف هستند. قانونگذاران آمریکایی از سابقه فجیع عربستان در مسائل حقوق بشری، سرکوب آزادی مذهبی و کشتار غیرنظامیان در جنگ یمن شکایت دارند. پرونده خاشقچی عامل محوری دیگری برای این گروه است که از سعودی ها و روابط رئیس جمهوری با آنها انتقاد کنند.
بلومبرگ افزود: اگر کنگره به رغم ملاحظات ترامپ، علیه عربستان اقدام کند شکست دیگری برای عربستان در واشنگتن خواهد بود. همین دو سال پیش کنگره قانونی را تصویب کرد که اجازه می داد عربستان به دلیل نقش خود در حملات 11 سپتامبر تحت پیگرد قرار گیرد. هر چند دولت عربستان رسما نقشی در این حملات نداشت 15 نفر از 19 نفر از کسانی که در ماجرای هواپیماربایی نقش داشتند، شهروند سعودی بودند و این حقیقتی است که قانونگذاران و افکار عمومی آمریکا هنوز فراموش نکرده اند.
این شبکه خبری به نقل از «جان کندی» سناتور جمهوریخواه آمریکا درباره دیگر گزینه های احتمالی واشنگتن در رابطه با پرونده خاشقچی به غیر از تحریم و محدودیت یا توقف فروش سلاح نوشت: آمریکا می تواند دیپلمات های سعودی را اخراج و با استناد بر قطعنامه سازمان ملل از این رفتار عربستان انتقاد کند.
ترامپ مخالفت خود را با توقف معامله 110 میلیارد دلاری فروش سلاح با عربستان که به گفته او به ایجاد 500 هزار فرصت شغلی در آمریکا کمک می کند، ابراز کرده است.
اروپام**9158**1485


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه
روحانی: دولت در کنار مردم سیل‌زده برای بازگشت به زندگی عادی است، با حکم فرمانده کل قوا سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه شد، انفجارهای سریلانکا بیش از ۶۰۰ کشته و زخمی برجا گذاشت و سفر نخست وزیر پاکستان به ایران و زیارت حرم امام رضا (ع) از مواردی است که مطبوعات امروز به آن پرداخته‌اند.
فرزام: امیدوارم عقب افتادگی رویینگ را جبران کنیم- محسن شادی تصمیم نهایی‌اش را اعلام می‌کند
سرمربی تیم ملی قایقرانی رویینگ مردان ایران گفت: باید به گونه‌ای کار کنیم تا بتوانیم عقب افتادگی را جبران کنیم و هدف من این است تا شرایط را برای ملی پوشان عوض کنم و آنها را به سرانجامی برسانم.
علاقه عمر السومه به حضور در لیگ قطر- جدایی از الاهلی؟
مهاجم سوریه‌ای الاهلی عربستان به احتمال حضورش در لیگ ستارگان قطر واکنش نشان داد.
واکنش کلینزمن به بازگشت به بوندسلیگا
سرمربی سابق تیم ملی فوتبال آمریکا و بایرن مونیخ به احتمال حضورش در هرتابرلین واکنش نشان داد.
آخرین خبر از ۲ بازیکن مصدوم الهلال قبل از رویارویی با استقلال
باشگاه الهلال درباره‌ی وضعیت دو بازیکن مصدوم این تیم قبل از رویارویی با تیم فوتبال استقلال توضیح داد.
زنان، روایت گران سیل
خرم آباد-ایرنا- 'گلپر شاهی' زنی 52 ساله که خانه اش بطور کامل بر اثر سیل از بین رفته و اکنون در کمپ سیل زده های پلدختر زیر چادر زندگی می کند می گوید؛ هر روز مسئولان زیادی برای بازدید به اینجا سر می زنند اما من فقط خانم ابتکار را شناختم که بوسه بر دستان گلی ام زد.
میزگرد ایرنا- طلای کثیف، زخمی برای زمین
شهرکرد- ایرنا- دفن غیراصولی، مکان یابی نامناسب و ضرورت رعایت استانداردهای دفن زیاله ها در میزگرد تحصصی ایرنا مرکز شهرکرد با عنوان 'بررسی وضعیت مدیریت پسماند'با حضور کارشناسان حوزه محیط زیست و مدیریت شهری چهارمحال و بختیاری مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
فناوری خلاء؛ سرریز دانش هسته‌ای در صنایع دیگر کشور
فناوری خلاء یکی از فناوری‌های "سطح بالا " (High-tech) و حیاتی در حوزه‌های مختلف فعالیت‌های سازمان انرژی اتمی از قبیل چرخه سوخت هسته‌ای، گداخت هسته‌ای، شتابگرها، لیزر، فتونیک و پلاسما است که روز 20 فروردین در سیزدهمین سالروز ملی شدن فن‌آوری هسته‌ای از آن رونمایی شد.
کمدینی که امید اوکراینی ها شد
مسکو - ایرنا - شگفتی در انتخابات ریاست جمهوری اوکراین با پیروزی یک کمدین در برابر رئیس جمهوری که پنج سال بر طبل مبارزه با روسیه و نزدیکی به غرب می زد، تکمیل شد.
انتقاد رئیس جمهوی فرانسه به قطع کمک مالی خانواده شهدای فلسطینی
تهران – ایرنا – رسانه صهیونیستی بامداد دوشنبه گزارش کرد، امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه با ارسال پیامی تند به سران رژیم صهیونیستی خواستار تغییر تصمیم این رژیم در قطع کمک های مالی به خانواده شهدای فلسطینی شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پایان معافیت خریداران نفت ایران از تحریمهای آمریکا اعلام می شود
تهران– ایرنا– روزنامه واشنگتن پست به نقل از دو مقام وزارت خارجه آمریکا گزارش داد، مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور روز دوشنبه اعلام خواهد کرد که معافیتهای تحریمی واردکنندگان نفت ایران از دوم ماه می (12 اردیبهشت) دیگر تمدید نخواهد شد؛ اقدامی که تبعاتی برای بازارهای جهانی نفت دارد.
احتمال حضور لوپتگی روی نیمکت ایران چقدر است؟- مذاکرات محرمانه با سرمربی سابق اسپانیا؟!
تیم ملی فوتبال بدون سرمربی، روزگار خوشی ندارد، بازی‌های دوستانه رقبا یکی پس از دیگری با حاشیه‌ها و اخبار و نتایج خود از پیش روی هواداران می‌گذرد و خبری از بازی‌های تدارکاتی نیست که نیست.
از تهران تا ترکیه با دختری که عاشق فوتبال بود اما اولین لژیونر والیبال شد
کاپیتان تیم ملی والیبال بانوان از روزهایی می‌گوید که به عشق فوتبال درون دروازه قرار می‌گرفت اما جبر زمانه او را به سمت والیبال کشید تا تبدیل به نخستین لژیونر والیبال بانوان ایران شود.
صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه
روحانی: دولت در کنار مردم سیل‌زده برای بازگشت به زندگی عادی است، با حکم فرمانده کل قوا سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه شد، انفجارهای سریلانکا بیش از ۶۰۰ کشته و زخمی برجا گذاشت و سفر نخست وزیر پاکستان به ایران و زیارت حرم امام رضا (ع) از مواردی است که مطبوعات امروز به آن پرداخته‌اند.
فرزام: امیدوارم عقب افتادگی رویینگ را جبران کنیم- محسن شادی تصمیم نهایی‌اش را اعلام می‌کند
سرمربی تیم ملی قایقرانی رویینگ مردان ایران گفت: باید به گونه‌ای کار کنیم تا بتوانیم عقب افتادگی را جبران کنیم و هدف من این است تا شرایط را برای ملی پوشان عوض کنم و آنها را به سرانجامی برسانم.
نماینده کنگره: پیش بینی می کنم روند استیضاح ترامپ آغاز شود
رئیس یک گروه شبه نظامی مخالف مهاجران در آمریکا بازداشت شد
پایان معافیت خریداران نفت ایران از تحریمهای آمریکا اعلام می شود
رویترز:آمریکا به خارجیهایی که باسپاه درتعاملند معافیت می دهد
ساخت باند فرود بالگردهای آمریکایی در غرب الانبار عراق
دموکراتهای ارشد کنگره به دنبال آغاز روند استیضاح ترامپ
سازمان ملل حمله تروریستی در سریلانکا را محکوم کرد
سی ان ان: بایدن در صدر نظرسنجی ها قرار دارد
گاف ترامپ در تسلیت به مردم سریلانکا
دیپلمات اسبق سفارت اکوادور بازداشت آسانژ را توطئه خواند