ترامپ در برابر کنگره؛ پرونده خاشقچی و نزاع روابط با ریاض

13:48 ۲۶ روز پیش ایرنا 30 0
ترامپ در برابر کنگره؛ پرونده خاشقچی و نزاع روابط با ریاض

تهران- ایرنا- ناپدید شدن «جمال خاشقچی» روزنامه نگار مشهور عرب، خشم برخی اعضای کنگره آمریکا را برانگیخته و واشنگتن را در آستانه انتخابات میان دوره ای این نهاد با اختلافات داخلی بر سر آینده روابط با ریاض مواجه کرده است.

ایرنا

به گزارش روز شنبه ایرنا، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا که در نهایت بعد از تلاش های فراوان برای سرپوش گذاردن بر آنچه که در کنسول عربستان و در رابطه با ناپدید شدن خاشقچی رخ داد، کشته شدن این روزنامه نگار و دست داشتن مقام های بلندپایه سعودی در آن را تایید کرد، خود اذعان کرده که این یکی از جدی ترین بحران های دوران ریاست جمهوری اش بوده است.
ترامپ که به تازگی از فشار اختلافات بر سر «برت کاوانا» نامزد پیشنهادی اش برای ریاست دیوان عالی آمریکا رهایی یافته، در گفت و گوی اختصاصی با روزنامه نیویورک تایمز، از اشاره مستقیم به نام «بن سلمان» به عنوان مسئول قتل خاشقچی خودداری اما تایید کرد که اتهام مطرح شده علیه وی مبنی بر صدور دستور قتل، تاثیر عمیقی بر روابط واشنگتن-ریاض گذاشته و از این موضوع به عنوان جدی ترین بحران دوره ریاست جمهوری اش یاد کرد.
آمریکا طی چند دهه موارد نقض حقوق بشر در عربستان را نادیده گرفته است اما از زمان ناپدیدشدن و آنچه که درباره قتل خاشقچی گفته می شود، بیشتر رسانه های اصلی آمریکا، تجار و سیاستمداران این کشور ریاض را محکوم کرده و ائتلاف واشنگتن با خانواده سلطنتی را محکوم کرده اند.

**ترامپ و کنگره؛ پلیس خوب- پلیس بد
اعضای مختلف کنگره آمریکا خشم خود را درباره اتفاقی که برای نویسنده روزنامه واشنگتن پست رخ داد، ابراز کرده اند. «دِبی دینگل» نماینده زن دمکرات مجلس نمایندگان آمریکا در گفت و گو با تارنمای خبری تحلیلی میدل ایست آی گفت: ما پاسخ می خواهیم.
وی یکی از 27 عضو کنگره آمریکا بود که در نامه ای به «خالد بن سلمان» سفیر عربستان در آمریکا خواستار تحقیقات مستقل درباره سرنوشت خاشقچی شد.
این نماینده دمکرات در مخالفت با اظهارات ترامپ که گفته بود منافع تجاری و ژئوپلتیک اقتضا می کند که روابط نزدیک با عربستان حفظ شود، اظهار داشت نباید از مسائل حقوق بشری به بهانه سایر منافع گذشت.
«جیم مک گاورن» نماینده دمکرات کنگره نیز با ارائه طرحی که هشت نفر دیگر از نمایندگان آمریکا از جمله دینگل و دو نفر از جمهوری خواهان آن را تهیه کرده اند، از آمریکا خواست فروش سلاح به عربستان را منع کند مگر این که وزارت امور خارجه رسما گزارش دهد که سعودی ها مسئول اتفاقات رخ داده برای خاشقچی نیستند.
«دایان فاینستاین» سناتور دمکرات با لحنی شفاف تر روز چهارشنبه گفت: اگر کاخ سفید همچنان از اقدام در این زمینه پرهیز کند، کنگره باید ورود کند.
«کریستوفر هیل» دیپلمات سابق آمریکایی که ریاست هیات آمریکایی شرکت کننده در مذاکرات چند جانبه با کره شمالی در سال 2005 را برعهده داشت و در سال 2010 سفیر عراق بود، گفت: در حالی که سناتورها «با لحنی قوی» علیه ریاض موضع گرفته اند، دولت ترامپ احتمالا مخالف تحریم عربستان خواهد بود. این امر اختلافات بیشتری را بین سناتورها و دولت ایجاد خواهد کرد.
«سعید خان» استاد مطالعات خاورمیانه در دانشگاه ایالتی «وین » در شهر دیترویت ایالت میشیگان گفت: سختگیری کنگره علیه سعودی ها در کنار بی تفاوتی ظاهری ترامپ، امکان ایجاد «پلیس خوب- پلیس بد» در واشنگتن را ایجاد می کند. سعودی ها به خوبی می دانند که روابط شان با واشنگتن به کاخ سفید و مستقیما به دفتر بیضی شکل (کاخ سفید) و نه کنگره ربط دارد.
«مارکوس مونتگومری» کارشناس مرکز عرب در واشنگتن دی سی در این زمینه گفت: «بعید است قانونگذاران آمریکایی بتوانند ترامپ را بر سر تحریم ها شکست دهند. »
در عین حال برخی از اعضای ارشد کمیته روابط خارجی سنای آمریکا قانون ماگنیتسکی را مطرح کرده اند که قانون به اصطلاح مدافع حقوق بشری درآمریکا است که رئیس جمهوری این کشور را وادار می کند درباره احتمال نقض حقوق بشر تحقیق کند. این قانون به ترامپ 120 روز مهلت می دهد تا گزارشی را درباره یافته های تحقیقات و بکار بستن اقدامات مقتضی ارائه دهد.
مونتگومری پیش بینی کرد که هیچ چیز نمی تواند ترامپ را وادار به تحریم عربستان کند.
وی گفت: اگر ترامپ این استدلال بسیار ضعیف را مطرح کند که خانواده سلطنتی حاکم به طور مستقیم در موضوع خاشقچی نقش نداشته است و مقاماتی که در جایگاه های پایین تری قرار دارند، در این اتفاق دخیل بوده اند، دولت آمریکا می تواند از اعمال تحریم ها خودداری کند. اگر معلوم شود آنچه که فکر می کردیم واقعا اتفاق افتاده است، این امر تبعاتی بسیار جدی بر توانایی آمریکا برای همکاری با عربستان در مسائلی گسترده تر خواهد داشت.
به گفته این کارشناس، این امر کنگره را با دو گزینه برای مجازات ریاض مواجه می کند: کنگره می تواند درباره فروش سلاح و کمک اطلاعاتی به جنگ عربستان در یمن رای گیری کند یا قانون مستقلی را تصویب کند که ترامپ از قدرت وتوی آن برخوردار است.
وی افزود: بعد از انتخابات میان دوره ای نوامبر «اشتها» ی نمایندگان برای پرداختن به موضوع ناپدید شدن خاشقچی در کنگره ممکن است کمتر شود. از نظر سیاسی نگران آن هستم که دولت هدفی بلندمدت داشته باشد: بگذارید انتخابات نوامبر را پشت سر بگذاریم و بعد ببینیم چه اتفاقی می افتد.
قتل ادعایی خاشقچی می تواند هر دو حزب اصلی در آمریکا را وادار کند که از دولت بخواهند اقدام کند. درخواست ها در کپیتال هیل (کنگره) از هر سوی اعضای هر دو حزب دمکرات و جمهوری خواه برای اعمال مجازات سنگین علیه عربستان افزایش یافته است.

** گزینه های کنگره؛ قانون ماگنیتسکی
اختلافات عمیق بین اعضای کنگره و مواضع دولت آمریکا نشان می دهد که قانونگذاران باید نقش پیشتازی را در مجازات ریاض بکاربندند و اقداماتی را انجام دهند که به قدر کافی در مقابل احتمال وتوی رئیس جمهوری قوی باشد.
دو سناتور جمهوری خواه آمریکایی، «مارکو روبیو» از ایالت فلوریدا و «لیندسی گراهام» از ایالت کارولینای جنوبی روز پنجشنبه اظهار کردند که خواستار کنار گذاشتن منافع متقابل بلندمدت امنیتی هستند که در دولت «باراک اوباما» رئیس جمهوری پیشین آمریکا به عربستان اجازه داد ده ها میلیارد دلار از سلاح های حساس مجهز به فناوری بالا را خریداری کند. آنها گفتند که خواستار پاسخگویی عربستان در نقض هر گونه اقدام ضد حقوق بشری هستند.
«میچ مک کانل» رهبر اکثریت سنای آمریکا به رغم این که لحن آرام تری در مصاحبه روز پنجشنبه با تلویزیون بلومبرگ داشت گفت: نمیتوانم تصور کنم که اگر معلوم شود عربستان در تصمیم ترور خاشقچی نقش داشته است، مجازاتی برای عربستان وجود نداشته باشد.
قانونگذاران آمریکایی درباره سه گزینه اصلی درمواجهه با نقش احتمالی سعودی ها در سرنوشت خاشقچی بحث می کنند: تحریم های هدفمند علیه برخی از افراد سعودی مسئول قتل خاشقچی، تعلیق برخی یا همه صادرات سلاح به عربستان و قطع همکاری لجستیکی نظامی ارتش آمریکا در جنگ یمن.
قانون ماگنیتسکی که برخی از سناتورها آن را مطرح کرده اند، از دولت ترامپ می خواهد درباره همدستی «هر گونه عامل خارجی» در ناپدیدی خاشقچی، شکنجه یا مرگ او تصمیم گیری کند و به کنگره اطلاع دهد که آیا این افراد باید از سوی آمریکا تحریم شوند یا نه. چنین تحریم هایی شامل لغو صدور روادید یا توقیف هرگونه دارایی آنها در آمریکا است. اگر ترامپ تصمیم بگیرد که هیچ یک از 15 مقام سعودی را که ترکیه به عنوان شریک در عملیات قتل خاشقچی، هویت آنها را فاش کرده تحریم نکند یا حتی اگر او نخواهد این موضوع را به مقامات بالاتری در خاندان سلطنتی عربستان تعمیم دهد، قانونگذاران می توانند رئیس جمهور را وادار کنند تحریم های اجباری را علیه این افراد صادر کند. تعدادی از مقامات سعودی دارای پست های ارشدی در حکومت عربستان هستند و تعدادی از آنها رابطه نزدیکی با ولیعهد این کشور دارند.
هدف از تحریم های اجباری اعمال فشاربر یک کشور برای پیروی از اهداف تعیین شده در شورای امنیت بدون توسل به قوه قهریه است. شورای امنیت با توسل به تحریم های اجباری از آن به عنوان ابزاری در زمان شکست تلاش های دیپلماتیک استفاده می کند.
این امر سابقه دارد. در تابستان سال 2017 کنگره با رای اکثریت خواستار تحریم های اجباری روسیه به دلیل دخالت در انتخابات سال 2016 شد که ترامپ تمایلی به اعمال آن نداشت.
هر گونه تلاشی برای اعمال تحریم های هدفمند باید از طریق فرایند عادی کمیته های کنگره انجام شود. همه 21 عضو کمیته روابط خارجی سنا به جز یک نفر و جمهوری خواهان و دمکرات هایی که ریاست کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا را برعهده دارند، نامه ای را خطاب به ترامپ نوشته و خواستار تحقیقات بر اساس قانون ماگنیتسکی درباره سرنوشت خاشقچی شده اند که این امر از تمایل قوی در سطح کمیته ها برای اعمال تحریم دارد.

** بی اعتمادی کنگره به عربستان
شبکه خبری بلومبرگ با اشاره به اختلافات داخلی در آمریکا نوشت: این اختلافات نشان می دهد که عربستان در دفتر بیضی شکل ارج و قرب بیشتری نسبت به کپیتال هیل دارد و بسیاری از قانونگذاران آمریکایی احساس بی اعتمادی به خانواده سلطنتی عربستان می کنند که سابقه آن به ارتباط این حکومت با حملات 11 سپتامبر باز می گردد. دخالت خونین این کشور در جنگ داخلی یمن و بی تفاوتی اش نسبت به سیاست های لبنان هزینه بیشتری در خصوص حمایت آمریکا از این کشور داشته است.
«جان آلترمن» معاون مرکز مطالعات بین المللی و استراتژیک آمریکا در این زمینه گفت: در کنگره گروه هایی وجود دارند که با عربستان مخالف هستند. قانونگذاران آمریکایی از سابقه فجیع عربستان در مسائل حقوق بشری، سرکوب آزادی مذهبی و کشتار غیرنظامیان در جنگ یمن شکایت دارند. پرونده خاشقچی عامل محوری دیگری برای این گروه است که از سعودی ها و روابط رئیس جمهوری با آنها انتقاد کنند.
بلومبرگ افزود: اگر کنگره به رغم ملاحظات ترامپ، علیه عربستان اقدام کند شکست دیگری برای عربستان در واشنگتن خواهد بود. همین دو سال پیش کنگره قانونی را تصویب کرد که اجازه می داد عربستان به دلیل نقش خود در حملات 11 سپتامبر تحت پیگرد قرار گیرد. هر چند دولت عربستان رسما نقشی در این حملات نداشت 15 نفر از 19 نفر از کسانی که در ماجرای هواپیماربایی نقش داشتند، شهروند سعودی بودند و این حقیقتی است که قانونگذاران و افکار عمومی آمریکا هنوز فراموش نکرده اند.
این شبکه خبری به نقل از «جان کندی» سناتور جمهوریخواه آمریکا درباره دیگر گزینه های احتمالی واشنگتن در رابطه با پرونده خاشقچی به غیر از تحریم و محدودیت یا توقف فروش سلاح نوشت: آمریکا می تواند دیپلمات های سعودی را اخراج و با استناد بر قطعنامه سازمان ملل از این رفتار عربستان انتقاد کند.
ترامپ مخالفت خود را با توقف معامله 110 میلیارد دلاری فروش سلاح با عربستان که به گفته او به ایجاد 500 هزار فرصت شغلی در آمریکا کمک می کند، ابراز کرده است.
اروپام**9158**1485


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

۱۳ خودروی سدانی که شتاب زیر ۴ ثانیه‌ای دارند!
همانطوریکه می‌دانید پورشه مشهور به تولید خودرو‌های اسپرت در جهان است. پانامرا هیبریدی با پیشرانه توئین توربو ۸ سیلندری ۴.۰ لیتری با قدرت خروجی ۶۸۰ اسب بخار و ۶۲۶ پوند فوت حداکثر گشتاور و گیربکس دو کلاچه PDK می‌تواند در ۳.۲ ثانیه شتاب خود را از ۰ به ۱۰۰ برساند.
کمتر بنشینید، جوانتر بمانید
در جدیدترین دستورالعمل نظام سلامت آمریکا بر سه اصل مهم شامل تحرک بیشتر،‌ نشستن کمتر و آغاز فعالیت بدنی کودکان از سن سه سالگی تاکید شده است.
عکسی از مقدمه تولد یک ستاره
آژانس فضایی آمریکا (ناسا) عکسی از یک توده گرد و غبار کهکشانی منتشر کرده است که عامل ایجاد ستاره است و توسط تلسکوپ فضایی "جیمز وب" شکار شده است.
عینک هوشمند ۲ گوگل ۲۰۱۹ می‌آید
عینک هوشمند گوگل / Google Glass یادتان است که به دلایل حفظ حریم خصوصی عرضه عمومی آن متوقف شد؟ گفته می‌شود گوگل درحال‌توسعه Google Glass 2 است که سال آینده می‌آید.
خورشید مصنوعی در چین ساخته شد
محققان چینی یک خورشید مصنوعی ساخته اند که دمای آن به ۱۰۰ میلیون درجه سانتیگراد می رسد و می تواند هیدروژن را به انرژی تجدیدپذیر ارزان تبدیل کند.
بازگشت امنیت به خطوط  پرواز پرندگان مهاجر در مازندران
ساری- ایرنا- یگان حفاظت محیط زیست مازندران روز پنجشنبه با جمع آوری صدها رشته تور هوایی شکارچیان در شهرستان فرویدونکنار به عنوان مهم ترین زیستگاه زمستانی پرندگان مهاجر، آسمان منطقه را برای پرواز این پرندگان امن کرد.
شیوه کنونی اموزش پیش دبستان ما را به مقصد نمی رساند
ساری - ایرنا - معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: تحقیقات در مورد بچه های بازمانده از تحصیل نشان می دهد تعداد زیادی کودکان پیش از دبستان داریم که به خدمات آموزشی دسترسی ندارند و شیوه کنونی آموزش پیش دبستان، ما را به سر منزل مقصود نمی رساند.
140 هزار کارت سوخت در زاهدان باطل شد
زاهدان - ایرنا - مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان گفت: از ابتدای سالجاری تاکنون 140 هزار کارت سوخت در این استان برای جلوگیری از قاچاق باطل شد.
400 قطعه پلیکان سفید در تالاب «کانی برازان» مشاهده شد
مهاباد- ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: کارشناسان این اداره در پایش های خود در تالاب بین المللی کانی برازان مهاباد 400 قطعه پلیکان سفید مهاجر را مشاهده کردند.
مجتمع طلای موته اصفهان توسعه می یابد
اصفهان- ایرنا - مدیرعامل مجتمع تولیدی طلای موته اصفهان گفت: 2 طرح توسعه ای بازچرخانی آب و استحصال طلا از سد باطله قدیمی با هدف حفظ منابع آبی و استفاده از مواد زائد در این واحد تولیدی اجرا می شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آخرین وضعیت بارش‌های ایران+جدول
بیشترین میزان رشد بارش‌ها در سال آبی جاری نسبت به سال آبی گذشته (سال آبی ۹۷-۹۶) مربوط به حوضه آبریز قره قوم (شمال شرقی کشور) و حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان (جنوب کشور) است.
عکس ساده اما لوکس «سحر قریشی»
سحر قریشی با انتشار این عکس نوشت:زندگی زیباست ساده لباس بپوش، ساده راه برو ولی در برخورد با دیگران ساده نباش زیرا سادگیت را نشانه میگیرند برای در هم شکستن ِ غرورت.
پیامک‌های پیکسل ۳ خود به خود حذف می‌شوند!
به نظر می‌رسد گوگل هنوز توانایی عرضه یک گوشی بدون نقص را ندارد. از پیکسل نسل اول و دوم گرفته و حالا پیکسل نسل سوم، شاهد انواع و اقسام مشکلات عجیب و غریب هستند که البته اغلب با بروزرسانی نرم‌افزاری هم قابل حل بوده‌اند.
نامزد‌های The Game Awards ۲۰۱۸
حدود سه هفته تا رویداد سالانه‌ی The Game Awards فاصله داریم؛ مراسمی که در تجلیل از بهترین بازی‌های سال و با همکاری شرکت‌ها و فعالان مختلف صنعت بازی برگزار می‌شود. دسته‌ها و نامزدهای مراسم امسال یعنی The Game Awards 2018 مشخص شده‌اند.
دلیل کاهش نرخ ارز چیست؟
یک عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در خصوص علت نوسانات ارزی نکاتی را بیان کرد.
آمریکا به رغم قتل خاشقچی، از ولیعهدی بن سلمان حمایت می کند
چین به درخواست اصلاحات تجاری آمریکا پاسخ داد
سیاست بدون اغماض درکابینه ترامپ
آتش سوزی کالیفرنیا همچنان قربانی می گیرد
تغییر چهره دمکرات ها در جنگ یمن
سنای آمریکا برای قطع فروش تسلیحات به بحرین رای گیری می کند
ترامپ یک مقام کاخ سفید را با توصیه همسرش برکنار کرد
مجبور به معاف برخی کشورها از تحریم های ایران شدیم
پمپئو و ولیعهد بحرین درباره ایران گفت و گو کردند
آمریکا از روسیه خواست تا دمشق را به میز مذاکره بیاورد