ابتکار استارتاپ اتاقک برای اقتصادی کردن سفر

14:33 ۱۵۰ روز و ۷ ساعت پیش افکار نیوز 179 0
ابتکار استارتاپ اتاقک برای اقتصادی کردن سفر

در شرایطی که در حوزه گردشگری اخباری حاکی از تاثیر گرانی سفرهای خارجی بر سفرهای داخلی شنیده می‌شود، استارتاپ اتاقک، به عنوان یک کسب و کار نوپا در حوزه به اشتراک‌گذاری خانه‌‌های مسکونی و رزرو محل اقامت مسافران، دست به اقدامی نوآورانه برای اقتصادی کردن سفر کرده است.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه، این روزها صنعتگردشگری ایرانبا کاهش حجم مسافرت‌ها روبرو شده است. به گفته اصغر توکلی، بازرس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران، تنها فروش بلیت
هواپیمادر مسیرهای داخلی تا ۴۰ درصد و برای مقاصد خارجی تا ۷۰ درصد کاهش داشته است.
در حالی که طبق توصیه مقام معظم رهبری، سیاست‌های دولتدر حوزه گردشگریدر سال جاری بر سفرهای داخلی و جایگزین کردن با سفرهای خارجی تمرکز دارد، متاسفانه برنامه‌ای خاصی برای پیشبرد این هدف تنظیم نشده و سفرهای داخلی حتی جاده‌ای با توجه به افزایش نرخ عوارضی‌ها در آزادراه‌ها و قطعات و تجهیزات خودروهای سواری، تحت تاثیر جو گرانی ارزقرار گرفته و نامه‌نگاری‌های انجام شده برای کنترل قیمت سفر از جمله بلیت هواپیما تاکنون بی اثر باقی مانده است.
در این شرایط، اتاقک یکی از کسب‌وکارهای فعال در حوزه گردشگری داخلی سرویسی را راه اندازی کرده است که سفر و اقامت در شهر‌های مختلف ایران را اقتصادی و مقرون‌ به‌ صرفه‌ می‌کند.
علی طالشی مدیرعامل اتاقک، در خصوص این کسب‌وکار نوپا می‌گوید: ما در اتاقک تمام تلاش خود را کرده‌ایم تا با راه‌‌اندازی یک بازار آنلاین و اینترنتی میزبانان خود را به مسافران وصل کنیم و در این مسیر موفق هم بوده‌ایم به گونه‌ای که تا کنون بیش از ۱۰۰۰ میزبان محلی در بیش از ۲۲۰ شهر ایران در سایت و اپلیکیشن اتاقک در حال خدمت‌رسانی به مسافرانداخلی هستند.
به نظر می‌رسد که این کسب‌وکار با استفاده از پتانسیل اقا‌متگاه‌‌ها و میزبانان محلی توانسته هزینه‌های سفر و اقامتگاه‌ها را تا حد چشمگیری کاهش دهد به طوری که با سرزدن به سایت اتاقک و بررسی چند اقامتگاه هزینه هر شب اقامت برای یک خانواده پنج نفره، به 60 تا 80 هزار تومان هم می‌رسد. این در حالی است که همان
خانوادهبرای اقامت خود در یک هتل معمولی مجبور به پرداخت شبی ۴۰۰ الی ۵۰۰هزار تومان است.
طالشی در این مورد می‌گوید: اقامتگاه‌های ما عموما اقامتگاه‌های مسکونی مانند سوییت، آپارتمان، ویلا و اقامتگاه‌های بوم‌گردی هستند که ظرفیت پذیرش بالایی دارند و برای خانواده‌ها و سفرهای گروهی بسیار مقرون‌به صرفه هستند. ضمنا با توجه به این که در اکثر واحد‌های اقامتی، آشپزخانه نیز وجود دارد، هزینه‌های خرد و
خوراکخانوار نیز از این طریق کاهش پیدا می‌کند.
مدیرعامل اتاقک در مورد امنیت، کیفیت و مجوزهای فعالیت خود در ادامه می‌گوید: در حال حاضر اتاقک تمام مجوزهای لازم از جمله مجوز بند ب میراث فرهنگی، مجوز سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، نماد اعتماد الکترونیکی، ساماندهی وزارت ارشادو مجوز اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی را که برای این حوزه مورد نیاز هستند را دریافت کرده است. ضمنا تمام اقامتگاه‌ها و میزبانان اتاقک از یک فیلتر اولیه رد می‌شوند و از نظر مدارک شناسایی، مقبول بودن سطح کیفی اقامتگاه و اطلاعات کیفی و کمی اقامتگاه توسط کارشناسان اتاقک بررسی می‌شوند. بنابراین اگر به هر دلیلی مشکلی در تحویل اقامتگاه توسط میزبان رخ دهد، اتاقک تمام تلاش خود را می‌کند تا در مرحله اول اقامتگاه را با یک اقامتگاه مشابه جایگزین کند و در مرحله آخر در صورت عدم رضایت، تمام
پولرزرو را به مسافر برگرداند.
طالشی در پایان با اشاره به این که بازار اجاره اقامتگاه برای سفر و اجاره ویلا تاکنون تحت نظارت هیچ سازمان مشخص و خاصی نبوده،گفت: فعالیت اتاقک و کسب‌وکارهای مشابه، باعث سامان‌دهی این حوزه شده است و توانسته به ایجاد بستری آنلاین برای استفاده مسافران و گردشگران شود. در واقع با بستری که اتاقک ایجاد کرده نه تنها میزبانان، در شرایط فعلی اقتصادی کسب
درآمدمی‌کنند بلکه صنعت گردشگری محلی هم رونق خواهد یافت و در عین حال مسافران هم از سفری  اقتصادی لذت خواهند برد.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

تولید و تجارت
تولید و تجارت

آخرین اخبار

شبی سخت در انتظار گنبدی ها
گنبدکاووس - ایرنا - بالا آمدن لحظه به لحظه سطح آب رودخانه گرگانرود و افزایش احتمال وقوع سیلاب در این شهر، حکایت از در پیش بودن شبی سخت برای شهروندان گنبد و روستاییانی است که در مسیر پایین دست سدهای بوستان و گلستان واقع هستند.
متخلفان چهارشنبه سوری تا آخر تعطیلات در بازداشت می مانند
تهران- ایرنا- فرمانده انتظامی تهران بزرگ اعلام کرد: متخلفانی که امشب به بهانه چهارشنبه سوری مرتکب جرم و دستگیر شوند تا پایان تعطیلات نوروز بازداشت خواهند بود.
فرماندار ویژه گنبدکاووس: اولویت نخست نجات جان مردم است
گنبدکاووس - ایرنا - فرماندار ویژه شهرستان گنبدکاووس با تشریح وضعیت بحرانی و خطر وقوع سیل در این شهرستان، تصریح کرد: اولویت نخست برای مسئولان نجات جان مردم است و تمامی اقدامات برای کاستن از شدت جاری شدن آب در رودخانه گرگانرود در حال انجام است.
چهارهزار سبد کالا نوروزی بین مددجویان بهزیستی تهران توزیع شد
تهران- ایرنا- مدیر بهزیستی شهر تهران گفت: چهار هزار سبد کالای عیدانه در آستانه سال نو، بین مددجویان بهزیستی تهران توزیع شد.
مرز فرهنگی بین ملت ایران و افغانستان وجود ندارد
تهران- ایرنا- معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران گفت: باوجود مرز سیاسی بین دو کشور ایران و افغانستان اما مرز فرهنگی به دلیل آداب و سنن مشترک بین دو ملت وجود ندارد.
شهردار پایتخت: نردبان های آتش نشانی از گمرک ترخیص شد
تهران- ایرنا- شهردار تهران گفت: تمامی نردبان های آتش نشانی از گمرک ترخیص شد و بزودی به سازمان آتش نشانی شهر تهران اضافه می شود.
آماده باش مردم گمیشان گلستان برای تخلیه خانه های خود
گرگان - ایرنا - فرماندار شهرستان گمیشان استان گلستان با بیان اینکه بارش باران ظرفیت آب سدها را تکمیل و موجب سرریزشدن آنها و در نتیجه به راه افتادن جریان آب در برخی از شهرها و روستاها شده است، گفت که ستاد مدیریت بحران منطقه پس از بررسی وضعیت خانه هایی که در مسیر سیلاب ها قرار دارد دستور قطعی برای تخلیه خانه ها را صادر خواهد کرد.
طلوع خورشید امامت از خانه خدا
سمنان- ایرنا- ملائک از آسمان پُلی از نور زده اند، جبرئیل، میکائیل و اسرافیل کودکی از جنس همه خوبی ها و عطرهای افلاکی را در دل خانه خدا به دامان پاک فاطمه بنت اسد هدیه می کنند که طلوع خورشیدی برای امامت است.
مصوبه صدور پروانه 62 برج- باغ پایتخت تایید نشد
تهران- ایرنا- رئیس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران اعلام کرد: هیات تطبیق ( فرمانداری)، مصوبه صدور پروانه ساختمانی برای 62 برج - باغ را به شورا بازگرداند.
سرباز وظیفه پلیس اولین مصدوم چهارشنبه سوری امسال پایتخت
تهران- ایرنا- رئیس مرکز فرماندهی و کنترل پلیس پیشگیری پایتخت گفت: اولین مصدوم چهارشنبه سوری امسال که به بیمارستان انتقال داده شد یک سرباز وظیفه شناس بود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سانحه رانندگی در قزوین 3 کشته بر جای گذاشت
قزوین - ایرنا - فرمانده پلیس راه قزوین گفت: در پی وقوع یک فقره تصادف در مسیر بویین زهرا-دانسفهان 3 تن جان باختند و یک نفر نیز مصدوم شد.
مهاجم حادثه لندن فریاد «همه مسلمانان باید بمیرند» سر داده بود
یک روزنامه انگلیسی در گزارشی اعلام کرد: مهاجم حادثه شنبه لندن، فریاد «همه مسلمانان باید بمیرند» سر داده بود.
چه ارتباطی میان فواصل کوتاه زایمان و مرگ نوزادان وجود دارد؟
طبق نتایج یک مطالعه جدید، فواصل کوتاه بین زایمان می تواند خطر مرگ نوزادان را افزایش دهد.
کوزه بلاگردان
بیرجند- ایرنا- خاصیت نوروز نو شدن است و کوزه شکنی سنتی زیبا از مردمان شهرستان قاینات در استان خراسان جنوبی است که به اعتقادشان با اجرای این آیین، دردها و بلاها را در آخرین چهارشنبه سال از زندگی خود دور می کنند.
اختصاص هزینه هدایای تبلیغاتی برای آزادی زندانیان
شرکت سرمایه‌گذاری سایه‌گستر سرمایه هزینه هدایای تبلیغاتی پایان سال خود را به آزادی زندانیان جرائم غیر عمد اختصاص داد.
ثبت نهاد متناظر اینستکس در ایران با عنوان «سازوکار تأمین مالی و تجارت ایران و اروپا»
فراوانی میوه با قیمت مناسب
شاخص کل بورس اوراق بهادار رشد کرد
عیدی مخابرات به مردم
کاهش تولید جهانی گندم و غلات دانه درشت
با انتشار بیانیه ای نهضت ملی شدن فناوری اطلاعات اعلام موجودیت کرد
افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن روستایی به ۴۰ میلیون تومان
خبر خوش نوبخت به همه کارمندان دولت
قدردانی شبکه بانکی از اقدام کارشناسی مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان
تأمین سوخت جایگزین سیل‌زدگان مازندران