ورود بخش خصوصی به بورس با طناب پوسیده وزارت نفت

13:57 ۹۳ روز و ۱ ساعت پیش افکار نیوز 40 0
ورود بخش خصوصی به بورس با طناب پوسیده وزارت نفت

در صورت پیاده‌سازی سازوکار تسویه ارزی، راهکار عرضه نفت در بورس در سازوکار تحریمی نظام بانکی گره خورده و نتیجه ای در برنخواهد شد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،سرانجام پس از فراز و نشیب‌های فراوان و اظهارات موافق و مخالف از سوی کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه‌ی انرژیپیرامون موضوع عرضه نفت در بورس ، شورای عالی هماهنگی اقتصادی با هدف متنوع‌سازی روش‌های فروش نفت جهت مقابله با تحریم‌های نفتی آمریکا، طرح عرضه نفتخام در رینگ صادراتی بورس انرژی را به صورت ارزی تصویب کرد. براساس این طرح،
وزارت نفتمی‌تواند با استفاده از ظرفیتبخش خصوصی برای صادرات، نفت خام و فراورده‌های نفتی را به قیمت رقابتی، در بورس داخل کشور به فروش برساند.
سپس براساس اطلاعیه بورس انرژی، این عرضه در رینگ صادراتی از تاریخ 6 آبان ماه آغاز خواهد شد. گفتنی است در سال 90، نفت در
بورس کالابا هدف صادرات و همچنین در سال 93 در رینگ داخلی بورس انرژی با هدف مصرف داخلی عرضه شده بود ولی هر دوبار بخاطر عدم همکاری مناسب امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران(مسئول اصلی فروش نفت خام کشورمان) با بورس، شکست خورده بود.
* تسویه ارزی، عملیاتی غیرممکن در مقابل بخش خصوصیبه طور کلی ارزی بودن سازوکار تسویه مالی در بورس مانعی بزرگ در مسیر موفقیت این راهکار بوده و محتمل است که منجر به عدم تحقق هدف مصوبه اخیر مبنی بر افزایش میزان صادرات نفتکشور با بهره‌گیری از توانمندی بخش خصوصیشود. در واقع در سازوکار تسویه‌ی ارزی شرکت‌های خصوصی ناچار شده که بهای نفت صادراتی را در یکی از حساب‌های ارزی
بانک مرکزییا شرکت ملی نفت در بانک‌های خارجی واریز کنند که در این صورت علاوه بر اینکه ارزواریز شده در این حساب‌ها بلوکه می‌شود بلکه امکان تحریم‌پذیری بخش خصوصی نیز به شدت افزایش می‌یابد.
 همچنین در سازوکار تسویه ارزی اخذ تضامین لازم برای فروش نسیه نفت به بخش خصوصی نیز امکان‌پذیر نیست زیرا هیچ‌یک از بانکهای داخلی و خارجی برای شرکت‌های خصوصی ضمانت‌نامه‌های مدت‌دار یا اعتبار اسنادی به صورت ارزی صادر نمی‌کنند. در نتیجه تسویه ارزی پیاده‌سازی این راهکار را در بخش بانکی با مشکلاتی جدی مواجه می‌کند. بنابراین ارزی کردن تسویه عملا به معنای مسدود کردن ظرفیت موجود در بخش خصوصی برای کمک به
دولتدر جلوگیری از افت صادرات نفت کشور است.
* تسویه ارزی با سهم 80 درصدی فعلا تغییری نمی کندعلی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: فعلا نحوه تسویه نفت خریداری شده به صورت 80 درصد ارزی و 20 درصد ریالی است که برای قسمت 80 درصد ارزی نیز، ضمانتنامه‌های ریالی از خریداران دریافت می‌شود.
کاردر افزود: اینکه این تقسیم‌بندی تغییر کند یا خیر، بستگی به این دارد که در نوبت‌های بعدی روی سازوکار فروش نفت در بورس بازنگری صورت بگیرد.
* پاسخ به یک تلقی اشتباه در مورد تسویه ریالیبه نظر می‌رسد که تلقی اشتباه مسئولین دولتی در مورد شیوه تعیین قیمت پایه در سازوکار تسویه ریالی باعث شده که در مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سازوکار تسویه ارزی موردپذیرش قرار گیرد. در واقع این ابهام وجود دارد که با توجه به اختلاف قیمت بین ارز دولتی و ارز بازار آزاد، در صورت تسویه بهای نفت عرضه شده با ارز 4200 تومانی زمینه برای ورود دلالان به بورس و ایجاد فساد و رانت گسترده فراهم شود. در حال حاضر عرضه محصولات
پتروشیمیدر بورس کالا نیز به این معضل دچار شده است.
جهت پاسخ به این شبهه باید توجه داشت که در روش فروش ریالی نفت قیمت هر بشکه نفت بر مبنای دو پارامتر تعیین می‌شود:1- قیمت هر بشکه نفت به دلار2- قیمت هر دلاربه تومان یا ریال.
در واقع رقابتمتقاضیان نفت در بورس حول حاصلضرب این دو پارامتر( قیمت هر بشکه نفت به تومان) شکل می‌گیرد.
نگرانی‌های موجود در مورد سازوکار تسویه ریالی ناشی از یک تلقی اشتباه در مورد نحوه‌ی شکل‌گیری رقابت است. در واقع منتقدین این روش با ثابت فرض کردن پارامتر دوم (قیمت هر دلار به تومان یا ریال) به اشتباه تصور میکنند که رقابت متقاضیان نفت کشور بر اساس پارامتر اول (قیمت هر بشکه نفت به دلار) شکل‌میگیرد در حالی که در مدل تسویه ارزی این نحوه‌ی رقابت مدنظر نیست بلکه در این سازوکار پارامتر اول ثابت در نظر گرفته می‌شود و بر اساس فرمول قیمت‌گذاری نفت کشور تعیین می‌گردد و رقابت مشتریان پیرامون پارامتر دوم شکل می‌گیرد. برای مثال قیمت پایه نفت بر اساس فرمول قیمت‌گذاری نفت و بر اساس ارز 4200 تومانی تعیین می‌شود و سپس رقابت مشتریان پیرامون نرخ 4200 تومانی شکل می‌گیرد و این رقابت تا بیشترین حد ممکن بالا خواهد رفت.
با این توضیحات، ضرورت اجرای تسویه‌ی ریالی بهای نفت عرضه شده در بورس بسیار واضح بوده چرا که در صورت پیاده‌سازی مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی و تسویه ارزی، راهکار عرضه نفت در بورس در سازوکار تحریمی نظام بانکی گره خورده و نتیجه ای در برنخواهد شد. وزارت نفت به عنوان متولی اصلی فروش نفت کشور موظف است که اقدامات لازم جهت اصلاح مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی را انجام دهد. عدم اصلاح این مصوبه توسط وزارت نفت این شائبه را افزایش خواهد داد که این
وزارتخانههمانند تجربه‌های قبلی قصد دارد که با اتخاذ شروط سنگین و غیرمعقول مانع پیاده‌سازی این روش شده و هم‌چنان منافع موجود در انحصارطلبی فروش نفت را به منافع ملی ترجیح می‌دهد.
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

ستاره‌هایی که در دبیرستان با هم همکلاسی بوده اند!
شاید برایتان جالب باشد که بدانید برخی از ستاره‌ها به یک مدرسه می‌رفتند و در یک کلاس درس خوانده اند. در ادامه ستاره‌هایی که در دوران مدرسه همکلاسی بوده اند را برایتان آورده ایم.
لیث نوبری، مچ همه عرب‌ها را در کل کل می‌خواباند!
در حاشیه رقابت‌های جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ در یک برنامه تلویزیونی اتفاقات جالبی رقم می‌خورد. شب‌های گذشته در برنامه‌ای به نام المجلس که از شبکه تلویزیونی الکاس قطر پخش می‌شود، یک کارشناس ایرانی که به زبان عربی مسلط است، با کارشناسان دیگر کشور‌های حاضر در جام ملت‌ها کل کل می‌کند.
پیسرز، وولوز و کلیپرز حریفان خود را شکست دادند
در پایان دیدارهای صبح امروز لیگ بسکتبال آمریکا، تیم‌های ایندیانا پیسرز، مینه سوتا تیمبروولوز و لس آنجلس کلیپرز حریفان خود را شکست دادند.
بنا: قول مدال المپیک نداده‌ام
سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی گفت: جلسه خوبی با رییس کمیته ملی المپیک داشتیم و صالحی امیری قول داد مشکلات مالی پیش روی کشتی را رفع کند.
بگذارید تیم‌ملی کارش را کند دوستان مجازی!
این نسل از فوتبال ایران می تواند نسل طلایی باشد و حیف است با ندانم کاری و با به هم ریختن افکار بازیکنان و تیم، اجازه ندهیم گام بلندی به سوی قهرمانی بردارند.
عبور کی‌روش و بیرانوند از رکورد مهاجرانی و رشیدی
علیرضا بیرانوند با ادامه روند بسته نگه داشتن دروازه اش در 4 مسابقه گذشته رکورد منصور رشیدی را در جام ملت های 1976 شکست.
قرارداد بودیمیر چهارشنبه رسمی می‌شود
ماریو بودیمیر، مهاجم بلند قامت کروات با شروع تمرینات پرسپولیس همانطور که برانکو وعده داده بود، در جمع سرخ‌پوشان حاضر شد و تمریناتش را با پرسپولیس شروع کرد.
قرارداد غلامی با ذوب‌آهن فسخ شد
بازیکن تیم فوتبال ذوب‌آهن به صورت توافقی از این تیم جدا شد.
جهانبخش موجب پیشرفت؛ بیرانوند نجات دهنده
فاکس اسپورت ۵ نکته برجسته از دیدار عمان و ایران را منتشر کرد و از این تیم به عنوان یکی از مدعیان قهرمانی نام برد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

استیون سیگال این روز‌ها کجاست و چه می‌کند؟
استیون سیگال بیشتر از سه دهه است که با فیلم‌های اکشن و پر زدوخورد هوادارانش را به هیجان می‌آورد، سیگال برای ایرانی‌ها نیز شخصیت بسیار شناخته شده‌ای است و طرفداران زیادی دارد.
عناوین روزهای دهه فجر ۹۷ مشخص شد +جدول
عناوین روزهای دهه فجر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام شد.
عناوین روزهای دهه فجر 97 مشخص شد + جدول
عناوین روزهای دهه فجر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام شد.
تجمع روس‌ها در تاکید بر مالکیت جزایر کوریل
جمعی از مردم روسیه (یکشنبه) در حمایت از مالکیت کشورشان بر مجمع جزایر کوریل دست به تجمعی حمایتی زدند.
تشکر ترامپ از کسانی که کار می‌کنند، اما حقوق نمی‌گیرند!
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی از کسانی که در پی تعطیلی دولت فدرال این کشور با وجود عدم پرداخت دستمزد، هنوز مشغول به کار هستند تشکر کرد.
علت تمدید نشدن استاندارد سمند دوگانه سوز EF۷
انتقال فرآورده های نفتی از مرز ۵۶ میلیارد لیتر گذشت
۱۱ هزار شعبه بانکی تعطیل می شوند؟
وزارت صنعت: ممنوعیت واردات پوشاک لغو نشده است
از پروژه های مشابه توریستی ایران بازدید کنید
تامین زمین برای ساخت ۴۰۰ هزار مسکن
نخستین محموله نفتی ایران به مقصد ژاپن حرکت کرد
12 بانک امروز بسته‌ حمایتی واریز می‌کنند
واکنش سازمان بازرسی به افزایش قیمت محصولات سایپا و ایران‌خودرو
جذب ۱۳ هزار میلیارد ریال سرمایه‌ خارجی در بورس