ورود بخش خصوصی به بورس با طناب پوسیده وزارت نفت

13:57 ۲۷۱ روز و ۸ ساعت پیش افکار نیوز 241 0
ورود بخش خصوصی به بورس با طناب پوسیده وزارت نفت

در صورت پیاده‌سازی سازوکار تسویه ارزی، راهکار عرضه نفت در بورس در سازوکار تحریمی نظام بانکی گره خورده و نتیجه ای در برنخواهد شد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،سرانجام پس از فراز و نشیب‌های فراوان و اظهارات موافق و مخالف از سوی کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه‌ی انرژیپیرامون موضوع عرضه نفت در بورس ، شورای عالی هماهنگی اقتصادی با هدف متنوع‌سازی روش‌های فروش نفت جهت مقابله با تحریم‌های نفتی آمریکا، طرح عرضه نفتخام در رینگ صادراتی بورس انرژی را به صورت ارزی تصویب کرد. براساس این طرح،
وزارت نفتمی‌تواند با استفاده از ظرفیتبخش خصوصی برای صادرات، نفت خام و فراورده‌های نفتی را به قیمت رقابتی، در بورس داخل کشور به فروش برساند.
سپس براساس اطلاعیه بورس انرژی، این عرضه در رینگ صادراتی از تاریخ 6 آبان ماه آغاز خواهد شد. گفتنی است در سال 90، نفت در
بورس کالابا هدف صادرات و همچنین در سال 93 در رینگ داخلی بورس انرژی با هدف مصرف داخلی عرضه شده بود ولی هر دوبار بخاطر عدم همکاری مناسب امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران(مسئول اصلی فروش نفت خام کشورمان) با بورس، شکست خورده بود.
* تسویه ارزی، عملیاتی غیرممکن در مقابل بخش خصوصیبه طور کلی ارزی بودن سازوکار تسویه مالی در بورس مانعی بزرگ در مسیر موفقیت این راهکار بوده و محتمل است که منجر به عدم تحقق هدف مصوبه اخیر مبنی بر افزایش میزان صادرات نفتکشور با بهره‌گیری از توانمندی بخش خصوصیشود. در واقع در سازوکار تسویه‌ی ارزی شرکت‌های خصوصی ناچار شده که بهای نفت صادراتی را در یکی از حساب‌های ارزی
بانک مرکزییا شرکت ملی نفت در بانک‌های خارجی واریز کنند که در این صورت علاوه بر اینکه ارزواریز شده در این حساب‌ها بلوکه می‌شود بلکه امکان تحریم‌پذیری بخش خصوصی نیز به شدت افزایش می‌یابد.
 همچنین در سازوکار تسویه ارزی اخذ تضامین لازم برای فروش نسیه نفت به بخش خصوصی نیز امکان‌پذیر نیست زیرا هیچ‌یک از بانکهای داخلی و خارجی برای شرکت‌های خصوصی ضمانت‌نامه‌های مدت‌دار یا اعتبار اسنادی به صورت ارزی صادر نمی‌کنند. در نتیجه تسویه ارزی پیاده‌سازی این راهکار را در بخش بانکی با مشکلاتی جدی مواجه می‌کند. بنابراین ارزی کردن تسویه عملا به معنای مسدود کردن ظرفیت موجود در بخش خصوصی برای کمک به
دولتدر جلوگیری از افت صادرات نفت کشور است.
* تسویه ارزی با سهم 80 درصدی فعلا تغییری نمی کندعلی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: فعلا نحوه تسویه نفت خریداری شده به صورت 80 درصد ارزی و 20 درصد ریالی است که برای قسمت 80 درصد ارزی نیز، ضمانتنامه‌های ریالی از خریداران دریافت می‌شود.
کاردر افزود: اینکه این تقسیم‌بندی تغییر کند یا خیر، بستگی به این دارد که در نوبت‌های بعدی روی سازوکار فروش نفت در بورس بازنگری صورت بگیرد.
* پاسخ به یک تلقی اشتباه در مورد تسویه ریالیبه نظر می‌رسد که تلقی اشتباه مسئولین دولتی در مورد شیوه تعیین قیمت پایه در سازوکار تسویه ریالی باعث شده که در مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سازوکار تسویه ارزی موردپذیرش قرار گیرد. در واقع این ابهام وجود دارد که با توجه به اختلاف قیمت بین ارز دولتی و ارز بازار آزاد، در صورت تسویه بهای نفت عرضه شده با ارز 4200 تومانی زمینه برای ورود دلالان به بورس و ایجاد فساد و رانت گسترده فراهم شود. در حال حاضر عرضه محصولات
پتروشیمیدر بورس کالا نیز به این معضل دچار شده است.
جهت پاسخ به این شبهه باید توجه داشت که در روش فروش ریالی نفت قیمت هر بشکه نفت بر مبنای دو پارامتر تعیین می‌شود:1- قیمت هر بشکه نفت به دلار2- قیمت هر دلاربه تومان یا ریال.
در واقع رقابتمتقاضیان نفت در بورس حول حاصلضرب این دو پارامتر( قیمت هر بشکه نفت به تومان) شکل می‌گیرد.
نگرانی‌های موجود در مورد سازوکار تسویه ریالی ناشی از یک تلقی اشتباه در مورد نحوه‌ی شکل‌گیری رقابت است. در واقع منتقدین این روش با ثابت فرض کردن پارامتر دوم (قیمت هر دلار به تومان یا ریال) به اشتباه تصور میکنند که رقابت متقاضیان نفت کشور بر اساس پارامتر اول (قیمت هر بشکه نفت به دلار) شکل‌میگیرد در حالی که در مدل تسویه ارزی این نحوه‌ی رقابت مدنظر نیست بلکه در این سازوکار پارامتر اول ثابت در نظر گرفته می‌شود و بر اساس فرمول قیمت‌گذاری نفت کشور تعیین می‌گردد و رقابت مشتریان پیرامون پارامتر دوم شکل می‌گیرد. برای مثال قیمت پایه نفت بر اساس فرمول قیمت‌گذاری نفت و بر اساس ارز 4200 تومانی تعیین می‌شود و سپس رقابت مشتریان پیرامون نرخ 4200 تومانی شکل می‌گیرد و این رقابت تا بیشترین حد ممکن بالا خواهد رفت.
با این توضیحات، ضرورت اجرای تسویه‌ی ریالی بهای نفت عرضه شده در بورس بسیار واضح بوده چرا که در صورت پیاده‌سازی مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی و تسویه ارزی، راهکار عرضه نفت در بورس در سازوکار تحریمی نظام بانکی گره خورده و نتیجه ای در برنخواهد شد. وزارت نفت به عنوان متولی اصلی فروش نفت کشور موظف است که اقدامات لازم جهت اصلاح مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی را انجام دهد. عدم اصلاح این مصوبه توسط وزارت نفت این شائبه را افزایش خواهد داد که این
وزارتخانههمانند تجربه‌های قبلی قصد دارد که با اتخاذ شروط سنگین و غیرمعقول مانع پیاده‌سازی این روش شده و هم‌چنان منافع موجود در انحصارطلبی فروش نفت را به منافع ملی ترجیح می‌دهد.
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

خروجی شرقی تهران قفل شد
سیاوش محبی فرمانده پلیس راه ویژه شرق استان تهران در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در پردیس در خصوص وضعیت ترافیکی محورهای هراز، فیروزکوه، امام رضا(ع) و بزرگراه حرم به حرم، اظهار کرد: هم اکنون تردد انواع وسایل نقلیه از جنوب به شمال محور هراز فوق سنگین و در محدوده امام زاده هاشم(ع) با پس زدگی بار ترافیکی مواجه هستیم.
عاون ترامپ از تحریم دو تن از رهبران «الحشد الشعبی» خبر داد
«مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا روز پنج‌شنبه از تحریم دو نفر از رهبران «الحشد الشعبی» خبر داد، اما جزئیات بیشتری در این رابطه اعلام نکرد.
خنثی‌سازی عملیات تروریستی داعش در مصر
منابع قبیله‌ای و شاهدان عینی از وقوع انفجاری در پایانه خودرو‌های شهر «الشیخ زوید» واقع در شمال منطقه سینا مصر خبر دادند.
سازمان ملل: تحریم آمریکا علیه ارتش میانمار کافی نیست
نماینده ویژه سازمان ملل در امور میانمار می‌گوید که اقدام آمریکا در ممنوع کردن سفر فرمانده و شماری از سران ارتش میانمار به دلیل نقض حقوق اقلیت مسلمان روهینگیا، «اقدامی ناکافی» است چرا که امرای ارتش میانمار هرگز قصدی بنایی برای سفر به آمریکا نداشته‌اند.
چرا اردن روابطش را با قطر احیا کرد؟
ناظران و تحلیلگران اردنی درباره بازگشت روابط دیپلماتیک میان قطر و اردن دیدگاه‌هایی متفاوت دارند؛ برخی آن را طبیعی می‌دانند و برخی آن را گامی استثنایی و فوق العاده و دارای پیام‌های سیاسی بر می‌شمرند.
آمریکا بار دیگر همکاران اقتصادی ایران را تهدید کرد
«استیو منوشین» وزیر خزانه‌داری آمریکا روز پنج‌شنبه به تهدید کشورهایی پرداخت که می‌خواهند با ایران روابط اقتصادی داشته باشند.
پایان کار جودوکاران ایرانی‌در روز نخست با دو نقره
نماینده وزن _۷۳کیلوگرم تیم ملی جودو کشورمان در فینال مسابقات جودو قزاقستان با شکست مقابل نماینده روسیه به مدال نقره دست یافت.
مجمع عمومی فدراسیون والیبال در مشهد برگزار شد
مجمع عمومی سالانه فدراسیون والیبال از ساعت 16 روز پنجشنبه 27 تیرماه 1398 در شهر مشهد آغاز شد.
صالحی: رای کفاشیان و ترابیان هفته بعد صادر می‌شود
رئیس کمیته استیناف فدراسیون فوتبال در خصوص تبرئه 3نفر از اعضای فدراسیون و سازمان لیگ توضیحاتی را ارائه کرد.
تمرین اختصاصی مهاجم استقلال
مهاجم تیم فوتبال استقلال زیر نظر دستیاران آندره‌آ استراماچونی به تمرین اختصاصی پرداخت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمهیدات شهرداری تهران برای برگزاری مراسم اربعین حسینی
مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری و رئیس ستاد اربعین شهرداری تهران به همراه هیأتی برای بررسی و حل مشکلات مربوط به اربعین به عراق سفر کرد.
برخورد پلیس با برگزار کنندگان عروسی‌های مختلط
معاون نظارت بر اماکن پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ گفت: با برگزار کنندگان عروسی‌ها مختلط در تهران برخورد جدی داریم چراکه بارها جلسات توجیهی برای این افراد برگزار کردیم.
سردار آزمون در لیست خرید تیم ایتالیایی
رسانه های روسی اعلام کردند تیم لاتزیو ایتالیا علاقه‌مندی دوباره خود را برای جذب سردار آزمون، مهاجم ایرانی تیم زنیت سن‌پترزبورگ ابراز کرده ست.
پیکر آیت‌الله حقانی در حرم حضرت معصومه (س) به خاک سپرده شد
آیت‌الله حسین حقانی پس از تحمل یک دوره بیماری دارفانی را وداع گفت و صبح امروز پنجشنبه ۲۷ تیرماه تشییع و در جوار حرم حضرت معصومه (س) به خاک سپرده شد.
خنثی‌سازی عملیات تروریستی داعش در مصر
منابع قبیله‌ای و شاهدان عینی از وقوع انفجاری در پایانه خودرو‌های شهر «الشیخ زوید» واقع در شمال منطقه سینا مصر خبر دادند.
آمریکا بار دیگر همکاران اقتصادی ایران را تهدید کرد
پست همتی درباره توسعه روابط  بانکی بین ایران و ترکیه
اشتغال در روستاها ۲۳ درصد افزایش یافت
دژپسند رئیس شورای وزیران صندوق توسعه اوپک شد
سیاست‌های بانک مرکزی عامل کاهش نرخ ارز است- بار تحریم‌های آمریکا بر اقتصاد خالی شده است
سامسونگ به دنبال جایگزین گلکسی فولد با یک گوشی کشویی است +عکس
تآکید وزیر صمت بر لزوم بومی‌سازی ۱۰ میلیارد دلاری نیاز بخش تولید
مصیبت‌نامه‌ای برای چادر مشکی
عدم واریز یارانه شب گذشته برای برخی شهروندان به علت آغاز حذف پردرآمد‌ها بود؟
توقف شوک در بازار ارز