انتظار معجزه از طرح «کاهش» نداشته باشید

14:03 ۲۶ روز پیش ایرنا 30 0
انتظار معجزه از طرح «کاهش» نداشته باشید

تهران- ایرناپلاس- با وجود روزشماری مدیریت شهری برای اجرای طرح کاهش در شهر تهران و برخورد با خودرو‌های فاقد معاینه فنی در پایتخت، رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران معتقد است نباید از این طرح انتظار معجزه داشت.

ایرنا

زیرا به گفته او باید مجموعه‌ای از اقدامات به‌طور هماهنگ برای حل مشکل آلودگی هوا و ترافیک اجرایی شود.

**روزانه 50 هزار تومان جریمه برای خودروهای فاقد معاینه فنی

فاز دوم طرح کاهش از اول آبان آغاز می‌شود که بر اساس آن داشتن معاینه فنی برای تردد در تمامی سطح شهر تهران الزامی است.

بر اساس آنچه سردار مهماندار، رئیس پلیس راهور شهر تهران گفته است، خودروهایی تا چهار سال بعد از تولید، نیاز به معاینه فنی ندارند و خودروهایی که فاقد معاینه فنی باشند روزانه 50 هزار تومان جریمه خواهند شد و از این پس امکان ندارد خودرویی که فاقد معاینه فنی باشد بتواند بدون جریمه در شهر تهران تردد کند.

طرح کاهش قبلاً نیز یک بار در مهرماه 95 (با عنوان LEZ) اجرا شد، که البته 10 روز هم دوام نیاورد. در آن زمان پلیس راهور اجرای طرح را به بهانه شلوغی مراکز معاینه فنی لغو کرد. اگرچه تیمور حسینی، رئیس وقت پلیس راهور تهران، قبل از اجرای این طرح در همان زمان ( تابستان 95)، فراهم نبودن زیرساخت‌های مناسب برای اجرای این طرح را دلیل عدم توفیق و مخالفت با آن اعلام کرده بود.

حالا دو سال پس از آن تاریخ، مسئولان شهرداری و پلیس می‌گویند که دوربین‌ها و سیستم‌های فنی همه در شهر آماده‌اند تا طرح کنترل آلودگی هوای شهر آغاز شود.

**طرح کاهش به‌تنهایی مؤثر نیست

اما آیا با اجرای این طرح ما دیگر شاهد آلودگی هوا در تهران نخواهیم بود و دیگر خبری از روزهای هشدار و اضطرار نخواهیم بود؟

این سؤالی است که محمد علیخانی، رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران در مورد آمادگی شهر تهران برای اجرای طرح کاهش می‌گوید: لازمه موفقیت این طرح در درجه نخست این است که ما در تهران ظرفیت کافی برای دسترسی آسان شهروندان به مراکز معاینه فنی خودروها داشته باشیم.

«همچنین معاینه فنی خودروها باید واقعی و استاندارد باشد. در درجه بعد، همکاری پلیس است و نکته اینکه این طرح باید تداوم داشته باشد نه اینکه مقطعی باشد.»

«اما من همچنان معتقدم این اقدام به‌تنهایی نمی‌تواند مؤثر باشد، بلکه باید بسته‌ای از اقدامات انجام شود و هم‌زمان با هم اجرا شود.»

**بر موتورسیکلت‌ها نظارت نمی‎شود

علیخانی معتقد است در حالی که نظارت بر موتورسیکلت‌ها رها شده است، بحث توسعه حمل و نقل عمومی با محوریت مترو جدی گرفته نمی‌شود و افزایش ناوگان اتوبوس‌رانی آن‌گونه که باید در دستور کار نیست، نباید انتظار زیادی از مؤثر واقع شدن طرح کاهش داشت. همچنین نیازمند اعمال یکسری اقدامات مدیریت هستیم که بدون تحمیل هزینه سنگین قابل‌اجرا است.مثل تغییر ساعت شروع کار ادارات و ارگان‌ها تا هم‌زمان با یکدیگر نباشد و هم‌زمان با هم به اتمام نرسد. در این صورت، ساعت پیک ترافیک نخواهیم داشت بلکه بار ترافیک بین ساعات مختلف تقسیم شود و حرکت خودروها روان شود.

**پارک‌ها حاشیه‎ای پایتخت رها شده است

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران مسئله بعدی مؤثر در ترافیک شهر تهران را که کمتر به آن توجه می‌شود رها بودن پارک‌ها حاشیه‎ای پایتخت دانست و افزود: تا وقتی پارک‌های حاشیه‌ای تهران که جزو الزامات و مصوبات شورای شهر تهران است ساماندهی نشود، معضل ترافیک رفع نمی‌شود.

«تا وقتی کنار خیابان‌ها از صبح تا شب رایگان در اختیار برخی خودروها، کسبه یا کارکنان یک اداره قرار دارد، کسی از پارکینگ عمومی استفاده نخواهد کرد و سرمایه‌گذاری برای ساخت پارکینگ هم توجیه اقتصادی خود را از دست خواهد داد. همین می‌شود که افرادی که املاکی با کاربری پارکینگ دارند، به دنبال تغییر کاربری هستند.»

**شهر با مدیریت جزیره‌ای به‌جایی نمی‎رسد

علیخانی با بیان اینکه اگر تمام این سیاست‌ها با هم اجرا شود مؤثر خواهد بود و مشکل ترافیک و آلودگی هوا حل می‌شود متذکر شد: این مسائل حل نخواهد شد مگر آنکه یک مدیریت یکپارچه در شهر تهران حاکم شود. در همه کشورها اداره شهرها یکپارچه است و این‌طور نیست که شهر به‌صورت جزیره‌ای اداره شود.

« این در حالی است که در مورد ترافیک تهران، شورای ترافیک تصمیم می‌گیرد، راجع به آلودگی هوا، محیط‌زیست نظر می‌دهد، راجع به آب و برق وزارت نیرو سیاست‌گذاری می‌کند و... اما پاسخگوی همه مشکلات، شهرداری است.»

«همه توقع دارند شهرداری یک تنه مشکل را حل کند. در حالی که دولت مسئولیت خود را در قبال پایتخت نپذیرفته و یارانه بلیت اتوبوس و مترو را پرداخت نکرده است. قانون بند'ق' که اکنون به نام قانون رفع موانع تولید شناخته می‌شود و هدف آن صرفه‌جویی و مصرف بهینه سوخت است اجرایی نشده است. بر اساس آن، وزارت نفت باید به توسعه بخش حمل و نقل عمومی کمک کند که هنوز یک ریال پرداخت نشده است. با تمام این اقدامات انجام نشده، می‌پرسند مشکل آلودگی هوا حل نشد؟

«این ربطی ندارد که شهردار چه کسی باشد. تا زمانی که مدیریت یکپارچه در شهر تهران نباشد مشکل ترافیک و آلودگی هوا حل نمی‌شود. این خلاصه مطلب است و نباید کلاه سر هم بگذاریم و وعده الکی بدهیم و توجیه کنیم.»

مگر چه اتفاقی افتاده که انتظار داشته باشیم با آلودگی هوا روبه‎رو نشویم؟

وی در مورد وضعیت آلودگی هوا در فصول سرد امسال و مؤثر بودن اقدامات برای کاهش آلودگی‌ها نیز می‌گوید: مگر چه اتفاقی نسبت به سال گذشته افتاده که انتظار داشته باشیم با آلودگی هوا روبه‌رو نشویم؟ چند واگن به مترو اضافه شده است؟ چند اتوبوس در این یک سال اضافه شده است؟ آیا سامان‌بخشی پارک حاشیه‌ای اجرایی شده است؟ طرح کاهش یا طرح ترافیک به‌تنهایی نمی‌تواند در کاهش آلودگی مؤثر باشد. محدوده طرح ترافیک بین 30 تا 35 کیلومتر مربع را در برمی‌گیرد. این در برابر وسعت کل تهران که نزدیک 780 کیلومتر مربع است، بسیار کوچک است.

«با وجود شماره‌گذاری روزانه 600 تا 700 خودرو در تهران، بدون خروج خودروهای فرسوده و با حدود 3 میلیون موتورسیکلت‌ها و آلایندگی آنها که بیش از خودروهاست به نظر نمی‌رسد که اتفاق خاصی بیفتد و آلودگی هوای سال گذشته تکرار خواهد شد.»

به گفته علیخانی واقعیت این است که ترافیک مسئله‌‎ای چندوجهی است و حتی مسائل اقتصادی هم بر ترافیک مؤثر است. بسیاری از مردم به خاطر وضعیت اقتصادی و بیکاری به حمل و نقل بار و مسافر روی آورده‌اند. حال در این شرایط اقتصادی یک مدیریت سفت‌وسخت برای کنترل تردد خودروها و موتورسیکلت‌ها بدون تبعات نخواهد بود. از همین رو، پیش‌بینی من این است که ما امسال هم با بروز پدیده وارونگی هوا، روزهای آلوده در وضعیت هشدار و اضطرار خواهیم داشت.

گزارش از حسین جمشیدیان

**اداره کل اخبار چندرسانه‌ای**ایرناپلاس**


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

۱۳ خودروی سدانی که شتاب زیر ۴ ثانیه‌ای دارند!
همانطوریکه می‌دانید پورشه مشهور به تولید خودرو‌های اسپرت در جهان است. پانامرا هیبریدی با پیشرانه توئین توربو ۸ سیلندری ۴.۰ لیتری با قدرت خروجی ۶۸۰ اسب بخار و ۶۲۶ پوند فوت حداکثر گشتاور و گیربکس دو کلاچه PDK می‌تواند در ۳.۲ ثانیه شتاب خود را از ۰ به ۱۰۰ برساند.
کمتر بنشینید، جوانتر بمانید
در جدیدترین دستورالعمل نظام سلامت آمریکا بر سه اصل مهم شامل تحرک بیشتر،‌ نشستن کمتر و آغاز فعالیت بدنی کودکان از سن سه سالگی تاکید شده است.
عکسی از مقدمه تولد یک ستاره
آژانس فضایی آمریکا (ناسا) عکسی از یک توده گرد و غبار کهکشانی منتشر کرده است که عامل ایجاد ستاره است و توسط تلسکوپ فضایی "جیمز وب" شکار شده است.
عینک هوشمند ۲ گوگل ۲۰۱۹ می‌آید
عینک هوشمند گوگل / Google Glass یادتان است که به دلایل حفظ حریم خصوصی عرضه عمومی آن متوقف شد؟ گفته می‌شود گوگل درحال‌توسعه Google Glass 2 است که سال آینده می‌آید.
خورشید مصنوعی در چین ساخته شد
محققان چینی یک خورشید مصنوعی ساخته اند که دمای آن به ۱۰۰ میلیون درجه سانتیگراد می رسد و می تواند هیدروژن را به انرژی تجدیدپذیر ارزان تبدیل کند.
بازگشت امنیت به خطوط  پرواز پرندگان مهاجر در مازندران
ساری- ایرنا- یگان حفاظت محیط زیست مازندران روز پنجشنبه با جمع آوری صدها رشته تور هوایی شکارچیان در شهرستان فرویدونکنار به عنوان مهم ترین زیستگاه زمستانی پرندگان مهاجر، آسمان منطقه را برای پرواز این پرندگان امن کرد.
شیوه کنونی اموزش پیش دبستان ما را به مقصد نمی رساند
ساری - ایرنا - معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: تحقیقات در مورد بچه های بازمانده از تحصیل نشان می دهد تعداد زیادی کودکان پیش از دبستان داریم که به خدمات آموزشی دسترسی ندارند و شیوه کنونی آموزش پیش دبستان، ما را به سر منزل مقصود نمی رساند.
140 هزار کارت سوخت در زاهدان باطل شد
زاهدان - ایرنا - مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان گفت: از ابتدای سالجاری تاکنون 140 هزار کارت سوخت در این استان برای جلوگیری از قاچاق باطل شد.
400 قطعه پلیکان سفید در تالاب «کانی برازان» مشاهده شد
مهاباد- ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: کارشناسان این اداره در پایش های خود در تالاب بین المللی کانی برازان مهاباد 400 قطعه پلیکان سفید مهاجر را مشاهده کردند.
مجتمع طلای موته اصفهان توسعه می یابد
اصفهان- ایرنا - مدیرعامل مجتمع تولیدی طلای موته اصفهان گفت: 2 طرح توسعه ای بازچرخانی آب و استحصال طلا از سد باطله قدیمی با هدف حفظ منابع آبی و استفاده از مواد زائد در این واحد تولیدی اجرا می شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آخرین وضعیت بارش‌های ایران+جدول
بیشترین میزان رشد بارش‌ها در سال آبی جاری نسبت به سال آبی گذشته (سال آبی ۹۷-۹۶) مربوط به حوضه آبریز قره قوم (شمال شرقی کشور) و حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان (جنوب کشور) است.
عکس ساده اما لوکس «سحر قریشی»
سحر قریشی با انتشار این عکس نوشت:زندگی زیباست ساده لباس بپوش، ساده راه برو ولی در برخورد با دیگران ساده نباش زیرا سادگیت را نشانه میگیرند برای در هم شکستن ِ غرورت.
پیامک‌های پیکسل ۳ خود به خود حذف می‌شوند!
به نظر می‌رسد گوگل هنوز توانایی عرضه یک گوشی بدون نقص را ندارد. از پیکسل نسل اول و دوم گرفته و حالا پیکسل نسل سوم، شاهد انواع و اقسام مشکلات عجیب و غریب هستند که البته اغلب با بروزرسانی نرم‌افزاری هم قابل حل بوده‌اند.
نامزد‌های The Game Awards ۲۰۱۸
حدود سه هفته تا رویداد سالانه‌ی The Game Awards فاصله داریم؛ مراسمی که در تجلیل از بهترین بازی‌های سال و با همکاری شرکت‌ها و فعالان مختلف صنعت بازی برگزار می‌شود. دسته‌ها و نامزدهای مراسم امسال یعنی The Game Awards 2018 مشخص شده‌اند.
دلیل کاهش نرخ ارز چیست؟
یک عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در خصوص علت نوسانات ارزی نکاتی را بیان کرد.
وزیر بهداشت از مرکز خدمات جامع سلامت «قروه» همدان دیدن کرد
وزیر بهداشت از مرکز خدمات جامع سلامت قروه بازدید کرد
یک مرکز زیبایی غیرمجاز در رشت پلمپ شد
بیمه تامین اجتماعی اتباع خارجی فرهنگ سازی و اطلاع رسانی شود
عمل های جراحی می تواند همراه با عارضه باشد
203 اهوازی با عارضه تنفسی راهی بیمارستان شدند
203 نفر با عارضه تنفسی راهی بیمارستان شدند
احداث بیمارستان در مهرگان از اولویت های استان قزوین است
وزیر بهداشت: دولت بر رفع مشکلات درمانی مردم مصمم است
وزیر بهداشت: دولت بر رفع مشکلات درمانی مردم مصمم است