مردم با وقف های جدید آشنا می شوند

15:16 ۹۳ روز و ۱۹ ساعت پیش ایرنا 101 0
مردم با وقف های جدید آشنا می شوند

تهران- ایرنا- رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، یکی از برنامه های این سازمان را آشنایی مردم با وقف های جدید اعلام کرد و گفت:باید برنامه ها به گونه ای باشد که مردم با انواع وقف های جدید آشنا شوند.

ایرنا

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا حجت الاسلام سید مهدی خاموشی روز شنبه در آئین معارفه خود به عنوان رئیس جدید سازمان اوقاف اظهار داشت: از نظر کاری سازمان‌ اوقاف باید به امور خیریه، بقاع متبرکه و امامزادگان بپردازد؛ از این رو، سعی داریم این مسیر را هموار کنیم تا انجام فعالیت های خیر در این دوره گسترده تر شود.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه تاکید کرد: نقطه ای که انسان از خودش جدا می شود و به سمت خدا می رود همین نقطه وقف است. باید سعی شود در نظام جمهوری اسلامی ایران در مسیر علمی و آنچه در سند پیشرفت پنجاه ساله از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده است، حرکت کنیم.

* وقف یکی از پایه های تمدن اسلامی است
سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تمدن سازی وقف گفت: برای تمدن ساز بودن وقف باید حاکمیت و دولت در این حوزه هماهنگی بیشتری با یکدیگر داشته باشند.
وی با بیان اینکه اگر وقف را یکی از پایه های تمدن ساز اسلام بدانیم، گزاف نگفته ایم، افزود: در این راستا یکی از علمای عرب می‌گوید عرب قبل از اسلام با پدیده وقف آشنا نبود اما با آمدن اسلام جریان وقف به قدری شتاب پیدا می کند که هیچ یک از صحابه را نمی توان دید که بعد از فوت خود وقفی را به جای نگذاشته باشند.
صالحی بیان کرد: گستره همکاری حاکمیت و دولت باید بیشتر شود زیرا اگر می خواهیم‌ از وقف برای تمدن سازی استفاده کنیم، نیازمند هماهنگی های بیشتر دولت و حاکمیت هستیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به گستردگی حوزه وقف در زیرساخت ها و نرم‌افزارهای جامعه اسلامی گفت: در قرآن و احادیث بر وقف تاکید شده است به طوری که در حوزه درمان، تامین و توازن اجتماعی و رسیدگی به ایتام و معلولان شاهد حضور وقف هستیم؛ این موارد نشان می دهد که وقف یک عنصر جهش ساز در تمدن اسلامی است و تمدن سازی اسلامی بدون وقف را نمی توان ترسیم کرد.
صالحی یادآور شد: اگر بخواهیم به سمت یک نوسازی تمدنی حرکت و بیانات رهبری در الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت را ترسیم کنیم، حتما عنصر وقف نیاز است، در واقع در بازسازی و نوسازی تمدن، وقف یک عنصر اصلی است.
وی با تاکید بر اینکه وقف محدود به دایره متمولین نیست، گفت: به نظر می آید در حوزه وقف یکسری کارها باید سرعت بگیرد، گستره واقفین یکی از مسائلی است که باید به آن ‌توجه کرد، نباید فراموش کرد که وقف برای طبقات اجتماعی خاصی نیست و در اصل وقف سن، جنسیت و ‌طبقات خاصی را در بر نمی‌ گیرد.
وزیر فرهنگ و ‌ارشاد اسلامی با بیان اینکه با ابزارهای جدید موضوع وقف آسان تر شده است، اضافه کرد: امروزه دامنه وسیعی برای وقف ها می توان اندیشید، درواقع گستره انگیزه ها می تواند با یک گستره وسیع تر دیده شود، هرچند بالاترین انگیزه باید معنوی باشد اما انگیزه های بقا و جاودانگی می تواند در وقف رسمیت پیدا کند.
صالحی ابراز داشت: گستره قالب ها و ابزارهای وقف تنها سنتی نیست، ابزارهای نوین ارتباطی به اندازه ابزارهای سنتی میسر و ‌جدی است، گستره شفافیت بسیار مهم است زیرا این گستره اعتماسازی می کند، شفافیت در هزینه، منابع و ‌اجرای نیات واقفین و کارآمدی و‌ گستره شفافیت می‌تواند وقف را از منظر کمی و کیفی بارور کند.
مراسم تودیع حجت الاسلام علی محمدی و معارفه حجت الاسلام سیدمهدی خاموشی به عنوان روسای سابق و جدید سازمان اوقاف و امور خیریه، صبح امروز با حضور حجت‌الاسلام محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر مقام معظم رهبری، مسئولان کشوری و لشکری و معاونان و مدیران کل ستادی و استانی سازمان اوقاف در محل این سازمان برگزار شد.
اجتماعی*3377 *1834


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

قیمت نفت کاهش یافت
در حالی که نگرانی ها از تضعیف اقتصاد جهانی موجب ترس از آسیب دیدن میزان تقاضا برای نفت شده است، قیمت نفت امروز شاهد کاهش بود.
90 درصد مشکلات اقتصادی کشور مربوط به تحریم نیست
مدیرکل دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه گذاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: ۱۰ درصد از مشکلات کشور مربوط به تحریم‌ها است و ۹۰ درصد آنها هیچ ارتباطی با تحریمها ندارد مگرمی‌شود که سطح دانش و تکنولوژی یک کشور را تحریم کرد.
نشریات ترکیه در یک نگاه|می‌خواهند ترامپ را منصرف کنند-اسراییل به دنبال تنش است
سخنان اردوغان در مورد برخورد با گرانفروش‌ها٬ تیتر مشترک اغلب روزنامه‌های امروز ترکیه است.
رانت واردات کالاهای اساسی چقدر است؟
یک کارشناس اقتصادی اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی را رانتی دانست که در اختیار واردکننده قرار می‌گیرد و گفت: ۵۳ هزار میلیارد تومان رانت در واردات کالاهای اساسی اختصاص می‌دهیم.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران ابقا شد
سعید نمکی در حکمی طاهر موهبتی را در سمت رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران ابقا کرد.
قیمت مسکن در گران‌ترین منطقه تهران
آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در منطقه ۱ تهران طی دی ماه ۹۷ است.
پاکستان باز هم هند را به مذاکره و همکاری دعوت کرد
دولت فعلی اسلام آباد در سومین تلاش خود برای مذاکره و رایزنی با دولت هند از سران دهلی نو برای سفر به پاکستان دعوت به عمل آورد.
پشت‌پرده فروش واحد مسکونی کشورهای دیگر به ایرانیان
یک فعال بخش ساخت و ساز کشور با هشدار نسبت به تبلیغات جریان های خاص برای فروش واحدهای مسکونی کشورهای دیگر به ایرانیان، گفت:هیچکدام از کشورهای همسایه پتانسیل گردشگری ایران را ندارند.
امیدی برای نجات ملوانان کشتی‌های آتش گرفته در تنگه کرچ نیست
در حالی‌که گروه‌های نجات و امداد هنوز نتوانستند آتش‌سوزی در عرشه کشتی‌های آتش گرفته در تنگه کرچ را خاموش کنند، ۱۱ نفر از ملوانان دو کشتی کشته شده، ۱۲ نفر نجات یافته‌اند و از سرنوشت ۹ ملوان دیگر اطلاعی در دست نیست.
رصد ۲۴ ساعته برج میلاد توسط ۲۰۰ دکتر
در برج میلاد حدود ۲۰۰ نیرو با دکترای برق، عمران، مکانیک، معماری و دیگر حوزه‌های مرتبط، به‌صورت ۲۴ ساعته در حال نگهداشت برج هستند حتی آسانسورهای برج میلاد بسیار هوشمند هستند و در صورت وزش باد شدید، آسانسورهای آن فعالیت نمی‌کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سکوت رسانه‌های بیگانه در قبال اعتراف جاسوسان پیشانی سفید
رسانه‌های فارسی‌زبان بیگانه که معمولا به بازتاب‌های رسانه‌ای جاسوسان غرب واکنش نشان می‌دادند ودر مقام وکیل مدافع آنها اقدام می‌کردند،در مواجهه باپخش تصاویر جدیدازاعترافات این جاسوس‌ها سکوت پیشه کردند.
روسیه در نشست ضد ایرانی لهستان شرکت نمی کند
بنا بر اعلام وزیر امور خارجه لهستان، روسیه اعلام کرده است که در نشست ضد ایرانی ورشو شرکت نخواهد کرد.
بودجه آب و برق به نحو احسن تامین شد
معاون وزیر نیرو گفت: اگرچه محدودیت‌های بسیاری در حوزه آب و برق وجود دارد، اما رقم تعیین شده برای بودجه وزارت نیرو بیانگر آن است که دولت نگاه ویژه‌ای به بخش آب و برق کشور داشته و این مساله می‌تواند راهگشای بسیاری از مشکلات فعلی باشد.
اعتبار بیمه رانندگان تاکسی در لایحه بودجه 98 حذف شد
برخورد با اخلالگران بازار مواد پروتینی در دستور کار است
طلاق در مهاباد 26.6 درصد کاهش یافت
قوه قضاییه 17 هزار میلیارد تومان بودجه نیاز دارد
طرح مراقبت الکترونیکی از زندانیان در خراسان جنوبی آغاز  شد
بازداشت خبرنگار پرس تی وی نقض آشکار آزادی بیان است
2282 شهروند قمی از بیمه بیکاری تامین اجتماعی بهره مند شدند
1385 دادخواست کارگران خراسان شمالی بررسی شد
52 هزار پرونده در شوراهای حل اختلاف یزد مختومه شد
اخبار ورود مواد مخدر به زندان یزد را سایت های معاند، ناقص انتشار دادند