پیروزی دیپلماسی ایرانی در پاریس

15:56 ۹۵ روز پیش ایرنا 128 0
پیروزی دیپلماسی ایرانی در پاریس

تهران – ایرنا - تمدید فرصت چهارماهه گروه ویژه اقدام مالی برای بررسی درخواست عضویت ایران در این نهاد بین المللی با وجود فشارهای آمریکا و متحدان منطقه ای آن، بار دیگر نشان داد که با دیپلماسی ایرانی مبتنی بر منطق عقلانیت و قاطعیت می توان منافع ملی را حفظ و صیانت کرد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، دیپلماسی چندجانبه در نهادهای بین المللی همواره یکی از نقاط قوت سیاست خارجی دولت روحانی بوده است؛ این الگوی عزتمندانه و عقلانی ایران در سازمان های بین المللی باعث شده تا علاوه بر حفظ منافع ملی، برخی اقدام های تقابلی علیه جمهوری اسلامی ایران نیز خنثی شود.
بیانیه دیروز گروه ویژه اقدام مالی(FATF) در ارایه فرصت 4 ماهه به ایران باردیگردیپلماسی چندجانبه مهمترین ابزار برای حفظ و پیگیری منافع ملی است.گروه ویژه اقدام مالی درنشست روز جمعه خود در پاریس با اذعان به پیشرفت ایران دراجرای برنامه اقدام، به تهران تافوریه سال آینده میلادی (4 ماه دیگر) برای تکمیل اصلاحات فرصت داد.
'بهرام قاسمی'سخنگوی وزارت خارجه با استقبال از تصمیم گروه ویژه اقدام مالی (FATF) در تمدید تعلیق کشورمان از فهرست کشورهای مشمول اقدامات سخت مقابله ای مالی وبانکی، آن را موفقیت دیگری برای دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران درمقابله باتلاش های گسترده آمریکا دانست که با سوء استفاده از ریاست دوره ای خود برFATF و با کمک رژیم صهیونیستی و رژیم سعودی در صدد بازگرداندن ایران به فهرست سیاه بود.
اگرچه بیانیه نهایی نشست این گروه از تصویب و اجرا نشدن بیشتر بخش های برنامه عملیاتی اظهار تاسف کرده اما گروه ویژه اقدامات مالی ضمن اشاره به 'پیشرفت تلاش‌ برای تدوین قوانین' مرتبط در ایران، گفته است به طور کلی تصمیم نهایی خود را پس ازبررسی مصوباتی می‌گیرد که تمامی مراحل لازم را طی کرده و لازم الاجرا شود.
در اجلاس این سازمان که ازیکشنبه گذشته آغاز شده، بیش از 800 مقام مسئول به نمایندگی از 204کشور و سازمان بین المللی از جمله صندوق بین المللی پول، سازمان ملل و بانک جهانی به بحث و بررسی درباره موضوع های تعیین شده پرداختند.
در این اجلاس 140 گزارش پیرامون مسائل مهم به منظور حفاظت از سلامت نظام مالی ومشارکت در امنیت جهانی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
تنظیم مقررات برای دارایی های مجازی جهت جلوگیری از پولشویی و خطرات تامین مالی تروریسم، بررسی راهبردهای اختلال درتامین مالی داعش، القاعده وهمکاران آنها و دیگر تروریست ها، اقدام جدید برای برخورد با تامین مالی اشاعه سلاح های ممنوعه، بررسی پیشرفت های ایران و دیگر کشورها از جمله موضوع های مورد بحث این اجلاس بود.
گروه ویژه اقدام مالی یک سازمان بین دولتی است که درسال 1989با ابتکار گروه 7 برای مبارزه با پولشویی تاسیس شده‌ است. این سازمان 37 عضو داشته و دبیرخانه آن در مقر سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در پاریس قرار دارد.
جمهوری اسلامی ایران از سال 2007 میلادی در فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی قرار گرفت که از سال 2009 به طور رسمی در بیانیه های آن اعلام و مقررات اقدام های متقابل علیه تهران وضع شد تا کشورها در مراودات مالی و بانکی با ایران احتیاط کنند.
از سال 1394ایران به واسطه اقدامات دیپلماتیک و داخلی در وضعیت تعلیق از«اعمال اقدامات تقابلی» قرارگرفته است.بنابراین، ایران در استاندارد های نظارتی و کنترلی در هر سه زمینه پولشویی، جرایم سازمان یافته و حمایت مالی تروریسم در یک فضای خاکستری به سر می برد.
دراین چارچوب دیپلماسی چندجانبه جمهوری اسلامی ایران باید مسیر پر فراز ونشیبی رادر این نهاد بین المللی بپیماید.دیپلماسی ایران باید رایزنی هایی را درحوزه دستورالعمل های گروه ویژه اقدام مالی داشته باشد.اگر ایران لایحه معروف به«مبارزه با حمایت مالی ازتروریسم» را تصویب کند، مذاکرات و رایزنی های مربوط به اجرای کامل پروتکل «برنامه اقدام» وخواسته های ویژه این نهاد باقی مانده است که بایددردستورکار سیاست خارجی ایران قرار بگیرد.
برنامه اقدام در واقغ الگوی مطالبات گروه ویژه اقدام مالی است که این مطالبات رد و اقدامات ایران در شورای عمومی مورد بررسی قرار می گیرد. مدل تصمیم گیری شورای عمومی مبتنی بر «اجماع» است؛ در مدل اجماع رای منفی هرکدام از 37 عضو این شورا، مانع آن مصوبه می شود، در جمع اعضای کنونی رای آمریکا و شورای همکاری خلیج فارس علیه ایران بوده و عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی با وجود عضویت ناظر می توانند اقدامات ضدایرانی را تقویت کنند.
سخنگوی وزارت امورخارجه ایران با تاکید بر اینکه «اف.ای.تی.اف» باید از انگیزه های سیاسی دوری جسته و تنها به گزارش های فنی توجه کند، گفت: بر اساس گزارشهای فنی که تاکنون به این نهاد ارائه شده است اکثر موارد فنی مورد درخواست در برنامه اقدام مربوط به ایران به صورت کامل اجرا شده و مابقی نیز پس از طی مراحل قانونی مربوط به سه لایحه باقی مانده اجرایی خواهد شد؛ بنابراین انتظار می رفت که اجلاس اف آی تی اف به این واقعیات توجه کرده و از به کارگیری برخی عبارات منفی در بیانیه خودداری نماید.
شورای عمومی هرسال سه بار نشست رسمی برگزار می کند و در فاصله چهارماه گزارش ها برای تایید یا رد ادامه وضعیت کشورها به شورای عمومی ارایه می شود. نظام تصمیم گیری در گروه ویژه اقدام مالی روندی شبیه به کارکرد نظام بازرسی و کنترل شورای حکام آژانس بین المللی انرژی هسته ای دارد؛ سازمانی که برای سال های متمادی جمهوری اسلامی ایران برای احقاق حق هسته ای خود در آن سازمان بین المللی در مقابل آمریکا جنگید.
همانطور که پیشینه دیپلماسی چندجانبه ایران در سازمان های بین المللی به ویژه سازمان ملل متحد از زمان جنگ تحمیلی نشان می دهد، ظرفیت ها و قدرت ملی کشور به عنوان پشتیبان توانسته پیشران دیپلماسی در حوزه های منطقه ای و بین المللی باشد.
همچنین درموضوع هسته ای و توافق برجام، تحرک دیپلماتیک گسترده دولت روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد نشان داد که دیپلماسی ابزاری قدرتمند درعرصه سازمان های بین المللی است. پیگیری منافع ملی ایران در گروه ویژه اقدام مالی و جلوگیری از اجماع ضدایرانی در چارچوب سه اصل «عزت»، «حکمت» و «مصلحت» توانست مسیر مناسبات بانکی- مالی ایران را استوار و حفظ نماید.
اروپام**2040**1590


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

شوخی‌های جالب شبکه‌های اجتماعی؛ طرز تهیه بادوم زمینی
هر نوشته‌ای نویسنده‌ای دارد. هر نویسنده‌ای حق دارد اسمش را پای مطلبش ببیند. نوشته‌هایی که در این صفحه می‌خوانید، Status‌های کپی پیست شده‌ای است که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست چرخیده و صاحبش را گم کرده.
۷ انقراض اسرارآمیز در طول تاریخ!
دایناسور، پرنده دودو (dodo bird) و ببر تاسمانی چه چیز مشترکی دارند؟ همه منقرض شده‌اند. در تاریخ سیاره ما گونه‌های بی‌شماری آمده‌اند و رفته‌اند و بعضی بیشتر از بقیه رد پا به جا گذاشته‌اند.
میگو اسپایسی؛ سفره ای دریایی بچینید
در این مطلب طرز تهیه یه میگو تند و اسپایسی رو براتون میذارم که خیلی راحت و آسون و فوری حاضر میشه. میتونین این مدل میگو رو با برنج، پاستا یا حتی انواع سبزیجات و سالاد سرو کنین و ازش لذت ببرین.
عاشق فست‌فود و مخالف الکل؛ نگاهی به رژیم غذایی دونالد ترامپ
دونالد ترامپ ۴۵ رئیس‌جمهور آمریکا است، اما انصافاً باید اعتراف کرد نسبت به بیشتر روسای جمهور قبلی آمریکا، ترامپ رئیس‌جمهور پرحاشیه‌تری است و روزی نیز که خبری از او را در رسانه‌ها نداشته باشیم.
خدمات رایگان ارسال و گارانتی محصولات پاکشوما
گروه متخصصان و کارشناسان فنی پاکشوما پس از فروش محصول همچنان آماده ارائه خدمات به مشتریان محصولات و لوازم خانگی پاکشوما هستند.
اوسین بولت: دوران فوتبالم تمام شد
دارنده ۸ مدال طلای المپیک در رشته دو و میدانی به دوران کوتاه حضورش در مستطیل سبز خاتمه داد.
ماجرای بازیکن محروم عربستان در جام ملت‌ها چه بود؟
در حالی که گفته می‌شود عربستان از یک بازیکن غیرقانونی در جام ملت‌های آسیا استفاده کرده است، مسئولان عربستانی این ادعا را رد کردند.
دو بازی تدارکاتی در دستور کار شاگردان شفر
به زودی قرار است تیم فوتبال استقلال دو بازی تدارکاتی برگزار کند.
درخشان: مقابل چین باید جسور و فکور باشیم
حمید درخشان، پیشکسوت فوتبال کشورمان گفت: لیپی مربی قابل احترامی است و نباید آنها را دست کم بگیریم.
مارچلو لیپی: قبلا باختیم، این بار اما فرق می‌کند
سرمربی تیم ملی چین پیش از دیدار با ایران گفت:درست است که ما 2 سال پیش ما در مقدماتی جام جهانی 2018 در تهران به ایران باختیم اما این بار فرق می‌کند چون ما در جام ملت های آسیا بازی می کنیم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شناسایی پروتئینی برای کمک به تنظیم حافظه!
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، نوعی پروتئین را مشخص کردند که در نحوه عملکرد حافظه موثر است.
افتادن در دیگ بخار، ۳ کارگر را کُشت
مدیر روابط عمومی اورژانس تهران از سقوط ۳ نفر در دیگ بخار در شهرک صنعتی چرمشهر در ورامین خبر داد و گفت: متاسفانه ۲ نفر در این حادثه جان باختند.
سوت پایان به بسته حمایتی ناتمام دولت
براساس داده‌های وزارت رفاه و به ویژه سازمان تأمین اجتماعی، واریز بسته حمایتی به شاغلان تأمین اجتماعی تمام شد درحالی که هنوز بسیاری از مشمولان این طرح، بسته خود را نگرفته و نسبت به آن معترض‌اند.
لزوم توجه به چالش آسیب‌های فضای مجازی
‌رئیس کل دادگستری فارس گفت: پیشگیری از تصادفات جاده‌ای، آسیب توزیع مشروبات الکلی و خطرات و آسیب‌های فضای مجازی ‌از موضوعات اولویت دار در حوزه پیشگیری از وقوع جرم در سطح استان فارس است.
از ماجرای «رزمایش قطعی اینترنت» چه می‌دانید؟!
ایتنا - طبق اظهارات مسوولان ارتباطی، رزمایشی که روز هفتم بهمن‌ماه انجام می‌شود، ارتباطی با قطع شبکه‌ اینترنت ندارد و به شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداختی توصیه شده سرورهای خارجی‌شان را انتقال دهند و اجباری در کار نیست.
مسکو تائید کرد: در نشست لهستان شرکت نمی‌کنیم
رییس‌جمهور لهستان: هنوز برای حضور ایران در نشست ورشو تصمیم نگرفته‌ایم
عبور از پیچیدگی‌های تحریم، نیازمند مدیریت راهبردی و خوداتکایی استراتژیک است
سفیر روسیه در سازمان ملل: چرا ایران به کنفرانس لهستان دعوت نشده است؟
ساخت غلاف سوخت از زیرکونیوم- امکان تولید ۳ سانتریفیوژ IR-۸-بتن‌ریزی واحد ۲ و ۳ بوشهر تا تابستان
توجیه نماینده آمریکا در سازمان ملل برای برگزاری نشست ضد ایرانی در لهستان
دیدار سفیر ایران در مسکو با دستیار ویژه رئیس‌جمهور روسیه در امور فناوری و علوم
روابط اقتصادی و فرهنگی، مردم کشورها را به هم نزدیک می‌کند
اشرف غنی و عبدالله عبدالله در معرض انتقادات تند سایر کاندیداهای ریاست‌جمهوری افغانستان
مراقب اقدامات خودسرها در خارج از کشور باشیم- spv منتظر، نظر آمریکا است- ورشو را حیثیتی نکنیم