دلنوشته ای از یک دیدار

14:47 ۹۰ روز پیش افکار نیوز 159 0
دلنوشته ای از یک دیدار

روزهای اول مهر که می‌رسد، سر زدن‌های مدام من هم از سایت نخبگان شروع می‌شود. هر روز صفحه‌ اصلی سایت را رصد می‌کنم و دنبال واژه پررنگِ «دیدار» می‌گردم، بالای عکس آقا.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،روزهای اول مهر که می‌رسد، سر زدن‌های مدام من هم از سایت نخبگان شروع می‌شود. هر روز صفحه‌ اصلی سایت را رصد می‌کنم و دنبال واژه پررنگِ «دیدار» می‌گردم، بالای عکس آقا. منتظرم ثبت نام دیدار با
رهبریشروع شود و نگرانم که مثل پارسال جا بمانم. پیامکِ دعوت برایم نیامده و اسمم در لیست رزروی‌هاست. تا سه شنبه که دانشگاه بهم زنگ می زند و می‌گوید بروم کارت ملاقات را بگیرم، میان خوف و رجام. کارت را که می‌گیرم، بوی خنک باران در مسیر دانشگاه تا خانه پخش می‌شود و باورم می‌شود پاییز رسیده. در این سال‌های کارشناسی، پاییز را با دیدارِ رهبری شروع کرده‌ام و پارسال که از مراسم جا ماندم، حقیقتا چیزی کم بود. 
صبح چهارشنبه، باران داشت همچنان می‌بارید و بینخیابان جمهوریو کوچه پس کوچه‌های مسیر بیت رهبری کش می‌آمد. کارت ملاقاتم را نشان دادم. آنجا که کیف‌هایمان را تحویل می‌دادیم چند نفر نشسته بودند و هر کدام یک کنج داشتند برای آقا نامه می‌نوشتند. چه می‌نوشتند؟ نمی دانم، اما با چه شوقی می‌نوشتند:
 حدیث آرزومندی که در این نامه ثبت افتادهمانا بی‌غلط باشد که حافظ داد تلقینم... 
وارد حسینیه که شدم، قرآن را خوانده بودند. بعد هم مداحی‌ای برای امام حسن مجتبی. حسینیه هنوز بوی محرم می‌داد. یک تابلوی بزرگ «باز این چه شورش است» مقابل خانم‌ها بود. ابتدای مراسم دکتر ستاری و وزیر علوم گزارش‌هایی ارائه کردند. 
بعد نوبت به بچه‌ها رسید. نخبه‌هایی که هر کدام در حوزه‌ تخصص خودشان یک دنیا حرف و درد دل داشتند. و «طیب الله انفاسکم»‌های آقا که هوای حسینیه را معطر می‌کرد.هر کدام از بچه‌هاگزارش مکتوب صحبت‌شان را تقدیم آقا می‌کردند و به این بهانه: التماس دعایی... درخواستِ چفیه‌ای... تقاضای انگشتری... آقا هم با مهربانی پاسخ تک تک‌شان را می‌داد... 
 و راستی که اظهار احتیاج خود آنجا چه حاجت است...
در این چند سالی که توفیق دیدار با رهبری را داشتم، این اولین بار بود که یک دانش‌آموز دغدغه‌ها و دیدگاه‌هایش را مطرح می‌کرد، کوچک‌ترین نخبه‌ حسینیه. آقای زمانیان‌هم متنی با عنوان «انگاره‌های نادرست در مسیر پیشرفت ایران» خواندکه آقا گفتند: حرف دل ما را زدید. زنده باشید.
 میان صحبت‌های نخبگان، یکی از میان جمعیت شروع کرد به حرف زدن. بلند بلند. صداش میان انبوه جمعیت واضح نبود. گویا اصرار داشت چند دقیقه فرصت صحبت هم به او بدهند. فرصت کم بود و اجازه داده نشد. آقا با خنده گفتند:« صحبت بقیه که تمام شد، پنج دقیقه وقت هم به این جوان بدهید.» پای میکروفون که آمد دلش از خیلی چیزها پر بود. گفت شاگرد اول دانشگاه بوده و برنده‌ ده‌ها مسابقه و لوح تقدیر و غیره و غیره. اما حالا، برای اینکه خرج زندگی‌اش را در بیاورد صبح‌ها توی نانوایی کار می‌کند و عصرها نقاش ساختمان است. آقا دلداری دادند و دقایقی بعدتر خطاب به مسئولین گفتند:«این گله‌هایی که این جوان در آخر مطلب گفت، این‌ها مطالب مهمّی است؛ این‌ها را بایدجدّی گرفت؛ نمی‌خواهیم تعمیم بدهیم -البتّه این جوان تعمیم می‌دهد این ها را- نه، تعمیم نمی‌خواهیم بدهیم امّا واقعیّت این است که چنین چیزهایی وجود دارد و بایستی مسئولین عزیزمان ان‌شاءالله این‌ها را بجد دنبال بکنند.»
در آن ساعت، که سخنرانی نخبگان تمام و بسم الله الرحمن الرحیم آقا شروع شده بود، نمی‌دانم بیرون حسینیه هنوز باران می‌بارید یا نه. اما توی حسینیه رایحه‌ خنک باران از حرف‌های روشن و امیدوار کننده‌ آقا پخش می‌شد.... وقتی از تاثیر نخبگان در نظام برنامه‌ریزی کشور گفتند، از این که باید مرزهای علمی کشور را جلو ببریم، از «العلم سلطان»، از انحصارطلبی علمی دشمن، و از این که صرف نخبه بودن کافی نیست... نخبه باید تحرک و پویایی داشته باشد...
و  من فکر کردم شاید بزرگ‌ترین آفتی که گریبان نخبه‌ها را گرفته همین باشد: انفعال، عدم پیش روندگی. فکر می‌کنیم مدال‌های رنگی المپیاد و رتبه‌ تک رقمی کنکور گرفتیم، رتبه‌ برتر دانشگاه شدیم، مقاله‌های خوش آب و رنگ نوشتیم و... تمام!  در حالی‌که اینجا تازه آغاز راه است، شروع تمام مسئولیت‌هاست...
***حرف‌های آقا مثل همیشه انگیزه‌بخش و تازه بود،آنقدر که وقتی داشتم از بیت رهبری بیرون می‌آمدم، جان دوباره گرفته بودم، خون امید در رگ‌هایم دویده بود و بوی بارانی کلمات آقا در تمام شهر و مسیر پر مسئولیت رو به رویم می‌تراوید...
زهرا هدایتی متین*دارنده دو مدال طلای المپیاد ادبیات دانش‌آموزی 92 و دانشجویی 97 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سایر حوزه‌ها
سایر حوزه‌ها

آخرین اخبار

شیرینی رزت سیب؛ دسر زمستانی ایده آل!
در این مطلب طرز تهیه شیرینی‌های سبکی به شکل گل رز را به شما آموزش داده ایم. درست کردن این شیرینی‌ها راحت است. به شما پیشنهاد می‌دهیم آن رل درست کنید.
آش بیشت واش؛ غذای محلی کندلوس
بیشت واش یکی از چندین غذای سنتی و محلی اهالی شهرستان کندلوس در مازندران است. این غذا نوعی آش اسفناج است که با سایر مواد مخلوط میشود و بسیار خوشمزه و اشتها آور است.
هالیوودی‌هایی که مشروبات الکلی را ترک کردند
زندگی ستاره‌های هالیوود معمولا خیلی پر زرق و برق است و کمتر پیش می‌آید که آن‌ها بخواهند از این زندگی تجملی که برای خود ساخته اند، بیرون بیایند، اما در بین آن‌ها افرادی وجود دارند که سعی کردند سبک زندگی سالم تری را در پیش بگیرند. به عنوان مثال برخی از آن‌ها که به مصرف مشروبات الکلی اعتیاد داشتند، تصمیم به ترک آن گرفتند.
مسئله مرموز محبوبیت سلبریتی‌ها
نخستین بار سال ۹۴ بود که فهرستی از پرفالوئر‌ترین سلبریتی‌های ایرانی در اینستاگرام را منتشر کردیم. بسیاری از محبوب‌ترین‌ها در این بازه زمانی، از فهرست ۲۰تایی بیرون ماندند و بسیاری از آن‌هایی که هنوز اکانت اینستاگرام نداشتند، توانسته اند در صدر جدول برای خود جایی دست و پا کنند.
ترفند‌های لباس پوشیدن برای آقایان بالای ۴۰ سال
هر چه سن ما بالاتر می‌رود، معیارهایمان نیز تغییر می‌کند. برخی چیز‌ها که برایمان مهم بود، اهمیت خود را از دست می‌دهد و برخی چیز‌های کم اهمیت‌تر برایمان مهم می‌شود. این روند در نگاه ما به استایل شخصی مان نیز تاثیرگذار است. سبکی که یک مرد ۴۰ ساله در لباس پوشیدن می‌پسندد، با سبک یک پسر ۲۰ ساله متفاوت است.
ترکاندن جوش صورت به روش درست و بدون عواقب!
اینکه جوش‌ها رو دستکاری کنید، بدترین و نادرست‌ترین کاریه که می‌تونید انجام بدید، اما اگه به هیچ وجه دست از این کار برنمی دارید، پس لااقل روش بی خطر و درستش رو هم یاد بگیرید. ترکاندن جوش صورت به روش درست و بدون عواقب!
بیان این جملات به عشق قدیمی، ممنوع!
زمانی که ما از فردی که روزی دوستش داشتیم جدا می شویم و رابطه عاطفی خود را به پایان می رسانیم، از آنجا که عصبانی و ناراحت هستیم، نمی توانیم برای حرف هایی که می خواهیم به زبان آوریم به درستی تصمیم بگیریم، از این رو ممکن است حرف هایی بزنیم که بعدها از بیان شان پشیمان شوید.
چگونه در محل کار به نفوذ و احترام دست پیدا کنیم؟
موثر و بانفوذ بودن نیز در محل کار اهمیت زیادی دارد. اگر بتوانیم روی دیگران اثر بگذاریم می‌توانیم در مسیر اهداف شغلی‌مان نیز خوب پیش برویم، در نتیجه مورد احترام خواهیم بود. در این مطلب به شما می‌گوییم چگونه در محل کارتان به احترام و نفوذ دست پیدا کنید.
ته جدولی های لیگ برتر فوتبال بانوان طعم مساوی را چشدند
ساری- ایرنا- دیدار تیم های سپیدار قائمشهر و خلیج فارس شیراز در هفته هفتم رقابت های لیگ برتر فوتبال بانوان به تساوی انجامید تا هر دو تیم پس از شکست های پرگل 6 هفته گذشته، برای نخستین بار طعم تساوی را هم بچشند.
سه تن بر اثر انتشار منوکسیدکربن در داران اصفهان جان باختند
اصفهان- ایرنا- سه مرد جوان به دلیل انتشار گاز منوکسید کربن در روستای چیگان از توابع داران در غرب استان اصفهان جان خود را از دست دادند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمدید طولانی مدت قرارداد مدافع لیورپول
اندرو روبرتسون قرارداد خود را با لیورپول تمدید کرد تا حضورش در این تیم تداوم داشته باشد.
۵ سکانس از جدال‌های ایران با عمان
عمان، حریف ایران در مرحله یک هشتم نهایی، رقیبی آشنا برای فوتبال ایران محسوب می‌شود و تیم ملی خاطرات تلخ و شیرین زیادی برابر این تیم داشته است.
پیروزی قاطع فدرر و شاراپووا در اپن استرالیا
مرد شماره سه جهان و تنیسور روسی با شکست حریفانشان به دور چهارم تنیس اپن استرالیا صعود کردند.
انتقاد به پاداش میلیاردی تیم ملی و کی‌روش- محمد بنا: احساس بی‌ارزشی کردم!
سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی پس از پرداخت پاداش هزاران دلاری به بازیکنان تیم ملی و کارلوس کیروش که بخاطر برد تیم‌های یمن و ویتنام انجام شد، متنی گلایه آمیز منتشر کرد.
بازتاب جهانی پرتاب دست ۷۰ متری بیرانوند
پرتاب های دست بلند علیرضا بیرانوند در بازی ایران و عراق توجه زیادی را در رسانه های جهان به خود داشت.
هشتگ اصولگرایانه علیه پالرمو و CFT
سردار سلامی: آمریکا غلط می‌کند، فکر کند می‌تواند رزق ما را بدهد
شکایت کارکنان فدرال بابت تعطیلی دولت آمریکا
نشست ویژه شورای امنیت درباره یمن
دو کشته در پی حمله به یک کلیسا در تگزاس
انگلیس مهمان اجلاس ورشو می‌شود؟
برخورد دو فروند سوخو با یکدیگر در آسمان روسیه
میزبانی کمیسیون‌های مجلس از ۸ وزیر کابینه
زاکانی اصلاح‌طلب می‌شود؟
ˮجمال عرفˮ معاون سیاسی وزیر کشور شد + حکم