دلنوشته ای از یک دیدار

14:47 ۲۴۱ روز و ۴ ساعت پیش افکار نیوز 338 0
دلنوشته ای از یک دیدار

روزهای اول مهر که می‌رسد، سر زدن‌های مدام من هم از سایت نخبگان شروع می‌شود. هر روز صفحه‌ اصلی سایت را رصد می‌کنم و دنبال واژه پررنگِ «دیدار» می‌گردم، بالای عکس آقا.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،روزهای اول مهر که می‌رسد، سر زدن‌های مدام من هم از سایت نخبگان شروع می‌شود. هر روز صفحه‌ اصلی سایت را رصد می‌کنم و دنبال واژه پررنگِ «دیدار» می‌گردم، بالای عکس آقا. منتظرم ثبت نام دیدار با
رهبریشروع شود و نگرانم که مثل پارسال جا بمانم. پیامکِ دعوت برایم نیامده و اسمم در لیست رزروی‌هاست. تا سه شنبه که دانشگاه بهم زنگ می زند و می‌گوید بروم کارت ملاقات را بگیرم، میان خوف و رجام. کارت را که می‌گیرم، بوی خنک باران در مسیر دانشگاه تا خانه پخش می‌شود و باورم می‌شود پاییز رسیده. در این سال‌های کارشناسی، پاییز را با دیدارِ رهبری شروع کرده‌ام و پارسال که از مراسم جا ماندم، حقیقتا چیزی کم بود. 
صبح چهارشنبه، باران داشت همچنان می‌بارید و بینخیابان جمهوریو کوچه پس کوچه‌های مسیر بیت رهبری کش می‌آمد. کارت ملاقاتم را نشان دادم. آنجا که کیف‌هایمان را تحویل می‌دادیم چند نفر نشسته بودند و هر کدام یک کنج داشتند برای آقا نامه می‌نوشتند. چه می‌نوشتند؟ نمی دانم، اما با چه شوقی می‌نوشتند:
 حدیث آرزومندی که در این نامه ثبت افتادهمانا بی‌غلط باشد که حافظ داد تلقینم... 
وارد حسینیه که شدم، قرآن را خوانده بودند. بعد هم مداحی‌ای برای امام حسن مجتبی. حسینیه هنوز بوی محرم می‌داد. یک تابلوی بزرگ «باز این چه شورش است» مقابل خانم‌ها بود. ابتدای مراسم دکتر ستاری و وزیر علوم گزارش‌هایی ارائه کردند. 
بعد نوبت به بچه‌ها رسید. نخبه‌هایی که هر کدام در حوزه‌ تخصص خودشان یک دنیا حرف و درد دل داشتند. و «طیب الله انفاسکم»‌های آقا که هوای حسینیه را معطر می‌کرد.هر کدام از بچه‌هاگزارش مکتوب صحبت‌شان را تقدیم آقا می‌کردند و به این بهانه: التماس دعایی... درخواستِ چفیه‌ای... تقاضای انگشتری... آقا هم با مهربانی پاسخ تک تک‌شان را می‌داد... 
 و راستی که اظهار احتیاج خود آنجا چه حاجت است...
در این چند سالی که توفیق دیدار با رهبری را داشتم، این اولین بار بود که یک دانش‌آموز دغدغه‌ها و دیدگاه‌هایش را مطرح می‌کرد، کوچک‌ترین نخبه‌ حسینیه. آقای زمانیان‌هم متنی با عنوان «انگاره‌های نادرست در مسیر پیشرفت ایران» خواندکه آقا گفتند: حرف دل ما را زدید. زنده باشید.
 میان صحبت‌های نخبگان، یکی از میان جمعیت شروع کرد به حرف زدن. بلند بلند. صداش میان انبوه جمعیت واضح نبود. گویا اصرار داشت چند دقیقه فرصت صحبت هم به او بدهند. فرصت کم بود و اجازه داده نشد. آقا با خنده گفتند:« صحبت بقیه که تمام شد، پنج دقیقه وقت هم به این جوان بدهید.» پای میکروفون که آمد دلش از خیلی چیزها پر بود. گفت شاگرد اول دانشگاه بوده و برنده‌ ده‌ها مسابقه و لوح تقدیر و غیره و غیره. اما حالا، برای اینکه خرج زندگی‌اش را در بیاورد صبح‌ها توی نانوایی کار می‌کند و عصرها نقاش ساختمان است. آقا دلداری دادند و دقایقی بعدتر خطاب به مسئولین گفتند:«این گله‌هایی که این جوان در آخر مطلب گفت، این‌ها مطالب مهمّی است؛ این‌ها را بایدجدّی گرفت؛ نمی‌خواهیم تعمیم بدهیم -البتّه این جوان تعمیم می‌دهد این ها را- نه، تعمیم نمی‌خواهیم بدهیم امّا واقعیّت این است که چنین چیزهایی وجود دارد و بایستی مسئولین عزیزمان ان‌شاءالله این‌ها را بجد دنبال بکنند.»
در آن ساعت، که سخنرانی نخبگان تمام و بسم الله الرحمن الرحیم آقا شروع شده بود، نمی‌دانم بیرون حسینیه هنوز باران می‌بارید یا نه. اما توی حسینیه رایحه‌ خنک باران از حرف‌های روشن و امیدوار کننده‌ آقا پخش می‌شد.... وقتی از تاثیر نخبگان در نظام برنامه‌ریزی کشور گفتند، از این که باید مرزهای علمی کشور را جلو ببریم، از «العلم سلطان»، از انحصارطلبی علمی دشمن، و از این که صرف نخبه بودن کافی نیست... نخبه باید تحرک و پویایی داشته باشد...
و  من فکر کردم شاید بزرگ‌ترین آفتی که گریبان نخبه‌ها را گرفته همین باشد: انفعال، عدم پیش روندگی. فکر می‌کنیم مدال‌های رنگی المپیاد و رتبه‌ تک رقمی کنکور گرفتیم، رتبه‌ برتر دانشگاه شدیم، مقاله‌های خوش آب و رنگ نوشتیم و... تمام!  در حالی‌که اینجا تازه آغاز راه است، شروع تمام مسئولیت‌هاست...
***حرف‌های آقا مثل همیشه انگیزه‌بخش و تازه بود،آنقدر که وقتی داشتم از بیت رهبری بیرون می‌آمدم، جان دوباره گرفته بودم، خون امید در رگ‌هایم دویده بود و بوی بارانی کلمات آقا در تمام شهر و مسیر پر مسئولیت رو به رویم می‌تراوید...
زهرا هدایتی متین*دارنده دو مدال طلای المپیاد ادبیات دانش‌آموزی 92 و دانشجویی 97 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

معرفی پنج فروشگاه اینترنتی برتر کیف و کفش
در این متن قصد داریم تا به‌اختصار به پنج فروشگاه اینترنتی برتر در حوزه کیف و کفش زنانه بپردازیم
شیر آلات بهداشتی و نکات مهمی که درباره آن‌ها باید دانست
شیر آلات بهداشتی از وسایل ساختمان هستند که هرروز با آن‌ها سروکار داریم و اگر بی‌کیفیت باشند، دچار هزینه‌های اضافه، خسارت و دردسر می‌شویم.
جایگاه‌های برتر بانک ملی ایران در گزارش شاپرک
گزارش اردیبهشت‌ماه سال جاری شبکه الکترونیکی پرداخت کارت (شاپرک) نشان می‌دهد که در این ماه بیشترین کارت برداشت تراکنش دار، بیشترین کارت هدیه و بیشترین بن کارت تراکنش دار متعلق به بانک ملی ایران بوده است.
چرا رپورتاژ آگهی باید در سایت‌های معتبر منتشر شود؟
همه کسانی که یک کسب و کار اینترنتی دارند، به دنبال این هستند که رتبه سایت خود را بالا ببرند. یکی از روش‌هایی که اخیرا محبوبیت زیادی در میان مدیران کسب و کارهای اینترنتی دارد، انتشار رپرتاژ آگهی در سایت‌های معتبر خبری است. البته رپرتاژ آگهی نیز مانند همه راه‌هایی که برای ارتقای وبسایت صورت می‌گیرد، اگر به درستی انجام نشود، تاثیر چندانی نخواهد داشت.
معروف‌ترین مراکز خرید آنتالیا در تور آنتالیا
آنتالیا بهشت علاقمندان به خرید است. در این شهر شما می‌توانید اقلام مختلفی از قبیل سوغاتی‌های سنتی ترکیه، صنایع دستی و کالاهای چرمی را تهیه کنید. بجز بازارهای خیابانی که مکان‌های مناسب برای خرید هدایای کوچک هستند، مراکز خرید بزرگ این شهر نیز مملو از برندهای ترکیه و بین‌المللی است که شما می‌توانید یک خرید شگفت‌انگیز را در آن‌ها تجربه کنید.
چرا مشکل آمار در ایران حل نمی‌شود؟
«ما در زمره کشورهایی هستیم که نه تنها آمار دقیقی در هیچ زمینه‌ای نداریم بلکه به وفور آمار ناصحیح داریم. درواقع ما با دو مشکل رو به رو هستیم؛ یکی نداشتن آمار دقیق و دوم داشتن آمار ناصحیح.»
کارآفرینی در شیفت شب پایتخت
در ایران هنوز حیات شبانه به رسمیت شناخته نشده و تنها تلاش‌ها برای اجرای آن هم به‌صورت سازمان یافته و در کلانشهرهای کشور تاکنون موفقیت‌آمیز نبوده است.
عبدی افتخاری سرپرست کاروان ایران در المپیک زمستانی جوانان شد
سرپرست کاروان ایران برای بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۲۰ تعیین شد.
احمدی: هیچ حمله‌ای به اتوبوس تیم لهستان نشد
معاون فرهنگی وزارت ورزش و جوانان گفت: هیچ حمله‌ای به اتوبوس تیم لهستان شده و شاید شکایتشان بخاطر ناراحتی از باخت باشد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پرمدال‌ترین ورزشکار پاراآسیایی چقدر پاداش گرفت؟
پرمدال‌ترین ورزشکار بازی‌های پاراآسیایی جاکارتا با انتقاد نسبت به میزان پاداش خود گفت: با توجه به این که در بازی‌های پاراآسیای جاکارتا به لطف خدا توانستم شش بار پرچم کشورم را به اهتزاز در آورم و تاریخ ساز شوم، اما مسئولان در پرداخت پاداش به قول خود عمل نکردند.
ادعا یک نماینده درباره ابلاغ اجرای لایحه پالرمو از سوی دولت
یک عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس مدعی شد که دولت به دستگاه‌ها لایحه پالرمو و لایحه الحاق یک تبصره به ماده ۶ قانون مبارزه با پولشویی را برای اجرا ابلاغ کرده است که درباره پالرمو هنوز در مجمع تشخیص تعیین تکلیف نشده و درباره پولشویی هم هنوز مجلس آن را تصویب نکرده است.
ˮفلومترالتراسونیکˮ را از ابزار سنجش آریا بخرید
فرآیند انتخاب ابزار دقیق صنعتی بسیار پیچیده است و نیاز به مهارت و آشنایی فرد با مباحث مختلف صنعتی دارد.
با ۵ خیابان اصلی خرید در استانبول آشنا شوید
وقتی‌ که کلمات «خرید» و «استانبول» در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند، ذهن افراد معمولا به سمت بازار بزرگ و خیابان‌های پرپیچ‌وخم آن با فروشگاه‌های مختلف، از فرش گرفته تا ادویه‌های محلی، می‌رود.
خراسان شمالی صاحب تیم لیگ دسته اول فوتبال کشور می‌شود
‌مدیرکل ورزش و جوانان خراسان شمالی از خرید امتیاز تیم لیگ دسته اول فوتبال کشور خبر داد.
امنیت عربستان و امارات را هم ما تأمین می‌کنیم
دیدار دریابان شمخانی با مشاور امنیت ملی ارمنستان
خاک تو سر ما!
بازدید فرمانده کل ارتش از توپخانه اصفهان
جایگاه «پرستو» در فقه اسلامی چیست؟
پاک آیین جایگزین کیایی در روابط عمومی مجلس شد
رکورد آقازاده‌های میلیاردر زده شد
جهانگیری: سازمان بین المللی انرژی اتمی طی 14 گزارش پایبندی ایران به تعهدات را اعلام کرده است
لازم بود این شوک به اروپایی‌ها وارد شود
تاجزاده: زاکانی بگوید که حمله به کوی دانشگاه درست بود؟