دلنوشته ای از یک دیدار

14:47 ۱۴۹ روز و ۲۲ ساعت پیش افکار نیوز 265 0
دلنوشته ای از یک دیدار

روزهای اول مهر که می‌رسد، سر زدن‌های مدام من هم از سایت نخبگان شروع می‌شود. هر روز صفحه‌ اصلی سایت را رصد می‌کنم و دنبال واژه پررنگِ «دیدار» می‌گردم، بالای عکس آقا.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،روزهای اول مهر که می‌رسد، سر زدن‌های مدام من هم از سایت نخبگان شروع می‌شود. هر روز صفحه‌ اصلی سایت را رصد می‌کنم و دنبال واژه پررنگِ «دیدار» می‌گردم، بالای عکس آقا. منتظرم ثبت نام دیدار با
رهبریشروع شود و نگرانم که مثل پارسال جا بمانم. پیامکِ دعوت برایم نیامده و اسمم در لیست رزروی‌هاست. تا سه شنبه که دانشگاه بهم زنگ می زند و می‌گوید بروم کارت ملاقات را بگیرم، میان خوف و رجام. کارت را که می‌گیرم، بوی خنک باران در مسیر دانشگاه تا خانه پخش می‌شود و باورم می‌شود پاییز رسیده. در این سال‌های کارشناسی، پاییز را با دیدارِ رهبری شروع کرده‌ام و پارسال که از مراسم جا ماندم، حقیقتا چیزی کم بود. 
صبح چهارشنبه، باران داشت همچنان می‌بارید و بینخیابان جمهوریو کوچه پس کوچه‌های مسیر بیت رهبری کش می‌آمد. کارت ملاقاتم را نشان دادم. آنجا که کیف‌هایمان را تحویل می‌دادیم چند نفر نشسته بودند و هر کدام یک کنج داشتند برای آقا نامه می‌نوشتند. چه می‌نوشتند؟ نمی دانم، اما با چه شوقی می‌نوشتند:
 حدیث آرزومندی که در این نامه ثبت افتادهمانا بی‌غلط باشد که حافظ داد تلقینم... 
وارد حسینیه که شدم، قرآن را خوانده بودند. بعد هم مداحی‌ای برای امام حسن مجتبی. حسینیه هنوز بوی محرم می‌داد. یک تابلوی بزرگ «باز این چه شورش است» مقابل خانم‌ها بود. ابتدای مراسم دکتر ستاری و وزیر علوم گزارش‌هایی ارائه کردند. 
بعد نوبت به بچه‌ها رسید. نخبه‌هایی که هر کدام در حوزه‌ تخصص خودشان یک دنیا حرف و درد دل داشتند. و «طیب الله انفاسکم»‌های آقا که هوای حسینیه را معطر می‌کرد.هر کدام از بچه‌هاگزارش مکتوب صحبت‌شان را تقدیم آقا می‌کردند و به این بهانه: التماس دعایی... درخواستِ چفیه‌ای... تقاضای انگشتری... آقا هم با مهربانی پاسخ تک تک‌شان را می‌داد... 
 و راستی که اظهار احتیاج خود آنجا چه حاجت است...
در این چند سالی که توفیق دیدار با رهبری را داشتم، این اولین بار بود که یک دانش‌آموز دغدغه‌ها و دیدگاه‌هایش را مطرح می‌کرد، کوچک‌ترین نخبه‌ حسینیه. آقای زمانیان‌هم متنی با عنوان «انگاره‌های نادرست در مسیر پیشرفت ایران» خواندکه آقا گفتند: حرف دل ما را زدید. زنده باشید.
 میان صحبت‌های نخبگان، یکی از میان جمعیت شروع کرد به حرف زدن. بلند بلند. صداش میان انبوه جمعیت واضح نبود. گویا اصرار داشت چند دقیقه فرصت صحبت هم به او بدهند. فرصت کم بود و اجازه داده نشد. آقا با خنده گفتند:« صحبت بقیه که تمام شد، پنج دقیقه وقت هم به این جوان بدهید.» پای میکروفون که آمد دلش از خیلی چیزها پر بود. گفت شاگرد اول دانشگاه بوده و برنده‌ ده‌ها مسابقه و لوح تقدیر و غیره و غیره. اما حالا، برای اینکه خرج زندگی‌اش را در بیاورد صبح‌ها توی نانوایی کار می‌کند و عصرها نقاش ساختمان است. آقا دلداری دادند و دقایقی بعدتر خطاب به مسئولین گفتند:«این گله‌هایی که این جوان در آخر مطلب گفت، این‌ها مطالب مهمّی است؛ این‌ها را بایدجدّی گرفت؛ نمی‌خواهیم تعمیم بدهیم -البتّه این جوان تعمیم می‌دهد این ها را- نه، تعمیم نمی‌خواهیم بدهیم امّا واقعیّت این است که چنین چیزهایی وجود دارد و بایستی مسئولین عزیزمان ان‌شاءالله این‌ها را بجد دنبال بکنند.»
در آن ساعت، که سخنرانی نخبگان تمام و بسم الله الرحمن الرحیم آقا شروع شده بود، نمی‌دانم بیرون حسینیه هنوز باران می‌بارید یا نه. اما توی حسینیه رایحه‌ خنک باران از حرف‌های روشن و امیدوار کننده‌ آقا پخش می‌شد.... وقتی از تاثیر نخبگان در نظام برنامه‌ریزی کشور گفتند، از این که باید مرزهای علمی کشور را جلو ببریم، از «العلم سلطان»، از انحصارطلبی علمی دشمن، و از این که صرف نخبه بودن کافی نیست... نخبه باید تحرک و پویایی داشته باشد...
و  من فکر کردم شاید بزرگ‌ترین آفتی که گریبان نخبه‌ها را گرفته همین باشد: انفعال، عدم پیش روندگی. فکر می‌کنیم مدال‌های رنگی المپیاد و رتبه‌ تک رقمی کنکور گرفتیم، رتبه‌ برتر دانشگاه شدیم، مقاله‌های خوش آب و رنگ نوشتیم و... تمام!  در حالی‌که اینجا تازه آغاز راه است، شروع تمام مسئولیت‌هاست...
***حرف‌های آقا مثل همیشه انگیزه‌بخش و تازه بود،آنقدر که وقتی داشتم از بیت رهبری بیرون می‌آمدم، جان دوباره گرفته بودم، خون امید در رگ‌هایم دویده بود و بوی بارانی کلمات آقا در تمام شهر و مسیر پر مسئولیت رو به رویم می‌تراوید...
زهرا هدایتی متین*دارنده دو مدال طلای المپیاد ادبیات دانش‌آموزی 92 و دانشجویی 97 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

مدارا؛ گفتمان غالب در سیره علوی
خرم آباد - ایرنا - در طول تاریخ همواره اندیشه های مخالف با حاکمیت درهر جامعه ای وجود داشته و افرادی تحت عنوان مخالفان سیاسی و یا پیروان سایر مذاهب و ادیان با حاکمان مخالف یا حداقل همراه نبوده اند.
ترافیک سنگین نوروزی در جاده های کندوان و هراز
نوشهر - ایرنا - ترافیک جاده های منتهی به استان مازندران در آستانه تعطیلات نوروزی در دو محور کندوان و هراز سنگین و نیمه سنگین است.
مراتع جنوب سیستان و بلوچستان علیه ملخ صحرایی سمپاشی شد
زاهدان- ایرنا- مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: تاکنون افزون بر سه هزار هکتار از مراتع شهرستان های کنارک، چابهار، قصرقند و نیکشهر علیه ملخ صحرایی سمپاشی شده است.
امداد رسانی نیروهای نظامی در محور خوش ییلاق
گنبدکاووس - ایرنا - شرایط بد جوی اوضاع محور خوش ییلاق را از حالت عادی خارج کرده و نیروهایی از ارتش و سپاه برای امداد رسانی به منطقه اعزام شده اند.
ریزش کوه در جاده سوادکوه یک کشته برجا گذاشت
ساری-ایرنا- مرکز مدیریت راههای مازندران گفت: ریزش کوه در محور سوادکوه بر روی یک خودروی عبوری، راننده این خودرو را به کام مرگ کشاند.
رکود سی ساله بارش های زمستانی در مازندران شکست
ساری-ایرنا- مدیرکل هواشناسی مازندران گفت: باران سیل آسا چند روز اخیر در مازندران رکود سی ساله بارش های زمستانی را به خصوص درمناطق مرکزی و شرقی استان شکست.
خلیل آباد شهر جاذبه های به یادماندنی
مشهد- ایرنا- خلیل آباد از شهرستانهای کوچک اما ارزشمند از نظر جاذبه های تاریخی، طبیعی و گردشگری در جنوب غربی خراسان رضوی و میزبان شایسته برای مسافران و زائرانی است که خواهان سفر به سرزمین های آرام و کوچکند.
مردم استان بوشهر پشتیبانی خود را از دولت ثابت کردند
بوشهر- ایرنا- استاندار بوشهر با صدور پیامی با قدردانی از حضور مردم در آئین استقبال از رئیس جمهوری گفت:مردم این استان با حضور پرشور خود درآئین استقبال از رئیس جمهوری و کاروان تدبیر و امید پشتیبانی خود را از دولت ثابت کردند.
طغیان قره سو بخشی از بوستان الغدیر گنبد را زیر آب برد
گنبدکاووس - ایرنا - به دنبال بارش شدید باران 24 ساعت گذشته، رودخانه قره سو در ورودی شهر گنبدکاووس و از سمت آزادشهر طغیان کرد و بخشی از بوستان الغدیر این شهر را زیر آب برد.
بوم هزار رنگ گردشگری اصفهان، زیبا و پرشکوه از قله تا کویر
اصفهان - ایرنا - کهن دیار اصفهان با دارا بودن زیبایی های خیره کننده از شب های شگفت انگیز کویر تا صلابت کوهستان های سپید، به جهانی کوچک از اقلیم و آثار تاریخی و باستانی و طبیعی می ماند که در همه ایام به ویژه تعطیلات نوروزی پذیرای گردشگران و مسافران داخلی و خارجی است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

چه ارتباطی میان فواصل کوتاه زایمان و مرگ نوزادان وجود دارد؟
طبق نتایج یک مطالعه جدید، فواصل کوتاه بین زایمان می تواند خطر مرگ نوزادان را افزایش دهد.
نوشیدنی که دشمن درجه یک چاقی و التهاب است
به گفته محققان، نوشیدن چای سبز برای مقابله با چاقی و کاهش التهاب در روده بسیار تاثیرگذار است.
اصلاح قانون حمل سلاح و برخورد با عامل حمله به مساجد نیوزیلند
تهران – ایرنا – « جاسیندا آردِرن» نخست وزیر نیوزیلند صبح سه شنبه در جلسه ویژه پارلمان این کشور وعده داد که از «حداکثر ظرفیت قانونی» برای برخورد با عامل حمله تروریستی به مساجد شهر کرایست چرچ استفاده کند.
داوری: میزبانی ۸ تیم برتر والیبال آسیا را می‌خواهیم- برای تیم بانوان مربی خارجی را مد نظر داریم
سرپرست فدراسیون والیبال ایران می‌گوید: به دنبال میزبانی از ۸ تیم برتر والیبال آسیا هستیم و گزینه‌های خارجی را برای هدایت تیم ملی بانوان مد نظر داریم.
ملی‌پوش فوتسال: اگر آقای لک ناراحت نمی‌شود، با مهران عالیقدر آب میوه خوردیم!
ملی‌پوش تیم فوتسال گیتی پسند گفت: زمانی که حرف اول را سرمربی نمی‌زند و خیلی‌ها در تصمیمات دخیل می‌شوند، تیم از حالت یکدلی و رفاقت خارج می‌شود.
طرح نمایندگان برای تقسیم اصفهان به ۳ استان+جزئیات طرح
یک مقام آگاه در ستادکل نیروهای مسلح: ایران در عملیات ترکیه علیه پ.ک‌.ک دخالتی ندارد
نامه فلاحت‌پیشه به دبیرکل سازمان ملل مبنی بر اقدام آمریکا جهت انتقال تروریست‌ها به افغانستان
لزوم تدوین دو کتاب گام اول و دوم انقلاب
ˮاینستکسˮ شفاف نیست
نظارت­های فعلی، شدید­تر از تهدید FATF به اقدام مقابله­ای H
توپخانه را باید سمت دشمن گرفت
اصول سیاستی در بودجه باید مورد اهتمام دولت باشد
عطوان: نشست نظامی ایران، عراق و سوریه وحشت رژیم صهیونیستی را دوچندان کرد
روحانی مصوبه حمایت از کالای ایرانی را ابلاغ کرد