آل سعود حکمرانی خود را با قتل و ارعاب تثبیت کرده است

12:11 ۹۲ روز و ۱۵ ساعت پیش ایرنا 144 0
آل سعود حکمرانی خود را با قتل و ارعاب تثبیت کرده است

بیروت - ایرنا - «خلیل حرب» تحلیلگر و سردبیر روزنامه الکترونیکی «ژورنال» در لبنان در گفت و گو با ایرنا با اشاره به سرنوشت «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد سعودی گفت که آل سعود حکمرانی خود را با قتل و ارعاب تثبیت کرده است.

ایرنا

وی افزود: خواندن تاریخ آل سعود باعث می شود تا از همه جنایت هایی که آنها مرتکب می شوند، همچون رفتاری که با خاشقچی کردند، تعجب نکنیم، چرا که ما با یک سیستم سرکوب نظام مند روبرو هستیم.
حرب ادامه داد: بنیانگذار این رژیم با قبایل مختلف شبه جزیره عربستان جنگید و اسرای آنها را پس از جمع آوری اعدام می کرد و فقط یکی از آنان را زنده می گذاشت تا آن اتفاق را برای دیگران روایت کند. ارعاب و ایجاد ترس یکی از اصلی ترین شیوه های برپایی رژیم آل سعود بوده است. آنچه در عربستان از آن با نام روز ملی یاد می کنند، در واقع روزی است که آل سعود به دلیل غلبه و پیروزی بر دیگر قبایل و ذلیل کردن و خفت دادن آنها جشن گرفتند.
به گفته تحلیلگر لبنانی، در خلال دو سال گذشته بسیاری از سعودی ها زندانی شدند و خیلی از آنان در بند کشته شدند و خانواده شان حتی جرات سؤال کردن از سرنوشت آنها را نداشتند.

** معامله
حرب در پاسخ به این پرسش که آیا تحولات پرونده خاشقچی به سمت یک معامله می رود، گفت: بر اساس تحولات ظاهری و آنچه درباره سفر «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا به ریاض و آنکارا فاش شد و همزمان با آن گزارشی که روزنامه «نیویورک تایمز» منتشر کرد که عربستان میلیون ها دلار با نام کمک به اهداف صلح آمریکا در سوریه به حساب واشنگتن ریخته، می توان اینگونه گفت که تلاشی از سوی آمریکایی ها با هدف خروج آبرومندانه ریاض از این بحران در حال انجام است. در همین راستا سخنان «دونالد ترامپ» جای دارد که گفت با پادشاه سعودی و ولیعهد آن حرف زده و معتقد است که این جنایت توسط عناصری سرکش و بدون آگاهی «ملک سلمان» و پسرش صورت گرفته است.
وی با اشاره به منافع آمریکا در حفظ روابط با عربستان خاطرنشان کرد: به نظرم ترامپ تا حد بسیار زیادی صریح است. درست است که او با بی ادبی و تند صحبت می کند، اما روشن حرف می زند. او با اشاره به مبلغ 110 میلیاردی معاملات خرید تسلیحات عربستان از آمریکا گفت که نمی تواند آن را در برابر روسیه و چین از دست بدهد. همچنین ترامپ گفت که این جنایت در کشور دیگری رخ داده و خاشقچی هم شهروند آمریکا نبوده و او مجبور نیست که به خاطر این مساله از نظر اقتصادی ضرر کند.
حرب در عین حال معتقد است که ترامپ در داخل با فشار زیادی از سوی رسانه ها و همچنین کنگره روبرو است. به گفته او، ترامپ تلاش دارد تا به گونه ای ظاهر شود که انگار موضعی قدرتمندانه گرفته بی آنکه به اقتصاد آمریکا خسارتی وارد شود.

** وضعیت سفیر عربستان در واشنگتن
حرب در ادامه گفت و گو با ایرنا ارزیابی خود را از اقدام سفیر عربستان در واشنگتن در خروج از این کشور در برهه کنونی گفت: این موضوع قابل توجه است. آیا او رفته که جای برادرش را در جایگاه ولیعهدی بگیرد، نمی توانیم این را بگوییم، چرا که ممکن است به درخواست آمریکایی ها باشد. چون او در اظهار نظری به رسانه های سعودی گفته بود که خاشقچی کنسولگری عربستان در استانبول را ترک کرده بود و این فرضیه کاملا مردود شده است.
وی افزود: علاوه بر این، اطلاعاتی در دست است که سفیر عربستان در واشنگتن، اخیرا در تماس با خاشقچی او را قانع کرده که با رژیم آشتی کند و به کنسولگری استانبول برود تا کارهای اداری خود را انجام دهد. این یعنی گمانه زنی هایی از دست داشتن «خالد بن سلمان» در این توطئه وجود دارد.

** احتمال تغییرات در عربستان
سردبیر روزنامه الکترونیکی ژورنال در لبنان در پاسخ به پرسشی درباره احتمال تغییرات در هیات حاکمه عربستان در پی پرونده خاشقچی گفت: به نظر من، ممکن است تغییراتی رخ دهد، اما آیا این تغییرات تا «محمد بن سلمان» خواهد رسید، این را نمی دانیم. تنها چیزی که روشن است این که از زمان روی کارآمدن بن سلمان و برکناری «محمد بن نایف» و پس از آن بازداشت شاهزادگان و صاحبان سرمایه سعودی در هتل «ریتز کارلتون»، وضعیت عربستان بسیار حساس است. این رفتارها باعث برانگیخته شدن واکنش هایی در داخل و بی اعتمادی مردم به ثبات قدرت در عربستان شده است. بن سلمان به قواعد حاکم در سعودی آسیب زد و باعث بوجود آمدن بی ثباتی و اختلال در داخل عربستان و امنیت آن شد.
حرب افزود: ما نمی دانیم که این اختلال چگونه تعبیر و تفسیر خواهد شد، موضوع به آمریکایی ها بستگی دارد. ممکن است آنها به نیروهای داخل در خاندان حاکم اشاراتی کنند که باید تغییر صورت گیرد، نمی دانیم. بن سلمان کسی بوده که به طور محض به نفع آمریکا کار کرده و با پرداخت میلیاردها دلار و معاملاتی با قیمت های هنگفت، به واشنگتن خدمات زیادی کرده تا اعتماد آنان را جلب کند.
وی در پایان پیش بینی کرد که پرونده خاشقچی در نهایت با سپربلاکردن یکی از نزدیکان ولیعهد سعودی بسته خواهد شد.
خاورم**388**2054**1651


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

فال روزانه ۰۱/ ۱۱/ ۱۳۹۷
همراهان عزیز، محتوای منتشر شده در قالب فال روزانه برترین ها صرفا جنبه سرگرمی دارد.
جهانبخش: بیرانوند ما را به بازی برگرداند
علیرضا جهانبخش، هافبک تیم ملی فوتبال کشورمان گفت: الان زمانی برای خوشحالی نداریم و باید از همین فردا برای رویارویی با چین آماده شویم.
سرمربی عمان: از بازی با ایران واقعا لذت بردم
سرمربی عمان با بیان این که از بازی با ایران واقعا لذت بردم، گفت: ما توانستیم تیم خوب ایران را تحت فشار قرار دهیم و این برای من قابل تحسین بود.
«آس»: بیرانوند قلب عمانی‌ها را شکست
نشریه مادریدی «آس» پس از برد ایران مقابل عمان از عملکرد باثبات شاگردان کی‌روش در نیمه دوم و واکنش علیرضا بیرانوند نوشت.
یک نام عجیب در فهرست خرید رئال مادرید!
اولیویه ژیرو، مهاجم فرانسوی و 32 ساله چلسی، مورد توجه باشگاه رئال مادرید قرار گرفته است.
بیرانوند بهترین و مجید حسینی بدترین بازیکن
کارشناسان سایت «فاکس اسپورتس آسیا»، علیرضا بیرانوند را بهترین و مجید حسینی را، بدترین بازیکن تیم ملی فوتبال کشورمان در دیدار مقابل عمان معرفی کردند.
مقایسه ایران ۲۰۱۹ با سالی که قهرمان آسیا شد
صفحه اجتماعی رسمی رقابت‌های فوتبال جام ملت‌های آسیا به تمجید از عملکرد تیم ملی ایران پرداخت.
گزارش: علیرضا؛ سریع‌تر و قوی‌تر از منتقدین!
باشگاه برایتون پس از گلزنی علیرضا جهانبخش با ریتوئیت کردن، توئیت AFC نشان داد، گلزنی و درخشش این بازیکن که مدت زیادی مصدوم بوده، برایشان چقدر اهمیت دارد.
کی‌روش: نوع فوتبال بازیکنانم در آسیا جا نیفتاده
کارلوش کی‌روش، سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان به این نکته اذعان کرد که تیمش با واکنش خوب علیرضا بیرانوند در دقیقه نخست دیدار مقابل عمان در این بازی باقی مانده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فال روزانه ۰۱/ ۱۱/ ۱۳۹۷
همراهان عزیز، محتوای منتشر شده در قالب فال روزانه برترین ها صرفا جنبه سرگرمی دارد.
دژاگه: الان وقتش است پشت کی‌روش باشم
کاپیتان تیم ملی می گوید در دوران مصدومیت، کی روش و تیم به او خیلی محبت کرده اند و حالا او باید با بازی های خوب نشان دهد که او هم پشت کی روش و تیم است.
آقاجانیان: چین را هم از پیش رو بر می‌داریم
مربی ایران تیم‌ملی فوتبال ایران می‌گوید سعی می‌کنند چین را هم از پیش‌رو بردارند.
پورعلی‌گنجی: دمِ بیرانوند گرم
مدافع تیم ملی فوتبال ایران گفت: دست بیرانوند را به خاطر پنالتی که گرفت می‌بوسم.
بیرانوند: اول قهرمانی، بعد از آن لژیونر شدن!
دروازه‌بان تیم ملی ایران می‌گوید حالا به فکر قهرمانی با یاران بعد از 45 سال هستند و بعد از آن به فکر لژیونر شدن است.
حزب‌الله: آمریکا بیش از هر زمان دیگری در خاورمیانه ضعیف شده است
اشرف غنی هم در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد
افشای سندی درباره هماهنگی مصر با تیم ترور خاشقجی
سخنگوی شورای صلح افغانستان: ۲۰۱۹ سال صلح است- مذاکرات هر آن ممکن است آغاز شود
پاسخ پدافندی سوریه به حملات هوایی رژیم صهیونیستی در جنوب دمشق
نخست‌وزیر عراق با عزم بستن پرونده اعتراض‌ها وارد بصره شد
اعلام جرم علیه کارمند کنسولگری آمریکا در ترکیه
عبدالله عبدالله برای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ثبت نام کرد
آغاز نشست توسعه اقتصادی سران عرب در بیروت به ریاست میشل عون
۲۸ کشته و زخمی در ۲ انفجار در عفرین سوریه