آل سعود حکمرانی خود را با قتل و ارعاب تثبیت کرده است

12:11 ۱۸۳ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 182 0
آل سعود حکمرانی خود را با قتل و ارعاب تثبیت کرده است

بیروت - ایرنا - «خلیل حرب» تحلیلگر و سردبیر روزنامه الکترونیکی «ژورنال» در لبنان در گفت و گو با ایرنا با اشاره به سرنوشت «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد سعودی گفت که آل سعود حکمرانی خود را با قتل و ارعاب تثبیت کرده است.

ایرنا

وی افزود: خواندن تاریخ آل سعود باعث می شود تا از همه جنایت هایی که آنها مرتکب می شوند، همچون رفتاری که با خاشقچی کردند، تعجب نکنیم، چرا که ما با یک سیستم سرکوب نظام مند روبرو هستیم.
حرب ادامه داد: بنیانگذار این رژیم با قبایل مختلف شبه جزیره عربستان جنگید و اسرای آنها را پس از جمع آوری اعدام می کرد و فقط یکی از آنان را زنده می گذاشت تا آن اتفاق را برای دیگران روایت کند. ارعاب و ایجاد ترس یکی از اصلی ترین شیوه های برپایی رژیم آل سعود بوده است. آنچه در عربستان از آن با نام روز ملی یاد می کنند، در واقع روزی است که آل سعود به دلیل غلبه و پیروزی بر دیگر قبایل و ذلیل کردن و خفت دادن آنها جشن گرفتند.
به گفته تحلیلگر لبنانی، در خلال دو سال گذشته بسیاری از سعودی ها زندانی شدند و خیلی از آنان در بند کشته شدند و خانواده شان حتی جرات سؤال کردن از سرنوشت آنها را نداشتند.

** معامله
حرب در پاسخ به این پرسش که آیا تحولات پرونده خاشقچی به سمت یک معامله می رود، گفت: بر اساس تحولات ظاهری و آنچه درباره سفر «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا به ریاض و آنکارا فاش شد و همزمان با آن گزارشی که روزنامه «نیویورک تایمز» منتشر کرد که عربستان میلیون ها دلار با نام کمک به اهداف صلح آمریکا در سوریه به حساب واشنگتن ریخته، می توان اینگونه گفت که تلاشی از سوی آمریکایی ها با هدف خروج آبرومندانه ریاض از این بحران در حال انجام است. در همین راستا سخنان «دونالد ترامپ» جای دارد که گفت با پادشاه سعودی و ولیعهد آن حرف زده و معتقد است که این جنایت توسط عناصری سرکش و بدون آگاهی «ملک سلمان» و پسرش صورت گرفته است.
وی با اشاره به منافع آمریکا در حفظ روابط با عربستان خاطرنشان کرد: به نظرم ترامپ تا حد بسیار زیادی صریح است. درست است که او با بی ادبی و تند صحبت می کند، اما روشن حرف می زند. او با اشاره به مبلغ 110 میلیاردی معاملات خرید تسلیحات عربستان از آمریکا گفت که نمی تواند آن را در برابر روسیه و چین از دست بدهد. همچنین ترامپ گفت که این جنایت در کشور دیگری رخ داده و خاشقچی هم شهروند آمریکا نبوده و او مجبور نیست که به خاطر این مساله از نظر اقتصادی ضرر کند.
حرب در عین حال معتقد است که ترامپ در داخل با فشار زیادی از سوی رسانه ها و همچنین کنگره روبرو است. به گفته او، ترامپ تلاش دارد تا به گونه ای ظاهر شود که انگار موضعی قدرتمندانه گرفته بی آنکه به اقتصاد آمریکا خسارتی وارد شود.

** وضعیت سفیر عربستان در واشنگتن
حرب در ادامه گفت و گو با ایرنا ارزیابی خود را از اقدام سفیر عربستان در واشنگتن در خروج از این کشور در برهه کنونی گفت: این موضوع قابل توجه است. آیا او رفته که جای برادرش را در جایگاه ولیعهدی بگیرد، نمی توانیم این را بگوییم، چرا که ممکن است به درخواست آمریکایی ها باشد. چون او در اظهار نظری به رسانه های سعودی گفته بود که خاشقچی کنسولگری عربستان در استانبول را ترک کرده بود و این فرضیه کاملا مردود شده است.
وی افزود: علاوه بر این، اطلاعاتی در دست است که سفیر عربستان در واشنگتن، اخیرا در تماس با خاشقچی او را قانع کرده که با رژیم آشتی کند و به کنسولگری استانبول برود تا کارهای اداری خود را انجام دهد. این یعنی گمانه زنی هایی از دست داشتن «خالد بن سلمان» در این توطئه وجود دارد.

** احتمال تغییرات در عربستان
سردبیر روزنامه الکترونیکی ژورنال در لبنان در پاسخ به پرسشی درباره احتمال تغییرات در هیات حاکمه عربستان در پی پرونده خاشقچی گفت: به نظر من، ممکن است تغییراتی رخ دهد، اما آیا این تغییرات تا «محمد بن سلمان» خواهد رسید، این را نمی دانیم. تنها چیزی که روشن است این که از زمان روی کارآمدن بن سلمان و برکناری «محمد بن نایف» و پس از آن بازداشت شاهزادگان و صاحبان سرمایه سعودی در هتل «ریتز کارلتون»، وضعیت عربستان بسیار حساس است. این رفتارها باعث برانگیخته شدن واکنش هایی در داخل و بی اعتمادی مردم به ثبات قدرت در عربستان شده است. بن سلمان به قواعد حاکم در سعودی آسیب زد و باعث بوجود آمدن بی ثباتی و اختلال در داخل عربستان و امنیت آن شد.
حرب افزود: ما نمی دانیم که این اختلال چگونه تعبیر و تفسیر خواهد شد، موضوع به آمریکایی ها بستگی دارد. ممکن است آنها به نیروهای داخل در خاندان حاکم اشاراتی کنند که باید تغییر صورت گیرد، نمی دانیم. بن سلمان کسی بوده که به طور محض به نفع آمریکا کار کرده و با پرداخت میلیاردها دلار و معاملاتی با قیمت های هنگفت، به واشنگتن خدمات زیادی کرده تا اعتماد آنان را جلب کند.
وی در پایان پیش بینی کرد که پرونده خاشقچی در نهایت با سپربلاکردن یکی از نزدیکان ولیعهد سعودی بسته خواهد شد.
خاورم**388**2054**1651


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

سیلاب 6 روستای هیرمند را در معرض آبگرفتگی قرار داده است
زاهدان- ایرنا- معاون ستاد بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: 6 روستای شهرستان هیرمند در شمال استان بر اثر شدت یافتن سیلاب رودخانه هیرمند در معرض آبگرفتگی قرار گرفتند.
هواشناسی مازندران در باره سرما و آبگرفتگی هشدار داد
ساری - ایرنا - اداره کل هواشناسی مازندران روز یکشنبه با انتشار اخطاریه ای نسبت به بارندگی شدید و احتمال بالا آمدن آب رودخانه ها ، آبگرفتگی معابر و بارش برف در ارتفاعات از بعد از ظهر فردا دوشنبه دوم اردیبهشت ماه هشدار داد.
هواشناسی استان تهران: حاشیه رودخانه ها ناامن است
تهران- ایرنا- اداره کل هواشناسی استان تهران اعلام کرد: از بامداد فردا تا اواخر وقت دوشنبه در بعضی ساعات بارش باران گاهی رگبار و رعد و برق و تندباد موقتی در مناطق شمالی و ارتفاعات استان پیش بینی و به شهروندان توصیه می شود در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها توقف نکنند.
جاده هراز به سمت تهران یکطرفه می شود
تهران – ایرنا - فرمانده پلیس‌ راه ویژه شرق استان تهران با اشاره به محدودیت تردد در جاده هراز، اعلام کرد: محور هراز از ساعت 14 تا 24 امروز با توجه به حجم تردد خودروها و تخلیه بار ترافیکی از آبعلی به آب اسک ممنوع و از ساعت 16 تا 24 از آب اسک تا رودهن یکطرفه می شود.
فرمانده ناجا: تردد زائران در شهر قم 12 درصد افزایش یافت
قم- ایرنا- فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه تردد زائران به شهر مقدس قم درایام نیمه شعبان نسبت به مشابه سال گذشته 12 درصد افزایش داشته ، گفت: پنج هزار نیرو فرماندهی انتظامی استان و بخشی نیز از ستاد ناجا به قم اعزام شدند تا درایام شعبانیه خدمتگذار مردم باشند.
مجمه وری ؛ جشن متفاوت برای میلاد عدالت
ساری - ایرنا - مردمانی از جنس باران برای شادباش به مادری که صاحب نوزاد شده ، رسم دیرینه 'مجمه وری ' را 2 دهه است که نیمه شعبان همزمان با سالروز میلاد امام زمان (عج ) در روستای متانکلا از توابع شهرستان قائمشهر برگزار می کنند.
جهان در انتظار عدالت؛ عدالت در انتظار مهدی (عج)
کرمانشاه- ایرنا- نیمه شعبان دیگری از راه رسید تا بازهم دل ها به سمت و سوی امام غایب از نظر پرواز کند، امامی که عدالت انتظارش را می کشد و زادروز میلادش، بشارتی روح پرور برای همه عاشقان و شیفتگان و مستضعفانی است که چشم به راه آمدنش هستند.
جاری شدن سیلاب سبب تخلیه سه روستای هیرمند در سیستان شد
زاهدان- ایرنا- معاون مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: سه روستای شهرستان هیرمند بر اثر آبگرفتگی از صبح امروز تخلیه و ساکنان آنها به مکان های امن منتقل شدند.
آیت الله سبحانی: انتظار فرج امید آفرین است
قم - ایرنا - آیت الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید گفت: همه مسلمانان طبق فرمان رسول اکرم(ص) انتظار فرج دارند و امیدوارند جامعه اصلاح پذیرد و همین مساله برای آنان امیدآفرین است.
وزیر علوم: طرح ساماندهی آموزش عالی تا سه ماه آتی تصویب می شود
شیراز- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اعلام کرد: طرح برنامه ‌ریزی کلان برای ساماندهی آموزش عالی مراحل پایانی فرآیند اجرایی‌ سازی را طی می‌کند و تا سه ماه آینده به تصویب مراجع قانونی می رسد و ابلاغ می‌شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نوید تحول در روابط دیرینه ایران و پاکستان
زاهدان– ایرنا– هرچند دشمنان با حوادث تلخ تروریستی سال گذشته در مرزهای ایران و پاکستان بارها کام مردم را تلخ کردند اما هم اینک در ابتدای سال جدید، اولین سفر نخست وزیر پاکستان به تهران نویدبخش تحولی عظیم در روابط دیرینه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی این دو کشور دوست و همسایه خواهد بود.
دستاربندان رکورد زد اما به نیمه نهایی نرسید- انصراف مرادی از 800 متر قهرمانی آسیا
تکتم دستاربندان در مسابقات دوومیدانی قهرمانی آسیا در مرحله مقدماتی دوی ۸۰۰ متر رکورد ملی ایران را شکست ولی در مرحله مقدماتی متوقف شد.
ارومیه آماده میزبانی از لیگ ملتهای والیبال می شود
مدیر کل ورزش و جوانان آدربایجان غربی از آمادگی ارومیه برای میزبانی از لیگ ملتهای والیبال خبرداد.
کوتینیو در نوکمپ هو شد
هافبک بارسلونا در نوکمپ توسط هواداران تیمش هو شد.
بیش از 13هزار قالیباف در گیلان فعالیت می کنند
رشت- ایرنا- رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان گفت: هم اکنون 13 هزار و 396 نفر قالیباف در قالب 21 کارگاه متمرکز و 37 کارگاه غیر متمرکز در گیلان درحال فعالیت هستند.
روزنامه کویتی: ماجراجویی نتانیاهو حیات اسرائیل را به خطر می اندازد
منابع خبری سعودی مدعی وقوع حمله تروریستی در ریاض شدند
مخالفان سوریه: به تشکیل کمیته قانون اساسی نزدیک شده‌ایم
رزمایش مشترک ازبکستان، ترکیه و پاکستان
رئیس ارتش عراق: گروهک‌های زیرزمینی داعشی را تحت کنترل داریم
دوره ریاست جمهوری اشرف غنی ۲ ماه تمدید شد
نخست وزیر ژاپن بار دیگر برای معبد یاسوکونی هدیه فرستاد
ویدئو - حمله به عید پاک در سریلانکا
حمله به یک پاسگاه پلیس در شمال عربستان
استاندار بغداد: سفر حناچی بسترساز همکاری با تهران شد