رأی الیوم: قتل خاشقچی به کام ترامپ و اردوغان تمام شد

11:56 ۹۴ روز و ۱۷ ساعت پیش ایرنا 135 0
رأی الیوم: قتل خاشقچی به کام ترامپ و اردوغان تمام شد

تهران-ایرنا-روزنامه رأی الیوم نوشت: قضیه جمال خاشقچی روزنامه نگار سعودی بدل به یک بازی پرسود برای رئیس جمهوری آمریکا و همتای ترک وی شده است، از سویی آمریکا با تحت فشار قرار دادن عربستان پول بیشتری از آن مطالبه می کند و ترکیه هم با میان داری در این بحران تلاش می کند تا اهداف سیاسی واقتصادی خود را محقق سازد و در این میان ولیعهد سعودی بازنده اصلی ماجرا است.

ایرنا

روزنامه فرامنطقه ای 'رأی الیوم' روز شنبه در تحلیلی به قلم 'طلال سلمان' روزنامه نگار لبنانی نوشت: دیگر مشخص شده است که خاشقچی در کنسول گری کشور خود در ترکیه به قتل رسیده است اما زوایای این جنایت هنوز هم نامشخص است مثلا معلوم نیست که دقیقا جنایت کار چه کسی بوده و به چه دلیلی انجام گرفته، و دستور قتل خاشقچی از سوی چه کسی صادر شده است.
نویسنده مقاله در جواب این سوالات افزود: در کشور خفقان و طلا و زر، تصمیم گیرنده تنها یک نفر است نه شخص دوم و نه حتی یک نماینده . چرا در زمان دستگیری شاهزادگان و تجار عربستان و بازداشت آن ها در هتل مجلل 'ریتز کارلتون' کسی به خاشقچی کاری نداشت؟ چرا در آن زمان 'خالد بن سلمان' سفیر عربستان در واشنگتن خاشقچی را در سفارت شاهانه خود بازداشت نکرد و گذاشت که او به ترکیه برود ؟... آیا این یک اشتباه بزرگ نبود؟
چرا 'دونالد ترامپ' رئیس جمهور آمریکا این فرصت طلایی را به عربستان داد که در منطقه قلدری کند و ربودن و قتل وحشیانه خاشقچی به چیزی شبیه به خودکشی دولت خفقان و طلای سیاه مبدل شود؟
در ادامه این مقاله امده است: پیش تر سران کشورها، شاهزادگان، وزیران، بزرگان عرب در شرق و غرب طرفدار مواضع به ظاهر دیپلماتیک ریاض بودند. پس از جنایت خاشقچی هم سعی در تبرئه ریاض از قتل خاشقچی داشتند اما دیگر با وجود ادله روشن نمی توانند به دروغ های خود ادامه دهند.
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هم در واکنش به ماجرای قتل خاشقچی با ابراز نگرانی از این جنایت تاکید کرد که نمی تواند در مقابل این جنایت سکوت کند و اگر ثابت شود که ریاض در این جنایت دست داشته عواقب سختی در انتظار آن خواهد بود. وی پیش تر هم در مکالمه تلفنی با ملک سلمان پادشاه عربستان نیز قلدرانه گفته بود که ما شما را حمایت می کنیم و در مقابل باید بهای آن را پرداخت کنید و اگر ما نباشیم شما دو هفته هم دوام نمی آورید. ترامپ همچنین درخصوص قتل خاشقچی تاکید کرده که ما تمام جزئیات ماجرای خاشقچی را می دانیم و شما جز پول چیزی ندارید و ما هم پول شما را می خواهیم پس یا هزینه حمایت ما را پرداخت کنید و یا خود نتایج سخت آن را بپذیرید.
به نظر می رسد این هشدار نتیجه بخش بود و در پی آن 'مایک پمپئو ' وزیر خارجه آمریکا برای بستن پرونده به ریاض سفر کرد.
از سویی دیگر در پی این جریان 'رجبب طیب اردوغان' رئیس جمهور ترکیه از جایی که فکرش را هم نمی کرد یک فرصت طلایی بدست آورد و اکنون او گرداننده اصلی این بازی است و چه بسا این شرایط به اقتصاد ترکیه که رو به افول بود، جانی تازه ببخشد.
در آخر این پرونده به سود ایالات متحده و ترکیه تمام می شود. از یک سو واشنگتن بیشتر و بیشتر از ریاض می دوشد و اموالی که در قصرها و در جنگ یمن هدر می رود را صاحب می شود و از سویی دیگر تجارت ترکیه هم از کنار این ماجرا رونق می گیرد چرا که اردغان قواعد بازی دیپلماتیک را خوب می داند.
اما بازنده اصلی اعراب هستند که هر روز به خاطر اقدامات نادرست سردمداران خود شکست می خورند در حالی که لیاقتشان این نیست.
ملک سلمان و پسرش هم در این پرونده بسیار ضرر می کنند چرا که پادشاه و ولیعهدی که عمو زادگان خود و حتی 'سعد الحریری' نخست وزیر لبنان را بازداشت می کنند و دستشان به خون روزنامه نگار کشور خودشان آلوده است نباید منتظر آینده ای روشن باشند.
حتی یک کنسولگری عربستان در جهان می تواند تمام ائتلاف های بین المللی را تغییر دهد و دولت خفقان و طلا به لرزه بیفتد. در این میان ترامپ هم تا جایی که توانست جیب خود را از پول پر کرد. اردوغان هم اعتبار و جایگاه خود را دوباره به دست آورد و تمام این ها با پیکر بی جان و تکه تکه یک خبرنگار رخ داد.
خاشقچی از دوم اکتبر (10مهر) پس از مراجعه به ساختمان کنسولگری عربستان در شهر استانبول ناپدید شده است.
وی سردبیر پیشین روزنامه دولتی 'الوطن' و مشاور شاهزاده «ترکی الفیصل» سفیر سابق سعودی در واشنگتن بود که پس از تعیین بن سلمان به ولیعهدی، خاک کشورش را ترک کرد و به آمریکا رفت. وی در سلسه مقالات خود در روزنامه 'واشنگتن پست' از سیاست های عربستان در خصوص بحران قطر، قطع روابط با کانادا، جنگ علیه یمن و برخورد هیات حاکم با رسانه های و فعالان مدنی به ویژه مدافعان حقوق بشر انتقاد می کرد.
عربستان در پی ناپدید شدن خاشقچی هدف انتقادات وسیع و تند محافل بین المللی قرار گرفت و این کشور در نخستین روز از ناپدید شدن این روزنامه نگار، به عنوان متهم ردیف اول این پرونده معرفی شد.
در نهایت روز 20 اکتبر (28 مهر) عربستان سعودی رسما اعتراف کرد که جمال خاشقچی در پی مشاجره ای در داخل کنسولگری این کشور در استانبول به قتل رسیده است.
خاورم**3224*1049


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

چگونه سر پرداخت کنندگان تسهیلات در خراسان شمالی شیره می‌مالند؟
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان شمالی گفت: در اعطای تسهیلات مشاغل پایدار روستایی دقت را فدای سرعت نکنیم.
مخالفت مجلس با تحقیق و تفحص از سازمان امور عشایر
نمایندگان مجلس با تحقیق و تفحص از سازمان امور عشایر مخالفت کردند.
به محصولات قاچاق رحم نکنید
معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد که همه مدیران حفظ نباتات باید دلسوزانه و با عرق ملی با آفت‌ها و محصولات قاچاق برخورد کنند.
لرستانی‌ها گُل می‌کارند کاشانی‌ها پولش را درو می‌کنند!
مدیر جهاد کشاورزی الیگودرز تصریح کرده، تولیدات گل محمدی الیگودرز به کاشان فرستاده و در آنجا فرآوری می‌شود که اگر صنایع تبدیلی داشته باشیم دیگر نیازی نیست که به دیگر مناطق ارسال شود و از لحاظ اقتصادی به نفع ماست.
کشت بهاره شرق اصفهان منوط به نرمال شدن حجم سد زاینده‌رود باشد
استاندار چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه سال گذشته در غرب اصفهان به دلیل کمبود آب چیزی کشت نشده بود، خاطرنشان کرد: این روزها برای کشت بهاره شرق اصفهان تصمیم گرفته شد که آبرسانی انجام شود.
حدود نیمی از معادن لرستان از نان خوردن افتاده‌اند
رئیس خانه معدن لرستان گفت: ۲۰۴ معدن در استان وجود دارد که ۴۰ درصد آنها غیرفعال است.
وجود 15 هزار هکتار گلخانه در سطح کشور
‌به گفته مجری طرح توسعه گلخانه‌های کشور، ۸۵ درصد گلخانه‌های ایران به کشت محصول خیار اختصاص یافته و این در حالی است که گلخانه‌ها می‌توانند پاسخگوی نیازهای مواد غذایی، کاهنده مصرف انرژی و کاهنده مصرف آب باشند.
سال آینده بازار خوبی برای صنعت فولاد ایجاد می‌شود
وزیر صنعت، معدن و تجارت از فعال شدن صنعت ساختمان سخن به میان آورد و بیان کرد: در سال آینده حوزه مسکن رونق پیدا خواهد کرد لذا بازار خوبی برای صنعت فولاد در سال آینده ایجاد خواهد شد.
کاهش ۱۳ هزار هکتاری اراضی کشت برگ سبز چای
نماینده مردم رودستر در مجلس خواستار توجه وزارت جهادکشاورزی به نرخهای پیشنهادی کارشناسان برای خرید برگ سبز چای از چایکاران شد.
ترکیه نگران توقف صادرات کالا به ایران شد
فاتح چایاباتماز، نماینده انجمن تجار و صنعتگران مستقل ترکیه (موسیاد) در ایران، در اظهاراتی هشدار داد تصمیم ایران برای ممنوعیت واردات برخی از محصولات خارجی که در داخل تولید می‌شوند ممکن است صادرات ترکیه به ایران را متوقف کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

حکیمی‌پور: استانی‌شدن انتخابات به‌تنهایی کارآمد نیست
دبیرکل حزب اراده ملت ایران طرح استانی‌شدن انتخابات را در صورتی دارای کارآمدی دانست که نظام انتخابات به سمت حزبی‌شدن حرکت کند.
روایت «امام موسی صدر» از نیم قرن پیش اروپا
«در این ۵۵ روز ۱۰هزار کیلومتر راه را با ماشین پیمودیم که البته این غیر از سفرهای دریایی و هوایی است. با ماشینِ من سفر کردیم اما خلیل صبراوی راننده بود. رنج سفر نصیب او شد و دستاوردهایش نصیب من.»
افتادن در دیگ بخار، ۳ کارگر را کُشت
مدیر روابط عمومی اورژانس تهران از سقوط ۳ نفر در دیگ بخار در شهرک صنعتی چرمشهر در ورامین خبر داد و گفت: متاسفانه ۲ نفر در این حادثه جان باختند.
۲ پیشنهاد شهریه‌ای دانشگاه علمی کاربردی به مجلس
رییس دانشگاه علمی کاربردی از تصویب پرداخت بخشی از شهریه دانشجویان مهارتی مناطق محروم توسط دولت از سوی کمسیون آموزش و تحقیقات مجلس خبر داد و گفت: این طرح در صورت تصویب نهایی از سال آینده اجرایی خواهد شد.
درآمد پزشکان در کدام کشور‌ها بیشتر است؟
در بیشتر کشورهای جهان پزشکان به دلیل ماهیت چالش برانگیز شغل خود و مسئولیتی که در برابر سلامت عمومی مردم دارند، بیشترین درآمدها را ‌کسب می‌کنند.
حزب‌الله: آمریکا بیش از هر زمان دیگری در خاورمیانه ضعیف شده است
اشرف غنی هم در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد
افشای سندی درباره هماهنگی مصر با تیم ترور خاشقجی
سخنگوی شورای صلح افغانستان: ۲۰۱۹ سال صلح است- مذاکرات هر آن ممکن است آغاز شود
پاسخ پدافندی سوریه به حملات هوایی رژیم صهیونیستی در جنوب دمشق
نخست‌وزیر عراق با عزم بستن پرونده اعتراض‌ها وارد بصره شد
اعلام جرم علیه کارمند کنسولگری آمریکا در ترکیه
عبدالله عبدالله برای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ثبت نام کرد
آغاز نشست توسعه اقتصادی سران عرب در بیروت به ریاست میشل عون
۲۸ کشته و زخمی در ۲ انفجار در عفرین سوریه