مقامات بلند پایه دولت افغانستان هنگام رای دادن چه گفتند

12:22 ۹۵ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 128 0
مقامات بلند پایه دولت افغانستان هنگام رای دادن چه گفتند

کابل - ایرنا - شماری از مقامات بلند پایه دولت وحدت ملی افغانستان در دقایق نخست آغاز انتخابات مجلس نمایندگان این کشور هنگام انداختن آرای خود به صندوق ها، سخنانی را بیان کردند که مرور آنها تصویر بهتری از وضعیت برگزاری این دوره از انتخابات ترسیم می کند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، روند انتخابات روز شنبه با حضور «محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان در مدرسه «امانی» به عنوان یکی از شعب رای گیری شهر کابل پایتخت این کشور ، در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری و انداختن رای وی رأس ساعت هفت صبح به وقت محلی آغاز شد و غنی تحقق این رخداد سیاسی را به مردم افغانستان تبریک گفت.
وی افزود که امروز بی باوری، شک و تردیدی که درباره برگزاری انتخابات مجلس حاکم بود به یقین تبدیل شد و بر اساس گزارش نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در افغانستان که به شورای امنیت ارایه کرد، سازماندهی و ترتیب برگزاری این دوره از انتخابات مجلس افغانستان از نگاه فنی بطور کامل موفق برشمرده شده است.
وی خطاب به مردم افغانستان گفت که انتخاب نماینده حق شماست و آن یک تکلیف شرعی خواند و خواست به این تکلیف عمل کنند و با حضور پای صندوق های رای نماینده مورد نظر خود را برگزینند.
«عبدالبدیع صیاد» رئیس کمیسیون مستقل انتخابات هم که غنی را همراهی می کرد از مردم افغانستان خواست که آرمان خود را برآورده کنند و نمایندگان مورد نظرشان را انتخاب نمایند .
او از کارمندان کمیسیون انتخابات و مجریان خواست که از هرگونه تقلب و بی نظمی در انتخابات خودداری کنند و فرصت را برای رای دادن مردم فراهم سازند.
«عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان هم با حضور در مدرسه «نادریه» در منطقه «کارته پروان» در شمال غرب شهر کابل رای خود را به صندوق انداخت و گفت که انتخابات مجلس بزرگترین قدم در حیات سیاسی افغانستان است.
وی از تلاش‌های نیروهای امنیتی افغانستان در راستای تأمین امنیت و از کمیسیون‌های انتخابات برای فراهم ساختن شرایط برگزاری انتخابات، سپاس‌گزاری کرد و به آمادگی کامل نیروهای دولتی برای تأمین امنیت رای دهندگان اشاره کرد ، اما تأمین صد درصد امنیت مردم را مبالغه خواند.
عبدالله ابراز امیدواری کرد که برگزاری انتخابات مجلس در حاکمیت قانون، ثبات سیاسی، آینده بهتر کشور و نمایندگی بهتر از مردم در مجلس، نقش تعیین ‌کننده داشته باشد.
عبدالله از شرکت گسترده مردم ابراز قدردانی و رضایت کرد و گفت که مردم از دست‌ آوردهای‌ پیشین کشور از جمله انتخابات حفاظت می ‌کنند و به دشمنان مردم و کشور پاسخ روشن داده اند.
«محمد سرور دانش» معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان نیز در همان دقایق نخست امروز در مسجد «باقرالعلوم» در غرب شهر کابل پای صندوق رای رفت و استفاده از رای خود را برای مردم افغانستان سرنوشت ساز خواند.
دانش ابراز امیدواری کرد که مردم افغانستان در این روند ملی به صورت گسترده و فعالانه مشارکت کنند و از حق رأی خود برای تحکیم مردم سالاری استفاده کنند.
وی از تأخیر در زمان گشایش مراکز رای گیری در مناطق زیادی از شهر کابل انتقاد کرد و در مقابل رسانه ها در تماسی تلفنی با عبدالبدیع صیاد رئیس کمیسیون انتخابات از وی خواست که هر چه سریعتر به این مشکل رسیدگی کند.
معاون رئیس جمهوری با تاکید بر این که نباید حق رأی مردم ضایع شود، تصریح کرد که مشکل دیر آغاز شدن روند رای گیری در برخی از مناطق باید بررسی شود.
دانش روز پنجشنبه گذشته نیز از مردم افغانستان خواسته بود که برای حفظ ارزش هایی که توسط آنها بوجود آمده است به پای صندوق های رای بروند و مسئولانه در انتخابات مجلس شرکت کنند.
وی گفته بود که مردم از قانون اساسی و حاکمیت افغانستان بطور قاطع حمایت کرده اند و از دادن هیچ قربانی دریغ نورزیده اند و برگزاری موفقیت آمیز این روند انتخابات برای مردم امیدواری و برای دشمنان را بطور کامل ناامید خواهد بود.
دانش به تمام ماموران دولتی و کارمندان کمیسیون انتخابات هشدار داد که از هرگونه رفتارهای غیر قانونی که منجر به تخلفات انتخاباتی و تقلب شود، پرهیز کنند.
در شماری از مراکز رأی ‌دهی در کابل و برخی از استان های افغانستان، روند رأی گیری تا ساعت 10 صبح آغاز نشده بود که این وضعیت با انتقاد شدید مردم و برخی مسئولان مواجه شد.
«محمد محقق» معاون دوم ریاست اجرایی دولت از جمله افرادی است که در تماس با یکی از شبکه های تصویری بخش خصوصی از باز نشدن شماری از شعب اخذ رای انتقاد کرد وگفت که تا دو ساعت و 30 دقیقه از زمان شروع رسمی انتخابات ، تعدادی از مراکز رای گیری در غرب شهر کابل باز نشده است.
«علی رضا روحانی» سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی افغانستان هم با در یک شبکه خبری دیگر از گشوده شدن دیر هنگام مراکز رای گیری انتقاد کرد و گفت که در برخی از مراکز شکایت هایی رسیده که نشان می دهد به شماری از ناظران این کمیسیون اجازه ورود به شعبه داده نشده است.
وی از تمام مردم افغانستان خواست که خود به عنوان یک ناظر عمل کنند و شکایت های رسمی خود را توسط ناظران کمیسیون رسیدگی به شکایت ثبت نمایند و در صورت عدم دسترسی به کاغذهای ویژه کمیسیون در کاغذهای عادی هم می توانند شکایت هایشان را مستند کنند و در مقابل رسانه ها به ناظران آنها تحویل دهند.
«شیما سروش» معاون سخنگوی کمیسیون انتخابات افغانستان هم دقایقی قبل در مرکز رسانه های دولت حضور یافت و به خبرنگاران گفت که بنابر چالش های فنی امروز اکثر مراکز رای گیری در شهر کابل با تأخیر باز شدند که با تلاش تیم های فنی نواقص ، رفع شد و روند عادی رای گیری جریان یافته است.
سروش گفت که چهار هزار و 900 مرکز از مجموع پنج هزار و 100 مرکز رای گیری پیش بینی شده فعال است و 20 هزار صندوق از جمع 21 هزار صندوق اولیه در 32 استان دایر شده است.
وی دلیل کاهش مراکز و صندوق های رای دهی را تعویق انتخابات مجلس در استان قندهار برشمرد.
برخی از رسانه های محلی افغانستان از کابل گزارش داده اند که تا ساعت 11 و 30 دقیقه امروز شماری از مراکز اخذ رای فعال نبودند.
وزارت کشور افغانستان تاکنون وقوع سه انفجار را شامل یک بمب مغناطیسی در منطقه «خیرخانه» در شمال کابل، جاده «فیض محمد کاتب» در غرب شهر کابل و یک مورد در غور را که تلفات نداشته گزراش کرده است.
آساق*291*1104*1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

شوخی‌های جالب شبکه‌های اجتماعی؛ طرز تهیه بادوم زمینی
هر نوشته‌ای نویسنده‌ای دارد. هر نویسنده‌ای حق دارد اسمش را پای مطلبش ببیند. نوشته‌هایی که در این صفحه می‌خوانید، Status‌های کپی پیست شده‌ای است که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست چرخیده و صاحبش را گم کرده.
۷ انقراض اسرارآمیز در طول تاریخ!
دایناسور، پرنده دودو (dodo bird) و ببر تاسمانی چه چیز مشترکی دارند؟ همه منقرض شده‌اند. در تاریخ سیاره ما گونه‌های بی‌شماری آمده‌اند و رفته‌اند و بعضی بیشتر از بقیه رد پا به جا گذاشته‌اند.
میگو اسپایسی؛ سفره ای دریایی بچینید
در این مطلب طرز تهیه یه میگو تند و اسپایسی رو براتون میذارم که خیلی راحت و آسون و فوری حاضر میشه. میتونین این مدل میگو رو با برنج، پاستا یا حتی انواع سبزیجات و سالاد سرو کنین و ازش لذت ببرین.
عاشق فست‌فود و مخالف الکل؛ نگاهی به رژیم غذایی دونالد ترامپ
دونالد ترامپ ۴۵ رئیس‌جمهور آمریکا است، اما انصافاً باید اعتراف کرد نسبت به بیشتر روسای جمهور قبلی آمریکا، ترامپ رئیس‌جمهور پرحاشیه‌تری است و روزی نیز که خبری از او را در رسانه‌ها نداشته باشیم.
خدمات رایگان ارسال و گارانتی محصولات پاکشوما
گروه متخصصان و کارشناسان فنی پاکشوما پس از فروش محصول همچنان آماده ارائه خدمات به مشتریان محصولات و لوازم خانگی پاکشوما هستند.
اوسین بولت: دوران فوتبالم تمام شد
دارنده ۸ مدال طلای المپیک در رشته دو و میدانی به دوران کوتاه حضورش در مستطیل سبز خاتمه داد.
ماجرای بازیکن محروم عربستان در جام ملت‌ها چه بود؟
در حالی که گفته می‌شود عربستان از یک بازیکن غیرقانونی در جام ملت‌های آسیا استفاده کرده است، مسئولان عربستانی این ادعا را رد کردند.
دو بازی تدارکاتی در دستور کار شاگردان شفر
به زودی قرار است تیم فوتبال استقلال دو بازی تدارکاتی برگزار کند.
درخشان: مقابل چین باید جسور و فکور باشیم
حمید درخشان، پیشکسوت فوتبال کشورمان گفت: لیپی مربی قابل احترامی است و نباید آنها را دست کم بگیریم.
مارچلو لیپی: قبلا باختیم، این بار اما فرق می‌کند
سرمربی تیم ملی چین پیش از دیدار با ایران گفت:درست است که ما 2 سال پیش ما در مقدماتی جام جهانی 2018 در تهران به ایران باختیم اما این بار فرق می‌کند چون ما در جام ملت های آسیا بازی می کنیم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شناسایی پروتئینی برای کمک به تنظیم حافظه!
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، نوعی پروتئین را مشخص کردند که در نحوه عملکرد حافظه موثر است.
افتادن در دیگ بخار، ۳ کارگر را کُشت
مدیر روابط عمومی اورژانس تهران از سقوط ۳ نفر در دیگ بخار در شهرک صنعتی چرمشهر در ورامین خبر داد و گفت: متاسفانه ۲ نفر در این حادثه جان باختند.
سوت پایان به بسته حمایتی ناتمام دولت
براساس داده‌های وزارت رفاه و به ویژه سازمان تأمین اجتماعی، واریز بسته حمایتی به شاغلان تأمین اجتماعی تمام شد درحالی که هنوز بسیاری از مشمولان این طرح، بسته خود را نگرفته و نسبت به آن معترض‌اند.
لزوم توجه به چالش آسیب‌های فضای مجازی
‌رئیس کل دادگستری فارس گفت: پیشگیری از تصادفات جاده‌ای، آسیب توزیع مشروبات الکلی و خطرات و آسیب‌های فضای مجازی ‌از موضوعات اولویت دار در حوزه پیشگیری از وقوع جرم در سطح استان فارس است.
از ماجرای «رزمایش قطعی اینترنت» چه می‌دانید؟!
ایتنا - طبق اظهارات مسوولان ارتباطی، رزمایشی که روز هفتم بهمن‌ماه انجام می‌شود، ارتباطی با قطع شبکه‌ اینترنت ندارد و به شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداختی توصیه شده سرورهای خارجی‌شان را انتقال دهند و اجباری در کار نیست.
سئول و توکیو از اجلاس سران آمریکا و کره شمالی استقبال کردند
تنش های سیاسی در تایلند افزایش یافت
رهبر کره شمالی به کره جنوبی دعوت شد
پرواز مستقیم ایران و ازبکستان از سرگرفته می شود
پاکستان 100 هزار کیلو گرم  موی انسان به چین صادر کرد
چین به بازرسی فدرال آمریکا از هوآوی اعتراض کرد
هند متحد دفاع موشکی آمریکا در منطقه آسیا اقیانوسیه می‌شود
سود ایران از ترانزیت کالا به افغانستان بیش از پاکستان است
تفاهم نامه توسعه همکاری گردشگری ایران-پاکستان امضا می شود
نخستین سرباز آمریکا در سال جدید میلادی در افغانستان کشته شد