مقامات بلند پایه دولت افغانستان هنگام رای دادن چه گفتند

12:22 ۲۷ روز و ۱۱ ساعت پیش ایرنا 61 0
مقامات بلند پایه دولت افغانستان هنگام رای دادن چه گفتند

کابل - ایرنا - شماری از مقامات بلند پایه دولت وحدت ملی افغانستان در دقایق نخست آغاز انتخابات مجلس نمایندگان این کشور هنگام انداختن آرای خود به صندوق ها، سخنانی را بیان کردند که مرور آنها تصویر بهتری از وضعیت برگزاری این دوره از انتخابات ترسیم می کند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، روند انتخابات روز شنبه با حضور «محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان در مدرسه «امانی» به عنوان یکی از شعب رای گیری شهر کابل پایتخت این کشور ، در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری و انداختن رای وی رأس ساعت هفت صبح به وقت محلی آغاز شد و غنی تحقق این رخداد سیاسی را به مردم افغانستان تبریک گفت.
وی افزود که امروز بی باوری، شک و تردیدی که درباره برگزاری انتخابات مجلس حاکم بود به یقین تبدیل شد و بر اساس گزارش نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در افغانستان که به شورای امنیت ارایه کرد، سازماندهی و ترتیب برگزاری این دوره از انتخابات مجلس افغانستان از نگاه فنی بطور کامل موفق برشمرده شده است.
وی خطاب به مردم افغانستان گفت که انتخاب نماینده حق شماست و آن یک تکلیف شرعی خواند و خواست به این تکلیف عمل کنند و با حضور پای صندوق های رای نماینده مورد نظر خود را برگزینند.
«عبدالبدیع صیاد» رئیس کمیسیون مستقل انتخابات هم که غنی را همراهی می کرد از مردم افغانستان خواست که آرمان خود را برآورده کنند و نمایندگان مورد نظرشان را انتخاب نمایند .
او از کارمندان کمیسیون انتخابات و مجریان خواست که از هرگونه تقلب و بی نظمی در انتخابات خودداری کنند و فرصت را برای رای دادن مردم فراهم سازند.
«عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان هم با حضور در مدرسه «نادریه» در منطقه «کارته پروان» در شمال غرب شهر کابل رای خود را به صندوق انداخت و گفت که انتخابات مجلس بزرگترین قدم در حیات سیاسی افغانستان است.
وی از تلاش‌های نیروهای امنیتی افغانستان در راستای تأمین امنیت و از کمیسیون‌های انتخابات برای فراهم ساختن شرایط برگزاری انتخابات، سپاس‌گزاری کرد و به آمادگی کامل نیروهای دولتی برای تأمین امنیت رای دهندگان اشاره کرد ، اما تأمین صد درصد امنیت مردم را مبالغه خواند.
عبدالله ابراز امیدواری کرد که برگزاری انتخابات مجلس در حاکمیت قانون، ثبات سیاسی، آینده بهتر کشور و نمایندگی بهتر از مردم در مجلس، نقش تعیین ‌کننده داشته باشد.
عبدالله از شرکت گسترده مردم ابراز قدردانی و رضایت کرد و گفت که مردم از دست‌ آوردهای‌ پیشین کشور از جمله انتخابات حفاظت می ‌کنند و به دشمنان مردم و کشور پاسخ روشن داده اند.
«محمد سرور دانش» معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان نیز در همان دقایق نخست امروز در مسجد «باقرالعلوم» در غرب شهر کابل پای صندوق رای رفت و استفاده از رای خود را برای مردم افغانستان سرنوشت ساز خواند.
دانش ابراز امیدواری کرد که مردم افغانستان در این روند ملی به صورت گسترده و فعالانه مشارکت کنند و از حق رأی خود برای تحکیم مردم سالاری استفاده کنند.
وی از تأخیر در زمان گشایش مراکز رای گیری در مناطق زیادی از شهر کابل انتقاد کرد و در مقابل رسانه ها در تماسی تلفنی با عبدالبدیع صیاد رئیس کمیسیون انتخابات از وی خواست که هر چه سریعتر به این مشکل رسیدگی کند.
معاون رئیس جمهوری با تاکید بر این که نباید حق رأی مردم ضایع شود، تصریح کرد که مشکل دیر آغاز شدن روند رای گیری در برخی از مناطق باید بررسی شود.
دانش روز پنجشنبه گذشته نیز از مردم افغانستان خواسته بود که برای حفظ ارزش هایی که توسط آنها بوجود آمده است به پای صندوق های رای بروند و مسئولانه در انتخابات مجلس شرکت کنند.
وی گفته بود که مردم از قانون اساسی و حاکمیت افغانستان بطور قاطع حمایت کرده اند و از دادن هیچ قربانی دریغ نورزیده اند و برگزاری موفقیت آمیز این روند انتخابات برای مردم امیدواری و برای دشمنان را بطور کامل ناامید خواهد بود.
دانش به تمام ماموران دولتی و کارمندان کمیسیون انتخابات هشدار داد که از هرگونه رفتارهای غیر قانونی که منجر به تخلفات انتخاباتی و تقلب شود، پرهیز کنند.
در شماری از مراکز رأی ‌دهی در کابل و برخی از استان های افغانستان، روند رأی گیری تا ساعت 10 صبح آغاز نشده بود که این وضعیت با انتقاد شدید مردم و برخی مسئولان مواجه شد.
«محمد محقق» معاون دوم ریاست اجرایی دولت از جمله افرادی است که در تماس با یکی از شبکه های تصویری بخش خصوصی از باز نشدن شماری از شعب اخذ رای انتقاد کرد وگفت که تا دو ساعت و 30 دقیقه از زمان شروع رسمی انتخابات ، تعدادی از مراکز رای گیری در غرب شهر کابل باز نشده است.
«علی رضا روحانی» سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی افغانستان هم با در یک شبکه خبری دیگر از گشوده شدن دیر هنگام مراکز رای گیری انتقاد کرد و گفت که در برخی از مراکز شکایت هایی رسیده که نشان می دهد به شماری از ناظران این کمیسیون اجازه ورود به شعبه داده نشده است.
وی از تمام مردم افغانستان خواست که خود به عنوان یک ناظر عمل کنند و شکایت های رسمی خود را توسط ناظران کمیسیون رسیدگی به شکایت ثبت نمایند و در صورت عدم دسترسی به کاغذهای ویژه کمیسیون در کاغذهای عادی هم می توانند شکایت هایشان را مستند کنند و در مقابل رسانه ها به ناظران آنها تحویل دهند.
«شیما سروش» معاون سخنگوی کمیسیون انتخابات افغانستان هم دقایقی قبل در مرکز رسانه های دولت حضور یافت و به خبرنگاران گفت که بنابر چالش های فنی امروز اکثر مراکز رای گیری در شهر کابل با تأخیر باز شدند که با تلاش تیم های فنی نواقص ، رفع شد و روند عادی رای گیری جریان یافته است.
سروش گفت که چهار هزار و 900 مرکز از مجموع پنج هزار و 100 مرکز رای گیری پیش بینی شده فعال است و 20 هزار صندوق از جمع 21 هزار صندوق اولیه در 32 استان دایر شده است.
وی دلیل کاهش مراکز و صندوق های رای دهی را تعویق انتخابات مجلس در استان قندهار برشمرد.
برخی از رسانه های محلی افغانستان از کابل گزارش داده اند که تا ساعت 11 و 30 دقیقه امروز شماری از مراکز اخذ رای فعال نبودند.
وزارت کشور افغانستان تاکنون وقوع سه انفجار را شامل یک بمب مغناطیسی در منطقه «خیرخانه» در شمال کابل، جاده «فیض محمد کاتب» در غرب شهر کابل و یک مورد در غور را که تلفات نداشته گزراش کرده است.
آساق*291*1104*1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

صعود نیما عالمیان به یک هشتم نهایی تور بلاروس
پینگ پنگ باز ایران با شکست حریفش راهی مرحله یک هشتم نهایی تور جهانی بلاروس شد.
چهار تنیسور برتر تور ATP لندن مشخص شدند
نواک جوکوویچ و روجر فدرر حریفان خود را در مرحله نیمه‌نهایی تور ATP لندن شناختند.
۵ مدال جهانی حاصل تلاش پومسه کاران ایران
با پایان رقابت‌های روز دوم از یازدهمین دوره مسابقات پومسه قهرمانی جهان، تیم ملی کشورمان در دو گروه مردان و زنان موفق به کسب پنج مدال رنگارنگ شد.
راکیتیچ: در فینال خدای فوتبال، فرانسوی بود!
ایوان راکیتیچ، هافبک خلاق کروات روایت تلخی از فینال جام جهانی 2018 دارد.
ادامه کابوس فینال برای کشتی ایران
نماینده وزن 97 کیلوگرم ایران در دیدار نیمه نهایی کشتی آزاد زیر 23 سال قهرمانی جهان 2018 برابر حریف گرجستانی به سختی شکست خورد و او نیز از رسیدن به فینال بازماند تا در 5 وزن نخست این رقابت‌ها ایران هیچ فینالیستی نداشته باشد.
زمزمه‌های تازه درباره جپاروف
استقلالی‌ها اگر شرایط را برای بازگشت جباروف مساعد ببینند، از این موضوع استقبال خواهند کرد.
ونگر: من بازنشسته نیستم
آرسن ونگر، سرمربی سابق آرسنال تاکید کرد که بازنشسته نشده و منتظر است که به دنیای مربی گری بازگردد.
سیدجلال با شماره ۱۰ به دنبال هفتمین قهرمانی!
سیدجلال حسینی امیدوار است در پایان فصل هفتمین قهرمانی در لیگ برتر را جشن بگیرد.
کمالوند انگیزه مربیگری در دسته اول را نداشت
محمد ابراهیمی، مهاجم تیم فوتبال اکسین البرز تأکید کرد که سرمربی سابق این تیم، انگیزه لازم را برای کار کردن در لیگ دسته اول نداشته است.
مدافع کرواسی بی‌خیال اسپانیایی‌ها نمی‌شود!
دژان لاورن، مدافع تیم ملی کرواسی همچنان در حال تاختن به بازیکنان تیم ملی اسپانیا است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نیازمندان خون را در فصل سرما دریابید
اصفهان - ایرنا - مدیرکل انتقال خون اصفهان از مردم خواست تا در فصل سرما همچون دیگر مواقع سال با اهدای خون ، بیماران نیازمند را دریابند.
اولین تصاویر از تکه‌های بدن خاشقجی (18+)
اولین تصاویر از تکه های بدن خاشقجی منتشر شد.
آثار هنرمندان ایرانی در ایتالیا به نمایش گذاشته شد
رم - ایرنا - آثار هنرمندان ایرانی موسسه فرهنگی هنری تذهیب در یک نمایشگاه هنری در شهر پادووا در شمال ایتالیا از امروز جمعه به مدت 5 روز به معرض نمایش گذاشته شد.
اطلاعیه وزارت صنعت درباره افزایش قیمت خودرو
روابط عمومی وزارت صمت اعلام کرد: هیچ تصمیمی برای افزایش قیمت خودرو از سوی این وزارتخانه اتخاذ نشده است.
واکنش شریعتمداری به درگذشت نوربخش
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه مرحوم نوربخش مورد احترام خانواده بزرگ کارگری بود، گفت: درگذشت وی صدمه بزرگی به ‌تأمین اجتماعی ‌وارد کرد.
9 غیر نظامی در حملات عربستان به الحدیده یمن کشته شدند
9 تبعه خارجی دراستانبول به اتهام ارتباط با داعش دستگیری شدند
تروریست های داعشی یگان رزمی از کودکان در سوریه تشکیل دادند
روابط با اعراب به رژیم صهیونیستی مشروعیت نمی دهد
وزیر امنیت سایبری ژاپن: هرگز از رایانه استفاده نکرده ام
تروریست ها به مواضع ارتش سوریه در لاذقیه حمله کردند
ژاپن به ورود کشتی کره جنوبی به آب های این کشور اعتراض کرد
آبه و پوتین نسبت به حل مناقشات منطقه ای توافق کردند
چین نسبت به رابطه آمریکا با تایوان اعتراض کرد
عربستان بزرگ‌ترین مرکز تروریست پروری در جهان است