انتخابات امروز در افغانستان با طعم عملیات تروریستی

10:50 ۱۸۷ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 129 0
انتخابات امروز در افغانستان با طعم عملیات تروریستی

کابل - ایرنا - با وجود تردیدهای زیادی که در برگزاری انتخابات مجلس افغانستان برای امروز شنبه 28 مهر ماه طبق برنامه اعلام شده قبلی وجود داشت این روند ساعت هفت صبح به وقت محلی با حضور رئیس جمهوری این کشور و همزمان با وقوع یک حمله تروریستی در استان غور آغاز شده است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، عبدالحمید ناطقی، عضو شورای ولایتی استان غور گفت که طالبان مسلح حملات گسترده ای را بر مراکز رای دهی در مرکز این استان و ولسوالی تولک، پسابند، دولت‌یار و برخی قسمت های لعل آغاز کرده اند.
ناطقی گفت: هم اکنون جنگ و درگیری در مناطق یاد شده جریان دارد و در برخی مناطق مردم بخاطر دفاع از مراکز رای دهی در حمایت نیروهای برخواسته اند.
این عضو شورای استانی غور تاکید کرد که در نتیجه این درگیری، روند رای دهی در برخی مراکز رای‌دهی این استان متوقف شده ولی در برخی مراکز دیگر همچنان ادامه دارد.
به گفته او، شمار نیروهای امنیتی که برای تامین امنیت مراکز رای دهی موظف شده اندکند و به همین خاطر مردم خود در دفاع از مراکز رای دهی برخواسته اند.
وی از مقام های مرکزی خواست تا برای کنترل درگیری‌ها نیروهای امنیتی محلی استان غور را حمایت کنند تا مردم این ولایت از حق رای خود محروم نشوند.
تاکنون وقوع چندین انفجار کوچک در نزدیکی مراکز رای‌دهی در کابل و شماری از ولایات گزارش شده است.
دولت وحدت ملی افغانستان 50 هزار نیرو را به صورت اختصاصی برای تامین امنیت انتخابات این کشور موظف ساخته است و 300 هزار نیرو نیز در حالت آماده باش بسر می برند.
به گزارش ایرنا ؛ سومین دوره انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان که در زبان پشتو آن را « ولسی جرگه » می خوانند امروز با سه سال تاخیر نسبت به زمان پیش بینی شده در قانون برگزار می شود.
این انتخابات دور سوم انتخابات مجلس از بعد سقوط حکومت طالبان در سال 1380 خورشیدی است و هفدهمین دور بعد از تاسیس مجلس در این کشور محسوب می شود.
افغانستان به خاطر چهار دهه جنگ با اشغالگران، درگیری های خونین داخلی و ناامنی های برآمده از فعالیت بیش از 20 گروه تروریستی در پهنه خاکی خود، فاقد هر نوع آمار مطمئن در حوزه های مختلف از جمله جمعیت است.
جمعیت این کشور را حدود 32 میلیون نفر تخمین می زنند که بیش از شش میلیون تن از این تعداد به خاطر مشکلات امنیتی در خارج از کشور به شکل پناهجو به سر می برند که ایران و پاکستان هر کدام با بیش از دو میلیون و 500 هزار پناهجو بیشترین جمعیت مهاجران افغان را در خود جای داده اند.
در افغانستان سن رای دادن 18 سال است اما تعداد واجدین شرایط مشخص نیست و برای جبران این کاستی طبق قانون پیش از برگزاری انتخابات از افرادی که می خواهند در انتخابات رای بدهند، ثبت نام به عمل می آید تا به این ترتیب هم تعداد رای دهندگان در هر استان مشخص شود و هم امکان برنامه ریزی برای پیش بینی اولیه مانند اوراق رای گیری و تعداد صندوق ها در هر حوزه انتخابیه ممکن شود.
در تقسیمات کشوری ، افغانستان به 34 استان تقسیم شده است و طبق قانون انتخابات هر استان یک حوزه انتخابیه محسوب می شود و نامزدان نمایندگی مجلس در هر استان باید در کل شهرستان های حوزه انتخابیه خود رقابت کنند.
هر رای دهنده افغان تنها می تواند به یک نامزد رای دهد یعنی اگر چه ممکن است در استانی مانند کابل مرکز افغانستان، 33 سهمیه برای نمایندگان مجلس پیش بینی شده باشد اما هر رای دهنده تنها می تواند به یک نامزد رای دهد.
به خاطر ناملایمات تاریخی که بر حقوق زنان به ویژه در دوره حکومت طالبان در افغانستان بر این قشر تحمیل شده است ، در یک نگاه برآمده از آن چه تبعیض مثبت می خوانند، قانون برای زنان سهمیه ای اختصاصی در مجلس پیش بینی کرده و از مجموع 250 کرسی نمایندگان، 68صندلی یعنی به ازای هر استان دو کرسی متعلق به زنان است و تصاحب آن توسط مردان ناممکن.
زنان نامزد برای نمایندگی مجلس برای سهمیه خود تنها با هم جنس های خود رقابت می کنند و اگر نامزد زنی باشد که تعداد آرایش از مردان هم حوزه خود بیشتر باشد و 68 سهمیه زنان هم در مجلس پر شده باشد ، قانون اجازه داده است که از سهمیه صندلی های مردان کسر و به سهم زنان افزوده شود.
9 کرسی مجلس افغانستان به «عشایر» اختصاص دارد که در واژگان محلی به آنها «کوچی» می گویند و یک صندلی هم به اقلیت های هندو تعلق دارد که در گویش عامیانه به آنها « اهل هُنود» گفته می شود.
در این دوره حدود هشت میلیون و 800 هزار تن برای رای دادن ثبت نام کرده اند که حدود سه میلیون و 67 هزار تن از آنان را زنان و پنج میلیون و 681 هزار تن دیگر را مردان تشکیل می دهند.
در این دور از انتخابات به عنوان مهمترین رویداد سیاسی سال جاری در افغانستان که در میان تدابیر شدید امنیتی و در سایه بیم و امید و با گرفتن قربانی از مردم جریان دارد دو استان « غزنی » و « قندهار » هر یک به دلایلی متفاوت از روند انتخابات باز مانده اند و تنها در32 استان این فرآیند سیاسی پیگیری و اجرا شده است.
فرآیند رسمی کار برای امکان برگزاری انتخابات امروز، از 25 فروردین ماه امسال با ثبت نام از رای دهندگان و توزیع شناسنامه برای واجدین شرایط رای دهی در مراکز استان ها آغاز شد و قرار بود طبق جدول زمان بندی کمیسیون مستقل انتخابات تا 24 اردیبهشت ماه نمتم شود.
به دلیل چالش های امنیتی و مشکلاتی که از تفسیر قوانین در مورد درج بر چسب ثبت نام روی اصل شناسنامه ها یا تصویر آن پیش آمد، روند ثبت نام از رای دهندگان برای 20 روز تمدید شد و تا 15 خرداد ماه در شهرستان ها ادامه داشت.
هم زمان با ادامه کارهای اجرایی انتخابات، تهدیدهای امنیتی از یک طرف و اختلافات احزاب سیاسی با دولت و کمیسیون مستقل انتخابات سر نحوه برگزاری انتخابات سبب شد که مدتی دفاتر کمیسیون انتخابات در برخی استان ها بسته شود که هر تنشی می رفت تا روند را با خطر تعویق مواجه کند.
احزاب سیاسی با توجه به وجود شناسنامه های متعدد جعلی و ثبت نام های مبتنی بر آنها نگران تقلب گشترده در انتخابات بودند ، زمانی از مخالفت و مسدود کردن درهای دفاتر کمیسیون انتخابات در استان ها دست برداشتن که دولت و کمیسیون موافقت کردند تا با بکارگیری دستگاههای ثبت مشخصات بیومتریک رای دهندگان در روز انتخابات، امکان راستی آزمایی هویت رای دهنده و ممانعت از تکرار رای را فراهم کند.
گروه تروریستی طالبان هم از همان آغاز شروع روند کار انتخابات، تهدید کرد که اجازه برگزاری آن را به دلیل آن چه که انتخابات فرمایشی آمریکایی ها می خواند، نخواهد داد و البته با وجود چندین حمله مرگبار به ستادهای انتخاباتی و تجمعات مردمی در حوزهای ثبت نام و مراکز صدور شناسنامه ، طالبان تنها یک حمله را در هلمند برعهده گرفت.
امروز استان های «غزنی» و «قندهار» از روند انتخابات بازمانده اند درغزنی به دلیل اختلافات قومی بر سر تقسیم 11 کرسی آن استان در مجلس بین اقوام و ناامنی در برخی شهرستان ها انتخابات برگزار نمی شود.
گروهی از شهروندان استان غزنی برگزاری انتخابات در استان خود را در قالب یک حوزه انتخابیه، با توجه به این که به خاطر نا امنی در شماری از شهرستان امکان مشارکت در انتخابات ندارند و این امر سبب می شود نمایندگان راه یافته به مجلس تمامی از یک قومیت که ساکن مناطق آرام هستند شود با برگزاری انتخابات مخالفت کردند.
کمیسیون انتخابات در راهکاری خارج از قانون، پیشنهاد داد انتخابات در غزنی به صورت هر شهرستان یک حوزه انتخابیه برگزاری شود که این بار مخالفت هایی مبنی بر غیر قانونی بودن این راه حل مطرح شد که نتیجه آن کنار گذاشتن غزنی از این دوره انتخابات بود.
اما استان قندهار روز پنجشنبه گذشته شاهد یک حمله تروریستی از سوی عامل نفوذی طالبان در محل استانداری علیه مقامات این استان بود که در جریان آن «عبد الرازق اجکزی» فرمانده پلیس قندهار و « مومن حسین خیل » رئیس امنیت ملی این استان کشته شدند و همین رخداد سبب شد تا انتخابات در این برای یک هفته به تعویق بیفتد.
در این دوره از انتخابات دو هزار و 139 مرد و 418 زن نامزد شده اند که تاکنون 10 تن از نامزدان در حملات تروریستی جان باخته اند و هفت تن نیز بعد از بررسی کمیسیون رسیدگی به شکایات حذف شده اند.
کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده است که برای امروز 21 هزار صندوق رای را در قالب پنج هزار و 100 مرکز رای گیری تدارک دیده است و برای ثبت اطلاعات بیومتریک رای دهندگان بیش از 24 هزار دستگاه را از یک شرکت آلمانی خریداری و وارد کرده اند و این در حالی است که شماری از شهرستان ها به خاطر نا امنی و تسلط طالبان بر برخی مناطق در عمل از دور انتخابات بیرون قرار دارند.
همچنین این کمیسیون از صدور 200 هزار اعتبارنامه برای ناظران خارجی و داخلی برای نطارت بر روند انتخابات امروز خبر داده است اما برخی رسانه ها بعد از دو ساعت از گذشتن زمان شروع رسمی انتخابات از باز نشدن شماری از شعب رای گیری در شهرستان و حتی شهر کابل گزارش داده اند.
در همین ساعات ابتدایی برخی رسانه ها از بروز تعدادی رخداد امنیتی خبر داده اند و اگر چه شدت آنها با توجه به شرایط این کشور بسیار ناچیز و قابل نادید گرفتن است اما تا پایان زمان رای گیری امروز در افغانستان که ساعت 16 تعیین شده و البته امکان تمدید آن نیز هست، همه امید دارند که بدون هیچ حادثه دردناکی مردم آزادانه و با آرامش آرای خود را به صندوق بیاندازند.
آساق*291*1104**1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

لازمه توسعه جوامع محلی تشکیل کارگروه های کارآفرینی است
یزد - ایرنا - رئیس هیات مدیره صندوق کارآفرینی امید کشور با تاکید بر توسعه جوامع محلی و سازمان های مردم نهاد( سمن ها) برای نظارت نهادهای اجتماعی در شهرها و روستاها گفت : باید با تشکیل کارگروه های کارآفرینی جوامع محلی را توسعه داد تا انجمن شادی را در هر شهر و منطقه داشته باشیم .
از تداوم کمک های مردمی تا فعالیت ماهواره ای علیه ایران
استانها - ایرنا - انتشار اخبار و تنوع آن در حوزه های مختلف سبب شده است تا در سطح جامعه مخاطبان بسیاری را به خود جذب کند و اخبار استانهای کشور هم از لحاظ کمی و کیفی نیز درصد بالایی را به خود اختصاص داده است.
روزانه 200 واحد مسکن مهر پردیس تحویل متقاضیان می شود
تهران - ایرنا- فرماندار شهرستان پردیس با اشاره به فعالیت 25 هزار نفر نیروی انسانی در پروژه بزرگ مسکن مهر خاطر نشان کرد: روزانه بین 180 تا 200 واحد به متقاضیان در فازهای 8،11،9 و 5 واگذار می شود.
بزرگترین محموله مواد مخدر صنعتی در شرق کشور کشف شد
زاهدان- ایرنا- اداره کل اطلاعات سیستان و بلوچستان اعلام کرد: بزرگترین محموله مواد مخدر صنعتی شیشه توسط سربازان گمنام امام زمان(عج) در شرق کشور کشف شد.
وزیر جهادکشاورزی:مشکلی در تامین نهاده های دامی نداریم
کاشان- ایرنا - وزیر جهاد کشاورزی گفت: هیچ مشکلی در تامین انواع نهاده های دامی به قیمت دولتی در کشور وجود ندارد و محدودیتی در تامین نیازها نیست.
یک چهارم خیران مدرسه ساز کشور را زنان تشکیل می دهند
قزوین - ایرنا - رییس شورای بانوان مدرسه ساز کشور گفت: پنج هزار و 131 بانوی مدرسه ساز در کشور فعالیت دارند که یک چهارم کل خیران مدرسه ساز کشور را شامل می شود.
جامعه کارگری کشور با آرمان های امام(ره) تجدید میثاق کرد
شهرری- ایرنا- جامعه کارگری کشور، اعضای شوراهای اسلامی کار و جمعی از تشکل های کارگری امروز (پنجشنبه) در اولین روز از هفته کار و کارگر با آرمان های والای امام خمینی(ره) تجدید بیعت کردند.
مرگ نوجوان سلمانشهری به بیماران نیازمند زندگی بخشید
نوشهر- ایرنا - اعضای بدن یک نوجوان 14 ساله سلمانشهری از توابع شهرستان عباس آباد در غرب مازندران که هفته پیش دچار مرگ مغزی شد ، به بیماران نیازمند پیوند عضو ، اهدا شد .
ارامنه روسیه یادکشته شدگان خود درزمان عثمانی را گرامی داشتند
مسکو - ایرنا- ارامنه روسیه به مانند سال های گذشته یاد کشته شدگان ارامنه توسط عثمانی را در شهرهای مختلف روسیه گرامی داشتند.
پوتین: باید گامی درجهت بازگرداندن اعتماد به کره شمالی برداشت
مسکو - ایرنا - رئیس جمهوری روسیه درباره خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره اظهار داشت: «ما باید اولین گام را برای بازگرداندن اعتماد به کره شمالی در سطح جهانی برداریم و این کار شدنی است.»

پر بازدید ترین اخبار امروز

از «برادر جان» پربازیگر تلویزیون چه خبر؟
همزمان با ادامه تصویربرداری سریال «برادر جان»، مراحل فنی این مجموعه در حال انجام است.
مشمولان دریافت «وام ازدواج» از صندوق بازنشستگی کشوری
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری از پرداخت وام ۲۰ میلیون تومانی ازدواج برای فرزندان بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری خبر داد.
مهار سیلاب در سیستان‎ و بلوچستان- عکس
دیوار حفاظتی رودخانه نیاتک شهرستان هیرمند که بر اثر سیلاب تخریب شده بود؛ پس از چهار روز با تلاش نیروهای شورای مدیریت بحران، سپاه، ارتش، نیروهای مرزبانی و انتظامی ترمیم شد.
35 هزار مددجوی کمیته امداد کرمان دفتر بیمه سلامت دریافت کردند
کرمان - ایرنا - مدیرکل بیمه سلامت استان کرمان گفت: 35 هزار مددجوی کمیته امداد امام خمینی (ره) از ابتدای فروردین ماه سال جاری به بیمه شدگان بیمه سلامت پیوستند.
وزیر ورزش و جوانان وارد همدان شد
همدان- ایرنا- «مسعود سلطانی فر» وزیر ورزش و جوانان امروز /پنجشنبه/ به منظور دیدار با اهالی ورزش و جوانان همدان و بازدید و افتتاح چند طرح ورزشی وارد این استان شد.
هواوی ادعای سیا درباره استفاده از منابع دولتی مالی را رد کرد
صدها مسلمان از انتقام احتمالی مسیحیان سریلانکا فرار می کنند
اتاق فکر چین، هند را به اخلال درپروژه های دریایی خودمتهم کرد
پاکستان: متعهد به اجرای طرح خط لوله گاز از ایران هستیم
سفرعمران خان به ایران فرصت های اقتصادی برای دو طرف بود
طالبان تاریخ دقیق مرگ ملأ عمر را اعلام کرد
پکن و باکو توافقنامه های 821 میلیون دلاری امضا کردند
ناخرسندی اسلام آباد ازعدم تحقق وعده سعودی ها در خصوص زندانیان پاکستان
نگرانی مسلمانان سریلانکا از عواقب انفجارهای تروریستی در این کشور
دوازدهمین دور مذاکرات صلح سوریه در قزاقستان آغاز شد