پیام عربستان از قتل خاشقچی؛ ولیعهد، بدون واهمه مخالفان خود را به قتل می رساند

13:02 ۲۶ روز پیش ایرنا 117 0
پیام عربستان از قتل خاشقچی؛ ولیعهد، بدون واهمه مخالفان خود را به قتل می رساند

تهران-ایرنا- نشنال اینترست در گزارشی نوشت: قتل بی شرمانه 'جمال خاشقچی' در یک کشور خارجی به کمک پانزده مقام عربستان سعودی تنها حاوی یک پیام از سوی حاکم است؛ من می توانم دشمنانم را بدون نگرانی از مجازات، به قتل برسانم.

ایرنا

به گزارش روز شنبه ایرنا، 'جیکوب هایلبرون' از سردبیران این نشریه آمریکایی در یادداشتی با عنوان 'آیا ترامپ واقعا با عربستان قطع رابطه می کند' افزود: آیا دولت ترامپ مجبور خواهد شد اساسا روابط دیرینه با عربستان سعودی را که از زمان 'فرانکلین روزولت' با 'ملک سعود' پادشاه عربستان دیدار کرده بود ؛ قطع کند؟
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از آغاز شروع به کار دولت خود بر روابط نزدیک با عربستان سعودی تاکید کرده است.
او با همکاری 'جراد کوشنر' دامادش که رابطه نزدیکی با 'محمد بن سلمان' ولیعهد عربستان دارد، به دنبال ایجاد روابط با پادشاهی سعودی برای فشار بر ایران و اطمینان از فروش اسلحه است. اما در حال حاضر این رویکرد به دلیل ناپدید شدن 'جمال خاشقچی' روزنامه نگار واشنگتن پست اهل عربستان به شدت تحت فشار قرار گرفته است.
ترکیه می گوید که هم فایل صوتی و هم ویدئوی این جنایت که توسط 15 نفر انجام شده است را در دست دارد.
در ادامه یادداشت این نشریه آمریکایی آمده است: از همه اینها گذشته این موضوع سبب خشم بسیاری در آمریکا و کشورهای دیگر شده است؛ 'امانوئل مکرون' رئیس جمهوری فرانسه روز پنج شنبه گفت: 'در شرایط فعلی ما تصمیم گرفته ایم برخی بازدید ها و برنامه های سیاسی خود از عربستان را تعلیق کنیم.
' ترامپ نیز که در ابتدا اعلام کرده بود ناپدید شدن خاشقچی ممکن است کار عناصر سرکش باشد، دیروز گفت اگر عربستان سعودی مسئول این جنایت باشد، پیامدهای آن بسیار جدی خواهد بود.
در این میان 'استیو منوچین' وزیر خزانه داری آمریکا اعلام کرده است که از شرکت در نشست سران سرمایه گذاری آینده در عربستان سعودی انصراف داده است، هرچند او در ماه اکتبر برای شرکت در نشست مبارزه با تروریسم در ریاض شرکت می کند.
در سوی دیگر ماجرا ترکیه قرار دارد که پس از ناپدید شدن خاشقچی به طور پیوسته اطلاعاتی در مورد سرنوشت دهشتناک این روزنامه نگار منتشر کرده است و هر کاری می کند تا طوفان بپاخاسته در رابطه عربستان و آمریکا را شدت دهد و این دو کشور را از هم جدا کند.
از سوی دیگر هر گونه اقدام یا انفعال دولت ترامپ زیر ذره بین قرار گرفته است.
CNN گزارش می دهد که ترکیه از رویدادهایی که در عرض چند ساعت در کنسولگری سعودی رخ داده، خبر دارد.
در این میان به ویژه نقش بن سلمان مورد بررسی قرار گرفته است. لذا این خود سوالاتی در مورد اینکه آیا دولت ترکیه پیش از آنکه قتل خاشقچی به اطلاع عموم برسد، اطلاع داشته است.
در همان زمان، یازده سناتور دموکرات، در نامه ای به ترامپ خواستار اطلاعاتی در مورد هر گونه روابط مالی وی با عربستان سعودی شده اند.
به گزارش 'جاناتان فریدلند' از گاردین 'جنگ یمن، که معمار آن ولیعهد عربستان است به عنوان بخشی از برنامه افزایش قدرت عربستان بوده، همانگونه که سال گذشته صدها تن از مقامات بلندپایه سعودی و حتی اعضای خانواده او در راستای همین برنامه دستگیر شدند.
لذا قتل بی شرمانه خاشقچی در یک کشور خارجی به کمک پانزده مقام عربستان سعودی که با خود تمام وسایل لازم را نیز به استانبول برده اند تا بدن او را تکه تکه کنند و سپس گروهی دیگر تمام ردپای برجا مانده را تمیز کنند، تنها حاوی یک پیام از سوی یک حاکم است؛ من می توانم دشمنانم را بدون نگرانی از مجازات، بکشم. '
از طرفی ترامپ خود نگران هرگونه گسیختگی روابط با ریاض است و در مورد آینده فروش سلاح به این کشور هشدار داده است. علاوه بر این، چشم انداز افزایش بهای نفت، به شدت بر تصمیمات او تاثیر گذار خواهد بود. اما تاکنون ترامپ نه تنها انگشت اتهام خود را به سوی عربستان نشانه نگرفته بلکه سعی در حمایت از آن هم کرده است و در این میان برخی از نمایندگان جمهوری خواه مجلس نمایندگان هم تلاش کرده اند از موضع رئیس جمهوری آمریکا دفاع کنند و حتی ادعا کرده اند خاشقچی خود یک شخصیت سوال برانگیز است.
این موضع در بسیاری از رسانه های دیگر هم مطرح شده است. به عنوان مثال، 'فردی گری' سردبیر لندن سپکتیتور' به تازگی و به صراحت گفته است: بی شک عربستان در ناپدید شدن خاشقچی نقش دارد اما آیا این به این معنی است که خاشقچی تنها یک روزنامه نگار لیبرال بود؟ بی شک خیر.
اما 'تامارا کافمن ویتس' از بنیاد بروکینگز، دیدگاه بسیار متفاوتی دارد. او می گوید چنین ادعاهایی درباره خاشقچی به طرز ناخوشایندی 'هیپرتروفی' است.
اما در نهایت سوال بزرگتر، پرسش ژئوپلیتیک در مورد آینده روابط آمریکا و عربستان است؛ اینکه آیا ترامپ اساسا روابطی را که از زمان روزولت با ملک سعود در فوریه 1945 تاکنون برجا مانده را درهم می شکند؟
'نشریه آمریکایی نشنال اینترست در طول تقریبا سه دهه فعالیت از آغاز کار خود را با تمرکز بر سیاست خارجی شروع کرد. این نشریه در سال 1985 توسط 'ایروینگ کریستول' و 'اوون هریس' تأسیس شد و با متفکران و دولتمردانی همچون 'دیسرائیل'، 'بیسمارک' و 'هنری کیسینجر' ارتباط دارد. گرچه سیاست های بین المللی در چند دهه گذشته بطور قابل توجهی تغییر کرده است، اما اساسنامه این نشریه همچنان بدون تغییر باقی مانده است و تمرکز خود را بر روی سیاست خارجی در راستای منافع ملی آمریکا قرار داده است'.
اروپام***7276 ** 1546


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

دولت سعودی ناچار به متوقف کردن عملیات جدید در الحدیده یمن شد
دوحه – ایرنا – به دنبال شکست های پیاپی و بالا رفتن تلفات نیروهای سعودی و مزدوران آنها در حمله جدید به الحدیده یمن، ریاض یک بار دیگر ناچار به متوقف کردن عملیات شد.
سفیر جدید ایران در هند ماموریت خود را آغاز کرد
دهلی نو - ایرنا - علی چگنی سفیر جدید ایران در هند روز پنجشنبه دوره ماموریت خود، در دهلی نو را آغاز کرد.
مکانیسم روپیه تجارت هند با ایران را گسترش خواهد داد
دهلی نو-ایرنا- رییس شورای ترویج تجارت هند(TPCI) در بیانیه ای اعلام کرد که مکانیسم روپیه تجارت هند با ایران را گسترش خواهد داد.
روابط آمریکا و چین پیامدهای عمیقی بر آسه آن دارد
کوالالامپور- ایرنا- نخست وزیر سنگاپور که کشورش ریاست اتحادیه جنوب شرق آسیا 'آسه آن 'را برعهده دارد گفت:روابط میان آمریکا و چین به ویژه جنگ تجاری میان این دوقدرت اقتصادی جهان پیامدهای عمیقی بر این اتحادیه دارد.
بسته سه میلیارد دلاری عربستان به زودی به پاکستان می رسد
تهران - ایرنا - سفیر عربستان سعودی در پاکستان که روز گذشته دیداری با عمران خان نخست وزیر این کشور انجام داد، اعلام کرد طی دو سه روز آینده، بخش اول کمک های مالی عربستان به مبلغ 3 میلیارد دلار در اختیار دولت اسلام آباد قرار خواهد گرفت.
پاکستان نسبت به حملات رژیم صهیونیستی به غزه ابراز نگرانی کرد
تهران - ایرنا - پاکستان با ابراز نگرانی از حملات اخیر اسرائیل به فلسطینی های محصور در باریکه غزه، خواستار تلاش بیشتر در راستای حل و فصل چند دهه اختلاف و درگیری در خاورمیانه و بازرگرداندن صلح و آرامش به این منطقه شد.
رسانه ژاپنی: قتل خاشقچی به دلیل حمایت های امریکا در حال فراموشی است
پکن- ایرنا- یک رسانه ژاپنی نوشت: سر و صدای زیادی درباره قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار مخالف آل سعود در کنسولگری عربستان در ترکیه شد اما به دلیل حمایت های آمریکا این موضوع در حال فراموشی است.
رونیه الطرابلسی، سومین وزیر یهودی در تاریخ معاصر تونس
الجزیره-ایرنا- «یوسف الشاهد » نخست وزیر تونس دوشنبه هفته گذشته برای دومین بار در طول مسئولیت دوساله اش، اقدام به ترمیم کابینه کرد و در این چارچوب یک شهروند یهودی به نام «رونیه الطرابلسی» را به عنوان وزیر جدید گردشگری این کشور تعیین کرد.
آمریکا به رغم قتل خاشقچی، از ولیعهدی بن سلمان حمایت می کند
آنکارا ـ ایرنا ـ قتل خاشقچی و فشار افکار عمومی جهان علیه حکومت آل سعود همچنان موضوع داغ محافل سیاسی ترکیه است و به اعتقاد اکثریت کارشناسان سیاسی این کشور، به رغم آلوده بودن دست محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی به خون این روزنامه نگار، وی همچنان از حمایت آمریکا برخوردار است.
چین به درخواست اصلاحات تجاری آمریکا پاسخ داد
تهران - ایرنا - سه مقام دولتی ایالات متحده شب گذشته اعلام کردند چین پاسخی کتبی به درخواست ایالات متحده مبنی بر اصلاحات گسترده تجاری ارائه کرده است که می تواند منجر به پایان یافتن جنگ تجاری این دو کشور شود. مقامات یاد شده به جزئیات و محتوای پاسخ پکن اشاره نکرده اند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آخرین وضعیت بارش‌های ایران+جدول
بیشترین میزان رشد بارش‌ها در سال آبی جاری نسبت به سال آبی گذشته (سال آبی ۹۷-۹۶) مربوط به حوضه آبریز قره قوم (شمال شرقی کشور) و حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان (جنوب کشور) است.
عکس ساده اما لوکس «سحر قریشی»
سحر قریشی با انتشار این عکس نوشت:زندگی زیباست ساده لباس بپوش، ساده راه برو ولی در برخورد با دیگران ساده نباش زیرا سادگیت را نشانه میگیرند برای در هم شکستن ِ غرورت.
پیامک‌های پیکسل ۳ خود به خود حذف می‌شوند!
به نظر می‌رسد گوگل هنوز توانایی عرضه یک گوشی بدون نقص را ندارد. از پیکسل نسل اول و دوم گرفته و حالا پیکسل نسل سوم، شاهد انواع و اقسام مشکلات عجیب و غریب هستند که البته اغلب با بروزرسانی نرم‌افزاری هم قابل حل بوده‌اند.
نامزد‌های The Game Awards ۲۰۱۸
حدود سه هفته تا رویداد سالانه‌ی The Game Awards فاصله داریم؛ مراسمی که در تجلیل از بهترین بازی‌های سال و با همکاری شرکت‌ها و فعالان مختلف صنعت بازی برگزار می‌شود. دسته‌ها و نامزدهای مراسم امسال یعنی The Game Awards 2018 مشخص شده‌اند.
آخرین نرخ ارز و دلار-افزایش نرخ 21 ارز بین بانکی
بانک مرکزی امروز نرخ ۳۹ ارز عمده در برابر ریال را اعلام کرد که بر این اساس نرخ ۱۲ ارز کاهش، ۲۱ ارز افزایش و ۶ ارز ثابت مانده است.
آمریکا به رغم قتل خاشقچی، از ولیعهدی بن سلمان حمایت می کند
چین به درخواست اصلاحات تجاری آمریکا پاسخ داد
سیاست بدون اغماض درکابینه ترامپ
آتش سوزی کالیفرنیا همچنان قربانی می گیرد
تغییر چهره دمکرات ها در جنگ یمن
سنای آمریکا برای قطع فروش تسلیحات به بحرین رای گیری می کند
ترامپ یک مقام کاخ سفید را با توصیه همسرش برکنار کرد
مجبور به معاف برخی کشورها از تحریم های ایران شدیم
پمپئو و ولیعهد بحرین درباره ایران گفت و گو کردند
آمریکا از روسیه خواست تا دمشق را به میز مذاکره بیاورد