پیام عربستان از قتل خاشقچی؛ ولیعهد، بدون واهمه مخالفان خود را به قتل می رساند

13:02 ۹۴ روز و ۱۷ ساعت پیش ایرنا 184 0
پیام عربستان از قتل خاشقچی؛ ولیعهد، بدون واهمه مخالفان خود را به قتل می رساند

تهران-ایرنا- نشنال اینترست در گزارشی نوشت: قتل بی شرمانه 'جمال خاشقچی' در یک کشور خارجی به کمک پانزده مقام عربستان سعودی تنها حاوی یک پیام از سوی حاکم است؛ من می توانم دشمنانم را بدون نگرانی از مجازات، به قتل برسانم.

ایرنا

به گزارش روز شنبه ایرنا، 'جیکوب هایلبرون' از سردبیران این نشریه آمریکایی در یادداشتی با عنوان 'آیا ترامپ واقعا با عربستان قطع رابطه می کند' افزود: آیا دولت ترامپ مجبور خواهد شد اساسا روابط دیرینه با عربستان سعودی را که از زمان 'فرانکلین روزولت' با 'ملک سعود' پادشاه عربستان دیدار کرده بود ؛ قطع کند؟
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از آغاز شروع به کار دولت خود بر روابط نزدیک با عربستان سعودی تاکید کرده است.
او با همکاری 'جراد کوشنر' دامادش که رابطه نزدیکی با 'محمد بن سلمان' ولیعهد عربستان دارد، به دنبال ایجاد روابط با پادشاهی سعودی برای فشار بر ایران و اطمینان از فروش اسلحه است. اما در حال حاضر این رویکرد به دلیل ناپدید شدن 'جمال خاشقچی' روزنامه نگار واشنگتن پست اهل عربستان به شدت تحت فشار قرار گرفته است.
ترکیه می گوید که هم فایل صوتی و هم ویدئوی این جنایت که توسط 15 نفر انجام شده است را در دست دارد.
در ادامه یادداشت این نشریه آمریکایی آمده است: از همه اینها گذشته این موضوع سبب خشم بسیاری در آمریکا و کشورهای دیگر شده است؛ 'امانوئل مکرون' رئیس جمهوری فرانسه روز پنج شنبه گفت: 'در شرایط فعلی ما تصمیم گرفته ایم برخی بازدید ها و برنامه های سیاسی خود از عربستان را تعلیق کنیم.
' ترامپ نیز که در ابتدا اعلام کرده بود ناپدید شدن خاشقچی ممکن است کار عناصر سرکش باشد، دیروز گفت اگر عربستان سعودی مسئول این جنایت باشد، پیامدهای آن بسیار جدی خواهد بود.
در این میان 'استیو منوچین' وزیر خزانه داری آمریکا اعلام کرده است که از شرکت در نشست سران سرمایه گذاری آینده در عربستان سعودی انصراف داده است، هرچند او در ماه اکتبر برای شرکت در نشست مبارزه با تروریسم در ریاض شرکت می کند.
در سوی دیگر ماجرا ترکیه قرار دارد که پس از ناپدید شدن خاشقچی به طور پیوسته اطلاعاتی در مورد سرنوشت دهشتناک این روزنامه نگار منتشر کرده است و هر کاری می کند تا طوفان بپاخاسته در رابطه عربستان و آمریکا را شدت دهد و این دو کشور را از هم جدا کند.
از سوی دیگر هر گونه اقدام یا انفعال دولت ترامپ زیر ذره بین قرار گرفته است.
CNN گزارش می دهد که ترکیه از رویدادهایی که در عرض چند ساعت در کنسولگری سعودی رخ داده، خبر دارد.
در این میان به ویژه نقش بن سلمان مورد بررسی قرار گرفته است. لذا این خود سوالاتی در مورد اینکه آیا دولت ترکیه پیش از آنکه قتل خاشقچی به اطلاع عموم برسد، اطلاع داشته است.
در همان زمان، یازده سناتور دموکرات، در نامه ای به ترامپ خواستار اطلاعاتی در مورد هر گونه روابط مالی وی با عربستان سعودی شده اند.
به گزارش 'جاناتان فریدلند' از گاردین 'جنگ یمن، که معمار آن ولیعهد عربستان است به عنوان بخشی از برنامه افزایش قدرت عربستان بوده، همانگونه که سال گذشته صدها تن از مقامات بلندپایه سعودی و حتی اعضای خانواده او در راستای همین برنامه دستگیر شدند.
لذا قتل بی شرمانه خاشقچی در یک کشور خارجی به کمک پانزده مقام عربستان سعودی که با خود تمام وسایل لازم را نیز به استانبول برده اند تا بدن او را تکه تکه کنند و سپس گروهی دیگر تمام ردپای برجا مانده را تمیز کنند، تنها حاوی یک پیام از سوی یک حاکم است؛ من می توانم دشمنانم را بدون نگرانی از مجازات، بکشم. '
از طرفی ترامپ خود نگران هرگونه گسیختگی روابط با ریاض است و در مورد آینده فروش سلاح به این کشور هشدار داده است. علاوه بر این، چشم انداز افزایش بهای نفت، به شدت بر تصمیمات او تاثیر گذار خواهد بود. اما تاکنون ترامپ نه تنها انگشت اتهام خود را به سوی عربستان نشانه نگرفته بلکه سعی در حمایت از آن هم کرده است و در این میان برخی از نمایندگان جمهوری خواه مجلس نمایندگان هم تلاش کرده اند از موضع رئیس جمهوری آمریکا دفاع کنند و حتی ادعا کرده اند خاشقچی خود یک شخصیت سوال برانگیز است.
این موضع در بسیاری از رسانه های دیگر هم مطرح شده است. به عنوان مثال، 'فردی گری' سردبیر لندن سپکتیتور' به تازگی و به صراحت گفته است: بی شک عربستان در ناپدید شدن خاشقچی نقش دارد اما آیا این به این معنی است که خاشقچی تنها یک روزنامه نگار لیبرال بود؟ بی شک خیر.
اما 'تامارا کافمن ویتس' از بنیاد بروکینگز، دیدگاه بسیار متفاوتی دارد. او می گوید چنین ادعاهایی درباره خاشقچی به طرز ناخوشایندی 'هیپرتروفی' است.
اما در نهایت سوال بزرگتر، پرسش ژئوپلیتیک در مورد آینده روابط آمریکا و عربستان است؛ اینکه آیا ترامپ اساسا روابطی را که از زمان روزولت با ملک سعود در فوریه 1945 تاکنون برجا مانده را درهم می شکند؟
'نشریه آمریکایی نشنال اینترست در طول تقریبا سه دهه فعالیت از آغاز کار خود را با تمرکز بر سیاست خارجی شروع کرد. این نشریه در سال 1985 توسط 'ایروینگ کریستول' و 'اوون هریس' تأسیس شد و با متفکران و دولتمردانی همچون 'دیسرائیل'، 'بیسمارک' و 'هنری کیسینجر' ارتباط دارد. گرچه سیاست های بین المللی در چند دهه گذشته بطور قابل توجهی تغییر کرده است، اما اساسنامه این نشریه همچنان بدون تغییر باقی مانده است و تمرکز خود را بر روی سیاست خارجی در راستای منافع ملی آمریکا قرار داده است'.
اروپام***7276 ** 1546


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

سانچس: شایسته این شادی هستیم
سرمربی تیم ملی فوتبال قطر بعد از پیروزی برابر عراق به ستایش از عملکرد شاگردانش پرداخت.
بشار: شایسته پیروزی بودیم
هافبک تیم ملی فوتبال عراق تیمش را مستحق شکست برابر قطر نمی داند. او تاکید کرد که باید به کاتانیچ فرصت بیشتر داد.
کاتانچ: مسئولیت شکست را برعهده می گیرم
سرمربی تیم ملی فوتبال عراق به شکست تیمش برابر قطر واکنش نشان داد و مسئولیت آن را برعهده گرفت.
برنامه مرحله یک چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا
با صعود قطر به جمع هشت تیم برتر آسیا، برنامه مرحله یک چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا مشخص شد.
صعود بی‌نقص قطری‌ها به یک چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا
تیم ملی قطر با یک گل عراق را شکست داد و راهی مرحله یک چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا شد.
برد اقتصادی کره برابر بحرین- ۲ شوت، ۲ گل
شاگردان پائولو بنتو در روزی که دقت بسیار کمی در زدن ضربات پایانی خود داشتند، توانستند به مرحله بعد جام ملت‌های آسیا صعود کنند.
صعود سخت کره‌جنوبی به مرحله یک چهارم نهایی
کره‌جنوبی توانست با برتری در وقت‌های اضافه، مجوز حضور در مرحله بعدی جام ملت‌های آسیا را به دست بیاورد.
ترکیب عراق و قطر اعلام شد- بشار و طارق در ترکیب اصلی
دو بازیکن استقلال و پرسپولیس در ترکیب تیم ملی عراق جای دارند.
کره‌جنوبی اسیر صبر بحرینی‌ها شد- بازی به وقت اضافه کشید
تیم‌های ملی کره‌جنوبی و بحرین پس از تساوی یک بر یک در ۹۰ دقیقه قانونی، در وقت‌های اضافه به مصاف هم می‌روند.
ترکیب کره جنوبی - بحرین مشخص شد
ترکیب دو تیم کره جنوبی و بحرین برای دیدار یک هشتم نهایی جام ملت‌های آسیا مشخص شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

حکیمی‌پور: استانی‌شدن انتخابات به‌تنهایی کارآمد نیست
دبیرکل حزب اراده ملت ایران طرح استانی‌شدن انتخابات را در صورتی دارای کارآمدی دانست که نظام انتخابات به سمت حزبی‌شدن حرکت کند.
امینی: باید از فضای مجازی برای تقابل با دشمنان بهره ببریم
یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش حضور جوانان در فضای مجازی به منظور دشمن شناسی و مقابله با دشمن، گفت: با حضور جوانان هوشمند و متعهد در فضای مجازی می توانیم ارزش های خود را به رخ بیگانگان بکشیم و در مقابل دشمن بایستیم.
یادی از «مدار صفر درجه» حسن فتحی + فیلم و عکس
سریال «مدار صفر درجه» به کارگردانی حسن فتحی که پرمخاطب‌ترین سریال در آن سال‌ها شناخته شد و در زمان پخش از طرف رسانه‌های خارجی مورد توجه قرار گرفت، برای چندمین بار به روی آنتن تلویزیون رفته است.
برترین آثار معماری جهان در سالی که گذشت + عکس
معماری یکی از جذاب‌ترین حوزه‌های هنر به شمار می‌رود و خلاقیت یکی عناصر جدانشدنی این حوزه است. در این گزارش سعی داریم به برترین آثار هنر معماری جهان در سال ۲۰۱۸ نگاهی بیندازیم.
روایت «امام موسی صدر» از نیم قرن پیش اروپا
«در این ۵۵ روز ۱۰هزار کیلومتر راه را با ماشین پیمودیم که البته این غیر از سفرهای دریایی و هوایی است. با ماشینِ من سفر کردیم اما خلیل صبراوی راننده بود. رنج سفر نصیب او شد و دستاوردهایش نصیب من.»
دن کیشوت 2019 در کاخ سفید
زلزله 6.7 ریشتری شمال شیلی را لرزاند
زنان انگلیس در اعتراض به تبعیض جنسیتی تظاهرات کردند
مهاجران افغان و کشمیر؛ محور سفر مقام سازمان ملل به پاکستان
ترامپ بار دیگر بر ساخت دیوار مرزی با مکزیک تاکید کرد
دمکرات ها با هدیه ای مشروط به مصاف ترامپ می روند
تصادف دو اتوبوس در بولیوی 22 کشته برجاگذاشت
روتیرز: ترامپ مقابل دمکرات ها کوتاه می آید
خبرنگار آسوشیتدپرس در طرابلس کشته شد
شمار کشته های انفجار در مکزیک به 66 تن رسید