نیویورک تایمز: 'ترامپ'؛در محک یک آزمون مهم

11:44 ۹۳ روز و ۱۰ ساعت پیش ایرنا 106 0
نیویورک تایمز: 'ترامپ'؛در محک یک آزمون مهم

تهران - ایرنا - نیویورک تایمز نوشت:همه اعتبار و حیثیت جهانی ' ترامپ'، اینک، در گرو پاسخ در خوری است که به جنایت ' آل سعود' در ارتباط با قتل 'خاشقچی' خواهد داد.

ایرنا

به گزارش روز شنبه ایرنا ؛ نیویورک تایمز در سرمقاله خود می نویسد: رئیس جمهور ' ترامپ ' بالاخره خبری را تائید کرد که از قبل هم مشخص بود. ترامپ پنجشنبه گذشته اعلام کرد که ' جمال خاشقچی' خبرنگار سعودی کشته شده است و مقامات سعودی نقش محوری در مرگ او داشته اند. او گفت که اینک 'کاخ سفید' با جدی ترین و بی سابقه ترین بحران در تاریخ خود روبروست.
ترامپ گفت: ' این ماجرا بد است و عواقب سختی قاعدتا به دنبال خواهد داشت'.
تا اینجای کار درست است. اما رئیس جمهور آمریکا باید حواسش خیلی جمع باشد و ساده لوح نباشد و به دام این انکار کردن های پی در پی عربستان سعودی و رهبرانش نیفتد.
نیویورک تایمز می نویسد : ' حالا خوشبختانه ترامپ به این حقیقت اعتراف کرده است که رهبران سعودی در قتل خاشقچی دخیل بوده اند. حال، قدم بعدی او باید این باشد که مطمئن شود عقوبت کار برای سعودی ها؛ مکافاتی باشد دقیقا در خور و همطراز جنایتی که رخ داده است.'
جمال خاشقچی یک روزنامه نگار سعودی بود که به میل و اراده خودش در آمریکا در تبعید زندگی می کرد. او ساکن 'ویرجینیا' بود و تنها جرمش انتقاد کردن از ولیعهد عربستان ' 'محمد بن سلمان' بود. تمام اسناد و شواهدی که مقامات ترکیه بدست آورده اند و آنها را با آژانس های اطلاعاتی آمریکا هم به اشتراک گذارده اند؛ ثابت می کند که خاشقچی قربانی یک ترور کاملا استادانه شده است.
یک تیم 15 نفره از ماموران سعودی شامل رئیس دایره تائید مرگ در پزشکی قانونی در 'اداره امنیت عمومی' عربستان که با خود یک اره استخوان بر همراه داشته است و نیز افرادی از تیم محافظان شخصی بن سلمان شبانه با یک فروند هواپیمای شخصی راهی استانبول شده اند تا این قتل را تکمیل کنند و کار را به اتمام برسانند.
به محض ورود خاشقچی به کنسولگری عربستان در استانبول در تاریخ 2 ام اکتبر / 10 مهر/ این ماموران شروع کردند به شکنجه دادن خاشقچی و بعد از کشتن او جسدش را قطعه قطعه کرده اند.
منابع ترک می گویند که متخصص پزشکی قانونی حین قطعه قطعه کردن بدن خاشقچی هدفون به گوش داشته است و موسیقی گوش می کرده است و از بقیه افراد حاضر در محل هم می خواسته است که آنها هم همین کار را بکنند.
ابدا نمی توان تصور کرد که یک چنین کار سخت و مهمی بدون کسب مجوز از سوی شاهزاده ' محمد' انجام گرفته باشد.
ترامپ از اینکه این حادثه اینقدر در جهان هیاهو ایجاد کرده است و خشم جهانیان را برانگیخته است اظهار تعجب کرده است.
از روزی که خاشقچی ناپدید شد، ترامپ بی وقفه اصرارش بر این بود که به صلاح نیست که قرارداد مجلل تسلیحاتی آمریکا با عربستان نادیده انگاشته شود. او ضمنا تاکیدش بر این نکته هم بود که دو کشور با هم یک ائتلاف دارند و نباید این ائتلاف قربانی مرگ یک شهروند سعودی شود.
شاید یک چنین توجیهی در دنیای سیاست که همه چیز حول محور رابطه دور می زند؛ قابل توجیه باشد.
بر مبنای این توجیه، دو کشور آمریکا و عربستان روابطی دیرینه با هم دارند و این تعامل کاملا در راستای مصالح ملی طرفین است.
ما قبول داریم که محمد بن سلمان یک شاهزاده و یک حاکم خلاق و نوآور است و دست به یک تحول بنیادین در کشور زده است و کمر اهتمام بسته است دست به یک سری اصلاحات اجتماعی و اقتصادی در کشور بزند که این پادشاهی سالهاست نیاز مبرم به آن دارد. او ساختار بشدت محافظه کارانه کشور را زیر و رو کرده است و یک ضرب شصتی هم به بیشمار شاهزادگان خاندان خود نشان داده است.
از آن گذشته، واشنگتن با مستبدین و خودکامگان بسیاری تعامل دارد و با ایشان کار می کند. بن سلمان از همه آنها که بدتر نیست. پس دیگر به ما چه ربطی دارد که او با مردم خودش چه رفتاری دارد؟
اما این فرضیه ها؛ هرگز قتل خاشقچی را که یک جنایت هولناک و وحشیانه علیه یک انسان بیگناه بوده است، توجیه نمی کند.
اصل قضیه این است که، خاشقچی یک مزاحم و یک 'خرمگس معرکه' بود. اما او مطلقا تهدیدی برای موجودیت آل سعود نبود. آیا یک خبرنگار منتقد حقیقتا برای یک حکومت تهدید است یا فرصت، فرصتی برای سازندگی؟.
امکان قوی وجود دارد که شاهزاده ' محمد' دستور انجام یک چنین جنایت را که با قساوت قلب تمام انجام شده است ؛ داده باشد. این موضوع کاملا مشخص می کند که این آدم؛ مطلقا ثبات شخصیتی ندارد و لذا ارزش اینکه واشنگتن او را یک متحد بشناسد نیز ندارد.
ترامپ گفته است که پاسخ در خور به این ماجرا خواهد داد. پس؛ او باید این نکات را در پاسخش حتما مورد توجه قرار بدهد.
با این ماجرایی که اتفاق افتاده است، نه تنها روابط واشنگتن - ریاض در معرض خطری جدی قرار می گیرد؛ بلکه اینک همه اعتبار و مقبولیت رئیس جمهور آمریکا در گرو تصمیم گیری اش در این ماجراست.
ترامپ؛ رئیس جمهوری است که اصولا میانه اش با سلاطین و خودکامگان در سطح جهان خوب است. ترامپ مطلقا کاری به بدکرداری های این دیکتاتورها ندارد و خیلی راحت زیربار عذرتراشی های آنها می رود.
اما ما می گوییم؛ برخلاف نقطه نظر ترامپ، این حادثه، فی نفسه یک جنایت علیه کشور آمریکاست.
خاشقچی ساکن آمریکا بود. ستون نویس ' واشنگتن پست' بود. مسلم است که انتقادهای او از حاکم بالفعل عربستان؛ علت اصلی کشته شدنش بود. این انتقادها، چهره پروژه اصلاحات جاری عربستان که بن سلمان بشدت مبلغ آن در واشنگتن بود را مکدر می کرد.
آیا همین یک واقعیت کافی نیست تا رئیس جمهور آمریکا خشم خود را به سعودی ها نشان بدهد؟
اروپام**1591** 1546


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

صعود جوکوویچ به یک چهارم تنیس استرالیا
مرد شماره یک جهان و تنیسور ژاپنی با شکست حریفانشان به مرحله یک چهارم نهایی تنیس اپن استرالیا صعود کردند.
تداوم صدرنشینی پتروشیمی در لیگ بسکتبال
در پایان هفته یازدهم لیگ‌برتر بسکتبال، تیم پتروشیمی بندر امام با پیروزی مقابل حریفش به صدرنشینی خود در این رقابت‌ها ادامه داد.
تاریخ برای سامورایی‌ها تکرار می‌شود؟
ژاپن بار دیگر موفق شد عربستان را در مرحله حذفی شکست دهد و رکورد جالبی از خود بر جا بگذارد. سامورایی‌ها با توجه به سابقه گذشته خود حالا امیدوار به کسب جام خواهند بود.
تساوی تراکتور و فولاد خوزستان در دیدار دوستانه
تیم فوتبال تراکتورسازی و فولاد خوزستان در دیداری دوستانه امروز در جزیره کیش به تساوی رسیدند.
الوصل میزبان پرسپولیس مقابل عربستانی‌ها
باشگاه فرهنگی ورزشی پرسپولیس با دریافت نامه موافقت باشگاه الوصل امارات برای میزبانی بازی‌های پرسپولیس برابر نمایندگان عربستان در لیگ قهرمانان آسیا، دبی و ورزشگاه زعبیل را به عنوان شهر و ورزشگاه ثالث به کنفدراسیون فوتبال آسیا معرفی خواهد کرد.
پُست مشترک بازیکنان تیم ملی در اینستاگرام
بازیکنان تیم ملی با انتشار پستی اینستاگرامی اتحاد و همدلی خود را بار دیگر نشان دادند.
بارسلونا در آستانه جذب بواتنگ از ساسولو!
چند رسانه اروپایی از نزدیک شدن باشگاه بارسلونا به جذب هافبک هجومی غنایی تیم فوتبال ساسولوی ایتالیا خبر داده‌اند.
نیمار: حتی یک بار هم تمارض نکرده‌ام!
فوق ستاره برزیلی پی اس جی اغلب به بزرگنمایی در زمین متهم می شود؛ هنگامی که روی او خطایی رخ می دهد.
شفر به دنبال زمانی برای نشست با رسانه‌ها
سرمربی استقلال با انتشار پیامی در صفحه شخصی خود نوشت که به دنبال زمانی برای گفت و گو با خبرنگاران است.
نامگذاری گونه جدیدی از مورچه به نام «صلاح»
ستاره مصری از این به بعد می‌تواند نام خود را در یک گونه از مورچه بیابد!

پر بازدید ترین اخبار امروز

سرما در بورس تهران رخنه کرد
بورس اوراق بهادار تهران امروز در اولین روز بهمن ماه به سردی گرایید و با کاهش ۳۶۵۲ واحد وارد کانال ۱۶۱ هزار واحدی شد.
عناوین روزهای دهه فجر ۹۷ مشخص شد +جدول
عناوین روزهای دهه فجر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام شد.
استیون سیگال این روز‌ها کجاست و چه می‌کند؟
استیون سیگال بیشتر از سه دهه است که با فیلم‌های اکشن و پر زدوخورد هوادارانش را به هیجان می‌آورد، سیگال برای ایرانی‌ها نیز شخصیت بسیار شناخته شده‌ای است و طرفداران زیادی دارد.
تیپ و استایل چهره‌های ایرانی؛ چهره‌ها و استایل زمستانی
تیپ و استایل و توجه به پوشش همواره یکی از اصلی‌ترین نکات شخصیتی و از ویژگی‌های بارز سلبریتی‌ها و چهره‌های شناخته شده در هر جامعه‌ای به شمار می‌رود و در طول تاریخ هم همیشه سلبریتی‌ها سعی می‌کردند تمایز اجتماعی و گاهاً اقتصادی خود نسبت به دیگران را با پوشش و لباس خود به منصه ظهور برسانند. در این سری مطلب سعی داریم پکیجی از تیپ‌های برجسته چهره‌های ایرانی خدمتتان تقدیم کنیم.
عناوین روزهای دهه فجر 97 مشخص شد + جدول
عناوین روزهای دهه فجر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام شد.
دن کیشوت 2019 در کاخ سفید
زلزله 6.7 ریشتری شمال شیلی را لرزاند
زنان انگلیس در اعتراض به تبعیض جنسیتی تظاهرات کردند
مهاجران افغان و کشمیر؛ محور سفر مقام سازمان ملل به پاکستان
ترامپ بار دیگر بر ساخت دیوار مرزی با مکزیک تاکید کرد
دمکرات ها با هدیه ای مشروط به مصاف ترامپ می روند
تصادف دو اتوبوس در بولیوی 22 کشته برجاگذاشت
روتیرز: ترامپ مقابل دمکرات ها کوتاه می آید
خبرنگار آسوشیتدپرس در طرابلس کشته شد
شمار کشته های انفجار در مکزیک به 66 تن رسید