نیویورک تایمز: 'ترامپ'؛در محک یک آزمون مهم

11:44 ۱۸۵ روز و ۱۳ ساعت پیش ایرنا 166 0
نیویورک تایمز: 'ترامپ'؛در محک یک آزمون مهم

تهران - ایرنا - نیویورک تایمز نوشت:همه اعتبار و حیثیت جهانی ' ترامپ'، اینک، در گرو پاسخ در خوری است که به جنایت ' آل سعود' در ارتباط با قتل 'خاشقچی' خواهد داد.

ایرنا

به گزارش روز شنبه ایرنا ؛ نیویورک تایمز در سرمقاله خود می نویسد: رئیس جمهور ' ترامپ ' بالاخره خبری را تائید کرد که از قبل هم مشخص بود. ترامپ پنجشنبه گذشته اعلام کرد که ' جمال خاشقچی' خبرنگار سعودی کشته شده است و مقامات سعودی نقش محوری در مرگ او داشته اند. او گفت که اینک 'کاخ سفید' با جدی ترین و بی سابقه ترین بحران در تاریخ خود روبروست.
ترامپ گفت: ' این ماجرا بد است و عواقب سختی قاعدتا به دنبال خواهد داشت'.
تا اینجای کار درست است. اما رئیس جمهور آمریکا باید حواسش خیلی جمع باشد و ساده لوح نباشد و به دام این انکار کردن های پی در پی عربستان سعودی و رهبرانش نیفتد.
نیویورک تایمز می نویسد : ' حالا خوشبختانه ترامپ به این حقیقت اعتراف کرده است که رهبران سعودی در قتل خاشقچی دخیل بوده اند. حال، قدم بعدی او باید این باشد که مطمئن شود عقوبت کار برای سعودی ها؛ مکافاتی باشد دقیقا در خور و همطراز جنایتی که رخ داده است.'
جمال خاشقچی یک روزنامه نگار سعودی بود که به میل و اراده خودش در آمریکا در تبعید زندگی می کرد. او ساکن 'ویرجینیا' بود و تنها جرمش انتقاد کردن از ولیعهد عربستان ' 'محمد بن سلمان' بود. تمام اسناد و شواهدی که مقامات ترکیه بدست آورده اند و آنها را با آژانس های اطلاعاتی آمریکا هم به اشتراک گذارده اند؛ ثابت می کند که خاشقچی قربانی یک ترور کاملا استادانه شده است.
یک تیم 15 نفره از ماموران سعودی شامل رئیس دایره تائید مرگ در پزشکی قانونی در 'اداره امنیت عمومی' عربستان که با خود یک اره استخوان بر همراه داشته است و نیز افرادی از تیم محافظان شخصی بن سلمان شبانه با یک فروند هواپیمای شخصی راهی استانبول شده اند تا این قتل را تکمیل کنند و کار را به اتمام برسانند.
به محض ورود خاشقچی به کنسولگری عربستان در استانبول در تاریخ 2 ام اکتبر / 10 مهر/ این ماموران شروع کردند به شکنجه دادن خاشقچی و بعد از کشتن او جسدش را قطعه قطعه کرده اند.
منابع ترک می گویند که متخصص پزشکی قانونی حین قطعه قطعه کردن بدن خاشقچی هدفون به گوش داشته است و موسیقی گوش می کرده است و از بقیه افراد حاضر در محل هم می خواسته است که آنها هم همین کار را بکنند.
ابدا نمی توان تصور کرد که یک چنین کار سخت و مهمی بدون کسب مجوز از سوی شاهزاده ' محمد' انجام گرفته باشد.
ترامپ از اینکه این حادثه اینقدر در جهان هیاهو ایجاد کرده است و خشم جهانیان را برانگیخته است اظهار تعجب کرده است.
از روزی که خاشقچی ناپدید شد، ترامپ بی وقفه اصرارش بر این بود که به صلاح نیست که قرارداد مجلل تسلیحاتی آمریکا با عربستان نادیده انگاشته شود. او ضمنا تاکیدش بر این نکته هم بود که دو کشور با هم یک ائتلاف دارند و نباید این ائتلاف قربانی مرگ یک شهروند سعودی شود.
شاید یک چنین توجیهی در دنیای سیاست که همه چیز حول محور رابطه دور می زند؛ قابل توجیه باشد.
بر مبنای این توجیه، دو کشور آمریکا و عربستان روابطی دیرینه با هم دارند و این تعامل کاملا در راستای مصالح ملی طرفین است.
ما قبول داریم که محمد بن سلمان یک شاهزاده و یک حاکم خلاق و نوآور است و دست به یک تحول بنیادین در کشور زده است و کمر اهتمام بسته است دست به یک سری اصلاحات اجتماعی و اقتصادی در کشور بزند که این پادشاهی سالهاست نیاز مبرم به آن دارد. او ساختار بشدت محافظه کارانه کشور را زیر و رو کرده است و یک ضرب شصتی هم به بیشمار شاهزادگان خاندان خود نشان داده است.
از آن گذشته، واشنگتن با مستبدین و خودکامگان بسیاری تعامل دارد و با ایشان کار می کند. بن سلمان از همه آنها که بدتر نیست. پس دیگر به ما چه ربطی دارد که او با مردم خودش چه رفتاری دارد؟
اما این فرضیه ها؛ هرگز قتل خاشقچی را که یک جنایت هولناک و وحشیانه علیه یک انسان بیگناه بوده است، توجیه نمی کند.
اصل قضیه این است که، خاشقچی یک مزاحم و یک 'خرمگس معرکه' بود. اما او مطلقا تهدیدی برای موجودیت آل سعود نبود. آیا یک خبرنگار منتقد حقیقتا برای یک حکومت تهدید است یا فرصت، فرصتی برای سازندگی؟.
امکان قوی وجود دارد که شاهزاده ' محمد' دستور انجام یک چنین جنایت را که با قساوت قلب تمام انجام شده است ؛ داده باشد. این موضوع کاملا مشخص می کند که این آدم؛ مطلقا ثبات شخصیتی ندارد و لذا ارزش اینکه واشنگتن او را یک متحد بشناسد نیز ندارد.
ترامپ گفته است که پاسخ در خور به این ماجرا خواهد داد. پس؛ او باید این نکات را در پاسخش حتما مورد توجه قرار بدهد.
با این ماجرایی که اتفاق افتاده است، نه تنها روابط واشنگتن - ریاض در معرض خطری جدی قرار می گیرد؛ بلکه اینک همه اعتبار و مقبولیت رئیس جمهور آمریکا در گرو تصمیم گیری اش در این ماجراست.
ترامپ؛ رئیس جمهوری است که اصولا میانه اش با سلاطین و خودکامگان در سطح جهان خوب است. ترامپ مطلقا کاری به بدکرداری های این دیکتاتورها ندارد و خیلی راحت زیربار عذرتراشی های آنها می رود.
اما ما می گوییم؛ برخلاف نقطه نظر ترامپ، این حادثه، فی نفسه یک جنایت علیه کشور آمریکاست.
خاشقچی ساکن آمریکا بود. ستون نویس ' واشنگتن پست' بود. مسلم است که انتقادهای او از حاکم بالفعل عربستان؛ علت اصلی کشته شدنش بود. این انتقادها، چهره پروژه اصلاحات جاری عربستان که بن سلمان بشدت مبلغ آن در واشنگتن بود را مکدر می کرد.
آیا همین یک واقعیت کافی نیست تا رئیس جمهور آمریکا خشم خود را به سعودی ها نشان بدهد؟
اروپام**1591** 1546


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

درگیری در شهرک زراعی دزفول سه کشته برجا گذاشت
دزفول - ایرنا - سرپریت فرمانداری ویژه دزفول گفت:درگیری در شهرک زراعی از توابع بخش مرکزی این شهرستان در استان خوزستان سه کشته بر جا گذاشت.
240 تفاهمنامه سرمایه گذاری در هرمزگان به امضا رسید
قشم - ایرنا - استاندار هرمزگان گفت: درهمایش سرمایه گذاری بین الملی در استان هرمزگان، 240 تفاهمنامه به ارزش تقریبی 100 هزار میلیارد تومان به امضا رسید.
بارندگی، تنش آبی نیمی از روستاهای خراسان شمالی را رفع کرد
بجنورد - ایرنا - سرپرست شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان شمالی گفت: بارندگی های مناسب بهار امسال، تنش آبی نیمی از روستای تشنه این استان را مرتفع کرد.
پدر مطالعات خلیج فارس در زادگاهش گراش به خاک سپرده شد
شیراز- ایرنا- زنده یاد احمد اقتداری مشهور به «پدر مطالعات خلیج فارس» و مدیر دفتر مطالعات خلیج فارس مرکز دائرة‌المعارف بزرگ اسلامی عصر سه شنبه در آیینی در زادگاهش شهر گراش در جنوب فارس تشییع و به خاک سپرده شد.
گل گهر سیرجان به لیگ برتر فوتبال کشور صعود کرد
کرمان - ایرنا - تیم گل گهر سیرجان در هفته 33 رقابت های لیگ دسته یک با یک گل بر شهرداری ماهشهر غلبه کرد و ضمن قهرمانی زودهنگام در جام آزادگان، جواز صعود به لیگ برتر فوتبال کشور را کسب کرد.
نمایشگاه مشترک گرافیک زنان ایران و ترکیه برگزار می شود
تهران- ایرنا- نایب رئیس انجمن طراحان گرافیک ایران گفت: نمایشگاه مشترک گرافیک زنان ایران و ترکیه، آثار هنرمندان دهه چهل، انتشارات فراکلین و هنرمندان معاصر در خانه هنرمندان و باغ موزه قصر تهران برگزار می شود.
9 داعشی در مناطق مختلف روسیه دستگیر شدند
مسکو - ایرنا - سازمان امنیت فدرال روسیه (اف.اس.ب) در بیانیه ای اعلام کرد که در سری عملیاتی توانسته اعضای گروه تروریستی داعش و گروهک وابسته به آن با نام «توحید» را در مناطق مختلف روسیه پیش از هرگونه اقدام خرابکارانه ای بازداشت کند.
وزارت خارجه انگلیس: از پایان معافیت نفتی ایران متاسفیم
لندن- ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه انگلیس از تصمیم واشنگتن برای تمدید نکردن معافیت برای خریداران نفت ایران ابراز تأسف واعلام کرد: برجام برای امنیت ما حائز اهمیت است و دولت انگلیس به آن متعهد می‌ماند.
جریان های مقاومت علیه امریکا در کنار ایران خواهند ایستاد
تهران -ایرنا - جبهه خلق برای آزادی فلسطین با محکومیت تصمیم واشنگتن در لغو معافیت های خرید نفت ایران، تاکید کرد که همه جریان های مقاومت در یک صف در کنار ایران علیه دشمن صهیونیستی- آمریکایی خواهند ایستاد.
مجارستان و ایران بر توسعه همکاری های ورزشی تاکید کردند
بلگراد-ایرنا- در دیدار روسای فدراسیون های تنیس روی میز مجارستان و ایران در بوداپست، توسعه همکاری های ورزشی میان دو کشور مورد تاکید قرار گرفت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

رییس کانون وکلای دادگستری مرکز: مصباح اسکویی مرد اخلاق و قانون بود
رییس کانون وکلای دادگستری مرکز با بیان اینکه اسماعیل مصباح اسکویی عضو چندین دوره از هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز، مرد اخلاق و قانون بود، گفت: مراسم تدفین این وکیل دادگستری فردا ( یکشنبه) در شهر تبریز برگزار می‌شود.
2 کرامت حضرت علی اکبر(ع) که از آن بی خبرید
حجه الاسلام والمسلمین علیرضا توحیدلو؛ روایتی خواندنی درباره کرامت حضرت علی اکبر(ع) را بیان کرده اند، که در ادامه می خوانید.
پروژه‌های رفاهی -ورزشی دانشگاه قم به بهره‌برداری رسید
پروژه‌های رفاهی -ورزشی دانشگاه قم با حضور رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم افتتاح شد.
مسابقات بین المللی تنیس آی تی اف جونیورز  در اصفهان آغاز شد
اصفهان - ایرنا - مسابقات بین المللی تنیس آی تی اف جونیورز2019 « ITF juniors 2019 » با حضور 80 تنیسور ایرانی و خارجی روز شنبه در باشگاه تنیس آپادانا ورزشگاه 22 بهمن اصفهان آغاز شد.
معاون نخست وزیر روسیه راهی سوریه شد
مسکو - ایرنا - معاون امور نظامی نخست وزیر روسیه برای دیدار با بشار اسد و بررسی آخرین تحولات میدانی سوریه راهی دمشق شد.
ظریف برای شرکت در نشست سازمان ملل وارد نیویورک شد
پمپئو فعالیتش در سیا را آمیخته با 'دروغ و فریب' توصیف کرد
جنگ تجاری ترامپ و اتحادیه اروپا بالا گرفت
گوترش:کمیته تحریم به خشونت جنسی در درگیری ها توجه کند
مدافعان حقوق پناهجویان با طرح سختگیرانه کانادا مخالفت کردند
برنی سندرز: ترامپ در انتخابات آتی پیروز نخواهد شد
سیل بیش از 2هزار خانوار کانادایی را آواره کرد
ترامپ خواستار عذرخواهی نیویورک تایمز شد
سفر رسمی ترامپ به لندن تایید شد
عبور از یکجانبه گرایی ترامپی