نیویورک تایمز: 'ترامپ'؛در محک یک آزمون مهم

11:44 ۲۶ روز و ۱۲ ساعت پیش ایرنا 66 0
نیویورک تایمز: 'ترامپ'؛در محک یک آزمون مهم

تهران - ایرنا - نیویورک تایمز نوشت:همه اعتبار و حیثیت جهانی ' ترامپ'، اینک، در گرو پاسخ در خوری است که به جنایت ' آل سعود' در ارتباط با قتل 'خاشقچی' خواهد داد.

ایرنا

به گزارش روز شنبه ایرنا ؛ نیویورک تایمز در سرمقاله خود می نویسد: رئیس جمهور ' ترامپ ' بالاخره خبری را تائید کرد که از قبل هم مشخص بود. ترامپ پنجشنبه گذشته اعلام کرد که ' جمال خاشقچی' خبرنگار سعودی کشته شده است و مقامات سعودی نقش محوری در مرگ او داشته اند. او گفت که اینک 'کاخ سفید' با جدی ترین و بی سابقه ترین بحران در تاریخ خود روبروست.
ترامپ گفت: ' این ماجرا بد است و عواقب سختی قاعدتا به دنبال خواهد داشت'.
تا اینجای کار درست است. اما رئیس جمهور آمریکا باید حواسش خیلی جمع باشد و ساده لوح نباشد و به دام این انکار کردن های پی در پی عربستان سعودی و رهبرانش نیفتد.
نیویورک تایمز می نویسد : ' حالا خوشبختانه ترامپ به این حقیقت اعتراف کرده است که رهبران سعودی در قتل خاشقچی دخیل بوده اند. حال، قدم بعدی او باید این باشد که مطمئن شود عقوبت کار برای سعودی ها؛ مکافاتی باشد دقیقا در خور و همطراز جنایتی که رخ داده است.'
جمال خاشقچی یک روزنامه نگار سعودی بود که به میل و اراده خودش در آمریکا در تبعید زندگی می کرد. او ساکن 'ویرجینیا' بود و تنها جرمش انتقاد کردن از ولیعهد عربستان ' 'محمد بن سلمان' بود. تمام اسناد و شواهدی که مقامات ترکیه بدست آورده اند و آنها را با آژانس های اطلاعاتی آمریکا هم به اشتراک گذارده اند؛ ثابت می کند که خاشقچی قربانی یک ترور کاملا استادانه شده است.
یک تیم 15 نفره از ماموران سعودی شامل رئیس دایره تائید مرگ در پزشکی قانونی در 'اداره امنیت عمومی' عربستان که با خود یک اره استخوان بر همراه داشته است و نیز افرادی از تیم محافظان شخصی بن سلمان شبانه با یک فروند هواپیمای شخصی راهی استانبول شده اند تا این قتل را تکمیل کنند و کار را به اتمام برسانند.
به محض ورود خاشقچی به کنسولگری عربستان در استانبول در تاریخ 2 ام اکتبر / 10 مهر/ این ماموران شروع کردند به شکنجه دادن خاشقچی و بعد از کشتن او جسدش را قطعه قطعه کرده اند.
منابع ترک می گویند که متخصص پزشکی قانونی حین قطعه قطعه کردن بدن خاشقچی هدفون به گوش داشته است و موسیقی گوش می کرده است و از بقیه افراد حاضر در محل هم می خواسته است که آنها هم همین کار را بکنند.
ابدا نمی توان تصور کرد که یک چنین کار سخت و مهمی بدون کسب مجوز از سوی شاهزاده ' محمد' انجام گرفته باشد.
ترامپ از اینکه این حادثه اینقدر در جهان هیاهو ایجاد کرده است و خشم جهانیان را برانگیخته است اظهار تعجب کرده است.
از روزی که خاشقچی ناپدید شد، ترامپ بی وقفه اصرارش بر این بود که به صلاح نیست که قرارداد مجلل تسلیحاتی آمریکا با عربستان نادیده انگاشته شود. او ضمنا تاکیدش بر این نکته هم بود که دو کشور با هم یک ائتلاف دارند و نباید این ائتلاف قربانی مرگ یک شهروند سعودی شود.
شاید یک چنین توجیهی در دنیای سیاست که همه چیز حول محور رابطه دور می زند؛ قابل توجیه باشد.
بر مبنای این توجیه، دو کشور آمریکا و عربستان روابطی دیرینه با هم دارند و این تعامل کاملا در راستای مصالح ملی طرفین است.
ما قبول داریم که محمد بن سلمان یک شاهزاده و یک حاکم خلاق و نوآور است و دست به یک تحول بنیادین در کشور زده است و کمر اهتمام بسته است دست به یک سری اصلاحات اجتماعی و اقتصادی در کشور بزند که این پادشاهی سالهاست نیاز مبرم به آن دارد. او ساختار بشدت محافظه کارانه کشور را زیر و رو کرده است و یک ضرب شصتی هم به بیشمار شاهزادگان خاندان خود نشان داده است.
از آن گذشته، واشنگتن با مستبدین و خودکامگان بسیاری تعامل دارد و با ایشان کار می کند. بن سلمان از همه آنها که بدتر نیست. پس دیگر به ما چه ربطی دارد که او با مردم خودش چه رفتاری دارد؟
اما این فرضیه ها؛ هرگز قتل خاشقچی را که یک جنایت هولناک و وحشیانه علیه یک انسان بیگناه بوده است، توجیه نمی کند.
اصل قضیه این است که، خاشقچی یک مزاحم و یک 'خرمگس معرکه' بود. اما او مطلقا تهدیدی برای موجودیت آل سعود نبود. آیا یک خبرنگار منتقد حقیقتا برای یک حکومت تهدید است یا فرصت، فرصتی برای سازندگی؟.
امکان قوی وجود دارد که شاهزاده ' محمد' دستور انجام یک چنین جنایت را که با قساوت قلب تمام انجام شده است ؛ داده باشد. این موضوع کاملا مشخص می کند که این آدم؛ مطلقا ثبات شخصیتی ندارد و لذا ارزش اینکه واشنگتن او را یک متحد بشناسد نیز ندارد.
ترامپ گفته است که پاسخ در خور به این ماجرا خواهد داد. پس؛ او باید این نکات را در پاسخش حتما مورد توجه قرار بدهد.
با این ماجرایی که اتفاق افتاده است، نه تنها روابط واشنگتن - ریاض در معرض خطری جدی قرار می گیرد؛ بلکه اینک همه اعتبار و مقبولیت رئیس جمهور آمریکا در گرو تصمیم گیری اش در این ماجراست.
ترامپ؛ رئیس جمهوری است که اصولا میانه اش با سلاطین و خودکامگان در سطح جهان خوب است. ترامپ مطلقا کاری به بدکرداری های این دیکتاتورها ندارد و خیلی راحت زیربار عذرتراشی های آنها می رود.
اما ما می گوییم؛ برخلاف نقطه نظر ترامپ، این حادثه، فی نفسه یک جنایت علیه کشور آمریکاست.
خاشقچی ساکن آمریکا بود. ستون نویس ' واشنگتن پست' بود. مسلم است که انتقادهای او از حاکم بالفعل عربستان؛ علت اصلی کشته شدنش بود. این انتقادها، چهره پروژه اصلاحات جاری عربستان که بن سلمان بشدت مبلغ آن در واشنگتن بود را مکدر می کرد.
آیا همین یک واقعیت کافی نیست تا رئیس جمهور آمریکا خشم خود را به سعودی ها نشان بدهد؟
اروپام**1591** 1546


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

روسیه میزبان والیبال قهرمانی جهان ۲۰۲۲ شد
میزبانان رقابت‌های جهانی پیش‌روی والیبال در جریان نشست فدراسیون جهانی مشخص شدند.
پیروزی قاطع پتروشیمی مقابل رعد
در آخرین بازی از هفته چهارم لیگ برتر بسکتبال، تیم پگاه ایران مقابل شهرداری گرگان تن به شکست داد.
۵ آزادکار ایران رقبایشان را شناختند
نمایندگان ایران در پنج وزن نخست رقابت های کشتی آزاد زیر ۲۳ سال قهرمانی جهان در بخارست رومانی حریفان خود را شناختند.
ادامه قهر کی‌روش با مردم و رسانه‌ها
کارلوس کی‌روش همچنان به قهر خود با مردم و رسانه‌ها ادامه می‌دهد و این در شرایطی است که فدراسیون فوتبال هم واکنشی به این موضوع نشان نمی‌دهد.
نرسیدن توپ طلا به مودریچ، بی‌عدالتی است
داوور شوکر، رئیس فدراسیون فوتبال کرواسی، مودریچ را شایسته دریافت توپ طلا می داند.
تمرین بازیکنان ذخیره تیم ملی در آزادی
با تصمیم سرمربی تیم ملی فوتبال ایران، بازیکنان ذخیره و نفراتی که مقابل ترینیداد و توباگو به میدان نرفتند، به تمرین پرداختند.
شفر: صحبتی درباره بازگشت نورافکن نداشتم
سرمربی تیم فوتبال استقلال گفت: صحبتی درباره بازگشت نورافکن به استقلال نداشتم.
گرت بیل نزدیک به مسی و رونالدو است
کریستن اریکسن، هافبک خلاق تیم ملی دانمارک به ستایش از عملکرد گرت بیل پرداخت.
دنیس لارنز: برای پیروزی به ایران آمده بودیم
سرمربی تیم فوتبال ترینیداد و توباگو با بیان اینکه برای پیروزی به زمین آمده بودند، گفت: با توجه به خستگی نمایش خوبی داشتیم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اعتماد به رهبری و توسل به اهل بیت(ع) از ضرورت های امروز است
اصفهان – ایرنا – استاد اخلاق حوزه علمیه اصفهان گفت: اعتماد به رهبری، انجام و ظیفه و توسل به اهل بیت (ع) سه وظیفه مهم امروز و لازمه دفاع از اسلام و هدایتگری در نیروهای مسلح است.
پایان رویای شیرین پرسپولیس در آزادی
تهران- ایرنا- خبرگزاری فرانسه با بازتاب شکست پرسپولیس ایران مقابل کاشیما آنتلرز ژاپن در مجموع دیدارهای رفت و برگشت در فینال لیگ قهرمانان آسیا، ثبت نتیجه 2-0 در اسکوربورد «ورزشگا مملو از تماشاگر» آزادی تهران را پایان رویای شیرین پرسپولیس عنوان کرد.
واکنش متفاوت مدیران به شایعات در صداوسیما
تهران- ایرناپلاس- در حالی که معاون توسعه و فناوری رسانه صداوسیما از اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان در این معاونت خبر می‌دهد، روابط عمومی سازمان از توضیح درباره استثنا شدن برخی مدیران معاونت سیاسی صداوسیما خودداری می‌کند.
روایت خواندنی شیطان و طناب شیخ مرتضی انصاری
حجه الاسلام والمسلمین علیرضا توحیدلو؛ روایتی خواندنی از شیطان و طناب شیخ مرتضی انصاری را نقل کرده اند، که در ادامه می خوانید.
توضیحات پلیس در خصوص انتشار کلیپ درگیری چند جوان با یک طلبه+ جزئیات
سرهنگ حسین دهقان پور درخصوص انتشار کلیپی مبنی بر درگیری چند جوان با یک طلبه در فضای مجازی توضیحاتی ارائه کرد.
سازمان ملل بر حق مردم فلسطین در داشتن دولت مستقل تاکید کرد
خشم ریاض از تصمیم آمریکا در صدور معافیت برای خرید نفت ایران
رویترز: آمریکا  17 تبعه سعودی را تحریم می کند
چین و آمریکا مذاکرات تجاری خود را از سر گرفتند
آمریکا به رغم قتل خاشقچی، از ولیعهدی بن سلمان حمایت می کند
چین به درخواست اصلاحات تجاری آمریکا پاسخ داد
سیاست بدون اغماض درکابینه ترامپ
آتش سوزی کالیفرنیا همچنان قربانی می گیرد
تغییر چهره دمکرات ها در جنگ یمن
سنای آمریکا برای قطع فروش تسلیحات به بحرین رای گیری می کند