پیامدهای قتل خاشقچی برای ریاض از دید کارشناس اندیشکده کارنگی

11:06 ۱۸۵ روز و ۷ ساعت پیش ایرنا 157 0
پیامدهای قتل خاشقچی برای ریاض از دید کارشناس اندیشکده کارنگی

تهران - ایرنا - 'یاسمین فاروق'، کارشناس اندیشکده کارنگی، نوشت، درست است که 'جمال خاشقجی' در استانبول به قتل رسید اما، کلید درک واکنش عربستان به این موضوع، در ریاض قرار دارد.

ایرنا

فاروق روزشنبه در مقاله منتشره در تارنمای این اندیشکده آمریکایی افزود، بدون در نظر گرفتن سیاست های پیچیده ریاض و'محمد بن سلمان'، ولیعهدسعودی، درک واکنش عربستان به موضوع خاشقچی، روزنامه نگار و منتقد عربستانی، غیرممکن است. درحال حاضر، سیاست های داخلی، شرایط متزلزلی را برای این پادشاهی در برابر واکنش شدید ایجاد کرده است.
فاروق با بیان این نکته که واکنش عربستان، متحیر کننده و برای بسیاری نیز خشمگین کننده بود، افزود، واکنش ریاض با رد هرگونه اطلاعی از سرنوشت خاشقچی از سوی کنسولگری عربستان شروع شد و سپس ولیعهد این کشور ضمن رد هرگونه مسوولیت ریاض در رابطه با خاشقچی، از تحقیقات تحت امر این پادشاهی و همکاری با دولت ترکیه برای مشخص شدن سرنوشت این روزنامه نگار صحبت کرد.
خبرگزاری رسمی این پادشاهی نیز با صدور بیانیه ای هشدار داد که ریاض با هرگونه تحریم های بین المللی مقابله به مثل خواهد کرد. این تهدید نه فقط آمریکا بلکه سعودی های داخل و خارج کشور را نیز هدف قرار داده است. محمد بن سلمان و ریاض احتمالا احساس می کنند این موضع گیری شدید برای خنثی کردن تهدیدهای داخلی و حکومتش لازم است.
به نوشته فاروق، ناپدید شدن خاشقجی، نخستین فرصت برای ضربه زدن به قدرت محمد بن سلمان است که از سال 2015 قدرت را در عربستان در قبضه خود گرفته است. وضعیت خاشقچی ممکن است مجازات هایی را از سوی آمریکا به دنبال داشته باشد که منابع دفاعی و اقتصادی را هدف قرار می دهد که حکومت عربستان برای حفظ قدرت و خودش در برابر بی ثباتی داخلی و تهدیدهای منطقه ای استفاده می کند.
نویسنده در رابطه با آینده محمد بن سلمان و عربستان افزود، درست است که بحران خاشقچی ممکن است خانواده آل سعود را متزلزل کند اما، بعید است به تغییر سیاسی یا حکومت منتهی شود. فعالان و مخالفان عربستانی، از جمله خود خاشقچی، گاهی خواستار تغییر حکومت شده اند. با این حال، جایگاه محمد بن سلمان چندان امن و باثبات نیست. طبق سناریوی ممکن، او می تواند به سرنوشت محمد بن نایف، ولیعهد سابق عربستان، دچار شود. با توجه به اینکه محمد بن سلمان، از اسلاف خود بسیار قدرتمندتر است و بیشتر شبیه یک پادشاه غیررسمی عمل می کند، چنین جابجایی ممکن است خشونت بار باشد. در نتیجه، کودتای احتمالی ممکن است بیشتر شبیه برکناری شاه عربستان از قدرت در سال 1964 و شاید هم سخت تر باشد.
قتل خاشقچی در کوتاه مدت موجب کاهش نفوذ ولیعهد در محافل سیاسی در داخل و خارج می شود. بحران خاشقچی بر سیاست های خارجی و داخلی نیز تاثیر می گذارد. در سطح منطقه ای، این پادشاهی مجبور است در مقابل برون رفت از این آبروریزی، به ترکیه امتیازاتی بدهد.
فاروق خاطرنشان کرد، با توجه به جایگاه متزلزل عربستان، اکنون آمریکا باید نهایت استفاده را از شرایط موجود ببرد و برای گرفتن امتیازاتی مانند مذاکرات جدی درباره یمن و لغو اعدام فعالان در عربستان، بر مداخله شخص شاه در این بحران سرمایه گذاری کند.
درصورتی که آمریکا زود دست به کار نشود، تهدیدهای داخلی در عربستان ممکن است فروکش کند و با فروکش کردن این تهدیدها خیال ریاض راحت تر می شود. البته، واشنگتن باید زیرکانه و ماهرانه عمل کند زیرا اعمال فشار بیش از حد بر عربستان ممکن است پیامدهایی مانند بی ثباتی بازار و افزایش بیشتر قیمت نفت، خصومت ایرانی ها و حوثی ها به دنبال داشته باشد. عربستان احتمالا از امپراطوری رسانه ای منطقه ای، پول و کمک جهان اسلام برای اخلال در سیاست های آمریکا در خاورمیانه و آفریقا استفاده می کند.
اروپام**1088**1590


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

روانشناسان شهرداری تهران به مناطق سیل زده اعزام می شوند
تهران-ایرنا-مدیرکل سلامت شهرداری تهران با بیان اینکه مددکاران اجتماعی، روانشناسان، مشاوران و تسهیل گران اجتماعی به مناطق سیل زده جنوب کشور به زودی اعزام می شوند گفت: دوره های آموزشی حمایت های روانی و اجتماعی در بلایا ویژه این افراد آغاز شد.
70درصد مدارس کشور نمازخانه دارند
کرج - ایرنا - مدیر کل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش با اشاره به برنامه ترویج فرهنگ نماز در بین دانش آموزان گفت: اکنون 70 درصد مدارس کشور دارای نمازخانه هستند.
انتقاد از شهرداری تهران بابت تامین مکان نگهداری معتادان
تهران- ایرنا- دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران گفت: شهرداری موظف بوده است تا بر اساس تفاهمنامه های امضا شده ظرفیت نگهداری 2 هزار معتاد را فراهم سازد که این امر محقق نشده است.
سپاه 77 هزار جهیزیه به نوعروسان محروم کشور اهدا کرد
ایلام - ایرنا - دبیر قرارگاه محرومیت زدایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: سپاه طی 2 سال گذشته 77 هزار سری جهیزیه بین نوعروسان تحت پوشش نهادهای حمایتی توزیع کرده است.
سیل زدگان خوزستان خدمات روان درمانی دریافت می کنند
اهواز- ایرنا- معاون امور جوانان جمعیت هلال‌احمر خوزستان گفت: تیم های سامانه حمایت های روانی و اجتماعی هلال احمر موسوم به «سحر» از پنج استان در خوزستان در حال خدمات رسانی به سیل زدگان هستند.
عملیات ایمن سازی دام های مناطق سیل زده خوزستان انجام شد
اهواز - ایرنا - مدیرکل دامپزشکی خوزستان گفت: عملیات ایمن سازی دام های سبک و سنگین در برابر بیماری های شایع در مناطق سیل زده استان با مشارکت تیمهای استان های معین انجام شد.
ارتفاع آب رودخانه نیسان در هویزه سه متر کاهش یافت
اهواز-ایرنا- سرپرست فرمانداری شهرستان هویزه گفت: ارتفاع آب رودخانه نیسان در شهرستان هویزه تا سه متر کاهش یافته است که با توجه به این میزان کاهش ارتفاع رودخانه خطری این شهرستان را تهدید نمی کند.
پاسخ آموزش و پرورش به درگیری در یک هنرستان پایتخت
تهران-ایرنا- طی روزهای اخیر خبری مبنی بر «کورشدن» دانش آموزی در جریان درگیری بین معلم و او در یک مدرسه پایتخت منتشر شد که مسئولان آموزش و پرورش در پاسخ به پیگیری های ایرنا می گویند این دانش آموز نابینا نشده بلکه چشم وی آسیب دیده است و از نظر پزشکان، بهبود می یابد.
500 چشمه فصلی و دائمی در شهرستان اندیکا پرآب شد
اهواز-ایرنا- سرپرست فرمانداری شهرستان اندیکا گفت:بارش های مناسب و پر شدن سفره های زیرزمینی باعث شده بیش از 500دهنه چشمه و رودخانه فصلی در شهرستان اندیکا جان تازه ای بگیرند.
معاون شهردار: ساخت و ساز در حریم تهران 20 درصد کاهش یافت
تهران- ایرنا- معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: با حضور گشت های حریم بان و بازدیدهای میدانی از ساخت و ساز غیر مجاز در حریم تهران، آمار تخلفات طی یک ماه گذشته در مقایسه با مدت مشابه پارسال 20 درصد کاهش یافت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نگرانی درباره شرایط جسمی شیخ زکزاکی
یکی از اعضای جنبش اسلامی نیجریه اظهار داشت: حال شیخ زکزکی اکنون بسیار وخیم است و ایشان مریض هستند و دولت نیجریه هم او را بدون هیچ جرمی زندانی کرده است و ما درمورد اوضاع جسمانی ایشان بسیار نگران هستیم.
نمی‌توانید مرا استیضاح کنید
رئیس‌جمهور آمریکا در حساب توییتر خود ضمن انتقاد از دموکرات‌ها اعلام کرد هیچکس نمی‌تواند او را استیضاح کند.
جایزه ۱۰ میلیون دلاری آمریکا برای از کار انداختن سیستم مالی حزب‌الله
آمریکا ضمن تأکید بر تعهد خود برای استفاده از تمامی امکاناتش به منظور از بین بردن شبکه مالی حزب‌الله، ۱۰ میلیون دلار جایزه برای شناسایی منابع مالی مقاومت لبنان و اطلاعاتی که به دستیابی آمریکا به سه تن از گردانندگان امور مالی آن شود، تعیین کرد.
مرمت بخش تخریب شده تیمچه بازار قم  آغاز شد
قم- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم، با اشاره به تخریب بخشی از سقف تاریخی تیمچه بازار این استان بر اثر بارش های اخیر باران گفت: خسارت ها به این مکان تاریخی در حال بررسی است و درحال حاضر مرمت این اثر آغاز شده است.
مشتریان فاقد کد شهاب سریعتر به شعب بانک مراجعه کنند
تهران- ایرنا- حساب بانکی مشتریانی که اطلاعات هویتی آنها ناقص و کد شهاب برای آنها صادر نشده با پایان مهلت تعیین شده توسط بانک مرکزی مسدود و ارایه خدمات برایشان متوقف می شود؛ این دسته از مشتریان برای رفع نواقص هویتی، سریعتر به به شعب بانک محل افتتاح حساب مراجه کنند.
ترامپ خواستار عذرخواهی نیویورک تایمز شد
سفر رسمی ترامپ به لندن تایید شد
عبور از یکجانبه گرایی ترامپی
نشست سه جانبه صلح افغانستان در مسکو برگزار می شود
راشا تودی از مانع تراشی های آمریکا در روند بازسازی سوریه خبر داد
تحریم نفتی آمریکا علیه ایران برای آسیا مشکل آفرین است
فارن پالیسی: ایران گزینه های فراوانی برای تلافی اقدام آمریکا دارد
تحلیل نشریه آمریکایی ازهمراهی عربستان و امارات با ترامپ در تحریم های ضد ایران
تمرین شبه نظامیان در آمریکا برای ترور اوباما و کلینتون
تایم: تشدید حملات اقتصادی، ایران را وادار به مذاکراه با آمریکا نمی کند