امنیت، فرهنگ و حقوق شهروندی در خوزستان

11:54 ۱۸۶ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 303 0
امنیت، فرهنگ و حقوق شهروندی در خوزستان

اهواز - ایرنا- پایگاه خبری آراس یادداشتی با عنوان 'امنیت، فرهنگ و حقوق شهروندی در خوزستان' به قلم حسن دادخواه نوشت.

ایرنا

در این یادداشت می خوانیم:
از آنجا که حق حمل و استفاده از اسلحه در دولت های مدرن، منحصر به نهادهای حکومتی و دولتی است و اشخاص حق حمل و استفاده از سلاح را ندارند از این رو تامین امنیت شهروندان غیر مسلح، بر عهده دولت ها و حکومت ها است.

بر همین پایه، یکی از وظایف مهم نهادهای حکومتی در سراسر کشور بویژه در استان های مرزی و با بافت های سنتی، تامین امنیت از رهگذر برنامه ریزی جهت فراهم آوردن زمینه های امنیت و کوشش برای محو بسترهای رشد ناامنی است.

ناگفته پیداست که فراتر از مسئولان استانی و در صف اول کوشش برای تامین امنیت، انگشت ها به سوی مقامات عالی رتبه کشور نشانه می رود.

در سطح عالی، تامین امنیت مردم، در گرو تعامل سودمند با کشورهای پیرامونی و کوشش برای گسترش دوستی ها و ارتباط سیاسی و فرهنگی و اقتصادی با آنهاست.

در سطح میانی، فراهم آوردن زمینه های آزادی اجتماعی در میان شهروندان ایرانی، بدون توجه به مذهب و قومیت و جنسیت و نگره های سیاسی آنان است.

در سطح پایین دستی، تامین معاش و معیشت آبرومند و رفاه متناسب با داشته ها و ثروتمندی کشور برای تک تک خانواده ها از رهگذر رونق کسب و کار و تولید شغل های مولد ثروت است.

افزون بر کوشش برای تامین مولفه های امنیت در میان مردم، گسترش آموزش های همگانی در لایه های اجتماعی مبنی بر دوری گزیدن از حمل و استفاده از سلاح در مناسبات فردی و خصوصی یکی دیگر از راه های تامین امنیت است. به این معنا که همه شهروندان وظیفه دفاع از حقوق خویش را به نهادهای دولتی واگذارند و از اقدام خودسرانه و فردی در تامین حقوق خویش خودداری کنند.

در همین راستا، لزوم خلع سلاح عمومی از دارندگان اسلحه و تنبیه و جریمه حاملان سلاح گرم و تشویق و اعطای جایزه به تسلیم کنندگان اسلحه های خصوصی از سوی دولت از مهمترین اقدامات است.

در مهر ماه و با آغاز سال تحصیلی تاکنون دست کم در دو مورد مشهود، مرمی های فشنگ های شلیک شده در بیرون از پردیس دانشگاه شهید چمران اهواز به داخل و محیط دانشگاهی فرو نشسته و با کمانه کردن به دو نفر اصابت کرده است.افزون بر این، در بام ساختمان های دانشگاه و محیط های متروک نیز گهگاه مرمی هایی بر زمین می افتد و جمع آوری می شود.

متاسفانه ادامه این ناامنی می تواند به مهاجرت نیروهای علمی و متخصص و فرهنگ ساز خوزستان به استان های دیگر منجر گردد و اینگونه مقدمات خالی شدن شهرهای مرزی خوزستان و مرکز آن یعنی اهواز، از شهروندان موثر در رونق علمی و اقتصادی استان، فراهم شود.

برپایه آنچه گذشت بر مسئولان و مقامات استانی است که وقت خویش و انرژی و ثروت استان را در راه های سودمند به حال مردم خوزستان مصروف دارند و برای تامین امنیت شهرها و بویژه محیط های تولید علم و ثروت، چاره عاجلی بیاندیشند.
9887/6002


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

کلاس زبان تضمینی در آموزشگاه زبان سخن برتر
ویژگی‌های یک آموزشگاه زبان خوب چیست؟ این روزها در همه شهرها به ویژه شهرهای بزرگ شاهد افزایش تعداد آموزشگاه زبان هستیم. رشد جمعیت و نیاز مردم به فراگیری زبان و برقراری ارتباط با دیگر نقاط دنیا، باعث شده تا شاهد افزایش تقاضای ثبت‌نام در آموزشگاه‌های زبان باشیم که خود این مسئله هم بر بیشتر شدن تعداد آموزشگاه‌ها تأثیرگذار بوده است.
انعقاد توافق‌نامه شرکت‌های تأمین سرمایه امین و تجارت الکترونیکی ارتباط فردا
شرکت‌های تأمین سرمایه امین و تجارت الکترونیکی ارتباط فردا توافق‌نامه همکاری امضا کردند.
چرا از ایران نرفتم
«به دفعات با این سوال روبه‌رو شده‌ام که چرا از ایران نرفتید؟ شما که در دوران تحصیلات تکمیلی خود در خارج از کشور سابقه کار در رشته تخصصی خودتان را دارید و به سهولت می‌توانید اشتغال و زندگی خوبی داشته باشید، چرا از این فرصت‌ها استفاده نکرده‌اید؟»
بفرمائید شعبه پیاده‌رو!
فروش پوشاک در تهران وارد مرحله جدیدی شده؛ در این روش نوظهور دیگر احتیاج به اتاق پرو ندارید و لازم نیست بعد از شنیدن قیمت‌ها با رودربایستی بگویید: «می‌رویم دوری در بازار بزنیم و برگردیم.»
برنامه دو سال آینده کاخ سفید علیه ایران
شرایط بحرانی روابط آمریکا و ایران به تدریج وخیم‌تر می‌شود. اقدام بی‌سابقه آمریکا مبنی بر قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در فهرست سازمان‌های تروریستی نشانه‌ای از جدی‌تر شدن ابعاد خصومت دولت آمریکا نسبت به جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌آید.
بازخوانی قصه مریم؛ ۱۵ سال پس از آن شب تلخ
چند قدمی بیشتر به چشمه نمانده اما انگار بدنش دیگر نمی‌خواهد همراه او بیاید. سطل خالی توی دستش سنگینی می‌کند؛ درد در تمام سرش می‌پیچد. کرختی و سوزش بر نیمی از بدنش مستولی می‌شود و دیگر همه جهان سیاه می‌شود.
پاسخ شرکت کره‌ای به گزارش یک روزنامه
در پی انتشار گزارشی در روزنامه فرهیختگان درباره خروج تدریجی دو شرکت کره‌ای از بازار ایران، روابط عمومی سامسونگ جوابیه‌ای منتشر کرد.
آمریکایی‌ها وارد بازی نظامی با ایران نمی‌شوند
نماینده ایران در سازمان ملل گفت: این که همه مسائل و مشکلات اقتصادی را بخواهیم به برجام ارتباط دهیم یا به یک توافق دیگر بین‌المللی، یا این که بگوییم اگر در آینده به فلان کنوانسیون بپیوندیم، وضع اقتصادمان بدتر می‌شود، از مباحثی است که به صورت غیر تخصصی با آن برخورد می‌شود.
صانعی: در سفرهای برون مرزی، ورزشکاران هدف سرویس‌های امنیتی هستند
سرپرست اداره کل حراست وزارت ورزش وجوانان اصل فعالیت‌های این دفتر را پیشگیری و حاکم کردن رفتار انقلابی و اسلامی در حوزه حراست عنوان کرد.
احسان حدادی: هدفم مسابقات جهانی است- با پرتاب ۶۸ متر می‌توان روی سکوی جهانی رفت
احسان حدادی گفت: همه هدف من مسابقات جهانی است، گرفتن مدال در مسابقات جهانی باید بالاتر از رکورد ۶۷ متر باشد و پرتاب ۶۸ متر قطعاً می‌تواند روی سکوی جهانی برود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آلبوم موسیقی «پرواز پرنده» منتشر می‌شود
آلبوم موسیقی «پرواز پرنده» با آهنگسازی و تنظیم مهدی عطاریان و خوانندگی مهدی قربانی، امیر محسنی و مهدی عطاریان در دسترس مخاطبان قرار خواهد گرفت.
واکنش سخنگوی ذوب آهن به پرسپولیسی شدن مظاهری
جمشیدی گفت: در مورد مظاهری هم هنوز هیچ صحبتی نشده، ولی این بازیکن قراردادش در پایان فصل تمام می‌شود و می‌تواند به هر تیمی برود.
ایستاده در گرای صفر نفتی
بر اساس آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی در مورد وضعیت بازار انرژی جهان، آمار مربوط به صادرات نفت ایران در ماه گذشته بالغ بر ۱.۸ میلیون بشکه بوده است.
استاندار فارس: واحدهای صنعتی غیر فعال به چرخه تولید بازگردند
شیراز- ایرنا- استاندار فارس گفت: آن دسته از واحدهای صنعتی که بنا به دلایلی غیر فعال هستند باید با همکاری بانک صنعت و معدن به چرخه تولید بازگردند.
آخرین وضعیت تورج لارودی و حسن حبیبی
دبیر فدراسیون پزشکی ورزشی درباره آخرین وضعیت تورج لارودی گفت: هرچند این پیشکسوت عرصه رسانه و کارشناس کشتی دچار بیماری عصبی و عضلانی است و فرمان اعصاب به درستی به عضلات نمی رسد، اما تلاش پزشکان بر این است تا بیماری او را کنترل کنند.
حدود 4 هزار نشریه دانشجویی در کشور فعالیت می کنند
2 شورای اطلاع رسانی و  روابط عمومی های البرز احیا می شوند
سیل فروکش کرد، آبخیزداری را احیا کنیم
سوژه های رسانه ای در راستای حل معضلات جامعه پردازش شود
قزوین شهرمادرانه نیست
به اساسی‌ترین وظیفه رادیو کم توجهی شده است
رسانه ها در شرایط بحران نقش ویژه ای دارند
همایش نکوداشت مهرداد اوستا در بروجرد برگزار می شود
انتشار آگهی دستگاه های دولتی در مدار قانون قرار می گیرد
تیتر روزنامه ها؛ از اطلاع رسانی تا کمک به سیل زدگان