جاروب پاکبانان

11:12 ۲۹ روز و ۲۳ ساعت پیش ایرنا 68 0
جاروب پاکبانان

زاهدان - ایرنا - روزنامه محلی سیستان و بلوچستان روز شنبه/28 مهر 97 مطلبی با عنوان «جاروب پاکبانان» منتشر کرده است.

ایرنا

در این مطلب آمده است: صدای نفس هایش حتی صدای گام هایش را کسی نمی شنود. آرام و بی صدا در دل شب، سکوت فراگیر و تلخ را می شکند و با این که سن و سالی از او گذشته است، همچنان با دستان پینه بسته اش جاروی خود را محکم در دست می گیرد و از این سو به آن سو می کشد. گاهی هم خم می شود تا زباله های بزرگ تر را در کیسه ای که در دست دارد بیندازد. سرما و گرما برایش مفهومی ندارد، چه تابستان و چه زمستان در دل باد و بوران، نیمه شب از خانه بیرون می رود تا خیابان های شهرش را پاکیزه کند. برخلاف بیشتر کارها که همکاران همدیگر را می بینند و اوقاتی را با هم سپری می کنند، پاکبانان تنها هستند و باید در تنهایی خود را به خیابان های شهر بسپارند و فقط کار کنند. آن ها تا صبح باید کوچه ها و خیابان های مشخص شده ای را پاکیزه کنند. با طلوع نخستین اشعه خورشید، لبخند رضایت بر لب هایشان می نشیند و از دیدن محیط پاکیزه اطراف احساس خرسندی می کنند اما دیری نمی پاید که با بیدار شدن مردم شهر و هیاهوی رفت و آمد در کوچه ها و خیابان ها خستگی کار به تنش می نشیند یکی از داخل خودرو اش پاکت خالی سیگاری را بیرون می اندازد، کودکی با شیطنت بسته بیسکویت را همچنان که راه می رود به داخل جوی آب پرت می کند و دیگری هم که شب گذشته فراموش کرده بود، زباله هایش را بیرون بگذارد، سر کوچه می گذارد و دقایقی نمی گذرد که گربه ها به جان پلاستیک های زباله می افتند و همه محتویات آن را روی سنگفرش و آسفالت خیابان خالی می کنند. پیرمرد از دور فقط نظاره گر است، همه این صحنه ها را می بیند اما هیچ نمی گوید، او هم انگار مدت های زیادی است به دیدن این صحنه ها عادت کرده و مهر سکوت بر لب هایش زده است. دوباره خستگی در چهره اش نمایان می شود، کمی مکث می کند سپس از جای خود برمی خیزد و دست به جارو می شود تا همه جا را تمیز کند.
رفتارهای خطرناک برخی رانندگان
«علی ایزانلو»، یکی از رفتگران زحمت کشی است که از برخی رفتارهای شهروندان دلگیر است، می گوید: چند شب پیش که مشغول جارو زدن کوچه ای بودم، ناگهان دیدم یکی از شهروندان کیسه زباله خود را از طبقه دوم به داخل کوچه پرتاب کرد. وی ادامه می دهد: متاسفانه هنوز هم چنین رفتارهایی وجود دارد و با این که همکاری مردم نسبت به سال های قبل بسیار بهتر شده است اما باز هم افرادی هستند که نظافت را رعایت نمی کنند. وی که 16 سال است با گرد و خاک عجین شده است، اظهار می کند: تابستان ها با مشکلات زیادی مانند گرمای هوا و گرد و خاک زیاد و زمستان ها با سرمای وصف ناپذیری مواجه هستیم اما از آن جا که غرق در کار هستیم این مشکلات چندان نمی تواند بر ما غلبه کند. وی مهم ترین خطراتی که پاکبانان را تهدید می کند، رفتارهای خطرناک برخی رانندگان وسایل نقلیه بیان می کند و می افزاید: برخی رانندگان در نیمه های شب به دلیل شور و حرارت جوانی یا نداشتن حال خوب، ما را اذیت و با سرعت از کنارمان عبور می کنند اما همه این ها دلیل نمی شود که لحظه ای کار خود را ترک کنیم. وی بیان می کند: بارها پیش آمده است که نیمه شب دیده ایم در مغازه یا خانه ای باز مانده است یا برخی، کلید خود را روی در جا گذاشته اند که درهای شان را می بندیم یا زنگ شان را می زنیم تا بیایند و کلیدشان را بردارند. این رفتگر 47 ساله می گوید: با این که برخی مردم نظافت شهر را رعایت نمی کنند اما در مقابل عده ای هستند که حتی صبح، وقتی می بینند زباله شان جمع آوری نشده است خودشان آن را داخل سطل های زباله خیابان می اندازند یا در حیاط شان می گذارند تا شب دوباره آن را بیرون بگذارند که جا دارد به آن ها دست مریزاد بگوییم.
رفتار نامناسب برخی شهروندان
«علی صابری»، رفتگر دیگری است که به گفته وی ساعت کاری همه همکارانش از 7-2 و از 13-9 است. وی می گوید: یک روز در هفته نیز عصرها یکی، دو ساعت باید سر کار برویم اما نظافت کوچه های شهر آن قدر سخت نیست که وقتی می بینیم برخی عابران پیاده، بسته های خوراکی یا زباله های خود را هنگام راه رفتن به زمین می اندازند و ما بعد از جارو زدن همه کوچه ها باید برای هر زباله یک بار دیگر خم شویم. وقتی از او می پرسم با دیدن این صحنه ها آیا برخوردی با این افراد نمی کنید، پاسخ می دهد: ما فقط به این افراد تذکر می دهیم. وی احتمال تصادف را در نیمه های شب برای رفتگران زیاد می داند و می گوید: با این که لباس شبرنگ به تن می کنیم و جلسه های مختلفی در زمینه مراقبت های لازم، رعایت نکات ایمنی و بهداشتی برایمان برگزار می شود و می دانیم چه کار کنیم اما باز هم از خطر در امان نیستیم. وی با این که هنوز فرهنگ مردم را درباره نریختن زباله و رعایت نظافت شهری پایین می داند اما در عین حال بیان می کند: همکاری مردم چندان مناسب نیست اما عده زیادی هم هستند که وقتی می بینیم خم می شوند و زباله ای را برمی دارند یا زباله خود را در سطل مخصوص می ریزند می گوییم: «خدا پدر و مادرتان را بیامرزد.»
8006**3213


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

انسان‌ها در فعالیت ورزشی پرستو یا جغدند!
عضو هیئت علمی دانشکده تربیت‌بدنی دانشگاه خوارزمی گفت: طبق تحقیقات کالج پزشکی ورزشی آمریکا، توصیه می‌شود هر فرد نیم ساعت در روز با شدت متوسط و یا 15 دقیقه با شدت زیاد به انجام فعالیت بدنی بپردازد.
تازه ترین خبرها از فصل دوم سریال «روزهای بی‌قراری»
سریال «روزهای بی‌قراری دو» به کارگردانی کاظم معصومی و تهیه‌کنندگی امیرحسین شریفی از نیمه دی‌ماه و در آستانه چهل‌سالگی انقلاب از شبکه یک پخش می‌شود.
تعویق در لیگ برتر فوتبال زنان به خاطر تیم ملی
تهران - ایرنا - لیگ برتر فوتبال زنان به خاطر حضور تیم ملی در یک تورنمنت، با تاخیری 20 روزه آغاز می شود.
امیرجعفری: امیدوارم تئاتر تبریز مانند تیم تراکتورسازی بترکاند
امیر جعفری در مراسم افتتاحیه جشنواره بین المللی تئاتر الف در شهر تبریز اظهار امیدواری کرد که روند و عملکرد تئاتر تبریز نیز مانند تیم فوتبال تراکتورسازی باشد.
قوچان‌نژاد: انتظارات از تیم پیام بالا نرود
جبار قوچان‌نژاد گفت: تیمی نیستیم که برای کسب رتبه و جایگاه بسته شده‌باشد و اگر امروز در رتبه سوم قرار داریم، مزد بازی‌های خوب‌مان را گرفته‌ایم.
نامزدهای بهترین‌های سال کنفدراسیون فوتبال آسیا معرفی شدند
تهران - ایرنا - کنفدراسیون فوتبال آسیا در حالی امروز نامزدهای جوایز بهترین های سال آسیا را اعلام کرد که علی اصغر حسن زاده و مهدی جاوید بازیکنان فوتسال ایران تنها شانس های کشورمان برای کسب جایزه هستند.
4 بازیگر جدید در سریال «حکایت های کمال»
سریال «حکایت های کمال» به تهیه کنندگی محسن شایانفر و کارگردانی قدرت‌الله صلح میرزایی باز هم بازیگر گرفت.
‌می‌خواهید طلاق بگیرید؟ به تهران بیایید
روزنامه جوان نوشت: نیازی به آمار درست و غلط نیست تا همین دهه قبل برای جوان‌ها مطرح‌کردن حرف جدایی و طلاق هم سخت بود. به قول معروف مسن‌تر‌های فامیل اجازه تصور جدایی هم به دختر و پسر نمی‌دادند، اما امروز اگر کمی دور و بر خودمان را ببینیم، می‌فهمیم چه خبر است.
11 بوشهری به تیم ملی فوتبال ساحلی دعوت شدند
بوشهر- ایرنا- رئیس هیات فوتبال استان بوشهر گفت: 11 بازیکن این استان به اردوی تیم ملی 'ب' فوتبال ساحلی دعوت شدند.
لیلا اوتادی در میان «خرهایی که آدم نمی شوند» -عکس
با پایان فیلمبرداری، ساخت موسیقی و انجام جلوه های ویژه فیلم «خرها آدم نمی شوند» آغاز شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عاشقانه هایی که زندگی را به آتش می‌کشند
مجموعه داستان‌ خواب‌های مشکوک از سری کتاب‌های سمر (نسخه سیاه) به شمار می‌آید که توسط مصطفی علیزاده نوشته شده و نشر بان آن را منتشر کرده است.
ترسناک‌ترین فیلم‌های کره‌ای؛ ببینید و جیغ بکشید!
کشور‌های شرق دور مثل ژاپن و کره‌جنوبی هر یک با رویکرد‌های خاص خود، تقریبا از سال ۲۰۰۰ به صورت جدی وارد فیلم‌سازی در ژانر وحشت شده‌اند. البته بر‌عکس ژاپن که توانسته با استفاده از نگاه آتئیستی‌اش به مقوله ترس، سینمای خاص خود را پایه‌گذاری کند و حتی الگوی هالیوود در ژانر وحشت باشد، کره‌جنوبی با توجه به پیشینه و تاریخش، توفیق کمتری داشته است.
شکستن قولنج چه عوارضی دارد؟
شکستن قولنج جزو عادت‌های غلطی محسوب می‌شود که بین مردم بسیار رایج است. قولنج شکستن آسیب‌های جبران ناپذیری را به بدن وارد می‌کند. در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازیم که قولنج چیست و شکستن آن چه عوارضی دارد؟
سندروم سیندرلا؛ بیماری روانی میان دختران جوان
سندروم سیندرلا به معنی نداشتن استقلال و وابستگی مالی، عاطفی، فیزیکی و ... زنان به مردان است. کسانی که با این سندروم و عقده دست و پنجه نرم می‌کنند، افرادی هستند که تفکر غالب و هدف آن‌ها از ازدواج فقط فراهم شدن خواسته هایشان و رسیدن به کمبود‌های زندگی است.
قلیان فروش ها دشمنان سلامتی و امنیت
تیترهای 28 آبان ماه روزنامه های کهگیلویه و بویراحمد
دایورت تهران!
پای «اپ»‌ها در تهران لنگ می‌زند
کاهش بی اعتمادی با استانداران موفق
عناوین روزنامه های 28 آبان در خراسان رضوی
صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه
چرا «محله گل و بلبل» تکراری پخش می‌شد؟
صفحه اول روزنامه های اصفهان- دوشنبه 28 آبان
دلیل تعطیلی جشنواره مطبوعات و آخرین وضعیت وام خبرنگاران