جاروب پاکبانان

11:12 ۱۸۵ روز و ۱۷ ساعت پیش ایرنا 218 0
جاروب پاکبانان

زاهدان - ایرنا - روزنامه محلی سیستان و بلوچستان روز شنبه/28 مهر 97 مطلبی با عنوان «جاروب پاکبانان» منتشر کرده است.

ایرنا

در این مطلب آمده است: صدای نفس هایش حتی صدای گام هایش را کسی نمی شنود. آرام و بی صدا در دل شب، سکوت فراگیر و تلخ را می شکند و با این که سن و سالی از او گذشته است، همچنان با دستان پینه بسته اش جاروی خود را محکم در دست می گیرد و از این سو به آن سو می کشد. گاهی هم خم می شود تا زباله های بزرگ تر را در کیسه ای که در دست دارد بیندازد. سرما و گرما برایش مفهومی ندارد، چه تابستان و چه زمستان در دل باد و بوران، نیمه شب از خانه بیرون می رود تا خیابان های شهرش را پاکیزه کند. برخلاف بیشتر کارها که همکاران همدیگر را می بینند و اوقاتی را با هم سپری می کنند، پاکبانان تنها هستند و باید در تنهایی خود را به خیابان های شهر بسپارند و فقط کار کنند. آن ها تا صبح باید کوچه ها و خیابان های مشخص شده ای را پاکیزه کنند. با طلوع نخستین اشعه خورشید، لبخند رضایت بر لب هایشان می نشیند و از دیدن محیط پاکیزه اطراف احساس خرسندی می کنند اما دیری نمی پاید که با بیدار شدن مردم شهر و هیاهوی رفت و آمد در کوچه ها و خیابان ها خستگی کار به تنش می نشیند یکی از داخل خودرو اش پاکت خالی سیگاری را بیرون می اندازد، کودکی با شیطنت بسته بیسکویت را همچنان که راه می رود به داخل جوی آب پرت می کند و دیگری هم که شب گذشته فراموش کرده بود، زباله هایش را بیرون بگذارد، سر کوچه می گذارد و دقایقی نمی گذرد که گربه ها به جان پلاستیک های زباله می افتند و همه محتویات آن را روی سنگفرش و آسفالت خیابان خالی می کنند. پیرمرد از دور فقط نظاره گر است، همه این صحنه ها را می بیند اما هیچ نمی گوید، او هم انگار مدت های زیادی است به دیدن این صحنه ها عادت کرده و مهر سکوت بر لب هایش زده است. دوباره خستگی در چهره اش نمایان می شود، کمی مکث می کند سپس از جای خود برمی خیزد و دست به جارو می شود تا همه جا را تمیز کند.
رفتارهای خطرناک برخی رانندگان
«علی ایزانلو»، یکی از رفتگران زحمت کشی است که از برخی رفتارهای شهروندان دلگیر است، می گوید: چند شب پیش که مشغول جارو زدن کوچه ای بودم، ناگهان دیدم یکی از شهروندان کیسه زباله خود را از طبقه دوم به داخل کوچه پرتاب کرد. وی ادامه می دهد: متاسفانه هنوز هم چنین رفتارهایی وجود دارد و با این که همکاری مردم نسبت به سال های قبل بسیار بهتر شده است اما باز هم افرادی هستند که نظافت را رعایت نمی کنند. وی که 16 سال است با گرد و خاک عجین شده است، اظهار می کند: تابستان ها با مشکلات زیادی مانند گرمای هوا و گرد و خاک زیاد و زمستان ها با سرمای وصف ناپذیری مواجه هستیم اما از آن جا که غرق در کار هستیم این مشکلات چندان نمی تواند بر ما غلبه کند. وی مهم ترین خطراتی که پاکبانان را تهدید می کند، رفتارهای خطرناک برخی رانندگان وسایل نقلیه بیان می کند و می افزاید: برخی رانندگان در نیمه های شب به دلیل شور و حرارت جوانی یا نداشتن حال خوب، ما را اذیت و با سرعت از کنارمان عبور می کنند اما همه این ها دلیل نمی شود که لحظه ای کار خود را ترک کنیم. وی بیان می کند: بارها پیش آمده است که نیمه شب دیده ایم در مغازه یا خانه ای باز مانده است یا برخی، کلید خود را روی در جا گذاشته اند که درهای شان را می بندیم یا زنگ شان را می زنیم تا بیایند و کلیدشان را بردارند. این رفتگر 47 ساله می گوید: با این که برخی مردم نظافت شهر را رعایت نمی کنند اما در مقابل عده ای هستند که حتی صبح، وقتی می بینند زباله شان جمع آوری نشده است خودشان آن را داخل سطل های زباله خیابان می اندازند یا در حیاط شان می گذارند تا شب دوباره آن را بیرون بگذارند که جا دارد به آن ها دست مریزاد بگوییم.
رفتار نامناسب برخی شهروندان
«علی صابری»، رفتگر دیگری است که به گفته وی ساعت کاری همه همکارانش از 7-2 و از 13-9 است. وی می گوید: یک روز در هفته نیز عصرها یکی، دو ساعت باید سر کار برویم اما نظافت کوچه های شهر آن قدر سخت نیست که وقتی می بینیم برخی عابران پیاده، بسته های خوراکی یا زباله های خود را هنگام راه رفتن به زمین می اندازند و ما بعد از جارو زدن همه کوچه ها باید برای هر زباله یک بار دیگر خم شویم. وقتی از او می پرسم با دیدن این صحنه ها آیا برخوردی با این افراد نمی کنید، پاسخ می دهد: ما فقط به این افراد تذکر می دهیم. وی احتمال تصادف را در نیمه های شب برای رفتگران زیاد می داند و می گوید: با این که لباس شبرنگ به تن می کنیم و جلسه های مختلفی در زمینه مراقبت های لازم، رعایت نکات ایمنی و بهداشتی برایمان برگزار می شود و می دانیم چه کار کنیم اما باز هم از خطر در امان نیستیم. وی با این که هنوز فرهنگ مردم را درباره نریختن زباله و رعایت نظافت شهری پایین می داند اما در عین حال بیان می کند: همکاری مردم چندان مناسب نیست اما عده زیادی هم هستند که وقتی می بینیم خم می شوند و زباله ای را برمی دارند یا زباله خود را در سطل مخصوص می ریزند می گوییم: «خدا پدر و مادرتان را بیامرزد.»
8006**3213


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

تولید ۵۰ میلیون مترمربع کاشی و سرامیک با اجرای طرح توسعه در شرکت آپاداناسرام
مدیرعامل شرکت آپاداناسرام با بیان این که این شرکت با اجرای طرح توسعه، قادر به تولید ۵۰ میلیون متر مربع کاشی و سرامیک در سال خواهد بود، گفت: ارائه محصولات کیفی و نوآورانه در راستای کسب رضایت مشتری از اهداف مهم این شرکت است.
نزدیک‌ترین مردم به مقام نبوت
حدیث رسول اکرم (ص) درباره نزدیک‌ترین مردم به مقام نبوت را در اینجا بخوانید.
تنبیه معلم خشمگین منجر به نابینایی دانش آموز شد
دانش‌آموز دبیرستانی که از سوی معلم مدرسه‌اش مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود، به خاطر آسیب شدید به چشم بخشی از بینایی‌اش را از دست داد.
زنان در مقابل استرس آسیب‌پذیرتر هستند یا مردان؟
افسردگی؛ حالت روحی و روانی است که براثر یک اتفاق ناخوشایند، ناراحتی، عدم وجود هدف و ... در افراد بوجود می‌آید.
سرقت خانوادگی با نوزاد یک ساله
ماموران انتظامی مشهد با حضور در محل سرقت زن جوانی را دستگیر کردند که نوزادی یک ساله داخل کالسکه را نیز با وسایل سرقتی حمل می کرد و در حال فرار بود.
۶ ترفند برای مقابله با موخوره
موخوره از جمله عارضه‌های شایعی است که کمبود مواد غذایی لازم برای موها می‌تواند این مشکل را تشدید کند.
لباس پوشیدن شما هم بر گرمایش زمین تاثیر دارد!
گرمایش زمین، پدیده‌ای است که نمی‌توانید آن را نادیده بگیرید و با توجه به این‌که کشور‌های جهان ‌به گرم‌تر کردن زمین ادامه می‌دهند، هیچ کاری از دست شما برنمی‌آید.
چه زمانی سر درد نیاز به اقدام اورژانسی دارد
تقریبا همه‌ی افراد گهگاه دچار سر درد می‌شوند. بیشتر اوقات سر درد تنها با یک قرص مسکن برطرف می‌شود. گاهی هم با ریلکس کردن و دوری از تنش و یا درمان عفونت سینوس‌ها می‌توان سر درد را تسکین داد.
چگونه لاستیک پنچر را تعمیر کنیم؟
پنچر شدن تایر تقریبا برای همه افراد رخ می دهد و به جز خودروهای گران قیمتی که به تایرهای پنچر رو (ران فلت) مجهزند، اغلب رانندگان باید نکاتی را در رابطه با شرایط آپارات و پنچرگیری تایرهای معمولی و موارد مهم در استفاده مجدد از آنها بدانند.
بعد از شکست عاطفی چگونه جان سالم به در ببریم؟
یک روانشناس گفت: روابط عاطفی در عین حال که بسیار جذاب است می‌تواند خطرناک هم باشد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

۶ ترفند برای مقابله با موخوره
موخوره از جمله عارضه‌های شایعی است که کمبود مواد غذایی لازم برای موها می‌تواند این مشکل را تشدید کند.
مصری‌ها به همه‌پرسی اصلاحات قانون اساسی رای مثبت دادند
هیئت برگزاری انتخابات مصر اعلام کرد ۸۸.۸ درصد مصری‌های شرکت کننده در همه پرسی اصلاحات قانون اساسی این کشور به این اصلاحات رأی "آری" دادند.
قیمت خانه در آگهی‌ها من درآوردی شد!
آمار می‌گوید معاملات مسکن شهر تهران در فروردین ماه ۴۰ درصد کاهش یافته و کمتر خریدار واقعی در بازار وجود دارد؛ با این حال مالکان هر روز فتیله قیمت را بالا می‌کشند. رئیس اتحادیه مشاوران املاک معتقد است که سایت‌های فروش املاک در این آشفتگی نقش اصلی را ایفا می‌کنند و به خریداران واقعی توصیه می‌کند فریب قیمت‌های کذایی را نخورند.
آخرین قیمت خودرو در بازار تهران
آنچه در زیر می‌آید قیمت روز برخی از انواع پرفروش‌ترین خودروها در سطح بازار پایتخت طی فروردین ماه ۹۸ است.
تولید ۵۰ میلیون مترمربع کاشی و سرامیک با اجرای طرح توسعه در شرکت آپاداناسرام
مدیرعامل شرکت آپاداناسرام با بیان این که این شرکت با اجرای طرح توسعه، قادر به تولید ۵۰ میلیون متر مربع کاشی و سرامیک در سال خواهد بود، گفت: ارائه محصولات کیفی و نوآورانه در راستای کسب رضایت مشتری از اهداف مهم این شرکت است.
رسانه ها در شرایط  بحران به افزایش مشارکت مردمی کمک کنند
مدیریت افکار عمومی در هنگام بحران باید چگونه باشد
صعود بی حاصل کسب و کار
ویدئو- درگذشت بهمن کشاورز،حقوقدان برجسته ایرانی
«ویدیوچک» روی آنتن شبکه ورزش
لزوم هماهنگی بیشتر صداوسیما و وزارت صنعت، معدن و تجارت
دانش لازم برای استفاده صحیح از فضای مجازی آموزش داده شود
روابط عمومی ها نبض تپنده دستگاه های اجرایی هستند
آماده‌ایم در تمام زمینه‌ها با اندونزی همکاری کنیم
آخرین خبرها از سریال رمضانی با بازی علی نصیریان + تصاویر