یک پژوهشگر :موسیقی در خوزستان فالش می زند

13:11 ۱۸۷ روز و ۱۱ ساعت پیش ایرنا 125 0
یک پژوهشگر :موسیقی در خوزستان فالش می زند

اهواز – ایرنا –یک استاد تمبک نواز و پژوهشگر موسیقی در خوزستان با اشاره به وضعیت نامطلوب موسیقی در استان گفت: موسیقی سنتی در کشور به نحو عام و در استان به نحو خاص با مشکلات جدی مواجه است که رفع آنها نیاز به آسیب شناسی و پرداختن جدی دارد.

ایرنا

سعید حسین پورشنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا ، شیوه های آموزش‌ غلط در آموزشگاه ها را یکی از عوامل توسعه نیافتگی حوزه موسیقی عنوان کرد و ادامه داد : هنرآموزان موسیقی در آموزشگاه ها خود نیاز به آموزش تکمیلی دارند تا بتوانند هنرجوهای خبره پرورش دهند .
وی ادامه داد: متاسفانه بیش از نیمی از هنرآموزان آموزشگاه های خوزستان از سواد علمی و اکادمیک کافی برای آموزش برخوردار نیستند و این روش اشتباهی است که هنرجویی پس از چندماه آموزش، به خود اجازه شاگرد پروری می دهد و در آموزشگاه ها شروع به تدریس موسیقی می کند.
پژوهشگر و استاد موسیقی سازهای کوبه ای بازبینی معلومات هنرآموزان را راهکاری برای برون رفت از شیوه های غلط آموزش در علم موسیقی عنوان کرد و افزود : اگر در مراتب مدیریتی ،حوزه هنری و اداره ارشاد اسلامی برنامه ای جامع و مدون در خصوص گزینش هنرآموزان موسیقی در آموزشگاه داشته باشند به جرات می توان گفت تعداد انگشت شماری از آموزشگاه های سراسر استان و حتی در کشور از اساتیدی که خاک خورده صحنه ،باتجربه و اهل فن موسیقی می توان یافت که نیاز به آموزش ندارند البته باید این مسئله را در نظر گرفت که علم آموزی و آموختن شیوه های نوین در هر سطحی نیاز ضروری است.
حسین پور جامعه متقاضی آموزش و مخاطبان این عرصه را عاملی دیگر برای رشد موسیقی کلاسیک عنوان کرد و ادامه داد : علاقه مندان به این رشته بدون تحقیق و یافتن آموزشگاه مناسب اقدام به نام نویسی در یکی از رشته های موسیقی می کنند و همین امر باعث می شود هنرآموزی که پرورش می یابد بدون درنظر گرفتن شیوه آموزش هنرآموز، سبک موسیقی مورد علاقه خود و سنجش سطح آموزشگاه مورد نظر اقدام به ثبت نام می کند و نتیجه این آموزش ناموفق و یا اینکه همان شیوه غلط آموزش هنرآموز خود را تکرار می کند .
این تنبک نواز خوزستانی فراگیری موسیقی را فارغ از سن ممکن عنوان کرد و گفت: موسیقی را از سن پنج سالگی می توان آموخت و هیچگونه محدودیتی از این نظروجود ندارد.
شاگرد ویژه استاد زنده یاد محمد اسماعیلی با بیان اینکه دیگر شرایط و زمینه های مناسبی در موسیقی نیست گفت : از علت های مهم شرایط وحال بد موسیقی ما هم یکی این است که آدم‌های درستی در سیستم مدیریت موسیقی ما نیستند.

نقش رسانه درفرهنگ سازی موسیقی سنتی
مدیریت گروه موسیقی چکاوک اهواز با عنوان اینکه نقش رسانه دیداری و شنیداری در ترویج و اعتلای موسیقی ایرانی غیر قابل انکار است اظهار داشت : از بدو ورود رسانه های رادیویی و تلویزیونی به ایران ، موسیقی همواره به عنوان ابزار اصلی در برنامه های تولید شده بوده اما به دلیل افکار تنگ نظرانه و گاه عدم درک صحیح مدیران فرهنگی از موسیقی ، رسانه‌ها ازپرداختن به این حوزه کم کاری کردند .
وی تولید و پخش برنامه های موسیقیایی را از رسانه تصویری عامل مهمی در آشنایی با موسیقی سنتی و سازهای اصیل ایرانی عنوان کرد و گفت : ممنوعیت پخش کنسرت های سنتی در رسانه تصویری باعث گمنام ماندن سازهای اصیل ایرانی و نحوه نواختن آن نسبت به سازهای اروپایی شده است ، درصورتی که اگر از طریق همین رسانه کنسرت ها و نواختن موسیقی پخش شود مخاطبین با فرهنگ و موسیقی ایرانی آشنا خواهند شد .

تنوع موسیقی در استان خوزستان بیش از سایر استانهاست
مدیر برگزاری نخستین کنسرت دیداری استاد بهمن علاء الدین در اهواز با بیان اینکه خوزستان نسبت به سایر استان ها از تنوع فراون موسیقی سنتی برخوردار است اظهار داشت :استان ما سکونت وزندگی اقوام مختلف لر،شوشتری ، بختیاری،عرب ، ساحل نشینان و همچنین قشقایی است که هر یک از این قومیتها موسیقی خاص خود را دارند لذا خوزستان از تنوع فراوان موسیقی سنتی برخوردار است .
رئیس سابق انجمن موسیقی خوزستان و اهواز، موسیقی کلاسیک و پاپ را موسیقی' فست فودی 'عنوان کرد و گفت : موسیقی سنتی ایرانی، که با نام موسیقی اصیل ایرانی یا موسیقی کلاسیک ایرانی و موسیقی دستگاهی نیز شناخته می‌شود،شامل دستگاه‌ها، نغمه‌ها، و آوازهایی می باشد که از سال‌ها پیش از میلاد مسیح تا به امروز سینه به سینه در میان مردم ایران جریان داشته وحال آنکه موسیقی پاپ به دلیل ضعف در نت نویسی در سطحی ساده تری قراردارد .
نویسنده کتاب ریتم شناسی و وزن خوانی در موسیقی ،دستگاه های موسیقی ایرانی را کامل و جامع ترین موسیقی دنیا بیان کرد و گفت : دستگاه های موسیقی ایرانی، مجموعه ای از پرده‌های مختلف موسیقی است که انتخاب آن حس و شور خاصی را به شنونده انتقال می‌دهد، هر دستگاه از تعداد بسیاری گوشه موسیقی تشکیل شده و معمولاً از درآمد دستگاه آغاز می شود و به گوشه اوج یا مخالف دستگاه در میانه ارائه کار می‌رسد، سپس با فرود به گوشه‌های پایانی و ارایه تصنیف و سپس رِنگی اجرای خود را به پایان می‌رساند.
این عضو کانون نوازندگان خانه موسیقی ایران ، موسیقی سنتی ایران را شامل هفت دستگاه و شش آواز عنوان کرد و ادامه داد :دستگاه های موسیقی شور، سه گاه، چهارگاه، همایون، ماهور، نوا و راست پنج گاه تشکیل شده است ، موسیقی سنتی ایرانی علاوه بر دستگاه از قسمت دیگری به نام آواز تشکیل شده که در ردیف موسیقی ایرانی معمولا از آواز ابوعطا، آواز دشتی، آواز افشاری، آواز بیات ترک، و آواز اصفهان، و گاهی نیز از آواز بیات کرد یا بیات زند و آواز شوشتری نام برده می‌شود.
حذف موسیقی ازرسانه مرادف حذف حیات آن
حسین پور موسیقی را نیاز جامعه می داند و افزود : باید جامعه نسبت به موسیقی احساس نیاز کند تا به سمت موسیقی گرایش پیدا کنند ، موسیقی به قدری مهم است که اگر یک روز موسیقی را از رسانه ها و جامعه بگیریم همه چیز بی روح و خسته کننده می شود ، حتی آوای خوانش اذان هم که روزانه به گوش می رسد از نوای موسیقی جدا نیست و جالب است بدانید اذان موذن زاده اردبیلی در گوشه ای از آواز بیات ترک با نام «روح الارواح» ساخته شده و به نظر می رسد مرحوم موذن زاده به خاطر اسم این گوشه، آن را برای اذان خود انتخاب کرده است .
حسین پورخود را، سپاسمندِ آموزش های اولیه و پایه ای «فیروزمیاندار» می داند وی در طول 28 سال فعالیت هنری از جمله شاگردان ویژه استاد محمداسماعیلی بوده وهمچنین اولین کسی است که مجوز تدریس متد سه خط رادر تنبک نوازی دارد .
وی خالق آلبوم موسیقی بهیگ ، دو نوازی سنتور و تمبک ،خواب خورشید،چهار مضراب ،هشت آهنگ و کل و گاله و همچنین تالیفات کتاب های خودآموز ریتم شناسی و وزن خوانی و کتاب سی قطعه برای تمبک را در کارنامه هنری خود دارد .
7165/


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

سه عضو یک خانواده کرمانشاهی به علت نامعلومی فوت کردند
کرمانشاه- ایرنا- معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه، از مرگ یک خانواده سه نفره در شهر کرمانشاه به علت نامعلوم خبر داد.
رئیس پلیس پیشگیری ناجا: امنیت درمناطق سیل زده خوزستان برقرار است
اهواز - ایرنا - رئیس پلیس پیشگیری ناجا گفت: نظم و امنیت مناطق سیل زده خوزستان، اردوگاه های اسکان سیل زدگان و کاروان های حامل کمک های مردمی با تدابیر خوبی که اندیشیده شده به بهترین شکل برقرار است.
سرمربی نساجی مازندران:بازیکنان استقلال خوزستان دونده تراز ما بودند
اهواز - ایرنا - سرمربی تیم فوتبال نساجی مازندران گفت: انتظار داشتم امروز بازی بهتری به نمایش بگذاریم اما بازیکنان استقلال خوزستان دونده تر از ما بودند و در دقایقی از بازی بهتر کار کردند.
توسعه مشاغل خرد راه حل جلوگیری از بیکاری کارگران است
یزد - ایرنا - وزیر پیشین تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران بر زندگی مزد بگیران ثابت تاثیر دارد و بیشترین فشار را به آنها تحمیل می‌کند، گفت: اشتغال و جلوگیری از بیکاری کارگران با توسعه مشاغل خرد ممکن است.
سرمربی استقلال خوزستان:بهتر از نساجی بودیم ،حقمان برد بود
اهواز - ایرنا - سرمربی تیم استقلال خوزستان گفت: در بازی مقابل نساجی مازندران برتر از حریف بودیم و حقمان پیروزی در این دیدار بود.
هفت هزار واحد صنعتی در کشور به چرخه تولید بازگشتند
اراک - ایرنا - معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: هفت هزار واحد تولیدی تعطیل از آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید تاکنون به چرخه تولید بازگشتند.
١١ مصدوم در تصادف اتوبان بهشت زهرا (س) تهران
تهران- ایرنا- تصادف در اتوبان بهشت زهرا (س) تهران ١١ مصدوم به جا گذاشت.
مرد ریگانی تنها دارایی اش را به سیل زدگان هدیه داد
کرمان - ایرنا - مرد روستایی اهل شهرستان ریگان از توابع استان کرمان تنها سرمایه اش که یک گاو بود را فروخت و پول آن را برغم داشتن فرزندی بیمار به سیل زدگان خوزستان اهدا کرد.
سرپرست استانداری توجه بیشتر دولت به اولویتهای گلستان را خواستار شد
گرگان - ایرنا - سرپرست استانداری گلستان با ابراز گلایه از تخصیص دیرهنگام اعتبار برای پروژه های اولویت دار استان همچون سدهای نرماب و آقدکش خواستار تغییر این رویه به منظور مهار سیلاب ها شد.
کنکور، مانعی نهادی در مقابل ایجاد تحول عمیق در مدارس است
ارومیه - ایرنا - معاون پژوهش و برنامه ریزی وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی گفت: کنکور، یک مانع نهادی در مقابل ایجاد تحول عمیق در مدارس است و برنامه های سند تحول را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

رییس کانون وکلای دادگستری مرکز: مصباح اسکویی مرد اخلاق و قانون بود
رییس کانون وکلای دادگستری مرکز با بیان اینکه اسماعیل مصباح اسکویی عضو چندین دوره از هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز، مرد اخلاق و قانون بود، گفت: مراسم تدفین این وکیل دادگستری فردا ( یکشنبه) در شهر تبریز برگزار می‌شود.
مسابقات بین المللی تنیس آی تی اف جونیورز  در اصفهان آغاز شد
اصفهان - ایرنا - مسابقات بین المللی تنیس آی تی اف جونیورز2019 « ITF juniors 2019 » با حضور 80 تنیسور ایرانی و خارجی روز شنبه در باشگاه تنیس آپادانا ورزشگاه 22 بهمن اصفهان آغاز شد.
معاون نخست وزیر روسیه راهی سوریه شد
مسکو - ایرنا - معاون امور نظامی نخست وزیر روسیه برای دیدار با بشار اسد و بررسی آخرین تحولات میدانی سوریه راهی دمشق شد.
نگرانی درباره شرایط جسمی شیخ زکزاکی
یکی از اعضای جنبش اسلامی نیجریه اظهار داشت: حال شیخ زکزکی اکنون بسیار وخیم است و ایشان مریض هستند و دولت نیجریه هم او را بدون هیچ جرمی زندانی کرده است و ما درمورد اوضاع جسمانی ایشان بسیار نگران هستیم.
رییس جمهوری درگذشت کارشناسان بنیاد مسکن اردبیل را تسلیت گفت
تهران – ایرنا - رییس جمهوری در پیامی درگذشت شهادت گونه دو تن از کارشناسان دلسوز و خدوم بنیاد مسکن استان اردبیل در حین ماموریت و خدمت به هموطنان سیل زده در استان لرستان را تسلیت گفت.
مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی: باید دیوار میان هنرهای تجسمی و مردم برداشته شود
عشق به زندگی در فرمانفرمائیان موج می‌زد
چرا نمای رومی در قم طرفدار دارد؟
فستیوال آوای صیادان و دریانوردان خلیج فارس درکنگ برگزارمی شود
آخر هفته به چه نمایشگاه‌هایی برویم؟
فنی و حرفه ای کردستان سالانه 27 هزار آموزش مهارتی ارائه می کند
کوه‌ها از آنچه فکر می‌کنید به شما نزدیک‌ترند!
نمایشگاه آثار «ابراهیم معمارزاده» برپا می‌شود
جشنواره موسیقی نواحی آبان برگزار می‌شود
جشنواره موسیقی نواحی و محوریت منظومه‌های تغزلی و عاشقانه