پژوهشگر کتابداری: خلق ادبی برای حیات نیاز به بازخورد دارد

12:13 ۱۸۲ روز پیش ایرنا 176 0
پژوهشگر کتابداری: خلق ادبی برای حیات نیاز به بازخورد دارد

تهران- ایرنا- استاد دانشگاه، نویسنده و پژوهشگر علوم کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران گفت: خلق ادبی برای ادامه حیات و ترقی نیاز به بازخورد دارد، نویسنده باید از جامعه قدرت، تشویق و انگیزه بگیرد و محقق نشدن این امر عاملی در گسست ادبیات در کشور ماست.

ایرنا

نوش آفرین انصاری روز شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: از نظر ادبیات کودک در 50سال گذشته خیلی پیشرفت کرده و این حوزه به قابلیت های بسیار خوبی دست یافته است. نویسندگان این حیطه بسیار خوب رشد می کنند.
انصاری افزود: اما آنچه در کنار رشد مثبت نویسنده مهم و حیاتی است، بحث تقویت باور به ادبیات کودک در نهادهای دولتی مثل آموزش و پرورش است و مشکل ما نبود همین باور است.
این بانوی نویسنده و پژوهشگر ادامه داد: نویسنده به عنوان خالق اثر باید از جامعه این حس را بگیرد که کتابش خوانده شده و همین مساله انگیزه ادامه کار او برای خلق ادبی شود و این در صورتی اتفاق می‌افتد که کتاب را به دست جامعه برسانیم و مشکل و گرفتاری اساسی ما در حال حاضر در این زمینه است.
دبیر شورای کتاب کودک، گفت: متاسفانه در حال حاضر این گسست در ادبیات ما وجود دارد، نویسندگان می نویسند اما کتابخانه ها و کتاب‌فروشی‌های ما خوب عمل نمی کنند و از سوی دیگر نگاه نظام آموزش و پرورش به ادبیات، دوستانه نیست، یعنی ادبیات را رقیب درس می داند نه مکمل و قدرت دهنده به درس.
انصاری افزود: براساس تحقیقات، مشخص شده که ادبیات چقدر می تواند زبان نوشتن و خلاقیت را تقویت کند، در جراید و رسانه ها کم بودن خلاقیت مطرح می شود، اما ریشه بسیاری از صحبت ها و مشکلات کلی که در مورد ادبیات مطرح می شود این است که کتاب باید در اختیار جامعه قرار بگیرد که نمی گیرد.
وی ادامه داد: کتاب باید در اختیار پدر و مادرها و وزارت آموزش و پرورش و کتابخانه های عمومی قرار گیرد و تمام این نهادها باید کمک کنند به اینکه کتاب در اختیار مردم قرار گیرد، در وهله اول این فرایند هم نیاز به بازنگری در کتابخانه های مدارس و قراردادن کتاب های با کیفیت در دسترس دانش آموزان داریم.
این استاد دانشگاه گفت: کودک در کنار درس خواندن باید بتواند به کتابخانه برود و در آنجا هویت و علاقه خاص خود را پیدا کند و کتاب را امانت بگیرد، اما می توان گفت که ما اصلا وارد بحث رشد کتابخانه‌های مدارس نشده ایم و این وضعیت انگیزه ای را برای نویسنده ایجاد نمی کند.
انصاری افزود: در کشورهای دیگر نویسنده ها به مدارس می‌روند و درباره کتاب‌های خود بعد از خواندن کتاب، با بچه ها صحبت می کنند، این مساله به کودک انگیزه می‌دهد که امیدوار باشد روزی نویسنده شود و به نویسنده هم در عین حال انگیزه می‌دهد که با کودک و مخاطبش به صورت حضوری صحبت می کند.
پژوهشگر علوم کتابداری گفت: به طور کلی می توان گفت وضعیت و انگیزه‌های تولید و خلق اثر ادبی بویژه در حیطه کودک خوب است اما در مجموع داریم این را با سیاست‌ های نادرست سرکوب می کنیم.

**یک نگاه جامع به کودک در کشور لازم است
انصاری با توجه به اهمیت کودک و مطالعه درمورد او گفت: در ۲۰ سال اخیر در غرب روانشناسان، جامعه‌شناسان، انسان شناسان، متخصصین آموزش و پرورش و همه گروه هایی که با مباحث کودک سر و کار دارند به این نتیجه رسیده اند که یک جریان میان رشته ای و میان دانشی جدی در بحث کودک وجود دارد.
وی افزود: این تصمیم به مرور گرفته شد که کودک را مورد بررسی قرار دهند به این دلیل یک عنوان خلق شد که در دانشگاه‌ها نیز منابع آن تعریف شده است و حتی به آن مدرک می دهند به اسم «child study» که در فارسی به عنوان مطالعات کودکی ترجمه شده است و بهداشت، اقتصاد، فرهنگ، هنر و مباحث دیگر در آن مطرح است.
انصاری گفت: کاش می شد یک نگاه جامع از ابعاد مختلف نسبت به کودک داشته باشیم و بدانیم یک کودک در ایران چه وضعی نسبت به جامعه امروز دارد، این اتفاق باید توسط گروه‌های مختلف و کارشناسان صورت گیرد و نقش انجمن‌های علمی در این‌میان پررنگ است.
وی افزود: انجمن های علمی باید بخش مربوط به کودکی داشته باشند و برای این بخش ها یک شبکه ارتباطی تشکیل دهند تا مطالعات کودکی منسجم تر شود، مطالعاتی که درمورد جهان و ایران صورت می گیرد و تغییراتی که باید به دولت و سازمان‌های مردم نهاد پیشنهاد بدهیم و این بیشتر در قالب سازمان‌های مردم نهاد و نقش انجمن‌ها دیده می‌شود.
فراهنگ**3009** 1701


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

جلوه‌های موعود در شعر فارسی
شیراز-ایرنا- همزمانی نیمه شعبان سالروز میلاد امام زمان (عج) و اول اردیبهشت 98 یادروز سعدی شاعر بلندآوازه ایران، فرصتی را برای بازخوانی مفاهیم پیوند خورده با موعود و آخرین ناجی در شعر و ادب فارسی پدید آورده است.
آغوش سرد جامعه برای معتادان بهبود یافته
قزوین - ایرنا - دست اندرکاران و کارشناسان حوزه مددکاری آسیب های اجتماعی معتقدند معتادان بهبود یافته با مشکل بزرگی به نام 'عدم اعتماد و پذیرش از سوی جامعه' روبرو هستند که این موضوع آنان را با خطر بازگشت به اعتیار روبرو می کند.
آفت ملخ در منطقه گنبدکاووس تحت کنترل است
گنبدکاووس - ایرنا - رییس اداره تولیدات گیاهی مدیریت جهادکشاورزی گنبدکاووس با اشاره به مشاهده موارد بسیار محدودی از جمعیت ملخ مراکشی در مراتع شمال شهرستان گفت: تیم هایی از جهادکشاورزی شهرستان به صورت مستمر، در حال رصد و کنترل این آفت بوده و آماده اقدامات مقابله ای با آن هستند.
مسابقات بین المللی تنیس آی تی اف جونیورز  در اصفهان آغاز شد
اصفهان - ایرنا - مسابقات بین المللی تنیس آی تی اف جونیورز2019 « ITF juniors 2019 » با حضور 80 تنیسور ایرانی و خارجی روز شنبه در باشگاه تنیس آپادانا ورزشگاه 22 بهمن اصفهان آغاز شد.
راهنمای خرید مطمئن محصولات شیائومی
شاید در طول چند دهه گذشته، تکنولوژی نقش زیادی در زندگی مردم نداشت. اما امروزه با پیشرفت علم و دانش، فناوری تاثیر زیادی در زندگی روزمره ما می‌گذارد.
استاندار کرمانشاه: قوانین مزاحم را باید در اقتصاد مقاومتی حذف کنیم
کرمانشاه - ایرنا - استاندار کرمانشاه با بیان اینکه یک سری قوانین مزاحم و غیرضروری وجود دارد که باید تکلیف آنها مشخص شود، گفت: در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی باید به دنبال اصلاح قوانین برویم و قوانین مزاحم را حذف کنیم.
دانلود سریال سال‌های دور از خانه (شاهگوش ۲) از سبزپندار
سریال سال‌های دور از خانه در واقع اولین اسپین آف ایرانی است که با کارگردانی مجید صالحی ساخته شده است. این سریال بر اساس سریال شاهگوش ساخته شده و در واقع اسپین آفی از سریال شاهگوش می‌باشد و می‌توان آن را شاهگوش ۲ دانست.
مساجد ظرفیتهای زیادی برای جلب کمکها به مناطق سیلزده دارند
قم- ایرنا- استاد برجسته حوزه علمیه قم گفت: مساجد ظرفیتهای زیادی برای جلب کمک های مردمی به مناطق سیل زده دارند که یکی از آنها می تواند کمک به ساخت مسکن برای مردم سیلزده باشد.
آبی که بر باد رفت
«چرا نتوانستیم از میلیاردها متر مکعب بارش استفاده کنیم؟ هفت میلیارد متر مکعب آب از دست دادیم و آن را تبدیل به تهدیدی بزرگ کردیم. معلوم نیست آیا آسمان دوباره با ما سخاوتمندانه رفتار می‌کند یا نه؟»
احیای شب نیمه شعبان، پالایش روح منتظران
شیراز- ایرنا - نیمه شعبانی دیگر در راه است و دوستداران خاندان امامت و ولایت ضمن گرامیداشت این مناسبت و برپایی مجالس جشن و سرور، از فضیلت معنوی این شب نیز بهره می گیرند و به مناجات و دعا می پردازند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

دانلود سریال سال‌های دور از خانه (شاهگوش ۲) از سبزپندار
سریال سال‌های دور از خانه در واقع اولین اسپین آف ایرانی است که با کارگردانی مجید صالحی ساخته شده است. این سریال بر اساس سریال شاهگوش ساخته شده و در واقع اسپین آفی از سریال شاهگوش می‌باشد و می‌توان آن را شاهگوش ۲ دانست.
سقوط جرثقیل برجی در مشهد حادثه آفرید
سقوط جرثقیل برجی در مشهد حادثه آفرید و باعث محبوس شدن اپراتور در داخل اتاقک این دستگاه شد.
گزارش تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات آمریکا محبوبیت ترامپ را کاهش داد
تهران- ایرنا- نتایج یک نظرسنجی نشان می دهد که محبوبیت ترامپ پس از انتشار گزارش نتایج تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات سال 2016 آمریکا به پائین ترین حد خود در سال 2019 رسیده است.
حر مدافعان حرم چه کسی بود؟+عکس و فیلم
شهید مجید قربانخانی متولد مرداد ماه ۱۳۶۹ در محله یافت آباد تهران بود. تک پسر خانواده و لوتی مسلک بود که در کنار پدرش در بازار کار می کرد.
صالحی: اقتداری نقشی ماندگار در اشاعه نام خلیج فارس ایفا کرد
طرح توسعه 2 کتابخانه در شهرستان فسا به بهره برداری رسید
تحویل غرفه‌های نمایشگاه کتاب از امروز به ناشران
توزیع بن‌کارت‌های فیزیکی خرید کتاب آغاز شد
قایق‌های کاغذی، برای کودکان سیل‌زده کتاب می‌برند
توجه به طنز افزایش یافته است
یک نویسنده:شهدا شخصیت های دست یافتنی اند
فرمانده ناجا: برای مقابله با توطئه اقتصادی همه پای کار باشند
کودکان خویی سال قبل 10 هزار جلد کتاب از کانون امانت گرفتند
کاروان کتاب راه ابریشم را دوباره می سازد