پژوهشگر کتابداری: خلق ادبی برای حیات نیاز به بازخورد دارد

12:13 ۹۵ روز پیش ایرنا 128 0
پژوهشگر کتابداری: خلق ادبی برای حیات نیاز به بازخورد دارد

تهران- ایرنا- استاد دانشگاه، نویسنده و پژوهشگر علوم کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران گفت: خلق ادبی برای ادامه حیات و ترقی نیاز به بازخورد دارد، نویسنده باید از جامعه قدرت، تشویق و انگیزه بگیرد و محقق نشدن این امر عاملی در گسست ادبیات در کشور ماست.

ایرنا

نوش آفرین انصاری روز شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: از نظر ادبیات کودک در 50سال گذشته خیلی پیشرفت کرده و این حوزه به قابلیت های بسیار خوبی دست یافته است. نویسندگان این حیطه بسیار خوب رشد می کنند.
انصاری افزود: اما آنچه در کنار رشد مثبت نویسنده مهم و حیاتی است، بحث تقویت باور به ادبیات کودک در نهادهای دولتی مثل آموزش و پرورش است و مشکل ما نبود همین باور است.
این بانوی نویسنده و پژوهشگر ادامه داد: نویسنده به عنوان خالق اثر باید از جامعه این حس را بگیرد که کتابش خوانده شده و همین مساله انگیزه ادامه کار او برای خلق ادبی شود و این در صورتی اتفاق می‌افتد که کتاب را به دست جامعه برسانیم و مشکل و گرفتاری اساسی ما در حال حاضر در این زمینه است.
دبیر شورای کتاب کودک، گفت: متاسفانه در حال حاضر این گسست در ادبیات ما وجود دارد، نویسندگان می نویسند اما کتابخانه ها و کتاب‌فروشی‌های ما خوب عمل نمی کنند و از سوی دیگر نگاه نظام آموزش و پرورش به ادبیات، دوستانه نیست، یعنی ادبیات را رقیب درس می داند نه مکمل و قدرت دهنده به درس.
انصاری افزود: براساس تحقیقات، مشخص شده که ادبیات چقدر می تواند زبان نوشتن و خلاقیت را تقویت کند، در جراید و رسانه ها کم بودن خلاقیت مطرح می شود، اما ریشه بسیاری از صحبت ها و مشکلات کلی که در مورد ادبیات مطرح می شود این است که کتاب باید در اختیار جامعه قرار بگیرد که نمی گیرد.
وی ادامه داد: کتاب باید در اختیار پدر و مادرها و وزارت آموزش و پرورش و کتابخانه های عمومی قرار گیرد و تمام این نهادها باید کمک کنند به اینکه کتاب در اختیار مردم قرار گیرد، در وهله اول این فرایند هم نیاز به بازنگری در کتابخانه های مدارس و قراردادن کتاب های با کیفیت در دسترس دانش آموزان داریم.
این استاد دانشگاه گفت: کودک در کنار درس خواندن باید بتواند به کتابخانه برود و در آنجا هویت و علاقه خاص خود را پیدا کند و کتاب را امانت بگیرد، اما می توان گفت که ما اصلا وارد بحث رشد کتابخانه‌های مدارس نشده ایم و این وضعیت انگیزه ای را برای نویسنده ایجاد نمی کند.
انصاری افزود: در کشورهای دیگر نویسنده ها به مدارس می‌روند و درباره کتاب‌های خود بعد از خواندن کتاب، با بچه ها صحبت می کنند، این مساله به کودک انگیزه می‌دهد که امیدوار باشد روزی نویسنده شود و به نویسنده هم در عین حال انگیزه می‌دهد که با کودک و مخاطبش به صورت حضوری صحبت می کند.
پژوهشگر علوم کتابداری گفت: به طور کلی می توان گفت وضعیت و انگیزه‌های تولید و خلق اثر ادبی بویژه در حیطه کودک خوب است اما در مجموع داریم این را با سیاست‌ های نادرست سرکوب می کنیم.

**یک نگاه جامع به کودک در کشور لازم است
انصاری با توجه به اهمیت کودک و مطالعه درمورد او گفت: در ۲۰ سال اخیر در غرب روانشناسان، جامعه‌شناسان، انسان شناسان، متخصصین آموزش و پرورش و همه گروه هایی که با مباحث کودک سر و کار دارند به این نتیجه رسیده اند که یک جریان میان رشته ای و میان دانشی جدی در بحث کودک وجود دارد.
وی افزود: این تصمیم به مرور گرفته شد که کودک را مورد بررسی قرار دهند به این دلیل یک عنوان خلق شد که در دانشگاه‌ها نیز منابع آن تعریف شده است و حتی به آن مدرک می دهند به اسم «child study» که در فارسی به عنوان مطالعات کودکی ترجمه شده است و بهداشت، اقتصاد، فرهنگ، هنر و مباحث دیگر در آن مطرح است.
انصاری گفت: کاش می شد یک نگاه جامع از ابعاد مختلف نسبت به کودک داشته باشیم و بدانیم یک کودک در ایران چه وضعی نسبت به جامعه امروز دارد، این اتفاق باید توسط گروه‌های مختلف و کارشناسان صورت گیرد و نقش انجمن‌های علمی در این‌میان پررنگ است.
وی افزود: انجمن های علمی باید بخش مربوط به کودکی داشته باشند و برای این بخش ها یک شبکه ارتباطی تشکیل دهند تا مطالعات کودکی منسجم تر شود، مطالعاتی که درمورد جهان و ایران صورت می گیرد و تغییراتی که باید به دولت و سازمان‌های مردم نهاد پیشنهاد بدهیم و این بیشتر در قالب سازمان‌های مردم نهاد و نقش انجمن‌ها دیده می‌شود.
فراهنگ**3009** 1701


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

مراسم غسل کردن در حوض یخی!
اکثر کسانی که برای غسل وارد آب می‌شوند می‌گویند که پس از ورود به آن، ابتدا سرمای آب احساس می‌شود، ولی پس از چند لحظه بدنشان دیگر سرمای آب را حس نمی‌کند.
آیا بذر کتان باعث نازایی می‌شود؟
تخم کتان، دانه‌ای است که سرشار از مواد ضدالتهاب، اسید‌های چرب امگا ۳ فراوان است که می‌تواند تاثیرات مثبتی بر مشکلات هورمونی در خانم‌ها داشته باشد.
پای پاستا ریگاتونی با سس آووکادو
اگه اهل خوردن پاستا هستید، این روش خلاقانه پخت پاستا رو حتما می‌پسندید. ترکیبی از پاستا‌های لوله‌ای (ریگاتونی) با سس آووکادو و انواع پنیر است.
سوتی‌های فاحش و میلیاردی ستاره‌ها در فیلم‌هایشان
اشتباه‌های هنرپیشه‌ها دامنه بسیار گسترده‌ای دارد و از آنجایی که هنرپیشه‌های تراز اول در فیلم‌های بسیار پرهزینه‌ای حضور پیدا می‌کنند گاهی اوقات این اشتباه‌ها خرج‌های زیادی روی دست تهیه‌کننده و عوامل فیلم می‌گذارد.
گفتگو با بهمن کیارستمی، بهترین کارگردان جشنواره سینما حقیقت
«اکسُدوس» نام مستند بلندی از بهمن کیارستمی است که امسال در جشنواره‌ «سینماحقیقت»، جایزه‌ بهترین کارگردانی را دریافت کرد. در زبان یونانی، «اکسدوس» به معنی مهاجرت گروهی است و این مستند به سوژه‌ مهاجران افغانستانی در اردوگاه مهاجرتی امام رضا(ع) پرداخته است.
چگونه رابطه جنسی‌تان را رمانتیک‌تر کنید؟
شما و همسرتان روابط جنسی بسیار خوبی دارید، خوب می‌دانید چگونه همدیگر را راضی کنید و مطمئنا خاطرات داغ و جذاب زیادی با هم دارید. اما یک رابطه‌ی جنسی خوب همیشه هم لازم نیست به ارگاسم برسد. گاهی بهترین رابطه‌ی جنسی رابطه‌ای است که شما و همسرتان یک ارتباط هیجانی مطلوب و دوست داشتنی با هم برقرار می‌کنید.
جملاتی که پدران نباید به فرزندانشان بگویند
حرف پدر‌ها تاثیر زیادی روی فرزندان دارد، از این رو باید در بیان حرف هایشان محتاط‌تر باشند. برخی جملات از سم هم برای کودکان بدتر است به طوری که هرگز نباید آن‌ها را بشنوند.   اگر می‌خواهید بدانید که این جملات کدامند، در ادامه مطلب همراه مان باشید.
پردرآمدترین شغل‌های دنیا در سال ۲۰۱۹
مهم‌ترین عامل برای داشتن یک زندگی خوب، داشتن شغلی با درآمد مناسب و کافی است. این روز‌ها در سر تاسر دنیا با مشکل بیکاری افراد تحصیلکرده مواجه هستیم؛ و این امر دقت در انتخاب رشته تحصیلی دانشگاهی را گوشزد می‌کند.
روش‌های خشک کردن گل‌های طبیعی
طبیعت را که نگاه کنید بیشتر درختان عریانند و بی‌برگ و بار. خیلی‌هایمان شاید در این فصل دلمان گل تازه بخواهد برای همین می‌رویم سراغ خرید گل‌های شاخه بریده. گاهی حتی با این مهمانان چند روزه انس می‌گیریم و نمی‌خواهیم به این زودی‌ها دورشان بریزیم پس دنبال راه‌حلی می‌گردیم برای خشک کردن و ماندگار کردن‌شان در خانه.
لیپی که یک بار باخته، دوباره به ایران رسید
پرجمعیت‌ترین کشور جهان، دارنده عنوان نخست اقتصاد دنیا، دشمن شماره یک تولید‌کنندگان داخلی با اجناس فیک و ارزان‌قیمت و قهرمان بلامنازع بازی‌های آسیایی. اینها شاید معروف‌ترین توصیفات ممکن از کشور چین نزد ما ایرانی‌ها باشد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شناسایی پروتئینی برای کمک به تنظیم حافظه!
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، نوعی پروتئین را مشخص کردند که در نحوه عملکرد حافظه موثر است.
افتادن در دیگ بخار، ۳ کارگر را کُشت
مدیر روابط عمومی اورژانس تهران از سقوط ۳ نفر در دیگ بخار در شهرک صنعتی چرمشهر در ورامین خبر داد و گفت: متاسفانه ۲ نفر در این حادثه جان باختند.
لزوم توجه به چالش آسیب‌های فضای مجازی
‌رئیس کل دادگستری فارس گفت: پیشگیری از تصادفات جاده‌ای، آسیب توزیع مشروبات الکلی و خطرات و آسیب‌های فضای مجازی ‌از موضوعات اولویت دار در حوزه پیشگیری از وقوع جرم در سطح استان فارس است.
تبلیغ عجیب زوج جوان برای ازدواج کودکان!
در ویدیوی زیر تبلیغ عجیب زوج جوان برای ازدواج کودکان را می‌بینید.
آقای شفر، استقلال، عابر بانک نیست
جذب گرو و نویمایر و هزینه‌های اضافی که استقلال بابت تمدید قرارداد شفر داد و البته دستمزدی که برای ساشا شفر در نظرگرفته شده درحال و روز اسفبار مالی کنونی استقلال بی‌اثر نیست.
هما؛ پرنده اساطیری استخوان‌خوار سرزمین‌مان
نمایشنامه‌هایی به اندازه رمان خواندنی
رسانه ها در قضاوت عدالت را رعایت کنند
رویدادهای فرهنگی وفاق اجتماعی را تقویت می کند
سوگواره اربعین رقابت برنده شدن نیست
کتابخوانی در مناطق محروم اردبیل ترویج می شود
فلسفه در پاییز رونق گرفت
عکاس مولف باید شناخت فرهنگی و جامعه‌شناسانه داشته باشد
ساعد باقری: 'شعر آیینی' اسم جامع و مانعی نیست
سرنوشت ادبیات فارسی در فضای مجازی