آمریکا شمشیر جنگ اقتصادی را بر گردن مردم گذاشته است

11:12 ۱۸۶ روز و ۲۳ ساعت پیش ایرنا 240 0
آمریکا شمشیر جنگ اقتصادی را بر گردن مردم گذاشته است

تهران- ایرنا- سخنگوی ارشد نیروهای مسلح گفت: آمریکایی ها دروغ می گویند که می خواهیم مردم ایران را نجات دهیم، آنها دقیقا شمشیر را بر گردن مردم گذاشته اند و مستقیما به خود مردم فشار می آورند.

ایرنا

ابوالفضل شکارچی، سخنگوی ارشد نیروهای مسلح و معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح، در گفت و گوی تفصیلی با خبرنگار اجتماعی ایرنا، از آخرین اخبار و مطالب مربوط به ربوده شدن، مرزبانان ایران در مرزهای شرقی به دست تروریست ها، علل و ریشه های حمله تروریستی اهواز، جنگ اقتصادی و رسانه ای غرب علیه ایران سخن گفت.
او گفت: با توجه به اینکه مرزبانان ایرانی به حالت بیهوش ربوده شده اند، احتمال همدستی عوامل نفوذی در داخل وجود دارد اما باید تحقیقات کامل شود تا بتوانیم اظهار نظر قطعی و قضاوت نهایی را داشته باشیم.
به گفته سخنگوی ارشد نیروهای مسلح کشورمان، جنگ اقتصادی آخرین حربه دشمنان نظام علیه جمهوری اسلامی است که از ابزار رسانه برای رسیدن به اهداف خود در این جنگ استفاده می کنند و مسئولان کشور باید با برنامه ریزی و هوشیاری همیشگی این جنگ را جدی بگیرند.
شکارچی گفت: اگر بخواهیم وضعیت خود را با برخی از کشورهای جهان مقایسه کنیم، در بالاترین نقطه اقتدار ایستاده ایم و دشمن هم در سراشیبی سقوط است. طبیعی است که دشمن با چنگ و دندان قصد دارد از سقوط خود جلوگیری کند. ولی مشکل این است که اقتدار ما را امروزه دشمن با جنگ رسانه ای حتی در حوزه اقتصادی که ظرفیت های زیادی داریم، در ابهام فرو می برد.
سخنگوی ارشد نیروهای مسلح افزود: مشکلات کشورمان در درون کشور بدون وابستگی به دشمن حل خواهد شد. در این 40 سال جمهوری اسلامی تمام مشکلات را خودش و بدون وابستگی به دشمن حل کرده است. «آنجایی که بخواهیم برای حل مشکلات اقتصادی نگاهمان به بیرون باشد، آن روز روز سقوط ما در این جنگ اقتصادی است».
با هم قسمت اول این گفت و گو را می خوانیم:

ایرنا: از حادثه ربودن مرزبانان ایران در میرجاوه شروع کنیم، در مورد این حادثه سپاه اطلاعیه ای صادر کرد و از دولت پاکستان خواست، ربایندگان را تعقیب و مرزداران را آزاد کند، چه اطلاعات جدیدی از این حادثه دارید و اگر پاکستان در دستگیری این افراد اقدام مورد انتظار را انجام ندهد، چه اقدامی می کنید؟
شکارچی: جمهوری اسلامی ایران با کشور پاکستان ارتباط برادرانه دارد و سطح مناسبات و همکاری های متقابل دو کشور مطلوب ارزیابی می شود. سفر سردار سرلشکر باقری به عنوان ریاست ستاد کل نیروهای مسلح مؤید همین مطلب است. انهدام گروهک های تروریستی در مرز ایران و پاکستان برای دو کشور مهم است. این یک مشکل مشترک است که حتما با همکاری های دوجانبه حل خواهد شد. می‌دانیم که این گروهکها به دلیل عزم جدی جمهوری اسلامی در مقابله با تروریسم تلفات زیادی را متحمل شده اند، به همین دلیل و با حمایت برخی کشورهای منطقه هر از چند گاهی دست به اقداماتی می زنند که البته دور از انتظار نیست.
امروز به اذعان کارشناسان امنیتی دنیا کشور ما یکی از امن ترین کشورهای جهان است و این دقیقا همان چیزی است که دشمنان جمهوری اسلامی آن را بر نمی تابند.
به صراحت اعلام می کنم که هیچ گروهک تروریستی که قصد تضعیف امنیت ما را داشته باشد نمی تواند از چنگ جمهوری اسلامی جان سالم به در ببرد. هر جا که جمهوری اسلامی مدعی برخورد شده است، برخورد کرده ایم و با این حادثه نیز قطعا برخورد خواهد شد. ایجاد امنیت پایدار در منطقه یکی از موفقیت های جمهوری اسلامی است که از نیروهای بومی منطقه و از بسیجیان داوطلب منطقه نیز برای تامین این هدف استفاده می شود. وقتی ما امنیت را مردمی می کنیم یک جاهایی ممکن است که دشمنان افرادی را در مراکز ما نفوذ دهند. اما امنیت پایدار همواره امنیت مردم محور بوده است.

ایرنا: پس خیانت عوامل نفوذی داخلی صحت دارد؟
شکارچی: این حادثه مستلزم فرصت و بررسی بیشتر است و نمی توان دقت را فدای سرعت کرد. درست شبیه حادثه اهواز که اگر ما می خواستیم فوری قضاوت کنیم، شاید این قضاوت قضاوت خوبی نبود. این حادثه هم مستلزم بررسی بیشتر است. عوامل اطلاعاتی موضوع را به سرعت بررسی می کنند و زمانی که اطلاعات تکمیل شد، به اطلاع عموم مردم خواهد رسید. ولی احتمال اینکه در این حادثه افراد نفوذی نقش داشته اند خیلی زیاد است. واقعیت امر این است که درگیری در آنجا رخ نداده است و توانستند نیروهای ما را به صورت بیهوش از این منطقه منتقل کنند. حتی اگر یک نفر از نیروهای ما هم در حال طبیعی بود این اتفاق رخ نمی داد. نیروهای ما بسیار قدرتمند و شجاع هستند. به هر حال از طریق نفوذی می توان یک جاهایی آسیب وارد کرد. ما باید دقت کنیم که در هیچ بخشی از نهادهای کشور این نفوذ رخ ندهد. چه به صورت نفوذ سیاسی، نفوذ اقتصادی، نفوذ فرهنگی و چه نفوذ امنیتی.

ایرنا: در مورد حادثه تروریستی اهواز شما همان روز حادثه ( 31 شهریور) خبرنگاران را دعوت کردید و توضیحاتی ارائه کردید و اعلام کردید که تروریست ها در دو کشور حاشیه خلیج فارس سازماندهی شدند. امروز با گذشت حدود یکماه از آن روز چه اطلاعات بیشتری از ریشه های این حادثه دارید؟
شکارچی: همه می‌دانیم که آمریکا مرکز فرماندهی همه تروریست های جهان است. مرکز آموزش و پرورش آنها هم رژیم صهیونیستی است. هر جا که تروری صورت می گیرد این دو دست دارند. شک نداریم که حکومت آل سعود هم در این حادثه دست دارد و از این اتفاق بسیار خوشحال است. هم به لحاظ مالی و پشتیبانی و هم به لحاظ فکری. در بسیاری از موارد دست حکومت آل سعود آغشته به خون های ناحق ریخته افرادی است که توسط تروریست ها به شهادت می رسند.
در سوریه، عراق، یمن، فلسطین و ایران. کنسولگری عربستان در ترکیه به یک آدم رسانه ای و خبرنگار رحم نمی کند. و این در حالی است که سفارتخانه ها باید مرکز پناه دادن به شهروندانشان باشند.
ما اعلام می کنیم جمهوری اسلامی از حقوق شهروندان خود کوتاه نمی آید و جاهایی که باید تلافی کند، تلافی کرده و تلافی خواهد کرد.
در خصوص حادثه اهواز، شاید داعشی ها وارد خاک ایران نشدند ولی عواملی را که جذب می کنند، و افرادی را برای یکسری رفتار ناجوانمردانه هدایت و راهبری می کنند. آنچه مسلم است این است که هیچ کشوری در جهان به اندازه ایران قربانی تروریسم نیست.
امروزه می بینیم که سازمان منافقین که دستش به خون هزاران انسان بی‌گناه آلوده است هم در پناه آمریکا و هم برخی کشورهای اروپایی از جمله فرانسه و هم با پشتیبانی مالی عربستان فعالیت می کند و در زمان جنگ تحمیلی نیز با هدایت و پشتیبانی صدام چه جنایت هایی که نکردند.
نکته قابل توجه این است که آمریکا، امروز نه تنها آنان را تروریست نمی داند بلکه آنها را پشتیبانی و هدایت می کند. در حالی که در حال حاضر بخش زیادی از مشکلاتی که هم در کشور ما و در سایر کشورهای مسلمان وجود دارد توسط گروهک خبیث سازمان منافقین است.
گروه هایی که حرکات تروریستی انجام می دهند مثل پژاک، کوموله، دموکرات، جند الشیطان و... تمامی این ها منشاء فکری، مالی، پشتیبانی، آموزشی و سازماندهی شان همین کشورها هستند. جرم جمهوری اسلامی ایران از دید آنها این است که با ظلم و ستم مقابله می کند، حامی محرومان و مستضعفان جهان است. جرم جمهوری اسلامی این است که از مردم مظلوم یمن، غزه، فلسطین و لبنان دفاع می کند. آنها خود می دانند که جمهوری اسلامی هیچگاه به دنبال قدرت طلبی و توسعه طلبی نیست. جمهوری اسلامی قدرتش را برای مستضعفین و اقتدار دفاعی را برای محرومین دنیا می خواهد. اول برای خود و مردم خود می خواهد، ثانیا اگر دفاع می کند از مظلومین و محرومین عالم دفاع می کند.

ایرنا: به جز این دو مورد اخیر در اهواز و میرجاوه آیا عملیات تروریستی دیگری هم اخیرا بوده که خنثی شده باشد؟
شکارچی: ده ها عملیات تروریستی در نطفه خفه می شوند که اگر اینها خنثی نشوند چندین برابر ممکن است آسیب وارد کند. ما کشوری هستیم که استکبار جهانی برای ناامن کردن کشورمان برنامه ریزی می کند.
تعدادی از کشورهای اروپایی، آمریکا در رأس نظام سلطه و رژیم غاصب صهیونیستی و کشورهایی که با رژیم صهیونیستی همکاری می کنند مثل عربستان سعودی و امارات متحده عربی در واقع یک هدف را راهبری می کنند و آن زمین گیر کردن دنیای اسلام، تسلیم کردن مسلمانان و زیر یوغ آمریکاییان بردن، ایجاد حاشیه امن برای رژیم صهیونیستی و نا امن کردن کشورهای جهان اسلام است.
آنها کانون دفاع از مستضعفان و محرومان عالم را ایران می دانند و از انقلاب اسلامی ایران آسیب زیادی دیده اند. به همین علت دشمنی ها را به سمت ایران اسلامی متمرکز کردند. هر کشوری که به جای جمهوری اسلامی بود آسیب های بسیار جدی دیده بود. به نظر من با توجه به هجمه ای که دشمن وارد می کند، این حرکات، حرکات بسیار ناچیزی است در مقایسه با آسیب هایی که جمهوری اسلامی به منافع آمریکا در سراسر جهان وارد کرده است. امروز جمهوری اسلامی موفق شده است آمریکا را از صدر به زیر بکشد اما به هر حال تحرکاتی علیه ما دارند.

ایرنا: حتما اذعان دارید که به خصوص در ماه های اخیر و با افزایش فشارهای اقتصادی آمریکا ما درگیر جنگ اقتصادی هستیم، ابعاد این جنگ اقتصادی را چگونه می بینید؟ ما در کجاها آسیب پذیرتر هستیم؟
شکارچی: همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند امروز هم جنگ اقتصادی و هم جنگ رسانه ای و روانی همه با هم پیش می رود. حوزه جنگ اقتصادی بدون پشتوانه عملیات روانی و ابزارهای رسانه ای که در اختیار دشمن است، شاید آن کارایی لازم را نداشته باشد. اما برخی مشکلات کشور، بخشی از آن عملیات روانی دشمن است و عملیات روانی دشمن بر روی افکار عمومی تاثیر دارد. جنگ اقتصادی امروز یک واقعیت است. ما از روز اول پیروزی انقلاب اسلامی در تحریم اقتصادی هستیم. بسیاری از دروازه ها را به روی ما بسته اند. جرم ما هم این است که می خواهیم مستقل باشیم و به آمریکا وابسته نباشیم. نمی خواهیم برده آمریکا باشیم و می خواهیم به عنوان یک کشور مستقل روی پای خود بایستیم. اگر به تاریخ ایران نگاهی کنیم می بینیم در زمان رژیم ستمشاهی مستشاران آمریکایی در کشور ایران سه حقوق می گرفتند. یک حق، حقوقی بود که تمام کسانی که به یک سیستم وصل هستند دریافت می کنند. حق ماموریت هم به دلیل فاصله ای که از محل سکونت خود دارند دریافت می کردند و حقوق سومی هم می گرفتند که جای تاسف دارد، «حق توحش» بود. یعنی آمریکایی ها مردم ایران را وحشی می دانستند و زمانی که در ایران حضور پیدا می کردند از ثروت مردم ایران به آنها حق توحش هم می دادند.
اگر امروز سردمداران آمریکا می گویند که حکام سعودی را ما می دوشیم قبل از انقلاب، در زمان پهلوی، شاه ایران، برای آمریکایی ها گاو شیرده آن روز بود. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی این گاو شیرده مرد و جمهوری اسلامی بعضی از این جاسوس ها را دستگیر کرد و چندین ماه در اختیار جمهوری اسلامی بودند. آنها دروازه ها را به روی ما بستند، ما را تحریم کردند تا ما را به زانو درآورند. همزمان با تحریم، هزاران توطئه که یکی از آنها جنگ تحمیلی و دفاع مقدس است رخ داد. در این توطئه ها و در سایه دفاع مقدس هشت ساله، جمهوری اسلامی نه تنها تضعیف نشد بلکه روز به روز قدرتمندتر شد و هر پله ای که جمهوری اسلامی بالا آمد، نظام سلطه یک پله پایین تر رفت.
امروز ما این ادعا را داریم که نظام سلطه در حال فروپاشی است. برخلاف حرف ترامپ که مدعی است ما نمی گذاریم ایرانی ها چهلمین سالگرد جمهوری اسلامی را جشن بگیرند. رهبر معظم انقلاب فرمودند که شتر در خواب بیند پنبه دانه گهی لپ لپ خورد گه دانه دانه. واقعا این یک رویاست. امروز جمهوری اسلامی در اوج اقتدار است و آمریکا که دشمن مقابل ماست در حال فروپاشی است.
من اعتقادم این است که در این جنگ اقتصادی که آخرین تیر در چله کمان آمریکا و دشمنان جمهوری اسلامی است، دنیا را بسیج کردند تا جمهوری اسلامی در فشار قرار گیرد.
جای تاسف دارد که می گویند ما می خواهیم مردم ایران را از دست حکومت نجات دهیم. این در حالی است که «دقیقا شمشیر را بر روی گردن مردم گذاشته اند و مستقیما به خود مردم فشار می آورند». البته این طبیعت وحشی آمریکا و دشمنان انقلاب اسلامی است. شبانه روز دهها کودک در یمن جان می دهد. دارو و شیر خشک ندارند، امکانات ندارند و محاصره هستند. دنیا هم این صحنه را می بیند. این آدم های حقوق بشر دوست و طرفدار حقوق بشر بی تفاوت هستند.
اگر انسجام داخلی ما دچار خدشه شود، بین مردم تفرقه ایجاد شود، افکار عمومی به درستی هدایت نشود و دشمن خود را به خوبی به مردم نشناسانیم، ضرر می کنیم. حوزه رسانه در اینجا خیلی مهم است، آنها می خواهند وضعیتی بدتر از وضعیت یمن برای مردم ما به وجود بیاورند. ما اگر بخواهیم وضعیت خود را با برخی از کشورهای جهان مقایسه کنیم، در بالاترین نقطه اقتدار ایستاده ایم و دشمن هم در سراشیبی سقوط است. طبیعی است که دشمن با چنگ و دندان قصد دارد از سقوط خود جلوگیری کند. ولی مشکل این است که اقتدار ما را امروزه دشمن با همین جنگ رسانه ای حتی در حوزه اقتصادی که ظرفیت های زیادی داریم، در ابهام فرو می برد.
این جنگ هست ولی مشکلات کشورمان در درون کشور بدون وابستگی به دشمن حل خواهد شد. در این چهل سال جمهوری اسلامی تمام مشکلات را خودش و بدون وابستگی به دشمن حل کرده است. «آنجایی که بخواهیم برای حل مشکلات اقتصادی نگاهمان به بیرون باشد، آن روز روز سقوط ما در این جنگ اقتصادی است». مشکلات اقتصادی در درون کشور ما با اعتماد به مردم و جوانان کشور حل خواهد شد. جوانان این کشور هستند که امروز ما را به اوج اقتدار رساندند و ما را از بسیاری از مشکلات نجات دادند. در اوج فشارهای دشمن ما را به اوج اقتدار رساندند.
دیروز که ما این توانمندی ها را نداشتیم در مقابل دشمن پیروز شدیم امروز که این توانمندی ها را داریم خیلی بد است که بگوییم اگر نگاهمان به دشمن نباشد، اگر به خارج از کشور نباشد، مشکلات ما حل نمی شود. البته این نکته با بحث دیپلماسی و تعامل با سایر کشورهای جهان فرق دارد. ما با بسیاری از کشورهای جهان ارتباط داریم و ارتباطمان بسیار خوب است.
مهمتر از دولتها، مردم جهان هستند که جمهوری اسلامی را قبول دارند و به دستاوردهای ایران که در سایه استقلال و حاکمیت دینی به دست آورده است. برنامه ریزی که مسئولان کشور کرده اند هم امید بخش است. تمام توطئه ها و دسیسه هایی که دشمن در همین تابستان برنامه ریزی کرده بود، اتفاق نیفتاد. «آنها تابستان را برای ما یک تابستان بحرانی پیش بینی کرده بودند اما نتوانستند به نتایجی که خواسته بودند، برسند». یکی از دلایل آن انسجام داخلی است. هر جا مسئولان دست به دست هم می دهند، همفکری و همکاری می کنند و مردم را درک می کنند، آن جا نقطه پیروزی ماست. هر گاه که نگاه ها را از مردم برمی دارند و به خارج از کشور چشم می دوزند، به کشورهایی که هیچ گاه به ما کمک نکردند، آن جا نقطه شکست است. امروز اگر این نگاه در داخل کشور تقویت شود. ما از این پیچ هم به سلامتی عبور خواهیم کرد و دشمن یک پله دیگر سقوط می کند.
اجتمام * 1193* 3063


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

مقصد بعدی تروریست ها کجا است؟
تهران- ایرنا- تروریست ها این روزها بار دیگر عرصه تاخت و تاز یافته اند. رخدادهای تروریستی چند سال اخیر نشان می دهد شبح گروهی چون داعش به طور پیوسته و بی حد و مرز در اقصی نقاط جهان می چرخد.
علاقه مندی فیلیپین برای توسعه همکاری های دفاعی با ایران
تهران- ایرنا- معاون وزیر دفاع فیلیپین امروز (پنجشنبه) گفت، به توسعه همکاری‌های دفاعی با ایران به عنوان یکی از دوستان غیر سنتی فیلیپین بسیارعلاقه ‌مند هستیم .
کلمبو پایتخت سریلانکا بار دیگر براثرانفجار لرزید
تهران- ایرنا- پس از عملیات تروریستی چند روز قبل(یکشنبه) در سریلانکا، امروز (پنجشنبه) نیز رسانه های بین المللی انفجار دیگری در کلمبو پایتخت سریلانکا را مخابره کردند .
تقلای ترامپ برای جلوگیری از افشای رسوایی‌ها
تهران- ایرنا- تقابل رئیس جمهوری آمریکا با منتقدان در حزب دمکرات وارد بازی جدیدی شده و هرچه به پیش می‌رود، شدت آن افزایش می‌یابد به گونه‌ای که اکنون «دونالد ترامپ» سناریوهای جدیدی را برای مقابله با شفاف‌سازی تحقیقات مولر و افشای اطلاعات پرونده مالیاتی خود کلید زده است.
تیم میکس تفنگ بادی ایران از کسب سهمیه المپیک بازماند
تهران - ایرنا - تیم میکس تفنگ بادی ایران در سومین روز از رقابت‌های تیراندازی جام جهانی و کسب سهمیه المپیک 2020 توکیو در رده بیست و یکم قرار گفت و به فینال نرسید.
مرحله نهایی لیگ بیسبال کشور به میزبانی البرز آغاز شد
کرج - ایرنا - سرپرست هیات انجمن های ورزشی استان البرز از آغاز مرحله نهایی لیگ بیسبال کشور به میزبانی این استان خبرداد.
وزیر ورزش و جوانان وارد همدان شد
همدان- ایرنا- «مسعود سلطانی فر» وزیر ورزش و جوانان امروز /پنجشنبه/ به منظور دیدار با اهالی ورزش و جوانان همدان و بازدید و افتتاح چند طرح ورزشی وارد این استان شد.
16 سازمان مردم نهاد جوان در قزوین تشکیل شدند
قزوین - ایرنا - معاون مدیرکل ورزش و جوانان قزوین گفت: سال گذشته 16 سازمان مردم نهاد (NGO) حوزه جوانان در استان با دریافت مجوز، فعال شدند.
تورنمنت های دانشگاهی در جهت توسعه ورزش دانشجویی است
تهران – ایرنا – مدیر کل تربیت بدنی وزارت علوم گفت: توسعه ورزش های دانشگاهی و حضور در رقابت های داخلی و خارجی دانشجویان یکی از سیاست های وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری است و برگزاری تورنمنت های بین الملی ورزشی نیز از جمله این سیاست ها است.
رقابت های اسکی اسنوبرد به میزبانی دیزین لغو شد
کرج - ایرنا - نخستین دوره مسابقات قهرمانی کشور در بخش نوجوانان و جوانان که قرار بود ازامروز پنجشنبه به میزبانی پیست بین المللی دیزین کرج آغاز شود، لغو شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

از «برادر جان» پربازیگر تلویزیون چه خبر؟
همزمان با ادامه تصویربرداری سریال «برادر جان»، مراحل فنی این مجموعه در حال انجام است.
مشمولان دریافت «وام ازدواج» از صندوق بازنشستگی کشوری
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری از پرداخت وام ۲۰ میلیون تومانی ازدواج برای فرزندان بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری خبر داد.
مقصد بعدی تروریست ها کجا است؟
تهران- ایرنا- تروریست ها این روزها بار دیگر عرصه تاخت و تاز یافته اند. رخدادهای تروریستی چند سال اخیر نشان می دهد شبح گروهی چون داعش به طور پیوسته و بی حد و مرز در اقصی نقاط جهان می چرخد.
علاقه مندی فیلیپین برای توسعه همکاری های دفاعی با ایران
تهران- ایرنا- معاون وزیر دفاع فیلیپین امروز (پنجشنبه) گفت، به توسعه همکاری‌های دفاعی با ایران به عنوان یکی از دوستان غیر سنتی فیلیپین بسیارعلاقه ‌مند هستیم .
کلمبو پایتخت سریلانکا بار دیگر براثرانفجار لرزید
تهران- ایرنا- پس از عملیات تروریستی چند روز قبل(یکشنبه) در سریلانکا، امروز (پنجشنبه) نیز رسانه های بین المللی انفجار دیگری در کلمبو پایتخت سریلانکا را مخابره کردند .
بیش از 3 هزار خانوار روستایی در نقده بیمه هستند
مدیرکل امور بانوان: همایش زن و پوشش اسلامی در همدان برگزار می شود
رییس سازمان بسیج جامعه زنان: هویت زن مسلمان را باید احیا کرد
آغاز همکاری مشترک ایران و اندونزی برای توان افزایی اقتصادی زنان
ترویج سبک زندگی اسلامی کلید حل آسیب های اجتماعی است
راهداران خراسان شمالی برای برف روبی جاده ها اعزام شدند
دختران دانشجو شانس بیشتری برای میهمانی و انتقال دارند
جامعه بدون تقویت سمن ها توسعه نمی یابد
پلیس خراسان شمالی 76 کیلوگرم تریاک کشف کرد
هوای خراسان شمالی تا 10 درجه سردتر می شود