حذف دلالان با اجرای طرح مالیات بر عایدی سرمایه در مسکن

11:53 ۹۱ روز و ۷ ساعت پیش افکار نیوز 67 0
حذف دلالان با اجرای طرح مالیات بر عایدی سرمایه در مسکن

مدیرکل دفتر پژوهش برنامه‌ریزی سازمان مالیاتی با بیان این که اجرای طرح مالیات بر عایدی سرمایه در مسکن هیچ‌گونه افزایش هزینه برای مردم عادی ندارد گفت: با اجرای آن راه برای سفته‌بازی و دلالی در این بازار بسته می‌شود.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،مدیرکل دفتر پژوهش برنامه‌ریزی سازمان مالیاتی در برنامه مناظره که شامگاه جمعه از شبکه یک سیما پخش شد با اشاره به این موضوع که در دنیا دولت‌ها از مالیات به عنوان ابزاری برای رفتارسازی در اقتصاداستفاده می‌کنند گفت: در کشور ما این موضوع کمتر مورد توجه قرار گرفته است. البته از 1394 این موضوع اندکی تقویت شده و هدف
دولتاز دریافت مالیاتتنها درآمدزایی نیست.
سعید توتونچی ملکی افزود: بر این اساس طرح مالیات بر عایدی سرمایهدر مسکن، با هدف تخصیص بهینه منابع انجام می‌شود و تمرکز این طرح بر کسب درآمدصرف نیست.
وی با اشاره به این که واقعیت این است که در کشور ما بخش عرضه مسکن سیاست‌های مختلفی وجود دارد گفت: به همین دلیل در زمینه دلالی که آثار مخربی دارد، هیچ سیاستی پیش‌بینی نشده است و عملا از معاملات مسکن مالیات قابل توجهی گرفته نمی‌شود. بنابراین با گرفتن مالیات بر عایدی سرمایه در
مسکنمی‌توان تا حدودی مشکلاترا حل کرد.
توتونچی ملکی با بیان این مطلب که در پی اجرای طرح مالیات بر عایدی سرمایه در مسکن هیچ‌گونه افزایش هزینه برای خرید توسط مردم عادی و مصرف‌کننده تحمیل نمی‌شود ادامه داد: گرفتن مالیات بر اساس این طرح صرفا برای معاملات کوتاه‌مدت است و هر فرد حقیقی که پس از دو سال اقدام به فروش ملک خود کند از مالیات معاف خواهد بود.
وی گفت: بر اساس این طرح معاملاتی که به‌صورت کوتاه‌مدت صورت گرفته و با هدف سوداگری و دلالی انجام می‌شود باید مالیات بدهند.
مدیرکل دفتر پژوهش برنامه‌ریزی سازمان مالیاتی تصریح کرد: یکی از مشکلات اصلی بازار مسکن در کشور ما حضور دلالان و سفته‌بازان در این بازار است که اقدام به سوداگری در این بازار می‌کنند. بنابراین با تصویب این طرح بخش قابل توجهی از مشکلات این چنینی حذف خواهد شد.
وی افزود: در تمام کشورها برای مهار سوداگری و دلالی در بازار مسکن بازده زمانی خرید و فروشبرای معاملات تعیین می‌شود و برای معاملات کوتاه مدت مالیات وضع می‌شود.
این مقام مسئول با اشاره به آماری در این زمینه گفت: در فاصل زمانی یک سال گذشته 20 درصد معاملات در بازده زمانی یکساله و 10 درصد از این آمار مربوط به معاملات در بازده زمانی شش ماه بوده است که نشان از حضور چشمگیر دلالان وسفته‌بازار در بازار مسکن دارد؛ بنابراین برای حل این مشکل نیاز به قانونجدید برای گرفتن مالیات از معاملات سوداگرانه در بازار مسکن داریم.
نماینده وزارت راه و شهرسازینیز در این برنامه با بیان این مطلب که ساختار نظام مالیاتی در کشور نیازمند اصلاح و کارآمدسازی است گفت: تا زمانی که گرفتن مالیات در کشور نظام‌مند نشود نمی‌توان به بهبود شرایط مسکن در کشور امید داشت.
نرگس رزبان افزود: مفهوم‌پردازی در طرح گرفتن مالیات از سرمایه در بازار مسکن و آثار و نتایج آن نیاز به تامل دارد. بنابراین طرح پیشنهادی مجلس نمی‌تواند آثار مثبت و مورد انتظار را تحقق بخشد.
وی با بیان این که ساختار مسکن در اقتصاد کشورشرایط خاص خود را دارد و متفاوت از سایر کشورها است اضافه کرد: بر همین اساس طرح‌ها و سیاست‌ها باید با توجه به شرایط اقتصادیکشور تدوین و اجرایی شود. به همین دلیل طرح مالیات بر عایدی سرمایه در مسکن نمی‌تواند به کنترل
تورمدر این بازار منجر شود.
وحید عزیزی هم که به عنوان کارشناس اقتصادی و از موافقان طرح مالیات بر عایدی سرمایه در مسکن در این برنامه شرکت داشت گفت: این که سفته‌بازی مسکن تاثیر منفی در این بازار داشته است جای شکی در آن نیست. به همین دلیل
شاخصدسترسی و مالکیت مسکن در کشور در شرایط کنونی به حدی رسیده است که سالیان درازی طول می‌کشد نا یک جوان صاحب خانه شود.
وی با طرح این پرسش که چرا سایر کشورها توانسته‌اند اثرات تورمی مسکن را مهار کنند اما در کشور ما این امر تحقق نمی‌یابد اذعان داشنت: دلیل این موضوع این است که آنها توانسته‌اند با سوداگری و دلالی در بازار مسکن مقابله کنند.
این کارشناس اقتصادی ادامه داد: در دنیا یکی از مهمترین ابزارها که از 105 سال پیش قابل استفاده و اجرا است پایه مالیاتی می‌باشد و در بیشتر کشورها نیز این ابزارها در بازار مسکن تجربه شده است.
وی در دفاع از طرح مالیات بر عایدی سرمایه در مسکن گفت: بر اساس این طرح، حقی برای مردم و مصرف‌کنندگان در بازار مسکن لحاظ شده است که با اجرای آن راه برای سفته‌بازی و دلالی در این بازار بسته می‌شود.
این کارشناس اقتصادی با بیان این که سرعت معاملات مهمترین شاخص برای مشخص شدن حضور دلالان و سوداگران در بازار مسکن است اذعان داشت: کسانی که در مدت کمتر از دو ماه اقدام به خرید و فروش مسکن می‌کنند بدون شک دلالان و سفته‌بازانی هستند که با هدف قیمت‌سازی و کسب سود اقدام به این کار می‌کنند.
رئیس مرکز آموزش علمی کاربردی اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران هم در این برنامه با انتقاد از طرح مالیات بر عایدی سرمایه مسکن گفت: باید میان دلالان و سوداگران و همچنین خریدار واقعی در بازار مسکن تفکیک قائل شویم.
محمدعلی عباس‌زاده افزود: در تمام دنیا سیاست بر این پایه است که به سمت کاهش قوانین پیش می‌روند، این در حالی است که در کشور ما کمامان قانون تصویب می‌شود.
وی با بیان این که متاسفانه قانون‌گذار در حوزه مسکن شتابزده عمل می‌کند افزود: باید به این پرسش پاسخ دهیم که آیا قانون‌گذار در پی از میان برداشتن مشکلات این حوزه است یا نه؟عباس‌زاده افزود: یکی از پارامترهای امنیت در هر کشور خرید خاکو مسکن است. بنابراین اگر سرمایه‌گذاری را از حوزه مسکن بگیریم،
نقدینگیبا هدف سوداگری به سایر بازارها از جمله ارزو سکه می‌رود.
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

اردوی تیم ملی اسکواش نوجوانان در شیراز پایان یافت
شیراز-ایرنا- مربی تیم ملی اسکواش گفت: دومین مرحله اردوی تیم ملی اسکواش پسران نوجوان در شیراز پایان یافت.
دومین سیستم دولت همراه وزارت ورزش در بوشهر راه اندازی شد
بوشهر- ایرنا- دومین سیستم یکپارچه دولت همراه، وزارت ورزش و جوانان روز شنبه در آیینی با حضور شماری از مسئولان در اداره کل ورزش و جوانان استان بوشهر راه اندازی شد.
آفرودسوار همدانی قهرمان کشور شد
همدان- ایرنا- دبیر هیات اتومبیلرانی و موتورسواری همدان گفت: سمیع الدین شجاعی مهر آفرودسوار همدانی در کلاس چهار عنوان قهرمانی کشور را تصاحب کرد.
تقویت تشکل های مردم نهاد جزو برنامه مهم دولت است
یزد - ایرنا - مدیرکل ورزش و جوانان یزد گفت: تقویت تشکل های مردم نهاد و بهره گیری از ظرفیت آنها در راستای اهداف انقلاب اسلامی جزو برنامه مهم دولت تدبیر و امید است که انجام می شود.
ورزش همگانی در همه هیات ها فعال شود
همدان- ایرنا- مدیرکل ورزش و جوانان همدان گفت: ورزش همگانی تنها مختص هیات ورزش های همگانی استان نیست و سایر هیات های ورزشی نیز باید فعال کردن این ورزش در جذب مردم برنامه ریزی و فعالیت گسترده داشته باشند.
یخ نورد قزوینی به مرحله نهایی مسابقات جام‌ جهانی صعود کرد
قزوین – ایرنا – رییس هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان قزوین گفت: محسن بهشتی راد به مرحله نهایی مسابقات یخ‌نوردی جام‌جهانی 2019 چین در ماده سرعت صعود کرد.
آموزش مهمترین راهبرد توسعه ورزش کبدی است
بیرجند - ایرنا - رئیس فدراسیون کبدی گفت: با توجه به همه نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدید ها، 6 راهبرد برای توسعه ورزش کبدی تعریف کردیم که مهمترین آن آموزش است.
ساماندهی جوانان در کرمان 400 درصد رشد داشته است
کرمان - ایرنا - مدیرکل ورزش و جوانان استان کرمان گفت: این استان در سال 96 در ساماندهی امور جوانان با 400 درصد پیشرفت نسبت به سال های قبل از آن، مقام نخست کشور را کسب کرده است.
سامانه ثبت زورخانه های کشور راه اندازی شد
اراک - ایرنا - رئیس فدراسیون پهلوانی و ورزش زورخانه ای گفت: سامانه ثبت ورزشکاران، مربیان، مرشدان و زورخانه های کشور راه اندازی شد.
سامانه ثبت زورخانه های کشور راه اندازی شد
اراک - ایرنا - رئیس فدراسیون پهلوانی و ورزش زورخانه ای گفت: سامانه ثبت ورزشکاران، مربیان، مرشدان و زورخانه های کشور راه اندازی شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مرضیه هاشمی کیست؟ از مسلمان شدن تا بازداشت در آمریکا
مرضیه هاشمی خبرنگار، مستندساز و گوینده آمریکایی-ایرانی است. نام اصلی او ملانی فرانکلین (Melanie Franklin) ‏ و متولد شهر نیو اورلینز است او اکنون مجری پرس تی‌وی، شبکه انگلیسی‌زبان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است، آغاز فعالیت او در این شبکه از سال ۱۳۹۴ است.
مهم‌ترین حمله سایبری 2019 ثبت شد
یک نقض اطلاعاتی گسترده باعث شده که حساب ایمیل 773 میلیون نفر در معرض سوء استفاده قرار گیرد. در کنار این نقض گسترده بالغ بر 21 میلیون رمز عبور نیز هک شد.
فال روزانه ۲۹/ ۱۰/ ۱۳۹۷
همراهان عزیز، محتوای منتشر شده در قالب فال روزانه برترین ها صرفا جنبه سرگرمی دارد.
کتیبه زوج مصری کشف شد
یک کتیبه‌ی آهکی آسیب دیده در معبدی ۳۵۰۰ ساله در شهری در جنوب مصر درحالی کشف شد که نقشی زوج باستانی بر آن نقش بود . گمان می‌رود آسیب وارد شده، عمدا و به منظور نابودی زندگی پس از مرگ آنها بوده‌ است.
ردیف بودجه مؤسسه آیت الله مصباح افزایش یافت
پیشنهاد افزایش ۳۰ هزار میلیاردی بودجه دفاعی
قیمت طلا، سکه و ارز در آخرین شنبه دی ماه
دستفروشان دانشگاهی شده‌اند یا دانشگاهیان دستفروش؟!
چرا فتنه 88 عامل وضع مهم‌ترین تحریم‌های اقتصادی شد؟ +جدول
شرط دادستان تهران برای ارائه تسهیلات به شرکت‌ها
مجوز وزارت صنعت به خودروسازان
مستند خارج از دید ۲ - قسمت ششم
چرا پراید ۲۱ میلیونی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟
گزارش سه شرکت بزرگ وزارت نفت به کمیسیون تلفیق ارائه شد