حذف دلالان با اجرای طرح مالیات بر عایدی سرمایه در مسکن

11:53 ۲۴۱ روز و ۵ ساعت پیش افکار نیوز 245 0
حذف دلالان با اجرای طرح مالیات بر عایدی سرمایه در مسکن

مدیرکل دفتر پژوهش برنامه‌ریزی سازمان مالیاتی با بیان این که اجرای طرح مالیات بر عایدی سرمایه در مسکن هیچ‌گونه افزایش هزینه برای مردم عادی ندارد گفت: با اجرای آن راه برای سفته‌بازی و دلالی در این بازار بسته می‌شود.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،مدیرکل دفتر پژوهش برنامه‌ریزی سازمان مالیاتی در برنامه مناظره که شامگاه جمعه از شبکه یک سیما پخش شد با اشاره به این موضوع که در دنیا دولت‌ها از مالیات به عنوان ابزاری برای رفتارسازی در اقتصاداستفاده می‌کنند گفت: در کشور ما این موضوع کمتر مورد توجه قرار گرفته است. البته از 1394 این موضوع اندکی تقویت شده و هدف
دولتاز دریافت مالیاتتنها درآمدزایی نیست.
سعید توتونچی ملکی افزود: بر این اساس طرح مالیات بر عایدی سرمایهدر مسکن، با هدف تخصیص بهینه منابع انجام می‌شود و تمرکز این طرح بر کسب درآمدصرف نیست.
وی با اشاره به این که واقعیت این است که در کشور ما بخش عرضه مسکن سیاست‌های مختلفی وجود دارد گفت: به همین دلیل در زمینه دلالی که آثار مخربی دارد، هیچ سیاستی پیش‌بینی نشده است و عملا از معاملات مسکن مالیات قابل توجهی گرفته نمی‌شود. بنابراین با گرفتن مالیات بر عایدی سرمایه در
مسکنمی‌توان تا حدودی مشکلاترا حل کرد.
توتونچی ملکی با بیان این مطلب که در پی اجرای طرح مالیات بر عایدی سرمایه در مسکن هیچ‌گونه افزایش هزینه برای خرید توسط مردم عادی و مصرف‌کننده تحمیل نمی‌شود ادامه داد: گرفتن مالیات بر اساس این طرح صرفا برای معاملات کوتاه‌مدت است و هر فرد حقیقی که پس از دو سال اقدام به فروش ملک خود کند از مالیات معاف خواهد بود.
وی گفت: بر اساس این طرح معاملاتی که به‌صورت کوتاه‌مدت صورت گرفته و با هدف سوداگری و دلالی انجام می‌شود باید مالیات بدهند.
مدیرکل دفتر پژوهش برنامه‌ریزی سازمان مالیاتی تصریح کرد: یکی از مشکلات اصلی بازار مسکن در کشور ما حضور دلالان و سفته‌بازان در این بازار است که اقدام به سوداگری در این بازار می‌کنند. بنابراین با تصویب این طرح بخش قابل توجهی از مشکلات این چنینی حذف خواهد شد.
وی افزود: در تمام کشورها برای مهار سوداگری و دلالی در بازار مسکن بازده زمانی خرید و فروشبرای معاملات تعیین می‌شود و برای معاملات کوتاه مدت مالیات وضع می‌شود.
این مقام مسئول با اشاره به آماری در این زمینه گفت: در فاصل زمانی یک سال گذشته 20 درصد معاملات در بازده زمانی یکساله و 10 درصد از این آمار مربوط به معاملات در بازده زمانی شش ماه بوده است که نشان از حضور چشمگیر دلالان وسفته‌بازار در بازار مسکن دارد؛ بنابراین برای حل این مشکل نیاز به قانونجدید برای گرفتن مالیات از معاملات سوداگرانه در بازار مسکن داریم.
نماینده وزارت راه و شهرسازینیز در این برنامه با بیان این مطلب که ساختار نظام مالیاتی در کشور نیازمند اصلاح و کارآمدسازی است گفت: تا زمانی که گرفتن مالیات در کشور نظام‌مند نشود نمی‌توان به بهبود شرایط مسکن در کشور امید داشت.
نرگس رزبان افزود: مفهوم‌پردازی در طرح گرفتن مالیات از سرمایه در بازار مسکن و آثار و نتایج آن نیاز به تامل دارد. بنابراین طرح پیشنهادی مجلس نمی‌تواند آثار مثبت و مورد انتظار را تحقق بخشد.
وی با بیان این که ساختار مسکن در اقتصاد کشورشرایط خاص خود را دارد و متفاوت از سایر کشورها است اضافه کرد: بر همین اساس طرح‌ها و سیاست‌ها باید با توجه به شرایط اقتصادیکشور تدوین و اجرایی شود. به همین دلیل طرح مالیات بر عایدی سرمایه در مسکن نمی‌تواند به کنترل
تورمدر این بازار منجر شود.
وحید عزیزی هم که به عنوان کارشناس اقتصادی و از موافقان طرح مالیات بر عایدی سرمایه در مسکن در این برنامه شرکت داشت گفت: این که سفته‌بازی مسکن تاثیر منفی در این بازار داشته است جای شکی در آن نیست. به همین دلیل
شاخصدسترسی و مالکیت مسکن در کشور در شرایط کنونی به حدی رسیده است که سالیان درازی طول می‌کشد نا یک جوان صاحب خانه شود.
وی با طرح این پرسش که چرا سایر کشورها توانسته‌اند اثرات تورمی مسکن را مهار کنند اما در کشور ما این امر تحقق نمی‌یابد اذعان داشنت: دلیل این موضوع این است که آنها توانسته‌اند با سوداگری و دلالی در بازار مسکن مقابله کنند.
این کارشناس اقتصادی ادامه داد: در دنیا یکی از مهمترین ابزارها که از 105 سال پیش قابل استفاده و اجرا است پایه مالیاتی می‌باشد و در بیشتر کشورها نیز این ابزارها در بازار مسکن تجربه شده است.
وی در دفاع از طرح مالیات بر عایدی سرمایه در مسکن گفت: بر اساس این طرح، حقی برای مردم و مصرف‌کنندگان در بازار مسکن لحاظ شده است که با اجرای آن راه برای سفته‌بازی و دلالی در این بازار بسته می‌شود.
این کارشناس اقتصادی با بیان این که سرعت معاملات مهمترین شاخص برای مشخص شدن حضور دلالان و سوداگران در بازار مسکن است اذعان داشت: کسانی که در مدت کمتر از دو ماه اقدام به خرید و فروش مسکن می‌کنند بدون شک دلالان و سفته‌بازانی هستند که با هدف قیمت‌سازی و کسب سود اقدام به این کار می‌کنند.
رئیس مرکز آموزش علمی کاربردی اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران هم در این برنامه با انتقاد از طرح مالیات بر عایدی سرمایه مسکن گفت: باید میان دلالان و سوداگران و همچنین خریدار واقعی در بازار مسکن تفکیک قائل شویم.
محمدعلی عباس‌زاده افزود: در تمام دنیا سیاست بر این پایه است که به سمت کاهش قوانین پیش می‌روند، این در حالی است که در کشور ما کمامان قانون تصویب می‌شود.
وی با بیان این که متاسفانه قانون‌گذار در حوزه مسکن شتابزده عمل می‌کند افزود: باید به این پرسش پاسخ دهیم که آیا قانون‌گذار در پی از میان برداشتن مشکلات این حوزه است یا نه؟عباس‌زاده افزود: یکی از پارامترهای امنیت در هر کشور خرید خاکو مسکن است. بنابراین اگر سرمایه‌گذاری را از حوزه مسکن بگیریم،
نقدینگیبا هدف سوداگری به سایر بازارها از جمله ارزو سکه می‌رود.
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

ثبت بی‌نظیرترین سال ایرانول با رشد اکثر شاخص‌ها و تقسیم سود ۲۹۰۰ میلیارد ریالی
مجمع عمومی عادی سالانه سال مالی منتهی به ۲۹ اسفندماه ۱۳۹۷ شرکت نفت ایرانول با ثبت بی‌نظیرترین سال ایرانول از اول تاسیس تاکنون با رشد اکثر شاخص‌ها و با حضور بیش ۹۲ درصد سهامداران سه‌شنبه ۲۸ خردادماه در سالن تلاش وزارت کار برگزار شد.
۸ دستگاه ماینر برتر استخراج بیت‎ کوین سال
از استخراج بیت کوین می‌توان درآمدزایی کرد اما برای این کار نیاز به دستگاه‌هایی است که ماینر نام دارد.
قم میزبان دومین گردهمایی کسب‌وکارهای خانگی و محلی
دومین گردهمایی کسب‌وکارهای خانگی و محلی که با عنوان "رویداد باسلامی‌ها" شناخته می‌شود، ۳۰ خردادماه در قم برگزار می‌شود. این رویداد میزبان ده‌ها نفر از صاحبان مشاغل خانگی محلی و محصولات اصیل آن‌هاست. حضور در این رویداد برای عموم علاقه‌مندان آزاد است.
دلایل رونق چاپ کارت pvc
کارت‌های pvc در زندگی ما نقش مهمی دارند و با توجه به ویژگی‌هایی از جمله دوام و انعطاف کاربردهای وسیعی پیدا کرده‌اند.
بانک صادرات ایران دومین دارنده تعداد کارت بانکی تراکنش‌دار در نظام بانکی است
​بر اساس آمار بانک مرکزی در سال ٩٧، بانک صادرات ایران دومین دارنده تعداد کارت بانکی تراکنش‌دار در نظام بانکی است.
تولید فولاد در آینده‌ای نزدیک صد در صد بومی می‌شود
دانش یکی از مهم‌ترین عوامل تولید محسوب شده و از آن به‌عنوان مهم‌ترین مزیت رقابتی سازمان‌ها یاد می‌شود. یکی از ویژگی‌های دانش نامشهود بودن آن هست. به عبارتی غیرقابل لمس و نامحسوس بوده و ارزش‌گذاری و اندازه‌گیری آن مشکل است.
۱۵ کشور متنفر از آمریکا کدامند؟
مصر، اردن و ترکیه در صدر لیست کشورهای متنفر از آمریکا قرار دارند. ایران در میان ۱۵ کشور در جایگاه نهم است و حتی کشور اسلونی که سرزمین مادری "ملانیا ترامپ" بانوی اول آمریکاست، در جایگاه سیزدهم این لیست قرار دارد.
احتکار خودرو در انبار خودروسازان حقیقت دارد؟
اگرچه این روزها قیمت خودرو در بازار کاهشی است اما بررسی روند یک سال گذشته تغییرات قیمت خودرو نشان می‌دهد که در اغلب خودروها بیش از دو برابر افزایش قیمت وجود داشته است.
برانکو گفت مهدی باید برود!
جدایی مهدی طارمی از پرسپولیس یکی از جنجالی‌ترین اتفاقات سال‌های اخیر بود که تبعات فراوانی برای این بازیکن و باشگاه پرسولیس داشت. بخشی از پشت پرده‌های این ماجرا در گزارشی به قلم وکیل طارمی منتشر شد.
ویدئو - بهره‌برداری از پایانه «سلام» فرودگاه امام (ره)
پایانه «سلام» در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) صبح سه‌شنبه (۲۸ خرداد) با حضور رئیس‌جمهور به بهره‌برداری رسید. این طرح به عنوان نخستین پایانه هوایی هوشمند کشور با ظرفیت اعزام و پذیرش سالیانه پنج میلیون مسافر به بهره‌برداری رسیده و طراحی آن توسط مهندسان ایرانی انجام شده است. حسن روحانی در این مراسم گفت: «با وجود فشارهای دشمنان و بدخواهانی که می‌خواهند القا کنند که توسعه ایران متوقف شده و مردم نسبت به آینده کشور ناامید هستند، هر روز شاهد تحرک تازه‌ای در اقتصاد و حرکت بزرگ اجتماعی در کشور هستیم.»

پر بازدید ترین اخبار امروز

پرمدال‌ترین ورزشکار پاراآسیایی چقدر پاداش گرفت؟
پرمدال‌ترین ورزشکار بازی‌های پاراآسیایی جاکارتا با انتقاد نسبت به میزان پاداش خود گفت: با توجه به این که در بازی‌های پاراآسیای جاکارتا به لطف خدا توانستم شش بار پرچم کشورم را به اهتزاز در آورم و تاریخ ساز شوم، اما مسئولان در پرداخت پاداش به قول خود عمل نکردند.
ادعا یک نماینده درباره ابلاغ اجرای لایحه پالرمو از سوی دولت
یک عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس مدعی شد که دولت به دستگاه‌ها لایحه پالرمو و لایحه الحاق یک تبصره به ماده ۶ قانون مبارزه با پولشویی را برای اجرا ابلاغ کرده است که درباره پالرمو هنوز در مجمع تشخیص تعیین تکلیف نشده و درباره پولشویی هم هنوز مجلس آن را تصویب نکرده است.
ˮفلومترالتراسونیکˮ را از ابزار سنجش آریا بخرید
فرآیند انتخاب ابزار دقیق صنعتی بسیار پیچیده است و نیاز به مهارت و آشنایی فرد با مباحث مختلف صنعتی دارد.
با ۵ خیابان اصلی خرید در استانبول آشنا شوید
وقتی‌ که کلمات «خرید» و «استانبول» در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند، ذهن افراد معمولا به سمت بازار بزرگ و خیابان‌های پرپیچ‌وخم آن با فروشگاه‌های مختلف، از فرش گرفته تا ادویه‌های محلی، می‌رود.
خراسان شمالی صاحب تیم لیگ دسته اول فوتبال کشور می‌شود
‌مدیرکل ورزش و جوانان خراسان شمالی از خرید امتیاز تیم لیگ دسته اول فوتبال کشور خبر داد.
جزئیات توقف شناور ایرانی در آب های کویت
پژو پارس ۱۰۴ میلیون تومان شد-قیمت خودرو‌ در 28 خرداد 98
پورابراهیمی: قیمت دلار با کاهش اثرات روانی واقعی می‌شود
موافقت مشروط ایران با تغییر زمان برگزاری نشست ۱۷۶ اوپک
جزئیات توافقات مهم ایران و روسیه‌ در اصفهان
کارمزد پیامک‌های بانکی هم گران شد
قیمت انواع سکه در بازار امروز
پیشنهادهای وزارت اقتصاد برای حل مشکلات ارزی
زنگنه: وضع فعلی بازار جهانی نفت به نفع هیچکس نیست
واردکنندگان چگونه از حذف ارز ۴۲۰۰ خبر داشتند؟