نمره قابل قبول ملایر در اجرای طرح تحول نظام سلامت

11:20 ۱۸۱ روز و ۲۱ ساعت پیش ایرنا 229 0
نمره قابل قبول ملایر در اجرای طرح تحول نظام سلامت

همدان- ایرنا- آغاز طرح تحول نظام سلامت در دولت تدبیر و امید، نقطه عطفی در حوزه سلامت بود که با اهتمام دولتمردان و نمایندگان مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی، حوزه سلامت، بهداشت و درمان موفق شد در این شهرستان نمره قابل قبولی بگیرد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، نگاه ویژه رئیس جمهوری به حوزه سلامت همزمان با ابلاغ سیاست های کلی سلامت از سوی رهبر معظم انقلاب با تلاش وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، موجب شد موضوع سلامت پس از سال ها کم توجهی در اولویت دولت قرار گرفت.
تاکنون به رغم کمبود منابع مالی و تنگاهای اقتصادی این طرح به جایگاه روشنی رسیده است و به همت تمامی دست اندرکاران حوزه سلامت دستاوردهایی را کسب کرد که رضایت عموم مردم را در پی داشت.
هزینه کرد بیش از 700 میلیارد ریال از محل اجرای طرح تحول نظام سلامت تنها در یک شهرستان با جمعیتی افزون بر 300 هزار تن، به طور قطع موفقیتی چشمگیر برای دولت و مردم است که شاید در طول سال های گذشته حرکتی کم نظیر و شاید بی نظیر است.
ملایر با سه بیمارستان امام حسین(ع)، مهر و تامین اجتماعی دکتر غرضی و یک کلینیک تخصصی تاکنون سهم بسیار خوبی از محل اجرای طرح تحول نظام سلامت را کسب کرده است و ارایه این خدمات و حمایت های دولت در حوزه بهداشت و درمان و سلامت همچنان ادامه دارد.
اگر وضعیت بهداشت، درمان و سلامت به عنوان یکی از شاخص ها برای سنجش میزان توسعه یافتگی و رفاه مردم در نظر گرفته شده است، به جرات می توان گفت ملایر این شاخص را دارد و به گفته مسئولان این شهر طی سال های اخیر انقلابی عظیم در حوزه بهداشت و درمان این شهر رخ داده است.
شاید حضور دکتر قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش به طور خاص در ملایر، جرقه ای برای تحولی بزرگ تر در حوزه سلامت این شهرستان رقم زد که هنوز هم مردم این شهر شاهد دستاوردهای این سفر پر خیر و برکت همچون راه اندازی دانشکده پزشکی و پیراپزشکی، کلینیک تخصصی، مرکز آنژیوگرافی، بیمارستان خیرساز و تجهیزات پزشکی هستند.
دستاوردی که نمایندگان ملایر نیز برای محقق شدن آن از هیچ تلاشی فروگذار نکردند و در کنار آنها دست اندرکاران حوزه بهداشت و درمان این شهرستان همیشه پاشنه کشیده در حال پیگیری برای گرفتن حق ملایر و حل مشکلات این حوزه هستند.
این نکته قابل ذکر است که ملایر با بیش از 400 تخت فعال بیمارستانی و وجود پزشکان متخصص و فوق تخصص و جراحانی حاذق در رشته های مختلف، معین جنوب استان همدان در ارایه خدمات بهداشتی و درمانی است و حدود 30 درصد از بیماران شهرستان های همجوار در جنوب استان را پوشش می دهد، نکته ای که مسئولان وزارت بهداشت و درمان نیز بر آن اذعان دارند و در این راستا تصمیم های اثرگذاری را اتخاذ کردند.
در این میان اما خیران ملایری دوشادوش دولتمردان برای تحقق این رسالت خطیر و برای خدمت به همنوع خود و کاستن بار سنگین بیماری از روی دوش بیماران، تلاش کردند و شاید گاهی در این عرصه پیشتاز هم بودند.
تکمیل و تجهیز اورژانس، تکمیل هتلینگ، تجهیز اتاق عمل، بخش 34 تختخوابی و نصب دستگاه ام آر آی بیمارستان امام حسین(ع)، مساعدت برای ساخت بیمارستان 96 تختخوابی خیرساز، توسعه کمی و کیفی بیمارستان های ملایر، راه اندازی مرکز آنژیوگرافی، تکمیل و تجهیز مرکز غربالگری سرطان و تجهیزات بیمارستان مهر و دهها اقدام دیگر در حوزه سلامت از جمله رهاوردهای سفر وزیر بهداشت و درمان به ملایر و اجرای طرح تحول نظام سلامت در این شهرستان می توان نام برد.
به تازگی نیز با پیگیری های نمایندگان و مسئولان این شهرستان برای تجهیز و تکمیل اورژانس بیمارستان امام حسین(ع) به عنوان یک مطالبه جدی این شهر چهار میلیارد و 600 میلیون ریال و همچنین راه اندازی مرکز آنژیوگرافی از معاون وزیر بهداشت و درمان در سفر به این شهرستان درخواست شد که در این راستا دستور مساعدت از سوی وزیر بهداشت و درمان صادر و 20 میلیارد ریال هم اختصاص یافت.

**لزوم استمرار دستاوردهای حوزه سلامت
نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی راه اندازی مرکز آنژیوگرافی را مطالبه جدی مردم ملایر دانست و از روند اجرای آن توسط دانشگاه علوم پزشکی به رغم دستور وزیر بهداشت و درمان در تسریع اجرای این طرح ابراز گلایه کرد.
محمد کاظمی با بیان اینکه ملایر قطب درمانی جنوب درمان استان همدان است، آن را دلیلی منطقی برای ارتقای کمی و کیفی تجهیزات درمانی و پزشکی ملایر عنوان و بر لزوم راه اندازی هر چه سریعتر مرکز آنژیوگرافی تاکید کرد.
وی همچنین بیمارستان امام حسین(ع) را پیشانی درمان این منطقه خواند و از دانشگاه علوم پزشکی همدان درخواست کرد: اولویت ها برای تکمیل و تجهیز و اتمام طرح های هتلیینگ این بیمارستان به کار گرفته شود.
نائب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس دهم تاکید کرد: اجرای هتلینگ، نقاشی و نمای بیمارستان امام حسین(ع) هنوز به اتمام نرسیده است و با توجه به حجم بالای مراجعان، نیاز است در دستور کار قرار گیرد و وضعیت آن باید بهینه تر از قبل شود.
کاظمی با اشاره به تعویق افتادن اجراز طرح مرکز غربالگری بیمارستان مهر، راه اندازی سریع این مرکز را از دیگر اولویت ها برشمرد و گفت: این مرکز هم اکنون به صورت امانی در دست اجرا است.
وی همچنین بر ضرب الاجل تکمیل اورژانس بیمارستان مهر که اعتبار آن نیز تخصیص یافته و همچنین تکمیل و تجهیز بخش 32 تختوابی بیمارستان امام حسین(ع) تا 22 بهمن امسال تاکید کرد.
کاظمی ادامه داد: با توجه به اینکه ساختمان کلینیک تخصصی ملایر به اتمام رسیده است، با کمک شهرداری محوطه سازی آن نیز باید تا قبل از پایان سال تکمیل شود تا بتوانیم برای جذب پزشکان متخصص این کلینیک قدم برداریم.
وی اقدامات و خدمات دولت در بخش بهداشت و درمان را کم نظیر دانست و افزود: مدیران بخش بهداشت و درمان ملایر از مدیران موفق این شهرستان هستند و همواره پیگیری های جدی را برای حل مشکلات این حوزه دارند که قابل تقدیر است.
دیگر نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: تراز این شهرستان در سه حوزه بهداشت، درمان و آموزش به تراز قابل دفاعی رسیده است.
حجت الاسلام احد آزادیخواه این رشد فزاینده را یک تحول عظیم در حوزه سلامت عنوان کرد و استمرار آن را یک ضرورت برای جلب رضایتمندی مردم و حل مشکلات حوزه بهداشت و درمان برشمرد.
وی تجهیز امکانات خوب در این سه حوزه و سهم داشتن این شهرستان در سه سرفصل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را گواه این تحول عظیم دانست و بیان کرد: با ادامه این روند این تحول باید به یک تمامیت برسد.
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس دهم از تاخیر در تکمیل و راه اندازی مرکز آنژیوگرافی ملایر ابراز گلایه کرد و تحقق آن را یک مطالبه جدی و زمینه ای مهم برای افزایش رضایت مندی مردم از دولت و نظام دانست.
حجت الاسلام آزادیخواه تاکید کرد: ما زمانی قانع می شویم که قول وزیر بهداشت در زمان حضور وی در ملایر اجرایی شود.
وی با بیان اینکه در حوزه سخت افزار نیز در آستانه یک تحول بزرگ در احداث مراکز درمانی هستیم، گفت: ایجاد مراکز درمانی و مراکز خدمات جامع سلامت اقدامی موثر از سوی دولت بود که به خوبی در این شهرستان اجرایی شد.
حجت الاسلام آزادیخواه ادامه داد: در حوزه نرم افزار و پزشک متخصص و فوق تخصص نیز باید به ارتقاء برسیم و تقاضا داریم در اولویت دانشگاه علوم پزشکی همدان قرار گیرد.
نماینده مردم ملایر در مجلس دهم همچنین خواستار تجهیز سه مرکز درمانی شهرهای ازندریان و جوکار و روستای علی آباد توسط دانشگاه علوم پزشکی همدان و همکاری اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان برای مکان یابی و اختصاص زمین برای ایجاد مراکز درمانی در مناطق شهرک ولیعصر(عج) و مسکن مهر ملایر با توجه بر اساس نیاز جدی مردم این مناطق شد.

**افتتاح مرکز غربالگری سرطان ملایر تا یکماه دیگر
مدیر شبکه بهداشت و درمان ملایر نیز گفت: مرکز غربالگری سرطان بیمارستان مهر ملایر حدود 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تا یکماه آینده تکمیل و بهره برداری می شود.
محسن ترکاشوند ادامه داد: در تلاش هستیم از وزارت بهداشت و درمان تجهیزات لازم را برای مرکز غربالگری سرطان بگیریم تا هر چه سریعتر این مرکز بتواند به شهروندان خدمات ارایه دهد.
وی همچنین به راه اندازی کلینیک تخصصی فخریه ملایر طی ماه های آتی اشاره و بیان کرد: در حال حاضر ساختمان کلینیک به اتمام رسیده است و تنها محوطه سازی آن باقی مانده است.
مدیر شبکه بهداشت و درمان ملایر افزود: تاکنون 35 میلیارد ریال برای احداث کلینیک تخصصی ملایر هزینه شده است و چهار میلیارد ریال نیز برای اتمام محوطه سازی آن نیاز است.
ترکاشوند یادآور شد: کلینیک تخصصی فخریه در دو طبقه به مساحت یک هزار و 740 مترمربع احداث شده است و 25 پزشک متخصص در این کلینیک آماده خدمت هستند.
وی همچنین تکمیل و راه اندازی 6 واحد مسکونی برای پزشکان با پنج میلیارد ریال اعتبار در بیمارستان امام حسین(ع) را از دیگر اقدامات و طرح های مورد بازدید نمایندگان ملایر عنوان کرد که تا 22 بهمن امسال افتتاح می شود.
ترکاشوند بیان کرد: هم اکنون یک بخش بستری در بیمارستان امام حسین(ع) ملایر توسط اداره اوقاف و امور خیریه این شهرستان در دست اجرا است که 10 میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل آن اختصاص داده اند.
وی با بیان اینکه اعتبارات لازم برای تعمیر و نقاشی بیمارستان امام حسین(ع) پیش بینی شده است گفت: از محل اجرای طرح تحول نظام سلامت مرکز بهداشتی و درمانی منطقه گاز طاهری ملایر با زیربنای یکهزار مترمربع در چهار طبقه احداث شد.
به گزارش ایرنا، اختصاص 330 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای 78 طرح بهداشتی و درمانی از دیگر خدمات ویژه دولت و وزارت بهداشت و درمان در راستای اجرای طرح تحول نظام سلامت است که در همین راستا 27 خانه بهداشت، 17 مرکز خدمات جامع سلامت، 20 محل زیست پزشک اجرا و یا در دست اقدام است که موفقیت آمیز بودن طرح تحول نظام سلامت را در ملایر گوشزد می کند.
7528/2090


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

محیط زیست
محیط زیست

آخرین اخبار

۱۰ نکته درباره آفات و بیماری‌ها در جنگل‌های کشور
مساحت پوشش جنگلی کشور در حال حاضر حدود ۱۴.۲ میلیون هکتار است که متاسفانه بخشی از آن آلوده به بیماری و آفت شده است به عنوان مثال بر اساس اعلام سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری وسعت شمشادزارهای شمال کشور ۴۰ هزار هکتار است که تقریبا تمامی آن آلوده به بیماری شده است .
سیل و رانش زمین با سمنان چه کرد؟
سمنان- ایرنا- بارندگی ها و سیلاب ویرانگر در یک ماه گذشته گریبان بسیاری از شهرها و روستاهای کشور را گرفته است، سیل به همراه رانش زمین در استان سمنان تاکنون یک هزار و 700 میلیارد ریال به بخش های مختلف مسکونی، کشاورزی و زیرساختی خسارت وارد کرد.
زلزله درگهان هرمزگان را لرزاند
تهران- ایرنا- زلزله ای به بزرگی 4.4 دهم در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت 7 و 11 دقیقه و 5 ثانیه امروز (شنبه) درگهان در استان هرمزگان را لرزاند.
گرانی کنتورها، هوشمندسازی چاهها را با مشکل مواجه کرد
اصفهان- ایرنا- معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان گفت: گرانی کنتورهای حجمی و دستگاه های اندازه گیری برداشت آب های زیرزمینی، بویژه در یکسال اخیر چالش اصلی هوشمندسازی چاه ها به شمار می رود.
پنجمین روز تظاهرات محیط زیستی در لندن با بیش از 100 بازداشت
تهران- ایرنا- پنجمین روز از تظاهرات اعتراضی هزاران تن از فعالان محیط ‌زیست در پایتخت انگلیس در حالی سپری شد که تظاهرکنندگان چندین خیابان لندن را تسخیر کردند و با دستگیری بیش از 100 نفر، شمار کل بازداشتی های این تظاهرات به نزدیک 700 تن رسید.
ترکیه دیدار مکرون با کردهای سوری را محکوم کرد
تهران- ایرنا- ترکیه دیدار رئیس جمهوری فرانسه با هیاتی از گروه کردهای سوریه موسوم «نیروهای دمکراتیک» را محکوم کرد.
استفاده از ظرفیت ˮسیستم کنترلی سامانه سنجش فرایندیˮ در پیشران‌های هسته‌ای
هدف از ساخت "سیستم کنترلی سامانه سنجش فرایندی" به عنوان یک سیستم زیرساختی طراحی، ساخت، راه‌اندازی و تست یک سامانه محرک کنترلی با کاربری در راکتورهای هسته‌ای است اما یکی از مهم‌ترین تاثیرات و استفاده‌های این سیستم در زمینه پیشران‌های هسته‌ای است.
ائتلاف سعودی عملیاتی علیه توان پهپادی یمن آغاز کرد
تهران- ایرنا- رسانه های سعودی گزارش دادند که ائتلاف به سرکردگی عربستان عملیاتی را در صنعا علیه توان پهپادی نیروهای یمنی آغاز کرده است.
مجمع عمومی 'اوآنا' با حضور ایران در سئول برگزار می شود
پکن- ایرنا- هفدهمین مجمع عمومی سازمان خبرگزاری های آسیا و اقیانوسیه (OANA) از 6 تا 9 نوامبر سال جاری (15 تا 18 آبان 98) با میزبانی یونهاپ، خبرگزاری رسمی کره جنوبی و با حضور نمایندگان 44 خبرگزاری از جمله خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در سئول برگزار می شود.
رازهای سوپر استار شعبده‌بازی ایران + فیلم
«شعبده‌بازان انسان‌های ماورایی نیستند، بلکه آن‌ها افرادی‌اند که می‌دانند چگونه با به‌کارگیری علم فیزیک، شیمی، ریاضی و روان‌شناسی، ذهن مخاطب خود را کنترل و آنها را غافلگیر کنند.»

پر بازدید ترین اخبار امروز

سقوط جرثقیل برجی در مشهد حادثه آفرید
سقوط جرثقیل برجی در مشهد حادثه آفرید و باعث محبوس شدن اپراتور در داخل اتاقک این دستگاه شد.
گزارش تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات آمریکا محبوبیت ترامپ را کاهش داد
تهران- ایرنا- نتایج یک نظرسنجی نشان می دهد که محبوبیت ترامپ پس از انتشار گزارش نتایج تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات سال 2016 آمریکا به پائین ترین حد خود در سال 2019 رسیده است.
۱۰ نکته درباره آفات و بیماری‌ها در جنگل‌های کشور
مساحت پوشش جنگلی کشور در حال حاضر حدود ۱۴.۲ میلیون هکتار است که متاسفانه بخشی از آن آلوده به بیماری و آفت شده است به عنوان مثال بر اساس اعلام سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری وسعت شمشادزارهای شمال کشور ۴۰ هزار هکتار است که تقریبا تمامی آن آلوده به بیماری شده است .
سیل و رانش زمین با سمنان چه کرد؟
سمنان- ایرنا- بارندگی ها و سیلاب ویرانگر در یک ماه گذشته گریبان بسیاری از شهرها و روستاهای کشور را گرفته است، سیل به همراه رانش زمین در استان سمنان تاکنون یک هزار و 700 میلیارد ریال به بخش های مختلف مسکونی، کشاورزی و زیرساختی خسارت وارد کرد.
زلزله درگهان هرمزگان را لرزاند
تهران- ایرنا- زلزله ای به بزرگی 4.4 دهم در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت 7 و 11 دقیقه و 5 ثانیه امروز (شنبه) درگهان در استان هرمزگان را لرزاند.
صدور رایگان دفترچه بیمه برای سیل‌زدگان تحت پوشش بیمه سلامت
اشتباهات و تصورات نادرست درباره اهدای خون
پنجمین مورد اهداء عضو سال جاری در یزد انجام شد
افزایش اضطراب و خودآسیبی در بین دانش‌آموزان انگلیسی
همایش روز جهانی مالاریا در چابهار برگزار می شود
افزایش 13 درصدی تعرفه آزمایشگاه ها معقول نیست
مایه کوبی دام ها در کردستان از مرز هشت میلیون راس گذشت
داده ها و اطلاعات علوم آزمایشگاهی در حوزه سلامت جایگزینی ندارد
بیمارستان صحرایی به همت عراق در شادگان خوزستان برپا شد
معتادان بهبود یافته 32 میلیارد ریال وام  اشتغال گرفتند