31 خانه سلامت به دختران فراری خدمات می دهند

12:27 ۱۸۵ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 188 0
31 خانه سلامت به دختران فراری خدمات می دهند

تهران- ایرنا- معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: 31 خانه سلامت در سراسر کشور دخترانی را که از خانه فرار کرده اند، با هدف پیشگیری از آسیب های اجتماعی پذیرش می کنند و در سال گذشته به 950 دختر فراری در این خانه ها خدمات حمایتی ارائه شد.

ایرنا

حبیب الله مسعودی فرید روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: دختران فراری در خانه های سلامت اسکان داده می شوند و خدمات تخصصی مانند خدمات مشاوره و مددکاری اجتماعی دریافت می کنند.
وی خاطرنشان کرد: براساس مطالعات انجام شده در کشور، بیشترین علت فرار دختران از خانه طی سال های گذشته مسائل و مشکلات درون خانواده است که می تواند از اعتیاد و خشونت داخل خانواده و اعتیاد داخل خانواده، غفلت از فرزندان در خانواده، نبود توجه و مهربانی در خانواده و وقت نگذاشتن برای خانواده باشد.
وی اضافه کرد: هر اندازه مهربانی و انسجام خانواده بیشتر باشد می تواند به پیشگیری از فرار از خانه کمک کند. نبود مهارت های فرزندپروری در خانواده ها می تواند به فرار دختران از خانه منجر شود.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: 70 تا 90 درصد علت فرار دختران از خانه ناشی از مسائل داخل خانواده و 10 درصد ناشی از مسائل خارج خانواده است. به طور مثال فرد از خانه فرار می کند تا برود پولدار شود و می خواهند یک شبه ره صد ساله را طی کنند.
مسعودی فرید افزود: گاهی ممکن است افرادی سر راه دختران قرار گیرند و دختران تصور می کنند با فرار با آنها می توانند سریعا یک زندگی خوب بسازند و ممکن است در این راه فریب بخورند و آسیب هایی داشته باشد.
وی ادامه داد: یکی دیگر از دلایل فرار دختران از خانه ممکن است به دلیل نداشتن مهارت کنترل هیجانات باشد، در این وضعیت هنگامی که خانواده مقداری سختگیری می کند یا دعوایی بین اعضای خانواده اتفاق می افتد، فرد خانه را ترک می کند.
وی اضافه کرد: مشکلات درون خانواده صرفا به معنای مشکلات بین پدر و مادر نیست بلکه کل خانواده از جمله خواهر و برادر نیز مدنظر است.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: ممکن است افرادی دختران را فریب دهند تا آنها از خانه فرار کنند به طور مثال به آنها بگویند «ما شغلی سراغ داریم که ماهانه بین 5 تا 10 میلیون تومان درآمد دارد» یا «تو را به کشور خارجی می برم تا پولدار شوی»؛ مواردی اینچنینی داشته ایم که متاسفانه دختران فریب خوردند و کلاهبرداران شناسایی شده اند.
مسعودی فرید افزود: اطلاع رسانی درباره خدمات اورژانس اجتماعی یا سایر خدمات بهزیستی مانند خط تلفنی 1480 که مشاوره رایگان می دهد به پیشگیری از آسیب های ناشی از فرار از خانه، کمک می کند. حتی اگر کودکان مشکلی دارند می توانند با خط مشاوره 1480 تماس بگیرند.
وی تاکید کرد: نقش مدارس در پیشگیری از فرار از خانه بسیار مهم است. لازم است به مقوله مشاوره در مدارس بسیار جدی تر و پررنگ تر توجه شود.
وی گفت: خوشبختانه اکنون طرح نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان موسوم به نماد در آموزش و پرورش در حال اجرا شدن است که اگر خیلی جدی تر به این طرح نگاه شود می تواند کاری کند تا کمتر شاهد فرار دختران و پسران از خانه باشیم.
معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: پسران هم ممکن است از خانه فرار کنند و شاهد این موارد نیز هستیم.
مسعودی فرید افزود: اگر پسران از خانه فرار کنند، آنان را در مراکز کودکان کار و خیابان و مراکز نگهداری موقت، اسکان می دهیم و اگر لازم باشد مراکز شبه خانواده نیز آنها را پذیرش می کند.
وی تصریح کرد: به طور کلی حساسیت جامعه نسبت به پسران کمتر است اما به نظر می رسد نسبت به فرار پسران باید خیلی حساس باشیم.
وی در پاسخ به سوال رشد آمار پسران فراری در سال جاری گفت: نمی دانیم آمار فرار پسران از خانه افزایش داشته یا نه اما بسیاری از پسرانی که از خانه فرار می کنند وارد بازار کار در خیابان ها می شوند و آماری از آنها در دست نیست. چون حساسیتی که نسبت به دختران وجود دارد نسبت به پسران وجود ندارد.
معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: همان گونه که دختران ممکن است بعد از فرار از خانه مورد آسیب قرار بگیرند، پسران نیز ممکن است مورد آسیب قرار گیرند بنابراین لازم است خانواده ها نسبت به هر دو جنس دختر و پسر حساس باشند.
مسعودی فرید افزود: خانواده ها می توانند در مورد هر مشکلی که در خانواده وجود دارد با 1480 تماس بگیرند. هر کودک و نوجوانی که به هر دلیلی، - چه اشتباه کرده و چه اشتباه نکرده - از خانه بیرون آمد، اولین کاری می تواند بکند این است که با شماره اورژانس اجتماعی 123 تماس بگیرد تا در سریعترین زمان ممکن قبل از آنکه اتفاق بدی بیفتد، به آنان کمک شود تا بتوانند زندگی بهتری داشته باشند.
اجتمام *9185 * 3063


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

استکبار جهانی نقاط قدرت جمهوری اسلامی را هدف گرفته است
قزوین – ایرنا – معاون وزیر و رییس سازمان اطلاعات خارجی و نهضت های وزارت اطلاعات گفت: استکبار جهانی برای عملیاتی کردن نقشه های براندازانه خود نقاط قدرت جمهوری اسلامی را هدف قرار داده است و باید با هوشیاری برای مقابله با آن اقدام کرد.
دستگاه های اجرایی در بی مهری به هورالعظیم مقصر هستند
کرج - ایرنا - عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور با بیان اینکه بخشی از گرد وخاک استان خوزستان و پدیده ریزگردها در جنوب ایران مربوط به خشک شدن تالاب هورالعظیم در سال های گذشته است، گفت: دستگاه های اجرایی این استان در بی می مهری به این تالاب مقصر هستند.
سرمایه صندوق حمایت از بخش کشاورزی 1600 میلیارد تومان است
بیرجند - ایرنا - رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری بخش کشاورزی گفت: اکنون 130 صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی با یکهزار و 600 میلیارد تومان سرمایه در کشور فعال است.
سرانه فضای ورزشی استان قم بسیار ناچیز است
مدیرکل ورزش و جوانان استان قم گفت: ایجاد امکانات ورزشی برای جوانان، یکی از دغدغه‌های مهم است و متأسفانه سرانه فضای ورزشی قم برای هر نفر، ۲۴ صدم مترمربع و بسیار ناچیز است.
رییس ستاد اقامه نماز : مبلغان با مطالعه به منبر بروند
همدان - ایرنا - رییس ستاد اقامه نماز کشور گفت: مبلغان فرهنگی در ماه مبارک مبارک رمضان با مطالعه و متناسب با علم مخاطبان به منبر بروند.
تمرین شاداب وزنه برداران در نینگو+ عکس- ایرانی‌ها مورد توجه کشورهای دیگر
وزنه برداران ایران یک جلسه تمرینی دیگر را در چین پشت سر گذاشتند.
سارقان میلیاردی طلا و جواهر در سمنان دستگیر شدند
سمنان-ایرنا- فرمانده انتظامی استان سمنان گفت: اعضای باند سرقت های طلا و جواهر به ارزش 23 میلیارد ریال در شهرستان سمنان دستگیر شدند.
نوروزیان به مقدماتی تفنگ سه وضعیت رسید - نکونام حذف شد
پوریا نوروزیان به مرحله مقدماتی تفنگ سه وضعیت مسابقات جام جهانی و کسب سهمیه المپیک رسید اما امیرمحمد نکونام در مرحله حذفی متوقف شد.
وزیرعلوم: دانشگاه باید تولید علم و ثروت کند
شیراز- ایرنا- وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه باید با استفاده از ظرفیت ها و توانمندی هایی که دارند نسبت به تولید علم و ثروت اقدام کند.
نخستین آکادمی تخصصی تیروکمان راه‌اندازی شد
نخستین آکادمی تخصصی تیروکمان در زمین چمن مصنوعی سایت تیروکمان ورزشگاه آزادی راه‌اندازی شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نگرانی درباره شرایط جسمی شیخ زکزاکی
یکی از اعضای جنبش اسلامی نیجریه اظهار داشت: حال شیخ زکزکی اکنون بسیار وخیم است و ایشان مریض هستند و دولت نیجریه هم او را بدون هیچ جرمی زندانی کرده است و ما درمورد اوضاع جسمانی ایشان بسیار نگران هستیم.
نمی‌توانید مرا استیضاح کنید
رئیس‌جمهور آمریکا در حساب توییتر خود ضمن انتقاد از دموکرات‌ها اعلام کرد هیچکس نمی‌تواند او را استیضاح کند.
جایزه ۱۰ میلیون دلاری آمریکا برای از کار انداختن سیستم مالی حزب‌الله
آمریکا ضمن تأکید بر تعهد خود برای استفاده از تمامی امکاناتش به منظور از بین بردن شبکه مالی حزب‌الله، ۱۰ میلیون دلار جایزه برای شناسایی منابع مالی مقاومت لبنان و اطلاعاتی که به دستیابی آمریکا به سه تن از گردانندگان امور مالی آن شود، تعیین کرد.
ایران: آقای قالیباف! کلی گویی بس است
اقدام امریکا مبنی بر قرار دادن نام سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی بهانه جدیدی به دست مخالفان تصویب لوایح مرتبط با اف‌ای‌تی‌اف داده است.
«هوای پاک» دیگر آرزو نیست
یادمان نرفته که سال‌ها نوشتیم تهران «هوا» ندارد و باور کردیم که داستان دنباله‌دار تشدید آلودگی هوا در روزهای سرد پایانی ندارد. باور کردیم که داستان آلودگی هوا تنها زمانی مسئولان امر را به تکاپو می اندازد که شاخص‌های آلودگی هوا بالارود و آن‌ها در جلسات متعدد خود که دست آخر به تعطیلی مدارس و اجرای طرح‌های ضربتی می انجامید، یادشان بیاید که دچار آلودگی هوا هستیم اما با پایین رفتن شاخص‌ها باز موضوع را از یاد ببرند و تا سال بعد هم خدا بزرگ است!
اطلاع رسانی نامناسب سیل به گردشگری گلستان خسارت زد
معاون دادگستری البرز: رسانه ها ریشه جرایم را رصد کنند
مسابقه حقوق شهروندی در نمایشگاه کتاب برگزار می شود
استاندار تهران: خانه های موادفروشان مصادره شود
خشونت پلیس انگلیس مصداق نقض آشکار حقوق شهروندی است
«ایران مال» 300 میلیارد تومان جریمه شد
توهین فرزند متهم دادگاه پتروشیمی به دادسرا اعلام می شود
امینی در ریاست کانون وکلای دادگستری ابقا شد
قاچاقچی دام در زاهدان 544 میلیون ریال جریمه شد
محکومیت حبس نسرین ستوده قطعی شد