برای گسترش روابط تهران - سئول، برنامه جامعی دارم

12:36 ۲۵ روز و ۱۱ ساعت پیش ایرنا 30 0
برای گسترش روابط تهران - سئول، برنامه جامعی دارم

پکن- ایرنا - سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در کره جنوبی با اشاره به اهمیت روابط و مناسبات تهران - سئول تاکید کرد که برنامه جامعی برای گسترش روز افزون همکاری های دو جانبه ایران و کره جنوبی در عرصه های سیاسی، اقتصادی، تجاری، فرهنگی و پارلمانی در نظر گرفته ایم.

ایرنا

«سعید بادامچی شبستری» که بتازگی به عنوان سفیر ایران در کره جنوبی منصوب شده است روز شنبه در گفت و گو با ایرنا تصریح کرد: برنامه جامع توسعه و تقویت روابط دو جانبه، طبق زمانبندی در نظر گرفته و با رعایت اولویت ها اجرایی می شود.
وی مناسبات جمهوری اسلامی ایران و جمهوری کره را روابطی دوستانه و مستحکم ارزیابی کرد که از یک پشتوانه غنی فرهنگی، اقتصادی و تجاری برخوردار است و همین عامل در پیشبرد روابط دو جانبه در همه دوره ها، بسیار حائز اهمیت و موثر بوده است.
شبستری از ویژگی این روابط را استمرار همکاری های دو جانبه برغم بروز نوسانات مقطعی منطقه ای و بین المللی بویژه میان ایران و آمریکا نام برد و افزود: روابط فیمابین در مقاطعی مانند اکنون که با اقدامات یکجانبه خصمانه و غیرقانونی آمریکا در خروج از برجام مصادف شده است اگرچه در معدود زمینه هایی مانند تعاملات بانکی و مالی و بنابر دلایل و ملاحظات خاص برخی طرف های کره ای بویژه در بخش های خصوصی، دچار مشکلاتی شده است اما در برخی زمینه های دیگر از جمله در عرصه های فرهنگی و پارلمانی با توسعه بیشتری مواجه شده است.
سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در کره جنوبی ادامه داد: خوشبختانه از آنجا که روابط جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی بر مبنای واقعیت شکل گرفته است بروز مقطعی اینگونه مسائل و مشکلات گذرا نمی تواند در عزم دو دولت و دو ملت برای گسترش روابط و تعمیق همکاری های دو طرفه خللی ایجاد نماید.
به گفته وی در حال حاضر مناسبات جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی برغم موارد پیش گفته در سطح قابل قبولی قرار دارد و روند تعاملات و همکاری های فیمابین را کاملا امیدوار کننده می بینم.
سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در کره جنوبی افزود: از آنجا که اقتصاد جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی مکمل یکدیگر هستند، ظرفیت خوبی برای همکاری های دو جانبه در بخش های مختلف اقتصادی اعم از تجاری، انرژی، پتروشیمی، صنعتی، تکنولوژیکی، فناوری اطلاعاتی، خدمات دانش بنیان، سرمایه ای و غیره وجود دارد که با توجه به گسترده بودن دامنه و ابعاد همکاری ها، نیازمند نهادینه سازی و هدفمند کردن آنها هستیم.
شبستری تصریح کرد: کره جنوبی از گذشته های دور در اغلب پروژه های ساختاری و زیر بنایی کشورمان مشارکت داشته و هم اکنون نیز برغم مشکلات فرا رو، اشتیاق دارد به این همکاری ها ادامه دهد.
او گفت: در حال حاضر نیز کره جنوبی از جمله شرکای خوب جمهوری اسلامی ایران محسوب می گردد به طوری که در سال گذشته حجم مناسبات تجاری بین دو کشور از رقم 12 میلیارد دلار فراتر رفت این رقم در مقایسه با آمار سال های پیش از آن کم سابقه بوده است.
سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در کره جنوبی بیان کرد در مقطع کنونی نیز راهکارهای متعددی برای تحرک بخشیدن به مناسبات تجاری و اقتصادی دو جانبه در نظر گرفته شده که بهره مندی از ظرفیت صنایع کوچک و متوسط و شرکت های خرد از جمله این موارد است.
شبستری در ارتباط با اخبار مربوط به قطع روابط بانکی ایران و کره جنوبی و همچنین بسته شدن حساب بانکی ایرانیان مقیم این کشور در برخی از رسانه ها توضیح داد که با خروج امریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم های یکجانبه ثانویه از سوی آن کشور، این امر علی رغم میل باطنی طرف های کره ای قابل پیش بینی بود.
وی افزود: با توجه به در هم تنیدگی بازارهای سرمایه ای، پولی و مالی کره جنوبی با بازار و موسسات بانکی و مالی آمریکا، مشکلاتی در زمینه همکاری های بانکی دو جانبه پدیدار گردد اما دابیری در نظر گرفته شده است تا با همکاری نزدیک طرف های کره ای بتوانیم راه حلی قطعی برای غلبه بر این مشکل بیابیم.
شبستری همچنین در ارتباط با انتشار اخبار بسته شدن حساب های بانکی ایرانیان مقیم تاکید کرد متاسفانه این اخبار به صورت دقیق منعکس نشده است اگرچه برخی بانک های کره ای از جمله بانک 'کی ای بی - هانا' که بیشتر سهام آنان به سهامداران آمریکایی تعلق داشته و دارای همکاری های وسیع بانکی با طرف های آمریکایی هستند از مشتریان ایرانی مقیم درخواست کرده اند که حساب های بانکی خود را مسدود نمایند ولیکن دیگر بانک های کره ای محتاطانه با توجه به نسبت میزان سهامداران آمریکایی در بانک های مورد اشاره در حال ارائه خدمات بانکی به هموطنان ایرانی هستند.
وی اظهار امیدواری کرد با توجه به مذاکرات و گفت و گوهای خوب فیمابین در آینده نزدیک بتوانیم راه حلی را برای ریشه کن کردن مشکلات مذکور بیابیم.
سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در کره جنوبی در ارتباط با وضعیت خرید نفت ایران توسط کره جنوبی نیز تاکید کرد: اگرچه کره جنوبی در مقطعی و بنابه ملاحظاتی از خرید نفت از کشورمان خودداری ورزیده است ولی این به معنای آن نیست که سئول خواهان واردات نفت از جمهوری اسلامی ایران نیست.
شبستری تاکید کرد ایران از تامین کنندگان سنتی نفت خام و میعانات گازی کره جنوبی بشمار می رود و بنظر می رسد در آینده نیز به واردات خود از کشورمان ادامه خواهد داد زیرا در غیر این صورت صنایع ذیربط کره ای متحمل خسارت های جبران ناپذیری خواهند گردید.
به گفته وی به همین دلیل طرف های کره ای از زمان خروج یکجانبه آمریکا از برجام در پی آن هستند تا با مذاکره با طرف های آمریکایی، معافیت هایی را کسب نمایند.
سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در کره جنوبی در ادامه در مورد وضعیت شبه جزیره کره نیز تصریح کرد جمهوری اسلامی ایران بعنوان کشوری که با هر دو کره از روابط خوبی برخوردار است، حفظ و تداوم صلح و ثبات در شبه جزیره کره را از منویات قلبی خود دانسته و برای دولت و ملت دو کره آرزوی خوشبختی و سعادت دارد.
او گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران همواره مبتنی بر عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته ای بوده است ما همواره معتقد بوده ایم که مسائل و مشکلات شبه جزیره کره باید صرفا از راه های مسالمت آمیز و گفت و گو حل و فصل گردد.
شبستری ادامه داد: از تحولات اخیر بوقوع پیوسته در منطقه استقبال نموده و امیدواریم مقامات دو کره بتوانند از فضای مثبت فعلی ایجاد شده نهایت بهره مندی را بعمل آورده و مشکلات خود را حل و فصل نمایند.
او اظهار کرد متاسفانه با توجه به رویکرد مستکبرانه و یکجانبه آمریکا در تعامل با دیگر کشورها که از سابقه ای دیرینه برخوردار است نمی توان در خصوص نتایج گفتگوهای آمریکا و کره شمالی از هم اکنون اظهار نظر نمود.
شبستری افزود: قطعا نحوه دیدگاه و چگونگی رویکرد آمریکا در قبال کره شمالی، می تواند به عنوان عاملی مهم در پیشبرد مذاکرات دو طرف در آینده نقش بسزایی ایفا نماید.
'سعید بادامچی شبستری' که بتازگی به عنوان سفیر ایران در کره جنوبی منصوب شده است هفته گذشته وارد سئول شد و فعالیت خود را شروع کرد.
**آساق**1904**1663**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

پیکان مقابل گنبد شکست خورد
تیم پیکان در هفته هفتم لیگ برتر والیبال مقابل شهرداری گنبد شکست خورد.
مهدی محسن نژاد به مدال برنز جهان رسید
مهدی محسن نژاد در وزن ۶۰ کیلوگرم مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی زیر ۲۳ سال جهان به مدال برنز دست یافت.
اسماعیلی: دلخورم چون به ناحق قضاوت شدم!
هافبک استقلال می گوید بحث دوری اش از تمرینات یک بحث درون خانوادگی بوده است اما از رفتار بعضی از هواداران تیمش دلخور است.
آغاز مذاکرات بایرن مونیخ با زین الدین زیدان
اخبار حاکی از آن است که مذاکرات باشگاه بایرن مونیخ با زین الدین زیدان سرمربی سابق رئال مادرید در حال پیگیری است.
تکذیب اظهارنظر فردوسی‌پور درباره مصاحبه اینفانتینو
تهیه کننده و مجری برنامه نود، اظهار نظر منتشر شده از او درباره مصاحبه با اینفانتینو را رد کرد.
اتهام عجیب به بازیکن اخلاق لیگ و پیکان
شکست سنگین پیکان با مجید جلالی برابر پارس جنوبی در انتهای بازی با یک اتهام جنجالی علیه بازیکن اخلاق فصل گذشته همراه شده است.
میخ میلاد محمدی به تابوت مدافع سوئدی
یک رسانه انگلیسی تعبیر جالبی درباره انتقال احتمالی میلاد محمدی، ملی‌پوش ایرانی به تیم سلتیک منتشر کرد.
جلسه سرنوشتِ تاج، بی‌نتیجه به پایان رسید
جلسه رئیس کمیته ملی المپیک، وزیر ورزش و جوانان و رئیس فدراسیون فوتبال به پایان رسید.
امید نمازی از سرمربیگری ذوب‌آهن کنار رفت
سرمربی تیم فوتبال ذوب آهن به صورت توافقی از مسئولیت خود در این تیم کناره گیری کرد.
حریف سایپا در لیگ قهرمانان آسیا مشخص شد
شاگردان علی دایی که در فصل گذشته موفق به دریافت جواز صعود به لیگ قهرمانان آسیا شدند، حریف خود در مرحله پلی آف این رقابت‌ها را شناختند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اعتماد به رهبری و توسل به اهل بیت(ع) از ضرورت های امروز است
اصفهان – ایرنا – استاد اخلاق حوزه علمیه اصفهان گفت: اعتماد به رهبری، انجام و ظیفه و توسل به اهل بیت (ع) سه وظیفه مهم امروز و لازمه دفاع از اسلام و هدایتگری در نیروهای مسلح است.
پایان رویای شیرین پرسپولیس در آزادی
تهران- ایرنا- خبرگزاری فرانسه با بازتاب شکست پرسپولیس ایران مقابل کاشیما آنتلرز ژاپن در مجموع دیدارهای رفت و برگشت در فینال لیگ قهرمانان آسیا، ثبت نتیجه 2-0 در اسکوربورد «ورزشگا مملو از تماشاگر» آزادی تهران را پایان رویای شیرین پرسپولیس عنوان کرد.
واکنش متفاوت مدیران به شایعات در صداوسیما
تهران- ایرناپلاس- در حالی که معاون توسعه و فناوری رسانه صداوسیما از اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان در این معاونت خبر می‌دهد، روابط عمومی سازمان از توضیح درباره استثنا شدن برخی مدیران معاونت سیاسی صداوسیما خودداری می‌کند.
توضیحات پلیس در خصوص انتشار کلیپ درگیری چند جوان با یک طلبه+ جزئیات
سرهنگ حسین دهقان پور درخصوص انتشار کلیپی مبنی بر درگیری چند جوان با یک طلبه در فضای مجازی توضیحاتی ارائه کرد.
چرا به محسن ابراهیم زاده رسیدیم؟!
بعد از ۱۹ سال قرار بود فینال معتبرترین تورنمنت باشگاهی قاره آسیا در تهران برگزار شود، ورزشگاه آزادی پس از تلخی شکست استقلال مقابل جوبیلو ایواتا ژاپن می‌خواست جشن سرخ رنگی بگیرد برای پرسپولیس تا شاید از دیگر تیم ژاپنی انتقام بگیرد و بعد از ۲۵ سال، جام قهرمانی را نصیب تیمی ایرانی کند.
مسلمانان با داشتن وحدت تاریخ ساز می شوند
چاووش اوغلو: برای کاهش تاثیر تحریم‌های ایران با آمریکا و اتحادیه اروپا همکاری می‌کینم
موگرینی: توافق هسته‌ای را به دلایل امنیتی حفظ می‌کنیم
اذعان دیوید آلبرایت به توانایی هسته‌ای ایران
اکبری: تا زمانی ملت‌ها برای دفاع از ارزش‌های انسانی قیام نکنند، حکومت‌ها کاری انجام نمی‌دهند
یک عضو جنبش انصارالله یمن: باید همه برای ایستادگی در برابر عوامل آمریکا احساس مسئولیت کنند
مبارزه با گروهک‌های تروریستی فقط نظامی نیست
انتقاد تند ترامپ از نخست‌وزیر انگلیس برای کم‌کاری در مقابله با ایران
در حال حاضر قادر به میزبانی ساز و کار مالی ایران و اروپا نیستیم
ابوشریف: کسانی که به دنبال عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی هستند خارج از امت اسلامی‌اند