برای گسترش روابط تهران - سئول، برنامه جامعی دارم

12:36 ۱۸۶ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 153 0
برای گسترش روابط تهران - سئول، برنامه جامعی دارم

پکن- ایرنا - سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در کره جنوبی با اشاره به اهمیت روابط و مناسبات تهران - سئول تاکید کرد که برنامه جامعی برای گسترش روز افزون همکاری های دو جانبه ایران و کره جنوبی در عرصه های سیاسی، اقتصادی، تجاری، فرهنگی و پارلمانی در نظر گرفته ایم.

ایرنا

«سعید بادامچی شبستری» که بتازگی به عنوان سفیر ایران در کره جنوبی منصوب شده است روز شنبه در گفت و گو با ایرنا تصریح کرد: برنامه جامع توسعه و تقویت روابط دو جانبه، طبق زمانبندی در نظر گرفته و با رعایت اولویت ها اجرایی می شود.
وی مناسبات جمهوری اسلامی ایران و جمهوری کره را روابطی دوستانه و مستحکم ارزیابی کرد که از یک پشتوانه غنی فرهنگی، اقتصادی و تجاری برخوردار است و همین عامل در پیشبرد روابط دو جانبه در همه دوره ها، بسیار حائز اهمیت و موثر بوده است.
شبستری از ویژگی این روابط را استمرار همکاری های دو جانبه برغم بروز نوسانات مقطعی منطقه ای و بین المللی بویژه میان ایران و آمریکا نام برد و افزود: روابط فیمابین در مقاطعی مانند اکنون که با اقدامات یکجانبه خصمانه و غیرقانونی آمریکا در خروج از برجام مصادف شده است اگرچه در معدود زمینه هایی مانند تعاملات بانکی و مالی و بنابر دلایل و ملاحظات خاص برخی طرف های کره ای بویژه در بخش های خصوصی، دچار مشکلاتی شده است اما در برخی زمینه های دیگر از جمله در عرصه های فرهنگی و پارلمانی با توسعه بیشتری مواجه شده است.
سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در کره جنوبی ادامه داد: خوشبختانه از آنجا که روابط جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی بر مبنای واقعیت شکل گرفته است بروز مقطعی اینگونه مسائل و مشکلات گذرا نمی تواند در عزم دو دولت و دو ملت برای گسترش روابط و تعمیق همکاری های دو طرفه خللی ایجاد نماید.
به گفته وی در حال حاضر مناسبات جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی برغم موارد پیش گفته در سطح قابل قبولی قرار دارد و روند تعاملات و همکاری های فیمابین را کاملا امیدوار کننده می بینم.
سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در کره جنوبی افزود: از آنجا که اقتصاد جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی مکمل یکدیگر هستند، ظرفیت خوبی برای همکاری های دو جانبه در بخش های مختلف اقتصادی اعم از تجاری، انرژی، پتروشیمی، صنعتی، تکنولوژیکی، فناوری اطلاعاتی، خدمات دانش بنیان، سرمایه ای و غیره وجود دارد که با توجه به گسترده بودن دامنه و ابعاد همکاری ها، نیازمند نهادینه سازی و هدفمند کردن آنها هستیم.
شبستری تصریح کرد: کره جنوبی از گذشته های دور در اغلب پروژه های ساختاری و زیر بنایی کشورمان مشارکت داشته و هم اکنون نیز برغم مشکلات فرا رو، اشتیاق دارد به این همکاری ها ادامه دهد.
او گفت: در حال حاضر نیز کره جنوبی از جمله شرکای خوب جمهوری اسلامی ایران محسوب می گردد به طوری که در سال گذشته حجم مناسبات تجاری بین دو کشور از رقم 12 میلیارد دلار فراتر رفت این رقم در مقایسه با آمار سال های پیش از آن کم سابقه بوده است.
سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در کره جنوبی بیان کرد در مقطع کنونی نیز راهکارهای متعددی برای تحرک بخشیدن به مناسبات تجاری و اقتصادی دو جانبه در نظر گرفته شده که بهره مندی از ظرفیت صنایع کوچک و متوسط و شرکت های خرد از جمله این موارد است.
شبستری در ارتباط با اخبار مربوط به قطع روابط بانکی ایران و کره جنوبی و همچنین بسته شدن حساب بانکی ایرانیان مقیم این کشور در برخی از رسانه ها توضیح داد که با خروج امریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم های یکجانبه ثانویه از سوی آن کشور، این امر علی رغم میل باطنی طرف های کره ای قابل پیش بینی بود.
وی افزود: با توجه به در هم تنیدگی بازارهای سرمایه ای، پولی و مالی کره جنوبی با بازار و موسسات بانکی و مالی آمریکا، مشکلاتی در زمینه همکاری های بانکی دو جانبه پدیدار گردد اما دابیری در نظر گرفته شده است تا با همکاری نزدیک طرف های کره ای بتوانیم راه حلی قطعی برای غلبه بر این مشکل بیابیم.
شبستری همچنین در ارتباط با انتشار اخبار بسته شدن حساب های بانکی ایرانیان مقیم تاکید کرد متاسفانه این اخبار به صورت دقیق منعکس نشده است اگرچه برخی بانک های کره ای از جمله بانک 'کی ای بی - هانا' که بیشتر سهام آنان به سهامداران آمریکایی تعلق داشته و دارای همکاری های وسیع بانکی با طرف های آمریکایی هستند از مشتریان ایرانی مقیم درخواست کرده اند که حساب های بانکی خود را مسدود نمایند ولیکن دیگر بانک های کره ای محتاطانه با توجه به نسبت میزان سهامداران آمریکایی در بانک های مورد اشاره در حال ارائه خدمات بانکی به هموطنان ایرانی هستند.
وی اظهار امیدواری کرد با توجه به مذاکرات و گفت و گوهای خوب فیمابین در آینده نزدیک بتوانیم راه حلی را برای ریشه کن کردن مشکلات مذکور بیابیم.
سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در کره جنوبی در ارتباط با وضعیت خرید نفت ایران توسط کره جنوبی نیز تاکید کرد: اگرچه کره جنوبی در مقطعی و بنابه ملاحظاتی از خرید نفت از کشورمان خودداری ورزیده است ولی این به معنای آن نیست که سئول خواهان واردات نفت از جمهوری اسلامی ایران نیست.
شبستری تاکید کرد ایران از تامین کنندگان سنتی نفت خام و میعانات گازی کره جنوبی بشمار می رود و بنظر می رسد در آینده نیز به واردات خود از کشورمان ادامه خواهد داد زیرا در غیر این صورت صنایع ذیربط کره ای متحمل خسارت های جبران ناپذیری خواهند گردید.
به گفته وی به همین دلیل طرف های کره ای از زمان خروج یکجانبه آمریکا از برجام در پی آن هستند تا با مذاکره با طرف های آمریکایی، معافیت هایی را کسب نمایند.
سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در کره جنوبی در ادامه در مورد وضعیت شبه جزیره کره نیز تصریح کرد جمهوری اسلامی ایران بعنوان کشوری که با هر دو کره از روابط خوبی برخوردار است، حفظ و تداوم صلح و ثبات در شبه جزیره کره را از منویات قلبی خود دانسته و برای دولت و ملت دو کره آرزوی خوشبختی و سعادت دارد.
او گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران همواره مبتنی بر عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته ای بوده است ما همواره معتقد بوده ایم که مسائل و مشکلات شبه جزیره کره باید صرفا از راه های مسالمت آمیز و گفت و گو حل و فصل گردد.
شبستری ادامه داد: از تحولات اخیر بوقوع پیوسته در منطقه استقبال نموده و امیدواریم مقامات دو کره بتوانند از فضای مثبت فعلی ایجاد شده نهایت بهره مندی را بعمل آورده و مشکلات خود را حل و فصل نمایند.
او اظهار کرد متاسفانه با توجه به رویکرد مستکبرانه و یکجانبه آمریکا در تعامل با دیگر کشورها که از سابقه ای دیرینه برخوردار است نمی توان در خصوص نتایج گفتگوهای آمریکا و کره شمالی از هم اکنون اظهار نظر نمود.
شبستری افزود: قطعا نحوه دیدگاه و چگونگی رویکرد آمریکا در قبال کره شمالی، می تواند به عنوان عاملی مهم در پیشبرد مذاکرات دو طرف در آینده نقش بسزایی ایفا نماید.
'سعید بادامچی شبستری' که بتازگی به عنوان سفیر ایران در کره جنوبی منصوب شده است هفته گذشته وارد سئول شد و فعالیت خود را شروع کرد.
**آساق**1904**1663**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

دفاعی امنیتی
دفاعی امنیتی

آخرین اخبار

بازدید وزیر نیرو از محل اجرای سد مخزنی لاسک گیلان
رشت - ایرنا - رضا اردکانیان وزیر نیرو با همراهی استاندار گیلان از محل اجرای سد مخزنی لاسک در شهرستان شفت بازدید کرد.
تداوم کمک های مردمی به سیل زدگان
استانها - ایرنا - اگر چه سیلی از آب، خانه های برخی هموطنان را دچار آسیب کرد ولی سیل محبت و همدلی مرهمی بر این ویرانی ها و دردها بود و مردم نیکوکار با تمام ظرفیت های خود برای کاهش آلام مردم مناطق سیل زده پای کار هستند.
ممنوعیت تردد در 28 محور به دلیل شرایط جوی
تهران - ایرنا - در حال حاضر تردد در 28 محور برون شهری کشور به دلیل اختلالات و شرایط جوی ممنوع است.
برق 70 روستای سیل زده خوزستان همچنان قطع است
اهواز - ایرنا - مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق اهواز گفت:70 روستای خوزستان به دلیل وقوع سیلاب همچنان بی برق هستند درواقع برق این روستاها برای حفظ جان مردم قطع شده تا پس از کاهش میزان آب، مجدداً برقدار شوند.
سند مهارت آموزی استان های کشور تدوین می شود
اردبیل- ایرنا- معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور اعلام کرد که با همکاری استانداری ها سند مهارت آموزی کشور تدوین می شود.
دیدنگار فروش محصولات بی‌نظیر کمپینگ و سفر عکاسی
کمپینگ و سفر به دل طبیعت برای عکاسی از لذت‌بخش‌ترین کارهای جمعی است که هر شخص عکاس و علاقه‌مند به عکاسی می‌تواند تجربه کند. بودن در دل طبیعت در یک اجتماع کوچک از علاقه‌مندان عکاسی اتفاق زیبا و به‌یادماندنی‌ است.
4574 سیلزده در خراسان رضوی امدادرسانی شده اند
مشهد- ایرنا- رئیس مرکز کنترل و هماهنگی عملیات هلال احمر خراسان رضوی گفت: به چهار هزار و 574 سیلزده در این استان طی روزهای 24 فروردین گذشته تا سوم اردیبهشت ماه جاری توسط نیروهای جمعیت هلال احمر امدادرسانی شده اند.
شوخی بهارستانی
«می‌خواهیم پیشنهاد بدهیم یک روز آقای آذری جهرمی را به بهانه استیضاح دعوت کنند مجلس، بعد ایشان با کلی گزارش از عملکرد وزارت ارتباطات بیایند در صحن علنی، یک‌دفعه یکی از نمایندگان پِخی بزند زیر خنده و بگوید: «می‌خواستیم یه وزیر دیگه رو استیضاح کنیم، آدرس رو اشتباه فرستادیم! حالا تا اینجا اومدی بیا یه فیلترشکن خوب بریز! چند وقته این خرگوشه اصلاً خوب کار نمی‌کنه!»
گرگان آماده تاجگذاری در بسکتبال ایران
گرگان - ایرنا - فقط یک روز تا آغاز چند بازی جذاب و نفس گیر فینال لیگ برتر بسکتبال کشور باقی مانده و هواداران تیم شهرداری گرگان برای کسب افتخاری بزرگ و سنجاق شدن به تاریخ لحظه شماری می کنند.
برآورد اولیه خسارت سیل در خراسان رضوی 13 هزار میلیارد ریال است
مشهد- ایرنا- معاون اداره کل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی گفت: وقوع سیل از ابتدای امسال تاکنون حدود 13 هزار میلیارد ریال خسارت به بخشهای مختلف در این استان وارد کرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

از «برادر جان» پربازیگر تلویزیون چه خبر؟
همزمان با ادامه تصویربرداری سریال «برادر جان»، مراحل فنی این مجموعه در حال انجام است.
مشمولان دریافت «وام ازدواج» از صندوق بازنشستگی کشوری
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری از پرداخت وام ۲۰ میلیون تومانی ازدواج برای فرزندان بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری خبر داد.
بازدید وزیر نیرو از محل اجرای سد مخزنی لاسک گیلان
رشت - ایرنا - رضا اردکانیان وزیر نیرو با همراهی استاندار گیلان از محل اجرای سد مخزنی لاسک در شهرستان شفت بازدید کرد.
تداوم کمک های مردمی به سیل زدگان
استانها - ایرنا - اگر چه سیلی از آب، خانه های برخی هموطنان را دچار آسیب کرد ولی سیل محبت و همدلی مرهمی بر این ویرانی ها و دردها بود و مردم نیکوکار با تمام ظرفیت های خود برای کاهش آلام مردم مناطق سیل زده پای کار هستند.
ممنوعیت تردد در 28 محور به دلیل شرایط جوی
تهران - ایرنا - در حال حاضر تردد در 28 محور برون شهری کشور به دلیل اختلالات و شرایط جوی ممنوع است.
ظریف محورهای رایزنی خود با دبیرکل سازمان ملل را تشریح کرد
رایزنی ظریف با وزیر امور خارجه ونزوئلا درباره آخرین تحولات این کشور
نماینده مجلس: جامعه جهانی در مقابل ظلم آمریکا سکوت کرده است
موسوی: پیشنهاد ایران برای تبادل زندانیان ایرانی و آمریکایی نیازمند هیچ گونه تأویل و تفسیری نیست
چرا ایران در شرایط کنونی نباید اقدام به بستن تنگه هرمز کند؟
وزیر خارجه ونزوئلا به دیدار ظریف آمد
واشنگتن: ایران درباره تبادل زندانیان جدیت نشان دهد
سپاس از ایران به پهنای جغرافیای عراق
پیشنهادمبادله زندانیان ایرانی وآمریکایی مسبوق به سابقه است
ظریف با رئیس مجمع عمومی سازمان ملل دیدار کرد