برای گسترش روابط تهران - سئول، برنامه جامعی دارم

12:36 ۹۰ روز و ۱۴ ساعت پیش ایرنا 97 0
برای گسترش روابط تهران - سئول، برنامه جامعی دارم

پکن- ایرنا - سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در کره جنوبی با اشاره به اهمیت روابط و مناسبات تهران - سئول تاکید کرد که برنامه جامعی برای گسترش روز افزون همکاری های دو جانبه ایران و کره جنوبی در عرصه های سیاسی، اقتصادی، تجاری، فرهنگی و پارلمانی در نظر گرفته ایم.

ایرنا

«سعید بادامچی شبستری» که بتازگی به عنوان سفیر ایران در کره جنوبی منصوب شده است روز شنبه در گفت و گو با ایرنا تصریح کرد: برنامه جامع توسعه و تقویت روابط دو جانبه، طبق زمانبندی در نظر گرفته و با رعایت اولویت ها اجرایی می شود.
وی مناسبات جمهوری اسلامی ایران و جمهوری کره را روابطی دوستانه و مستحکم ارزیابی کرد که از یک پشتوانه غنی فرهنگی، اقتصادی و تجاری برخوردار است و همین عامل در پیشبرد روابط دو جانبه در همه دوره ها، بسیار حائز اهمیت و موثر بوده است.
شبستری از ویژگی این روابط را استمرار همکاری های دو جانبه برغم بروز نوسانات مقطعی منطقه ای و بین المللی بویژه میان ایران و آمریکا نام برد و افزود: روابط فیمابین در مقاطعی مانند اکنون که با اقدامات یکجانبه خصمانه و غیرقانونی آمریکا در خروج از برجام مصادف شده است اگرچه در معدود زمینه هایی مانند تعاملات بانکی و مالی و بنابر دلایل و ملاحظات خاص برخی طرف های کره ای بویژه در بخش های خصوصی، دچار مشکلاتی شده است اما در برخی زمینه های دیگر از جمله در عرصه های فرهنگی و پارلمانی با توسعه بیشتری مواجه شده است.
سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در کره جنوبی ادامه داد: خوشبختانه از آنجا که روابط جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی بر مبنای واقعیت شکل گرفته است بروز مقطعی اینگونه مسائل و مشکلات گذرا نمی تواند در عزم دو دولت و دو ملت برای گسترش روابط و تعمیق همکاری های دو طرفه خللی ایجاد نماید.
به گفته وی در حال حاضر مناسبات جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی برغم موارد پیش گفته در سطح قابل قبولی قرار دارد و روند تعاملات و همکاری های فیمابین را کاملا امیدوار کننده می بینم.
سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در کره جنوبی افزود: از آنجا که اقتصاد جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی مکمل یکدیگر هستند، ظرفیت خوبی برای همکاری های دو جانبه در بخش های مختلف اقتصادی اعم از تجاری، انرژی، پتروشیمی، صنعتی، تکنولوژیکی، فناوری اطلاعاتی، خدمات دانش بنیان، سرمایه ای و غیره وجود دارد که با توجه به گسترده بودن دامنه و ابعاد همکاری ها، نیازمند نهادینه سازی و هدفمند کردن آنها هستیم.
شبستری تصریح کرد: کره جنوبی از گذشته های دور در اغلب پروژه های ساختاری و زیر بنایی کشورمان مشارکت داشته و هم اکنون نیز برغم مشکلات فرا رو، اشتیاق دارد به این همکاری ها ادامه دهد.
او گفت: در حال حاضر نیز کره جنوبی از جمله شرکای خوب جمهوری اسلامی ایران محسوب می گردد به طوری که در سال گذشته حجم مناسبات تجاری بین دو کشور از رقم 12 میلیارد دلار فراتر رفت این رقم در مقایسه با آمار سال های پیش از آن کم سابقه بوده است.
سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در کره جنوبی بیان کرد در مقطع کنونی نیز راهکارهای متعددی برای تحرک بخشیدن به مناسبات تجاری و اقتصادی دو جانبه در نظر گرفته شده که بهره مندی از ظرفیت صنایع کوچک و متوسط و شرکت های خرد از جمله این موارد است.
شبستری در ارتباط با اخبار مربوط به قطع روابط بانکی ایران و کره جنوبی و همچنین بسته شدن حساب بانکی ایرانیان مقیم این کشور در برخی از رسانه ها توضیح داد که با خروج امریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم های یکجانبه ثانویه از سوی آن کشور، این امر علی رغم میل باطنی طرف های کره ای قابل پیش بینی بود.
وی افزود: با توجه به در هم تنیدگی بازارهای سرمایه ای، پولی و مالی کره جنوبی با بازار و موسسات بانکی و مالی آمریکا، مشکلاتی در زمینه همکاری های بانکی دو جانبه پدیدار گردد اما دابیری در نظر گرفته شده است تا با همکاری نزدیک طرف های کره ای بتوانیم راه حلی قطعی برای غلبه بر این مشکل بیابیم.
شبستری همچنین در ارتباط با انتشار اخبار بسته شدن حساب های بانکی ایرانیان مقیم تاکید کرد متاسفانه این اخبار به صورت دقیق منعکس نشده است اگرچه برخی بانک های کره ای از جمله بانک 'کی ای بی - هانا' که بیشتر سهام آنان به سهامداران آمریکایی تعلق داشته و دارای همکاری های وسیع بانکی با طرف های آمریکایی هستند از مشتریان ایرانی مقیم درخواست کرده اند که حساب های بانکی خود را مسدود نمایند ولیکن دیگر بانک های کره ای محتاطانه با توجه به نسبت میزان سهامداران آمریکایی در بانک های مورد اشاره در حال ارائه خدمات بانکی به هموطنان ایرانی هستند.
وی اظهار امیدواری کرد با توجه به مذاکرات و گفت و گوهای خوب فیمابین در آینده نزدیک بتوانیم راه حلی را برای ریشه کن کردن مشکلات مذکور بیابیم.
سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در کره جنوبی در ارتباط با وضعیت خرید نفت ایران توسط کره جنوبی نیز تاکید کرد: اگرچه کره جنوبی در مقطعی و بنابه ملاحظاتی از خرید نفت از کشورمان خودداری ورزیده است ولی این به معنای آن نیست که سئول خواهان واردات نفت از جمهوری اسلامی ایران نیست.
شبستری تاکید کرد ایران از تامین کنندگان سنتی نفت خام و میعانات گازی کره جنوبی بشمار می رود و بنظر می رسد در آینده نیز به واردات خود از کشورمان ادامه خواهد داد زیرا در غیر این صورت صنایع ذیربط کره ای متحمل خسارت های جبران ناپذیری خواهند گردید.
به گفته وی به همین دلیل طرف های کره ای از زمان خروج یکجانبه آمریکا از برجام در پی آن هستند تا با مذاکره با طرف های آمریکایی، معافیت هایی را کسب نمایند.
سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در کره جنوبی در ادامه در مورد وضعیت شبه جزیره کره نیز تصریح کرد جمهوری اسلامی ایران بعنوان کشوری که با هر دو کره از روابط خوبی برخوردار است، حفظ و تداوم صلح و ثبات در شبه جزیره کره را از منویات قلبی خود دانسته و برای دولت و ملت دو کره آرزوی خوشبختی و سعادت دارد.
او گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران همواره مبتنی بر عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته ای بوده است ما همواره معتقد بوده ایم که مسائل و مشکلات شبه جزیره کره باید صرفا از راه های مسالمت آمیز و گفت و گو حل و فصل گردد.
شبستری ادامه داد: از تحولات اخیر بوقوع پیوسته در منطقه استقبال نموده و امیدواریم مقامات دو کره بتوانند از فضای مثبت فعلی ایجاد شده نهایت بهره مندی را بعمل آورده و مشکلات خود را حل و فصل نمایند.
او اظهار کرد متاسفانه با توجه به رویکرد مستکبرانه و یکجانبه آمریکا در تعامل با دیگر کشورها که از سابقه ای دیرینه برخوردار است نمی توان در خصوص نتایج گفتگوهای آمریکا و کره شمالی از هم اکنون اظهار نظر نمود.
شبستری افزود: قطعا نحوه دیدگاه و چگونگی رویکرد آمریکا در قبال کره شمالی، می تواند به عنوان عاملی مهم در پیشبرد مذاکرات دو طرف در آینده نقش بسزایی ایفا نماید.
'سعید بادامچی شبستری' که بتازگی به عنوان سفیر ایران در کره جنوبی منصوب شده است هفته گذشته وارد سئول شد و فعالیت خود را شروع کرد.
**آساق**1904**1663**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

مقصودلو برابر چیگائف روس شكست خورد
پرهام مقصودلو در دور ششم تورنمنت تاتا استیل برابر چيگائف روس شكست خورد.
اثرگذاری قابل توجه فن‌دایک در ترکیب لیورپول
حالا فن دایک به عدد 50 بازی برای لیورپول رسیده است.
کرانچار: حریف را وادار به اشتباه کردیم
سرمربى تیم ملى امید با اظهار رضایت از عملکرد شاگردانش برابر کویت گفت:حریف ما در ابتداى این بازى سازماندهى خوبى داشت اما با پرس و دوندگى آنها را وادار به اشتباه کردیم.
امری: دربی برابر چلسی یک فینال کوچک است
اونای امری، سرمربی اسپانیایی آرسنال، مدعی شد دربی برابر چلسی یک فینال کوچک خواهد بود.
بشار- طارق؛ به دنبال شگفتی مودریچ - راکیتیچ
تیم ملی عراق دو بازیکن مهم از باشگاه های بزرگ ایرانی در اختیار دارد. موضوعی که مشابه آن در جام جهانی برای کرواسی وجود داشت و ستاره های لالیگایی این تیم نقش مهمی در شگفتی سازی و نایب قهرمانی کرواسی در جام جهانی ایفا کردند.
دژاگه در جمع ۵ هافبک برتر جام ملت‌ها
بازیکن ملی‌پوش کشورمان در میان 5 هافبک برتر مرحله گروهی جام ملت‌های آسیا قرار گرفت.
بوفون: از انتقال رونالدو به یوونتوس متعجب نشدم
جان لوییجی بوفون، دروازه بان ایتالیایی پاری سن ژرمن، مدعی شد از انتقال کریستیانو رونالدو به یوونتوس متعجب نشده است.
آرسنال - چلسی؛ به نام لندن، به کام منچستر!
هر نتیجه ای در بازی فردا شب چلسی و آرسنال به سود منچستریونایتد خواهد بود.
کی‌روش: پیشنهاد کلمبیا مایه افتخار است
سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در مورد پیشنهاد سرمربیگری کلمبیا گفت: کلمبیا یک تیم باورنکردنی است، تیمی با بازیکنان فوق آلعاده و تیمی که در رنکینگ فیفا در سطح بالایی قرار دارد(رتبه 12 فیفا).کلمبیا تیم خیلی معتبری در جهان فوتبال است و پیشنهاد آنها برایم افتخار است و من از درخواست آنها احساس غرور می کنم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کی‌روش: پیشنهاد کلمبیا مایه افتخار است
سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در مورد پیشنهاد سرمربیگری کلمبیا گفت: کلمبیا یک تیم باورنکردنی است، تیمی با بازیکنان فوق آلعاده و تیمی که در رنکینگ فیفا در سطح بالایی قرار دارد(رتبه 12 فیفا).کلمبیا تیم خیلی معتبری در جهان فوتبال است و پیشنهاد آنها برایم افتخار است و من از درخواست آنها احساس غرور می کنم.
بایرن مونیخ، نیم‌فصل دوم را با پیروزی آغاز کرد
تیم فوتبال بایرن مونیخ موفق به شکست دادن میزبانش شد.
مدیریت سیلاب امری مغفول مانده در گیلان
رشت- ایرنا- خسارتهای ناشی از وقوع سیلاب ها در استان گیلان، به دلیل دست اندازهای انسانی به محیط طبیعی است حال اینکه کارشناسان؛ مدیریت علمی سیلاب را فرصتی برای سیراب کردن سفره های زیرزمینی و تدارک آب برای مصارف کشاورزی می دانند.
برترین های مسابقات بدمینتون پیشکسوتان مرد کشور مشخص شدند
ساری- ایرنا- مسابقات بدمینتون قهرمانی پیشکسوتان مرد کشور و انتخابی تیم ملی جمعه شب با شناخت نفرات برتر در ساری به کار خود پایان داد.
ابراز نگرانی وزیر دفاع موقت آمریکا نسبت به ایران
شرکت ظریف در چالش « ده سال قبل » و یادآوری توهم زنی جان بولتون
مراسم گرامیداشت نود سالگی روابط رسمی ایران و ژاپن برگزار شد
گفت‌وگوی نخست‌وزیران رومانی و رژیم صهیونیستی بر سر ایران
ملت ایران چهل سال با قدرت دربرابر دشمنان ایستاده است
رویکرد دولت در اعتماد و اتکا به توانایی های داخلی شایسته تقدیر است
انقلاب اسلامی برای دنیا خیر و برکت داشته است
قدرت ایران در جهان تاثیرگذار است
هشدار مدیر کنفرانس امنیتی مونیخ به ایران در رابطه با اتهام ˮجاسوسیˮ
مراسم یادبود سرکنسول ایران در مزار شریف برگزار شد