«برگزیت» در بن بست

08:52 ۱۲۰ روز پیش ایرنا 177 0
«برگزیت» در بن بست

تهران- ایرنا- برگزیت یا همان جدایی بریتانیا از پیکره اتحادیه اروپا که حدود 2سال پیش در همه پرسی این کشور رای آورد، در مسیر دشواری قرار گرفته و این پرسش به ذهن می رسد که آیا لندن و بروکسل تا ماه مارس آینده، به توافقی در این زمینه دست خواهند یافت.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، نشست دو روزه رهبران اتحادیه اروپا که روزهای چهارشنبه و پنجشنبه (25 و 26 مهرماه) در بروکسل با هدف بررسی برگزیت برگزار شده بود، بدون نتیجه به کار خود پایان داد. در پایان این نشست «آنتونیو تاجانی» رئیس پارلمان اروپا اعلام کرد که « هنوز مسائل زیادی درباره برگزیت باقی مانده است.»
اوایل تیرماه سال 1395 بود که «دیوید کامرون» نخست وزیر وقت انگلیس زیر فشارهای داخلی به برگزاری همه پرسی درباره ماندن یا خروج از اتحادیه اقدام کرد. در جریان این رخداد تاریخی، بریتانیایی ها (شامل انگلیس، اسکاتلند، ولز، ایرلندشمالی) با 51.9 درصد رای موافق در برابر48.1 درصد رای مخالف، این تصمیم تاریخی را گرفتند؛ تصمیمی که به استعفای کامرون و روی کار آمدن «ترزا می» به عنوان نخست وزیر جدید بریتانیا منجر شد.
در ابتدا شاید به نظر نمی رسید که پروسه اجرای برگزیت با این همه پیچیدگی و دشواری همراه باشد اما به تدریج مشکلات یکی پس از دیگری خود را نشان داد. در آن روزها تصور بر آن بود که بر پایه ماده 50 پیمان لیسبون، بریتانیا در دو سال آتی روند خروج از اتحادیه اروپا را کامل خواهد کرد چرا که این ماده، دولت هایی که قصد خروج از اتحادیه را دارند ملزم به انجام اقدامات مشخص شده می کند.
این ماده پیمان لیسبون به کشورهای متقاضی خروج، دست کم دو سال مهلت داده تا چگونگی انجام این امر، نحوه عقد قرارداد با دیگر کشورهای عضو اتحادیه، چگونگی دسترسی به بازار مشترک، تردد شهروندان کشورها و همچنین وضعیت افرادی را که در کشورهای دیگر زندگی و کار می‌کنند، تدوین کنند؛ اقداماتی که یک طرفه قابل تحقق نیست و به تصویب مجموعه 27 عضوی اتحادیه نیازمند است.
همان طور که انتظار می رفت، مذاکرات دوجانبه بریتانیا با کشورهای عضو اتحادیه با دشواری کمتری مواجه بوده و روز پنجشنبه، «پدرو سانچز» نخست وزیر اسپانیا، از گفت وگوهای موفقیت آمیز با انگلیس بر سر آینده تنگه جبل الطارق و امضای چهار تفاهم نامه در زمینه های مالیات، محیط زیست و امنیت و ... خبر داد.
در ارتباط با اتحادیه اما اوضاع به قدری پیچیده است که خانم 'می ' اتحادیه را به خروج بدون توافق با 27 کشور عضو تهدید و در مقابل «آنگلا مرکل» نیز اعلام کرده که آمادگی هر گونه سناریویی را از جانب انگلیس دارد؛ مشکلاتی که بیش از هر عاملی به سرنوشت مرز‌های ایرلند و همچنین تجارت بین دو طرف برمی گردد.
بریتانیا نگران روابط تجاری و اقتصادی خود با اتحادیه در فضای پسابرگزیت است و نخست وزیر این کشور خواستار آن است که پس از خروج بتواند به راحتی به بازار اتحادیه دسترسی داشته باشد و تجارت و ارسال کالا به این بازار با محدودیتی روبه ‌‌رو نشود؛ درخواستی که با واکنش مرکل مواجه شد و وی اظهار کرد «وقتی بریتانیا تنها در یک بخش بازار داخلی اتحادیه اروپا فعالیت وجود داشته باشد و در سه بخش دیگر فعالیتی نباشد، نمی ‌توان در بازار داخلی اتحادیه اروپا باقی ماند.»
اختلاف بزرگتر بین آنها اما به ایرلند ارتباط می یابد. لازم به یادآوری است که جمهوری ایرلند به عنوان یکی از کشورهای شمال غرب اروپا و عضو اتحادیه، از شمال با ایرلند شمالی که بخشی از انگلیس است در همسایگی به سر می برد. بنابراین مرز جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی اینک به محل اختلاف رهبران لندن و بروکسل تبدیل شده و کلاف در هم تنیده اختلافات را پیچیده تر ساخته است.
در جریان نشست اخیر سران اتحادیه اروپا در بروکسل، خانم می از اختلاف بر طرح موسوم به «بک استاپ» سخن به میان آورد؛ طرحی که بر پایه آن ایرلند شمالی پس از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا برای دوره موقتی همچنان عضو اتحادیه گمرکی و بازار مشترک اتحادیه اروپا باقی می‌ماند. انگلیس اما این طرح را برخلاف تمامیت ارضی و تعرض به قلمرو خود می ‌داند.
اینک که اختلافات بر سر چگونگی اجرای برگزیت بیش از هر زمان دیگری بالا گرفته، برخی در داخل بریتانیا با انتقاد از سیاست های این کشور از همه پرسی مجدد دم می زنند. «صادق خان» شهردار لندن از آن جمله است که پیامدهای اجرای برگزیت را برای اقتصاد، فرصت ‌های شغلی و سیستم بهداشت و درمان دولتی بریتانیا اسفناک ارزیابی می کند.
همچنین چند هفته پیش بود که اکثریت نمایندگان حزب کارگر بریتانیا در کنگره این حزب موافقت خود را با برگزاری همه‌ پرسی مجدد درباره خروج از اتحادیه اعلام کردند. این در حالی است که طرفداران جدایی از اتحادیه بر اجرای نتیجه همه پرسی اصرار ورزیده و تعلل در اجرای برگزیت را از ترفندهای مقامات کشور برای ماندن در اتحادیه ارزیابی می کنند.
پژوهش**9242**1552


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

حقایق تلخ زندگی «لیدی گاگا»
در حال حاضر لیدی گاگا یکی از مشهورترین ستاره های جهان است اما او این شهرت و قدرت را به سادگی به دست نیاورد. قبل از این که شما او را به عنوان یک ستاره بشناسید، او در حال دست و پا زدن در مشکلاتی چون فیبرومیالژیا، اختلالات روانی، آزار جنسی و غیره بود. اگر دوست دارید با تراژدی های زندگی این ستاره هالیوودی آشنا شوید، در ادامه مطلب همراه مان باشید.
خورشیدی: در شرایط عادی باید بیشتر کارت می‌دادم
اعتراض‌ها به داوری افزایش پیدا کرده و این روزها هر تیمی نتیجه نمی‌گیرد، همه تقصیرها را به گردن داوران می‌اندازد تا همچنان دیواری کوتاه‌تر از دیوار داوران نباشد.
قاضیان مهربان، یاغیان شجاع
هنوز هم صحنه اعتراض دسته‌جمعی بازیکنان تیم ملی ایران به داور دیدار مقابل ژاپن در اذهان عمومی باقی مانده و هر از چند گاهی آه از نهاد همگی‌مان درمی‌آید که اگر آن اعتراض بی‌موقع و غیرحرفه‌ای نبود، شاید الان طلسم 43ساله شکسته شده بود.
روز‌های خاکستری استقلال؛ ناکام مقابل مدعیان
تیم فوتبال استقلال در یک دیدار 6 امتیازی دیگر هم ناکام ماند تا بارقه‌های امید هوادارانش برای کسب عنوان قهرمانی بعد از پنج فصل کم‌رنگ‌تر از همیشه شود.
باقری: کمیته داوران فکری به حال داوری‌ها کند
دستیار برانکو معتقد است که تمرکز پرسپولیس نباید بهم بریزد.
پیرزن باهوش دست سارقان را رو کرد
چندی پیش پیرزنی با پلیس تماس گرفت و گفت دو مرد و یک زن سوار بر خودروی شاسی بلند «بی‌ام و» مقابل خانه‌ام هستند.
نفر برتر رنکینگ کشوری ریکرو مردان: می‌خواهم دوباره ملی‌پوش شوم
نفر برتر رنکینگ کشوری ریکرو مردان در سال ۹۷ گفت: با برتری در رنکینگ کشوری تیروکمان امیدوارم دوباره به تیم ملی ریکرو مردان دعوت شوم.
سخن امام حسین(ع) درباره ظهور امام زمان(عج)
حدیث امام حسین(ع) درباره ظهور امام زمان(عج) را در اینجا بخوانید.
تظاهرات مردم الجزایر در اعتراض به پنجمین کاندیداتوری بوتفلیقه
گروه‌های مردمی الجزایر در استان‌های مختلف این کشور به خیابان آمده تا مخالفت خود را با کاندیداتوری رئیس جمهور کشورشان برای انتخابات ریاست جمهوری در ۱۸ آوریل آتی اعلام کنند.
لاوروف: مشارکت بازیگران جدید در نزاع سوریه نتایج معکوس به دنبال دارد
وزیر خارجه روسیه در کنفرانس خبری در پایان نشست امنیتی مونیخ گفت که مشارکت بازیگران غیر قانونی جدید در نزاع سوریه نتایج معکوس به بار می‌آورد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

حدیث زیبای پیامبر(ص) درباره روزی حلال
حدیث رسول اکرم(ص) درباره روزی حلال را در اینجا بخوانید.
جزئیات حریق یک دستگاه اتوبوس
سرهنگ نادر رحمانی درباره جزییات این حادثه گفت: حوالی ساعت ۱۷ شنبه در کیلومتر ۱۲ محور ایلام - سرابله (قبل از تونل آزادی)، یک دستگاه اتوبوس بنز با ۴۲ مسافر دچار حریق شد.
حقایق تلخ زندگی «لیدی گاگا»
در حال حاضر لیدی گاگا یکی از مشهورترین ستاره های جهان است اما او این شهرت و قدرت را به سادگی به دست نیاورد. قبل از این که شما او را به عنوان یک ستاره بشناسید، او در حال دست و پا زدن در مشکلاتی چون فیبرومیالژیا، اختلالات روانی، آزار جنسی و غیره بود. اگر دوست دارید با تراژدی های زندگی این ستاره هالیوودی آشنا شوید، در ادامه مطلب همراه مان باشید.
خورشیدی: در شرایط عادی باید بیشتر کارت می‌دادم
اعتراض‌ها به داوری افزایش پیدا کرده و این روزها هر تیمی نتیجه نمی‌گیرد، همه تقصیرها را به گردن داوران می‌اندازد تا همچنان دیواری کوتاه‌تر از دیوار داوران نباشد.
تظاهرات مردم الجزایر در اعتراض به پنجمین کاندیداتوری بوتفلیقه
کودتای آمریکایی شکست خورده است
تلاش روسیه برای توافق با آمریکا
ده‌ها هزار جدایی‌طلب در بارسلونا تظاهرات کردند
آیت الله موسوی جزایری به دلیل درد پا توسط پزشک معاینه شدند
۱۱ کشته در حمله انتحاری بوکوحرام به مسجدی در نیجریه
تظاهرات ضددولتی در آلبانی
هواپیمای کمک‌های آمریکا در مرز ونزوئلا به زمین نشست
پیشتازی سوسیالیست‌ها در آستانه انتخابات پارلمانی اسپانیا
رئیس کمپین انتخاباتی ترامپ با مجازات ۲۰ سال زندان روبرو است