ماندلا انقلاب آفریقای جنوبی را مدیون انقلاب ایران می دانست

09:52 ۳۰ روز و ۹ ساعت پیش ایرنا 99 0
ماندلا انقلاب آفریقای جنوبی را مدیون انقلاب ایران می دانست

الجزیره - ایرنا - «محسن موحدی قمی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در آفریقای جنوبی روابط دو کشور را در عرصه سیاسی، در بالاترین سطح دانست و گفت: روابط فرهنگی و اقتصادی نیز باید در کنار روابط سیاسی پیشرفت کند و مقام های تهران و پرتوریا عزم راسخی برای گسترش این روابط دارند.

ایرنا

موحدی قمی در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا درباره روابط دو کشور افزود: روابط ایران و آفریقای جنوبی در چند دهه گذشته فراز و نشیب های فراوانی داشته است. پیش از انقلاب اسلامی، موقعیت ژاندارمی ایران به نیابت از غرب در منطقه ژئوپلیتیک خلیج فارس و ایفای نقش آفریقای جنوبی به عنوان وکیل غرب برای مبارزه با گسترش نفوذ فعالیت های کمونیستی، همگرایی دو کشور برای جلوگیری از گسترش نفوذ شوروی و نظام کمونیستی در مناطق مورد نظر و نیاز رژیم آپارتاید به نفت ایران، سبب گسترش روابط دو کشور شده بود.
وی اضافه کرد: در زمان پهلوی، روابط ایران با آفریقای جنوبی با وجود مخالفت نظام بین الملل با سیستم آپارتاید، به علت همگرایی ایدئولوژیک و همچنین منافع اقتصادی حکام دو کشور، در سطح خوبی قرار داشت، اما به دلیل برخی ملاحظات داخلی و خارجی روابط از سطح کنسولی فراتر نرفت.
سفیر ایران در آفریقای جنوبی در خصوص روابط دو کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز گفت، با پیروزی انقلاب اسلامی، روابط دو کشور به علت تعارضات ایدئولوژیکی دستخوش تغییراتی شد؛ نظام جمهوری اسلامی ایران به دلیل نژادپرست بودن نظام حاکم بر آفریقای جنوبی و در راستای حمایت از جنبش های آزادیبخش، به دستور حضرت امام خمینی (ره) روابط خود را در همه ابعاد سیاسی و اقتصادی با این نظام قطع کرد.
وی افزود: پس از تغییر نظام سیاسی این کشور و فروپاشی رژیم آپارتاید، بار دیگر روابطی عمیق و همه جانبه تهران و پرتوریا برقرار شد و به دنبال دیدار « مک وتو» رهبر «کنگره پان آفریقایی» در سال 1369 و دیدار «نلسون ماندلا» رهبر «کنگره ملی آفریقا» در سال 1371 به تهران و نیز تغییرات مثبت در آفریقای جنوبی، وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در سال 1372 نسبت به برقراری روابط با این کشور اقدام کرد. در سال 1373 در قالب طرح سازمان ملل برای نظارت بر انتخابات آفریقای جنوبی، چهار دیپلمات از وزارت خارجه ایران عازم این کشور شدند و در همان سال پرچم جمهوری اسلامی در ژوهانسبورگ برافراشته شد و دو کشور به مبادله سفیر اقدام نمودند.
موحدی قمی در خصوص حمایت های جمهوری اسلامی ایران از مبارزات مردم آفریقای جنوبی برای سرنگون کردن نظام آپارتاید نیز گفت، در حقیقت می توان بزرگترین کمک جمهوری اسلامی به مخالفان رژیم آپارتاید را آموختن شیوه مقابله با ظلم و نفوذ در دل های مردم دانست.
وی درباره روابط کنونی جمهوری اسلامی ایران با آفریقای جنوبی نیز گفت، روابط دو کشوراکنون در بالاترین سطح قرار دارد؛ «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه کشورمان طی یک سال گذشته، دو بار از آفریقای جنوبی دیدار کرده و با مقام های عالی رتبه این کشور گفت و گو و تبادل نظرهایی در زمینه های مختلف داشته است.
وی افزود: نخستین دیدار ظریف آبان ماه سال 1396بود که طی آن سیزدهمین کمیسیون مشترک دو کشور برگزار شد و دیدار دوم در 23 خرداد 1397 صورت گرفت که یک تیم از مدیران ارشد اقتصادی از وزارتخانه های مختلف و مدیران شرکت های بزرگ خصوصی، وزیر خارجه ایران را همراهی می کردند.
موحدی قمی اضافه کرد: جدا از این، همانگونه که در مراسم تقدیم استوارنامه سفیر جدید آفریقای جنوبی به رئیس جمهوری کشورمان شاهد بودیم، ایشان در توصیف روابط با آفریقای جنوبی گفت، دو کشور در مقاطع مختلف همواره در عرصه‌های بین‌المللی از لحاظ سیاسی و حقوقی از یکدیگر حمایت کرده‌اند و امیدواریم بتوانیم روابط خود را در زمینه‌های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی بیش از گذشته توسعه دهیم.
سفیر ایران در آفریقای جنوبی در خصوص سیاست خارجی این کشور و موضع گیری های بین المللی آن به ویژه در خصوص ایران نیز گفت: آفریقای جنوبی موضع گیری های مثبتی در عرصه بین المللی درباره جمهوری اسلامی ایران داشته که نمونه بارز آن، استقبال از رای دیوان لاهه در خصوص شکایت ایران از آمریکا به دلیل نقض «عهد نامه مودت» توسط واشنگتن، حمایت از برجام و ابراز آمادگی این کشور برای همراهی با ایران در مقابله با تروریسم است.
موحدی قمی در خصوص نوع رابطه ایران با ماندلا رهبر انقلابی این کشور و دیدگاه او درباره ایران نیز گفت: ماندلا به نوعی انقلاب آفریقای جنوبی را مدیون انقلاب اسلامی ایران می دانست و این را در دو دیدار از ایران و اظهارات و اقداماتش می توان یافت.
وی اضافه کرد: وقتی ماندلا از زندان رژیم آپارتاید آزاد شد، در مورد تأثیر انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) در قیام مردم آفریقای جنوبی گفت، 'انقلاب اسلامی ایران تحت رهبری امام خمینی (ره) امیدهای فراوانی را برای قیام مردم آفریقای جنوبی در مبارزه علیه بی‌عدالتی به همراه داشته و بدون تردید تاریخ هرگز نقش ایران اسلامی را فراموش نخواهد کرد.
موحدی قمی گفت: ماندلا در سفر به تهران در سال 1992 پس از ملاقات با مقام معظم رهبری، رئیس جمهوری، رئیس مجلس و وزیر خارجه وقت ایران، وقتی مدرک دکترای افتخاری علوم سیاسی دانشگاه تهران را دریافت ‌کرد، در تجلیل از مقام بنیانگذار انقلاب اسلامی گفت، امام خمینی (ره) یکی از الگوهای ما در ادامه راهمان بود، او یکی از قهرمانانی بود که ما با اتکاء بر آنان به مبارزه ضد آپارتاید خود ادامه دادیم.
خاورم **2041**1651


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

پسربچه ۷ ساله‌ای که با مار‌های خطرناک زندگی می‌کند
دوش ادیواسی، پسر بچه هفت ساله هندی، دوستان عجیبی دارد. او چهار است که به جنگل نزدیک روستایشان می‌رود و با انواع مار‌ها که برخی از آن‌ها سمی هستند، بازمی گردد و با آن‌ها بازی می‌کند، حمام می‌کند و غذا می‌خورد.
دانستنی‌های جالب؛ گربه ها مایع هستند یا جامد؟!
در زندگی همه ما پیش آمده که برخی اصطلاحات را بدون دانستن ریشه و وجه تسمیه اش بکار ببریم و یا یک رسم و آداب خاص را به صرف تقلید از پیشینیان خود، بدون اینکه بدانیم چیست و از کجا آمده انجام داده باشیم.
پیام سوریان برای آقای خاص کشتی
حمید سوریان در اینستاگرام خود بازگشت محمد بنا را به کشتی فرنگی تبریک گفت.
زهیوی: منصوریان مرا برای استقلال می‌خواست
رحیم مهدی زهیوی، مهاجم تیم فوتبال ذوب‌آهن گفت: علیرضا منصوریان در استقلال دو سال دنبال جذب من بود و خوشحالم که قرار است با این مربی کار کنم.
اعلام رقم فروش بن عطیه از سوی بانوی پیر
باشگاه یوونتوس رقم فروش مدافع مراکشی خود را اعلام کرد.
سوتی جدید مهدی طارمی در اینستاگرام
سوتی دوباره مهاجم اسبق پرسپولیس باز هم به سوژه شوخی‌های کاربران فضای مجازی تبدیل شده است.
گزارش تمرین استقلال؛ صحبت‌های شفر با بازیکنان
در تمرین امروز تیم فوتبال استقلال، وینفرد شفر دقایقی برای شاگردانش صحبت کرد.
تاج: برخی‌ها بی ثباتی ایجاد کردند
رئیس فدراسیون فوتبال گفت: از دو ماه قبل گفتند ما باید از فوتبال برویم و با همین حرف‌ها بی‌ثباتی ايجاد شد ولی ما تا زمانی که هستيم بايد ثبات ايجاد كنيم.
دکو: مسی؟ رونالدینیو بهترین بازیکن تاریخ است
ستاره پرتغالی سابق بارسا رونالدینیو را بهترین بازیکن تاریخ فوتبال و بهترین هم تیمی خود می‌داند.
ترکیب پیکان برای بازی با پرسپولیس مشخص شد
ترکیب تیم فوتبال پیکان برای دیدار مقابل پرسپولیس معوقه هفته نهم لیگ برتر مشخص شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مسیری که همه مدیران خواهند رفت
۲۶ آبان یا ۱۵ آذر چندان تفاوتی ندارد. به هر حال طبق قانون، بازنشسته‌ها باید پست‌های خود را تحویل دهند. با اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در سال ۹۷، تعداد زیادی از مدیران دولتی باید از میزهای خود دل بکنند و جا را برای تازه‌نفس‌ها باز کنند.
عکس‌های باورنکردنی گاه هراس‌انگیز از موجودات ژرفای دریا‌ها
رومن فدورتسوف، ماهیگیر روسی ساکن مرمانسک است. او که اینک ۳۹ ساله است، ۱۷ سال است که ماهیگیری می‌کند و با دریا و سطح اقیانوس می‌رود. آن‌ها در سفرهایشان بار‌ها موجودات عجیبی صید کرده‌اند که در عمق دریا‌ها و اقیانوس‌ها زیست می‌کنند. موجوداتی که کمتر پیش می‌آید عکس آن‌ها را دیده باشیم.
گریم عجیب مصطفی زمانی- عکس
مصطفی زمانی به جمع بازیگران سریال «نهنگ آبی» پیوست.
مطالبات بیمه سلامت زنجان با مراکز طرف قرار داد به روز شد
زنجان - ایرنا - مدیرکل بیمه سلامت استان زنجان گفت: امسال با رایزنی انجام گرفته در کشور و استان؛ پرداختی مطالبات بخش دانشگاهی، خصوصی و داروخانه ها به روز شده و در مقایسه با سال های گذشته وضعیت بهتری حاکم است.
لیلا اوتادی در میان «خرهایی که آدم نمی شوند» -عکس
با پایان فیلمبرداری، ساخت موسیقی و انجام جلوه های ویژه فیلم «خرها آدم نمی شوند» آغاز شد.
84 گروگان در شرق سودان آزاد شدند
اجلاس دو روزه اتحادیه آفریقا به کار خود پایان داد
تیم ملی شمشیربازی ایران به مقام هفتم مسابقات الجزایردست یافت
موشک جواب موشک، کارآمدترین راهبرد در نبرد با صهیونیست هااست
نماینده مجلس موریتانی از حمایت کشورش از عربستان انتقاد کرد
حمله به آوارگان در آفریقای مرکزی 42 کشته برجا گذاشت
استعفای دبیر کل حزب حاکم الجزایر تکذیب شد
خشونت در ورزشگاه های الجزایرو راهکارمقام ها برای مقابله با آن
تونس اموال 23 فرد وسازمان مرتبط با تروریست ها را مسدود کرد
تونس متوقف کردن تجاوز به حقوق فلسطینی ها را خواستار شد