ماندلا انقلاب آفریقای جنوبی را مدیون انقلاب ایران می دانست

09:52 ۱۸۶ روز و ۱۲ ساعت پیش ایرنا 195 0
ماندلا انقلاب آفریقای جنوبی را مدیون انقلاب ایران می دانست

الجزیره - ایرنا - «محسن موحدی قمی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در آفریقای جنوبی روابط دو کشور را در عرصه سیاسی، در بالاترین سطح دانست و گفت: روابط فرهنگی و اقتصادی نیز باید در کنار روابط سیاسی پیشرفت کند و مقام های تهران و پرتوریا عزم راسخی برای گسترش این روابط دارند.

ایرنا

موحدی قمی در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا درباره روابط دو کشور افزود: روابط ایران و آفریقای جنوبی در چند دهه گذشته فراز و نشیب های فراوانی داشته است. پیش از انقلاب اسلامی، موقعیت ژاندارمی ایران به نیابت از غرب در منطقه ژئوپلیتیک خلیج فارس و ایفای نقش آفریقای جنوبی به عنوان وکیل غرب برای مبارزه با گسترش نفوذ فعالیت های کمونیستی، همگرایی دو کشور برای جلوگیری از گسترش نفوذ شوروی و نظام کمونیستی در مناطق مورد نظر و نیاز رژیم آپارتاید به نفت ایران، سبب گسترش روابط دو کشور شده بود.
وی اضافه کرد: در زمان پهلوی، روابط ایران با آفریقای جنوبی با وجود مخالفت نظام بین الملل با سیستم آپارتاید، به علت همگرایی ایدئولوژیک و همچنین منافع اقتصادی حکام دو کشور، در سطح خوبی قرار داشت، اما به دلیل برخی ملاحظات داخلی و خارجی روابط از سطح کنسولی فراتر نرفت.
سفیر ایران در آفریقای جنوبی در خصوص روابط دو کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز گفت، با پیروزی انقلاب اسلامی، روابط دو کشور به علت تعارضات ایدئولوژیکی دستخوش تغییراتی شد؛ نظام جمهوری اسلامی ایران به دلیل نژادپرست بودن نظام حاکم بر آفریقای جنوبی و در راستای حمایت از جنبش های آزادیبخش، به دستور حضرت امام خمینی (ره) روابط خود را در همه ابعاد سیاسی و اقتصادی با این نظام قطع کرد.
وی افزود: پس از تغییر نظام سیاسی این کشور و فروپاشی رژیم آپارتاید، بار دیگر روابطی عمیق و همه جانبه تهران و پرتوریا برقرار شد و به دنبال دیدار « مک وتو» رهبر «کنگره پان آفریقایی» در سال 1369 و دیدار «نلسون ماندلا» رهبر «کنگره ملی آفریقا» در سال 1371 به تهران و نیز تغییرات مثبت در آفریقای جنوبی، وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در سال 1372 نسبت به برقراری روابط با این کشور اقدام کرد. در سال 1373 در قالب طرح سازمان ملل برای نظارت بر انتخابات آفریقای جنوبی، چهار دیپلمات از وزارت خارجه ایران عازم این کشور شدند و در همان سال پرچم جمهوری اسلامی در ژوهانسبورگ برافراشته شد و دو کشور به مبادله سفیر اقدام نمودند.
موحدی قمی در خصوص حمایت های جمهوری اسلامی ایران از مبارزات مردم آفریقای جنوبی برای سرنگون کردن نظام آپارتاید نیز گفت، در حقیقت می توان بزرگترین کمک جمهوری اسلامی به مخالفان رژیم آپارتاید را آموختن شیوه مقابله با ظلم و نفوذ در دل های مردم دانست.
وی درباره روابط کنونی جمهوری اسلامی ایران با آفریقای جنوبی نیز گفت، روابط دو کشوراکنون در بالاترین سطح قرار دارد؛ «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه کشورمان طی یک سال گذشته، دو بار از آفریقای جنوبی دیدار کرده و با مقام های عالی رتبه این کشور گفت و گو و تبادل نظرهایی در زمینه های مختلف داشته است.
وی افزود: نخستین دیدار ظریف آبان ماه سال 1396بود که طی آن سیزدهمین کمیسیون مشترک دو کشور برگزار شد و دیدار دوم در 23 خرداد 1397 صورت گرفت که یک تیم از مدیران ارشد اقتصادی از وزارتخانه های مختلف و مدیران شرکت های بزرگ خصوصی، وزیر خارجه ایران را همراهی می کردند.
موحدی قمی اضافه کرد: جدا از این، همانگونه که در مراسم تقدیم استوارنامه سفیر جدید آفریقای جنوبی به رئیس جمهوری کشورمان شاهد بودیم، ایشان در توصیف روابط با آفریقای جنوبی گفت، دو کشور در مقاطع مختلف همواره در عرصه‌های بین‌المللی از لحاظ سیاسی و حقوقی از یکدیگر حمایت کرده‌اند و امیدواریم بتوانیم روابط خود را در زمینه‌های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی بیش از گذشته توسعه دهیم.
سفیر ایران در آفریقای جنوبی در خصوص سیاست خارجی این کشور و موضع گیری های بین المللی آن به ویژه در خصوص ایران نیز گفت: آفریقای جنوبی موضع گیری های مثبتی در عرصه بین المللی درباره جمهوری اسلامی ایران داشته که نمونه بارز آن، استقبال از رای دیوان لاهه در خصوص شکایت ایران از آمریکا به دلیل نقض «عهد نامه مودت» توسط واشنگتن، حمایت از برجام و ابراز آمادگی این کشور برای همراهی با ایران در مقابله با تروریسم است.
موحدی قمی در خصوص نوع رابطه ایران با ماندلا رهبر انقلابی این کشور و دیدگاه او درباره ایران نیز گفت: ماندلا به نوعی انقلاب آفریقای جنوبی را مدیون انقلاب اسلامی ایران می دانست و این را در دو دیدار از ایران و اظهارات و اقداماتش می توان یافت.
وی اضافه کرد: وقتی ماندلا از زندان رژیم آپارتاید آزاد شد، در مورد تأثیر انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) در قیام مردم آفریقای جنوبی گفت، 'انقلاب اسلامی ایران تحت رهبری امام خمینی (ره) امیدهای فراوانی را برای قیام مردم آفریقای جنوبی در مبارزه علیه بی‌عدالتی به همراه داشته و بدون تردید تاریخ هرگز نقش ایران اسلامی را فراموش نخواهد کرد.
موحدی قمی گفت: ماندلا در سفر به تهران در سال 1992 پس از ملاقات با مقام معظم رهبری، رئیس جمهوری، رئیس مجلس و وزیر خارجه وقت ایران، وقتی مدرک دکترای افتخاری علوم سیاسی دانشگاه تهران را دریافت ‌کرد، در تجلیل از مقام بنیانگذار انقلاب اسلامی گفت، امام خمینی (ره) یکی از الگوهای ما در ادامه راهمان بود، او یکی از قهرمانانی بود که ما با اتکاء بر آنان به مبارزه ضد آپارتاید خود ادامه دادیم.
خاورم **2041**1651


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

یک نفر در تیراندازی اشرار مسلح در کامیاران به شهادت رسید
سنندج - ایرنا - معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان گفت: در تیراندازی اشرار مسلح ضد انقلاب به سمت نیروهای نظامی در ارتفاعات شاهوی کامیاران یک نفر به شهادت رسید.
سرمربی تیم استقلال خوزستان:هنوز هم به بقا در لیگ امید داریم
اهواز - ایرنا - سرمربی تیم فوتبال استقلال خوزستان گفت: بازی برابر تیم نساجی برای ما بسیار اهمیت دارد چرا که هنوز به بقا در لیگ برتر امیدوار هستیم.
مقام وزارت نیرو: طراحی سیستم فاضلاب اهواز بازنگری می شود
تهران- ایرنا- معاون راهبری و نظارت بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور تاکید کرد با توجه به مشکلات فاضلاب شهر اهواز که در سیل اخیر نمایان شد، «طراحی این سیستم به بازنگری نیاز دارد و بعد از فروکش سیلاب در این زمینه اقدام می شود.
بوی نامطبوع جنوب پایتخت تا 2 سال آینده برطرف می شود
شهرری- ایرنا- معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تمامی کانون های انتشار بوی نامطبوع جنوب پایتخت و اطراف فرودگاه امام (ره) شناساِیی شده و این کانون ها تا 2 سال آینده ساماندهی می شوند.
کمیته امداد سال گذشته 5 هزار شغل در تهران ایجاد کرد
تهران- ایرنا- معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد استان تهران از ایجاد 5153 فرصت شغلی برای مددجویان تحت حمایت خبر داد و گفت: این مددجویان در سال 97 از طریق دریافت تسهیلات اشتغال و معرفی به کاریابی ها مشغول به کار شدند.
استاندار تهران خواستار راه اندازی اطلس مبارزه با قاچاق شد
تهران ـ ایرنا ـ استاندار تهران خواستار راه اندازی سامانه ای با عنوان اطلس مبارزه با قاچاق کالا و ارز با هدف ایجاد نگاه روشن تر و دقیق تر و توسعه اقدامات فرهنگی در این مقوله شد.
امسال 90 درصد واحدهای مسکونی سیل زدگان کشور بازسازی می شود
کرج - ایرنا - معاون عمران و توسعه امورشهری و روستایی وزارت کشور با بیان اینکه حدود 180 هزار خانه در سیل اخیر آسیب دیدند، گفت: طبق پیش بینی ها 90 درصد واحدهای مسکونی آسیب دیده از سیل تا پایان امسال نوسازی و مرمت می شود.
حقوق های زیر 2 میلیون تومان، 44 درصد افزایش می یابد
گچساران- ایرنا- نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: آن گروه از کارکنان دولت که زیر 2 میلیون ریال حقوق دریافت می کنند ،بیش از 44 درصد درسال جاری به حقوق آنان افزوده می شود.
نرخ بیکاری در خراسان جنوبی 3 درصد کاهش یافت
بیرجند - ایرنا - مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی از کاهش سه درصدی نرخ بیکاری در استان خبر داد و گفت: سال 96 نرخ بیکاری استان 11.5 درصد و سال گذشته این رقم به 8.5 درصد کاهش یافت.
همدلی دولت و نیروهای مسلح در کاهش مخاطرات مردم موثر است
اهواز - ایرنا - رییس پلیس پیشگیری ناجا نقش محوری مردم در کاهش مخاطرات سیل را بی بدیل دانست و گفت: تقویت همدلی دولت با نیروهای مسلح و سایر بخش های خدمت رسان در کاهش مخاطرات مردم ضروری است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فعالیت های حوزه پارالمپیک در آکادمی المپیک توسعه می‌یابد
تهران- ایرنا- فعالیت های علمی و ورزشی حوزه پارالمپیک از این پس و با تصمیم «محمود خسروی وفا» رییس کمیته ملی پارالمپیک و «رضا قراخانلو» رییس آکادمی ملی المپیک توسعه می یابد و این مرکز بیش از گذشته پذیرای قهرمانان معلول و جانباز خواهد شد.
آلبوم موسیقی «پرواز پرنده» منتشر می‌شود
آلبوم موسیقی «پرواز پرنده» با آهنگسازی و تنظیم مهدی عطاریان و خوانندگی مهدی قربانی، امیر محسنی و مهدی عطاریان در دسترس مخاطبان قرار خواهد گرفت.
گاز ادارات مازندران قطع شد- رانش زمین ادامه دارد
بارش برف در بالادست و باران در پایین دست مازندران طی دو روز گذشته، باز هم دردسرساز شده و خسارت‌های زیادی به بار آورده است به طوری که پل روستای منگل به عنوان مسیر ارتباطی بین محور سوادکوه با جاده نظامی قائمشهر فروریخت و برخی از منازل روستایی در فریدونکنار با مشکل آبگرفتگی رو به رو هستند و نیز باران به بسیاری از اراضی کشاورزی و بانک نشای کشاورزان آسیب جدی وارد کرده است.
واکنش سخنگوی ذوب آهن به پرسپولیسی شدن مظاهری
جمشیدی گفت: در مورد مظاهری هم هنوز هیچ صحبتی نشده، ولی این بازیکن قراردادش در پایان فصل تمام می‌شود و می‌تواند به هر تیمی برود.
ایستاده در گرای صفر نفتی
بر اساس آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی در مورد وضعیت بازار انرژی جهان، آمار مربوط به صادرات نفت ایران در ماه گذشته بالغ بر ۱.۸ میلیون بشکه بوده است.
دولت وفاق ملی خواستار جلوگیری از اعطای گذرنامه به فرزندان حفتر شد
تحولات الجزایر در 24 ساعت گذشته
فرانسوی های بازداشتی در تونس با حفتر در ارتباط هستند
88.33 درصد شرکت کنندگان مصری به اصلاح قانون اساسی آری گفتند
نظامی لیبی از نقش امارات، مصر و فرانسه درکشورش پرده برداشت
اتحادیه آفریقا به شورای نظامی سودان مهلت سه ماهه داد
پایگاه عربی 21: نیروهای حفتر اسیران را اعدام می کنند
حزب رفاه موریتانی اقدام آمریکا علیه ایران را محکوم کرد
تعدادی از بازرگانان وابسته به دولت سابق الجزایر بازداشت شدند
لیبی، تحولات الاکلنگی و چشم انداز جنگ فرسایشی