ماندلا انقلاب آفریقای جنوبی را مدیون انقلاب ایران می دانست

09:52 ۹۳ روز و ۱۹ ساعت پیش ایرنا 139 0
ماندلا انقلاب آفریقای جنوبی را مدیون انقلاب ایران می دانست

الجزیره - ایرنا - «محسن موحدی قمی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در آفریقای جنوبی روابط دو کشور را در عرصه سیاسی، در بالاترین سطح دانست و گفت: روابط فرهنگی و اقتصادی نیز باید در کنار روابط سیاسی پیشرفت کند و مقام های تهران و پرتوریا عزم راسخی برای گسترش این روابط دارند.

ایرنا

موحدی قمی در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا درباره روابط دو کشور افزود: روابط ایران و آفریقای جنوبی در چند دهه گذشته فراز و نشیب های فراوانی داشته است. پیش از انقلاب اسلامی، موقعیت ژاندارمی ایران به نیابت از غرب در منطقه ژئوپلیتیک خلیج فارس و ایفای نقش آفریقای جنوبی به عنوان وکیل غرب برای مبارزه با گسترش نفوذ فعالیت های کمونیستی، همگرایی دو کشور برای جلوگیری از گسترش نفوذ شوروی و نظام کمونیستی در مناطق مورد نظر و نیاز رژیم آپارتاید به نفت ایران، سبب گسترش روابط دو کشور شده بود.
وی اضافه کرد: در زمان پهلوی، روابط ایران با آفریقای جنوبی با وجود مخالفت نظام بین الملل با سیستم آپارتاید، به علت همگرایی ایدئولوژیک و همچنین منافع اقتصادی حکام دو کشور، در سطح خوبی قرار داشت، اما به دلیل برخی ملاحظات داخلی و خارجی روابط از سطح کنسولی فراتر نرفت.
سفیر ایران در آفریقای جنوبی در خصوص روابط دو کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز گفت، با پیروزی انقلاب اسلامی، روابط دو کشور به علت تعارضات ایدئولوژیکی دستخوش تغییراتی شد؛ نظام جمهوری اسلامی ایران به دلیل نژادپرست بودن نظام حاکم بر آفریقای جنوبی و در راستای حمایت از جنبش های آزادیبخش، به دستور حضرت امام خمینی (ره) روابط خود را در همه ابعاد سیاسی و اقتصادی با این نظام قطع کرد.
وی افزود: پس از تغییر نظام سیاسی این کشور و فروپاشی رژیم آپارتاید، بار دیگر روابطی عمیق و همه جانبه تهران و پرتوریا برقرار شد و به دنبال دیدار « مک وتو» رهبر «کنگره پان آفریقایی» در سال 1369 و دیدار «نلسون ماندلا» رهبر «کنگره ملی آفریقا» در سال 1371 به تهران و نیز تغییرات مثبت در آفریقای جنوبی، وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در سال 1372 نسبت به برقراری روابط با این کشور اقدام کرد. در سال 1373 در قالب طرح سازمان ملل برای نظارت بر انتخابات آفریقای جنوبی، چهار دیپلمات از وزارت خارجه ایران عازم این کشور شدند و در همان سال پرچم جمهوری اسلامی در ژوهانسبورگ برافراشته شد و دو کشور به مبادله سفیر اقدام نمودند.
موحدی قمی در خصوص حمایت های جمهوری اسلامی ایران از مبارزات مردم آفریقای جنوبی برای سرنگون کردن نظام آپارتاید نیز گفت، در حقیقت می توان بزرگترین کمک جمهوری اسلامی به مخالفان رژیم آپارتاید را آموختن شیوه مقابله با ظلم و نفوذ در دل های مردم دانست.
وی درباره روابط کنونی جمهوری اسلامی ایران با آفریقای جنوبی نیز گفت، روابط دو کشوراکنون در بالاترین سطح قرار دارد؛ «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه کشورمان طی یک سال گذشته، دو بار از آفریقای جنوبی دیدار کرده و با مقام های عالی رتبه این کشور گفت و گو و تبادل نظرهایی در زمینه های مختلف داشته است.
وی افزود: نخستین دیدار ظریف آبان ماه سال 1396بود که طی آن سیزدهمین کمیسیون مشترک دو کشور برگزار شد و دیدار دوم در 23 خرداد 1397 صورت گرفت که یک تیم از مدیران ارشد اقتصادی از وزارتخانه های مختلف و مدیران شرکت های بزرگ خصوصی، وزیر خارجه ایران را همراهی می کردند.
موحدی قمی اضافه کرد: جدا از این، همانگونه که در مراسم تقدیم استوارنامه سفیر جدید آفریقای جنوبی به رئیس جمهوری کشورمان شاهد بودیم، ایشان در توصیف روابط با آفریقای جنوبی گفت، دو کشور در مقاطع مختلف همواره در عرصه‌های بین‌المللی از لحاظ سیاسی و حقوقی از یکدیگر حمایت کرده‌اند و امیدواریم بتوانیم روابط خود را در زمینه‌های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی بیش از گذشته توسعه دهیم.
سفیر ایران در آفریقای جنوبی در خصوص سیاست خارجی این کشور و موضع گیری های بین المللی آن به ویژه در خصوص ایران نیز گفت: آفریقای جنوبی موضع گیری های مثبتی در عرصه بین المللی درباره جمهوری اسلامی ایران داشته که نمونه بارز آن، استقبال از رای دیوان لاهه در خصوص شکایت ایران از آمریکا به دلیل نقض «عهد نامه مودت» توسط واشنگتن، حمایت از برجام و ابراز آمادگی این کشور برای همراهی با ایران در مقابله با تروریسم است.
موحدی قمی در خصوص نوع رابطه ایران با ماندلا رهبر انقلابی این کشور و دیدگاه او درباره ایران نیز گفت: ماندلا به نوعی انقلاب آفریقای جنوبی را مدیون انقلاب اسلامی ایران می دانست و این را در دو دیدار از ایران و اظهارات و اقداماتش می توان یافت.
وی اضافه کرد: وقتی ماندلا از زندان رژیم آپارتاید آزاد شد، در مورد تأثیر انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) در قیام مردم آفریقای جنوبی گفت، 'انقلاب اسلامی ایران تحت رهبری امام خمینی (ره) امیدهای فراوانی را برای قیام مردم آفریقای جنوبی در مبارزه علیه بی‌عدالتی به همراه داشته و بدون تردید تاریخ هرگز نقش ایران اسلامی را فراموش نخواهد کرد.
موحدی قمی گفت: ماندلا در سفر به تهران در سال 1992 پس از ملاقات با مقام معظم رهبری، رئیس جمهوری، رئیس مجلس و وزیر خارجه وقت ایران، وقتی مدرک دکترای افتخاری علوم سیاسی دانشگاه تهران را دریافت ‌کرد، در تجلیل از مقام بنیانگذار انقلاب اسلامی گفت، امام خمینی (ره) یکی از الگوهای ما در ادامه راهمان بود، او یکی از قهرمانانی بود که ما با اتکاء بر آنان به مبارزه ضد آپارتاید خود ادامه دادیم.
خاورم **2041**1651


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

چراغپور: عمان را شکست ندادیم، فقط عبور کردیم!
جلال چراغپور می‌گوید که چین هم نمی‌تواند جلوی تیم ملی فوتبال ایران را بگیرد اما ژاپن تیم خطرناکی است و در صورت برتری برابر آنها در مرحله نیمه نهایی، قهرمان خواهیم شد.
رونالدو باز هم پنالتی خراب کرد
کریس رونالدو، ستاره یوونتوس، 8 ماه بعد از ناکامی مقابل علیرضا بیرانوند در جام جهانی، در دیدار امشب مقابل کیه وو نیز یک ضربه پنالتی را از دست داد.
مقایسه بیرانوند با حجازی و عابدزاده زود است
رسول کربکندی دروازه‌بان پیشین تیم ملی ایران گفت: هنوز زود است که علیرضا بیرانوند را در بین بزرگترین دروازه‌بان‌های تاریخ فوتبال ایران قرار دهیم.
کودک آزاری؛ این بار در مهدکودکی در آمریکا
مربی مهدکودکی در آمریکا که با کشیدن موهای کودک قصد داشت به زور به او غذا بدهد سریعا اخراج شد . پس از پخش شدن این فیلم تحقیقات پلیس نیز در این زمینه آغاز شد .
توصیه‌های ضد سرقت ماهرترین سارق تهران!
در ویدیوی زیر توصیه های ضد سرقت ماهرترین سارق تهران را ببینید! او امروز مهمان برنامه‌ی حالا خورشید بود.
بودجه آب و برق به نحو احسن تامین شد
معاون وزیر نیرو گفت: اگرچه محدودیت‌های بسیاری در حوزه آب و برق وجود دارد، اما رقم تعیین شده برای بودجه وزارت نیرو بیانگر آن است که دولت نگاه ویژه‌ای به بخش آب و برق کشور داشته و این مساله می‌تواند راهگشای بسیاری از مشکلات فعلی باشد.
5 توصیه بی نظیر امام باقر(ع)
حدیثی از امام باقر (علیه السلام) را در اینجا بخوانید.
حدیث پُرامید امیرالمؤمنین(ع) برای گنهکاران
احادیث معصومین(علیهم السلام) به مثابه چراغ‌هایی هستند که در ظلمات و تاریکی‌ها مسیر را به انسان نشان می‌دهند.
عوارض مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها و موادغذایی مناسب حین و بعد از مصرف آنتی‌بیوتیک
عوارض آنتی بیوتیک ها در مردان و زنان مشابه است. برخی از این عوارض نسبت به سایر عوارض رایج‌تر هستند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بودجه آب و برق به نحو احسن تامین شد
معاون وزیر نیرو گفت: اگرچه محدودیت‌های بسیاری در حوزه آب و برق وجود دارد، اما رقم تعیین شده برای بودجه وزارت نیرو بیانگر آن است که دولت نگاه ویژه‌ای به بخش آب و برق کشور داشته و این مساله می‌تواند راهگشای بسیاری از مشکلات فعلی باشد.
5 توصیه بی نظیر امام باقر(ع)
حدیثی از امام باقر (علیه السلام) را در اینجا بخوانید.
حدیث پُرامید امیرالمؤمنین(ع) برای گنهکاران
احادیث معصومین(علیهم السلام) به مثابه چراغ‌هایی هستند که در ظلمات و تاریکی‌ها مسیر را به انسان نشان می‌دهند.
عوارض مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها و موادغذایی مناسب حین و بعد از مصرف آنتی‌بیوتیک
عوارض آنتی بیوتیک ها در مردان و زنان مشابه است. برخی از این عوارض نسبت به سایر عوارض رایج‌تر هستند.
تأثیر استرس روانی بر عملکرد ورزشی
مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۴ نشان می دهد افرادی که مدام تحت استرس روانی هستند کمتر ممکن است به فکر ورزش کردن بیفتند. در واقع استرس روانی تأثیر منفی بر انگیزه‌ ورزش کردن دارد.
مصر 222 اثر باستانی قاچاق شده خود را بازگرداند
مقام سودانی خواستار تحقیق سازمان ملل درباره اعتراض های اخیر شد
رسانه های مغربی از تغییرات گسترده در کابینه این کشور خبر دادند
یک ژنرال بازنشسته، نخستین نامزد رسمی انتخابات ریاست جمهوری الجزایر
ایران با بازماندگان قربانیان حادثه انفجار مکزیک ابراز همدردی کرد
117 پناهجو در دریای مدیترانه غرق شدند
اتحادیه عرب در بن بست خودساخته
دولت بورکینافاسو استعفا کرد
سومالی بخشش بدهی هایش را خواستار شد
سازمان ملل اوضاع در جنوب لیبی را وخیم و نگران کننده دانست