ترویج فرهنگ اربعین در فضای مجازی عامل پویایی اندیشه

10:30 ۱۸۱ روز و ۶ ساعت پیش ایرنا 174 0
ترویج فرهنگ اربعین در فضای مجازی عامل پویایی اندیشه

همدان- ایرنا- بهره مندی از فضای مجازی و ظرفیت کاربران اینترنتی می تواند در ترویج فرهنگ و حماسه اربعین حسینی تاثیر بسزایی داشته باشد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، محرم از دیرباز در فرهنگ و تمدن اسلامی جایگاه ویژه ای داشته است و علاوه بر معرفت دینی، فرهنگ همبستگی را در جامعه ترویج می دهد.
همچنین شرکت در مجالس روضه و سخنرانی موجب می شود جوانان بسیاری از آسیب های اجتماعی مصون باشند چرا که این مراسم روح و قلب آنان را تحت تاثیر قرار می دهد از این رو باید از ماه محرم و برگزاری این مجلس ها برای تبیین مبانی دینی و فلسفه قیام عاشورا و انتقال ارزش های معنوی و اسلامی به نوجوانان و جوانان استفاده کرد.
در این ایام کاربران اینترنتی و فضای مجازی نیز با انتشار مطالب و تصاویر دسته های عزاداری و مطالب حماسه اربعین سعی درترویج این فرهنگ دارند.
یکی از اعضای هیات داران عزاداری ایام محرم در این زمینه به ایرنا گفت: امروزه حضور از فضای مجازی در میان اکثر مردم رواج پیدا کرده است و به نظر می رسد بهره مندی درست از این فضا می تواند در ترویج فرهنگ عاشورایی و حماسه پیاده روی روز اربعین نقش موثری ایفا کند.
حمید رضا محمدی با اشاره به اینکه عطر محرم در فضای مجازی هم پیچیده شده است، افزود: در حال حاضر بسیاری از هیات های عزاداری و ایستگاه های صلواتی روز و تاریخ برنامه های خود را در فضای مجازی به اشتراک می گذارند تا از این طریق بتوانند اطلاع رسانی مناسبی انجام دهند.
این جوان که افتخار خود را خادمی امام حسین (ع) می داند، گفت: فضای مجازی دارای ظرفیت گسترده ای است بشکلی که هم اکنون تمام افراد جامعه به نوعی با اخبار و مطالبی که در این فضا منتشر می شود سر و کار دارند.
وی تاکید کرد: به همین دلیل می توان از ظرفیت این فضا در راستای آگاهی بخشی درباره حقیقت واقعه عاشورا و درس های این روزهای حماسی استفاده کرد.
یک دانشجو نیز در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: عاشورا رخدادی بی نظیر در تاریخ بشریت است و مظلومیت امام حسین (ع) و یارانش درسی فراموش نشدنی است که هر سال با آیین و رسومی خاص عزاداری های آن برگزار می شود.
زهرا ادیب که در رشته جامعه شناسی مشغول به تحصیل است، افزود: این روزها حال و هوای اربعین به فضای مجازی هم کشیده شده است و سایت ها و اپلیکیشن های زیادی برای دسترسی راحت تر مردم به منابع دینی، دیدن زنده حرمین، خواندن زیارت عاشورا و شنیدن مداحی ها طراحی می شود.
استاد کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی همدان گفت: استفاده از فضای مجازی یکی از خواسته های بشر است چراکه انسان همواره به دنبال اشتراک گذاری و انتقال اندیشه ها، اطلاعات و فرهنگ ها بوده است.
عباس چشمه قصابانی همدان با بیان اینکه ما می توانیم از این بستر به نحو مطلوب استفاده کنیم، افزود: باید از این طریق فرهنگ ها و اندیشه های اسلامی خود را به تمام دنیا معرفی کنیم.
وی ادامه داد: ضریب نفوذی که فضای مجازی ایجاد کرده این حوزه را به یکی از قوی ترین رسانه های جهان تبدیل کرده است چراکه از این طریق می توان با تمام اقشار جامعه و با همه سنین ارتباط برقرار کرد.
چشمه قصابانی با اشاره به اینکه رسانه هایی همچون تلویزیون، روزنامه ها و کتاب ها مخاطب های خاص خود را دارد، خاطر نشان کرد: اما فضای مجازی مخاطبان بسیار زیادی را به خود جلب کرده است بطوری که به جرات می توان گفت 80 درصد افراد را تحت تاثیر خود قرار می دهد.
این کارشناس فضای مجازی بیان کرد: سرعت و تاثیرگذاری اخبار و مطالبی که در فضای مجازی انتقال می یابد بسیاری بیشتر از رسانه ها است و ما از این طریق می توانیم فرهنگ مذهبی و دینی خود را معرفی و انتقال دهیم.
چشمه قصابانی اظهار داشت: تاکنون نتوانستیم آنطور که باید از این فضا بهره درست و کافی را برده باشیم اما چنانچه فضای مجازی به عنوان واقعیت مجازی پذیرفته شود، می توان به بهترین نحو از آن بهره مند شد.
وی گفت: فرهنگ عاشورا، اربعین و ماهیت آن سینه به سینه در بین نسل های مختلف منتشر شده است و امروز از طریق فضای مجازی این فرهنگ دینی - مذهبی و واقعیت های آن به جوامع دیگر منتقل می شود.
این کارشناس فضای مجازی اظهار داشت: از آنجا که این روزها بسیاری از دشمنان و بدخواهان کشور با جولان دادن در این محیط سعی در انحراف افکار عمومی دارند، استفاده از این ظرفیت برای معرفی درس‌های اخلاقی این حماسه عظیم نباید مورد غفلت واقع شود.
9896/2090


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

سیل به 819 واحد مسکونی سبزوار آسیب زد
سبزوار - ایرنا - رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی سبزوار گفت: بارش شدید باران و جریان سیلاب در ماه جاری به 819 واحد مسکونی شهری و روستایی این شهرستان خسارت زد.
کمک های بین المللی به سیل زدگان در حد هیچ
گرگان - ایرنا - برخی سازمان های بین المللی از کمک به سیل زدگان ایران در روزهای گذشته سخن گفته اند اما گویا برای سیلی با این حجم، گستردگی و تخریب که حداقل برای استان گلستان بی سابقه بوده است، کمک های صورت گرفته تاکنون خیلی جزئی و در حد هیچ بوده است.
کمیسیون بودجه مجلس از مدل توسعه اقتصادی خراسان رضوی حمایت می کند
مشهد - ایرنا - رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: این کمیسیون از اجرای مدل مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی خراسان رضوی حمایت می کند.
خطیبان نماز جمعه:مردم و دولت همراه انقلاب و رهبری هستند
استانها - ایرنا - خطیبان نماز جمعه کشور تاکید کردند که گروه های مختلف مردم، دولتمردان و نهادهای برآمده از انقلاب، همگی همراه انقلاب و رهبری هستند و در هر شرایطی برای حل مشکلات کشور عزم راسخ خود را برای نظام اسلامی به نمایش گذاشته اند.
بچه من همان‌قدر که خارجی است، ایرانی هم هست!
درحالی‌که مردان ایرانی در صورت ازدواج با زن ایرانی و تولد فرزندانشان در خارج از کشور می‌توانند برای او اوراق هویتی ایرانی بگیرند، اما این مسئله برای زنان ایرانی اتفاق نمی‌افتد.
سیل 2هزارو500 میلیارد ریال به شهرستان باوی خوزستان خسارت زد
اهواز - ایرنا - فرماندار شهرستان باوی گفت: سیلاب اخیر و زیرآب رفتن تاسیسات، مزارع و همچنین منازل در این شهرستان، موجب شد بیش از 2 هزار و 500 میلیارد ریال در حوزه روستایی و شهری خسارت وارد شود.
غول لاکچری‌پسند
بازار بزرگ ایران به مساحت ۲۷ هکتار که حالا با نام ایران‌مال شناخته می‌شود، یکی از 5 مال بزرگ دنیاست اما تخلفات موجود در ساخت این پروژه پرونده‌ای مفصل دارد که در انتظار رای کمیسیون ماده 100 است.
سردار سلیمانی:تا آخرین لحظه کنار مردم سیل زده هستیم
دزفول - ایرنا - فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سپاه و نیروهای مسلح را خادم مردم دانست و گفت: تا آخرین لحظه کنار مردم سیل زده هستیم.
ماجرای قرارداد ۱۹۱۹
ایران دوره قاجار از یک منظر دوره امضا و تحمیل قراردادهای متعدد با کشورهای اروپایی بود. از جمله مهم‌ترین آنها، قرارداد ۱۹۱۹ میلادی، به شمار می‌رود.
راننده بی احتیاط  نوه خود را زیر گرفت
همدان - ایرنا - رییس پلیس راهنمایی و رانندگی استان همدان گفت: یک راننده بی احتیاط هنگام حرکت با دنده عقب، نوه خود را زیر گرفته و موجب مرگ او شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بیش از 20 هزار هکتار از زمین های کشاورزی هرمزگان سمپاشی شد
بندرعباس- ایرنا- مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان گفت که به منظور مقابله با هجوم ملخ ها بیش از 20 هزار هکتار از زمین های کشاورزی استان توسط سازمان جهاد کشاورزی سمپاشی شده است.
تختی را شهید کردند- لاریجانی با تعداد معدودی نماینده بین دو جناح بازی می‌کند
رییس کمیسیون ویژه برجام در مجلس نهم در پاسخ به سوالی بر این اساس که مگر مجلس متکی به یک نفر است، تصریح کرد: بله؛ مجلس ما یکنفره است. من از نظر دوستی به لاریجانی علاقه‌مندم اما منتقد جدی او هم هستم.
کمانداران معلول اعزامی به جهانی هلند مشخص شدند
رییس انجمن تیروکمان معلولان از اعزام 10 کماندار معلول به مسابقات جهانی هلند خبر داد و گفت: هرچند همانند کمانداران سالم برای شرکت در جهانی هلند از مسابقات برون مرزی برخوردار نیستیم اما سعی می‌کنیم بهترین عملکرد را در جهانی هلند داشته باشیم.
کیهانی: در آسیایی انتظار مدال از نفرات مطرح داریم-نمی‌دانیم سهمیه جهانی به حدادی داده شده یا نه
رییس فدراسیون دوومیدانی می گوید که حتماً از ورزشکاران سرشناس و مطرح که ظرفیت کسب مدال دارند در مسابقات قهرمانی آسیا انتظار کسب مدال دارد.
آخرین وضعیت آزادسازی سهام عدالت از زبان یک نماینده
رئیس کمیسیون حمایت از تولید ملی آخرین وضعیت بررسی لایحه دولت برای آزاد سازی سهام عدالت را تشریح کرد.
نماز جمعه در نقاط مختلف خوزستان اقامه شد
استاد دانشگاه مونته نگرو: جامعه علمی ایران، جلو تشدید خسارات سیل را گرفت
حرم امام(ره) میزبان دانشجویان بازدیدکننده نمایشگاه کتاب است
«تهران٬ شهر عشق» در پکن به نمایش درآمد
افزون بر سه هزار برنامه به یاد شهدا پارسال در یزد برگزار شد
اجرای طرح ایران یار بسیج رسانه و کارگران گیلان آغاز شد
آیین غبارروبی مسجد جمکران توسط اصحاب رسانه برگزار شد
هنرمند اهل خوی تابلو فرش «وحدت نیروهای مسلح» را می بافد
بجنورد، نمایشگاه منطقه ای مد را میزبانی می کند
شناخت و تبیین ویژگی صالحان وظیفه مراکز پژوهشی است