مردم نمی‌خرند، سازندگان نمی‌سازند

09:17 ۹۴ روز و ۲۰ ساعت پیش ایرنا 135 0
مردم نمی‌خرند، سازندگان نمی‌سازند

تهران -ایرنا- روزنامه همدلی در گزارش امروز خود(شنبه)، از دلایل بی‌رغبتی سازندگان به سرمایه‌گذاری در بازار ساخت و ساز مسکن که در نیمه دوم سال 96 قیمت مصالح ساختمانی 37 درصد افزایش یافته پرداخته است.

ایرنا

در ادامه این مطلب آمده است: بازار ساخت و ساز چند سالی می‌شود که دیگر تکاپویی ندارد. آمار رسمی هم این اتفاق را تایید می‌کند. زمستان سال گذشته بود که مرکز آمار ایران در گزارش خود نوشت : در سال 1396، 65 هزارو 118 پروانه واحد مسکونی برای احداث ساختمان از سوی شهرداری تهران صادر شده است که نسبت به سال 95 در حدود 1،4 درصد کاهش نشان می‌دهد. این روند طی سال‌های پیش از آن نیز در نوسان بوده است. بر اساس گزارش‌های انجام شده و با استناد به آمارهای رسمی، طی سال‌های 91 تا 95 تعداد صدور پروانه‌های ساختمانی در کل کشور، از 60 هزار به 24 هزار پروانه ساختمانی در سال 95 رسیده است. یک حساب و کتاب ساده نشان می‌دهد در این سال‌ها تعداد صدور پروانه‌های ساختمانی در حدود 40 درصد کاهش پیدا کرده است. دست‌اندر کاران حوزه ساخت و‌ساز دلایل مختلفی را در خصوص روند کاهشی صدور پروانه‌های ساختمانی دخیل می‌دانند، همچنین که بسیاری از آنها این روند را نگران کننده نمی‌دانند.
رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران در این باره معتقد است: بازار به اندازه کافی اشباع شده است و نیازی به ساخت واحدهای مسکونی جدید نیست. حسن محتشم در گفت‌و‌گو با « همدلی» در این باره می‌گوید: «بازار ساخت و ساز در حالت نرمال قرار ندارد. مردم توان مالی خرید ندارند، روی این حساب بسیاری از سازندگان هم دست نگاه داشته و فعلا در این بازار سرمایه‌گذاری نمی‌کنند.»
محتشم در عین حال بر این باور است: « بانک‌ها باید به کمک بازار بیایند و بار ارائه تسهیلات کمی بازار ساخت و ساز را تکان دهند. » محتشم در حالی از عدم حمایت سیستم بانکی از سازندگان انتقاد می‌کند که آخرین آمارها از ارائه تسهیلات بانکی به سازندگان حکایت از آن دارد که تا اوایل سال جاری سه نوع وام در اختیار سازندگان قرار گرفته است. رقم این وام‌ها به تناسب منطقه و شهر از 70 ، 90 و 110 میلیون تومان بوده است. با این وجود ساخت و ساز هنوز رونق نگرفته است. همین نکته باعث شده تا رضا خانی، یکی از دست‌اندرکاران حوزه ساخت مسکن بگوید:« مشکل از تامین مالی نیست، مساله اصلی طمع سازندگان مسکن است.» او برای مصداقی‌تر شدن اظهار نظر خود قدری به سال‌های گذشته نگاه می‌کند و می‌گوید: تا اواخر دهه 80 که هنوز بازار مسکن و ساخت و ساز از نفس نیفتاده بود، بسیاری از سازندگان، یا بهتر بگویم، سرمایه‌‌دارانی که برای دریافت سود بیشتر به حوزه بازار ساخت و ساز روی آورده بودند، دیگر به سودهای زیر 300 درصد قانع نبوند.» آنطور که این دست‌اندرکار بازار ساخت و ساز توضیح می‌دهد: «سودهای کلان در نهایت موجب اشباع و در نهایت رکود تورمی بازار مسکن شد.»
اتفاقا کارشناسان اقتصادی نیز بارها در این باره صحبت کرده‎‌اند، در خصوص رکود تورمی که از سویی به مشکلات اقتصادی و کاهش سطح درآمد مردم ارتباط دارد و هم به گران ماندن واحدهای مسکونی.
به هر حال این سازنده با وجود اینکه باور دارد سال‌هاست به دلیل مشکلات بی شمار اقتصادی اصل هدف ساخت و ساز به حاشیه رانده شده است، نمی‌تواند طمعی را که به قول او برخی همکارانش از سود ساخت مسکن داشتند، انکار کند.
پای بانک‌ها در میان است
از سوی دیگر، بسیاری دیگر از کارشناسان اقتصادی بر این باور هستند برای ارائه تحلیل درست از اتفاقی که برای بازار ساخت و ساز افتاد باید نگاهی نیز به عملکرد بانک‌ها داشت. اشاره این کارشناسان دقیقا به اتفاق نا مبارکی است که از آن به عنوان بنگاهداری بانک‌ها یاد می‌شود. اوایل دهه 80 بود که طمع سود بیشتر، بسیاری از بانک‌ها را به سوی سرمایه‌گذاری در بازار مستغلات کشاند. به گواه آنچه اتفاق افتاده وقتی بازار مسکن در همان سال‌ها 90 یا 91 از نفس افتاد، هم بازار ساخت و ساز دیگر جان نگرفت و هم بانک‌ها دیگر نتوانستند روی پای خود بایستند. هر چه بود باعث شد ساخت و ساز مسکن بیش از آنکه به خانه‌دار شدن اقشار جامعه تبدیل شود به اقلام و کالایی لوکس تبدیل شود.
افزایش 37 درصدی قیمت مصالح
در کنار همه این مشکلات باید گرانی لجام‌گسیخته قیمت مصالح ساختمانی را نیز به دیگر دلایل رکود ساخت و ساز در کشور اضافه کرد. مرکز آمار ایران از افزایش متوسط 37.7 درصدی قیمت مصالح ساختمانی طی نیمه دوم سال 96 در مقایسه با نیمه دوم سال 95 خبر داد. مطابق آمار منتشر شده از مرکز آمار ایران چوب چهار تراش خارجی با 88.2 درصد دارای بیشترین افزایش و کول سیمانی با 11.4 درصد دارای بیشترین کاهش در متوسط دوره قبل بوده است.
مقایسه متوسط قیمت این دوره با دوره مشابه سال قبل نشان می‌دهد بیشترین افزایش قیمت مربوط به ورق برنز با 106.9 درصد و بیشترین کاهش قیمت مربوط به پلاستوفوم با 7.3 درصد بوده است.
بر این اساس قیمت سنگ پلاک صیقلی تراورتن سفید درجه یک در نیمه دوم سال گذشته نسبت به نیمه دوم سال 95 بالغ بر 59.8 درصد افزایش یافته است. این نرخ در مقایسه با نیمه اول سال 96 نیز 18.5 درصد افزایش نشان می‌دهد. قیمت آجرماشینی سوراخ‌دار سفید 5.5 سانتی (قالب) در شش ماه دوم سال گذشته نسبت به شش ماه اول 96 بالغ بر 18.2 درصد و نسبت به 6 ماه دوم سال 95 بالغ بر 42.6 درصد گران شده است.
قیمت بلوک سفالی آجر تیغه نیمه دوم سال گذشته 3330 ریال بوده که نسبت به نیمه اول سال 96 حدود 1.2 درصد کاهش و در مقایسه با مدت مشابه سال 95 شش درصد افزایش یافته است. هر تن ماسه شسته در نیمه دوم سال گذشته 25 هزار و 785 تومان بوده که نسبت به قیمت هر تن ماسه در نیمه اول پارسال 11.4 درصد و نسبت به نیمه دوم سال 95 حدود 38 درصد افزایش یافته است.
7247


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

فرهنگ حماسه
فرهنگ حماسه

آخرین اخبار

ایران دومین کشور خاورمیانه در تولید انرژی برق‌آبی
براساس گزارش انجمن جهانی انرژی‌ برق‌آبی، ایران هم‌اکنون با بهره‌برداری از 12 هزار مگاوات نیروگاه برق‌آبی، رتبه نوزدهم دنیا، ششم آسیا و دوم منطقه خاورمیانه را به خود اختصاص داده است.
پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس؛ اولین پالایشگاه سبز کشور
مدیر HSE پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس گفت: در ساختار HSE شرکت نفت ستاره خلیج فارس از ابتدای پروژه تمام هم و غم مجموعه این بوده است، ساختاری قوی متناسب با مگاپروژه بودن آن ایجاد شود و با تدوین خط مشی ساختاری و اصولی اچ اس ای پروژه و اجرای زیرساختی قوی متناسب با ریسک های موجود در سطح پروژه انجام بگیرد.
نطق اسماعیلی درباره ضرورت جلوگیری از کاهش میزان جنگل‌های کشور
نماینده مردم نور و محمود آباد در مورد بحران جنگل و طبیعت ایران و آمار کاهش پوشش جنگلی کشور اظهار کرد: اگر روند به همین شکل پیش برود طی ۸۰ سال آینده جنگل‌ها صفر هکتار خواهد شد.
صادرات نفت عراق بالا ماند
صادرات نفت از جنوب عراق از ابتدای سال ۲۰۱۹ تاکنون همچنان نزدیک به رکورد بالای خود مانده و پرسش‌هایی را در خصوص پایبندی این کشور به پیمان کاهش تولید اوپک برانگیخته است.
نرخ جدید سوخت هوایی اعلام شد
مدیریت بازرگانی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران نرخ جدید سوخت هوایی را اعلام کرد.
استفاده از سرمایه ایرانی‌های خارج از کشور برای پروژه‌های نفتی
رییس سازندگان تجهیزات صنعت نفت با اشاره به سرمایه‌ ایرانیان خارج از کشور، گفت: بسیاری از ایرانی‌ها در آمریکا سرمایه کلانی دارند و اگر صنعت نفت به آن‌ها تضامین کافی بدهد، می‌توانند سرمایه خود را برای انجام پروژه‌های نفتی به ایران وارد کنند.
کاهش قیمت نفت در پی گسترش نگرانی‌های اقتصادی
قیمت نفت روز سه‌شنبه تحت تاثیر نشانه‌های گسترش کندی رشد اقتصاد جهانی که نگرانی‌ها نسبت به تقاضای آتی برای سوخت را برانگیخت، کاهش پیدا کرد.
صادرات نفت عربستان رکورد زد
جدیدترین آمار سازمان JODI‌ نشان داد که صادرات نفت عربستان سعودی در ماه نوامبر به بالاترین حجم در دو سال گذشته رسید.
بودجه‌ی آب و برق به نحو احسن تامین شد
معاون وزیر نیرو گفت: اگرچه محدودیت‌های بسیاری در حوزه آب و برق وجود دارد، اما رقم تعیین شده برای بودجه وزارت نیرو بیانگر آن است که دولت نگاه ویژه‌ای به بخش آب و برق کشور داشته و این مساله می‌تواند راهگشای بسیاری از مشکلات فعلی باشد.
قراردادهای سوآپ‌ نفت خام تمدید نشده است
مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران، آخرین اخبار از مذاکرات صورت گرفته در مورد سوآپ نفت خام و فرآورده‌های نفتی را تشریح کرد. وی گفت که قراردادهای سوآپ‌ نفت خام هنوز تمدید نشده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

حکیمی‌پور: استانی‌شدن انتخابات به‌تنهایی کارآمد نیست
دبیرکل حزب اراده ملت ایران طرح استانی‌شدن انتخابات را در صورتی دارای کارآمدی دانست که نظام انتخابات به سمت حزبی‌شدن حرکت کند.
امینی: باید از فضای مجازی برای تقابل با دشمنان بهره ببریم
یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش حضور جوانان در فضای مجازی به منظور دشمن شناسی و مقابله با دشمن، گفت: با حضور جوانان هوشمند و متعهد در فضای مجازی می توانیم ارزش های خود را به رخ بیگانگان بکشیم و در مقابل دشمن بایستیم.
روایت «امام موسی صدر» از نیم قرن پیش اروپا
«در این ۵۵ روز ۱۰هزار کیلومتر راه را با ماشین پیمودیم که البته این غیر از سفرهای دریایی و هوایی است. با ماشینِ من سفر کردیم اما خلیل صبراوی راننده بود. رنج سفر نصیب او شد و دستاوردهایش نصیب من.»
افتادن در دیگ بخار، ۳ کارگر را کُشت
مدیر روابط عمومی اورژانس تهران از سقوط ۳ نفر در دیگ بخار در شهرک صنعتی چرمشهر در ورامین خبر داد و گفت: متاسفانه ۲ نفر در این حادثه جان باختند.
۲ پیشنهاد شهریه‌ای دانشگاه علمی کاربردی به مجلس
رییس دانشگاه علمی کاربردی از تصویب پرداخت بخشی از شهریه دانشجویان مهارتی مناطق محروم توسط دولت از سوی کمسیون آموزش و تحقیقات مجلس خبر داد و گفت: این طرح در صورت تصویب نهایی از سال آینده اجرایی خواهد شد.
یادی از «مدار صفر درجه» حسن فتحی + فیلم و عکس
وقتی غلط املایی حاشیه‌ساز می‌شود!
حمایت دو انجمن از خبرنگار بازداشت شده پرس تی‌وی
مروری بر کارنامه سلطانی‌فر در معاونت مطبوعاتی
احضار سفیر سوییس به وزارت امور خارجه
تجمع اعتراض‌آمیز در حمایت از خبرنگار پرس تی‌وی
استعفای معاون مطبوعاتی پذیرفته شد
چرا مطبوعات نباید از مدعی العموم انتقاد کنند؟
اظهار نظر دیگری از کمال تبریزی درباره تلویزیون
دکوری که به نظر مخاطبان واکنش نشان می‌دهد!